Financieel Overricht. L J De koers van het Staatsschip in België. RE RINGSWERK Een vaag programma van de nieuwe regeering. Nieuwe belastingen. HEILOO NATIONALE RECLASSEERINGSDAG' ZATERDAG GEDENKT HET 6 M El - 1939 OTERLEEK M. J. BRUSSE: UIT M IJ N NOTITIE-BOEKJE. Op reis naar de Noordkaap: de pooizon. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 29 APRIL 1939. (Van onzen correspondent.) De heer Pierlot is van wal gestoken met zijn nieuwe katholiek-liberale me dewerkers en de regeeringsverklaring welke werd afgelegd, alsmede de me morie van toelichting bij het ontwerp voor volmacht zijn veelbeteekenend voor den toestand waarin het land zich bevindt. In werkelijkheid zal het inter nationale publiek ongetwijfeld niet bij zonder ontroerd worden door de Bel gische situatie, om de eenvoudige reden dat van alle zijden gelijksoortige berich ten komen, het eene al zorgwekkender dan het andere en bovendien iedereen met zijn eigen onrust en moeilijkheden is begaan, in Nederland niet het minst. Maar het kan iemand soms wel eens een riem onder het hart steken als men het besef krijgt, dat het elders al niet beter is dan thuis. In den grond komt de heer Pierlot voor den dag met een programma dat evengoed door socialistische ministers als door ande ren had kunnen gesteund worden. Dat was overigens te verwachten, zooals wij reeds schreven. De heer Pierlot moet een pro gramma uitwerken dat samen met de so cialisten was voorbereid en kan het niet als een nationaal belang beschouwen tegen de socialisten in te regeeren. Zooals veelal staat de regeeringsverklaring vol beloften. De regeering zal vanzelfsprekend de bui- tenlandsche politiek blijven voortzetten die thans wordt gevoerd. Het regiem zal worden versterkt door de grondwettelijke instellin gen en de scheiding der machten naar hun ware oorspronkelijke beteekenis en' hun werkelijke bevoegdheid te laten werken. De onaantastbaarheid van de muntpariteit wordt bevestigd. Men zal voortgaan met be zuinigen, ook wat ae personeelsuitgaven betreft, onder meer door stopzetting van elke werving van personeel. De integrale toe passing van de taalwetten wordt aangekon digd en in het vooruitzicht wordt gesteld een hervorming van het ministerie van on derwijs, rekening houdende met de twee in het land bestaande kuituren. De bestaande sociale wetgeving blijft gehandhaafd. Het essentieele is de eisch tot verleening van volmacht voor maatregelen met het oog op economisch herstel en budgetaire aanpas sing en voor de regeling van spoedeischen- de vraagstukken. De eerste minister heeft de kwestie van de volmacht verbonden aan de vertrouwenskwestie en heeft zich ook tot de leden van de oppositie gewend om een gemeenschappelijke inspanning te doen voor opbouwend werk. Het lar,d staat tegen over groote gevaren, verklaarde hij, zoo binnen- als buitenlandsche, en in tijden van gevaar is er geen plaats voor vrees, enkeJ voor moed. De socialisten zijn opbouwend te werk gegaan door o.m. aan te kondigep dat zij de begrooting van landsverdediging zullen goedkeuren, alhoewel zij in de oppositie ze telen. Ook Degrelle heeft gezegd opbou wend te willen werken ten opzichte van elke regeering waarin geen socialisten zete len. Enorme tekorten. Het betalingsvermogen van den Belgi schen burger zal op een zware proef wor den gesteld. Welke de stemming ook zij die door het parlement zal worden uitgebracht, blijkt het reeds voldoende, zuoals het in de laatste maanden is gebleken, dat het niet meer bij halve maatregelen blijven kan. Er is een jaarlijks tekort van 650 millioen, ver klaart de minister van financiën anderen beweren 900 millioen tot een milliard en ei moet 2 milliard worden gevonden voor de buitengewone begrooting. Men heeft sedert maanden de openbare meening opgezet tegen eiken maatregel waardoor nieuwe belastingen zouden wor den ingevoerd. De fiscaliteit is zoo groot dat er ongetwijfeld een grens is bereikt, welke met den nieuwen maatregel slechts zal wor den overschreden, met de gevolgen die daar aan zullen verbonden zijn. Thans moet de regeering toch dezen weg op, zonder zich eigenlijk veel illusie te kunnen maken over wat de nieuwe fiscale maatregelen kunnen opbrengen. Van de nieuwe belastingen wordt het voornaamste deel verwacht van de in komstenbelasting die 140 millioen méér zou opbrengen. Er zal ook een verhooging ko men van de belasting op auto's en rijwielen. In totaal wordt 350 millioen verwacht. Er zal een taks worden ingevoerd op de winsten van de trusts en de bezuinigingen zullen 120 millioen frank bedragen. Bovendien heeft men het middel gevonden om de loo- nen van het Staatspersoneel onaangetast te laten, en toch hierop te bezuinigen. De Staatsbeambten genieten n.L een pensioen, waarvoor geen bijdragen worden gestort. Wel wordt een afhouding gedaan voor de vorming van een pensioenkas ten gunste van weduwen en weezen. Voortaan zal deze af houding met 3 t.h. worden verhoogd om bij te dragen tot de pensioenvorming van het personeel zelf, wat dus neerkomt op een vermindering van de staatsuitgaven op dat gebied. Het stelsel was ook aanvaard door de socialistische candidaat-ministers. Men hoopt aldus het tekort van de begrooting te zullen dekken. Schatkistbons zullen on der het publiek worden geplaatst, zonder beperking en er is ook sprake van een groote binnenlandsche leening voor de landsverdediging. Men moet hierbij niet ver geten dat de gemeentelijke fiscaliteit even eens groote afmetingen heeft aangenomen. De meeste groote steden boeken reusachtige begrootingstekorten en de Staat heeft niet de middelen, om de maatregelen te nemen waarop sedert verscheidene jaren werd ge hoopt, n.L om de gemeenten bij te sprin gen. De militaire maatregelen van het oogenblik zullen bovendien eveneens zoo veel fondsen opslorpen dat niemand kan voorspellen hoe het ten slotte met de reke ningen zal verloopen. De volmacht aan de regeering is uitge breid tot nog veel ander gebied van ad ministratieven, economischen en financiee- len aard, wat voor heel wat organen van aard is om te verklaren dat geheel deze zaak slechts een sprong in het onbekende kan worden genoemd. Het onthaal bij de openbare meening is eerder koel te noe men. Men schikt zich in het onvermijdelijke, zonder overtuigd te zijn dat het definitief tot iets dienen zal. Maar de angtsatmosfeer is van dien aard dat men tot alles bereid is. Er zijn maatregelen voorzien ingevolge de volmacht, om de producenten, verkoo- pers en verbruikers te beschermen tegen alle praktijken welke afbreuk kunnen doen aan de normale concurrentie. Verzekerd wordt dat daarmee geen structuurhervor mingen worden beoogd zooals de bedrijfs organisatie, maar wel maatregelen tot be scherming van den handel tegen misbrui ken waaraan o.m. en vooral vreemdelingen zich schuldig maken. Men waarschuwt te gen alle maatregelen van monopoliseering, welke het gevolg zouden kunnen zijn van zekere verdachte bescherming. De toeschouwer komt tot het besluit dat, hoe de zaken in België ook worden gezien of voorgesteld, in werkelijkheid de regee ring het parlement zijn werk uit de han den neemt. Men begint met het regiem te verdedigen door aan het parlement te vra gen afstand te doen gedurende zes maan den van zijn voorrechten. Zij, die zich oj. een hooger plan plaatsen, vinden zulks be denkelijk en stellen de vorige regeeringen Spaak verantwoordelijk, die door voortdu rende machteloosheid de maatregelen heb ben nagelaten welke nu in allerijl en zon der medewerking van het parlement moe ten worden genomen. België heeft reeds 'n paar volmachtsperiodes achter den rug en heeft er geen goede herinneringen aan be waard. De ware fout is wel dat de partij- hartstochten niet tot zwijgen worden ge bracht in het parlement. Men stelle zich voor dat de regeering, onder het regiem van de volmacht, maatregelen neemt die de instemming van het parlement niet weg dragen, dan zal weer de druk van de par tijorganisaties noodig zijn om de regeering, zonder stemming in het parlement, tot af treden te dwingen, waardoor dan eens te meer afbreuk wordt gedaan aan de wer king van de grondwettelijke instellingen. De slechte tijd kan deze en andere tegen strijdigheden aannemelijk maken. Maar men wacht in België nog immer op den verlichten staatsman die gezag genoeg zal bezitten om het regiem te verdedigen te gen de partijen, die het verscheuren. Collecte voor de „Nationale Reclasseeringsdag". Het ligt in de bedoeling op den 6den Mei in de gemeente Heiloo een collecte te hou den ten behoeve van het „Nationale Reclas- seeringswerk". Onnoodig zal het zijn deze collecte bij U aan te bevelen, wetende dat ook dit werk bij U voldoende bekend zal zijn; verder wordt het overbodig geacht dit aan te be velen omdat doel en strekking Uwe volle sympathie zal hebben. vftN DE INSfSÏW|N VAN ALLE. GEZINDTEN Wilt U er meer van hooren, luistert U dan eens naar de radio tw.: K.R.O. Dinsdag, 2 Mei van 99.15 uur. V.A.R.A. Woensdag, 3 Mei van 6.406.55 u. N.C.R.V. Woensdag, 3 Mei van 7.458 uur. V.P.R.O. Vrijdag, 5 Mei van 7.307.45 uur. Bovendien wordt nog medegedeeld, dat de collectebussen in ontvangst genomen kunnen worden op Donderdag 4 Mei a.s. bij mej. Groenewoüdt, Heiloo, van Aosta- straat 137. Raadsverkiezingen. Woensdagavond waren een groot aantal ger.oodigden bijeen ter bespreking van de gemeenteraadsverkiezingen in café de Vries Enkele aanwezige konden zich niet ver eenigen met de wijze waarop deze vergade ring was belegd. Zij meenden dat het meer in de lijn was geweest een oproep aan de geheele burgerij te richten. Dan gevoelt niemand zich gepasseerd. Met deze ziens wijze kon de vergadering in haar geheel accoord gaan. zoodat besloten werd in dien zin te handelen en Vrijdag opnieuw te ver gaderen, waarin dan de candidaatstelling ter sprake zal komen en eventueel de num mering zal plaats hebben. Van de gelegen heid tot toetreding als lid van de Burger- kiesvereeniging maakten velen gebruik. Ook zal inde eerstkomende vergadering een bestuur gekozen worde i. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKtv.A-O LUSTER. De Beurs in voorzichtige afwachting. Dalende lijn der Amerikaansche conjunctuur. Ongunstige invloed der mijnwerkersstaking. Teleur stellende kwartaalstaat der Steeltrust. De automobielindustrie boekt hoo- gere winsten. De Koninklijke Pe troleum Mij. zorgt voor een verras sing. Geen opleving op de beleg- gingsmarkt. Java-suikeroogst 1939 bijna uitverkocht. liet millioenen- verslag van Unilever. Wanneer dit overzicht in druk verschijnt, zal de voornaamste factor van onzekerheid, die de beurs de geheele week in spanning heeft gehouden, althans in zooverre verdwe nen zijn, dat men kennis heeft kunnen ne men van datgene, wat de Führer omtrent de Duitsche bedoelingen heeft willen ont hullen. Of daarmede een ontspanning of een verscherping der internationale verhoudin gen haar intrede zal doen, ligt thans nog volkomen in het duister. De beurs, den laatsten tijd aan verrassingen gewend, heeft er nóch in goeden, nóch in kwaden zin op willen vooruitloopen, doch heeft haar heil gezocht in een absolute terughouding. Deze heeft er b.v. toe geleid, dat de omvang van den handel op de New-Yorksche fondsen- markt in de afgeloopen week de kleinste is geweest sinds de laatste twintig jaar, wel een bewijs, hoe gevoelig ook de Amerikaan sche barometer van het zakenleven voor de politieke ontwikkeling der Oude Wereld is. Voor een groot deel is het ongetwijfeld aan de vrees voor een Europeeschen oorlog toe te schrijven, dat de opgaande lijn, die in de laatste maanden van het oude jaar voor het economisch leven in de Ver. Staten viel te constateeren, ontijdig omgebogen is en zich in dalende richting blijft bewegen. Daarnaast hebben echter ook factoren van zuiver binnenlandschen aard het hunne tot de inzinking der conjunctuur bijgedragen. Als zoodanig moet in de eerste plaats 't feit worden genoemd, dat van een verbetering in de verhouding tusschen de regeering en de groote ondernemingen, die eenige maan den terug in het vooruitzicht was gesteld, nog weinig valt te bespeuren. De stimulans, die had kunnen uitgaan van een wijziging der wetgeving op dit gebied, is niet alleen achterwege gebleven, maar bovendien heb ben verschillende uitspraken van het Hoog ste Gerechtshof in har.gende geschillen de uitbreiding der bevoegdheden van de re geering op grond van de bestaande wetten bevestigd. Op het oogenblik houdt men zich bezig met de vraag, welke houding de regeering zal aannemen in het conflict tusschen de werkgevers en werknemers in de zachte steenkolen-mijnen, dat geleid heeft tot een staking, waarbij meer dan 300.000 mijnwer kers betrokken zijn. Het ziet er naar uit, als of de vastgeloopen onderhandelingen tus- schn mijndirecties en vr.kvereenigingen over de afsluiting van een collectief contract in grijpen van de regeering noodzakelijk zullen maken, omdat de stopzetting van de steen- kolenproductie een bedreiging gaat vormen voor andere bedrijfstakken wegens den be trekkelijk gcringen omvang der steenkolen- voorraden. Zoo moet de vermindering van de bedrij vigheid in de staalindustrie ten deele aan den invloed van de steenkolenschaarschte worden toegeschreven. Deze week werkte de staalindustrie nog slechts op 48.6 pCt. van haar capaciteit, waarmede het laagste peil sinds het begin van dit jaar werd bereikt. Mocht niet spoedig een verbetering intre den, dan zullen de financieele resultaten voor de staalindustrie voor het loopende kwartaal nog ongunstiger worden dan voor de eerste drie maanden van dit jaar, toen de staalindustrie gemiddeld nog boven 50 pC: van de capaciteit heeft gewerkt. De hoop, dat de uitbreiding der bedrijvig heid in het eerste kwartaal, vergeleken met de voorafgaande periode, tot een verdere verbetering van de financieele resultaten der U.S. Steel Corporation zou hebben geleid, is niet verwezenlijkt. Blijkens de dezer da gen gepubliceerde kwartaalstaat is de net to-bedrijfswinst zelfs belangrijk teruggekro pen, n.L van 7.29 millioen in het vierde kwartaal van 1938 tot 2.96 millioen in het eerste kwartaal van dit jaar. Na aftrek van rente op eigen obligatiën en op die van on- derhoorige maatschappijen blijft slechts een saldo van 0.66 millioen beschikbaar tegen 4.39 millioen in het vorige kwartaal. Het voor de uitkeering van een onveranderd kwartaalsdividend van 1.75 per preferent aandeel benoodigde bedrag van 6.30 mil lioen moest ditmaal derhalve weer vrijwel geheel onttrokken worden aan het opgeloo- pen surplus; van een uitkeering op de ge wone aandeelen kon in het geheel geen sprake zijn, maar de beurs had hierop ook niet gerekend. Wel had men verwacht, dat althans, evenals in het voorafgaande kwar taal, een deel van het preferente dividend verdiend zou zijn. Dat dit niet het geval was, is het gevolg van de lagere prijzen, die in het laatste kwartaal hebben gegolden, waartegenover geen verlaging van loonen of van goedkoopere grondstoffen stonden. Naar men zich zal herinneren, heeft de staalindustrie in het laatst van het jaar van een loonsverlaging afgezien, nadat de pogin gen van de spoorwegondernemingen om door een loonsverlaging het evenwicht tus schen uitgaven en inkomsten althans eenigs- zins te herstellen, schipbreuk hadden gele den. Voor andere staalondernemingen waren de financieele resultaten in het eerste kwar taal iets gunstiger dan voor de U.S. Steel. Zoo bedroeg de winst van de Republic Steel in deze periode 532.000, gelijk staande met 0.91 per preferent aandeel, tegen 308.613 in het voorafgaande kwartaaL Ook andere, in de afgeloopen week gepubli ceerde cijfers geven een minder somber beeld van de situatie, vooral wanneer men ze vergelijkt met de overeenkomstige pe riode van het vorige jaar, in verhouding waarmede trouwens ook bij de U.S. Steel Corporation een aanmerkelijke verbetering is ingetreden. Voor de automobielindustrie is de vooruit gang het meest frappant. De General Mo tors Corp. boekte in het eerste kwartaal een winst van 53.17 millioen, gelijk staande met 18 per aandeeb tegen 8.23 millioen of slechts 0.14 per aandeel in dezelfde pe riode van het vorige jaar en een winst ge lijk aan 1.37 per aandeel in het vierde kwartaal van 1938. De verkoopen van de General Motors zijn Li het eerste kwartaal gestegen tot 489.284 wagens ter waarde van 367 millioen tegen 298.271 wagens ad 250 millioen in de eerste drie maanden van 1938. Volgens mededeelingen van den president heeft een vermindering van de automobielverkoopen aan het publiek in de tweede helft van Februari en het begin van Maart plaats gemaakt voor een stijging der verkoopen in de tweede helft van Maart, zonder dat echter op het oogenblik gezegd kon worden, of deze verbetering van tij de- lij ken of meer permanenten aafd zou" zijn. Deze voorzichtigheid bij de beoordeeling van de binnenlandsche conjunctuur-vooruit zichten is kenmerkend voor alle verklarin gen, die door de presidenten van diverse Amerikaansche maatschappijen op de alge- meene vergaderingen in den jongsten tijd zijn afgelegd. Zij leidt er toe, dat alle onder nemingen uiterst terughoudend zijn, zoo wel wat den inkoop van grondstoffen be treft, waarbij men zich beperkt tot het al- lernoodigste, als wat de mogelijkheid van uitbreiding hunner fabrieken aangaat. De General Motors b.v. heeft medegedeeld, dat in 1939 slechts 10 millioen zou worden uitgegeven voor nieuwe installaties tegen 17 millioen in 1938 en $60 millioen in 1937. Voor de kapitaalgoederen-industrie is deze tendenz niet zeer bemoedigend. Van de Europeesche beurzen toonde spe ciaal Parijs goeden weerstand tegen de politieke invloeden. Op de Londensche beurs werd de Engelsche begrooting, ondanks de ontzaglijke stijging der bewapeningsuitga ven, gunstig ontvangen, nu een algemeer.e verhooging der inkomstenbelasting, waar voor gevreesd was, achterwege is gebleven. Men geeft er zich echter wel rekenschap van, dat de financiëele lasten vermoedelijk nog niet hun hoogtepunt hebben bereikt en dat ook de noodzakelijkheid van het aan gaan van nieuwe staatsleeningen een druk op de koersen der oude leeningen zal blij ven uitoefenen, nadat deze in de laatste weken reeds aanmerkelijk zijn teruggeloo- pen. Voor de Amsterdamsche beurs waren weer verschillende factoren aanwezig, die een koersstijging zouden hebben gewettigd, doch ook hier heeft de politieke onzekerheid er toe geleid, dat de verbetering in de Toch bestaat er iets nóg aangenamers aan boord van de Irma dan om vijf maal vierentwintig uren aaneen dcor de pooizon te worden beschenen. En dit is: om ondei dit aldoor schitterende licht uit te mogen geraken. Het leven schijnt zijn groote waarden i.u eenmaal te moeten krijgen door zijn tegen stellingen, waarnaar wij immers bewust ot onbewust aldoor verlangen, soms hunkeren, en die wij gaan zoeken, zoodra wij de kans hebben. Maar de contrastwerking is toch alleen maar interessant en boeiend, zoo lang zij gemeten kan worden aan het gevone. vertrouwde, beproefde, dat het eenig duur zame en houdbare is. En waar wij, onder het wonderbaarlijkste beleven, gelukig ai gauw en steeds weer naar terug verlangen. Wat is ons, menschenkinderën, sedert Genesis, gemeenzamer dan de stage wente ling van dag en nacht? „En God zag het licht, dat het goed was, en God maak e de scheiding tusschen het licht en de duisternis." Het alle leven wekkende licht, en de rust, de vertroosting van den meedoogenden nacht. Maar nu u a> e v etmalen onverpoosd voor ons stralende midzomermiddag geweest en onze v®™^- de nerven snakten naar den avond, even ais ons van het banketteeren aan boord van dit sncbbistisch weelderige schip vermoei de magen snakten naar een boteram met roggebrood en Leidsche kaas. Zooals onze Hollandsche oogen tusschen de menschen- verlaten, hemelhooge omstapeling van barre, onvruchtbare grauwe rotsen, trooste loos voorts langs die eindeloos en doelloos zich verder kronkelende waterwegen der fjorden, die wij hier in de diepte alreeds een paar weken lang bevoeren, zonder haast ooit den einder te zien, nu en dan wee moedig uitzagen naar eindelijk weer de be vrijding van wijde wolkenluchten over 't vette polderland in den gulden schemer van een zonsondergang met kwakende kikkers. Wij werden de middernachtzon op 't lest toch zoo moe, omdat wij aan dit laaiende zonnefestijn immers nergens konden èn wilden ontkomen, zoolang de Poolcirkel ons nog omsloten hield. Want 't was toch het doel waarvoor wij gekomen waren; de be stemming van die verre reizen uit andere wereldstreken: dit durende, zoo al door fon kelende feest van de zon, dit wonder van de nachten, die boordevol parelenden zon neschijn stonden, zoo niet te verzwelgen vol van vurig tintelenden zonnewijn voor onzen smachtend geworden dorst naar eindelijk weer de kcele teugen uit de diep verholen bronnen van de duisternis. U ziet, de stemming onder de verwende gasten van dit weidsche jacht ging reeds den bezwaarlijken lyrischen kant uit. En ik hoorde een welvarend geworden Amster- damschen banketbakker in vertrouwen voor zijn gade getuigen: „die midnightsun wordt mijn te matz". De voornaamste reden hiervan was. dat we veel te weinig sliepen. Wij, meerendeels Amerikanen, maar ook Australiërs en Zuid- Afrikanen, Egyptische nabobs, wij waren er nu eenmaal zóó veel dagen reizens voor ge komen en wij hadden er onze kopeken aan de reedery voor betaald, niet waar? wat toch geen bagatel was. De natuur deed bo vendien zóó haar best om de gasten van de scheepvaartmaatschappij op deze excursie te begunstigen, dat zij 't aldoor midder nachtzon liet wezen bij open doek. Wie kon het dan over zich verkrijgen om vóór twaal ven te kooi te kruipen, al had de band de jazzmuziek de laatste nachten ook nooit vroeger dan drie uur gestaakt, en al werden er hierna ook onverstoord voor de zooveel- ste maal aan de dekken nóg weer uitgelezen souper-schotels rondgediend Hoewel wij, uit-gedanst en over-verzadigd, nu eigenlijk allemaal al wel lang wisten hoe deze zelfde zon weer even blinkend in den dag zou overgaan. De gezelligheid in tenminste zeven talen van een eindeloos voortgesleepte conversa tie, ja, de stuivertje-wisselende flirt, werd dus zonder nog eenige animo gerekt tot het bitter einde, dat niet te voorzien was on der verholen gegeeuw en verglaasden glim lach. En waar je eens uit 't loome gesnater uit wilde zijn, op een stil plekje aan de plecht of van den bak, cm met jezelf al leen de dan toch waarlijk zóó ongemeer.e stemming van den zonnenacht te onder gaan, daar streek aanstonds een moe-gedool de of lichtelijk verveelde mede-ziel naast je neer, om te trachten in een nieuw dis cours over den dalenden dollar, over de grief dat er hutten zonder aangrenzende badkamers waren op de Irma, de doovende geestvermogens weer wat op te rakelen. Zoo kwam op een nacht myn bedaagde tafelbuurvrouw ter linker, wier redelooze voorkeur voor de kleinere mannelijke helft van 't menschdom haar steeds onverwachie en vaak lichtelijk penibele opmerkingen laat maken, mij, waar ik zat op de anker- wins, waarlijk verschijnen als een geest in den nacht, als een plaaggeest venijnig mikkende met haar dorre vingers tusschen mijn schouderbladen, dat ik er van op schrikte uit mijn gesoes: „zeg" en haar doffe oogen keken zeer griezelig „zeg, Hollander, weet jij wat ik gedaan heb in den rooksalon, toen jullie allemaal van boord waren op de Noordkaap? Toen heb ik de band op champagne onthaald om al leen voor mij te spelen. En toen heb ik ge stept. In m'n ééntje gestept. Daarom was 't zóó zalig! Waarom zit u nu hier en danst niet met mij een tango? En dan nóg iets. Waarom hebt u mij niet den k o- n i n g van Heiland vertoond? Toen het ko ninklijk jacht gisteren daar in het Geiranger- fjord gemeerd lag, toen keek u door den kijker, en zei mij dat u de Koningin zag er. de Prinses. Maar ik had den Koning zelf wil len zien. En dien hebt u expres voor mij verscholen gehouden, schalk. Is hij dan zóó'n mooie man? Is he nice? I like kings." Had zij zoo laat nóg weer 'n morfine- spuitje genomen, dat zij opnieuw zoo opge togen was? En als je dan eindelijk, eindelijk een eind in den nacht, die zoo blinkend licht was als op 't hoogst van een heeten Augustusdag, tóch maar je hut opzocht, dan schrijnden je oogen na van 't eindelooze zonnegeschit- ter. Dan was er geen stof dik en donker ge noeg in je koffer om in je patrijspoort te stoppen, dat die felle zonneschijn er in af gedekt werd, tot ik er op 't laatst mijn smeking bij propte. Dan tuitten je ooren na van de Babylonische spraakverwarring door de lichtelijk minzieke verzuchtingen van de muziek maar als dan opeens weer de band 'n roemba inzette, gaf je, stilletjes vloekende, 't gewoel in je nauwe kooi weer op kleedde je opnieuw om aan dek te gaan, waar de zonhigheid over de fjorden toch immers zóó verlokkend was. Aanstonds kwam daar een lotgenoot uit Jersey City, Gothenburg, Ardee, Michigan, Natal, Cantucky op je af, presenteerde een havana-sigaar als de boegsprit van een Viking-schip, informeerde of je je óók zoo ergerde aan 't gemis van jonge groente in Noorwegen en hoeveel tijd 't nam om, zóó van de Irma, Oberammergau met de Passie-spelen en en passant Volendam en Marken te doen. 't Was vier uur. De visschertjes, neerge streken uit de ongenaakbare nesten daar hoog in de rotsen wierpen in hun sierlijk opgetuigde scheepjes de netten uit in 't diep blauwe water van de scheren, dat de spat ten zoo fonkelden in den gouden zonne gloed. En voor die kleine houten menschen- woning, zoo moederziel verlaten in 't barre gesteente, zat een vrouw met haar kinderen uit te zien naar vaders vischvangst. De zon voor enkele dagen en nachten aaneen opge komen uit den schier eeuwigen winter had er als een vuurwerkje de bonte bloemen ontstoken in hun kleinen hof En even ontroerd dacht ik dat deze menschen hier aan die klip nu even vertrouwd woonden als mijn gezin daar ginds aan den rand van de Hollandsche duinen. Maar wij voeren er zoo maar aan die innigheid voorbij op ons te weelderige schip, in aldoor die ziellooze mondaniteit van verwende rijkaards, die, zoodra zij 't onbereikbare hebben bereikt, ongedurig verlangen naar het volgende stik Een Noorsche dichter heeft gezegd: „als de zon ons hier kust, kust zij ons lang en innig. Ons, de zoo lang in 't donker verwin terde scheren-bewoners Zou 't dan geen zonde zijn om te slapen, zoo lang de zon ons wil beminnen?" Nadruk verboden.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 13