Agenda Weecêeckhl tyjiMicaties %mst £H Wetenschap Jxlmmeuws Verwachting Buitenlandsch weeroverzicht. jftucqediike Stand EERSTE BLAD Alkmaar, Woensdag. RAADSVERGADERING. Het ligt in de bedoeling van den burge meester tegen Donderdag den 11 Mei 1939 een raadsvergadering te beleggen. IN VRIJHEID GESTELD. De heer B. te Zuidscharwoude, die in verband met den brand in zijn woning in voorloopige hechtenis was genomen, is Dinsdag in vrijheid gesteld. BENOEMING HOOFD HOFDIJKSCHOOL. Ter voorziening in de vacature van hoofd der Hofdijkschool, waarvoor thans een vrije keuze mag worden gedaan, bieden B. en W. den raad ter voldoening aan artikel 36, 2e lid, der Lager-Onderwijswet 1920, de vol gende voordracht aan: 1 J. van de Graaff, hoofd eener openbare lagere school te Schiedam. 2 A. H. J. van 't Hof, hoofd eener open bare lagere school te Hippolytushoef (gem. Wieringen). 3 C. J. Mol, hoofd eener openbare lagere school te Anna-Paulowna. B. en W. schrijven in bijlage no. 47: BENOEMING TIJDELIJK LEERAAR MURMELLIUS-GYMNASIUM. De Rector van het Murmellius-Gymna- sium is sinds 15 Februari j.1. wegens ziekte verhinderd zijn taak te vervullen. Zijn les sen werden tot nu toe waargenomen door den heer dr. L. Kukenheim, leeraar aan deze onderwijs-inrichting. Nu het zich laat aanzien, dat de afwezig heid van den Rector nog eenigen tijd zal aanhouden, stelt dr. Kukenheim er prijs op van een deel der lessen te worden onthe ven.. Naar aanleiding daarvan stellen wij, onder overlegging van het advies van den in specteur der gymnasia, Uwe vergadering voor met ingang met 1 Mei a.s. en tot een nader door B. en W. te bepalen tijdstip, doch uiterlijk tot het einde van het loopen- de schooljaar, te benoemen tot tijdelijk leeraar in de oude talen aan het Murmel- lius-Gymnasium den heer C. Wester, doc torandus in de klassieke letteren, wonende te Schagen. VERHUUR GROND TEN ZUIDEN VAN DE HOOFTSTRAAT. In bijlage no. 46 schrijven B. en W.: Op 31 Mei 1934 besloot Uw vergadering aan de r. k. woningbouw-vereeniging ,.Goed Wonen" een perceel grond, groot ongeveer 5000 M2., gelegen ten Zuiden van de Hooftstraat als speelterrein te verhuren voor den tijd van 5 jaren. Deze termijn loopt op 1 Juni a.s. af. Wij stellen U voor het perceel onder dezelfde voorwaarden opnieuw aan de genoemde woningbouw- vereeniging te verhuren. KINDERVOEDING EN -KLEEDING. Ingevolge een koninklijk besluit tot vaststelling van regelen, waarnaar de ge meenteraad bevoegd is aan schoolgaande kinderen, ter bevordering van het school bezoek, voeding en kleeding te verstrekken of met dat doel subsidie te verleenen, is de raad verplicht na het verstrijken van het dienstjaar aan Ged. Staten verslag uit te brengen aangaande de wijze, waarop de op de gemeentebegrooting toegestane be dragen voor het in artikel 36 der Leer plichtwet omschreven doel zijn besteed. B. en W. geven in bijlage no. 45 in over weging het verslag vast te stellen. PLUIMVEEHOUDERS BIJEEN. Ledenvergadering van den Bond tot Bevordering der Pluimveehouderij en Konijnenteelt in Noordholland. Bovengenoemde bond, bekend als de B.P. N.H., hield heden in café Central een leden vergadering. De voorzitter, de heer W. Voster, richtte een bijzonder woord van welkom tot den heer van Asperen, den adviseur en de pers. Het door den secretaris, den heer G. Dek ker Jzn., uitgebrachte jaarverslag, werd con form vastgesteld. Medegedeeld werd, dat dank zij het werk van den heer van Asperen, de afd. Texel met 300 leden tot den bond wa6 toegetreden. De voorzitter bracht den heer van Aspe ren dank voor zijn bemoeiingen. De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 836.11, met een voor- deelig saldo van 456.76. Aan de orde was hierop het bestuursvoor stel om 100 te gebruiken voor propagan- da-selecteeren. De voorzitter wees op het groote nut van selectie van bet pluimvee. Het bestuur beoogde verschillende bedrij ven van ongelijke grootte in afzonderlijke deelen van de provincie te gaan selecteeren. Verbetering van den pluimveestapel zal daarvan het gevolg zijn. De afgevaardigde van Heiloo, de heer S c h o 11 e, zeide, dat zijn afdeeling aanvan kelijk tegen was. Nu spr. echter hoort, dat een 'proef beoogd wordt, is hij voor. Spr. betwijfelde nu of de 100 voldoende was. De voorzitter: Als in de najaarsver gadering dit onvoldoende blijkt, dan kan daar verhooging worden voorgesteld. Het geheele saldo mag er niet voor bestemd v/orden. Het bestuur wil ook ter gelegen heid van het tienjarig bestaan op bescheiden wijze een pluimveedag. De heer van Asperen: De selectie ge schiedt gratis op uitgezochte bedrijven, die aan te stellen eischen willen voldoen. Een aanwezige wees er op, dat de Pluim' veecentrale reeds selecteert en begreep niet, dat men nu nog niet over de gewenschU ge gevens beschikt. De heer van Asperen zeide, dat de selectie van de centrale geschiedt in het be lang van de teeltregeling. Het bestuur beoogt ook een controle op de goedgekeurde hennen, en de uitgeschoten kippen. Op grond van de te verwachten re sultaten hoopt het bestuur degenen, die se lectie voor apenkooi houden, te overtuigen. De heer Kwant, Bergen, was overtuigd van het economisch nut van dit voorstel. Daardoor zal menigeen overtuigd worden, dat de aan het selecteeren verbonden kos ten gering zijn tegenover het er aan ver bonden voordeel. Z.h.st. werd het voorstel aangenomen. In behandeling kwam hierna een voorstel van de afd. Krommenie om de kosten van het selecteeren van hennen voor niet-leden van den B.P.H.N. te brengen op 3 cent per hen. Het bestuur oordeelde dit niet gewenscht en wilde deze regeling, waartoe de vergade ring besloot, aan het bestuur laten. 'Krommenie verdedigde het voorstel, om de pluimveehouders te bewegen lid te worden. Nu genieten zij de voordeelen en betalen per bedrijf 1.50 en 2 cent per hen. De secretaris wees er op, dat daar door niet-aangesloten pluimveehouders 65 cent meer betalen dan leden. De heer Kwant waarschuwde er voor om voor niet-leden te hoog te gaan. Voorko men moet worden, dat anderen zich met de selectie gaan bemoeien. De voorzitter verwachtte, dat door de selectie niet-leden lid zullen worden, om dat ze daardoor ervaren dat de bedrijfsuit- komsten beter worden. Slechts door samen werking kan men de zaak statistisch rang schikken. Krommenie trok hierop zijn voor stel in. Het bestuur werd gemachtigd de zomer vergadering tijdens den piuimveedag te houden. De afgevaardigde uit Bergen, de heer v. d Klooster, merkte op, dat schriftelijk contact met de centrale in Beekbergen vaak ter zijde wordt gelegd. De ervaring heeft geleerd, dat zij die naar Beekbergen gaan, gunstige resultaten bereiken. Spr. wilde in N.H. een persoon die zitting houdt en in Beekbergen hangende kwesties behandeld. Dit voorstel gaf aanleiding tot een uitvoe rige bespreking. De heer van Asperen oordeelde dit een zaak voor de centrale. De secretaris zou gaarne zien, dat de heer van Asperen voor N.H. door de Cen trale werd aangewezen. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de zaak aan het bestuur over te laten, dat zich er over met den heer van Asperen zal verstaan. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 25 April tot 1 Mei 1939. Nieuwezaken: Alkmaar: Hotel, café, restaurant Royal, Scharloo 19, hotel enz. Castricum: A. Schramde Ruijter, Burg. Mooijstraat 3, winkel in tabak enz. Egmond aan Zee: Hotel Zeezicht, West einde 2, hotel enz. Den Helder: E. van Heteren, Kanaalweg 137, lingerie enz. P. Tijdeman, Vlamingstraat 62, timmer werk enz. Texel: J. P Eelman, de Koog Mr. Ruijs- weg, hooihandel enz. W ij z i g i n g e n: Alkmaar: N.V. Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier, Handelskade 56; bestuurs wijziging. De Coöp. Alkmaarsche Centrale Melkin richting, Oudegracht 94; bestuurswijziging. N.V. Ned. Fabriek van Verduurzaamde levensmiddelen v.h. W. Hoogenstraaten en Co., Fabrieksweg 16; bestuurswijziging. N.V. Kaashandel v.h. J. J. Houtkooper en Zoon, Wolfpad 12; bestuurswijziging. E. J. Colauto, Dijk IA, granietwerken enz.; rechtsvorm gewijzigd. Anna Paulowna: N.V. Bouw- en Expl. Mij. „Anna Paulowna" (B.E.M.A.P.), Schorweg 39, bestuurswijziging. Bergen: M. Kleverlaan en Co., Molen straat 4, expeditiebedrijf; rechtsvorm ge wijzigd. Castricum: N. Veldt, Mient 56, winkelier in zuivelproducten enz.; verplaatst naar Heemskerk. Den Helder: Algem. Coöp. Verbr. en Prod Ver. „Helder" U.A., Koningsstraat 102; be stuurswijziging. R. A. Jellema, Sluisdijkstraat 42, tabak enz.; overgegaan aan L. F. van Loo Jzn. G. N. Sodenkamp, Kanaalweg 159, winkel in tabak; overgegaan aan mevr. G. Sche perBoerman. Noordscharwoude: fa. K. Wagenaar Wzn en Co., Dorpsstraa. B 64, handel in aardap pelen enz.; rechtsvorm gewijzigd. Ursem: N.V. Stoomzuivelfabriek „De Prinses", Molenweg B 17; bestuurswijziging en statuten gewijzigd. Warmenhuizen: Centrale Veilingsvereen „Warmenhuizen en Omstreken", Dorps straat 137; bestuurswijziging. Coöp. Boerenleenbank te Warmenhuizen, Dorpsstraat 247, bestuurswijziging. Opheffingen: Alkmaar: N.V. Mij. tot Financiering van vervoer- en andere ondernemingen in liq., Helderscheweg 9, het fin. v. transportondern. Alkmaarsche Expl. Mij. N.V. in liq., Hel derscheweg 7, expl. van vaste goederen enz. Bioscopen. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Leer het leven liefhebben (rom.); hoofdrol len Robart Montgomery en Rosalind RusselL Toegang voor eiken leeftijd. Woensdag 3 Mei. 7.30 uur, dancing Harmonie, verg. Ass. voor Lijkbezorging. van Oeffeit de prijsuitreiking van dezen Alkmaarschen cursus plaats, bij welke ge legenheid het een en ander werd gezegd, dat ook voor een buitenstaander het over wegen waard is. Het zaaltje was geheel met leerlingen, hun dames en ouders gevuld, toen de heer Groot, voorzitter van de commissie van bijstand voor den vakcursus, de bijeen komst opende en allen hartelijk verwel komde. Spr. zei vervolgens, dat de jongelui de beteekenis van den cursus uitstekend hadden begrepen, met het gevolg, dat de cursus ook goed was geslaagd. Een bij zonder woord van lof had spreker voor de leeraren, de heeren W. Voorthuijsen, de Wit en Vrijer, die niet alleen on derricht hadden gegeven in het vak maar ook zeer veel opvoedend werk hadden ge daan. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer G. Kuiper, uit Utrecht, secretaris van de Vereeniging tot bevor dering van het slagersvakonderwijs. Deze zei, dat de vakopleiding veel zorg vraagt en dat de vereeniging ook al veel teleur stellingen had ondervonden. Spr. was daar om bijzonder blij, dat hij naar Alkmaar was kunnen komen om alleen maar te prijzen. De cursus in Alkmaar is werkelijk iets bijzonders. Alle cursisten behaalden met gemak hun diploma, 't geen in nog geen enkele plaats was geschied; ook in dat op zicht kwam dus de victorie weer van Alk maar. Hieruit blijkt, met welk een toe wijding hier gewerkt is door leeraren en leerlingen, welke laatsten op het eind examen te Utrecht, ook wat optreden be trof, een uitstekenden indruk maakten. Met het vakonderwijs hoopt de ver eeniging te bereiken, dat het slagersvak weer op een behoorlijk plan komt. Het slagersvak stond kort geleden bij het publiek nog niet erg hoog aangeschreven, maar gelukkig komt daar verbetering in, mede door de vestigingswet, welke de stimulans was tot deze cursussen. De ver eeniging voor vakopleiding was Alkmaar dankbaar voor den stevigen ruggesteun. Spr. vestigde er vervolgens de aandacht op, dat de leerlingen door het behalen van het diploma niet moesten denken nu meesters in het vak te zijn; het diploma is slechts een mijlpaal. Eerst door den tijd kan- men een goed slager worden. De crisis in het vak is meestal de schuld van de slagers zelf geweest, die elkaar dood concurreerden en daardoor de achting bij het publiek verloren. Concur rentie is goed, maar alleen door kwali teitsverbetering en doör het aanbieden van nieuwe producten. De slagers maken nog te weinig fijne vleeschwaren, met het ge volg, dat het grootbedrijf en de comesti- bleswinkels daarvan de winst hebben, ook tot moreele schade van de slagers. Vervolgens reikte spreker aan de 21 cur sisten het diplom:, van vakbekwaamheid uit, waarbij hij bijzondere woorden van waardeering sprak tot cursist Ingelsen uit Den Filder, die door zijn uitstekend werk in aanmerking was gekomen voor de zil veren S. V. O. Gildepenning. Door den heer de Wit, leeraar, werd den leerlingen op het hart gedrukt toch vooral liefde te hebben voor hun werk Het hart moet er bij zijn, anders is het niet goed. Ook wekte hij op tot levensernst en tot het ernstig opvatten van de plichten, die men als mensch heeft. De heer Hoogvorst sprak namens de cursisten een vlot woord van dank tot de vereeniging voor vakopleiding, tot de commissie en tot de leeraren. Als aanden ken bood hij de drie leeraren ieder een groepsfoto van de cursisten aan. De heer W. Voorthuijsen gewaagde van de voortreffelijke harmonie, welke tus- schen de leeraren steeds bestaat en die mede oorzaak is geweest van de successen die in Alkmaar steeds worden bereikt. Met klem betoogde spreker, dat het sla gersvak een goed vak is, als men het maar wil en kan inzien. De slagers toch bewerken 'n mooi stuk van de natuur ten dienste van hun medemenschen. Dat het publiek niet altijd even gunstig over het slagersvak heeft gedacht, is dikwijls de schuld van de slagers zelf, die oncollegiaal waren en elkaar dood gooiden met boksprijzen, met het gevolg, dat het publiek gaat denken met afzetters te doen te hebben maar on- dertusschen in de leverworst wel eens geen lever vindt, omdat het niet kon voor dien prijs. Ondertusschen zit de keuringsdienst er mee. Daarom moet er collegialiteit zijn en alleen concurrentie door het geven van het beste. Het publiek moet gaan beseffen dat het slagersvak een goed vak is en dat een goede slager op prijs moet worden ge steld. Hiermede was zoo ongeveer het officiee- le deel van den avond besloten, waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef, Men ziet het, in Alkmaar en omgeving doen de slagersknechts al hun best. Mogen de klanten dat vaardeeren, want inder daad een goed slager is zijn geil waard. Voor het geheele land: Droog weer, koude nacht met lichte nachtvorst. Overdag ge deeltelijk bewolkt en iets zachter, matige tot zwakke, veranderlijke wind. Het gebied van hoogen luchtdruk over de Britsche eilanden neeemt steeds verder in beteekenis af. In Scandinavië steeg de lucht druk na het aftrekken van de ondiepe de pressie naar Finland. Tengevolge hiervan stroomen opnieuw koudere luchtmassa's zuidwaarts. Deze koude luchtmassa's kun nen echter niet verder dan tot ons land doordringen. Het Azorenhoog neemt nog steeds in beteekenis toe en breidt zich thans sterk in oostelijke richting uit. Dit heeft tengevolge, dat de oceaandepressie eveneens verder in oostelijke richting kunnen door dringen en geleidelijk een einde komt aan den toevoer van koude lucht uit het noord oosten. Het eerste minimum trekt naar IJs land en deed den luchtdruk daar aanzienlijk dalen. Een nieuwe storing, welke snel die per wordt, ontwikkelt zich ver in het wes ten op den oceaan. Het ondiepe lage druk- gebied in zuid-Europa trekt in noord oostelijke richting en vult op. Het bracht zwaren regen in Zwitserland en zuid- Duitschland. LICHT OPt Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 19.57 tot 3.56 uur licht op. ALKMAAR HEEFT GOEDE SLAGERSKNECHTS. Ook de slagers streven er naar om betere toestanden in hun vak en bedrijf te krijgen, door ordening niet alleen, maar ook door meer vakbekwaamheid, waar door het aanzien der slagers wordt ver hoogd en het bedrijf betere resultaten kan bereiken. Een middel daartoe zijn de slagers-vak cursussen, waarvan er ook een en lang niet de minste in Alkmaar bestaat. Maandagavond had in de zaal van den heer DISTRICTS-ARBEIDSBEURS Doelenstraat 30. Tel. 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven Groep bouwvakken: 1 glazenwasscher, 1 walsmachinist, 1 steen-bikker, 3 steenhou wers, 1 stratenmaker, 1 stratenm. opper man, 1 stuc. opperman, 1 uitvoerder, betonwerkers, 16 voegers, 6 stucadoors 25 opperlieden, 8 schilders, 18 metselaars 110 grondwerkers, 40 timmerlieden. Groep metaalindustrie: 1 autog. lasscher, 2 afbramers, 6 bankwerkers, 2 blikslagers I carrosseriebouwer, 2 constructiewerkers. II electriciens, 3 instrumentmakers, 2 kernmakers, 1 ketelmaker, 5 klinkers, 2 lijnwerkers, 2 machinisten, 2 machine- teekenaars, 6 metaaldraaiers* 1 metaal- vijler, 2 metaalslijpers, 7 monteurs, 1 or gelmaker, 1 ovenist, 1 pianostemmer, 5 plaatwerkers, 3 rijwielherstellers, 1 rij wiellakker, 2 scheepsbouwers, 1 scheeps timmerman, 1 scheepswerktuigkund-ige, 10 smeden, 9 stokers, 1 tandtechniker, 1 te gen-houder, 1 voorslaander, 2 vuurwerkers, 2 wagenmakers, 5 ijzerwerkers, 2 ijzer- boorders, 2 zandbereiders, 4 zandvormers, Groep verkeerswezen: 47 chauffeurs, 14 schippers, 7 koetsiers, 23 pakhuisknechten, 27 magazijnbedienden, 1 emballeur, 5 kellners, 6 loopknechten, 1 buffetbe- diende. Groep voedings- en genotmiddelen: 53 sigarenmakers, 5 sorteerders, 3 tabaksbe werkers, 3 koks, 8 slagers, 2 bierbottelaars, 1 koffiestroopbrander, 7 chocoladebewer kers, 3 zuivelbereiders, 18 bakkers. Groep houtbewerking: 8 meubelmakers, 2 stoffeerders, 3 mach. houtbewerkers, 1 beitser, 1 kistenmaker, 1 beeldhouwer, 1 fabriekstimmerman. Groep handel: 20 vertegenwoordigers, 2 winkelbedienden, 1 colporteur. Groep boek- en steendrukkerijen: 1 let terzetter, 4 boekdrukkers. Groep land- en tuinbouwbedrijven: 16 tuinlieden, 24 landarbeiders, 2 bloemisten. Overige beroepen: 4 boekbinders, 5 was- schïrs, 1 rietwerker, 3 schoenmakers, 1 port. huisknecht, 1 verfbereider, 2 kalk branders, 1 huidenzouter, 1 zakkenstopper, 1 papierbewerker, 1 verzekeringsagent, 1 incasseerder, 1 secr.-ambtenaar, 1 be drijfsleider, 2 controleurs, 1 landmeter, 1 tegelzetter, 1 reclameteekenaar, 1 admi nistrateur, 3 boekhouders, 12 kantoorbe dienden, 36 transport- en 225 losarbeiders Gedeeltelijk werkloos: tabaksindustrie 6, overige beroepen 5. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 20. Vrouwelijk personeel: 3 kantoorbedien den. Alkmaar, 29 April 1939. De Directeur, v. d. HEUVEL. CENTRALE WERKPLAATS. Voor jeugdige werkloozen van 14 t/m. 25 jaar. Over de week van 20 t/m. 26 April 1939 werden vanuit de centrale werkplaats door bemiddeling van de Arbeidsbeurs ge plaatst bij een patroon: 1 kantoorbediende 1 bankwerker, 2 timmerlieden, 1 kern maker. Tevens kunnen op de centrale werk plaats worden geplaatst: 3 kantoorbedien den, 5 timmerlieden, 3 schilders, 1 metse laar, 3 bankwerkers, 2 electriciens, 2 monteurs. ARBEID VERKEERSPOLITIE. Bij de door de verkeerspolitie dezer ge meente in de maand April 1939 gehouden controles werden 92 processen-verbaal op gemaakt, terwijl 64 personen werden ge waarschuwd terzake slechte handremmen, stuurinrichtingen, spiegels, achterverlich ting, verblindende verlichting, onduidelijk letter en nummer, te snel rijden, enz. OPENLUCHTSAMENKOMST OP HEMELVAARTSDAG. In den Muziektuin te Alkmaar Evenals andere jaren zal deze maand weer een openluchtsamenkomst worden ge houden in den muziektuin te Alkmaar. Sprekers zijn: ds. C. Met van Zaandam (voorzitter), ds. G. H. Moll van Charante van Haarlem, ds. P. H. Kapteyn van Scha gen en ds. Joh. P. van Mullem van Aker sloot (secretaris). Koren uit den Helder, Hoorn, Zaandam Oost en Heiloo zullen zingen; de jongeren zullen met vlaggenparade, spreekkoor volksdans hun medewerking verleenen. Tevens zal door gezamenlijke koren uit den nieuwen zangbundel van de herv. kerk gezongen worden. AANBESTEDINGEN. De Rijkswaterstaat heeft heden aanbe steed het wijzigen van de verharding van den weg over den Afsluitdijk Wieringen— Friesland tusschen de dijkspalen 17 en 19. Laagste inschrijf ster was de N.V. Mij. We genbouw te Utrecht, voor 51.450. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! BIJ COSTER. HINDERWET. Bij besluit van 2 Mei 1939 is aan de fim, W. Appel vergunning verleend tot het iuf breiden van haar drukkerij door het b plaatsen van 2 electromotoren van 1 p j^ 'J* het vervangen van een electromotor van6? P.K. door een electromotor van 5 P.K. in v J perceel Verdronkenoord nr. 95, alhier. Alkmaar, 3 Mei 1939. Burgemeester en Wethouders van Alkma, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeS A. KOELMA, secretaris. GEBAKKEN VISCH. Verkrijgbaar voor werkloozen, die u, steunregeling of werkverschaffing zijn genomen. Bonnen: iederen Donderdag aan het )r>w Keetkolkschool van 10)4—11 en 3—3^ Visch: volgende week Vrijdag eveneens an de Keetkolkschool van 9—9 3/4 uur. Ten hoogste 3 pond per gezin. Men wordt verzocht op tijd aanweaig te zijn. De directeur van het gemeentelijk bu reau voor sociale zaken te Alkmaar, V. d. HEUVbl, GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. BEKENDMAKING. De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan be langhebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 3 tot en met Dins dag 9 Mei de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebonnen witte kleur* Vetbonnen bruine kleur; Vleeschbonnen rose met roode streep. De Directeur voornoemd v. d. HEUVEL. CONCERT, VOCAAL ALKMAAR. Aan dit concert, gisteravond onder Nico SneI's leiding in 't Gulden Vlies gegeven, werkte tevens mede het koor Harmonie uit Heiloo, dat Snel ook als dirigent heeft. Har- monie zong eerst en gaf twee nummers, nJ. het oud Hollandsch „De winter is ver- ganghen" in de bewerking van M. Zijder laan, en Bundeslied van Mozart. Door de goede, eenvoudige voordracht werd het een aangename kennismaking. Vocaal Alkmaar zong drie nummers, waaronder een mooi stemmingsstukje van Snel „Winterstilte". Het goed bezette koor gaf er een vertolking van, volkomen pas send aan den inhoud en deed de muziek op 't voordeeligst uitkomen. Evenzoo was het bizonder op dreef in „Lied des vertrouwens" van Gade. Het Alkmaarsche koor en Harmonie, door strijkorkest en piano begeleid, voerden „Ave Verum" van Mozart en „Das Ende des Ge rechten" van Schicht, uit. Die samenzang gelukte buitengewoon goed. Alle tiummers werden vóór de pauze ge zongen en het tweede programmadeel werd ingenomen door een „feestprogramma", verzorgd door het gezelschap K.V.K.V- waaraan vele dames en heeren deelnamen. Als gewoonlijk heeft voorzitter Jonker den avond met een welkomstwoord ge opend, dar.k zeggend voor de drukke op komst, ook de pers dankend voor haar tegen woordig zijn; hij wekte op tot nog meer toe treding van donateurs en werkende leden, dit laatste vooral met het oog op deel name van V. A. aan den aanstaanden natio- nalen zangwedstrijd te Haarlem. A. K. ALKMAAR. GEBOREN: Petronella M. W., d. van Willem F. Hiehle en M. W. P. Beunk. Johannes, z. van Mat- theus P. van der Himst en A. Karssemeijer. GETROUWD: Abram Vroegop en Elizabeth P. van der Meer. Theodorus Thesing en Margaretha Veldkamp. Angelo Lenarduzzi en Maria H. Eichelsheim. „MARIE ANTOINETTE". Victoria-theater. Van a.s. Vrijdag af draait in het Victoria-theater een bizonder mooi film werk, dat door alle critici zeer geprezen is. De Telegraaf schreef: Een schoon en pakkend filmverhaal, zoo rijk aan gebeurtenissen, zoo vol van r.io..vement en gevoel, zoo teeder soms en zoo dramatisch, dat het den toeschouwer onweerstaanbaar meesleept. Het is fan tastisch hoe deze vrouw (Norma Shearer) Marie Antoinette speelt. Het is een mees terwerk van sfeer, spel, fotografie en regie. Het Volk: Een der zeer opmerkelijke film van dit seizoen. Norma Shearer's bijzondere crea tie van Marie Antoinette Deze film js gemaakt in een groote stijl, een Ameri- kaansche historische stijl. De regisseur heeft aan dit groote werk vaart en gloed gegeven. Algemeen Handelsblad: Een speelfilm van voorname qualiteiten. W. S. van Dyke's uitzonderlijke film is voor Norma Shearer ongetwijfeld een triomf. Men moet bij het zien van deze film erkennen, dat Amerika op het gebied der groote historische spelfilm onbetwist baar de eerste blijft. Monumentale film met een groote creatie van Norms Shearer. De C e t e m: Het is, zoowel door de geniale regie van Van Dyke, als door het prachtige spel van Norma Shearer, een meesterwerk van filmkunst geworden. Een meesterstuk van dramatische kunst, boeiend van het begin tot het einde,, nergens banaal of overdre ven; van ingehouden soberheid en levende schoonheid.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2