KLDDSTERBALSEM Algemeene Vergadering van de Ver. Ziekenhuisverpleging. WAT GOED IS BLIJFT Een rumoerige vergadering met een bevredigend slot. Een eivolle zaal. AKKER'S DERDE BLAD. 2 Zooals men weet werd in de algemeene vergadering van de vereenigir.g Ziekenhuis verpleging op 8 Maart, het aftredend be stuurslid mr. Moens niet herkozen en in zijn plaats gekozen de heer J. esterhof. Ten gevolge van dit besluit bedankten staande de vergadering, dr. Schröder en de heeren v. d. Elburg en v. d. Vall als bestuursleden, en legden de overige bestuursleden den vol genden dag hun functie neer, tot in de eerst volgende ledenvergadering een nieuw be stuur zou zijn gekozen. Blijkens de vele ingekomen stukken, die inmiddels in ons orgaan verschenen, veroor zaakte dit conflict nogal eenige beroering. Mr. H. Scholten c.s. diende een voorstel in, waarbij de heer Westerhof werd uitge- noodigd te bedanken en waarin werd voor gesteld mr. Moens en de afgetreden be stuursleden te herkiezen en een 30 leden als leden van een vertrouwensraad te be noemen, die voortaan de bestuursleden kie zen. De afgetreden bestuursleden namen dit voorstel over en zonden aan de leden-gezins hoofden een kaart, waarin zij werden ver zocht zich voor of tegei) deze voorstellen op die kaart uit te spreken. Aangezien een dergelijk voorstel een geheim en direct kiesrecht aantastte, kwam tegen dit voor stel veel verzet. De heer Jupijn c.s. diende een voorstel in om het voorstel mr. Scholten op te schor ten tot een nieuw bestuur was gekozen. De heer C. Couwenhoven c.s. een voorstel tot benoeming van een vertrouwensraad, tot opgedaanmaking van het besluit, waarbij de heer Westerhof werd benoeihd tot bestuurs lid en tot verkiezing van een geheel nieuw bestuur. Van den heer K. Hcpman c.s. was een voorstel ingekomen tot royeering van den heer Westerhof, wanneer deze zijn mandaat niet ter beschikking wilde stellen, terwijl de heer v. d. Meer c.s. als candidaten in de plaats van de afgetreden bestuursleden de heeren I. Prins, G. B. Noordanus, H. J. P. v. d. Aakster, W. J. Bulens en P. C. Mantel candidaat had gesteld. Al deze voorstellen waren op de agenda van de gisteravond in de Harmonie gehou den vergadering geplaatst. De groote zaal van de Harmonie was ge heel met belangstellenden gevuld. De opening. De voorzitter, de heer W. v. d. Vall, oordeelde, dat de groote opkomst, die een bestuur in het algemeen waardeert, ditmaal niet aangenaam was, omdat daaruit gecon stateerd moet worden, dat er in de vereeni- ging iets bijzonders aan de hand was. Gedu rende het 12-jarig bestaan was de opkomst steeds gering, omdat men wat het bestuur in het afgeloopen jaar gedaan had, goed keurde. Dit brengt echter ook gevaren met zich. In de laatste jaarvergadering moest ik vaststellen, dat noch het verslag van den secretaris, noch dat van den penningmees ter, becritiseerd werd en concludeeren, dat daarmee het beleid van het bestuur over het afgeloopen jaar was goedgekeurd. Daarop kregen wij de bestuursverkiezing en wat daarbij gebeurde, bracht het bestuur tot een abnormale daad, die niet tot ge woonte mag worden van welk bestuur dan ook. Bezien wij, hetgeen geschied is, dan was er voor het bestuur geen andere mo gelijkheid. Eén van de oprichters van onze vereeniging toch werd zonder een woord van critiek weggewerkt. Zeer duidelijk de monstreerde zich de overval op ons bestuur als college, toen niet alleen het bestuurslid mr. Moens werd weggewerkt, maar ook te genover den secretaris, die ieder uur van den dag, wanneer hij daarvoor tijd had, be schikbaar heeft gesteld, en die de admini stratie op een zoodanige wijze had inge richt, dat de heer Onderdijk uit Middelburg, die er kennis van had genomen, zeide, deze ook in Zeeland te willen invoeren, 30 stem men werden uitgebracht. Het bestuur moest in beide gebeurtenis sen een overval op de vereeniging zien. (Applaus.) Spr, verzocht niet te applaudisseeren. Wat restte ons dan te doen? Slikken en doorgaan of op een eigenaardige wijze daar tegen protest aanteekenen, door ons mandaat ter beschikking van de leden te stellen, ten einde op deze wijze de alarmklok te luiden. Daarover is menig woord geschreven. In de ingezonden stukken, open brieven of „men schrift ons" leek wel systeem te zitten en het is wel gelukkig, dat we daarmee van avond aan het einde zijn gekomen. De toon toch werd geprikkelder in de stukken. Wij waren aarts-reactionnairen en werden ervan beticht, het Duitsche systeem toe te passen. Wij meenden goed te doen om eens te pei len, hoe onder de leden de stemming was, al hebben wij absoluut geen waarde gehecht aan de namen die onder de kaarten stonden. Binnengekomen zijn 1361 kaarten; 1027 le den stemden vóór het verzoek, aan den heer Westerhof om zijn mandaat ter beschikking te stellen, 245 er tegen en 08 blanco. Voor de herkiezing van het oude bestuur stemden 1092 leden, er tegen 161 en 89 blanco. Voor het instellen van een vertrouwensraad stem den 1091 leden; er tegen 148 en 122 blanco. In de laatste vergadering klonk een toon, welke wij tot dusverre niet hadden beluis terd. Toen in plaats van mr. Moens, de heer Westerhof was gekozen, richtte deze zich niet tot 't bestuur, maar tot de in de verga dering aanwezige leden en zeide, dat hij zich geroepen zou gevoelen, in de toekomst in deze vereeniging, de belangen van de arbei ders te behartigen. Zich omdraaiende, voeg- De vergadering en het bestuur gingen accoord met een amendement van Ds. Kuiper op het voorstel van mr. Scholten c.s., waardoor bepaald werd, dat er door de meerderjarige leden bij enkelvoudig stemrecht en geheime stemming een vertrouwensraad wordt gekozen, waar na het bestuur aftreedt en de vertrou wensraad een nieuw bestuur kiest. Het demissionnaire bestuur is her kozen, nadat het verklaard had geen bezwaar te hebben, dat ook de heer Westerhof blijft tot de vertrouwensraad een nieuw bestuur heelt gekozen. de hij eraan toe, ook de belangen van de vereeniging te zullen behartigen. Dat behartigen door rfzonderlij ke verte genwoordigers van de belangen van bepaal de groepen in onze vereeniging, hadden wij, gelukkig voor onze vereeniging, tot dus verre nog niet gehad! Alle bestuursleden op één na beschouwen het als een ondergang voor de vereeniging, wanneer groepsbelan gen in deze vereeniging door bepaalde groepsvertegenwoordigers zouden moeten worden verdedigd. In de laatste bestuurs vergadering heb ik gezegd: „Toon mij aan, dat u ook nog maar éénmaal een belang van welke groep dan ook, niet op de juiste wijze zou zijn behartigd". Ik heb dat meer dan éénmaal gezegd en kreeg daarop geen antwoord. De ervaring van 12 jaar heeft mij geleerd, dat, war.leer het belang van welk lid dan ook, niet op de juiste wijze zou zijn behartigd, alle bestuursleden, stuk voor stuk, zich daartegen zouden hebben verzet. Dat is de oorzaak geweest, waarom alle bestuursleden ontslag hebben genomen. Er zijn meerdere die ik niet alle zal releveeren. Spr. hoopte, dat de besprekingen in een zoodanigen geest gevoerd zullen worden, dat de belangen der vereeniging gediend wor den. Misschien hebben wij in een te rustige rust de vereeniging weten op te voeren tot 11.000 leden. Spr. hoopte, dat men elkander zal weten te vinden in den verderen opbouw van de vereeniging en hij deelde mede, dat, na lezing van de notulen, allereerst aan de orde komt het voorstel mr. Scholten c.s. tot het instellen van een vertrouwensraad. Dit voorstel is niet gedaan om het bestuur te beschermen, maar om te voorkomen, dat in een vereeniging, zoo groot als de onze, een volgende keer kan geschieden, wat geschied is, aangezien dit funest zou zijn voor de ver eeniging. Spr. deelde mede, dat de voorstel lers van de verschillende voorstellen het recht krijgen om maximaal 20 minuten te spreken, terwijl uit de vergadering niemand langer dan tien minuten het woord mag voe len en dat over elk voorstel niet meer dan één persoon mag spreken. De heer Westerhof vroeg of ook de minderheid van het bestuur mocht spreken. De voorzitter: De minderheid bestaat uit één persoon. Zeker. Een stem: Ik dacht, dat u de goede stemming zou bewaren. De voorzitter: Ik wist niet, dat hij een afwijkende meening had, maar he blijkt nu, dat hij die zal formuleeren. Protesten. Een gentleman-voorzitter houdt geen disputabele inleiding. De heer Westerhof was van oordeel, dat den voorzitter elke flair ontbreekt om een vergadering te leiden. (Applaus.) De voorzitter verzoekt niet te applau disseeren. De heer Westerhof, zijn betoog ver volgende, was van oordeel, dat een gentle man-voorzitter geen inleiding houdt, die disputabel is en waarvoor hij, geen voorzit ter zijnde, tot de orde zou zijn geroepen, Ook in de bestuursvergadering misbruik te de voprzitter zijn voorzitterschap. Spr, wees hem toen op zijn groote verantwoorde lijkheid, omdat niemand hem tot de orde kon roepen. De voorzitter behoort zóó hoog te staan, dat hjj in zijn opening niet van een overval had mogen spreken. Hij vraagt den goeden toon te bewaren, maar kon enkele schampere opmerkingen niet vóór zich hou den. Dat spijt spr., hij zal wel den goeden toon bewaren. Met stijgende verbazing had spr. kennis genomen van het buitengewoon on-democra- tische karakter, dat dit bestuur er op na houdt. Tegen de bestuursleden heeft spr. persoonlijk niets, wel tegen het bestuur. Het is niet de eerste keer, dat dit bestuur collec tief bedankt. Het vorige jaar deed het dit ook om een financieel-technische kwestie, Het kwam terug, omdat de reden voor het bedanken verviel. Wanneer men de leden goed had voorgelicht, dan zouden de leden reeds dadelijk hebben begrepen, dat in de gegeven omstandigheden contributieverhoo ging noodig was. Spr. blijft er buiten of de leiding van het bestuur in de voorbije jaren goed is ge weest. Om critiek uit te kunnen oefenen moet men beschikken over gegevens en de gegevens, door den penningmeester ver strekt, waren zóó sober en groepsgewijze samengevoegd, dat zelfs financieel deskun digen daarin geen inzicht konden krijgen Spr. zal maar één voorbeeld noemen. In 1938 was de post „onvoorzien" gestegen tot 1200. Dit bleek noodig te zijn voor een ac countantsonderzoek, hetgeen in het klein aan den voet nog vermeld stond. Administra tief was het bestuursbeleid dus niet zoo schitterend. Het moet toch wel hopeloos vastgeloopen zijn, waar het noodig bleek, dat een dergelijke som mpest worden betaald. Wanneer de leden van hun reglementair en democratisch recht gebruik maken en daarmee succes hebben, dan noemt de voor zitter dat een overval én dat wordt gezegd op een toon of het hier menschen betrof, die de vereeniging kwaad willen doen. Een aan tal leden had spr. gevraagd, een candidatuur te aanvaarden. Tegenover den secretaris, van wien hij wist, dat hij zijn werk goed doet, zou hij dat niet hebben aanvaard. Van mr. Moens wist spr., dat hij bijzittend be stuurslid was. En als men iemand uit arbei derskringen in het bestuur wilde, dan moest men wel iemand tegen een aftredend lid stellen, want het bestuur heeft nooit gele genheid gegeven, zoo iemand te kiezen. Het reglement verplicht het bestuur zelfs, een dubbeltal in te dienen. Spr. heeft het be stuur gevraagd, of het, wanneer no. 2 van de aanbeveling zou zijn gekozen, dan ook zou hebben bedankt. Daarop heeft spr. geen antwoord gekregen. De andere bestuurders hebben den volgenden morgen bedankt, omdat ik in de eerste plaats de belangen der arbeiders zou dienen. Maar ik heb ook gezegd, dat ik naar mijn beste kunnen, in goede samenwerking, voor wat mijzelf be trof, de belangen der vereeniging zoil wil len dienen. Ik heb dit herhaald in het be stuur. Ik heb gezegd: „Ondanks de bizon- dere wijze, waarop gij hebt gemeend, mij te moeten welkom heeten, ben ik toch bereid, in deze nuttige vereeniging, tot samenwer king". En ik herhaal dit ook vanavond. pSpr. vroeg of de vergadering kan goed keuren, dat het bestuur zegt: „Gij zult geen tegen-candidaat stellen en als gij dat doet, dan bedanken wij allemaal". Spr. oordeelde dit volstrekt ontoelaatbaar. Nu betoogde men, dat het conflict een diepere oorzaak heeft. Toen in de voorbije jaren bij een kleine opkomst van leden steeds no. 1 gekozen werd, voelde men het diepere bezwaar, dat in een vergadering te weinig leden deelhebben aan de bestuurs verkiezing, niet. Dat gevoelde men pas, toen een groot getal leden langs democrati- schen en reglementairen weg een bestuurs lid koos. Nu wilde het bestuur belemmerin gen maken. Het stuurde kaarten rond, met schending van het geheim stemrecht. De ge noemde cijfers zeggen spr. niets. Deze stem ming, naar volmaakt Duitsch model, is van elke controle en geheimhouding volkomen ontdaan en daardoor waardeloos voor elk serieus mensch. Alleen de vergadering hier zal uitmaken of de man, die voor u staat, en verklaard heeft de belangen der vereen: ging te zullen dienen, dit systeem heeft te aanvaarden. Ik meen, dat dit systeem niet past. De voorzitter zeide, dat hij mij gesommeerd heeft, aan te toonen, dat de belangen der arbeiders zijn verwaarloosd. Dat moest er nog bijkomen, dat de belangen der arbei ders verwaarloosd zijn! Ik heb nergens ge zegd of geschreven, dat dit zou zijn ge beurd. Ook de menschen, die mij hebben gecandidateerd, hebben dat niet gedaan. Ik heb alleen gezegd, dat in een vereeniging met 85 arbeiders, die arbeiders hoogstens door één bestuurslid waren vertegenwoor digd. Spr. concludeerde, dat een bestuur, dat tot systeem heeft, af te treden, wanneer de leden van hun democratisch recht ge bruik maken, niet op zijn plaats is. (Ap plaus.) De notulen, werden hierna, na het aan brengen van een wijziging, op verzoek van den heer A. Bakker, waardoor werd vastge steld, dat de onkosten voor de amandelen alleen voor de operatie gelden, goedgekeurd. De secretaris deed hierna mededee- ling van de reeds vermelde ingekomen stuk ken. Ingekomen was ook nog een schrijven van den heer H. A. van Heerden, waarin ver zocht wordt, voor den Christel. Nat. Werk mansbond een plaats in den vertrouwens raad op te stellen. Voorts was er een schrijven van den heer J. D. uit Heiloo, die het bestuur ervoor waarschuwde, ervoor te zorgen, dat er geen overwinnaars en overwonnenen komen. Van den heer G. Dokter was er verder een brief, waarin hij zich ertegen verklaarde, om den heer Westerhof uit te noodigen om te bedanken. Wèl was hij ervoor, mr. Moens te kiezen, door het bestuur uit te breiden. Ook verzocht hij tien leden het recht te geven, candidaten voor den vertrouwens raad te stellen. Van den heer Bulens was een schrijven ingekomen, waarin hij berichtte, in principe een vertrouwensraad te aanvaarden, mits deze geen paskwil werd. En van mej. A. P. Dikkeboom een schrij ven, waarin zy het bestuur verzocht, pal te blijven staan en geen vertrouwensraad in te stellen. De voorzitter stelde aan de orde het voorstel-Jupijn om het voorstel-mr, Scholten c.s. niet in behandeling te nemen. Spr. merkte op, dat dit niet gaat, omdat dit voorstel van mr. Scholten reglementair is ingediend. De vergadering kan wel beslui ten het van de agenda af te voeren. De heer Westerhof: Of besluiten om het in handen van het bestuur om prae- advies te stellen. De heer P. vandenBerg oordeelde het voorstel-Jupijn c.s. het verstrekkendst. De heer Jupijn oordeelde het logisch, dat men eerst een nieuw bestuur moet kiezen vóór het voorstel van mr. Scholten in be handeling kan komen. Geroep: Zeer juist. Devoorzitter handhaafde namens het bestuur het voorstel om eerst het voor stel van mr. Scholten te behandelen. De heer van denAakster deed een voorstel van orde. Hierin wordt uitgespro ken, dat de verkiezing van den heer Wester hof op de vorige algemeene vergadering op volkomen normale en reglementaire wijze is tot stand gekomen en voorgesteld te be sluiten, als eerste punt aan de orde te stel len: „aanvulling bestuur" en het voorstel „vertrouwensraad" om prae-advies in han den van het te vormen bestuur te stellen. De heer van den Aakster gaf een toelichting op dit voorstel. De poging om een rechtmatige verkiezing ongedaan te maken, noemde spr. een aanfluiting van de organisatie. Het rechtsgevoel van spr. en van vele anderen was daardoor geschokt. Spr. is voor een vertrouwensraad. Het komt er echter op aan, hoe die verkozen wordt .Wie begrip heeft van organisatie, stuit de wijze van samenstelling, zooals mr. Schol ten die voorstelt, tegen de borst. Het nieu we bestuur behoort daarvoor met een uit gewerkt plan te komen. (Applaus.) De voorzitter verzocht hen die er vóór zijn om het voorstel van mr. Scholten niet in behandeling te nemen, hun hand op te steken. Enkele handen gaan omhoog. De heer van den Aakster: De motie van orde heeft den voorrang. De voorzitter wilde de agenda af werken. De heer Buien s vroeg het woord. De voorzitter: Wij gaan ©ogenblik kelijk stemmen. Protesten. De vergadering werd rumoerig. De voorzitter: Ik laat mij niet inti- mideeren. Wij zullen de orde in deze bijeen komst moeten handhaven. Stemmen: We stemmen niet. De voorzitter: Dan zullen wij de agenda op normale wijze afwikkelen. Hierop volgde nog een schermutseling tus- schen den voorzitter en de heeren van den Aakster en Bulens. De voorzitter weigerde echter dis cussie over het voorstel van orde. De vergadering werd zeer heftig en ru moerig. Men riep den voorzitter toe, dat hij niet durft. Iemand maakt een aanwezige voor kwajongen uit, die daarop antwoordde: „Je zal nog wel van me hooren". De voorzitter bleef op stemming aandringen over het voorstel-Jupi.tnvan den Aakster om het voorstel mr. Scholten van de agenda af te voeren. De heer ,W esterhof trad naar voren, maar de voorzitter voegde hem toe: „U krijgt mij hier niet voor de microfoon vandaan". De heer Holtes protesteert tegen de leiding en verlangde het woord. De voorzitter: Ik geef niemand het woord. We moeten stemmen. Verschillende stemmen: We stemmen niet. De voorzitter: Ik ken dat systeem. Dan stemmen we niet, maar dan geef ik het woord aan mr. Scholten om zijn voorstel tot wijziging van statuten en huishoudelijk reglement, toe te lichten. Het voorstel-mr. Scholten. Mr. Scholten verwees naar de toelichting op de agenda. Voor een vereeniging met 10.000 leden, zoo betoogde spr., is de meening van een meerderheid van een vergadering geen waarborg voor de meening van de meerderheid van de vereeniging. Dit geldt in het bizonder voor het verkiezen van bestuursleden. De gebeurtenis in de vorige vergadering, bij de bestuursverkiezing was voor spr. en 103 leden aanleiding om, af gezien van dit incidenteele geval, voor te stellen, een college in te schakelen, gekozen door de algemeene vergadering, dat de be stuursleden kiest. Verkiezing van bestuurs leden door het stembiljet was ook mogelijk, maar heeft ongetwijfeld nadeelen, met het oog op de enorme administratie. Bovendien wordt dan het levende orgaan, de vergade ring, uitgeschakeld. Sommige leden achten het ondemocratisch om voor de eerste maal den vertrouwensraad te doen bestaan uit een bepaald aantal aan gewezen leden. Spr. oordeelde, dat men beter doet, de politiek buiten de kwestie te houden. Hij wees erop, dat het in een op richtingsvergadering van een vereeniging veelal gebruikelijk is om voor de eerste maal het bestuur zonder verkiezing samen te stellen. Een vertrouwensraad kan men dus best voor de eerste maal door de ver gadering laten samenstellen. Over de personen is men het blijkbaar eens. Bij het bestuur zijn althans geen andere namen ingekomen. Spr. achtte het onjuist om te spreken van een onvoldoende klassen-vertegenwoordi ging. Ook in de hoogere politiek worden arbeidersklassen niet uitsluitend door ar beiders vertegenwoordigd. Het gaat om vertrouwensmenschen, aan wie men met gerustheid het kiezen van bestuursleden kan overlaten. Aangezien de heer Dun en mevr. Stroink bedankten, voor een lidmaatschap van een vertrouwensraad, stelde spr. voor om in hun plaats, den heer van Heerden te nemen. Mr. de Groot beval mr. Scholten in de andere opengekomen plaats aan. De houding van het bestuur afgekeurd. De heer Couwenhoven ging niet accoord met de wijze, waarop het bestuur zich in de vorige vergadering terug trok. Dat aftreden voor de tweede maal kan niet door den beugel. Spr. heeft met anderen een drieledig voor stel ingediend, maar oordeelde thans het derde deel niet juist, omdat het niet moge lijk is, dat de vertrouwensraad een nieuw bestuur kiest. De statuten moeten n.L eerst koninklijk worden goedgekeurd, alvorens de vertrouwensraad besluiten kan nemen en daarom nam spr. dat gedeelte van het voorstel terug. Spr. geloofde, dat de meerder heid der vergadering vóór het instellen van een vertrouwensraad is. De bezwaren zijn slechts gericht tegen de wijze, waarop mr. Scholten dien raad wil samenstellen. Spr. verklaarde zich bereid, in den vertrrouwens- raad zitting te nemen, doch dit wil niet zeggen, dat hij accoord gaat met de wijze, waarop mr. Scholten dien wil samenstellen. Spr. stelde voor, een commissie van 10 per sonen te benoemen, die in overleg met het bestuur en den administrateur, den ver trouwensraad samenstelt. Ook spr. oor deelde, dat er geen overwinnaars en over wonnenen moeten zijn. Overheerschen moet de gedachte, goed werk voor de vereeni ging te willen doen. Met het tweede gedeelte van spr.'s voor stel, beoogende, dat de vergadering besluit, de verkiezing van dhr. Westerhof ongedaan te maken, heeft niet voorgezeten dhr Westerhof te treffen. Voorgezeten heeft, een brug te vinden, waarop deze en dé andere leden van het bestuur elkander konden vinden. Spr. vroeg het bestuur en den heer Westerhof, hun functie beschikbaar te stel len, zoodra de vertrouwensraad een nieuw bestuur kan kiezen. De v o o r z i 11 e r zei, dat het oude be stuur genegen is, om, wanneer het mocht Reeds In oude tijden gebruikte men als balsem voor wonden en kwetsuren de aro matische stoffen, welke deel uitmaken van Kloosterbalsem. Wie eenmaal de verras sende werking van Akker's Kloosterbalsem heeft ondervonden, blijft deze gebruiken, In deze gezinnen blijft men steeds zeggen; „Doe er Kloosterbalsem opl" Onovertroffen bt) oude en nieuwe wonden, beenwonden, brandwonden, blaren, zweren! builen, ontvellingen, schrammen, open huid! Probeert het. want dan wordt voor het be kende spreekwoord: „balsem op de wonde1* voortaan: „Kloosterbalsem op de wonde'* Onovertroffen tegen wintervoeten, winter, handen, open winterteenen, schrale huid. gesprongen banden, kloven, roode huid! Onovertroffen als wrijf middel bij Spit. Rheumatiek. Spierverrekkingen, Stram, heid, Kneuzingen, Ischias, pijnlijke spieren, Per pot van 25 Gram f 0.621/j, pot van 50 Gram 11.04 worden herkozen, de functies te blijven waarnemen, totdat de vertrouwensraad statuaire rechten heeft verkergen en dat dan het geheele bestuur, met uitzondering van den heer Westerhof, zijn functies aan den vertrouwensraad wil overgeven, opdat die vertrouwensraad kan uitmaken, welk be. stuur er in de toekomst aan het hoofd dezer vereeniging moet staan. De heer Westerhof: Toen deze vraag mij werd voorgelegd, heb ik gezegd: „Ik niet", omdat de door mr. Scholten gewild» vertrouwensraad op volkomen ondemocra» tische wijze is samengesteld. Tien arbeiders tegen dertig anderen is een onmogelijkheid. Nu heeft mr. Scholten wel geprobeerd, het ondemocratische te camoufleeren, maar het feit blijft, dat ik reglementair ben gekozen en pas over 4 jaar aftreedt. De bestuurs» vergaderingen waren voor mij niet vrien- delijk genoeg om de belangen der ver eeniging te kunnen dienen, maar ik hoop toch, dat het bestuur zal inzien, dat ook een niet gewild bestuurslid als gelijke moet worden behandeld. Het voorstel-Couwenhoven is al even ondemocratisch. Wie moeten wij hier uit zoeken? Bovendien is het een nieuw voor. stel. Voorstellen moeten 7 dagen tevoren worden ingediend. Het kan dus niet in be handeling worden genomen. Toen in het bestuur het voorstel inkwam om dit met twee leden uit te breiden, een voorstel, dat den vrede had kunnen brengen, zeide de voorzitter: „Dat is geen voorstel en het was zóó weg". Spr. heeft dan ook geen reden om op het voorstel van den heer Couwen hoven noch op dat van het bestuur in te gaan. Mr. Scholten was het met den heer Westerhof eens, dat het voorstel Couwen hoven om tien leden te kiezen, die den vetrouwensraad kiezen, de moeilijkheid maar verplaatst. Spr. weet niet, hoeveel ar beiders er in de vereeniging zitten. Men sprak van 85 pet. Als men de derde klas verzekerden allen onder de arbeiders re kent (men bedoelt dat waarschijnlijk), dat vergist men zich. Bovendien zijn ook poli tiek alle arbeiders-afgevaardigden geen ar beiders. Het gaat er slechts om, menschen te kiezen, bekwaam genoeg en van genoeg zaam vaste beginselen, die het vertrouwen van de vereeniging waardig zijn. Spr. bleef zijn voorstel handhaven. De heer Couwenhoven trok, in ver band met de bemerking van den heer Westerhof, zijn voorstel in, maar diende het in als amendement op het voorstel van mr. Scholten. De heer Holtes: Wij zitten in een puzzle en de schuld ervan ligt bij den voorzitter. Erkent het bestuur, dat de heer Westerhof wettelijk gekozen is? De voorzitter: Er is geen enkel be zwaar, dat te erkennen. De heer Holtes: Nou, dan is de puzzle toch opgelost. (Algemeen gelach). Een protest tegen de leiding. De heer Bulens Uitte allereerst een protest tegen de leiding. Voorstellen van orde behooren voorrang te krijgen en het komt niet te pas, dat een voorzitter zegt: „Voor de microfoon krijgt men mij niet vandaan"; Vanmiddag hebben wij ook dat soort systeem kunnen beluisteren. (Appl.) Spr. was overtuigd, dat, wanneer het voorstel mr. Scholten wordt aangenomen, het met de democratie in de vereeniging gedaan is. In principe is spr. vóór een ver trouwensraad. Deze behoort het hoofd te zijn van een organisatie, maar gekozen te zijn door de le den. Wanneer het 't bestuur ernst was ge weest met den grondslag van een vertrou wensraad, dan had het de kaarten niet bij een deel van de leden rondgezonden. Ieder lid moet het recht hebben, candidaten voor den vertrouwensraad in te dienen en die raad moet door het referendumbiljet wor den samengesteld. Wanneer men rust wil in de organisatie, in het belang van de or ganisatie, dan moet men een wettig regle mentair gekozen bestuurslid niet afwijzen, maar de wenk van den heer Dekker vol gen en het bestuur met twee leden uitbrei den. Het bestuur moet loyaal zijn en beken nen, dat het een fout heeft gemaakt, door weg te loopen. Spr. was overtuigd, dat de heer Westerhof bereid is om met de heeren stuk voor stuk samen te werken, in het belang van de vereeniging. Laat men toonen. dat men een „eenheid door democratie wil". Een stem: Het is hier toch geen socia listische vergadering. De heer Toornvlied juichte het ver zoek van den Christel. Werkliedenbond toe.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10