Vraag en Aanbod Motorfiets verongelukt. Eén doode, één zwaar gewonde Auto met zes militairen verongelukt. Drie gewonden. Voor honderden guldens aan kleeren verdwenen. Huiszoekingen in de hoofdstad. Platen beleedigend voor Hitier geacht. Woensdags en Zaterdags. Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijf regels, uilsluitend a contant, (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). Talrijke bloeiende bollen velden. Opperbevelhebber alleen bij mobilisatie. Onjuiste geruchten. GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD. Gisteravond is op den nieuwen Rijks weg op den afrit van het viaduct bij den Lisserweg bij Leimuiden een motor fiets tengevolge van het leegloopen van den achterband verongelukt. Het voer tuig sloeg om, waarbij de duorijdster vrijwel op slag gedood werd. De be stuurder, een ongeveer 35-jarige heer uit Baarn, bleef bewusteloos met zware wonden aan het hoofd liggen. Nadat dokters uit Nieuw Vennep en Oude Wetering de eerste hulp verleend hadden, is het slachtoffer in zorgwekkenden toe stand naar het Wilhelmina gasthuis te Am sterdam vervoerd. Het stoffelijk overschot van de vrouw is naar de begraafplaats te Hoofddorp vervoerd. Gistermiddag is op den weg tusschen Balkbrug cn Dedemsvaart een militaire auto, welke een snelheid had van 70 km. en waarin vijf onder-officieren en een dienstplichtig soldaat, die de auto bestuur' de, waren gezeten, in een bocht van den weg komen te kantelen. De auto schoof vervolgens door, waar door het voertuig in het langs den weg loo- pende water, de Lange Wijk, terechtkwam. Nog voordat de wagen het water bereikt had, wisten alle inzittenden, behalve de chauffeur, de auto te verlaten. Twee van hen, de sergeant Kousbroek en de adju dant-onderofficier David liepen hierbij verwondingen op. Kousbroek was er het ernstigst aan toe. Hij kreeg inwendige kneu zingen, terwijl zijn kameraad door glas scherven was gewond. Een der niet gebles saerde onderofficieren begaf zich onmiddel lijk te water om den bestuurder uit de cabine te bevrijden, waarin hij ook mocht slagen. De chauffeur, de dienstplichtige Bachers, had slechts enkele snijwonden op- geloopen en werd met de beide andere ge wonden naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle overgebracht en aldaar ter verpleging op genomen. Alle militairen waren afkomstig van het garnizoen te Zwolle. De auto, welke zwaar beschadigd was, is later met behulp van een kraanwagen opgehaald. In een damesmodezaak op den Willems parkweg te Amsterdam is men tot de ont dekking gekomen, dat voor een waarde van cngeveer duizend gulden aan goederen is verdwenen. Er was eenigen tijd geleden een blouse achter dé verbindingsdeur tusschen winkel en aangrenzend pakhuis gevonden. Men had daar echter geen acht op geslagen. Toen later echter een kostbaarder kleedingstuk werd vermist, is ter controle de inventaris opgemaakt en daarbij is gebleken, dat voor honderden guldens mantels, japonnen en andere goederen niet meer in den voorraad aanwezig waren. Hoe en wanneer een en ander is weggenomen, is nog niet bekend. De justitie te Amsterdam heeft gisteren in den loop van den middag diverse huiszoekingen verricht. Op niet minder dan tien plaatsen in de oude zoowel als in de nieuwe stad zijn invallen gedaan om een uit gebreid en nauwkeurig onderzoek in te stellen naar den vervaardiger en drukker van een plaat, die beleedi gend wordt geacht voor het „hoofd van een bevrienden staat", n.1. Hitier. Cliché's in beslag genomen. Bij een inval in het kantoor van de R. S. A. P. aan de Jacob van Lennepkade zijn eenige cliché's in beslag genomen. Men zoekt echter nog naar drukker, ver spreider en teekenaar van de plaat. De plaat werd eenige dagen geleden verspreid in een formaat van een kwart van de af meting van een dagblad. Gisteren zijn ook huiszoekingen gedaan te Haarlem, Den Haag en Rotterdam. De huiszoekingen in Amsterdam ston den onder leiding van vier rechtercom missarissen, n.1. mr. Suringar, mr. P. B. Düksterhuis, mr. B. de Gaay Fortman en mr. G. A. Schreuder, en onder leiding van het hoofd van het parket, den officier van justitie mr. dr. J. A. van Thiel. Voorts waren aanwezig de substituut officieren, mr. E. Overbosch, mr. H. A. Wassenbergh, mr. B. Kist en mr. C. J. van Arkel, en de inspecteur van politie J. H. Heyink. De plaat in kwestie is korten tijd gele den verspreid. Te koop uit nette inboedels: prima veerenbed voor 8.50, kapok bed 3.50, pracht Singertrapnaaimachine (koopje), prima Duitsche piano's. Ner gens zoo goedkoop Dekker, Spoorstr. 5 Zondag heeft voor de bollenstreek tus schen Haarlem en Leiden een groote teleur stelling gebracht, omdat het ongunstige weer velen heeft weerhouden van het fraaie schouwspel van de bloeiende hyacin ten- en tulpenvelden te gaan genieten, zoo schrijft ons de K.N.A.C. Het koudere weer heeft echter ook weer zijn lichtzijde; immers hierdoor is de bloei vertraagd. Zondag a.s. bestaat er dan ook een groote kans op een gunstigen stand van de bollenvelden. Menig veld, dat bij aan houdend warm weer reeds van de bloemen zou zijn ontdaan, zal nog in bloei staan. In ieder geval bevinden de vroege tulpen zich a.s. Zondag in het mooiste stadium van hun ontwikkeling. Als het weer wil meewer ken, zal het Zondag in de bollenstreek on getwijfeld een drukken dag worden. Behalve in de buurt van Beverwijk en Alkmaar en in het Westland, waar de vel den echter geenszins een aaneengesloten, kleurrijk geheel vormen, liggen er in de omgeving van het plaatsje Breezand in Noordholland een aantal bloemenvelden, die in pracht kunnen wedijveren met de mooiste velden tusschen Haarlem en Lei den. Door hun Noordelijke ligging is de bloei van deze bollenvelden altijd later dan van de velden in andere gedeelten van ons land. Zondag a.s. zullen echter alle soorten vroege tulpen, de late narcissen en gedeel telijk de hyacinthen in bloei staan. ï)e bollenvelden bij Breezand vormen als het ware een breede, kleurige bloemen krans om het dorpje heen, dat met zijn spitse, licht gekleurde kerktorentje oprijst tusschen de uitgestrekte narcissen-, hyacin ten- en tulpenvelden. Vooral voor hen, die in het Noordelijk deel van het land wonen, liggen de Bree- zandsche bollenvelden zoo gunstig, omdat zij via den Afsluitdijk zeer gemakkelijk be reikbaar zijn. Ook voor de bezoekers uit Noordholland, die eens niet de traditionee'e tocht langs de bollenvelden van Hillegom, Lisse en Sassenheim of tusschen Beverwijk en Alkmaar willen maken, zijn de bollen velden bij Breezand zeer aanbevelenswaar dig. Komende uit de richting van den Af sluitdijk kan men bij Ewijcksluis links af slaan naar Anna Paulowna. Gaat men daar na een der zijwegen rechts ln, dan rijdt men al spoedig tusschen de mooiste velden door. De wegen in de omgeving van Breezand zijn weliswaar smal doch zeer goed berijd baar. Slechts zal men moeten oppassen voor de enkele onbewaakte overwegen, welke hier voorkomen. Toch hebben deze onbewaakte overwegen in de tramlijn Den HelderSchagen ook hun goede zijde, omdat zij punten vormen, die door hun hoogere ligging een schitte rend uitzicht over de velden bieden. Het loont zeer de moeite bij deze overwegen den wagen te verlaten om op de overwegen de uitgestrekte bloemenvelden in den omtrek te bewonderen. Komt men uit de richting Alkmaar, dan kan men even na de brug over het Noord- hollandsch kanaal bij de Kooi rechtsaf gaan bij de splitsing om zoo op de wegen in de omgeving van Breezand te komen. Zeer goed is deze tocht naar Nederland's Noordelijkste bollenvelden te vereenigen met een tocht langs bosch en duinen. Men kan dan van de Kooi over Juli&nadorp, Cal- lantsoog, Petten, Groet, Catrijp, Schoorl en Bergen naar Alkmaar rijden. Dit is een tochtje, waarbij men zeer onder de beko ring zal komen van het afwisselend natuur schoon, dat de natuur in deze streek kan bieden. DE GOOISCHE TRAM WORDT EEN BUSDIENST. Naar wij vernemen, werd bij Koninklijk Besluit van 18 April aan de Gooische Tram weg-Maatschappij de definitieve vergunning verleend voor de exploitatie van een bus dienst langs haar trambaan Hilversum HuizenAmsterdam. De omzetting van het railbedrijf in busbedrijf kan dus thans wor den voorbereid. In verband hiermede werden de chassis voor twintig autobussen besteld en wel zes bij Kromhout en veertien bij Mercedes- Benz. De verdeeling der opdracht geschied de na overleg en in overeenstemming met de Nederlat.dsche industrie. De carosserieën zullen alle in Nederland worden vervaar digd. ADVIESCOMMISSIES SAMENGESTELD. Prae-adviezen over voorontwerpen van wet. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft een commissie benoemd, welke prae-advies zal hebben uit te brengen over een voorontwerp van wet inzake den arbeid van 14-jarige meisjes en een voor ontwerp van wet inzake den arbeid van 14- arige jongens. Voorzitter is mr. dr. A. L. Scholtens. Voorts maken o.m. deel uit van de commissie vertegenwoordigers van de werknemers- en werkgeversorganisaties en van de middenstandbonden. Voorts heeft de voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid een commissie benoemd, welke prae-advies zal hebben uit te brengen over een voorontwerp van wet betreffende wijziging van de Arbeidswet 1919 (arbeid van 14- en 15-jarige meisjes). Ook in deze commissie hebben vertegenwoordigers van bovengenoemde organisaties zitting. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn de berichten, volgens welke de chef van den generalen staf, luitenant-generaal Reynders, binnenkort Z®I worden be noemd tot opperbevelhebber, onjuist, al leen reeds op grond van het feit, dat een opperbevelhebber eerst zal worden be noemd, wanneer het leger op voet van oorlog is gebracht. In verband daarmede zijn uiteraard ook de andere in de be richten genoemde mutaties zonder grond. VERLAGING VAN CRISISHEFFING OP SUIKER GEVRAAGD. Het Verbond van Nederlandsche werk gevers heeft zich tot den minister van eco nomische zaken gewend in verband met de stijging van den suikerprijs. De prijs van witte kristalsuiker loco Rotterdam/Amster dam was per 100 kg. gemiddeld in 1933 5.20 en thans tot 7.87 Vi. In verband hiermede wijst het verbond op den zeer hoogen accijns, welke nog steeds op het suikerverbruik drukt. Het verbond meent, dat er, gezien het prijsverioop van de suiker, alle aanleiding bestaat deze zeer hooge lasten thans aan zienlijk te verlagen en wel ten minste zoo danig, dat de Nederlandsche verbruiker daardoor compensatie verkrijgt voor de prijsstijging op de wereldmarkt. Voor een dergelijke verlaging komt h.i. de crisishef fing op suiker in de eerste plaats in aan merking. Het verbond zet vervolgens uiteen, dat een verlaging der heffing eerder in het voor deel van de suikerbietenverbouwers is dan in het nadeel. Bovendien worden de hooge crisislasten, die op de suikerindustrie druk ken, eenigszins verlicht. VERBINDENDVERKLARING DER C. A. O. IN HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. Naar aanleiding van de inwerkingtreding van de algemeen verbindendverklaring van verschillende bepalingen der collectieve arbeidsovereenkomst voor het boekdruk kers- en rasterdiepdrukbedrijf op 1 Mei a.s. en in het bijzonder naar aanleiding van de verbindendverklaring van de bepalingen be treffende de zgn. bedrijfsrechtspraak, heeft de centrale commissie, die krachtens dit contract is ingesteld, op Donderdagmiddag j.L vertegenwoordigers van de 37 Districts- Commissiën te Utrecht in een vergadering bijeengeroepen. De voorzitter der Centrale Commissie, de heer H. Diemer, heeft in zijn openingswoord gewezen op de groote beteekenis van de door de regeering aan de Districts-Commissiën en Centrale Commissie opgelegde taak en den nadruk gelegd op den plicht om het niet- georganiseerde deel van het bedrijfsleven zoo veel mogelijk tegemoet te komen, opdat ook daar vertrouwen worde gewekt in de objectiviteit en bekwaamheid van de col lega's, die met de bedrijfsrechtspraak zijn belast. De patroonssecretaris der Centrale Com missie, mr. P. Borst, hield daarop een in leiding, waarin meer in détails de taak der Districts-Commissiën werd besproken. Alle Districts-Commissiën waren op deze vergadering vertegenwoordigd. Te koop: Heerenrijwiel 16, 1 Hee- renrijwiel merk „Raleigh" 20, 1 Damesrijwiel 17.5015.50, 1 Meis- jesfiets 12.50. Alle met 1 jaar gar. C. NIEROP, Heerenstr. 10. Tel. 3827. Te koop: twee belastingvrije motor, fietsen en één overjarige Gillet (bel.-vrü). potprijs. J. WOLDHUIS, Zuidscharwoude. Te koop gevraagd: een kleine maat snelweger of best onderhouden weegschaal en papierrol. Adres B 58, Dirkshorn. Brandkast te koop: prima brandvrije brandkast voor spotprijs. Tuinbank 3. Best emaille Kolenfomuis 11, Karpetten, enz. J. L. SOSTMAN Jr., Verkooplokaal Ridderstraat 10. Te koop: gebloemd emaille Fornuis 7, Grasmachine groote maat 5, wit éénpers. ijzeren ledikant met spiraal 3.50, wit houten ér.pers. 3. LIJTWEG 21, Bergen. Afbraak te koop. Best werk- en timmerhout, ramen, deuren, dakpan nen, enz. Dagelijks op het werk. Café NOL, Kennemerstraatwig. Wandelwagentje te koop. JULI Ai'ASTRAAT 30. Te koop: 1 Gebr. Drie v. kar, compl. met hooikroswielen 52.50, 1 Gebr. Driew. kar prima 45, 1 Gebr. Driew. kar op luchtbanden 75.1 prima Bakwagen coll. assen 25, 1 plat wagentje op luchtbanden 70. Genegen te ruilen. Electr. Wagenmakerij „DE VALK". Friescheweg 4, Alkmaar. Tel. 3939. Te koop: een bakwagen met hekken, collingsas en driewielde kar. BIERSTEKER, Westdijk 6, Alkmaar. Te koop gevraagd: Lompen 7, Wol 42 ct. per ko. Metalen hooge prijzen. Wordt van huis afgehaald. J. BURGERING, Gr. Nieuwland 31 Tel. 2435. Te koop een prima klein vracht wagentje Chevrolet met opstaande schotjes, zeer gesch. v. groenteb. o. d. A. OTT, Heerenweg 5 A, Oudorp. Te koop een Damesrijwiel, billijken prijs. KOOLTUIN 9a. Te koop een prima eikenhouten Buffet. Te bevragen LAAT 147, Alkmaar. Het Naaimachinehuis: Gebr. Singers, Gritzner, Titan, Vesta, enz., vanaf 17.50 z. g. a. n. Ook nog eenige vanaf 5, 7.50, 10 alle met garantie. J. H. DE BOER, Geestersingel 48, Alkmaar. Wegens overcompleet te koop een toonbank met pracht blad, 5 ys Meter lang en één met pracht glazen Vitrine er op. SPAANDER en Co. Z. g. a. n. Thermometers vanaf 15 ct. Goedgek. koortsmeters 60 cent. De Hygiënische Artikelenwinkel „Hygiëna", Achterstraat 45. Tel. 2052, UITSPRAAK IN AMSTERDAMSCH ZIEKENHUISCONFLICT. Arbitrage-uitspraak van Gisteren heeft de Amsterdamsche bur gemeester, optredende als arbiter in het geschil tusschen de Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst en de Am sterdamsche ziekenfondsen inzake het honorarium van de specialisten, uitspraak gedaan. Overeenkomstig die uitspraak zijn de Amsterdamsche ziekenfondsen gehouden, met ingang van 1 April 1939, voor specia listische hulp een honorarium van 1.25 per ziel per jaar te voldoen, terwijl de Maatschappij tot bevordering der Genees kunst daartegenover de internisen en allergisten tot het specialistencontract heeft toe te laten en een stelsel van bezuiniging op de receptuur moet toepas sen, overeenkomstig het voor de huis- a.tsen geldende systeem. De nieuwe over eenkomst geldt, zooals tevens door par tijen was overeengekomen, tot 1 Juli 1940. Daar de ziekenfondsen, volgens de thans beschikbare gegevens, niet in staat geacht kunnen worden een bedrag van 1.25 per ziel per jaar te betalen, is zulks niettemin mogelijk gebleken, door de tegemoetkomende houding van de Vereeniging tot behartiging van belangen van Ziekenfondshuisartsen en controlee- rende Geneeskundigen te Amsterdam en het departement Amsterdam van de Nederlandsche maatschappij ter bevorde ring der pharmacie, welke bereid waren in totaal, ten hoogste 10 cent per ziel per jaar, van hun honorarium af te staan. COMITÉ VOOR CULTUREELE BIJSTAND VAN WERKLOOZEN. Te Den Haag is opgericht een comité voor cultureelen bijstand aan werkloozen. Het comité heeft gemeend het koninklijk woord niet beter te kunnen interpreteeren dan door zich te wijden aan de verwezen lijking der nationale bezinning en samen werking, en wel in de eerste plaats door dit te manifesteeren in een poging tot leniging van het lot der werkloozen. Het comité is zich ten volle bewust hoe scha delijk de invloed der werkloosheid is en hoe zij een stuwing doet ontstaan die de volkskracht ondermijnd en een vruchtbare voedingsbodem schept, waar invloeden, die ontevredenheid kunnen teweeg bren gen maar al te makkelijk wortel kunnen schieten. Dit doel meent het comité te kunnen bereiken door middel van cultureele filmvertooningen, voordrachten enz. in het geheele land. Tal van bekende personen maken deel uit van het comité. DOODELIJK ONGEVAL. Donderdag is in de Molenlaan te Hillegers- berg de 15-jarige bakkersknecht W. M. al daar, die plotseling den weg overstak, bij de Berglaan door een bestelauto gegrepen en door de voorruit geworpen. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar een ziekenhuis te Rotterdam vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. STAKING IN WERKVERSCHAFFING OPGEHEVEN. Klachten worden onderzocht. De staking in de werkverschaffing in „Den Treek" is gistermiddag om half een opgeheven. Gistermorgen had in het volksgebouw een stakersvergadering plaats, waarin werd medegedeeld, dat de klachten en grieven der arbeiders door een commissie zullen worden onderzocht. INBRAAK IN HET RAADHUIS VAN WEERT. Een verdachte aangehouden. In het raadhuis te Weert is gisternacht ingebroken. Aan deze inbraak ging echter een andere vooraf en wel in den nacht van Woensdag op Donderdag in de smederij van zekeren F. Hendrikx aan het Bassin te Weert. Aldaar werden ontvreemd een elec- trisch boorapparaat en een gummi-hamer. Toen nu gisterochtend ontdekt was, dat in het bureau van sociale zaken was ingebro ken, vond de politie het electrisch boor apparaat en den gummi-hamer weer terug. Uit het onderzoek bleek, dat de inbreker zich toegang had verschaft langs de achter zijde van het stadhuis via een smal steegje. Door uitsnijden van een ruit was de dader in het bureau van sociale zaken gekomen. De aldaar staande brandkast was echter onbe roerd gelaten. De deur echter, die toegang geeft naar den gang, was met verschillende steekbeitels geopend. Zeer waarschijnlijk is de inbreker toen in zijn werkzaamheden ge stoord, want verdere pogingen tot braak of diefstal kon men nergens constateeren. Verdachte aangehouden. Door verschillende uitlatingen van zaken lieden kon de politie al vrij spoedig de hand leggen op een verdachte, zekeren 25-jarigen H. H. P. A. uit Weert. Bij een „sorteerings- proef" met een politiehond vloog het dier telkens weer naar den verdachte. Ook bleek een rijwiel, dat achter het gebouw was ge vonden, den verdachte toe te behooren. Zijn kleeren vertoonden bovendien de sporen van de klimpartij naar het hooggelegen raam van het raadhuis. In zijn woning werden ook beitels gevonden, die nauwkeurig pasten in de gemaakte indrukken in het hout vsn de geforceerde deur. Op deze deur werd eveneens een vinger afdruk gevonden. A. blijft echter ontkennen. Maandag a.s. zal hü voor den officier van justitie te Roermond worden geleid. MEINEED MET 8 MAANDEN GESTRAFT. De Asser rechtbank veroordeelde gisteren W. uit Holthe, gemeente Beilen, wegens meineed, afgelegd op 6 Januari in de zaak tegen G. L. en C. W. te Hijken, die veroor deeld zijn wegens het dronken voeren van een minderjarig meisje, tot een gevangenis straf van acht maanden. De eisch luidde een jaar. Belgische spoorweg-employé's bezoe ken ons land. - Gisteren heeft een aantal Belgische spoorweg-employé's op uitnoodi- ging van de Nederlandsche Spoorwegen, het A.N.V.V. en verscheidene plaatselijke V.V. V.'s een bezoek aan ons land gebracht, waar bij de bezienswaardigheden van Den Haag en Amsterdam in oogenschouw werden ge nomen. Grondslag voor dit bezoek was de nauwere samenwerking, welke men beoogt tusschen de Nederlandsche en Belgische spoorwegen en de V.V.V.'s van beide lan den. Gemobiliseerde ingenieurs. De raad van bestuur van het Koninklijk instituut van ingenieurs en de Vereeniging van Delftscht ingenieurs hebben het initiatief genomen om te trachten de ontwrichtende werking van het onder de wapenen roepen der grens- beveiliging, zooveel mogelijk te verzachten. Genoemde organisaties hebben daartoe in ,,De Ingenieurs", die gisteren is verschenen, en oproep, „Drie Appèls" geheeten, gericht tot de categorieën van werkgevers, die de ingenieurs moeten missen; tot de ingenieurs, die voor de defensie in militairen dienst vertoeven en ten slotte tot de ingenieurs, wier bezigheden van dien aard zijn, dat zij t ij d e 1 ij k de opengevallen plaatsen ge heel of gedeeltelijk zouden kunnen innemen totdat degenen, die hun werkkring hebben moeten verlaten, terugkeeren. 25 Jaar Jo v. AmjnersKuiler. - Vijf entwintig jaar geleden verscheen het eerste boek „De roman van een student" van de schrijfster mevrouw Jo van Ammers—Kül- Ier. In dezen betrekkelijk korten tijd heeft deze Nederlandsche met haar romans over onderwerpen uit de Nederlandsche historie, zooals „De Opstandigen" en de trilogie „Heeren, knechten en vrouwen", groote bekendheid verworven. In deze kwart eeuw zijn veertien romans van haar hand verschenen, welke vertaald zijn in twaalf talen, in tachtig vertalingen. Naar Frankrijk met een bewijs van Nederlanderschap. - Nederlandsche onder danen kunnen, naar de A.N.W.B. meldt, in de periode van 7 Mei—7 Juni a.s. een be- zcek aan Frankrijk brengen, zonder in het bezit te zijn van een paspoort. Gedurende dien tijd wordt n.1. de „Foire de Paris" ge houden en op vertoon van de legitimatie- kaart der tentoonstelling, plus een bewijs van Nederlanderschap, mag men de grens van Frankrijk passeeren. Deze legitimatie- kaarten zijn te Rotterdam, Lischstraat 44a, bij den vertegenwoordiger der „Foire de Paris" verkrijgbaar, tegen betaling van f 0,50. Eervol ontslag. - Bij K.B. is aan den heer F. M. J. yf. Schlosser, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als algemeen gevol machtigde der Nederlandsche regeering bij de regeering der Spaansche republiek en als vice-consul der Nederlanden te Madrid, on der dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6