T-ccüUtciaal Tlieuws De samenvoeging van de gemeenten Oudkarspel, Noordscharwoude en Zuidscharwoude. CASTRICUM WEST-GRAFTDIJK OUDORP STOMPETOREN. OBDAM HEILOO Gecombineerde vergade ring van de gemeente raden. DERDE BLAD De a-S, gemeenteraadsverkiezingen. Men schrijft ons uit Castricum: De gemeenteraad bestaat uit 8 r.k., 2 s.d. a.p.-ers en 1 v.d.-er. De wethouders zijn r.k. en s.d.a.p., arbeiders, en wat meer zegt, on afhankelijke menschen, die, doordat zij aan het Provinciaal Ziekenhuis werkzaam zijn, vrij in hun uitingen zijn, omdat zij niemand naar de oogen hebben te zien. Nu dient op gemerkt, dat deze raadssamenstelling totaal niet in verhouding is met de bevolkings aanwas. Voorheen was het zoo, dat de r.k. de overgroote meerderheid der bevolking hadden, doch de aanwas der bevolking is oorzaak van een kleine minderheid, tot om en de bij de 50 pCt. te halen, d.w.z. dat de 8 r.k. raadszetels geen goed beeld der raads- verhoudingen geven. Van r.k. kant is men dan ook steevast de overtuiging toegedaan dat er 2 zetels verloren zullen worden, zoo dat dan de raad zal bestaan uit: 6 r.k. en 5 niet-r.k. Nu is de strijd in r.k. kringen ont brand, welke groep dit zetelverlies zal moeten dragen. Vaststaat, dat de r.k. arbei dersleiders de Vries, en, of Berlee, de Nijs, terug zullen keeren, zoodat nog vier r.k. zetels beschikbaar zijn voor vier groepen, n.L de de Wildt-groep, de middenstand, de forensen en niet te vergeten de kans die het raadslid Spaansen heeft. De zekerheid, dat de de Wildt-groep, drie zetels haalt is groot, ook Spaansen is zeker van zjjn plaats, waar mee de vier zetels zijn bezet. Echter zijn dan de middenstand en de forensenstand ver waarloosd. Bezien wij den toestand zoo, dan verliest de arbeiderspartij één zetel, terwijl de groep-de Wildt ook één zetel verliest. Nu is de kwestie van de wethoudersverkiezing van het grootste belang, omdat de groep-de Wildt niet zal dulden, dat de Duin en Bos- schers wederom de lakens in het college van B. en W. uitdeelen. De heer de Wildt zelf ambieert een wethouderszetel, zoodat hiermede efen werkgever en vertegenwoor diger van de tuinders en boeren zegging schap zal krijgen, hetgeen logisch is. Ge beurt dit, dan hebben de werknemers van r.k. zijde hun wethouderszetel verloren, waarmee wij willen zeggen, dat deze groep dan aangewezen is de s.d.a.p.-candidaat te stemmen, als men wil dat een arbeidersver tegenwoordiger in het college zitting zal krijgen. Tevens brengt dit mee, dat dan die zetel terecht komt bij de minderheid, dus niet r.k. groepeering. De r.k. zullen, willen zij alle groepen te vreden stellen, een plaats moeten inruimen voor den middenstand en de forensen. De a.s. volkstelling zal onzen raad zeker met 60 pCt. doen uitbreiden, doch men kan aan nemen, dat de bevolkingsaanwas van dien aard zal zijn, dat dit gepaard gaat met meer dere niet-r.k., zoodat ieder kan vaststellen dat deze raadsvergrooting, wederom ten koste zal gaan der r.k. groepeering en in den toekomstigen raad het z.g.n. neutrale element grooter zal zijn dan de r.k. groep.- De onderlinge stemming onder de r.k. groe pen geeft een beeld, da,, verre van homo geen is. Hieruit zou geconcludeerd kunnen worden, dat b.v. de V.D. er winst uit zul len halen, gezien hun stemmenwinst bij de Prov. Staten, maar, daar het ook daar niet botert, is de kans op zetelwinst finaal ver keken. Dit, omdat door een groep jongeren, welke zich vlak voor de stemming hebben aangemeld als lid der V.D.-partij, een meer derheid is verkregen, waardoor het zitten de raadslid, den heer Brouwer, een beentje is gelicht. Er gaan geruchten, dat deze jon geren, voordat de groslijststemming zou plaats vinden, buiten het bestaande bestuur om, een soort advies aan die leden heeft verstrekt, waarbij een invulstaatje als voor beeld was gevoegd, wat ook is opgevolgd. Dit heeft ten gevolge gehad, dat de heer Brouwer, welke hierdoor van de eerste naar de vierde plaats is afgezakt, niet alleen zijn bestuursmandaat ter beschikking stelde, doch ook bedankte voor de groslij stplaat- sing voor den raad. Wat de heer Brouwer in den raad heeft gedaan was voor menig ras-V.D.-er iets ongehoords. Wanneer de ge ruchten juist zijn, mogen wij aannemen, dat een deel der V.D.-ers op de christelyken en een ander op de s.d.a.p. zullen stemmen. Het is niet duidelijk, dat evenals door het kring- bestuur der r.k.s.p. de groslijststemming ongeldig werd verklaard, dit ook niet door het districtsbestuur der V.D -partij wordt gedaan. Het staat vast, dat de V.D.-partij van de strubbeling die in de r.k. groepee ring bestaat, geen voordeel zal hebben. Hierdoor is een terugkeer van een chr. in den raad verzekerd en dit brengt winst voor de s.d.a.p., waar wel eenheid heerscht, zoo- DE VINDINGRIJKE MINNAAR. dat deze partij mogelijk met drie zetels te rugkomt, ten koste der V.D. Daar het hier in hoofdzaak Duin en Bos- schers betreft, is de kans, om deze menschen uit den raad te weren, niet voor verwezen lijking vatbaar, ook al omdat de chr. candi- daat een Duin en Bosscher is. Deze groep zal dan bestaan uit drie s.d.a.p.-ers, twee r.k. arbeiders en één christelijke, allen Duin en Bosschers. Dan zal de strijd in den raad op nieuw oplaaien in ongekende felheid. De kans op een lijstindiening tegenover de V.D.-lijst is niet uitgesloten te achten. Iedereen in Castricum, die zich voorheen met de politiek niet inliet, spreekt er thans ever, alsof zijn leven ervan afhangt. Zondagavond gaf de Westgraftdijker fanfare in de zaal van den heer Kramer haar eerste uitvoering. Het muzikale gedeelte van dezen avond stond onder leiding van den heer Ger Hop. De opening geschiedde door den heer Th. v. d. Beidt, voorzitter der mu- ziekvereeniging, die wees op het resultaat van ernstig studeeren, waardoor de vereeni- ging reeds na een half jaar in staat was haar eerste uitvoering aan te bieden. Het muzikale gedeelte werd afgewisseld door het ten tooneele brengen van eenige voordrachten. Na afloop betuigde de heer A. Koster als belangstellende zijn dank voor het gegevene. Hij roemde het resultaat, dat de directeur heeft kunnen bereiken. Raadsverkiezing. De gehouden stemming over de gros lijst der R. K. Staatspartij heeft tot uitslag dat op de definitieve candidatenlijst de eerste vijf plaatsen als volgt zijn toegewe zen: 1 G. J. F. Staa, aftr.; 2 A. de Boer, aftr.; 3 C. Laan. aftr.; 4 P. N. Leering, aftr. en 5 Jac. Buisman. Voor het eerst naar de nieuwe school. Het was een ongewone drukte, vanmor gen bij de school. Tesamen met de kleintjes uit ons dorp, wier lesjaren begonnen, kwa men ook voor het eerst de kinderen uit Oterleek. Eenige dagen was men reeds bezig geweest, de school voor de ontvangst in ge reedheid te brengen. Thans is de laagste klasse ondergebracht in het gymnastiek lokaal, tot de verbouwing gereed zal zijn. Mej. Ploeger, voorheen te Oterleek, is met haar leerlingen meegekomen. Ter gelegen heid van den verjaardag van prinses Julia- na, werden alle kinderen door een onbeken den gever getracteerd. Er werden wedstrij den om prijsjes gehouden, zoodat deze dag een bijzonder aangenaam verloop had. Zeer spoedig wordt een ouderavond gehouden, waarop de ouders hun wenschen met het onderwijzend personeel kunnen bespreken. Een woord van erkentelijkheid aan het ge meentebestuur, dat niets ongedaan laat om alles zoo'n vlot verloop te doen krijgen, is zeker wel op zijn plaats. Snijbloemententoonstelling. De afdeeling Obdam van bloembollen cultuur had voor Zondag een tentoonstel ling georganiseerd van snijbloemen in het café van den heer J. Tambach. Het aantal inzendingen was groot en van beste kwaliteit. Door het minder gunstige weer is het bezoek minder geweest dan we bij deze tentoonstellingen gewend zijn. De jury was gevormd door den heer D. van Egmond Jr., Hillegom en den heer Mantel te Avenhorn. Het zou ons te ver voeren alle prijswin naars te noemen, waarom we slechts ver melden dat de inzendingen van den heer N. Reus en D. Dekker Jz. respectievelijk den eersten en tweeden prijs verwierven. De eerste prijzen op soort werden ge wonnen door: P. Groenland, Ibis; J. ds Boer Wz., Generaal de Wet; P. Vlaar, Ce- neth; N. Reus, Electra; en D. Dekker Jz., La Reine Max. Van de firma Bellen en Teeuwen, Lisse was een stand bloemen ter opluistering in gezonden, terwijl de gebr. de Boer alhier schilderijen hadden ingebracht. Na deze tentoonstelling van vroege tul pen zal Zondag 14 Mei a.s. een tentoonstel ling van snijbloemen van late tulpen ge houden worden. R.K. kiesvereeniging Recht en Plicht. Deze hield Maandagavond een buiten gewone vergadering ingevolge art. 126 van het reglement van de afd. Heiloo. De voorzitter, de heer van Rossum, zeide, dat deze vergadernig is belegd op verzoek van veertien leden. Een schrijven werd medegedeeld waarin dit verzoek gedaan wordt en waarin ge vraagd wordt de navolgende punten te be handelen: le. De bezorging van verschillende soor ten drukwerk betrekking hebbende op de Zondag 23 April j.L gehouden grosstem ming. 2. De vraag: zijn bovenbedoelde drukwer ken uitgegaan van of samengesteld in over leg met het bestuur der R.K. Kiesvereeni ging. Verder was ingekomen een schrijven waarin geprotesteerd wordt tegen de han delingen van het bestuur in de vprige ver gaderingen. Dit schrijven is onderteekend door eenige leden, die echter geen lid meer zijn van de afdeeling. De heer Wassenaar zeide, dat een lid van het bestuur in den nacht van Zaterdag op Zondag een circulaire heeft verspreid afwij kende van het politiek advies. Aan het hoofd van deze kaarten staat vermeld: „ge achte leden". Spr. zeide, dat dit misleidend is. Spr. stelde Ir, de raadzaal te Noordscharwoude werd Dinsdagavond een gecombineerde vergade ring gehouden van de gemeenten Noord scharwoude, Zuidscharwoude en Oudkars pel, ter bespreking van de eventueele sa menvoeging van deze drie gemeenten. De heer Jhr. van Spengler, burgemeester van Zuid- en Noordscharwoude, heette de aanwezigen hartelijk welkom, waarna hij de behandeling van het adres aan de Kroon in de raadsvergaderingen van Noord- en Zuid scharwoude memoreerde, en herinnerde aan de reeds in 1922 gedane pogingen door Ged. Staten om tot samenvoeging der vier Lan- gendijker gemeenten te geraken. Het is ver heugend, dat alle wethouders dit adres aan de Kroon hebben onderteekend. Vervolgens voerde de heer Wijnveldt, bur gemeester van Oudkarspel, die deze verga dering leidde, het woord. Hij deelde mede, dat het van de wethouders is uitgegaan. Spr. merkte op, dat er zeer veel meer te berei ken zou zijn als deze drie dorpen tot één vereenigd werden. Men moet deze zaak groot zien. Misschien dat eerst de kinderen van de tegenwoordige raadsleden, die aan de samenvoeging medewerken, zullen zeg gen, dat dit een goed besluit is geweest. De gemeenten hebben al veel samen, zie maar naar de gemeenschappelijke Ulo-school en gasfabriek. Het zou aan te bevelen zijn, dat de gemeenten ook een gemeensch. reini gingsdienst hadden. De ligging der dorpen is voor samenvoeging ideaal. Spr. geloofde, dat men op de medewerking van Ged. Sta ten zal kunnen rekenen. Gemeenschappelijk worden pogingen gedaan om den tuinbouw te helpen door de herverkaveling van het Geestmerambacht. Ook al een reden om de gemeenten samen te voegen. Dat de religie een woordje meespreekt tegen de samen voeging van de vier Langendijker gemeen ten is niet juist. In andere plaatsen gaat het toch ook goed. Hoe zou het in Amsterdam moeten? Volgens den voorzitter is er voor Broek op Langendijk geen enkel bezwaar om ook bij de gemeente te komen. Weth. Kramer te Zuidscharwoude onder schreef dit betoog. De verstrekte cijfers zijn gegeven als richtsnoer, niet als doorslaand motief. Voor provincie en rijk zou de sa menvoeging ook veel besparing geven. De vrees, dat men groote stadsallures zal gaan aannemen, als men een gemeente heeft van 6000 zielen is geheel ongegrond. Spr. ver heugde zich er over, dat alle raadsleden aanwezig zijn. Weth. Ootjers deed zich kennen als voor stander, doch spr. zou moeilijk zijn mede werking kunnen verleenen als de burgerij er niet in gekend werd. Weth. Du Burck was over dit bezwaar verwonderd. De heer Ootjers heeft dit voor stel toch mede onderteekend. Bovendien krijgen de gemeentenaren medezeggenschap over de eventueele samenvoeging, door middel van den nevenraad. Ook burgemeester van Spengler was ver wonderd over de houding van den heer Oot jers. De heer Ootjers, die wel bekend was met de wijze, waarop de samenvoeging tot stand zou komen verwonderde zich er over, dat de burgemeester tegen de medezeggenschap van de burgerij is. De heer Van den Abeele achtte het bij een dergelijke belangrijke aangelegenheid, on danks het feit, dat de s.d. voor samenvoe ging van gemeenten zijn, zeer gewenscht, dat een onderzoek wordt ingesteld en dat daarvan rapport wordt uitgebracht. Zoo'n rapport had spr. nu verwacht. Men krijgt wel een klein staatje waarop het financiëel voordeel wordt uitgerekend op 1100 per jaar, doch men heeft geen gelegenheid, deze zaak rustig te overleggen. Spr. prefereerde dat in een nog te houden gecombineerde vergadering van de raden een prae-advies door een voor- en een tegenstander werd uitgebracht. Men moet de minderheid niet maar zoo vastleggen. De voorzitter zeide, dat de heer Van den Abeele van een verkeerd standpunt uitgaat. Het was de bedoeling deze besprekingen hier in deze vergadering te houden. Wan neer blijkt, dat er medewerking van de raden komt, kan men nadere voorstellen uitwerken. De mogelijkheid bestaat toch, dat na deze vergadering de raadsleden hun kiesvereenigingen raadpegen. De heer C. Borst zeide, dat er zooals al tijd bij nieuwe dingen, wel tegenkanting zal zijn. Men moet de kleine dingen achter wege laten. Voor het onderwijs zal de sa menvoeging van groot belang zijn, daar de onderwijsversnippering vooral voor de arbeidende klasse van zeer groot nadeel is. In de toekomst, als het Geestmerambacht geheel herverkaveld is, zal men die ge meente ook aan de thans te vormen kunnen toevoegen. Uit verkeersoogpunt is de samenvoeging eveneens van belang. Burgemeester Van Spengler hield een lange inleiding over de voordeelen, welke hij in de samenvoeging van de gemeenten zag. Er zijn dingen, welke thans niet kun nen gebeuren, omdat de gemeenten te klein zijn, welke na samenvoeging wel kunnen geschieden. Een lijvig rapport over de voor deelen achtte spr. niet gewenscht. De positie der ingezetenen verandert bij samenvoe ging niet. De zelfstandigheid wordt niet prijs gegeven. Het gaat alleen om de uiter lijke verandering. Er zullen natuurlijk ver anderingen komen: Geen 21 raadsleden, maar elf, geen twee burgemeesters enz. Doch het persoonlijk belang moet op den achtergrond gesteld worden. Aan de hand van officieele gegevens zeide spr. dat in de gemeenten, waar men tot samenvoeging was overgegaan, men niet graag meer terug zou willen naar den ouden toestand. Ook spr. betreurde, dat Broek op Langendijk er niet bij wil. Misschien dat straks den Haag wel zegt, dat Broek er ook bij moet. Voor deelen zouden komen voor het onderwijs, door gelijke verdeeling der kosten en een eensluidend leerplan, ook voor de kleuter scholen is samenvoeging van belang. Een vormigheid der verordeningen, waaraan thans veel aan mankeert. Spr. wees op den vreemden toestand t. a. v. de Spoorstraat tusschen Noordscharwoude en Oudkarspel, het gekrakeel om den nieuwen weg door het Geestmerambacht of deze in Noord scharwoude of in een der andere dorpen zou uitkomen. Als het één gemeente was, zou daaraan niet gedacht zijn. De open stelling van de postkantoren zou verbeterd kunnen worden. Het hoofdkantoor zou eigenlijk hier fcehooren te zijn. Veiling en spoorlijn zijn een argument voor samen voeging. Het bestuursbeleid zou gestabili seerd worden, doordat men één burgemees ter, één secretaris en één ontvanger zou hebben. Voorts konden verbeteringen wor den aangebracht t. a. v. subsidieverleening aan vereenigingen, armenverzorging, steun- verleening aan werkloozen en kleine tuin ders enz. Kortom, Langendijk is een familie die niet gescheiden mag zijn. De heer Ootjers deelde nogmaals mede, voorstander te zijn. Burgemeester van Spengler verheugde zich hierover. De voorzitter wees er nog op, dat men als Noordscharwouder in Noord scharwoude blijft wonen. Spr. zette uiteen, dat de organisaties op verschillend gebied reeds over den geheelen Langendijk geor ganiseerd zijn, zooals de politieke partijen, en verscheidene vereenigingen. De heer Kooij merkte op, gezegd te heb ben, dat er veel veranderen moest, wilde hij voorstander worden. De voordeelen zijn spr. te gering en geflatteerd. De post 1500 voor ambtenaren is te gering. In Heiloo, heeft men drie ambtenaren. Ook de post voor politie, 3400, is te gering, daar men Lp meer politie minder politie wil nemen. In plaats van een voordeelig saldo zal er een nadeel ontstaan, geloofde spr. De heer Kostelijk kon niet begrijpen, dat de dorpen als zoodanig bleven bestaan. Spr. was voor samenvoeging, doch alleen als alle vier dorpen bijeengevoegd werden. De heer Eel juichte het toe, dat deze ver gadering gehouden werd. Hij hoopte, dat men spoedig een besluit kan nemen, 'om te verzoeken tot samenvoeging over te gaan. De heer Barten zeide, voorstander te zijn geweest van de gasfabriek. De Noorder- marktbond zou er evengoed gekomen zijn. Spr. hechtte zeer aan de traditie en zou graag Noordscharwouder blijven. Spr.'s be zwaar is, dat de burgemeesters, die geen ge boren Langendijkers zijn, dit niet voelen. Burgemeester van Spengler zeide, dat daarin geen verandering komt. Men blijft Noordscharwouder. Voor Noordscharwoude is het van financieel belang, dat de gemeen ten worden samengevoegd. De heer Van den Abeele zeide, dat samen voeging van gemeenten wel in het program der S.D.A.P. is opgenomen. Dit wil echter nog niet zeggen, dat de S.D.A.P. voor de samenvoeging van Langendijk is. Tegen stander zijn we niet, maar we wilden eerst de zaak van alle kanten bekijken en de meening der burgerij hooren. Geen over haasting wilde spr. hebben. De heer Van Kleef zeide, dat de R. Katho lieken steeds een parochie voor Langendijk hebben gehad. Men is evengoed blijven be- hooren tot het dorp, waar men woonde. De heer Rijper bepleitte spoed en zou gaarne een uitspraak zien, of men voor of tegen samenvoeging was. De voorzitter merkte op, dat de volgende raadsvergadering te Oudkarspel op Dins dag aa. is. Dan moet Oudkarspel een be slissing nemen. Moet die raad het dan maar aanhouden, vroeg spr. aan den heer Van den Abeele. De heer Du Burck kon den heer Van den Abeele niet begrijpen. De raadsleden moeten zelfstandig een be sluit kunnen nemen. Zij moeten zich niet voor de vergadering met de vereenigingen in verbinding stellen. Welke gemeenten leenen zich beter voor samenvoeging dan deze? De heer Kooij kwam nog eens terug op het geringe bedrag, dat is gerekend voor ambtenaren. De heer Kramer antwoordde hierop, dat deze gemeente niet vergeleken kan worden met Heiloo. In Heerhugowaard en Zijpe heeft men ook één politieagent. Wij hebben nog ruim gerekend met twee. De voorzitter stelde de vraag, of deze zaak door den ouden of door den nieuwen raad moet worden behandeld. Als geen me dewerking wordt verleend, zal spr. zich te rugtrekken. Burgemeester Van Spengler, zeide, dat de zaak rijp is voor behandeling. De heer Kostelijk ontwikkelde nogmaals zijn bezwaren. Ook de heer De Boer zag geen voordeel in de samenvoeging. Direct medewerking toezeggen kan spr. niet. De heer Barten vond dit geen vergade ring om een uitspraak te doen. Dat moet in de raad gebeuren. De heer Van den Abeele zeide, verwon derd te zijn over de voorzitters houding t a. v. de s. d. Spr. is voor samenvoeging van de gemeenten, maar vraagt zich af, of er een doorslaggevende meerderheid is in den raad. Spr. zou eerst de openbare mee ning willen beinvloeden. De oude raad kan het wel behandelen. Burgemeester Van Spengler was er te gen, de publieke opinie te bewerken. De raadsleden moeten zelfstandig beslissen. Anders moeten zij maar bedanken. Spr. zou betreuren als de raad van Oudkarspel tegen zou zijn. Wethouder Bakker Oudkarspel, voorstan der van samenvoeging, zeide, dat iu^zjjjvi afdeeling de meerderheid er tegeivjfc. Spr. is er niet voor, zoo haastig te werk te gaan. Verkiezingsvrees behoeft men daarin niet té zien. Spr. ziet voordeel voor het onderwijs evenals de verzorging van de ouden van dagen verbeterd kan worden na de samen voeging. De post voor ambtenaren achtte spr. te laag. Hierna was de zaak vrijwel doodgepraat Er werd nog aangedrongen op het nemen van een beslissing. Een uitspraak van de raadsleden werd echter niet gevraagd. voor deze stemming voor de groslijst ongel dig te verklaren en een nieuwe grosstem ming te houden. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur niets wist van deze circulaires. Dan, zeide de heer Wassenaar, hebben we gevaren onder valsche vlag, want ze deden het voorkomen dat de circulaires uitgegaan zijn van de R.K. Kiesvereeniging. Er stond boven R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht", Heiloo. De voorzitter zeide, dat èn de opdrachtge ver èn de drukker bij het bestuur bekend zyn. De heer Tamis vroeg of de arbeiders een onderhoud hebben aangevraagd bij het be stuur en wanneer. De voorzitter zeide, dat de aanvraag is gedaan door den heer Pel en vóór de ver gadering waarin de commissie voor de sa menstelling van het politiek advies benoemd werd. De heer Pel bracht naar voren, dat hij de circulaires heeft laten drukken op last van een groep arbeiders. Op de vraag wie de opdrachtgever is ge weest zeide de voorzitter, dat de heer Pel de opdrachtgever is geweest en niemand anders. De titel „R.K. Kiesvereeniging Recht en Plicht", Heiloo, moest er beslist boven staan. De heer C. Smit zeide, dat de heer Pel opdracht heeft gegeven dat deze titel er bo ven moest staan. De heer Pel bestreed dit. De heer Tamis zou gaarne zien, dat de vergadering zich uitsprak over de houding van den heer Pel, want spr. vond dat deze titel zeer misleidend is. Meerdere leden meenden, dat de circulaires misleidend wa ren. Ook spr. meende, dat de circulaires uitgingen van de R.K. Kiesvereeniging. De heer van Rijn zeide, dat die leden die meenen de arbeiders omhoog te brengen, de arbeiders juist in den put brengen. De heer Bakker vroeg naar aanleiding van het gesprokene van den heer Pel, dat hij de eenheid in de kiesvereeniging heeft willen bewaren, hoe deze dit rijmt met het loopen voor een vrije lijst. De heer Pel bestreed dit ook. De voorzitter vroeg of de vergadering het voorstel van den heer Wassenaar om over te gaan tot royement, behandelen wil. De heer Hoetjes meende, dat we naar de nieuwe gemeenschap gaan en we moeten trachten zooveel mogelijk eenheid te bewa ren. De heer C. Smit ziede, dat de heer Pel de katholieke arbeiders naar beneden haalt in- plaats van naar boven. De heer Tamis betoogde, dat de heer Pel nu van goeden wil is. Laat hij dan nu zijn bset doen, dat de vrije lijst niet wordt inge diend. De heer Pel zeide, dat hij geen invloed heeft op de arbeiders die met een vrije lijst loopen. Heftige discussies waren hiervan het ge volg. De heer Tamis betoogde, dat de arbeiders wederom hun kans hebben verkeken om een zetel in den raad te krijgen. Spr. vroeg of er niet iets op gevonden kan worden, dat een georganiseerd arbeider een verkiesbare plaats krijgt. De heer Opdam betoogde, dat onder katholieken geen standen moeten genoemd worden. Er moet collegialiteit betracht wor den. De standenvertegenwoordiging is er in den raad niet. Spr. stelde voor de zaak on gedaan te maken en er niet meer over te praten, want doen we dit, dan spelen we in de kaart van de tegenpartij. De heer Tamis zeide, dat het niet aangaat nu maar naar huis te gaan en vroeg of de ongeorganiseerde arbeider en een van 1P_ vjjf eersten hun zetel beschikbaar stelden mor een georganiseerde. Of dat iemand bij vooïT4 keur gestemd wordt. De vergadering ontaardde in een heftige discussie. Tenslotte werd 10 minuten gepauzeerd, waarin het bestuur de zaak nog eens be sprak, waarna de voorzitter mededeelde, dat deze kwestie hedenavond niet besproken kan worden omdat ze niet op de agenda staat. De heer Pel stelde voor een motie in te dienen en dan te bespreken. De voorzitter zeide deze motie niet te kun nen steunen. Het bestuur zal echter de zaak bespreken. De heer Kroon stelde voor, dat de leden van de adviescommissi i er dan ook bij te genwoordig zijn. De heer A. Sengers Jzn. bepleitte, dat een arbeiderscandidaat georganiseerd moet zijn. Dit is ook bisschoppelijk voorschrift Spr. zou het willen laten zooals het is. Wederom volgde heftige discussie. De vraag of ook de leden der adviescoB* missie deel zullen uitmaken van de bespr» kingen werd door de vergadering ontken- nend beantwoord. De rondvraag leverde nog menig scherp puntje op, waarna de voorzitter de vereade- nng sloot. 8 De candidaten van „Gemeentebelang". In verband met de mededeeling9fl/ov voor do» «JnVrn" SttLÊClï daar tijdens de vergadering 2.i geblek watdegrn,rkedeVOld0ende ^ouwenfel lang" S zijn Vereemgin* -Gemeend

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9