DE AMATEUR DETECTIVE 3ngezonden Stukken tBaekm Sport JCeek fatuU en Jeuilleton Naar het Engelsch van ANTHONY BERKELEY W'FFDF. RI.An DERDE BLAD iVIE OPENT ZIJN HUIS? Wilt U even luisteren? 't Is een vraag, die wij stellen, maar tevens een dringend ver zoek, dat wij doen: wie opent zijn huis? Wie wil in de maand Mei, of in een der volgen de maanden van dit jaar, doch liefst reeds in Mei of Juni zijn huis openen voor een Vacantie-Buiten-Kind? Gij weet toch, wat voor soort kind dat is? Vacantie-Buiten-Kinderen zijn lichamelijk zwakke kinderen, leerlingen van Christe lijke Scholen, die tot versterking van hun gezondheid noodig eens een week of vier, vijf veel in de buitenlucht moeten zijn in een gezonde streek van ons land. De ouders hebben zich tot Vacantie-Bui- ten gewend met de vraag: zou U ons kind niet een poos naar buiten kunnen zenden? De daarvoor aangewezen geneesheer heeft na onderzoek verklaard: 't Is inderdaad wel noodig. dat het kind eens een week of wat veel frissche lucht hapt. Doch wat kan Vacantie-Buiten zonder de hulp van de christelijke families in ons lrnd, die gaarne uit barmhartigheidszin en christelijke naastenliefde kosteloos zulk een kind in huis willen ontvangen? Vandaar onze vraag en ons dringend verzoek: „Wie opent zijn huis?" Zegt gij wellicht: men kan toch niet zoo maar voor eoo'n onbekend kind zijn huis open stellen? Dan antwoorden wij: dat kunt u gerust doen. Het zijn geen boefjes, het zijn heel ge wone kinderen, die wij uitzenden, waarvan het hoofd der school en de klasse-onder- wijzer hebben verklaard, dat zij op school zich goed gedragen en uit een goed gezin komen. Ook lichamelijk zijn ze alleen zwak, niet ziekelijk. Gij kent ze toch wel, die kinderen met bloedarmoede, veel last van hoofdpijn, soms weinig eetlust, langdurig ziek geweest of met wat voor andere oorzaak ook van lichaamszwakte. Zulke kinderen zijn het, die wij uitzen den. Mogen wij u dan vragen: wilt Gij uw huis gedurende ten minste vier weken openen voor zulk een kind? Meer dan 200 kinderen hebben zich reeds om uitzending bjj ons aangemeld. Duizenden kinderen hebben we in den loop der jaren reeds op deze wijze mogen uitzenden. Honderden christelijke families hebben zich bereid getoond tot zulk een sprekend bewijs van christelijke naasten liefde. Daarom klopt Vacantie Buiten met vrijmoedigheid opnieuw bij U aan. 't Is een klop op de deur van uw hart, opdat de deur van uw huis zich opene! Wie hiertoe bereid is, wende zich tot den secretaris van onze vereeniging, den heer G. Muys, v. d. Hoogh- laan 15, Amstelveen, die ook gaarne alle gewenschte inlichtingen geeft. Het Bestuur van „Vacantie Buiten". K. N. A. C. HANDBOEK 1939. Wij ontvingen het nieuwe handboek van de koninklijke Nederlandsche automobiel Club, dat een goede oude traditie getrouw, elk jaar omstreeks dezen tijd pleegt te ver schijnen. De nieuwe uitgave, welke meer dan 500 pagina's telt, is ditmaal in een groen om slag gestoken en bevat weer een ontelbaar aantal nuttige gegevens het automobilisme betreffende. Hoewel wij telkenjare den indruk krijgen dat de volledigheid zooveel mogelijk werd benaderd, blijkt bij elke nieuwe publicatie opnieuw, dat er talrijke en veelal ingrij pende wijzigingen zijn aangebracht, welke de waarde van deze vraagbaak voor den automobilist kunnen verhoogen. Ook dit jaar het handboek omgewerkt en zoo mogelijk verbeterd. De voornaamste aan vullingen betreffen de uitbreiding van de technische woordenlijst in negen talen, een overzichtelijke indeeling van de rubriek buitenland en een volledige lijst van de K. N. A. C.-clubhotels in België. Nieuw zijn tevens de kaart van Scandi navië met de belangrijkste bootdiensten, een omrekentabel van seconden in K.M. en vele nuttige gegevens voor hen, die met 'n kampeerauto op reis gaan. De kaarten van Europa zijn practischer en duidelijker ge worden,' vooral doordat het Alpengebied op gfootere schaal en alle kaarten in meer kleuren zijn gedrukt. Verder is de afstand tabel geheel herzien en uitgebreid en in de lijst van landgoederen is een opgave te vinden van buitenplaatsen, waarvoor op vertoon van de K. N. A. C.-lidmaatschaps kaart, vrije toegang wordt verleend. Zooals wel vanzelf spreekt zijn alle ver dere rubrieken tot het laatst toe bijge werkt; o.m. zijn de nieuwste verkeersbepa- lingen en alle nieuwe verkeersborden op genomen. Wij twijfelen er dan ook niet aan of het handboek 1939, dat den leden kos teloos wordt toegezonden, zal evenals zijn voogangers een trouwe en veel geraad pleegde gids voor het toerisme in binnen- en buitenland zijn. Zwemmen DE SCHOOLZWEMWEDSTRIJDEN. Reeds nadert weer de dag, waarop een der mooiste zwemfeesten, die Alkmaar kent, gehouden zal worden. Het voor-laatste onderdeel der schoolwed- strijden, de zwemwedstrijden, zal plaats vinden op Donderdag 18 Mei, Hemelvaarts dag dus, in de Overdekte. In het programma zijn enkele wijzigin gen aangebracht; zoo zal het nummer balk- trekken vervallen, terwijl voor de lagere scholen een estafettenummer voor meisjes is bijgevoegd, waardoor dus thans zoowel voor de meisjes als voor de jongens een 3 x 25 M. wisselslag estafette op het programma staat. Aan de afvalrace zullen dit jaar alleen diegenen kunnen meedoen, die bij de overi ge nummers nog geen prijs hebben behaald. Dit geldt niet alleen voor de lagere scholen, maar ook voor de 's middags te houden afval-races voor de middelbare scholen. Vervolgens is voor de middelbare scholen een nummer 50 M. schoolslag meisjes bijge voegd. De laatste verandering tenslotte, een verandering, die de wedstrijden ten zeerste ten goede zal kunnen komen, is de invoe ring van een puntentelling, waardoor de lagere school, c.q. de middelbare school, die het grootste aantal punten behaalt, in het bezit komt van een scholen-prijs. Hierdoor krijgen de wedstrijden, meer nog dan tot dusver het geval was, het ka rakter van een strijd tusschen de scholen. Hoewel op het aan de scholen verzonden programma wederom de polo-wedstrijd R.H. B.S'.Zevental van de overige scholen was geplaatst, zal deze niet gespeeld kunnen worden daar de overige scholen dit jaar geen zevental kunnen formeeren. In plaats hiervan zal thans tot besluit van de middagwedstrijden D.AAV. I een polo wedstrijd spelen tegen een Haarlemsch zevental. Tenslotte herinnert de commissie voor de" schoolzwem wedstrijden er nog aan, dat, in verband met de voorbereiding, de inschrij ving sluit op 9 Mei. Uiterlijk Dinsdag 9 Mei moeten de in- schrijvingslijsten dus in het bezit zijn van d.en heer J. Groet, Landstraat 60. Turnen. ALKMAARSCHE KEURPLOEG NAAR ZANDVOORT. Zaterdag a.s. zullen de Alkmaarsche keurploegen van den Turnkring Alkmaar en Omstreken van het K. N. G. V. voor den derden keer den strijd aanbinden tegen de keurploegen van den Kennemer Turnkring en Noordholl. Zuiderkwartier, en wel te Zandvoort in het Groot Badhotel aldaar. Deze jaarlijksch terugkeerende wedstrij den beloven een vinnigen strijd te wor den. De Kennemers en het Zuiderkwartier hebben zichzelf voorgenomen nu de Alk maarsche heerenploeg eens niet te laten zegevieren. De Alkmaarsche dames heb ben het helaas nog nooit tot de eerste plaats weten te brengen. Wat de heeren betreft komt Alkmaar niet zoo gunstig uit als de beide vorige keeren, daar een paar van de beste krach ten helaas zich niet beschikbaar meenden te kunnen stellen. Bij de dames stelde de kampioene 1938 zich op hetzelfde stand punt, wat heel jammer is. De plaatsvervangers zullen echter hun beste beentje voorzetten, terwijl de overi gen in den afgeloopen tijd flink hebben geoefend en bovendien de ploegen zich weer versterkt zagen met een paar niet te onderschatten vroegere krachten, zoodat het gemis zich niet zoo heel ernstig zal laten voelen, al zou bij beschikbaar zijn van alle krachten zeker sterker uitge komen kunnen worden. Voor de dames komen uit: T. Wuur- man, H. Pfaff, A. Kramer, G. Dekker, M. ten Pas, mevr. BeeldmanSmit, allen van de Halter, Alkmaar, mevr. Bochtman Koning en J. Dys van Be-Quick te Bergen, tei-wijl voor reserve nog in aanmerking komen de dames R. Doorn van D. O. S. te Castricum en H. Boerwinkel van de Halter, Alkmaar. Voor de heeren komen uit: W. Veldstra. Jac. Schuit, J. Jonker, A. Wassink, C. Spaans, allen van de Halter, Alkmaar, J- Schuuring, F. G. Nol, M. Volkers, allen van Turnlust, Alkmaar, en voor reserve P. Staasen, van Voorwaarts. Stompetoren. De reis wordt per bus gemaakt. Zater dagavond half zeven vertrekt men van de Paardemarkt. Wij wenschen de Alkmaarders veel succes. Schaken SCHAAKCLUB ALKMAAR. Dinsdagavond speelde Alkmaar een vriendschappelijken wedstrijd tegen 't Paard te St. Pancras. De resultaten waren als volgt: Alkmaar 't Paard 1. C. BlankmanJ. de Groot Y> 2. H. KruiderinkJb. Wagenaar Cz. 01 3. J. B. te BrakeK. Visser Yi 4. P. BlankmanW. Strijbis 10 5. Jac. BruinD. Kloosterboer 10 6. J. SchortinghuisG. Duif 10 7. J. C. den HollanderJac. Visser 01 8. G. BajemaS. Kloosterboer YiYi 9. A. HaytemaP. Madderom 10 10. J. SmitJ. Verweel 10 11. W. Plomp—H. de Waal 1—0 12. P. DorlandM. Admiraal 10 13. H. SchoonhovenC. Visser YiYi 14. B. v. d. WisselE. Biersteker 01 9—5 Duiven POSTDUIVENVEREENIGING „ONS GENOEGEN". Bovengenoemde vereeniging hield op Maandag 1 Mei haar eerste concours van uit Vilvoorde, afstand 191 K.M. De duiven werden om 7.45 uur gelost met zwaarbewolkte lucht en oostelijken wind. De uitslag was: J. Struijs le, 2e, 3e en 4e prijs; F. Schieman 5e, 6e, 7e, 8e en 9e prijs; Landzaat 10e prijs. Een der duiven maakte een snelheid van 1032 meter per minuut. EEN JUBILEUM. Men schrijft ons: Ds. C. J. Hoekendijk, thans Vrij Evange lisch predikant te Bussum, hier ter stede zeer bekend, ook door zijn vele spreek beurten alhier in tent- en conferentie samenkomsten, hoopt 11 Mei a.s. zijn 40- jarig Evangeliebediening te herdenken. De jubilaris ontving geen academische oplei ding als predikant, doch maakte naam door zijn populaire, markante persoonlijkheid. De jubilaris werd opgevoed in de geref. kerk te Haarlem. Hij werd opgeleid te Heemstede als Zendeling onder leiding van zijn vader den heer J. L. Zeegers, aan wien hij veel heeft te danken. Hij was het, die de 4000 van een dame, die de jubi laris nooit zag, bestemde voor de uitzen ding als reizend Evangelist naar Indië in 1899. In Indië werkte de jubilaris in een poli kliniek te Garolt doch leed daar aan moe deloosheid. Toen dacht de jubilaris; hetgeen ook steeds zijn uitgangspunt is gebleven: „Ko men de menschen niet tot de kerk, dan moet de kerk tot de menschen gaan". Hij liet een preek in de Soendaneesche taal drukken over Joh. 3 16. Dit was de aanvang van een lecuurfonds en boeken depot, dat tienduizenden boeken over den geheelen Archipel uitzond en tevens een Maleischen scheurkalender in 10.000 ex. Toen de jubilaris in 1925, door gezond heidsredenen van zijn echgenoote, niet naar Indië kon terugkeeren, zette hij zijn werk te Rotterdam voort. Hij begon er voor 3 menschen te preeken, welk getal tot een gemeente uitgroeide. In 1930 vertrok hij naar Bussum, waar een kleine Vrije Evang.-gemeente voor 20 leden hem beriep. Deze gemeente groeide sedert uit en heeft nu een eigen kerkge bouw. De jubilaris verwierf ook bekendheid door een Evangelisatie blad: „de Levensgids" waarvan hij redacteur is; als conferentie prediker op verschillende plaatsen; en als schrijver van verscheidene samen 110 groote en kleine boekwerken, die in zijn lecture-fonds werden opgenomen en door een werkelooze te Bussum werden verzon den. Op 18 Mei zal de jubilaris te Bussum door een comité gehuldigd worden. WEDEROM OP STAL. In verband met het ongunstige weer gingen enkele veehouders er reeds toe over hun koeien, die voor eenige dagen de weide waren ingejaagd, weer op stal te halen. PASTEURISATIE VAN KAASMELK. Tegenbetoog van den heer J. Veldstra. De heer J. Veldstra, directeur van de coöp. zuivelfabriek „Aurora" te Opmeer en bestuurslid van het Kaas- en Botercon- trolestation Noordholland, schrijft aan het Handelsblad: „Wij willen over de vergadering van het Kaascontrolestation „Noordholland" te Alk maar gaarne enkele opmerkingen maken. Wij zullen beknopt zijn en alléén feiten weergeven, met weglating van alles wat niet ter zake is. 1. De vergadering bestond uit 11 van de ruim 300 leden, benevens 3 verslaggevers. 2. Het grootste kwantum kaas wordt ge maakt door de fabrieken, die bij een der beide zuivelbonden zijn aangesloten. Het staat vrijwel vast. dat géén dezer fabrieken kaas maakt uit gepasteuriseerde melk. 3. De Bond van op coöp. grondslag wer kende Zuivelfabrieken sprak zich reeds meermalen uit tegen het pasteuriseeren van kaasmelk. De bij dezen bond aangeslo ten fabrieken stempelen de kaas met een N. H.-merk, als bewijs, dat dit kaas is uit rauwe melk. Wat de mededeeling betreffende de boe ten aangaat, willen wij het volgende op merken: 1. Het boetebedrag was dit jaar hoog. Toch is het ooK voorheen wel eens zoo hoog geweest. Dit is niet alleen het gevolg van het aantal boeten, doch ook van een veranderd boete-stelsel. Dat er een hoog bedrag aan boeten binnenkwam, is een ge volg van twee abnormaliteiten, die zich dit jaar voordeden, n.1. in de koude Meimaand van 1938 bleek de melk zóó afwijkend van samenstelling te zijn, dat bij verkazing op eenzelfde vetgehalte als andere jaren de gehalte in de droge stof van de kaas wel 1 pet. of meer lager uitvielen. Verder is er de tongblaarperiode geweest in den herfst, waarbij zich afwijkingen in het strempro- ces voordeden. 2. Voorzitter Nobel deed deze mededee ling niet namens het bestuur. Het bestuur en ook de directeur onderschrijven ze niet, omdat ze o n j u i s t is. 3. De mededeeling, dat de grootste fabrie ken de grootste overtreders waren is abso luut onjuist. Wij weten niet, of het toe laatbaar is, dat een voorzitter dergelijke mededeelingen uit een zoodanig controle station verstrekt, doch nu hij dit heeft ge daan, mogen wij verwachten, dat de di recteur van het station den moed bezit de ze fabrieken te rehabiliteeren. Wij ver langen niet, dat daarbij wordt aangegeven, waar den wel de schuldigen zitten, want volgens ons is er ook daar van opzet géén sprake. Het is moeilijk aan te nemen, dat de heer Nobel met het doen van deze sensationeele mededeelingen het belang van de kaas controle op het oog heeft gehad. Ook niet van den kaasafzet. Voor insiders is het vooral door het slot van de mededeelingen, waar hij over verdwijnen spreekt, niet duister meer. De verantwoordelijkheid hiervan draagt de heer Nobel en dit inte resseert ons verder niet. Opgemerkt dient nog te worden, dat in de Dec.-vergadering, die meer verslagge vers dan leden telde, de heer Nobel met groote dankbaarheid kenbaar maakte, dat 2 hij door het bestuur van den bond van Zui velfabrieken in de gelegenheid was gesteld de functie van bestuurslid van het Boter en Kaascontrolestation te blijven waarne" men. De bovengenoemde boetegevallen wa ren toen reeds gepasseerd". LANDARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat in verhoogde mate werkgelegenheid bestaat voor Nederlandsche landarbeiders in Duitschland. Behalve in Rijnland en West- falen kunnen landarbeiders geplaatst wor den in de streek tusschen Bremen en Olden- burg. Geplaatst kunnen worden ongehuwde melkknechten, melkersgezinnen, landarbei dersgezinnen en inwonende knechten voor allerhande landbouwwerk. Deze groepen arbeiders behooren tot het vaste personeel dat het geheele jaar door kan werken. Ongehuwde melkknechten, die 10 a 12 koeien kunnen melken genieten kost en in woning, benevens 50 a 60 RM. per maand. In grootere stallen kan gerekend worden op een loon van 5 Mark per koe per maand boven kost en inwoning, zoodat melkers, die meer koeien kunnen melken en verzorgen" komen tot een loon van 70 a 90 RM. en meer per maand, boven kost en inwoning. Melkersgezinnen verdienen naar gelang van de grootte van den stal, die moet wor den bewerkt. Een gedeelte van het loon wordt in den regel uitgekeerd in natura, zooals b.v. vrije woning, vuur, licht, melk) brood of broodgraan, aardappelen, in som mige gevallen een vet varken e.d., benevens een bedrag in geld. Volwassen inwonende knechten verdie nen ten minste 50 RM. per maand, benevens kost en inwoning. In de grensstreken zijn de loonen voor alle categorieën landarbeiders iets lager. Ingevolge met de Duitsche regeering ge sloten overeenkomst kunnen de loonover- schotten of besparingen van Nederlandsche werknemers, die in Duitschland wonen, tot 85 via den Nederlandschen Rijksconsu lent voor Sociale Zaken te Oberhausen (Rhld.) naar Nederland worden overge maakt. Arbeiders, die in de grensstreken wonen, mogen tot 2/3 van hun loonover- schotten naar Nederland overmaken, met dien verstande, dat gehuwde landarbeiders maximum 20 RM., ongehuwde melkers 75 RM. per maand en melkersfamilies 60 RM. per maand voor elk medewerkend familie lid kunnen overmaken. Gehuwde en ongehuwde landarbeiders, geen melkers, kunnen meer dan resp. 20 of 12 R.M. per week overmaken, indien in 8 weken minder dan resp. 20 of 12 RM. per week werd overgemaakt. Deze hoogere be dragen kunnen worden gezonden tot het be drag is bereikt, dat in de vorige 8 weken minder dan resp. 20 of 12 RM. per week werd overgemaakt. De minister acht de aangeboden arbeid zeer geschikt en de plaatsing van arbeiders in Duitschland van zeer groot belang ter bestrijding der werkloosheid ten platte- lande. De arbeiders verbinden zich tot het ver richten van arbeid bij een bepaalden werk gever. Doen zich moeilijkheden voor, dan kunnen zij zich wenden tot het betrokken Arbeitsamt en zoo noodig tot den Neder landschen Rijksconsulent voor Sociale Za ken te Oberhausen. Hangende het onder zoek mogen de arbeiders hun betrekking niet verlaten. Voortdurend wisselen van werkgever zal trouwens worden tegenge gaan. Wel zullen de Arbeitsamter meewer ken om arbeiders, die niet op hun plaats zijn bij een bepaalden werkgever, bij een anderen werkgever onder te brengen. De minister geeft voorts te kennen, dat bij weigering tot het aanvaarden van dezen arbeid, de betrokken arbei ders, die steun ontvangen of bij een werkverschaffing zijn geplaatst, voor dergelijke overheidszorg voorloopig niet meer in aanmerking dienen te komen, terwijl tegen uitkeering uit een werk- loozenkas bezwaar behoort te worden gemaakt, tenzij de minister anders be slist. Voorzoover de zgn. B-boeren betreft, geldt het vorenstaande alleen voor inwonende zoons niet-kostwinners. Voor de B-boeren zelf of voor de voor hen in de plaats tre dende zoons-kostwinners geldt een en ander niet. 33) „Dat zou heel prettig zijn",, zei Mouse, jnet alle plezier". Chitterwick ging even weg om een op gewonden telegram weg te sturen. De tocht werd den volgenden dag met ongelooflijke snelheid zelfs voor Mouse was het recordtijd afgelegd, zoodat zij niet alleen op hun gemak konden lunchen, maar dat er zelfs nog tijd overbleef om eerst een cocktail te drinken. Den avond te voren hadden Mouse en Chitterwick geruimen tijd besteed aan de samenstelling van een tabel, waar de ver schillende tijden op voorkwamen. Het was hun bedoeling, zoover mogelijk, ieder mo ment van het drama te registreeren. Vanaf het oogenblik, dat hij zijn plaats in de hall Piccadilly Palace innam hij kon tr moment door de gelukkige omstandig- e" 1, dat hij bij het binnenkomen op de tts >te klok in de vestibule had gekeken. a" juist vaststellen totdat hij weer op- i, om juffrouw Sinclair wakker te ma- 6.r moeilijker, maar toch niet onmoge- omdat Chitterwick wist, wanneer hij ie' i zijn vergeefsche pogingen met de tele- ,n was teruggekeerd; van iedere kleinig heid, hoe onbeduidend die ook leek, werd het tijdstip nauwkeurig opgeteekend. Judy en Mouse hadden ieder een copy gekregen, die zij uit het hoofd leerden. Als men iets doet, moet men het goed doen. Zij waren van plan, het heele geval twee maal achter elkaar in scène te zetten; één keer zouden zij zich precies aan de tijden van Chitterwick houden, den tweeden keer zouden zij, bij het geheel natuurlijk wel, maar bij de onderdeelen niet op den tijd letten. Bij de eerste opvoering zou Chitter wick voor zich zelf spelen en de tweede maal zou hij met Mouse ruilen. Daar het van gewicht was, dat zij dezelfde plaatsen hadden, gingen zij er wat vroeger heen en namen de twee tafels in beslag. Toen Chitterwick alleen aan zijn tafeltje zat, was hij erg nerveus. De meeste men schen zijn op hun manier bijgeloovig, en langs geheel occulte wegen was Chitter wick tot de, weliswaar onlogische, maar niettemin onweerlegbare overtuiging ge komen, dat dit de laatste kans voor den majoor was; als hij onschuldig was, dan zou dat nu uitkomen, was dat niet het ge val, dan moest hij sterven. Voor dit idee had hij totaal geen reden; hij verzette er zich tegen, maar hoe meer hij er over nadacht, des te sterker geloof de hij er aan. Aan de tweede tafel zat Judith. Zij ving zjjn blik op en lachte zenuwachtig. Chitterwick deed zijn best, haar bemoe digend toe te lachen, maar voelde, dat hij daar niet in slaagde. De juiste sfeer was er zeker. Mouse had gezegd, dat lady Milborne die bedorven zou hebben: Chitterwick vreesde echter, dat die door de aanwezigheid van Judith te spannend, te aangrijpend zou worden. Hij keek op zijn horloge; het was bijna half drie. Hij wenkte een juffrouw zeer toevallig was er net één in de buurt en bestelde een koffie en een benedectine. Al les ging volgens programma. Ongeveer vier minuten fixeerde Chitterwick de schijn baar argelooze Judith, zes minuten duurde het verschrikkelijke kat en muisspelletje met den erg kwaad uitzienden Mouse! Om 2 uur 47 deed hij alsof hij met een juffrouw sprak en verliet de hall. Het volgende kwartier duurde volgens den wachtenden Chitterwick oneindig lang. Hij slenterde beneden door de gangen zooals hjj op den dag van de tragedie ook gedaan had toen hij op Moresby wachtte en keek eens in de zaal: „Alleen voor Hotelgasten", waar de eene gast den andere gemakkelijk kon vermoorden, met de zekerheid bijna, dat het lijk de eerste weken niet gevonden zou worden. Hij liep de vestibule door, zocht de telefooncel op maar maakte dat hij wegkwam, toen de te lefoniste hem naar zijn nummer vroeg. Ein delijk een minuut na drieën, ging hij weer naar zijn tafeltje terug, dat door den stoel, waarop hij iets had laten liggen, en een half kopje koffie voor hem gereserveerd was gebleven. Het kleine drama was afgeloopen. Maar Chitterwick was niet ontevreden, toen hij weer opstond en nu bij Judith ging zitten, waar ook Mouse na eenige oogen- blikken weer opdook. „En mijnheer Chitterwick?" vroeg Ju dith en zij sprak die gewone woorden een beetje onzeker uit. De zenuwen van Judith schenen de opwinding nog niet heelemaal te boven te zijn. Chitterwick knikte ernstig. „Eén ding is mij tenminste opgevallen", zei hij, zijn best doende zoo zakelijk mogelijk te spreken. „U hebt misschien opgemerkt Mouse „Neen, zeg nog niets", viel Mouse hem in de rede. „Mij is ook iets opgevallen, maar ik zou graag eens willen zien, of dat u, on afhankelijk van mij, ook opviel". „En mij ook", zei Judith. Chitterwick keek verheugd. „Dat is ten minste bemoedigend. Als het niet dezelfde zijn, hebben wij drie nieuwe gezichtspun ten. Ik ben het met u eens, dat het het beste is, om ze eerst eens te controleeren. Daarna zouden wij misschien „Ja, meteen dan maar", viel Mouse hem bij. terwijl hij opstond. „Kop op, Judith. Wij komen heusch een beetje nader". Judith lachte hen allebei toe. „Werkelijk", dacht Chitterwick, toen hij naar den uitgang liep. „dit is de flinkste vrouw, die ik ooit ontmoet heb. Je zou het onmogelijkste doen om zoo'n moed te be- loonen". De volgende 35 minuten verliepen net zoo als de vorige; alleen stelde Chitterwick nu vast dat hij op het gebied van woedend kijken nog heel wat te leeren had. Ten slotte kwamen zij voor de tweede maal bij de tafel van Judith bij elkaar. Chitterwick deed geen moeite om zijn opwinding te verbergen. „Ik heb nog wat ontdekt", barstte hij los. „Nog iets. Mijn hemel, kerel, ik weet werkelijk niet of Maar het moet wel zoo geweest zijn, anders was hij volslagen idioot... Dat kan de heele zaak omgooien". „Wat is er dan, mijnheer Chitterwicy." vroeg Judith. „Ziet u dien spiegel daar aan den an deren kant? Nu „Precies hetzelfde, wat ik ook had op gemerkt", viel Mouse hem in de rede. „U bedoelt toch, u zag „Men moest zien", verbeterde Chitter wick hem. „Ik keek dien kant uiten misschien „Wat moest u toch zien?" steunde Ju dith. „Ach, vertel het mij toch als het u belieft". Chitterwick was verlegen. „O, ne.emt U mij niet kwalijk. U ziet dien spiegel daar? Nu, toen ik mijn hand boven het kopje hield, zag ik in de richting waarin de man gekeken had en toen keek ik juist in den spiegel en toen zag ik, hoe Mouse mij aan staarde". Even werd Judith een beetje bleek, en haar hand greep de revers van haar man tel; het volgende oogenblik was zij zich weer heelemaal meester. „En dat zegt U?" ,Als u het goed vindt, zou ik liever nog niets zeggen", zei Chitterwick met een kleur van opwinding. „Dat wijst inderdaad op een nieuwe mogelijkheid, die ik liever nog niet onder woorden breng, voor ik er eens goed over heb nagedacht. Maar het kan let wel, dat ik zeg, het kan de zaak in een heel ander licht brengen". „U bedoelt", fluisterde Judith. „Lynn's onschuld volkomen bewijzen?" „Ik mag nog niets loslaten", zei Chitter wick, maar zijn gezicht verried hem vol komen. „Denk jij dat ook, Mouse?" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10