PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN Spoct Rechtszaken JUownciaal Tlieuws FIETSLICHT De „Repulse" niet naar Canada. Koning George reist per mailschip. Kritiek op de Duitsche politiek. De Diplo protesteert. Polen en Duitschland. „Geen stuk van ons kleed". Giftmengersbende in Amerika. „Vakvereeniging van giftmengers". NV. WILLEM VAN RIJN HlljHHARDr BERGEN KOEDIJK EGMOND AAN ZEE NOORDSCHARWOUDE HARENKARSPEL LANGENDIJK KENNEMERLAND CASTRICUM DERDE BLAD. In antwoord op een vraag heeft Chamber- lain in het Lagerhuis verklaard, dat het bij nadere overweging wenschelijk is gebleken, dat de slagkruiser „Repulse", die den ko ning naar Canada had zullen brengen, in de Europeesche wateren blijft. De koning zal met het mailschip Empress of Australia reizen, dat door oorlogsschepen geëscorteerd zal worden. De Deutsche Diplomatisch-Politische Kor- respondenz protesteert ertegen, dat men „de politiek van Duitschland, wanneer het zich verzet tegen Engelsche belemmeringspogin gen op het gebied van de totstandbrenging en waarborging van stabiele marktverhou dingen in de door de natuur voor dit land voorbestemde economische ruimte en een vruchtbare en levensvatbare samenwerking van allg zich daarin bevindende volken onafhankelijk van de goedige stemming van buitenstaanders nastreeft en organiseert, kwaadwillig een streven naar hegemonie en overheersching der anderen noemt. Het of ficieuze orgaan vervolgt: zulk een gezonde ontwikkeling moedwillig te belemmeren en er middelen van ongeoorloofde concurrentie en politieke leeningen tegenover te stellen, hetgeen met een fatsoenlijke politiek van economische rivaliteit niet in overeenstem ming te brengen is, schijnt daarentegen in de oogen van schijnheilige „vredesvrienden" tot dusver geenszins beschouwd te worden als een methode, die bijzonder geschikt is om „het economisch leven af te leiden van de normale, voor de verhooging van den levensstandaard bevorderlijke productie en de geestelijke activiteit van den cultureelen vooruitgang naar het kunstmatig aankwee- ken van haat te dringen" (Huil) wanneer juist van vooraanstaande Amerikaansche zijde zulke mogelijkheden aan een bezorgde openbare meening voor oogen gesteld wor den, zou het beter zijn, de ware gronden na te gaan, die tot zulk een gevaarlijk resultaat zouden kunnen leiden en daarbij ook de balk in eigen oog niet te vergeten. Het officieuse agentschap Iskra publiceert een artikel over de betrekkingen tusschen Duitschland en Polen, waarin de beginse len, welke in een artikel van de Gazeta Polska werden ontwikkeld, verder uiteenge zet worden. Iskra verklaart, dat de territo riale wijzigingen, wellte dit'jaar in de omge ving van Polen tot stand zijn gekomen door Polen niet kunnen worden beschouwd als in overeenstemming met den geest van het niet-aanvalsverdrag van 194. Evenmin kan men de voorstellen tot wijziging van het statuut van Danzig als zoodanig beschou wen, noch het invoeren van wijzigingen in Pommeren. Het verdrag behelst nadrukke lijk, dat Duitschland afstand doet van het inlijven van niet-Germaansch gebied en af stand doet van de imperialistische beginse len van Bismarck en Wilhelm II. Onderhan delingen dienaangaar.den zouden bij de Poolsche openbare meening een react te weeg roepen, welke de leiders zou noodza ken het antwoord, dat maarschalk Smigly Rydz in 1935 gaf te herhalen: „Geen stuk van ons kleed, zelfs geen knoop". Te Philadelphia is een giftmengersbende ontdekt, die ruim honderd slachtoffers heeft gemaakt. Een Italiaansche vrouw Carina Favato, bracht de zaak aan het rollen door te be kennen drie mannen met arsenicum te hebben vergiftigd en door een anderen Italiaan, Cesar Valenti, te beschuldigen tot de misdaden aangezet te hebben en de leider te zijn van een „vakvereeniging van gifmengers". De politie is er in geslaagd Valenti op te sporen: Hij bevond zich in een gevangenis te New York, waar hij was opgesloten we gens ongeoorloofden verkoop van sterken drank. De „vakvereeniging" functionneerde al tien jaar met medeplichtigheid van vrou wen, die haar mannen vergiftigden om verzekeringsgelden te innen. Reeds zijn 17 personen ingesloten. De meesten zijn we duwen die haar echtgenooten met vergif om het leven hebben gebracht. De BOSCH fietslamp 'n juweel tje van Hedendoagsche techniek- voldoet aan de hoogste eischen. Geen storingen, mooi helder, vèr- stra end licht. Steeds betrouwbaar. Prijzen i 6 Volt. 1,8 Watt F. 6.25 6 Volt, 3 Watt met Alni- magneetstaal F. 7.50. Let op Het merk Rotodyn. Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. AMSTERDAM (C.| KEIZERSGRACHT 171 '.TELEFOON 31301 I4LUNEN) Voetbal. ZWITSERLAND—NEDERLAND. Het Nederlandsch elftal samen gesteld. De keuzecommissie van den K. N. V. B. heeft het Nederlandsch elftal, dat op Zon dag 7 Mei a.s. te Bern tegen Zwitserland zal uitkomen als volgt samengesteld: Doel: Dijkstra (ZFC). Achter Wilders (Blauw Wit) en Calden- hove (DWS). Midden: Stam (VUC), Anderiesen (Ajax) aan voeder en Pauwe (Feyenoord). Voor: Drager (DWS), van der Veen (He- racles), Vente (Feyenoord), Smit Haar lem) en de Harder (VUC). Als reserves zijn aangewezen: van Male (Feyenoord), van Ierlandt (Willem 2), Bonsema (GVAV) en de Bock (Sneek). Baert leidt den wedstrijd. De wedstrijd tusschen Zwitserland en Ne derland, welke op 7 Mei te Bern wordt ge speeld, zal worden geleid door den heer I. Baert, België. JULIANADAG 1939. Programma der schooi wc Jsliljden. Maandag 1 Mei zullen de schoolwed- stryden 1939 eindigen. Het programma luidt: I. Athletiek. 99.30 4 x 50 M. estafette meisjes lager o n d e r w ij s. Op 29 Juni a.s. (verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard) wordt een athletiek- d a g gehouden voor het voortgezet onderwijs. II. Hockey. Eindwedstrijden. A. meisjes: 910 uur Handelsschool IGymnasium I; B. jongens: 10.3011.50 uur H. B. S. I Gymnasium I. III. Korfbal meisjes. Afd. I 1.302.20 H. B. S. IU. L. O. Alkmaar I, 3.304.20 Bergen IKweekschool I; Afd. II 9.3010.20 H. B. S. II—U. L. O. Alkmaar n, 1.30—2.20 Bergen IlaH. B. S. II, 2.303.20 Bergen IlbKweekschool II; Afd. III 2.303.20 H. B. S. III—U. L. O. Alkmaar III, 3.30—4.20 Bergen IIICentraal 7e leerjaar I. IV. Voetbal. Eindwedstrijden. A. Voort gezet onderwijs. I 34.45 uur Lyceum I Handelsavondschool I; II 1.153 uur Am bachtsschool ILyceum II; III 1.153 uur Ambachtsschool II—H. B. S. IV; IV 1.15—3 uur Gymnasium IIH. B. S. V; V 10.3012 uur U. L. O. Heiloo IICentraal 7e lj. I. B. 7-klassige lagere scholen. I 9.2010.30 uur Koedijk ICentraal 7e leerjaar III. C. 6-klassige lagere scholen. I 10.5012 uur Lindenschool INic. Beetsschool I; II 9.4010.50 uur Wilhelminaschool IICentr. 7e leerjaar V. V. Zwemmen. De schoolwedstrijden worden gehouden op 18 Mei a.s. (Hemel vaartsdag) in „Het Overdekte". 4.45 uur. Uitreiking der prijzen op "het terrein door den Edelachtb. Heer Jhr. Mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Alkmaar. Uitslagen. Zaterdag 22 Aprilt Hockey, jongens: Lyceum IGymn. 1—2. Korfbal: Centraal 7e leerjaar I U. L. O. Alkmaar III 00. BUMA CONTRA DEN DIRECTEUR VAN HET N. C. R. V.-ORKEST. Tot dwangsom van f 1000 veroordeeld. Woensdag heeft de president van de Utrechtsche rechtbank uitspraak gedaan in het kort geding, dat Buma aanhangig had gemaakt tegen Piet van den Hurk, den dl rigent van het N. C. R. V.-orkest. Buma had gesteld, dat vanwege de N. C. R. V. geregeld zaaluitvoeringen worden gegeven, waarbij het N. C. R. V.-orkest onder leiding van den dirigent Piet van den Hurk optreedt, zonder dat hiervoor Buma's toestemming was verworven tot het spelen van beschermde muziek, zoodat dus bij deze zaaluitvoeringen de rechten van Buma werden aangetast, t Op grond hiervan had Buma nu den pre sident der rechtbank verzocht in kort ge ding haar rechten voor verdere aantasting te beschermen en aldus aan den dirigent van het N. C. R. V.-orkest een gerechtelijk verbod op te leggen tct het spelen van Buma's muziek met oplegging van een dwangsom voor iederen keer, dat dit ver bod van den president mocht worden over treden. De president der Utrechtsche rechtbank heeft deze verordening van Buma in" kort geding toegewezen en dus aan den dirigent van het N. C. R. V.-orkest een verbod op gelegd tot het spelen van Buma's muziek, met bepaling, dat de dirigent een dwang som van 1000 zal verbeuren voor eiken keer, dat hij zonder toestemming van Buma een door dit bureau beschermd muziekstuk uitvoert. Tevens werd de dirigent in de kosten der procedure veroordeeld. AUTO REED IN DE RINGVAART; TWEE BROERS VERDRONKEN. Chauffeur krijgt een maand gevangenisstraf. De Haarlemsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den 25- jarigen chauffeur A. M. H. uit Hillegom, die veertien dagen geleden terecht had gestaan wegens het veroorzaken van dood door schuld en tegen wien het O. M. deswege een maand gevangenisstraf had geëischt. Verdachte had in den nacht van 21 op 22 Februari j.L de gebroeders J. en T. Pijpers, beiden kellner van beroep, met zijn taxi naar een café aan den Lisserdijk nabij Lisse gebracht, waar de broers nog vastenavond wilden gaan vieren. Het café bleek echter reeds gesloten te zijn en daarom verlangen de broers van den chauffeur, dat hij hen naar Hoofddorp zou rijden. Daar het zicht zeer slecht was tengevolge van een vrij dichten mist, weigerde H. en trachtte zijn wagen op den smallen dijk van de ring vaart te keeren. Hij kwam daarbij op een aanlegplaats terecht en reed te water. Hij en een vriend, die naast hem zat, wisten zich te redden, doch de beide broers ver dronken. De rechtbank wees gisteren vonnis en ver oordeelde hem conform den eisch tot één maand gevangenisstraf. NAZI BELEEDIGDE DE JOODSCHE NEDERLANDERS. 200 gulden boete geëischt. Gisteren moest voor de strafkamer van de Haagsche rechtbank terecht staan de 44- arige kunstschilder M. M., redacteur van „Volk en Vaderland", onder wiens verant woordelijkheid in het nummer van 30 Dec. 1938 van genoemd blad een artikel ver scheen, getiteld: „Oorlog dreigt", waarin beleedigende uitlatingen over de Joden voorkwamen. De Joden worden in dit artikel parasie ten op den arbeid van anderen genoemd, terwijl zij elders als oorlogsophitsers worden gekwalificeerd. De eisch was een geldboete van 200 subs. 100 dagen hechtenis. Uitspraak 9 Mei. X/OA*' r Per Huk S ct. 12 ttuki 50 ct. Bij Apotheker» en Drogisten. DE BLOEIENDE BEEMSTER EN PURMER. De vruchtboomen in Den Beemster en in de Purmer komen de volgende week in vollen bloei. In de komende veertien dagen verdient een bezoek aan deze schoone bloeipracht alle aanbeveling. In Den Beemster staan op Zaterdagmid dag en Zondag jongelui ten dienste om be zoekers rond te leiden. 240. Een der mannetjes staat voor een luidspreker en Pam hoort duidelijk dat er achtereenvolgens in vei- schülende talen iets aan hem gevraagd wordt Opeens klinkt het: ..Spreekt U Hollands?", waarop Pam flink een „Ja zeker" laat horen. 241. Nu wordt een boek opengeslagen en een paar metaalmannetjes schijnen dit ernstig te bestuderen. Pam kijkt vol belangstelling toe. Jubileum N. J. Punt. Op 1 Mei a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer Punt in dienst der ge meente trad. In het jaar 1899, de gemeente telde slechts 1525 inwoners, zocht de heer Jc. van Reenen, toentertijd burgemeester, te vens secretaris van Bergen, een hulp op de secretarie en viel zijn oog op den 14-jarigen Punt, die juist van de schoolbanken kwam en door het hoofd der openbare school, wylen den heer van Hoorn, krachtig werd aanbevolen. In den aanvang verrichtte het jongmensch slechts eenvoudig schrijfwerk en ook wel andere bezigheden, welke nu niet rechtstreeks met de gemeente-admi nistratie verband hielden. Ijverig en leergierig als hjj was, legde hij zich toe op de studie in de gemeente administratie. Begin 1903 kreeg hij den titel van klerk ter secretarie, in 1906 dien van ambtenaar ter secretarie. Inmiddels had hij het diploma gemeente-administra- ie behaald en in 1923 werd de heer Punt als 1ste ambtenaar benoemd. Vooral de financieele administratie trok hem aan en toen er voor gemeente-ontvan ger een vacature kwam, was de heer Punt hiervoor de aangewezen man. Sinds 23 Augustus 1913, dus ruim 25 jaar, vervult hij deze betrekking met volle toewijding naast de functie van hoofdcommies ter secretarie, welke titel 'tem op 1 December 1935 werd toegekend. Toen in 1913 het gemeentelijk electrici- teitsbedrijf werd opgericht, werd de finan cieele administratie wederom aan den heer Punt opgedragen en sindsdien is hij boek houder-kassier van dit bedrijf. In den loop der jaren breidde de ge meente zich snel uit, het aantal inwoners nam gestadig toe en vermeerderde met ge middeld 250 zielen per jaar. Een gevolg hiervan was dat zijn werkzaamheden re gelmatig toenamen en den geheelen per soon en al zijn werkkracht opeischten. Thans heeft Bergen 6776 inwoners en nog steeds vervult de heer Punt zijn bezig heden met denzelfden ernst en accuratesse als voorheen. Maar ook buiten zijn ambte lijk leven heeft hij nog tijd en lust kunnen vinden zich in 't openbaar leven verdien stelijk te maken. Alhoewel een trouw lid van den Neder- landschen Bond van "gemeente-ambtena ren, heeft hij een candidatuur voor be stuurslid nimmer willen aanvaarden; zijn tijd was te zeer bezet. In zijn dorp kon hij zich niet onttrekken, wanneer men een beroep op hem deed een bestuursfunctie op zich te nemen. De heer Punt is lid-secretaris van het r.k. kerkbestuur, directeur-president van de Coöpertatieve Leen- en Spaarbank en mede-oprichter van de St. Vincentius vereeniging en van de r.-k. Fröbelschool „St. Angela", van welke beide laatste ver- eenigingen hij penningmeester is. Deze sympathieke en plichtsgetrouwe ambtenaar is een dienaar der gemeente in de beste beteekenis des woords; hij staat bij de ingezetenen in hoog aanzien en heeft de achting en waardeering van zijn collega's. Het gemeentebestuur en de ambtenaren zullen hem op 1 Mei hulde betoonen en zeker zullen vele inwoners de gelegenheid waarnemen dezen ambtenaar, die steeds ieder welwillend te woord staat en, indien gevraagd, gaarne zijn hulp en voorlichting geeft, op dien dag van hympathie blijk te geven. Op 54-jarigen leeftijd mogen hem zeker de gelukwenschen van allen, die hem ge negen zijn vergezeld gaan van den wensch, dat hij nog lange jaren met opgewektheid zijn functies mag vervullen tot eigen vol doening en dat hij èn voor echtgenoote en kinderen èn voor de gemeente behouden mag blijven. Electrisch koken. Na het overgaan van het gemeentelijk electrisch bedrijf aan 't P. E. N. komen hier al meer en meer bewoners, die den stroom gaan gebruiken om te koken. De diverse tochten van huisvrouwen naar het demonstratiebedrijf van het P. E. N. te Bloemendaal leerden de vrouwen 't meest nuttig effect van diverse verwarmings-ap- paraten. Maar wat meer zegt is, dat, als men een huisvrouw vraagt, of de kosten nog al mee vallen, het antwoord onomwonden „ja" luidt, vooral na eenigen tijd gebruik. Daaruit vloeit voort dat de vrouwen de beste propagandisten zijn. De kosten voor een gezin van 4 personen koken, licht en strijken enz. inbregrepen blij ven steeds onder de 70 cent per week. Zoodat gezegd kan worden dat deze nieuwe zindelijke alsmede ongevaarlijke verwarmingsmethode binnen afzienbaren tijd wel algemeen zal worden. Stemming gemeenteraad. De stemming voor den gemeenteraad is voor deze gemeente vastgesteld op Donder dag 15 Juni. Bootsman Prins Hendrik Stichting. De heer W. G. Haack, bootsman der Prins Hendrik Stichting, zal op Maandag 1 Mei a.s. den dienst verlaten, daar hij on langs den leeftijd van 65 jaar bereikte. De heer Haack is ruim 12 >4 jaar bootsman van de Stichting geweest. Winkelpui vernield. Door een onachtzaamheid van een vrachtauto-chauffeur, die met een open por tier wegreed, is de winkelpui van het win kelhuis van de fa. Kok (Het Langendijker Warenhuis) vernield. Er moest een geheel nieuwe spiegelruit worden geplaatst. Een dure dag! Gemeenteraadsverkiezing. De uitslag van de groslijststemming van de gecombineerde afdeelingen Waar land en Tuitjenhórn van de R.K. Staats partij voor de gemeenteraadsverkiezing op 7 Juni a.s. is als volgt: 1. Jac. Beémster- boer (aftr.), 2. Jac. Blokdijk (aftr.), 3. Joh. Molenaar (aftr 4. S. Burger (aftr.), 5. C. Bakker (aftr.), 6. N. Wester, 7. Joh. Zutt Jz., 8. P. Muileboom, 9. H. Dekker, 10. C. Dekker Mz.. 11. C. Dekker Az., 12 A. Duijves (aftr.), 13. D. Stoop, 14. D. Entes, 15. P. Danenberg, 16. C. Bleeker. Samenvoeging van gemeenten. In aansluiting op ons bericht over de ge combineerde vergadering van de gemeente raden van Oudkarspel, Noordscharwoude en Zuidscharwoude, welke Dinsdag a.s. in het gemeentehuis te Noordscharwoude wordt gehouden over de combinatie van deze ge meenten, kunnen wij nog meedeelen, dat aan de raadsleden een korte opsomming van de financieele voordeelen, verbonden aan de samenvoeging der gemeenten, is toegezonden. Daarbij zijn de uitgaven van een zes en twintigtal posten op de begrootingen en rekeningen vergeleken. Men komt bij die vergelijking voor de af zonderlijke gemeenten tot een uitgave van 34.755 in totaal voor de gemeenten Oud- karspel, Noordscharwoude en Zuidschar woude. Als van deze drie gemeenten één werd gevormd, zouden de uitgaven 21395 zijn. Een voordeelig verschil dus van 13.360. Van deze 13.360 moet echter nog 6000 worden afgetrokken voor de mindere vergoeding vanwege het rijk in de kosten der salarissen van de burgemeesters. Er blijft dus 7360 over volgens deze bereke ning. Aan wachtgelden zou bij combinatie van drie gemeenten 6251,50 moeten worden betaald. Deze cijfers zijn vanzelfsprekend per jaar. Als ook de gemeente Broek op Langen- dijk tot de nieuw te vormen gemeente zou toetreden, zouden de totale uitgaven van 45880 teruggebracht kunnen worden tot 23045, hetgeen een voordeel van 22835 zou opleveren. Dit bedrag dient echter te worden verminderd met 9000 wegens min dere vergoeding te ontvangen van het rijk in de salarissen der burgemeesters. Aan wachtgelden zou bij de combinatie van de vier gemeenten f 9351,50 per jaar moeten worden betaald. Hierbij dient echter in aanmerking te worden genomen, dat de kans bestaat, dat een of meer der op wachtgeld gestelde functiornarissen wordt herplaatst bij de nieuwe gemeente, waardoor het bedrag der wachtgelden verminderd kan worden. Nog was ons vorig overzicht niet ter perse of bij een geweldig grooten aanvoer is de daling in de prijzen van de spinazie gekomen en ook de prijzen van andere groente waren een ietsje lager. Maar met spinazie was het hopeloos mis en dat kan bij een aanvoer van duizenden kisten niet uitblijven. De prijzen bewegen zich nu om de 0.20 a 0.35 per kist van 8 kg. en alleen voor het neusje van de zalm krijgt men enkele centen meer. Andijvie en sla zijn gewilde producten en de prijzen be liepen resp. 13 a 29 per 100 kg. en 2.50 a 7.50 per 100 stuks. Zij zijn althans voor de eerstgenoemde aan den hoogen kant. Peterselie, rabarber, radijs en raapstelen waren nog steeds in trek, hoe wel de prijzen niet zoo hoog meer waren als de vorige week; zij zullen ongeveer 10 pet. lager zijn geweest. Kool, waarvan een bescheiden aanvoer, bleef duur. Roode kool gold 9.50 a 11.40, gele kool 4 a 6.50 en witte kool 4.60 a 6.80 per 100 kg. De „eerste" bloemkool was peperduur, nl. 0.30 a 0.36 per stuk; bieten en uiten groenten die andere jaren om dezen tijd weinig in tel zijn golden nu 1.80 a 4.30 en 3.80 a 5.30 per 100 kg. Witlof hoewel in kwaliteit teruggaande had nog aller belangstelling en behoudens een kleine inzinking waren de prijzen hoog, n.1. 17 a 23 en 11 a 16 per 100 kg. Postelein, waarvan een kleine aanvoer gold 0.75 0.85 per bakje, wat niet buiten sporig hoog is. De „laatste" prei was zeer duur, n.1. 7.50 a 12 per 100 kg. De klei ne partijtjes waschpeen waren gewild en de prijzen ad 12 a 14.50 waren aan den hoogen kant. Komkommers, waarvan een zeer bescheiden aanvoer, waren niet duur, nl. 6.50 a 8.30 per 100 stuks. De ove rige aanvoer was van zóó geringe betee kenis, dat we hieraan geen aandacht wijden. Voor de gemeenteraadsverkiezing heb ben de A.R. en Chr.-Hist. Unie een lijst sa mengevoegd met als candidaten: 1. Eikelen boom (Duin en Bosch) Chr.-Hist. Unie; 2. van Ginhoven, A.R. De groslijst der R.K. Staatspartij door kieskring den Helder ongeldig ver klaard. Het bestuur der R.K. Staatspartij afd. Castricum heeft een schrijven ontvangen van het kringbestuur uit den Helder, dat de gehouden proefstemming, welke Zondag heeft plaats gehad, ongeldig is verklaard. Een en ander betreffende de candidaten- lijsten etc. zal nu plaatselijk geregeld wor den, d.w.z., dat er nu met vrije lijsten zal gewerkt worden. Zijn wij goed ingelicht dan zijn minstens twee lijsten noodig, zoo niet drie om alle R.K. groepen tevreden te stel len, n.1. één lijst de Wildt, een lijst de Vries, en dan is het de vraag of de middenstand met een eigen lijst komt en hoe de forensen er over denken om met een eigen lijst uit te komen. Het gaat wel raar in Castricum met het candideeren voor den gemeenteraad. Het is- 14 Juni, den dag der raadsverkiezingen, een der belangrijkste voor het politieke leven te Castricum.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 11