ïfchaakctéciek Mm i m m 3 m l i éMÈ m rm m M JeuiCCetoH Hl I 1 u s II nn 9Üf g| !ÜP 11 DE AMATEUR DETECTIVE fg A i ff I i m De Wereldtentoonstelling in New York. Hoe Nederland de aandacht trekt. mn s P p B ij H i i 8 i e Hf Bil 11 Hf De Alkmaarsche Courant Naar het Engelach van ANTHONY BERKELEY VIERDE BLAD. meeste gevallen binnen beperkte grenzen is gebleven. Voor de eerste verrassing zorgde de Koninklyke Petroleum Mij., door de aankondiging van een tweede interim-divi dend van 8 nadat op rekening van 1938 reeds 6 was uitgekeerd. Slechts enkele malen vroeger is het voorgekomen, dat de Koninklijke een tweede interim-dividend heeft betaald; jaren achtereen was men echter gewend geweest aan de uitkeering van een interim-dividend aan het eind van het boekjaar, en de aankondiging van een slot-divjdend even voor de publicatie van het jaarverslag, zoodat dit „novum" druk besproken werd. Sommigen vreesden, dat deze tweede in- tetim-uitkeering als de slot-uitkeering moest worden beschouwd, in welk geval het totale dividend slechts 14 zou bedragen, tegen 17 vorig jaar. Inmiddels is echter bekend geworden, dat de voor uitkeering beschik bare winst grooter is dan het voor de beta ling van 14 dividend benoodigde bedrag, en dat het ook in de bedoeling van het be stuur ligt, een slot-uitkeering te doen, ten zij de politieke toestand zoodanig mocht ver scherpen, dat zeer bijzondere maatregelen gewenscht zouden zijn. Door de inmiddels reeds plaats gevonden uitkeering van het tweede interim-dividend is 40 millioen onder aandeelhouders ver deeld. Gewoonlijk brengt de beschikbaar stelling van zoo'n aanzienlijk bedrag vraag naar aandeelen of obligatiën voor herbeleg ging met zich mede. Ditmaal is echter hier van zeer weinig te bespeuren geweest, een bewijs te meer van de heerschende terug houding, die velen aanleiding geeft, zooveel mogelijk vlottende middelen aan te hou den, teneinde op alle gebeurlijkheden voor bereid te zijn. Op de staatsfondsenmarkt heeft het aanbod de vraag nog overtroffen en de noteeringen zijn in de afgeloopen week dan ook verder ingezakt. Voor ge meente- en provinciale leeningen, evenais voor pandbrieven, was de stemming even eens nog ongeanimeerd. Op de suiker-afdeeling had de verhooging der limites van de N.I.V.A.S., gevolgd door omvangrijke verkoopen aan het eind der vorige week, nauwelijks uitgewerkt, toen het bericht kwam van een nieuwe prijsver- hooging der N.I.V.A.S. met 25 cent per 100 kg. voor alle expcrtgebieden. Dank zij het snelle tempo der verkoopen in de laatste maanden is thans verreweg het grootste deel van den suikeroogst 1939, die rond 1.550.000 ton zal bedragen, van de hand ge daan. De N.I.V.A.S. heeft aan exporteurs nog een optie gegeven op 150.000 ton supe rieur. Wanneer hiervan gebruik wordt ge maakt, zal geen superieur vcor export meer beschikbaar zijn; alleen voo dekking der binnenlandsche behoeften is nog een hoe veelheid gereserveerd. Tengevolge van de belangrijke prijsstij ging der laatste maanden komt de gemid delde prijs, waartegen de oogst van het loo- pende jaar is verkocht, aanmerkelijk hoo- ger te liggen dan die van den voorafgaan- den oogst. Te zijner tijd zal dit tot uiting komen in de financiëele resultaten der sui kerondernemingen, waarvan verschillende hun uitkeering zullen kunnen verhoogen, resp. de dividend betaling zullen kunnen hervatten. Al te hoog dient men zijn ver wachtingen in dit opzicht echter niet te spannen, omdat ingevolge de internationale restrictie-overeenkomst de productie van alle ondernemingen veel minder groot is dan in de jaren van de suiker-„boom", toen veel hoogere prijzen dan de thans geldende gepaard gingen met een maximum-produc tie. De tot dusverer ingetreden verbetering is ten deele slechts van kunstmatigen aard, voor zoover zjj het uitvloeisel is van de pro ductie-beperking. Daarnaast heeft ook het ophoopen van voorraden met het oog op het uitbreken van een event. oorlog het zijne tot de vaste stemming bijgedragen. Ver wacht moet worden, dat het Internationale Suiker Comité in haar eerstvolgende zitting ook een verhcoging der quota voor het nieuwe Conventie-jaar zal besluiten. Op de rubbermarkt is nog geen invloed van oorlogs-voorraadsvorming te bespeu ren. De prijs blijft op een onveranderd laag peil en in aansluiting hierop was de stem ming voor rubberaandeelen ook weer on ge animeerd. Van industriëele waarden trokken Fok- ui. Vernuftige demonstratie van onze instellingen. (Van onzen specialen correspondent.) Bjj de inrichting van de Nederlandsche afdeeling in het Nederlandsche paviljoen (er is n.L ook een West- en Oost-Indische afdeeling en de reeds gememoreerde eere hal) is de ontwerper van het standpunt uit gegaan, dat slechts een gedeelte van de be zoekers het uithoudingsvermogen en de belangstelling heeft méér te doen dan met den menschenstroom mee te drentelen en alleen een beetje rond te kijken om een al- gemeenen indruk te krijgen. Ook deze be zoekers, die de inzendingen op zich zelf gaan -bezichtigen, moeten een impressie kunnen krijgen van de beteekenis, die ons land heeft. In de groote eerste zaal heeft de ontwerper daarom schotten geplaatst, die bij den wand beginnen en schuin de zaal in staan. Daar de menschenstroom slechts in één richting zich kan voortbewegen, komen de schuingeplaatst schotten in de volle be langstelling te staan. Op deze schotten, die 9 meter hoog en 5 meter breed zijn, hebben verschillende kunstenaars uitbeeldingen ge schilderd, welke betrekking hebben op het geen langs de wanden op tafels geëxposeerd wordt. De vorm van deze tafels volgt welis waar in hoofdlijnen den schuinen stand der schotten, maar overal zijn inhammen als uiterwaarden, waar men rustig achter kan blijven zonder met den menschenstroom meegesleurd te worden. Op den achterwand, dus recht tegenover den ingang, vinden wij de propaganda om ons land te bezoeken. Boven den wand, waarvóór de afdeeling land- en tuinbouw is opgesteld, is een schil dering aangebracht, welke propaganda moet maken voor de K.L.M. Onder dit fries zijn openingen in den wand, waardoor men uit zicht heeft in de aangrenzende zaal, waar de cultuur van ons land haar plaats krijgt. Bij den doorgang van de hooge zaal (met inzendingen betreffende economische za ken, land- en tuinbouw en toerisme) en de lage zaal (met inzendingen betreffende onze cuitureele prestaties) is een informatie bureau gebouwd in den vorm van een twin tig meter lange tafel, waarachter deskun dige lieden voorlichting geven. De tafel is (in één geheel met de gebogen slingerlijnen, die de „uiterwaarden" vormen) zeer be wogen van vorm. Hierdoor ontstaat achter de tafel nog een plaats voor een zitgroep, v/aar informaties van uitvoeriger aard ge geven kunnen worden aan belangstellen den, die daarbij profiteeren van de gemak kelijke fauteuils. De zaal met de inzendingen van culturee- len aard begint met een inzending van het laboratorium - van het Philips-concern. In een donkeren trechter, gebouwd in de expo sitietafel (welke weer den vorm heeft van een inham) schitteren schakeeringen van aluminium-moleculen; wij zullen bij de wetenschappelijke inzending van Philips ook nog zirconium en andere vreemde meta len te zien krijgen, die beteekenis hebber, voor de draden der gloeilampen, het ont staan van neonlicht wordt begrijpelijk ge maakt en tal van andere belangrijke zaken. Het is de eerste maal, dat op een wereldex positie aan onze wetenschappelijke presta ties zooveel plaats is gegeven; natuurlijk zullen vele bezoekers niet het geduld heb ben te wachten op het verspringen der zon- nekaarten van Prof. Minnaert en het ver schijnen van verschillende sterrenkaarten van Prof. Cannenburg, maar men mag toch veronderstellen, dat bij de 50,000 bezoekers, die volgens schatting per uur de expositie zullen bezoeken (wij hopen, niet alle het Nederlandsche Paviljoen!), er ook velen zul len zijn, die belangstelling hebben voor wetenschappelijke dccumentaties. Er zijn heel wat dingen daar te zien en alles is zóó „populair" opgesteld, dat men zeker niet zelf professor behoeft te zijn om te begrij pen waar het om gaat. Wij denken b.v. aan den nieuwen barometer voor vliegtuigen, waarop onmiddellijk afgelezen kan worden hoe de weersomstandigheden zijn. Dit lijkt misschien heel gewoon, omdat U dit ook kunt doen op uw eigen barometer. De vlie geniers vragen radiotelegrafisch echter an dere bijzonderheden dan de gewone baro meter weet te vertellen. Op het oogenblik krijgt de vliegende vliegenier informaties die twee uur oud zijn; door de nieuwe Ne derlandsche vinding zal hij echter informa ties a la minute kunnen ontvangen. Dr. de Mol exposeert bloembollen, die door bestraling een nieuwe kleur hebben gekregen en een veranderden bloei; het merkwaardige bij deze ontdekkingen is ook, dat de verkregen eigenschappen erfelijs zijn. Het koudelaboratorium in Leiden toont cryostaten, voor proeven in constante lage temperaturen. Prof. Johanna Westerdijk uit Baarn laat schimmelcultures zien, ook de bestrijding van de iepenziekte wordt weer gegeven met de prachtige verkregen resul taten, die de Amerikanen wellicht zullen overtuigen van de onjuistheid der weinig vleiende benaming, welke deze ziekte de „Dutch elm disease" noemt. Als dank dat in ons land energiek gewerkt wordt om de internationale ziekte te bestrijden, krijgen onze boomen de schandvlek. Prof. Ornstein heeft een aardige manier bedacht om het meten van licht te demon- streeren; prof. Venig Meinesz laat iets zien van zijn slingerproeven en zijn onderzee- tochten. Bij de wetenschappelijke inzendin gen zijn ook enkele archeologische ontdek kingen ondergebracht; hierbij sluiten oude monumenten aan, die door een projector getoond worden. De Amerikanen zullen hun hart kunnen ophalen aan onze prachtige oude gebouwen; het heeft wel niet veel te maken met de „World of to-morrow", maar als onze monumentenzorg niet zoo voor treffelijk werk zou doen, hadden wij to- morrow geen oude gebouwen meer! Archi tectuur toont Nederland door middel van groote foto's en door middel van het hier reeds bekende indrukwekkende Amster- damsche Bosch. Deze maquette zal stellig furore maken. Amsterdam komt ook goed voor den dag met zijn uitbreidingsplan en voortreffelijke diapositieven. Sociale Zaken heeft een uitbeelding laten maken, waarbij door middel van beeldstatistiek (een uitbeel- dingswijze die de Amerikanen goed begrij pen) een en ander wordt gedemonstreerd van het werk van dit departement. Aardig kan een inzending worden (al zijn het slechts foto's) van belangrijke cui tureele instellingen, welke door particulier initiatief tot stand zijn gebracht en in stand worden gehouden. Dit allegaartje zal zoo wel het Concertgebouw te .Amsterdam in functie toonen als het gebouw dat de Dia mantbewerkers lieten neerzetten, sanatoria en openluchtuitvoeringen van de Rotter damsche Volksuniversiteit. Rotterdamsclie werkloozen hadden op hun voortreffelijke tentoonstelling „Ontdek uw stad" eenige maquettes betreffende de stadsuitbreiding; deze maquettes krijgen een aardige plaats in ons Paviljoen. Onze textielindustrie is vertegenwoordigd met meubelstoffen, welke geëxposeerd worden in de kleuren van den regenboog; men hoopt hierdoor een eenheid te verkrijgen in de veelheid van stoffen. In deze zaal en 't aangrenzende hoogere ge deelte heeft prof. Rosse een aantal uitbeel dingen gemaakt in den vorm van miniatu ren, welke te zamen een beeld moeten ge ven hoe de Nederlander leeft. Het regee- ringsstelsel wordt weergegeven door mid del van een klok, waaruit elke halve minuut poppetjes te voorschijn komen, de gods diensten zijn broederlijk onder één dak sa mengebracht, al omsluit dit dak ook ver schillende kerk-typen (van glas), waarbin nen de verschillende eerediensten plaats vinden. Volksfeesten, sport, ontdekkingen, de gedekte tafel, alles wordt weergegeven in miniatuurvorm; het theater is evenmin vergeten: van Dalsum's laatste Gysbrecht- décor is al scheep gegaan, al is het maar in miniatuur. Boven een twintig meter lange gebogen bank, welke de menschlievende ontwerper gelukkig niet heeft vergeten en waarvoor duizenden amechtig neerploffenden hem dankbaar zullen zijn, verrijst een unieke in zending van Leerdam-glaswerk, hoofdzake lijk ontwerpen van Copier. Onder het uit rusten kan men luisteren naar orgelmu ziek, die de organist Anthonisse zal produ- ceeren op een Flentrop-orgel. Dit orgel vormt een geheel met de wandschildering van prof. Jurres. Aan de ééne zijde van de laatst beschreven cuitureele zaal is de door gang naar Oost-, aan de andere zijde naar West-Indië. De inrichting van de Indische zalen is verzorgd door den heer Utermark, conservator van het Koloniaal Museum te Amsterdam. ker's opnieuw de aandacht door scherpe ups en downs met 10 a 15 tegelijk, uiting van een speculatieve beweging in dit „oorlogs fonds" bjj uitnemendheid. Aandeelen Phi lips' lagen tijdelijk gedrukt in de markt, maar Lever Bros. Unilever konden een aanmerkelijke koersverbetering boeken, op de aankondiging van een slot-dividend van 7y, bedraagt. Uit het jaarverslag blijkt weliswaar, dat de winst van het concern in 1938 met eenige millioenen gedaald is, doch bij de ontzaglijke bedragen, waarom het by deze onderneming gaat, spelen eenige mil lioenen meer of minder nauwelijks een rol. Het voornaamste is, dat de winstcapaciteit in haar geheel kon worden gehandhaafd en dit blijkt het geval te zijn, ondanks het feit. dat de grondstoffen produceerende dochter onderneming, de United Africa Co. tenge volge van de prijsdaling van een aantal ar tikelen haar winst met meer dan de helft heeft zien teruggaan. Van de totale netto-winst van het con cern, die na aftrek van afschrijvingen, rente en belastingen in 1938 110 millioen be droeg tegen 114.7 millioen vorig jaar, komt aan gewone aandeelhouders der moeder- mijen 42.31 millioen ten goede. Hiervan wordt echter slechts 23.7 millioen in den vorm van het bovengenoemde dividend uit gekeerd; niet minder dan 1 18.6 millioen of 44 der beschikbare winst wordt als reserve in het bedrijf gehouden. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 3 Nederland 96'05 87 1/4, 87, 86, 86)$; 3 Nederland '37 92 5//16, 91 3/16, 91 3/4; 3)»-3 Nederland 96 5/8, 95 3/4; 2i/2 N.W.S. 75 1/4, 73)$, 73 9/16; 3 Ned. Indië 94)$, 93 7/8, 94 1/8; Engld. Funding 75 3 /8, 74 1/4; Bethlehem Steel 42 1/8, 41 1/8, 41 15/16; U.S. Steel 35 3/8, 34 1/4; General Motors 31, 31 13/16, 31 7/16; Aku 331/2, 35, 33 3/4, 35; Fokker 286, 310, 295. 308, 297, 303; Lever Bros. 121, 128, 126)$, 129; Philips' 188, 189)4, 184 191; Kon. Petroleum 297 cum div., 287 ex div., 2911/4; Handelsver. Amsterdam 401, 405, 410)4, 404; Javasche Cultuur 187, 197* 2, 191, 198)4; Amsterdam-Rubber 182, 184, 181 3/4, 185 Oost Java Rubber 88, 77, 88)4 Deli Batavia Tabak 146, 150, 148; Deli Mij. 177, 183, 182; Holland Amerika Lijn 98, 100; Ned. Scheepvaart Unie 102)4, 105. Hieronder een drietal miniaturen. PROBEEM No. 42 HANS SCHRÜFER. 1 Hf vm '/fmèx k mm WWW abc detgh Driezet. Wit: Kei Dh2 Tb8, Te3, Re5 pion g4 6. Zw.: Kh8 Tg8; Rg7 pionnen c4 en h7 5. ROBLEEM no. 43 H. DALY. 8 1 wm W/W 'M.i y;>. PROBLEEM No. 44. ALFREr DE MUSSET. W/W, vy/WM fy- MM WW//. a b c o e Driezet. Wit: Kf8, Tf7, Pd5, Pf4 Zwart: Kd8, Pa8 2. Oplossing van probleem e h 4. no- 36 (R. K- Pe3 a4 Pg2 a4 Pg2 Keres werd wederom no. 1 in het inter nationaal tournooi te Margite en wel met 7H punt uit 9 partijen boven Flohr en Capablanca, die beiden met 6K punt ein digden. Wij laten hieronder een van zijn partijen volgen: Damegambiet. Guy Atherstone). 1. Ph3f Khl 2. Ra4 3. Rc6f Pg2 4. Ka7 5. Ra4: Pe3 6. Rc6f 7. Kb6 a5 8. Kc5 9. Ra4: Pe3 lö. Rc6f 11. Kd5 Pe3f 12. Kd4f 13. Ke4 Pel 14. Ke3| 15. Kf3 Ph4t 16. Kf2f 17. Rg2:ft Wit: Zwart: Keres Najdorf 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2c4 -7e6 3. Pbl—c3 d7—d5 4. Rel—g5 Rf8e7 5. e2e3 0—0 6. Pgl—f3 Pb8d7 7. c4Xd5 e6Xd5 8. Rfld3 c7c6 9. Ddlc2 Tf8—e8 10. h2—h3 ab c d e 1 g h Driezet. Wit: Kgl, Dh8, Tb3, pionnen a6 en b2 5. Zwart: Ka8, Rb8, pionnen a7, b4 en g2 5. Wit ontwikkelt zich regelmatig en tracht daarbij zwart in zijn bewegingen te be perken. 10. Pd7—-f8 11. 0—0 Pf6—h5 12. Rg5Xe7 Dd8Xe7 13. Tal—bl Het begin van een actie op den Dame vleugel. Het is leerzaam te zien, hoe Keres nu verder opereert. 13Ph5— 14. b2b4 Rc8e6 15. Pc3a4 Pe4—d6 Indien Zwart de paarden op c5 afruilde, kreeg Wit een open b-lijn, hetgeen natuur lijk funest voor Zwart zou zijn. 17. a2a4 f7—f6 18. Tfl—cl R&6—f7 19. Pf3—d2 g7—g6 20. b4b5 c6Xb5 21. a4Xb5 Te8—c8 22. Dc2b3 Pf8—d7 23. Db3—b4 Pd e4? 24. Pd2Xe4 J5Xe4 25. Rd3Xe4 De eerste pion veroverd. Spoedig volgt nu nog een tweede. 25. b7b6 25Pd7Xc5? dan 26. d4Xe5, de Witte Dame dekt e4 en de b- en c-pionnen zjjn niet te houden. 26. Re4Xa8 b6Xc5 27. TclXcö! Pd7Xc5 Indien 27Tc8Xa8, dan 28. Te5— e8f en de Zwarte Dame gaat verloren. 28. Ra8c6 a7—a6 29. d4Xc5 a6Xb5 30. Db4Xb5 Zwart gaf 't op. Wit is twee pionnen voor en pion c5 moeilijk tegen te houden. is is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADtiKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! TeL 3320. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. 30) Het was voor Chitterwick wel duidelijk, maar hij vond het onaangenaam, dat zoo iets werd gezegd in tegenwoordigheid van Mouse, die toch beslist op de hand van Sinclair was. Chitterwick daarentegen was besloten, voor noch tegen Sinclair te zijn. Als men hem dwong zich met het geval te bemoeien, dan kon hij dat alleen doen met het doel, de waarheid te onthullen. De af spraak in Piccadilly had hem van het be gin af hoogst belangrijk geleken. Het was volkomen onbegrijpelijk, dat juffrouw Sin clair haar gemaakt zou hebben, en Chit terwick had den majoor al direct verdacht, want hoewel de hall al een heel onge schikte gelegenheid is, om een neef met onterving te dreigen, is het een uitge zochte plaats, om zijn tante te vergiftigen op een manier, die den schijn van zelfmoord verwekte. Chitterwick had dus ingezien, dat, als men zou kunnen bewijzen, dat het voorstel van den majoor was uitgegaan, zijn zaak zooals juffrouw Goole al zeer juist had opgemerkt er veel duisterder en ongunstiger kwam voor te staan. Nu het Chitterwick alleen om de waar heid te doen was, moest hij op dit punt zekerheid zien te krijgen, wat hem, zooals de toestand zich liet aanzien, niet zou ge lukken. Daar Chitterwick niets meer te vragen wist, ging men naar het huis terug om thee te drinken. Hoe ook de gevoelens van den majoor tegenover zijn tante geweest waren, aan die van de oude dame viel niet te twijfelen. In het heele huis stonden zijn portretten In de kleine, prettige kamer, die haar boudoir geweest was, stonden er niet min der dan vijf; één daarvan, een vergrooting van een profiel, trok vooral Chitterwick'® aandacht. Zijn moed verflauwde aanmer kelijk, toen hij het onder het theedrinken nog eens goed opnam. Het profiel was ka rakteristieker dan de foto en face. Er was geen twijfel mogelijk, dit was het profiel met dien opvallenden neus, dat hij in Pic cadilly Palace gezien had. De tocht naar Riversmead Priory terug werd in een langzamer tempo afgelegd. Mouse zat alleen voorin; Chiterwick zat bij Judith. Hun gesprek ging over den terug gevonden neef, - en Judith vertelde hem de bijzonderheden van den brief van den ad vocaat. „Hij heeft blijkbaar een zeldzame car rière gemaakt. Zijn ouders lieten hem niets na en hij moest dus direct voor zich zelf zorgen; maar hij scheen nu op acht en twintig-jarigen leeftijd in zeer goede om standigheden te verkeeren". „Dat wil nogal wat zeggen", zei Chitter wick bewonderend. „Hij is zoowat van alles geweest. Chas seur in een hotel, kellner, sleutelsmid, be drijfsleider bij de film en aan het tooneel, zelfs een tijdje mede-eigenaar van een rondtrekkend circus, waar hy in een wild cowboy-nummer optrad". Hij scheen dus wel van alle markten thuis te zijn. „Eén van die gelukkigen, die voor alles aanleg hebben" zei Chitterwick. Hij had nog nooit van een cowboy-kellner gehoord; die combinatie moest wel eenig in zijn soort zijn. Hij verheugde zich er al op, eens ken nis met dien veelzijdigen jongen man te maken. Judith hiel op met praten en Chitter wick verzonk in gedachten. Hij kon niet anders zeggen, dan dat ze geen stap verder waren gekomen; juffrouw Goole was geen steun. Zij scheen den majoor niet vijandig gezind te zijn maar ze was ook niet op zijn hand. Zij bleef neutraal, zooals het in haar plaats te pas kwam. Alleen één punt van het geheele bezoek was voor Chitterwicjc van belang en dat was het oogenblik, dat hij haar zonder bril had gezien. Zij had hem beslist aan iemand doen denken. Maar aan wien? Hij kon er maar niet op komen. Het moest iemand zijn, die hij nog niet zoo heel lang gelegen gezien had maar verder kwam hij niet. En dan nog iets. Zij scheen geïrriteerd te zijn. Zij kreeg een kleur en wel zoo erg, dat zij niet erger had kunnen blozen, als er door het niezen een veel ergere ongerech tigheid met haar kleeding was gebeurd. En met den algemeenen indruk, dien hij van de jonge dame had gekregen, kwam het niet overeen, dat zij door een onbedui dend geval als dit, zoo van streek was. Neen, daar moest iets achtersteken. Maar wat? En dan ook nog, dat zij hem eerst zoo op een afstand gehouden had. „Ik heb het", riep hij plotseling uit. „Een vermomming". „Wat zegt u, mijnheer Chitterwick?" zei Judy, die door den plotselingen uitval schrok. „Wij moeten direct terug", zei hij opge wonden. „Terug? Naar Earlshaze?" „Ja, direct". Judith boog voorover en tikte Mouse op den schouder. „Mouse, mijnheer Chitterwick zegt, dat wjj dadelijk naar Earlshaze terug moeten". „Wat dan? Terug? Prachtig. Heeft u een ideetje, mijnheer Chitterwick?" ,Ja, ik weet zeker. Ik zou willen vast stellen, dat... Laat u alles maar aan mij over. Als mevrouw Sinclair maar een uit vlucht verzint om onze terugkomst te ver klaren". Judith en Mouse waren model gezelschap voor een detective. Zij vroegen niets. Mouse liet den wagen vlug keeren en Judith keek hem bewonderend aan. Chitterwick glim lachte terug. Om de waarheid te zeggen wist hij niet wat hij doen moest. Zijn wensch om direct terug te gaan, kwam voort uit de opwinding over zijn inval. Maar hoe hij dat idee moest toetsen, was hem nog een raadsel. Hij had nog dertig kilometer voor zich om tot een besluit te komen en Mouse reed als een razende. Aan het eind van de dertig kilometer was hij nog even ver. Judith scheen met verzinseltjes niet de minste moeite te heb ben. „Ach juffrouw Goole", zei ze zacht, „het spijt me, dat ik u nog even kom ophou den, maar ik heb mijn handschoenen laten liggen. Neen, laat ik u niet storen. Ik ga even naar boven om ze te halen. Bovendien wilde mijnheer Chitterwick u nog iets vra gen, geloof ik". „Ja", zei Chitterwick, „hm, ja!" Judith ging naar boven. Mouse maakte achter juffrouw Goole eenige teekens, waarmede hij vroeg of hij ook moest ver dwijnen. Chitterwick beantwoordde dat met een wanhopig gezicht, hetgeen, „blijf als t je blieft hier" beteekende. „En, mijnheer Chitterwick", zei juffrouw Goole, die hem met heimelijke verbazing had aangezien. „Ja", stak Chitterwick, ten einde raad, van wal, „wat ik zeggen wil... Het gaat eigenlijk over glazen". Chitterwick was toch niet zoo erg van streek, dat hij de gelaatsuitdrukking van juffrouw Goole bij deze woorden niet op merkte. Het leek of zij een kleinen schok kreeg, en of een lichte blos haar wangen kleurde. Maar verder bleef zij volkomen beheerscht en bedaard. „Glazen?" herhaalde zij rustig. „En wat moet ik u dan over glazen vertellen, mijn heer Chitterwick? Bedoelt u waterglazen?" Chitterwick was nu wat meer meester over zich zelf. „Och, een kleinigheid is mij opgevallen. Niets van beteekenis. Maar ik herinner mij, dat juffrouw Sinclair toen in Piccadilly den maden man, die bij haar was, nogal scherp aanstaarde en ik kreeg toen zoo het idee, dat zij nog al kortzich tig was. Kunt u mij ook zeggen of dit in derdaad zoo is?" „Ja zeker", gaf zij zonder belangstelling ten antwoord. „In den regel had zij een bril op, maar de bril, dien zij mee naar Londen genomen had, was toevallig dien morgen gebroken en, jammer genoeg, had zij haar andere hier gelaten". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 14