PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN. y y «y Lucht Verdediqinqs Fonds Spoct 01echtsiaken Jieck S. School Het aftreden van Litwinof. Britsche en Fransche persstemmen. Duitsche antisemitische maatregelen. Waar Joden mogen wonen. Warme zon is goed voor Rheumatiek Match Euwe—Keres gaat definitief door. Dit jaar de tweekamp. Vader en zoon vallen agent aan. Incident in de rechtzaal. Ook Uw steun! Het Luchtverdedigings fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. Een versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit. bijdrage Zendt Uw aan het De moord aan den Lindengracht te Amsterdam. Daders voor de rechtbank. Glimlachje DERDE BLAD De Britsche pers poogt nog steeds een verklaring te vinden voor het verdwijnen van Litwinof als volkscommissaris voor buitenlandsche zaken der sovjet-unie, terwijl hij belangrijke besprekingen voer de inzake het niet-aanvals-verdrag. Som mige bladen zijn van oordeel, dat dit ver trek of wel de onderhandelingen zal ver haasten of wel het tot stand komen van de overeenkomst zal verhinderen. De Times", „News Chronicle", en „Daily Herald", verklaren evenwel, dat volgens de laatste uit Moskou ontvangen berichten het vervangen van Litwinof door Molotof geenszins van invloed zal zijn op de on derhandelingen tusschen de sovjet-unie en Groot-Britannië en geen wijziging zal brengen in de Britsche politiek. In een hoofdartikel schrijft de Times dat het vertrek van den loods eenige on rust in Europa heeft veroorzaakt en onver mijdelijke veronderstellingen in de Euro- peesche pers ten gevolge hseft gehad, doch dit is alles voortijdig. In het vertrek van Litwinof is slechts opmerkelijk, dat hij niet reeds eerder is verdwenen, want in de persoonlijke dictatuur van Stalin heb ben zijn luimen een grooter rol gespeeld, dan het nauwkeurig uitzoeken van zijn medewerkers. De positie van Litwinof was meer die van een vertrouwd dienaar dan van een verantwoordelijk leider der bui tenlandsche politiek. Zij was geen lid van het Politbureau, dat alleen beslist over de politiek van de sovjet-unie. Ten slotte zegt het blad, dat de mede werking van de sovjet-unie zal worden verwelkomd door alle landen, die zich wil len verzetten tegen een aanval. Fransche opinie. In Fransche diplomatieke kringen levert men met de grootste reserve commentaar op de vervanging van Litwinof. Gister beschikte men te Parijs over geen enkelen nauwkeurigen factor tot waardee ring van deze gebeurtenis en evenmin over gegevens uit gezaghebbende bron, welke in staat zouden stellen de politieke strek king te meten van de gebeurtenis, welker belang men te Parijs bij lange na niet on derschat. Tot nadere inlichtingen zouden zijn verkregen, weigerde men gisteren een der veronderstellingen te aanvaarden, welke door de pers naar voren zijn ge bracht om de gebeurtenis een plaats te geven op het gebied der buitenlandsche politiek. Men helde er echter toe over te denken, dat geen enkele der aanwijzingen, die den laatsten tijd geleverd zijn door de Russi sche politieke activiteit, in den huidigen staat van zaken veroorlooft te besluiten dat een wijziging is gekomen in de funda- menteele beginselen, die tot nu toe de bui tenlandsche politiek van Moskou hebben geinspireerd. Veeleer was men geneigd de verandering te interpreteeren als een aan wijzing voor een mogelijke ontwikkeling der sovjet-politiek in de richting van rea listischer methoden, welke afwijken van soms starre opvattingen betreffende de organisatie van de collectieve veiligheid en nader komen bij die soepeler en con creter methoden, die in de practijk worden gebracht door de westelijke mogendheden sedert de recente gewelddaden in Cen traal en Zuid-Oost-Europa. De Duitsche rijksregeering heeft een wet uitgevaardigd op huurrelaties met Joden. De wet is op 4 Mei 1939 van kracht geworden. Zjj bepaalt, dat de Joden, die een gebruik willen of kun nen maken van de mogelijkheid lot emigratie, in huizen van Joden moeten worden ondergebracht. Teneinde te waarborgen, dat het vertrek van de Joden uit de huizen van Duitschers zon der wrijving geschiedt, is bepaald, dat de overheid bij de uitvoering van de wet vergaand mede zal werken. De wettelijke bescherming van den huur der vervalt voor Joden eerst dan, wanneer door een verklaring van de gemeentelijke overheid bewezen is, dat de onderbrenging elders van den'Joodschen huurder veilig ge steld is. Huurcontracten op langen termijn tusschen Joden blijven onaangetast. Een niet-Jood, die een dergelijk contract met een Jood heeft afgesloten, kan te allen tijde met in acht neming van den wettelijken ter mijn opzeggen, wanneer het onderbrengen elders van den Jood bewezen is door een bewijs van de gemeentelijke overheid. Jo- Als U last hebt van rheumatische pijnen zoekt U de zon op. Die warmte brengt U tijdelijk verlichting. Maar één tochtje en Uw pijnen komen terug met hernieuwde scherpte, want bij lijders aan rheumatiek is de huid buitenge woon gevoelig voor wind en tocht. Maakt een einde aan Uw kwelling! Maar ge bruik geen lapmiddelen. Bestrijdt Uw kwaal in de oorzaak zélf: het urinezuur dat zich dooi een trage werking van Uw organen heeft opgehoopt. Verdrijft dat urinezuur en ge verdrijft Uw pijnen. Met Kruschen Salts! Kruschen is geen toovermiddel het doet Uw kwaal niet plotseling verdwijnen, maar met „de kleine, dagelijksche dosia" worden lever, nieren en ingewanden aangespoord tot hernieuwde actie en deze verjongde organen filteren het zuur uit Uw gestel. Uw rheumatische pijnen zullen zwakker en zwakker worden om op den duur ge heel te verdwijnen. Wacht niet langer! Koopt nog heden een flacon Kruschen. Uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothe kers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). den kunnen onderhuurcontracten alleen nog maar met Joden sluiten. Voor gemengde huwelijken meet de wet op gelijke wijze als bij zuiver Joodsche huwelijken worden toe gepast, wanneer uit het gemengde huwelijk geen kinderen zijn voortgekomen, en de man een Jood is. Wanneer daarentegen alleen de vrouw Jodin is, doch de man „Duitsch bloed" heeft of een „Mischling" van den tweeden graad is, wordt de wet niet toege past, onverschillig of uit den echt kinderen zijn gesproten of niet. De wet geldt ook in het Memelland. De invoering in Oostenrijk en in de Sudetenduitsche gebieden zal ge schieden langs den weg van verordening. Schaken. Naar wij vernemen heeft het Euwe-comité een brief van Keres ontvangen, waarin de Estlandsche grootmeester mededeelt, zich bereid te verklaren met dr. Euwe een twee kamp te spelen. Deze match zal nog dit jaar plaats vinden. Op welke wijze deze tweekamp zal wor den georganiseerd is thans nog niet zeker. Er bestaan nl. twee plannen en Keres zal tenslotte zelf zijn keus uit de beide voor stellen kunnen doen. Het eene plan houdt in een match van 20 partijen te spelen, waarvan er tien in de a.s. zomermaanden in Estland en de andere tien eind December' van dit jaar in Nederland zullen worden gespeeld. Keres zal omstreeks half Juni mededee- len, of de Estlandsche Bond dit plan zal kunnen aanvaarden. Moch dit niet het geval zijn, dan zal de tweekamp bestaan uit 14 partijen, welke alle in Nederland zullen worden gespeeld nl. in December en* begin Januari a.s. Indien de tweekamp in laatstgenoemden vorm doorgaat, hetgeen het meest waar schijnlijk moet worden geacht, dan zullen drie partijen te Rotterdam, drie te 's Gra- ver.hage, 1 te Utrecht en 7 te Amsterdam worden gehouden. Het Euwe-comité zal een en ander zoo spoedig mogelijk, nadat Keres zijn keus heeft bepaald, met de sub-comité's bespreken. EEN INTERESSANTE PARTIJ. In den wedstrijd AlkmaarBeemster werd o.a. de volgende mooie partij gespeeld tusschen P. Hoekstra (Alkmaar, wit) en C. de Heer (Beemster, zwart). 1. g2g4 e7e5 2. Lflg2 d7d5 3. c2c4 Lc8e6 4. Ddl—b3 Pg8--f6 5. Db3Xb7 Pb8—d7 6. g4g5 Pd7c5 7. Db7b5f (niet Db7—c6f wegens Le6d7 en de witte dame gaat ver loren). 7Le6d7 8. Db5—a5 Pc5—b7? 9. Da5c3! Pf6e4 10. Dc3Xe5t Ld7—e6 11. c4Xd5 Lf8d6 12. De5Xe4 Pb?cf 13. De4e3. Zwart geeft op. Looper e6 gaat verloren. Wit heeft alle stukken nog. VIJFTIG INBRAKEN GEPLEEGD. Een 25-jarige zwervende mijnwerker M., die niet minder dan vijftig inbraken had gepleegd, stond gisteren in hooger beroep voor het Arnhemsche gerechtshof terecht. In den nacht van 8 op 9 October van het v' ige jaar werd ingebroken bij den heer J. A. A. aan de Bornsche straat te Almelo; een bedrag van 80 werd ver mist. Kort daarop werd de verdachte ge arresteerd en de politie kwam al gauw tot de conclusie, dat men hier den dader had van vijftig inbraken in een twintigtal plaatsen. In hooger beroep eischte de advocaat- generaal bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Almelo, n.1. drie jaar gevangenisstraf. Het hof zal 17 Mei uit spraak doen. TWEE JAAR GEEISCHT TEGEN PSEUDO-BELASTINGAMBTENAAR. De 43-jarige chauffeur-monteur A. H. uit Haarlem heeft kans gezien eenige per sonen op te lichten door zich voor te doen als belasting-ambtenaar. Zijn eerste slachtoffer was een kleermaker, die bij hem gekochte goederen slechts voor een deel betaald kreeg. Een der andere slachtoffers was een sigarenwinkelierster in Haarlem. H. maakte haar wijs rechercheur te zijn en een onderzoek te moeten instellen naar het vele valsche geld. Voor alle zekerheid nam hij twee bank biljetten van 25, een van 10 gulden en 4 rijksdaalders mee naar het politie bureau ter onderzoek H. stond gister voor de Haarlemsche rechtbank terecht. De officier van justitie achtte de ge pleegde feiten zeer ernstig en eischte tegen H., die reeds twaalf maal veroor deeld :s, twee jaar gevangenisstraf. Uit spraak 17 Mei. Een oud-Indisch militair met een rij medailles op zijn borst stond gisteren, sa men met zijn zoon/ te Amsterdam terecht, omdat zij op 17 Februari in een woning op den Haarlemmerdijk een agent met dood slag zouden hebben bedreigd. Het was tot een ernstige botsing gekomen tusschen den agent en vader en zoon. Een oude juffrouw had bij de politie geklaagd, dat de 71-jarige oud-militair haar had uitgescholden en zelfs had bedreigd. Die burenruzie zou ernstige gevolgen hebben. Een agent kwam 's avonds in woning van den oud-Indischman en vroeg aan den zoon wat er was gebeurd. „U zult beter doen om te verhuizen". Waarop de jongen had uitgeroepen, dat „dat oude wijf beneden" dat zeker gezegd had. Een stroom scheldwoorden volgde en de rustige, gemoedelijke agent poogde de gemoederen te kalmeeren. Het lukte niet en ten einde raad greep hij zijn notitieboekje om de noodige aanteekeningen te maken. Dit was voor vader en zoon aanleiding om den aan val te openen. „Dat zal niet gebeuren" riep de oude man en de jongen viel den agent aan. „Ik rukte me los" vertelde de agent thans ter zitting, en trok de blanke sabel en gaf den jongen een fikschen tik op het hoofd. De vader sprong op me toe en ont rukte mij m'n sabel, de jongen probeerde mij te scheppen. De oude man sloeg naar me met de sabel, ik sprong de trap op en wist mijn revolver te trekken. De verdachten lieten zich echter niet afschrikken. „Ik heb wel voor heeter vuren gestaan" riep de In dische vechtjas. Hij bestormde de trap, ge volgd door zijn zoon. „Ik trapte ze naar be neden, maar de vader sloeg naar me met mijn sabel, ik schoot in den muur, want ik wilde den man niet raken" vertelde de agent verder. De revolver maakte weinig indruk op den man met de medailles. Op nieuw waagde het tweetal een aanval. De agent had dekking in hooger regionen ge zocht. Weer werden zij naar beneden ge trapt en weer loste de agent een schot. Ten slotte stond hij bij de zoldertrap en voor de derde maal vuurde hij, opzettelijk mis schie tende. Hier durfden ze gelukkig niet komen. Tenslotte kwam er assistentie en vader en zoon konden worden overmand. Het bloed liep den agent uit een der mouwen. Hij bleek een steekwonde in den arm en een wond aan zijn linkerenkel te hebben opgeloopen. De verdachten gaven een andere lezing van het gebeurde. Volgens hen was de sabel niet uit de schede geweest. De president stelde vervolgens nog een aantal vragen over de sabel. De agent bleef bij zijn eerste lezing. De verdediger, mr. Pauwels, wenschte nog enkele vragen te stellen over de sabel 252. Hij is in een eetzaaltje terecht gekomen. Langs een glijplank komen de spijzen naar beneden. Pam begint wat te eten, want hij heeft erge honger gekregen. De hapjes zyn erg lekker, maar wel wat klein. 253. Deze toestand duurt zo een paar dagen en Pam begint langzamerhand een minder prettig gevoel te krijgen. De machines heeft hij zowat allen bekeken en hij begint zich wat te vervelen. Postgiro 287177. Den Haag, ten name van Je Vereeniging voor Nationale Veiligheid. De president echter was van oordeel, dat dit onderwerp voldoende behandeld was. De verdediger: „Ik acht het in het belang van de verdediging Pres.: „En ik kan in het belang van de be handeling van de zaak geen nadere vragen over dit punt toelaten". Mr. Pauwels (opgewonden): „Daaruit blijkt een dergelijke partijdigheid dat ik de verdediging niet langer kan voeren". Een oogenblik schijnt het incident te zullen worden bijgelegd. Mr. Pauwels stelt dan echter de vraag op nieuw en voor de zooveelste maal weigert de president de vraag. Mr. Pauwels (hoogst opgewonden): „U belemmert mijn verdediging meneer de pre sident, ik laat me zoo niet behandelen, dat kunt U misschien met een jongen advocaat doen, maar niet met mij. U roept me daar toe: „vooruitik zal, om mijn eerbied voor de rechterlijke macht te bewaren, de verdediging neerleggen. President: Ik zou ook wel weg kunnen loopen, dat was er tenslotte niemand meer in de zaal". Verdediger: „Dat gaat mij niet aan". Mr. Pauwels pakt zijn papieren in zijn tasch en gaat de zaal uit. „Dag meneer Pauwels" antwoordt de president en rustig ret hij de behandeling van de zaak voort. De zitting wordt dan voortgezet en is dan spoedig beëindigd. De officier van justitie vond de feiten hoogst ernstig. De agent is zeer tactvol op getreden. Ware dat niet het geval geweest, dan zouden er dooden zijn gevallen. De ten- laste gelegde feiten achtte spr. bewezen en vorderde tegen beide mannen een gevange nisstraf van negen maanden. Vonnis 16 Mei. AGENT VEROORZAAKTE VERKEERS ONGELUK. Het Amsterdamsche hof veroordeelde een agent van politie, die vroeger dienst deed bij de motorbrigade, doch die thans bij den straatdienst is ingedeeld, wegens het ver oorzaken van lichamelijk lethel door schuld tot twee honderd gulden boete, subs twintig dagen hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van zes maanden Verdachte was op de Raamgracht met zijn motorrijwiel met zijspan in botsing geko men met een motorrijder, die bij deze bot sing gewond werd. Op Zatérdag 21 Januari bracht de roof moord op de 82-jarige weduwe Stork, wo nende aan de Lindengracht te Amsterdam de Jordaan in rep en roer. Binnen 24 uur had de politie van het bureau Marnixstraat onder leiding van commissaris W. H Schreuder, de beide daders, een jeugdigen kleinzoon van de alleenwonende oude vrouw en diens vriend, in handen. Ook drie mannen, die van den roofmoord hadden geprofiteerd, werden gevat en in het Huis van Bewaring opgesloten. Vandaag diende deze geruchtmakende en afschuwelijke moordzaak voor de vierde kamer van de Amsterdamschen rechtbank Aan de beide verdachten is primair ten laste gelegd het plegen van doodslag in vereeniging gevolgd door een strafbaar feit, in dit geval diefstal, daarnevens is diefstal met geweldpleging den dood door verstik king ten gevolge hebbende, ten laste ge legd. Susidiair is aan den kleinzoon ten laste gelegd doodslag, tewijl dan aan beide ver dachten de daarop gevolgde diefstal is ten laste gelegd. Meer subsidiair is aan Leen- dert K. de medeplichtigheid aan dezen diefstal ten laste gelegd. De officier heeft nog meer subsidiair ten- laste gelegd moord in vereeni ging en voor de zekerheid heeft hij ook nog subs. gesteld: mishandeling den dood door verstikking als gevolg hebbende. De moord op de oude vrouw, een be kende leenvrouw, werd Zaterdagmiddag 21 Januari ontdekt door een dochter van de oude vrouw. Deze belde bij haar moeder aan. Er werd echter niet opengedaan en ten einde raad belde de bezoekster bij een buur vrouw aan. Boven gekomen zag zij tot haar schrik, dat de oude vrouw bewegenloos op bed lag. Weldra was het haar duidelijk, dat er een afschuwelijk misdrijf was gepleegd. Een doek was om den mond van de vrouw ge- geknoopt. Op haar hoofd lag een kussen De voeten waren met een koord gebonden en in haar mond had de dader een prop ge wrongen, waardoor zij was gestikt. Het was de politie, die spoedig ter plaatse was duidelijk, dat roof de drijfveer was ge weest. De vrouw, die regelmatig geld aan buurtbewoners uitleende, had tamelijk veel geld in huis gehad en bovendien had kort geelden haar pensioen als weduw een gemeen te-werkman ontvangen. 6 Vari Enkele uren na de ontdekking arresti*» de politie den 19-jarigen kleinzoon oude vrouw. Hij werd met het Rjfc 5° fronteerd, doch aanvankelijk hield hij h n" nekkig vol, dat hij onschuldig was. arc^" Den volgenden ochtend gelukte het r*-. missaris Schreuder hem tot een bekent0^-" te brengen. Hij had eenige weken voor h moord geld van zijn grootmoeder gestni Dit bedrag van ruim 400 was er i doorgejaagd. Op den Vrijdagavond voor a ontdekking was hij met zijn vriend naar a woning van de oude vrouw gegaan. vankelijk poogde hij zijn vriend nog dekken, doch tenslotte vertelde hij, daf deze een belangrijk aandeel in het misd*^ had gehad. Deze man werd eveneens arresteerd en legde een bekentenis af 8e" De psychiaters, dr. S. P. Tammenon. Bakker en dr. Grewel, komen in hun ra port betreffende den kleinzoon tot de c P" clusie, dat, hoewel er in zijn persoonlijkhed eenige disharmonische trekken zijn, geen zins mag gesproken worden van een ziek5" lijke stoornis of gebrekkige ontwikkeling geestvermogens. Anders staat het met den tweeden ve dachte K. Hij behoort tot de licht debielen PREDIKBEURTEN. ZONDAG 7 MEI 1939. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, ds. Klein Wassink. Kapelkerk, 10 uur, ds. Warners (doop)- 5 uur, ds. van Dop; Woensdag half 11, huwelijksinzegening door ds. Warners. Remonstrantsch Geref. Gemeente, geen dienst. Ev. Luth. Kerk (Oudegracht), 10.30 uur ds. Makkink, van Leiden. Doopsgezinde Kerk, 10.30 u., ds. Kuiper, Geref. Kerk, 10 en 5 uur, ds. von Meyen- feldt. Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, io en 4.30 uur en Woensdagav. 8 uur, dienst. Vrijz. chr. jeugdkerk, 1219 jaar, in de Luth. kerk aan de Oudegracht, 's av. 7 uur, voorg. mej. C. de Heer, van Alkmaar. Vrij Ev. Gem., Geesterweg la, 10.15 uur, de heer A. Visser, van IJmuiden; des av. geen dienst. Ned. Chr. Gemeenschapshond in Waakt en Bidt aan de Laat, 3 uur jongeliedensa- menkomst; Vrijdagav. 8 uur bijbelbespre king vrouwen Oudegracht 208; Zaterdagav. 8 uur bidstond Oudegracht 208: Leger des Heils (stichter WUliam Booth), Limmerhoek no. 40; Zaterdagav. 8 uur openluchtsamenkomst op de Steenenbrug; Zondag voorm. (moederdag), 7.30 uur bid stond, 10 uur heiligingsdienst, 3.30 uur openluchtmeeting bij den Kattenberg, 8 uur heiligingsdienst; Maandag 2.30 uur gezins bond; Dinsdagav. 8 uur soldatensamen- komst; Donderdagav. 8 uur heiligingsdienst; alle diensten o. 1. v. kapiteine Dijkmans. Nederl. Leger des Heils, Hekelstr. no. 9; Zaterdagav. 8 uur openluchtsamenkomst op het Vlaanderhof; Zondag 10 uur heiligings dienst tekst Mattheus 15 21 28, 8 uur heilsbombardement; Dinsdagav. 8 uur sa menkomst: Woensdag 8 uur vrouwenbond; Donderdagav. 8 uur mannenbond; Vrij dagav. 8 uur wijdingsuur, onderwerp „Ster ven"; de samenkomsten worden geleid door kapitein K. J. Sehiltkamp, bijgestaan door kapiteine A. Sehiltkamp—de Leur. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, ds. van Mullem, Bus rijdt. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Ger. kerk, 10 en 5 uur, ds. van Minnen. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, ds. Rijnders, van Hilversum. BROEK OP LANGENDIJK, (Doopsge2. gem.), 9.45 uur, ds. J. W. Sipkema, van Terhorne (Fr.) BURGERBRUG, geen dienst. CALLANTSOOG, 10 uur, ds. Witkop. DRIEHUIZEN, geen dienst. DIRKSHORN, 10 uur, ds. de Leeuw. Onderwerp: Drie Levenstijdperken. EGMOND AAN ZEE, geen opgaaf ont vangen. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur, ds. Rasch (doop). GROOTSCHERMER, 10 uur, ds. Brinke rink. BROET, zie Schoorl. HEILOO, 10.45 uur, ds. Bloemhoff; tekst Matt. 14 33, onderwerp: „Aanbidding". Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, a. d. Kerklaan 10 uur, ds. Van Waardenburg, van Haarlem. HEERHUGOWAARD, 2.30 uur, ds. Boeke. KOEDIJK, 9.30 uur, ds. Bloemhoff. LIMMEN, 2 uur, ds. Warners. NOORDSCHARWOUDE, av. 7 uur, ds. Klein Wassink. „Zeg Piet, laat je nou maar val len, de Roode Kruis-auto staat er al.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10