Minister Steenberghe over de veehouderij. DE AMATEUR DETECTIVE Ordening door de regeering was noodzakelijk. Financiering van den boter- uitvoer verdedigd. Naar het Engelsch van ANTHONY BERKELEY Radio-conferentie te Montreux. Nederland alleen op de korte golf. Verlenging eerste oefentijd tot twee jaar. Reductie voor werkloozen bij de spoorwegen. TWEEDE BLAD. Gisteravond hield de minister van economische zaken zijn derde radio-rede over de landbouw-crisismaatregelen, welke was gewijd aan de veehou derij. Deze overtreft in ons land den akker bouw nog in beteekenis. Vooral sedert het begin dezer eeuw, toen men zich meer op de vervaardiging van kwaliteits-producten toelegde: boter, kaas, melkproducten en bacon, breidde deze tak van den landbouw zich sterk uit. De producten vonden door de toenemende welvaart niet alleen in, maar vooral buiten ons land een groeiend afzetgebied. De belemmeringen voor den uitvoer, welke in 1931 begonnen op te treden, trof fen ook de veehouderij, al profiteerde deze aanvankelijk van den lagen prijs van het graan, dat als veevoeder wordt gebruikt. Hierdoor werd het zelfs voordeelig zich op de veeteelt toe te leggen, zoodat de rund veestapel zich van 19301933 uitbreidde met 500.0000 stuks of ruim 21 procent, de varkensstapel zelfs met 700.000 stuks of 35 procent. Deze uitbreiding was evenwel oor zaak van een nog diepere inzinking, toen later de veeteeltproducten den al- gemeenen prijsval volgden. Wanneer de regeering toen niet had ingegrepen waarop wij nog steeds met recht trotsch kunnen zijn, zou onze veehouderij, al dus de minister, ten doode zijn opge schreven. Afslachting en teeltregeling. De regeering greep In, zij beperkte den rundveestapel door afslachting en teeltre geling. De in 1934 vastgestelde teeltrege ling komt op het volgende neer. Jaarlijks stelt de regeering het totaal aantal kalve ren vast, dat de veehouders gezamenlijk mogen bezitten. Voor 1939 bedraagt dit 380.000, wat voldoende wordt geacht voor het behouden van een normalen Veestapel. Dit aantal wordt over de verschillende pro vincies verdeeld. Voor de controle wordt van elk kalf een schèts gemaakt, waarop de voornaamste kenteekenen van het kalf zijn aangegeven. Het houden van ongeschetste kalveren is verboden. Soms zijn naast de teeltregeling nog bij zondere maatregelen noodig. Bij daling van de vleeschprijzen b.v. worden van regee- ringswege runderen uit de markt genomen, zooals is gebeurd in het najaar 1938 en het begin van 1939, toen door het mond- en klauwzeer veel koeien, welke voor de mel- kerij ongeschikt werden, als slachtvee op de markt kwamen. Omgekeerd kan bij te groote stijging van de vleeschorijzen de overheid zorgen dat meer vleesch op de markt komt, b.v. door meer kalveren toe te wijzen. Het doel dezer teeltregeling was tweërlei beperking van melk, dus ook van boter en kaas, en minder aanvoer van rundvee voor de vleeschmarkt, zoodat de veeorijzen zou den stijgen. In zake het laatste heeft de re geling zeker aan haar doel beantwoord 1935: 0.50 per k.g. levend gewicht. 1938 0.74 per k.g. van eerste kwal. het vee). De varkensteelt. De varkensteelt, welke voor meer dan 'n derde van haar productie op den uitvoer was aangewezen bacon naar Engeland, vérsch varkensvleesch, later soek, naar Duitschland begon in 1931 de gevolgen van de prijsdaling te ondervinden. Het aan tal slachtingen van baconvarkens daalde van 20.000 tot 4 a 6000 per week. De boe ren, die een gunstige wending verwachtten, weigerden n.1. aanvankelijk hun varkens tegen de lage prijzen af te staan. In 1932 Jxuiêteioti 19) „Ja, ja", stamelde hij, „ik geloof echter, dat ik met u over deze aangelegenheid „Kom, gaat u nu eens even zitten, mijn heer Chitterwick", ging zij door; zij scheen zijn bezwaren heelemaal niet te deelen. Zij scheen nu zoo zeker van haar zaak te zijn, dat zij haar plaats bij den ingang verliet om op de bank te gaan zitten. Aarzelend en onwillig nam hij plaats en staarde voor zich uit. Zijn instinct, dat hem van den beginnen af voor deze vrouw ge waarschuwd had, had hem niet bedrogen. Zeer tegen zijn zin voelde hij zich als was in haar handen. Als hij een hond geweest was, zou hij aan haar voeten gelegen hebben en niet uit liefde, maar door een gevoel van onder worpenheid. Daar hij echter geen hond was, bleef hij op de bank zitten en huichilde groote be langstelling voor den zonsondergang. Mevrouw Sinclair hervatte het gesprek met een licht te verklaren zekerheid. „Mijnheer Chitterwick, u hebt een vree- selijke vergissing begaan". „Proost", dacht Chitterwick. „Natuurlijk kent u mijn man niet, maar echter kwam het aanbod los en vielen de prijzen tot 8 a 9 cent per pond, dit is min der dan de helft van de productiekosten. Bovendien ging Engeland over tot beper king van den baconinvoer en werd de uit voer van varkensvleesch naar andere lan den vrijwel onmogelijk. Tienduizenden kleine boeren werden door deze debacle met den ondergang bedreigd, zoodat de re geering wel moest ingrijpen. Zij paste een teeltregeling toe ongeveer gelijk aan die voor de kalveren. Voor 1939 bedraagt het aantal biggen dat mag wor den opgefokt 2.160.000, tewiil er nog een extra toewijzigingsmogeliikheid is van 800.000 ten behoeve van kleine boeren en landarbeiders, die varkens voor gezinsver- bruik telen. Bovendien woedt het aantal varkens vastgesteld, dat mag worden aan gehouden, voor geheel Nederland bedraagt dit in 1939 1.500.000. Ook hier zijn soms bijzondere maat regelen noodig ter aanvulling, zooals het aankoopen van varkens bij te laag dalende prijzen en meer aanbod van vleesch bij een te hoog stijgende markt. Sedert half November werden b.v. tot steun van de prijzen 110.000 varkens in het bacongewicht en in begin 1939 ook zware varkens uit de markt genomen. Teelt- en uitvoerregeling werden in han den gelegd van één lichaam, ds Nederland- sche veehouderij-centrale. Dit was noodig om te hooge kosten te vermijden, te berei ken, dat werkelijk de veehouders van de hoogere prijzen zouden profiteeren, en voor verbetering van de kwaliteit der bacon. Nu immers werden van de boeren slechts varkens aangekocht, die voor de bacon-be- reiding het meest geschikt zijn. Voorts kwam de invoer van spek in Duitschland meer en meer in handen van de overheid daar te lande, waardoor gecentraliseerde uitvoer uit Nederland nog meer noodig was De veehouder-centrale heeft zeer veel critiek ondervonden. Daarbij werd echter wel eens vergeten, dat de centralisatie van den uitvoer het noodzakelijke gevolg is geweest der geheele vzrker.sregeling en dat de centrale hier min of meer als par ticulier handelaar en exporteur moet op treden. Wanneer de particuliere handel fou ten maakt, komt dit niet zoo naar bui ten, de veehouderijcentrale echter zit als het ware in een glazen huis. Hoewel de minister zeker niet van mee- ning.is, dat deze centralisatie van den uit voer een gewenschte toestand is en hij grootere deelneming van den particulieren handel en de exporteurs zou toejuichen, in dien dit mogelijk was, meende spreker toch goed te doen de taak van de veehouderij- centrale iets duidelijker te belichten. De zuivel. In 1928 bedroeg de uitvoer van zuivelpro ducten 225.000.000. Dit was ongeveer 1/3 van de waarde van onzen geheelen uitvoer aan landbouwproducten. Het was dus niet te verwonderen, dat door de belemmeringen van den uitvoer, die in 1930 tot 1931 optra den het zuivelbedrijf hiervan een funeste» invloed onderging. Vooral de boterpositie werd uiterst slecht. De boterüitvoer daalde van 37 millioen kg per jaar in 19291931 tot 20 millioen in 1932, die van kaas van 79 millioen in 1929 tot 36 millioen in 1932. Geen wonder dat de melkveehouder met verlies werkte. Op elke kg melk legde hij plm. twee cent toe. Op de ongeveer 4 mil- hard kg melk welke in dien tijd jaarlijks werd gewonnen, beteekende dit dus een zwaar verlies voor ons land. Ook hier was snelle hulp geboden. In 1932 kwam de Crisis-Zuivelwet tot stand, welke steun maatregelen voor de veehouderij bevatte. Deze wet werd in 1935 ingetrokken toen ik ken hem des te beter en ik kan u de verzekering geven, dat h'ij tot zulk een ver schrikkelijke misdaad eenvoudig niet in staat zou zijn". „Maar mijn lieve mevrouwtje", dacht Chitterwick, wiens aandacht nog steeds ge vangen scheen door den zonsondergang. „Uw man is een gcwetenlooze schurk en hoe eerder u hier achter komt, des te beter voor u". „Ik ben er zeker van, dat u hem in volle overtuiging identificeerde als den man, dien u in Piccadilly tezamen zag met juffrouw Sinclair". „Dank u voor het compliment", dacht Chitterwick met eenig gevoel van dank baarheid. Maar u moet mij gelooven, dat u desondanks een vergissing begaan hebt, een vreeselijke vergissing". „Daar denk ik niet aan", merkte Chit terwick in zich zelf op. „Ik zal ook niet probeeren om u op de een of andere manier te beinvioedenof om u te bewegen, tegen uw geweten in, te handelen, maar u zult toch minstens de mogelijkheid moeten erkennen, dat u zich heeft kunnen vergissen natuurlijk hee lemaal buiten uw schuld maar u zult iets moeten doen voor het te laat is". Als de vrouw maar een beetje anders ge weest was, als zij minder overtuigd en min der vertrouwelijk gesproken had, zou men met zekerheid hebben kunnen aannemen, dat Chitterwick haar zijn medegevoel niet onthouden zou hebben. Maar daar zij was zooals zij was en daar Chitterwick veron derstelde, dat hij in haar oogen slechts een verachtelijke, nietige aardworm was, was Chitterwick wantrouwend, knorrig en on I deze steunmaatregelen, die thans nog van ktacht zijn, op de Landbouw-Crisiswet werden gebaseerd. Om den boeren ten minste den kostprijs var. de zuivel te verzekeren, werd de prijs van de boter, die tot pl.m. f 0.90 per kg was gedaald, door middel van een heffing tot plm. 1.40 per kg verhoogd. Ook de bin- nenlandsche prijzen var. kaas en andere zuivelproducten werden verhoogd. Om het groote overschot aan boter te verwerken werd menging van boter in margarine voorgeschreven. Deze maatregel is echter in Augustus 1937 ingetrokken. Productieregeling vervangings producten. De maatregelen ten behoeve van de boter maakten het noodzakelijk dat ook de ver vangingsproducten aan een regeling wer den onderworpen. Zoc werd de margarine door middel van een heffing in prijs ver hoogd om een redelijke verhouding tot den verhoogden boterprijs te krijgen, terwijl de productie van margarine werd beperkt. Ge lijke regelingen werden getroffen voor de spijsvetten en -oliën. Deze maatregelen hebben tot onderlinge regelingen in de olie- en vetindustrie geleid, waardoor de zgn. spijsolie- en vetconventie tot stand zijn ge komen. De minister dee- nog uitkomen, hoe, wat onzen boterüitvoer betreft, Duitschland en Engeland in den looj- van de crisisjaren van plaats zijn gewisseld. Vóór de crisis was Duitschland ons belangrijkste afzetgebied, thans gaat het grootste quantum naar Enge land. De prijs dien de boter in het buiten land opbrengt (op de Engelsche markt plm. 0.80 per kg), is nog steeds lager dan de productiekosten hier te lande, welke in den winter plm. 1.45, in den zomer plm. 1.30 bedragen. De opbrengsten van de heffingen op margarine, spijsvetten en -oliën worden gebru-kt om da boeren ook voor de uitgevoerde boter deze opbrengst te kunnen verzekeren. Geen anderen weg. Deze financiering van den boter üitvoer uit gelden door het minst draag krachtige deel der bevolking betaald, acht de minister wel is waar in het ge heel niet fraai, doch hij ziet geen anderen weg en ondanks alle critiek heeft nog niemand een beter voorstel gedaan. De noodige bedragen! plm. 30 a 35 mil lioen per jaar, zijn niet gemakkelijk op an dere wijze te verschaffen. Men moet ook niet vergeten, dat de heffingen eveneens tot doel hebben een bepaald prijspeil voor de mar garine en vetten te handhaven. Het armste deel der bevolking behoeft hieraan echter niet mee te betalen, daar voor werkloozen en armlastigen goedkoope margarine en vet voor 0.44 per kg ter beschikking wordt ge steld. In zake de critiek op de zich steeds uit breidende melkwinning en boterproductie, deed de minister uitkomen, dat door de grootere hoeveelheid dié gewonnen wordt, de productiekosten zijn gedaald. Bij beper king van de melkwihmng zoü de kostprijs weer stijgen en de boéf dus een hoogeren toeslag per kg moeten 'ontvangen dan thans. Wat den verliesgevenden uitvoer betreft, stelde sDreker de vraag waar men anders met het te veel aan melk zou moeten blij ven. Den boterprijs verlagen om het ge bruik in eigen land te bevorderen? De er varing heeft geleerd, dat er weinig valt te zeggen omtrent den invloed, dien de prijs verlaging van boter op 't verbruik zou uit oefenen. aangezien de algemeene koop kracht hierbij van groot belang is. Wel is zeker dat de boer voor de boter die in het binnenland wordt afgezet dan een lageren Drijs zou ontvangen. Voor het verschil zou hij dus weer een hoogen toeslag .moeten krijgen. Voorts zullen de margarine en het vet, dat dan ook in prijs verlaagd moet worden, dan minder aan heffingen op brengen en zoo zitten er nog meer kanten aan dit moeilijke vraagstuk. Tenslotte sprak de minister nog over de zgn. consumptiemelk-regelingen. welke thans voor het gebied in het westen van 't land. rondom de groote steden door ver schillende organisaties zelf ter hand zijn genomen. Deze vereenigingen kunnen be schouwd worden a's de eerste organen van belangstellenden, die 'n deel der landbouw crisismaatregelen zelf in handen hebben genomen. Hoewel het er wegens de groote concur- genaakbaar. „Ik vrees, dat het geen zin heeft dit ge sprek voort te zetten", zei hij naar den Uitgang kijkende. Mevrouw Sinclair zuchtte bijna onhoor baar. Blijkbaar vond ze de taak om een nietige aardworm de simpele waarheid te doen inzien, moeilijker dan zij verwacht had. „Wij vergissen ons allemaal wel eens", zei ze vriendelijk en voegde er nog een aantal dingen aan toe en wel zoo, dat zelfs de grootste domoor ze moest begrijpen. Chitterwick staarde met brandende oogen over het schemerige landschap, terwijl het eenzijdige gesprek verder ging. Hij luister de met oozet niet naar hetgeen zij beweer de. Het zou alleen maar schade kunnen doen. Als die vrouw geloofde, dat zij hem van zijn plicht kon afbrengen, dat hij uit angst voor de verantwoordelijkheid, den moordenaar zijn gerechte straf zou laten ontloooen nu dan had zij zich wel heel erg in hem vergist. ..Er is natuurlijk tusschen mijn man en dien andere een opvallende gelijkenis en ik weet ook dat u niet de eenige bent, die hen voor één en dezelfde gehouden hebt, maar daar u verklaard hebt, gezien te heb ben hoe hij juffrouw Sinclair vergiftigde, zal de heele aanklacht van u afhangen. Ik zie, dat u een bril draagt, mijnheer Chitter wick en u zult toch moeten toegeven, dat u op een afstand van een paar meter al tijd Het is niet gemakkelijk zijn oor te slui ten voor een ernstige indrukmakende stem. Chitterwick nam dus zijn toevlucht tot een beproefd middel: het in gedachten opzeg gen van een gedicht, dat hij al in zijn jeugd rentie van andere landen voor onze zuivel niet zoo fraai uitziet, behoeft toch aan de toekomst daavan niet getwijfeld te worden, aldus de minister, indien gestreefd wordt naar verbetering van hef product en naar den hoogsten graad van samenwerking van alle belanghebbende groepen. Zaterdag is na een conferentie, die pl.m. 7 weken inspannenden arbeid heeft ge vergd, te Montreux tot stand gekomen de Convention Europeenne de Radiodiffusion en het daaraan verbond plan de Montreux, ter toekenning aan de Europeesche staten van frequenties voor hun radio-omroep- stations. Op deze conferentie, die het gevolg is ge weest van een door de Zwitsersche regee ring op de conferentie te Caïro in 1938 aan vaarde uitnoodiging, waren alle Europee sche landen vertegenwoordigd. De Neder- landsche delegatie heeft op de conferentie de gedragslijn gevolgd, die vóór den aan vang daarvan met instemming van alle in stanties, die bij den omroep in Nederland betrokken zijn, door de Nederlandsche re geering was vastgesteld. Deze gedragslijn heeft er toe geleid, dat Nederland zich verworven heeft de vrije, d.w.z. niet gedupliceerde golven van 413 en 356 M., waarmede een voor de behoeften van den Nederlandschen omroep voldoening schenkend resul taat is verkregen. Dit beteekent, dat de golf van Jaarsveld practisch onveran derd blijft en de golf van Hilversum ruim 150 kc/s of 17 kanelen is ver beterd. De conferentie hield zich niet alleen bezig met de verdeeling van de in Caïro aan den radio-omroep toegekende golfbanden, maat tevens met het plaatsen van omroepstations in derogatie in banden, die aan andere dien sten scheepvaart, luchtvaart en diensten, niet voor het openbaar verkeer bestemd zijn toegewezen. Ook omtrent dit laatste punt is met de vertegenwoordigers van die diensten ter conferentie volledige overeen stemming bereikt. Alle deelnemende staten hebben het ver drag onderteekend, met uitzondering van Griekenland, IJsland, Luxemburg, Turkije en de U.R.S.S. van de meeste van deze lan den, waaronder de U.R.S.S., is te verwach ten, dat zij het plan, voor zoover mogelijk, de facto zullen toepassen. Het plan van Montreux wórdt op 4 Maart 1940 van kracht. Overige besprekingen. Van de aanwezigheid ter conferentie van de experts op marinegebied is door de Ne derlandsche gedelegeerden gebruik gemaakt om besprekingen te voeren ter verkrijging van een nieuwe indeeling van de kuststa- tions in de voor het mobiel verkeer beschik bare golfbanden. De conferentie in Caïro heeft n.1. wijziging gebracht in de golf banden voor het mobiel verkeer en heefi op uitnoodiging van de Nederlandsche delegatie de Nederlandsche administratie be last met de taak om tot nieuwe regionale arrangementen voor de kuststations te ko men. Tijdens het verblijf in Montreux zijn deze nieuwe arrangementen tot stand ge komen voor de Atlantische Oceaan en de Noordkust van Afrika, voor de Noordzee en het Kanaal, voor de Middellandsche Zee en voor de Oostzee. Tevens is aan de Nederlandsche admi nistratie de blijvende taak toebedeeld om op te treden als centraliseerende admistra- tie voor in de toekomst gewenschte wijzi gingen, alsmede voor het geval, dat nieuwe kuststations opgericht moeten worden. Deze taak is door de Nederlandsche delegatie gaarne aanvaard. Rotterdam Lloyd Rapide. - De Rotter dam Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het d.d. 18 dezer te Marseille verwacht wordende mailschip Baloeran, zal Woens dag 19 April a.s. 7.33 uur te Den Haag H.S. M. arriveeren. De speciale trein met passgiers en post in aansluiting op het den 21en April a.s. van Genua vertrekkende s.s. Johan de Witt, zal Donderdagmorgen 20 April te 10.27 van Den Haag S.S. geleerd had. Langzamerhand verdween Chitterwick's slechte humeur, langzaam aan werd ook, door den invloed van dit gedicht, zijn op winding minder. Weer zei hij een paar regels op. Als hij aan het eind gekomen was, zou hij op springen, dit gesprek afbreken en zijn ge zellin naar huis terug brengen. Dat zou hij doen. Na de laatste twee regels in zich zelf ge reciteerd te hebben, stond hij werkelijk op. „Ik vrees dat ik u niet langer kan aan- hooren", zei hij energiek. „Het is mij on mogelijk; zullen we naar binnen gaan?" Het was nu donker en daar was hij blij om. Zij gingen zonder spreken den weg terug en bij iedere schrede veelde Chitter wick den kalmeerenden invloed, die het ge dicht hem gegeven had, minder worden. Judith Sinclair was door haar zwijgen veel overtuigender dan door haar pleidooi. Alleen Lady Milborne en juffrouw Relph waren in den salon en als er tusschen Judv en die beiden een teeken gegeven werd dan gebeurde dat zoo onopvallend, dat het mijnheer Chitterwick ontging. De zaak, die toch alle vier het meest bezighield, werd niet aangeroerd en men wisselde een paar algemeenheden over den mooien avond en het prachtige van het meer bij maan licht. Mevrouw Sinclair liet zich in een fau teuil neervallen en pakte een tijdschrift en juffrouw Relph zat net zoo vreedzaam op haar stoel als eerst. Alleen Chitterwick was niet erg op zijn gemak. Lady Milborne stond op. „Ik denk, dat de heeren in de bibliotheek zijn, mijnheer Chitterwick. U zult zeker Binnenkort zal een wetsontwerp worden ingediend tot wijziging Van de Dienstplichtwet, waarbij de eerste oefeningsduur tot twee jaren za| worden verlengd. Op deze wijze zal voor de toekomst de permanente voorziening verkregen worden, welke de regeering reeds in het vooruitzicht heeft gesteld, toen zij de grenstroepen opriep. Naar wij vernemen, hebben de Ne. derlandsche Spoorwegen besloten <je werkloozen, indien zij moeten reizen, door een belangrijke korting tegemoet te komen. Daarbij is vooral gedacht aan het maken van reizen bij het zoeken van werk en voor dringende familie- bezoeken en dergelijke. Gereisd zai kunnen worden tegen den halven en kelen reisprijs. De werkloozen moeten daartoe een legitimatiebewijs bezitten, dat hun voor dit doel door de steunver- leeningsorganisaties zal worden ver- strekt. De vakcentralen hebben reeds hun instemming met dezen maatregel betuigd en medewerking der verschil lende gemeentebesturen is door de spoorwegen ingeroepen. VERVROEGDE PENSIONNEERING IN HET GRAFISCH BEDRIJF. Nieuwe regeling heeft succes. Van 1 April j.L af was het in het typogra fisch bedrijf mogelijk, dat werknemers van 60 tot 65 jaar met vervroegd pensioen zou den gaan, indien zij werden vervangen door een werklooze. Die vorm van werkloosheidsbestrijding, welke met medewerking van de regeering door het bedrijfsleven zelf is tot stand ge komen, blijkt een succes. Tot dusver zyn reeds meer dan 200 gevallen van vervanging van oudere door jongere werknemers inge gaan en nog dagelijks melden zich nieuwe belanghebbenden aan. NOGMAALS DE VRIJSTELLING VAN PORT VOOR MILITAIREN. Alleen briefkaarten en nieuws bladen. In verband met de groote moeilijk heden, welke de postdienst van deze re geling tengevolge van de onjuiste toepas sing door het publiek ondervindt, wordt er nog eens nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat de vrijstelling van port voor correspondentie voor en van mili tairen beneden den rang van officier, alleen van toepassing is op b r i e f k a a r- ten en op nieuwsbladen tot en mèt 100 gram en o. m. niet geldt voor brie ven en drukwerken (dus ook niet voor prentbriefkaarten, tenzij deze als een briefkaart zijn beschreven.) Bedoelde briefkaarten en nieuwsbladen zijn voorts alleen dan van port vrijgesteld, wanneer zij in het binnenlandsch verkeer worden verzonden. DOOR DEN NOORDWESTERSTORM GEZONKEN. Een der epvarer.den verdronken. Tijdens een plotse'ing opgestoken Noord- westerstorm is gisteravond omstreeks zeven uur op de rivier de Waal de motorboot Broedertrouw, metende 147 ton en geladen met grint, nabij de kalkzandsteenfabriek te Vuren (Gld.) in moeilijkheden geraakt en gezonken. De 22-iarige schippersknecht J. v d. Ruit uit Papendrecht is hierbij ver" dronken. Op het moment, dat het schip zonk, sprong de schipper, A. Miinster uit Zwijn- drecht, te water. Hij zwom naar een in de nabijheid varend chip en werd opgepikt. Nadat hij te Vuren a.n land was gebracht heeft hij zich op weg naar zijn woonplaats begeven. De knecht erdween met het schip in de diepte. Het lichaam is nog niet opge haald. wel naar hen toe willen. Ik zal u even den weg wijzen". Chitterwick maakte hieruit op, dat men hem kwijt wilde, om het resultaat van de besprekingen te vernemen, maar hij had er niets op tegen; de atmosfeer in den sa lon was geladen en zijn gevoelige zenuwen trilden. Hij haastte zich de deur voor Lady Milborne open te maken en volgde haar door een marmeren gang, de groote hall, nog een gang naar een kleine kamer, die alles zou kunnen zijn behalve bibliotheek. In elk geval was het de kamer van een da me. „Dit is mijn gebied", lachte zü, „waar ik de bloemen verzorg en zooveel rommel maak, als ik zelf wil. U bent er toch niet boos om, dat ik u hierheen gebracht heb? Ik zou u graag een oogenblikie spreken voor u naar de bibliotheek gaat". „Zoo? zei Chitterwick onwillig. ,,Ik wil u eerst om vergiffenis vragen» dat wij u zoo om den tuin geleid hebben. N atuurlijk heb ik uw moeder op school niet gekend. Maar ik moest u tot iederen prüs nier hebben en ik wist, dat u niet gekomen zoudt zijn als u maar de minste achterdocht had gehad. Judy is één van mijn bests vriendinnen. U bent toch niet boos meeti is het wel?" En zij lachte Chitterwick toe, het hoofd een beetje op zij en met een uitdrukking van zooveel berouw, dat geen mannelijk wezen daar weerstand aan had kunnen bie den. „Maar natuurlijk niet, dat spreekt toch vanzelf zei Chitterwick. (Wordt vervolgd)*

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6