StaatsloUüi JifdschcifteM fuchtaaact JlexMsiakm GEMENGD NIEUWS. Trage gang van Britsch- Russisch bedrag. Engeland wil ook Bulgarije betrekken bij Baikan- samenwerking. De Hongaarsche bespre kingen te Berlijn. Wat Duitsch'and gevraagd zou hebben. Gayda raadt Frankrijk, op te passen. Het eeuwige lied;e van: „Wij zijn niet bang". Engeland - Frankrijk- Rusland. Fransche persmeeningen. Drie keer gestorven. Vraag en Aanbod Woensdags en Zaterdags. Alléén tweede handsch goederen. 35 een! per vijf regels, uitsluitend a contant (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). Arrondissement» Rechtbank te Alkmaar. TWEEDE BLAD REISPROGRAMMABOEK 1939. De Nederlandsche christelijke reisver- eeniging de thans bijna 14.000 leden tel lende toeristische organisatie voor het pro testantsch-christelijk publiek hier te lan deed thans voor de 15e maal haar reisprogrammaboek verschijnen. Dit reisprogrammaboek, in fleurigen, oranje-witten omslag, telt 248 pagina's en doet blijken dat de Nederlandsche christe lijke reisvereeniging haar leden wéér een keur van reisplannen kan aanbieden. WETHOUDER DE MIRANDA NAAR EEN RUSTHUIS. Op medisch advies, Naar „De Tijd" meldt, is de Amsterdam sche wethouder De Miranda, sterk aange grepen door de tegen hem ingebrachte be schuldigingen inzake de erfpachtskwestie thans met ziekteverlof naar Laag Soeren vertrokken om er in een sanatorium te wor den opgenomen. Hieromtrent verneemt het Hbld. het vol gende: De heer De Miranda dat viel ieder op. die met hem den laatsten tijd in aanraking kwam ging zwaar gebukt om hetgeen hem persoonlijk werd aangedaan. Gevolg geven de aan het advies uit raadskringen, heeft hij reeds een tiental dagen elders in rust door gebracht. Hij kwam de vorige week terug, verdedigd in den raad enkele P.W.-voor- drachten, doch het „ware" was het niet er. met moeite bleef hij in staat eenigen arbeid te verrichten. Zijn geneesheer, het oud-raadslid dr. W Polak heeft hem tenslotte voorgeschreven zich vrij geruimen tijd aan eiken arbeid te onttrekken en in de „Geneeskundige Bad inrichting" te Laag Soere, volstrekte rust te nemen. Wijl het wel van vier tot zes weken zal kunnen duren voor hij zijn werkzaamheden kan hervatten is wethouder Baas met de voorloopige waarneming van P.W. belast. Uit een en ander kon echter, naar ons van bevoegde zijde werd medegedeeld, voorals nog geen enkele politieke conclusie worden getrokken. Amendement wijziging lager-onder- wijswet. - De heeren Tilanus en Terpstra hebben op 't bovengen, wetsontwerp een amer dement voorgesteld, waarvan de strek king is voor de afdeeling b van een kweek school (hoofdakte-opleiding) thans niet de mogelijkheid te openen tot het invoeren van een schooleindexamen. Verzoek tot verbindendverklaring C.A.O. - Door den bedrijfsraad voor de schoenindustrie is ingediend een verzoek tot verbindendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor die industrie. Ingevolge de invaliditeitswet en de ouderdomswet 1919 toegestane renten. - Op - Maart 1939 werden 41.874 weduwen-renten en 14455 weezenrenten krachtens de inva liditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 116759 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 67108 personen een invali- diteitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 108821 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Aantal radioluisteraars in Nederland. - Op 31 Maart j.L bedroeg het aantal aan ge- gegeven radio-ontvanginrichtingen in Ne derland 747.053. Het aantal aangeslotenen op radiodistributie-inrichtingen bedroeg op dien datum 384.084. Organisatiebesluit werkloosheidsbe strijding. - Heden is uitgegeven Staatsblad no. 882. Besluit van 20 April 1939, houden de instelling van een rijksdienst tot bestrij ding der werkloosheid, voorzoover deze plaats vindt door middel van uitvoering van werken (Organisatiebesluit Werkloos heidsbestrijding 1939). (Niet officieel) 4e klasse, 3e lijst Trekking van Woensdag 3 Mei 1939 Hooge Prijzen 200.— 21696 Prijzen van 65. 1042 1206 2523 2571 2795 3037 3039 3297 3449 3597 3653 3664 4042 4133 4821 4885 5210 5241 5307 5718 5874 6040 6075 6352 6611 6959 7178 7246 7277 7591 7650 8539 8781 9043 9218 9278 9367 9373 9472 9666 10267 10309 10519 10636 10700 10835 11018 11041 11310 11583 11727 11914 12321 12513 12660 12662 12666 12747 12906 12994 13071 13086 13130 13384 13846 13937 14473 14606 14678 14768 14885 15061 15448 16097 16153 16403 16507 16560 17047 17474 17579 17654 17805 18020 18211 18524 18933 18964 19314 19378 19659 20034 20590 20881 20949 21194 21377 21636 21647 Verbetering 4e Klasse, 2e Lijst: 21381 m.z. 21383 „Op den Uitkijk", Maart en April 1939. N.V. Zomer en Keuning's Uitg. Mij. Wageningen. Dit tijdschrift gaat voort, in een boeiende artikelenreeks aan het einde van elke maand het beste samen te brengen (in goe de vertaling) uit de geheele wereldpers Wat in „de" drie talen geschreven wordt, is zorgvuldig nagegaan, en wordt ons, be hoorlijk geïllustreerd, voorgezet. Personen en stelsels, op politiek en op economisch gebied, worden behandeld, wetenschap, na tuur en kunst krijgen hun beurt, zoo goed als practische onderwerpen (b.v. het ver keer). Ook eenige oorspronkelijke artikelen plegen voor dit tijdschrift maandelijks ge schreven te worden door bekwame hand: een politiek overzicht, een soort „kroniek", e.a. Deze ademen een orthodox-pro tes- tantsche mentaliteit. In het Lagerhuis heeft Chamberlain verklaard, dat de besprekingen met Sovjet-Rusland en andere bij deze on derhandelingen betrokken regeeringen al eenige weken voortduurden. In dien tijd zijn verschillende voorstellen en tegenvoorstellen naar voren gebracht van beide kanten. Hangende het be sluit der onderhandelingen is het niet juist eenigerlei bijzonderheden bekend te maken. Attlee wees er op, dat velen verontrust zijn over den langzamen voortgang dezer besprekingen en den indruk hadden, dat de Britsche regeering de onderhandelingen niet zoo snel als mogelijk afhandelt. Chamberlain sprak daarop de hoop uit dat Attlee dergelijke opvattingen niet zou aanmoedigen. „Ik ben er zeker van, dat Attlee geen onheil wil stichten tusschen de Russische en Britsche regeeringen. Wij voe ren de besprekingen op een volstrekt vriendschappelijke wijze. Vele bijzonder heden moeten worden overwogen en met andere regeeringen moet rekening gehouden worden. Ofschoon er een zekere mate van ongeduld kan bestaan, kan ik het huis de verzekering geven dat er geen gebrek aan goeden wil bestaat aan den kant van de Britsche regeering. Ik zal een verklaring afleggen, zoodra er iets mede te deelen is". De Britsche regeering bestudeert thans de Russische voorstellen betreffende de vor ming van een anti-agressie-front in Europa, aldus schrijft de diplomatieke correspondent van Reuter. Een groot aantal staten is hierbij echter betrokken, hetgeen beteekent, dat het zoe ken naar de beste methode om weerstand te bieden aan agressie niet kan worden over haast. Naar verluidt, is de Britsche opvatting, dat een werkbasis gevonden moet worden en dat het niet noodig is den aard van den Russischen bijstand in het bijzonder te om schrijven. Dit punt zou door de betrokken staten zelf moeten worden uitgewerkt. En geland wenscht een overeenkomst en samenwerking tusschen alle Balkanstaten, met inbegrip van Bulgarije tot stand te zien komen, doch is niet geneigd tusschenbeide te komen in methoden, die plaatselijk uitge werkt zijn, om tot dit doel te geraken. De Hongaarsche ministers Csaky en Teleki hebben het te Berlijn zwaar te verduren gehad. Niet alleen de Poolsch- Hongaarsche vriendschap zou geleden hebben, doch ook de Hongaarsche zelf standigheid moet een klap hebben ge kregen. Hitier heeft n.L, volgens deze berichten, zijn Hongaarschen gasten de volgende eischen gesteld: le. Hongarije richt zich in buitenlandsch- politieke zaken naar de as Rome-Berlijn en neemt besluiten in dezen in overleg met de regeeringen in genoemde steden. 2e. Het Hongaarsche leger zal door Duitschland geheel worden ingericht en modern worden bewapend, het zal onder Hongaarsch commando, doch onder Duitsch oppercommanda geplaatst worden. 3e. Ontbinding van het Hongaarsche par lement; nieuwe verkiezingen volgens het oude niet geheime kiesrecht waarbij zou moeten worden zorg gedragen dat ae candidaten allen tot de regeeringspartij (welke indertijd door Gömbös onder den naam Hongaarsche Eenheidspartij werd op gericht) behooren en de „kinderlijke en on vaderlandslievende" oppositie, die tegen de Jodenwetten aanmerking maakte, uit het parlement te Boedapest verwijderd blijve. In dit, haast in den vorm van een ultima tum gestelde, „verzoek" van den Führer zouden de Hongaarsche ministers hebben toegestemd, mede doordat hun gebiedsver- grooting met Slowakije en later Zevenbur gen in het uitzicht werd gesteld. In de „Giornale d' Italia" wijst Gayda op het nuttelooze der pogingen van de Fransche pers, om te trachten, Italië af te brengen van zijn solidariteit met Duitschland. Gayda dient in het bijzonder het „Journal des Débats" van repliek, dat beweerd heeft, dat de asmogendheden in oorlogstijd ver slagen zouden worden, omdat de democra tieën meer goud, meer grondstoffen, meer bewapening bezitten, terwijl Italië in een moeilijke positie verkeert, geïsoleerd als het is in de Middellandsche Zee, waar het ter stond verslagen kan worden. Hierop antwoordt Gayda met de Fran- schen te verzoeken op te passen, alvorens het te laat is. Hij herinnert eraan, dat de voor spellingen der Fransche politieke en mili taire leiders over het conflict met Abessynië, den oorlog in Spanje en de actie in Albanië niets waard gebleken zijn. Maar Italië wacht het Fransche offensief rustig af. Zijn tien millioen man, die opge roepen kunnen worden, worden in geen dag en in geen vier jaar verslagen. Zijn mach tige vloot, met schepen van 35.000 ton en een imposant aantal duikbooten, welke na de bezetting van Albanië, de Adriatische Zee niet meer behoeft te bewaken, verdwijnt niet zonder den vijand onherstelbare slagen te hebben toegebracht. Zijn in twee oorlogen gedrenkte luchtmacht wordt niet uitgescha keld, zonder eerst de vitale en verst ver-. wijderde punten van het vijandelijk gebied te hebben vernietigd. Tenslotte kan het „chemische, leger", van Italië, dat over formidabele geheime ont plofbare stoffen beschikt, niet zoo maar in eenige dagen tot zwijgen worden gebracht. Maar Italië kan bovendien tegenover de Fransche plannen andere militaire en poli tieke machten in en buiten Europa stellen. Tenslotte zou Frankri'k, dat in Europa wordt bezig gehouden, niet in staat zijn, zijn Koloniale rijk, dat over de geheele wereld verspreid ligt, te verdedigen. Als de oorlog zou geëindigd zijn en Frankrijk met een twee millioen dooden. veiminkten en gewonden zou zitten en met vernielde centra van leven en arbeid, zou het geen mannen en geen kracht meer heb ben. om zijn rijk te exploiteeren en te be sturen. Frankrijk, dat herhaaldelijk zijn vijandig heid jegens Italië heeft gedemonstreerd, dat verzuimd heeft, zijn in de verdragen vast gelegde koloniale rekeningen te vereffenen, dat voortdurend het Italiaansche fascistische bewind en leger heeft belasterd, kondigt thans de vernietiging aan van Italië, dat weigert in zijn dienst te treden, terwijl Duitschland opnieuw jegens Italië zijn soli dariteit voor zijn rechtvaardige eischen be vestigt. De Franschen, zoo besluit Gayda, volgen een verkeerden weg. die steeds verder de kloof verdiept, welke zij door hun politiek hebben doen ontstaan tusschen hun land en Italië. De „Matin" bericht uit Londen, dat tot nu toe de stellingen van Engeland en van de Sovjet-Unie geheel verschillend zijn. En geland zou, naar verluidt, aan de Sovjet- Unie vragen de garantie, welke Frankrijk en Engeland hebben verleend aan Polen, Roe menië en Griekenland te versterken en de Oostzeelanden, Estland, Letland, Lithauen en Finland te garandeeren, terwijl de Sovjet Unie zou verlangen, dat voor iedere garan tie, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie een drievoudig verbond zouden sluiten. Wanneer dit verbond tot stand zou zijn ge komen, dan zou een garantie gegeven kun nen worden aan de landen van Oostzee tot Zwarte Zee. Bovendien zou de Sovjet-Unie aan een garantie aanbieden aan Nederland. België en Zwitserland. Het schijnt, dat de Sovjet-Unie dit drie voudig verbond beschouwt als een conditio sine qua non voor de verlangde samenwer king. Michel Pobers bericht uit Londen aan de „Jour en Echo de Paris", dat men in zekere Britsche kringen van meening is, dat niet tegenstaande de vooruitgang in de bespre kingen met de Sovjet-Unie, toch geen over eenkomst behoeft te worden verwacht voor 15 Mei, wanneer Litwinof en Lord Halifax te Geneve gelegenheid hebben tot een on derhoud, wanneer de Volkentondsraad bij een komt. De Sovjet-Unie moet het voorzit terschap vervullen en zonder twijfel zal Litwinof deze gelegenheid aangrijpen naar Geneve te komen. Ook Jean Massif telefoneert uit Londen aan de „Petit Parisien", dat de Sovjet-Unie een drievoudig verbond wil sluiten. De Kerillis schrijft in de „Epoque", dat noch Engeland, noch Polen een oorlog wil, hiervan zal de rede van Beek Vrijdag a.s. getuigen, doch men moet het hoofd bieden aan de steeds toenemende bedreiging door Duitschland. Polen moet tot het einde Dan- zig verdedigen, zoowel voor zichzelf, als voor Engeland en Frankrijk. Indien Frank rijk, Engeland en de Sovjet-Unie zich vast beraden toonen, dan staan de kansen acht tegen twee, dat geen oorlog uitbreekt. Roger Massip publiceert in de „Petit Pa risien" een conclusie, welke hij heeft ge trokken uit een reis door de vredelievende landen. Alle landen, welke aan Duitsch land grenzen, maken zich vastberaden ge reed tegenstand te bieden, in Polen en Z.- Slavië is de oude haat van den slaaf tegen den Germaan weer opgekomen. Het anti-Duitsche gevoelen, dat langs de grenzen van Duitschland is ontstaan, laat geen twijfel bestaan over de toekomstige oorlogskaart van Europa. Toen onlangs in een dorp bij Rennes een zekere mijnheer Duployer de oogen sloot, aarzelde men aanvankelijk, het stoffelijk overschot in de kist te leggen Want bij de zen monsieur moest men op allerlei verras singen bedacht zijn. Hij had de dokters al twee keer bij den neus genomen, toen deze hem dood hadden verklaard. Den eersten keer wilde men den schijn- doode juist in de kist leggen, toen iemand hem een beetje onzacht beetpakte en zoo weer ten leven wekte. Toen monsieur voor den tweeden keer stierf", had de dokter ook reeds het dood- attest onderteekend, doch ook toen kon een vreeselijk ongeluk nog worden voorkomen. Het derde overlijden was werkelijk echt, want verschillende dokters hadden den overledene onderzocht en speciale proeven genomen. Voor alle zekerheid heeft men toen echter nog een paar dagen met het in- kisten gewacht, tot men wel met zekerheid kon aannemen, dat Jean Dupoyer definitief het tijdelijke met het eeuwige had verwis seld. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was heden: Uitreis: Wielewaal te Rangoon; Zilver reiger te Athene; Emoe te Bandoeng. Thuisreis: Valk te Basra; Reiger te Medan. Te koop: een Racefiets en Harmonica 5 rjjen, 120 bassen, bij SAM SCHUT, K. v. 't Veerstraat 7. Te koop uit nette inboedels: kapokbed voor 2.50, veerenbed 3, waschtafel 1.50, ledikant 2 p. met spiraalmatras 7.50. Lips brandkast, closetstoelen, enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Z. g. a. nieuw D. rijwiel 16.00, een prima D. rijwiel 13.00, een prima H. rijwiel 12.50, nieuw 4 p. strand tent. LANDSTRA AT No. 19. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRLKKUUJ COSTER. Wegens vertrek billijk te koop: bad, geijser, lamp en waschtafel. HELDERSCHEWEG 18a. Te koop: prima Jongensrijwielen, Sport-tourrijwiel (merk Simplex). Billijken prijs. LIMMERHOEK no. 18. Te koop een Jongensrijwiel. Prijs 7.50. Adres KLEIN NIEUWLAND D 19. Te koop gevraagd: goede 2e handsch bakfiets, laag model. Brieven onder letter H 839 bureau van dit blad. Te koop wegens plaatsruimte: maho niehouten dressoir en stoelen, kantoor tafel met 2 laden, verder Godin kachel en Becht en Dyserinck haard, enz. Adres: M. A. P-^mari, Kenne- merstraatweg 101. Afbraak te koop. Best werk- timmerhout, ramen, deuren, dakpan11 nen, enz. Dagelijks op het werk. Café NOL, Kennemerstraatwig. Handnaaimach. met gar. 5-10 en 15 gulden, luxe trapmach. 45, Singer schoenm. mach. a. n. 20, losse traptoe- stellcn, 5 en 10 guld. Naaim.-rep..inr* Guus Klünnen, Hofdijkstraat 13. Mooie plaid ter overn. gevr. Br. met opg. van grootte en prijs onder letter J 840 bureau van dit blad. Z. g. a. n. Thermometers vanaf 15 ct, koortsmeters (goedgekeurd) 60 cent' De Hygiënische Artikelenwinkei „HYGIENA". Achterstr. 45. Tel 2052 Wij hebben voor 1. gebr. Dames- en Heerenrijwielen van 7.50, 10, 12 15. Een Gazelle heerenrijwiel z. o' a. n. 18.50. Rijwielmag. De Pelikaan' Turfmarkt 3-4. Te koop: een Juncker en Ruh-haard, in goeden staat. Te bevragen PRINS HENDRIKSTRAAT 44. Te koop: chromatische piano klavier- harmonika (koopje). Gramophoons en platen. Prima Duitsche piano's. Ner gens zoo goedkoop. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: Chromatische (5 rijer) knop. accordeon, tegen billijken prijs. Adres PR. HENDRIKSTRAAT 5. Een zwakke broeder. Voor de Almaarsche rechtbank stond Dinsdagmorgen terecht de nog jonge B. uit Alkmaar, die eenigen tijd geleden van den Alkmaarschen koopman 3. een porte- monnaie had gestolen, waarin 120 gul den zat. Je koopman .rad den jonge man, die ergens in Nederland rondzwierf, in zijn auto opgenomen en later in zijn huis onderdak verschaft. De doodarme zwerver had op een zeker oogenblik, toen hij des koopmans beurs zag liggen, een zwak oogenblik, nam het geld en vertrok naar Duitschland om daar werk te zoeken. Hij bekende nu volledig en betuigde zijn spijt. Het bleek, dat hij een bekend smok kelaar was en tal van keeren was veroor deeld, ook in het buitenland. Door den reclasseeringsambtenaar, den heer Wiggers, werd over den verdachte een rapport uitgebracht. Hoewel de heer Wiggers het een zwak geval vond, wilde hij het toch nog probeeren, omdat B. nog nimmer voor een voorwaardelijke veroor deeling geen gokje mocht zijn, zooals in had B. ook goede eigenschappen; hij was zeer goed voor zijn werk en wanneer hij werk had deed hij niets verkeerds. De officier, mr. v. d. Feei. de Liille, vond, dat B. misdadige neigingen had en hij meende, dat een voorwaardelijke veroor deeling geen gojke mocht zijn, zooals in dit geval. Spr. achtte alleen een onvoor waardelijke straf op haar plaats. Hij vor derde daarom een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Mulder, hield een uitvoerig en hartelijk pleidooi voor den afgedwaalden jongeman, in wien hij geen misdadiger zag. B. stal of smokkelde al leen, wanneer hij niets meer bezat om van te leven. Wanneer hij geen werk had, kreeg hij ook geen steun, hij was een ban neling in Ned .rland. In zijn werk was hij steeds uitstekend en de patroons waren dan ook altijd heel tevreden met B die een bekwaam landbouwer is, maar die nimmer eer behoorlijke opvoeding kreeg, in slecht milieu verzeild was geraakt en een slap karakter had. Pleiter vroeg tenslotte een voorwaarde lijke veroordeeling met de bijzondere voorwaarde, dat zijn cliënt le schade aan den koopman terug zou betalen. Uitspraak volgende week Dinsdag. KRIJGT EEN VERKORTE FILM EEN ANDERE SAMENSTELLING? Een bioscoopexploitant te Rotterdam heeft voor den kantonrechter aldaar terecht gestaan, omdat hij een film vertoond heeft in een samenstelling waarvoor hij vergun ning had van de centrale commissie voor de filmkeuring. De kantonrechter verklaarde in zijn von nis het ten laste gelegde bewezen, maar ont sloeg verdachte van rechtsvervolging. Bij vonnis van 21 Januari 1938 heeft de Rotter- damsche rechtbank dit vonnis bevestigd, van welke beslissing de officier van justitie in cassatie ging. Het cassatiemiddel van den officier kwam hierop neer, dat, wanneer een film korter wordt afgedraaid 'dan in den oorspronkelijken vorm, zij in een andere samenstelling wordt vertoond. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Holsteyn. heeft heden in deze zaak conclusie genomen. Mr. Holsteyn was van oordeel, dat in de volgorde der beelden niets mag wor den veranderd zonder goedkeuring van de centrale filmkeuringscommissie, aan gezien door wijziging het karakter van de film kan veranderen. De advocaat-generaal concludeerde daar om tot vernietiging van het vonnis der rechtbank en tot veroordeeling van den bioscoop-exploitant tot 10 boete wegens overtreding van Art. 42 van het Bioscoop- besluit. De Hooge Raad zal op 31 Mei arrest wijzen. BELEEDIGING VAN DEN LEIDER VAN DE N.S.N.A.P. Tegen hoofdredacteur ran Utrechtsch Nieuwsblad vijftig cent boete geëischt. De leider van de N.S.N.A.P. E. van Rap- pard heeft schriftelijk bij den officier van justitie te Utrecht een aanklacht ingediend tegen mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart, hoofdredacteur van het Utrechtsch Nieuws blad, ter zake beleediging. In een gedicht, opgenomen in 't Utrechtsch Nieuwsblad stonden tal van uitingen, waar door van Rappard zich beleedigd achtte. Vanochtend stond de hoofdredacteur te recht voor de meervoudige kamer van de Utrechtsche rechtbank, welke werd gepre sideerd door mr. D. Kaars Sijpesteyn. Van deze gelegenheid trachtte van Rappard, als getuige gehoord, gebruik te maken, om zijn ideeën te propageeren. De rechtbank gaf hem hiervoor slechts weinig gelegen heid. Mr. van Heuven Goedhart liet de verde diging over aan mr. Wesseling. De officier van justitie achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Op deze wijze aldus de officier mag nu eenmaal in het publiek niet gezegd worden dat iemand gek is, ook al zou de man gek zijn. Hoe zeer het hem ook speet, eischte hij een geldboete van vijftig cent, subsidiair een dag hechtenis. Mr. Wesseling achtte het overtuigend be wijs niet geleverd, hü wees in het bijzonder op het staatsgevaarlijke streven van de N.S. N.A.P. Verdachte deed dus zijn plicht vol gens art. 136 wetboek van strafrecht door te wijzen op het staatsgevaarlijke streven van van Rappard en zijn partij. Tal van voorbeelden betreffende dit staatsgevaar lijke streven werden door den verdediger aangehaald. Mr. Wesseling besloot zijn plei dooi met er op te wijzen dat het toch niet aangaat dat dergelijke in strijd met 's lands belang handelende personen, door de wet zouden worden beschermd, terwijl nobele Nederlanders in naam van H.M. de koningin zouden worden veroordeeld omdat zij niets anders doen dan hun plicht en opkomen voor het Nederlandsche belang. Uitspraak over 14 dagen. VALT ASS.-ACCOUNTANT ONDER DE ARBEIDSWET? Test-Case voor de rechtbank. Gisteren had zich voor de Amsterdam* sche rechtbank te verantwoorden een ac countant wegens een hem tenlaste gelegde overtreding vas de arbeidswet 1919. Het betrof hier een test-case, een principieel geval, twee vragen betreffende. De eerste vraag, die aan de rechtbank werd voorge legd was of de arbeidswet wel toepasselijk is op den arbeid van assistent-accountants buiten het kantoor van hun patroon. Voorts of de accountant verplicht is te zorgen, dat op het kantoor van ieder van zijn cliënten, waar zijn assistenten controle werk verrichten, een arbeidslijst voor die assistenten hangt. De officier van justitie eischte vernieti ging van het vonnis van den kantonrechter, die ontslag van rechtsvervolging had uitge sproken op grond van een arrest van de11 Hoogen Raad van 1922, waarin was beslist, dat voor een arbeider, die voor zijn patroon werkt in de fabriek van een ander wel een arbeidslijst moet worden opgehangen in die fabriek. Spr. eischte 5.— boete, subs. dagen hechtenis. Vonnis 16 Mei.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8