AMSTERDAMSCHE BEURS £aatste b Stad en Omgeving. jBucgediike Stand Serven en Kroaten niet tot overeenstemming. Ontplooiïng. Voor kleine tuinen. DERDE BLAD 3 NIEUWE NIEDORP, geen dienst. NIEUWE NIEDORP, Doopsgezinde Ge meente, 10 uur, ds. J. L. de Wagemaker, van Den lip. PETTEN, geen dienst. OUDESLUIS. nam. 2 uur, ds. Witkop. OOSTGRAFTDIJK, 10 uur, ds. Loysen. OUDE NIEDORP, av. 7 uur, ds. de Leeuw. OUDORP, geen dienst. OTERLEEK. geen dienst. OUDKARSPEL, geen dienst. SCHAGERBRUG, zie Oudesluis. SCHOORL, 's av. 7 uur, ds. Boeke. SCHAGEN, geref. kerk, 9.30 en 5 uur, cand. Wamsteeker, hulpprediker. SCHERMERHORN, geen opgaaf ont vangen. SINT PANCRAS, 9.30 uur, ds. van Dop. STOMPETOREN, 10 uur, ds. Heep. Evangelisatie, 10 uur, de heer van Ginkel van Bloemendaal. UITGEEST, 10 uur, ds. Hanneman. Evangelisatiegebouw Sedeur, 10 uur, de heer Frankena; 11.40 u., Zondagsschool. URSEM, 10 uur. ds. Kastein. VEENHUIZEN, geen dienst. WINKEL, geen dienst. WESTGRAFTDIJK, geen dienst. WARMENHUIZEN, 10 uur, ds. Boeke. ZUIDSCHARWOUDE, av. 7.30 uur, ds. Roobol. ZUIDSCHERMER, geen dienst. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Achilles 4 Mei v. Thessaloniki n. Istanbul. Boskoop 4 Mei te en van Liverpool naar Antwerpen. Fauna 4 Mei van Kopenhagen n. A'dam. Mars 5 Mei 1.15 uur te Hamburg. Merope 4 Mei v. A'dam n. Curasao. Nereus 4 Mei te Oporto. Saturnus 4 Mei v. A'dam n. Rotterdam; 5 Mei te Rotterdam. Socrates 4 Mei v. Madeira n. Barbados. Stella 4 Mei v. Tanger n. Gibraltar. Tiberius 4 Mei 20 u. Lydd gepas. 5 Mei te Rotterdam. Titus 4 Mei van A'dam n. R'dam; 5 Mei te Rotterdam. Vesta 4 Mei 12.45 u. Ouessant gepass. Vulcanus 3 Mei te Gocek. Stoomv. Mij. Nederland. Tajanden thuisr. 4 Mei v. Marseille. Chr. Huygens thuisr. 4 Mei v. Algiers. Marnix van St. Aldegonde uitra te Sout- hampton 4 Mei. Rotterdamsche Lloyd. Sibajak thuisr. 5 Mei 11 uur van Port Said; wordt 9 Mei 8 u. te Marseille verwacht. Kota Baroe thuisr. pass. 5 Mei 1 u. Ouess. Tosari uitr. 5 Mei 1 uur van Suez Ameland pass. 4 Mei 15 u. Las Palmas. Kon. Holl Lloyd. Westland 4 Mei van A'dam n. B. Aires. Waterland uitr. 4 Mei te Buenos Aires. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Vrgdag 5 Mei 1939. Vor. k. STAATSLEEN1NGEN. 3—315 Nederl. 1938 071/ie 3 Ned.-lndië 1937 94'/, 5)4 D iiöchl. m. verkl. 19l/lfl B ANK-INSTELLINGEN. Amsterd BankUI1/» Handel Mpij Cert. v. 250 123'/4 Koloniale Bank155 Ned. lnd Handelsbank .119 INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie 34'/, Calvé Delft Cert82 Nederl Ford343 Lever Bros 128V» Philips Gloeil. Gem. Bezit 1841/* INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting32 Anaconda /is Bethleb. Steel41 Cities Service /ïii General Motors3i'/i6 Kennecott Copper 24'/» Nortb American Rayon U6/s Rep. Steel12 Standard Brands4l3/lf Steel comm. 351/» 3'/. U. S. Leatber CULTUUR MAATSCH. H. V A Java Cultuur Ned lnd. Suiker Unie Verg Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. f7, 40 205 219 83 Vi 60 119V, 2921/» 59 267» 83/s 9'/. 187 123 88 106V» 101 791/4 102 108'/» 151l/» 182 26'/, 87is 9»/.6-'/« 187 120 86 106 2'A 98»/, 79'/» 103 1094-10 Kon Petr. Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi ®f. Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli JTX Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka g Illinois Central Southern Pacific .„j»6 Southern Railw. Cert. Union Pacific0J* Can. Pac1 tExclaim. «Exdividend. §Noteering per 50. X)h®rf"n°U{> üCt Prolongatie vorige koers l, :.p WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers New-York 1.87*/, Londen 49™ Parijs Brussel (Belga) 31.90 Zürich 42.12 Kopenhagen 39.2234 Stockholm 45.30 Oslo 44'15 2.45-3.00 97V, 9»1*/,» 19,3/,o 1193/4 127'/» 119'/« 34'/, 81 34 7V« 1283/4-9 1 =8'/,-9 31W, 18'Vio 41'7,8 4''Vii; 33V.« 24'/» 127,6-1 4'/« 35'/, 37, 40*7,-3 215 8i'/« 60 115 2914-3/4 59 151 18i'/4 162 22 9-«/„ 10 IC/4 71 2'7w heden 1.87*/»« 8.76s/s 75.1734 4.96 34 31.88 42.06 39.15 45.1734 44.05 Ongecorrigeerd TERAARDEBESTELLING OUD VICE- ADMIRAAL G. F. TYDEMAN. Onder groote belangstelling is vanoch tend het stoffelijk overschot van oud- vice-admiraal G. F. Tydeman op de be graafplaats „Westerveld" bijgezet. Als vertegenwoordiger van den minis ter van defensie was aanwezig vice-admi- raal J. C. F. Hooykaas, terwijl de marine staf vertegenwoordigd was door kapitein luitenant ter zee J. W. Termeytelen. Ve len hadden van hun belangstelling blijk gegeven, w.o. velen uit marinekringen. Aan de geopende groeve heeft kap.- luit. mr. Plantenga een enkel woord ge sproken. Hij bracht, mede namens de familie, den dank over voor de groote belang stelling. NEDERL ANDSCH-DUITSCHE REISOVEREENKOMST. De regeeringspersdienst meldt: De tusschen de Nederlandsche en Duit- sche regeering bestaande reisovereen- komst werd dezer dagen voor een jaar verlengd. Opnieuw werd daarbij een bedrag be schikbaar gesteld voor niet-zakelijke rei- zenn van Duitschland naar Nederland. In de bestaande regeling werd geen andere wijziging aangebracht dan die, welke de mogelijkheid opent, reeds gedu rende de Pinksterdagen daarvan gebruik te maken. De Hrvatski Dnevnik, het orgaan van de Kroatische Boerenpartij in Zuid- Slavië meldt in een speciale editie, dat het accoord tusschen Serven en Kroaten is verworpen. Matsjek, de leider der Kroatische Boeren partij, zal de afgevaardigden van het Kroa tische volk bijeenroepen, om hun rekenschap te geven van het mislukken der sedert 3 April gevoerde onderhandelingen en met hen de gevolgen van deze mislukking te be- studeeren. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ TE ALKMAAR. Jaarverslag 1938. Aan het jaarverslag van de waarnemende secretaresse, mevr. R. PrinsVlessing, ont leen en wij het volgende: Algemeene toestand. De beschouwingen over het afgeloopen jaar kunnen aanvangen met de zeker niet opzienbarende mededeeling, dat de toestand van de O. L. B. niet in alle opzichten gun stig is te noemen. De taak van de O. L. B. is voor enkele jaren door het toen-aanwezige bestuur neer gelegd in de leuze voor een prijsvraag, die haar drieledig doel in beeld moest brengen, namelijk: Inlichtingen, zelfonderricht, ont spanning. De huidige tijdsomstandigneden met hun snelle wisseling van aspecten en vele vormen van afleiding (sport, bioscoop, radio) zijn èn voor oudere èn voor jongere menschen niet directe stimulansen voor de wenschen en eischen, welke de O. L. B. wenscht te ver vullen. De absoluut „bevroren" toestand, waarin de financiën van het leeszaalwerk zich be vinden, dus ook die van onze O. L. B. (sub sidie-minimum, dat geen vrijheid laat tot welke proef of uitbreiding ook) werkt even eens remmend op de normale ontwikkeling, die ieder organisme, onder welke omstandig heden ook, behoeft. Het gebouw, waarin zich de O L. B. be vindt (wij herhalen een klacht van vele jaren) voldoet in geenen deele aan de eischen, welke men mag stellen. Hoe goed de plaats ook moge zijn, in het centrum der stad aan de hoofdstraat, de totaal onvoldoende gelegenheid tot uitlee- ning is een zeer ernstige handicap voor de ontplooiing van onzen arbeid. Het volkomen gebrek aan plaatsruimte beperkt de aanschaffingsmogelijkheden. De grens tusschen het noodzakelijke minimum en eenigszins ruimer boekenbezit is moeilijk te trekken voorkomen moet echter wor den, dat, door tekort aan ruimte, een boekenlegaat of aanbod eener door zijn in houd belangrijke bibliotheek moet worden geweigerd. Iets dergelijks is reeds geschied en zal meerdere malen staan te gebeuren, als niet alle bevoegde instanties medewerken aan in grijpende veranderingen. De studiezaal, in welke in de allereerste plaats een kalme rust moet zijn en moge- Ujkheid-tot-concentratie voor de bezoekers, is niet gescheiden van de couranten- en al gemeene leeszaal, terwijl de door algeheel plaatsgebrek niet te vermijden aanwezig heid van een deel der uitleenbibliotheek in de studiezaal eveneens op de uren der uit- leening onrust brengt ter plaatse. De uitleening zelve is slecht geoutilleerd en niet dienstbaar aan de „service" van het publiek, dat geen redenen vraagt, slechts den uitslag rekent. Al deze redenen te samen, mèt de slechte financieele omstandigheden in menig parti culier leven en gezin, doen het geen wonder zgn, dat, wat het ledental aangaat, dit eenigszins een teruggang vertoont, terwijl het aantal bezoekers en uitleeningen even eens verminderde. Verontrustend zijn noch de symptomen, noch de getallen. Een inrichting als deze moet echter voor komen dat het zoover komt. In de aller eerste plaats is het dan noodzakelijk, dat de uiterlijke omstandigheden verbeterd worden. Moge in het komende jaar de noodige stap pen worden gedaan met bedachtzaamheid en tóch gepasten spoed. Bestuur. De bestuursleden mej. L. v. d. Linden en de heeren G. Grondsma en mr. C. A. de Groot, die volgens rooster moesten aftreden, werden allen herkozen in de algemeene ledenvergadering van Dec. jj. De vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. Melchers naar elders, is nog niet ver vuld. In den loop van het jaar overleed het oud bestuurslid mej. E. M. Buys. Bij haar be grafenis, hier ter stede, was het bestuur vertegenwoordigd, daarmede nog eens dan kend voor den velen arbeid, dien de over ledene jarenlang ook in ons bestuur heeft verricht. De functie van gemeentelijke gedelegeerde (vacature N. J. M. Dresch) wordt sinds het loopende jaar vervuld door den nieuwen gemeente-archivaris, den heer Th. H. P. Wortel. De voorzitter, mr. C. A. de Groot, deelde in den loop van het jaar mede, dat hij door drukke werkzaamheden zijn functie niet langer kon vervullen. De heer Tj. N. Adema, vice-voorzitter, werd gelukkig bereid gevonden deze taak over te nemen. De heer mr. de Groot, die twaalf jaar voorzitter is geweest, werd nu vice-voorzitter. Zijn langdurige staat van dienst (twintig jaar bestuurslid en twaalf jaar voorzitter) èn zijn groote ervaring blijven dus nog ten voordeele voor onze in stelling. De secretaresse, mej. H. W. M. de Waal zag zich genoodzaakt om gezondheidsrede nen deze werkzaamheden voorloopig neer te leggen. Het secretariaat werd tijdelijk waarge nomen door mevr. R. PrinsVlessing. Personeel. Mej. A. Meyling, 1ste assistente, vroeg einde Maart ontslag uit haar functie, wegens benoeming te Enschedé. Een buitengewone kracht ging in haar voor de leeszaal ver loren. De plaats van mej. A. Meyling werd in genomen door mej. A. Saveur, tot dien datum 2de assistente. Mej. M. Boesewinkel werd van 3de 2de assistente. Mej. M. J. van Buuren uit Gouda werd benoemd tot 3de assistente. Mej. A. Saveur vroeg, wegens voorge nomen huwelijk, ontslag tegen 1 Septem ber. In haar plaats werd benoemd mej. W. G. Vaags uit Winterswijk. Zij trad 1 Sep tember in functie. Als volontair was werkzaam mej. M. Kouwenaar, die in Juli toegelaten werd tot de assistentsopleiding A. Mej. J. Woelders deed het verzoek in vóóropleiding te mogen komen, wat door verschillende omstandig heden niet is doorgegaan. Mej. W. Lawerman uit Bergen deed hetzelfde verzoek, wat af gewezen moest worden, omdat het niet mogelijk was drie volontairs tegelijk te plaatsen. Mej. Lawerman heeft toen plaat sing gezocht en gevonden in de O. L. B. te Amersfoort. Zij hoopt na afloop van het vóóropleidingsjaar naar de O- L. B. te Alkmaar te kunnen cvergaan. Mej. C. Verburg verleent nog steeds 2 avonden per week belangeloos haar medewerking. Gebouw en meubelen. De vraag van 't gebouw is zoo urgent, dat zij ditmaal onder het hoofd „algemeene toestand" moest worden behandeld. Ver meld moge hier worden nog, dat het per soneel, hetwelk vol opgewektheid zijn taak steeds vervult, een voortdurende en dage- lijks-terugkeerende bron van ergernis vindt en moet vinden in de outillage van de uit leening. De normale ontwikkeling van het boeken bezit wordt belemmerd door het gebrek aan plaatsruimte. Boekerij. Aangeschaft werden: 558 nieuwe werken. Vervangen door nieuwe exemplaren: 82 werken. Verwijderd: 137 oude werken. Kinderbibliotheek. Nieuwe werken: 71. Vervangen: 16. Met het oog op den nieuwen uit te geven catalogus, wordt de K. B. herzien, zoodat het aantal verwijderde boeken nog niet is op te geven. Nutsbibliotheek. Nieuwe werken: 66 plus 3 kinderboeken. Vervangen: 9 boeken. Verwijderd: 21 boeken. De jarenlange samenwerking met de „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", afdeeling Alkmaar, vond op dezelfde een voudige en vanzelfsprekende wijze plaats, n.1. het onderbrengen van de Nutsbiblio theek, als volledig en toch onderscheiden bezit onzer bibliotheek. Voor de adspirantleden, een steeds groeiend getal, werd samengesteld een „keurlijst van boeken" Deze lijst heeft het dubbele vooideel dat ze veel goedkooper is dan de groote catalogus en bovendien alleen die boeken bevat welke geschikt zijn voor de adspirantleden. Besloten werd tot het laten drukken van een supplement op den catalogus 1936, dat alle na genoemd jaar verkregen aanwinsten zal bevatten. Periodieken. Door gebrek aan financiën werden de abonnementen op de periodieken slechts met*twee uitgebreid, te weten de maand bladen „Focus" en „Het Aquarium"; „De Bode", „De Volksbond tegen drankmis bruik", „Het Turnblad" werden gratis aan geboden en opgenomen. Twee assistenten, die geabonneerd zijn op het „Hollandsche Weekblad", staan dit blad na lezing voor de leestafel af. De pers zorgde voor het publiceeren van de nieuwe aanwinstenlijsten, voor welke medewerking het bestuur zeer erkentelijk is. Uitleening. In totaal werden uitgeleend: 76163 ban den tegen 80050 banden in 1937, dus een vermindering van 3887 banden. Aantal uitleeningen correspondentschap pen 9146 banden tegen 8971 banden in 1937, vermeerdering 175 banden. Dus een achteruitgang van het aantal uit leeningen ter plaatse van 4062 banden. Van bibliotheken buiten de stad werden 99 banden in bruikleen ontvangen. C orrespondentsc happen. Het getal correspondentschappen bestond op het eind van het jaar 1938 uit 8, te weten Bergen, Heer-Hugowaard, Koedijk, Midden- meer, Slootdorp, West-Graftdijk, Oosterland en Hippolytushoef. Het correspondentschap te Oosterland werd met ingang van 1 Januari 1939 opge heven, door het vertrek van den corres pondent, die geen plaatsvervanger kan vin den. Enkele leden zijn reeds overgegaan naar het correspondentschap Hippolytus hoef. Het aantal correspondentschappen ver minderde dus met één. Vergevorderde plannen bestaan om in 1939 het correspondentschap Bergen over te brengen in een agentschap. Een wissel bibliotheek zal dan ter plaatse worden in gericht. waar de lezers zelf een keuze uit mogen doen. De uitleening, welke zal wor den opgedragen- aan een der assistenten, zal eenmaal per week geschieden. Gedurende die uitleening zal er gelegenheid zijn voor het publiek tot het inzien van weekbladen, periodieken en eer.ige nieuwe boeken. Moge dit geheel nieuwe initiatief van onze directrice met succes worden bekroond. Leden. Stand op 31 December 1937: 2073 groote leden, 121 adsp. leden, 390 kinderleden; be dankt voor 1938: 363 groote leden, 51 adsp. leden, 123 kinderleden; totaal 1710 groote leden, 70 adsp. leden en 267 kinderleden. Nieuwe leden 1938: 295 groote leden, 64 adsp. leden, 77 kinderleden. Stand op 31 December 1938: 2005 groote leden, 134 adsp. leden en 344 kinderleden. Bezoekers. De lees- en studiezaal werd in het ver slagjaar bezocht door in totaal 39426 per sonen: 35861 mannen en 3565 vrouwen. Over het vorige jaar waren de overeen komstige cijfers 40601 personen, 36598 man nen en 4003 vrouwen. Geldmiddelen. Het ledental loopt terug met als gevolg minder ontvangsten. Door zuinig beheer en somtijds door onthouding van uitgaven die zeer noodig waren, is dit jaar de financieele aangelegenheid binnen de noodzakelijke perken geleid. Mocht evenwel in de toekomst een betere gelegenheid voor het uitleenen van boeken kunnen worden tegemoet gezien, dan zullen vele bezwaren tot toetreden als lid weg vallen. Propaganda. De geregelde vermelding der aanwinsten lijsten is voor de O. L. B. een vorm van propaganda, waar zij de perc dankbaar voor is. De geregelde samenwerking met de Wereldbibliotheek, waarbij de O. L. B. gast vrijheid verleent voor het houden van een jaarlijksche tentoonstelling dezer instelling, vond ook nu tot tevredenheid van ons plaats. Tegen St. Nicolaas werd een tentoonstel ling in het eigen gebouw gehouden, met medewerking van diverse uitgevers van „Het goede Kinderboek". Bedoeling is, dat deze boeken tot leidraad dienen voor ouders en opvoeders bij de keuze van een goed boekgeschenk. De be langstelling was voldoende, maar moge nog groeien. «in de dagen voor Kerstmis werder. Kerst boeken en Kerstverhalen tentoongesteld, in het voorjaar boeken over planten en aan leg en verzorging van den tuin, in de maanden MeiJuli is er geregeld een reis- tentoonstelling, van binnen- en buitenland. Een woord van dank wil het bestuur in de allereerste plaats uitspreken voor de toe wijding, waarmede het personeel zijn taak verricht van arbeid en extra-arbeid. Bestuur en personeel te samen willen in de toekomst de nuttige en onmisbare taak van de O. L. B. voor en in onze gemeen schap onvermoeid verder vervullen, bewust, ja zelfs ondanks het besef van den druk dezer moeilijke tijden. Met kracht en overtuiging kan deze taak slechts worden vervuld als beide partijen zich gedragen weten door de sympathie en de medewerking van het publiek. Groot en veelzijdig is deze belangstelling reeds. Een beroep doen wjj bij deze op nog breedere lagen van het publiek, dat het ons moge bijstaan met toenemende belangstelling bij deze taak, die toch slechts ten algemeenen nutte wordt verricht. Het is deze, onze be schouwing van het werk der O. L. B., die met graagte ons de uitnoodiging deed aan nemen van den burgemeester, vertegen woordigd te willen zijn op de vergadering door Zed.achtbare bijeengeroepen om ook ons te scharen om en bü de velen, die het radiowoord van de koningin, aangaande moreele en geestelijke herbewapening in praktijk willen brengen. De nesten worden gebouwd! De merels en het verdere lijstervolk zitten op de kleurige schalen in de veilig be schuttende coniferen en overal steken in de rijzige populieren de takmandjes der drukke bonte eksters donker tegen den heuvel af. Het roerigst gaat het nu echter toe in de kolonies der roeken, die in de iepen der steden en langs de stille buitenwegen het materiaal heb ben opgetast en zorgzaam geschikt tot een woning voor hun toekomstige kin deren. Niet elk nest is nog klaar; voortdurend worden takken aange sleept vaneledrs of met de stevige sna vels losgerukt van de nestboomen zelf. Van onderlinge verdraagzaamheid geven de roeken, wier donker gevederte flitst in het lentelicht, waarlijk niet blijk: Zij pro- beeren de takken van eikaars nesten te kapen en elk oogenblik ontstaat een relletje met luid krijschend gekijf en felle snavel- houwen. Ook de voering van hun nest vin den zij soms vlakbij, want niet alleen halen zij uit de weiden zachte schapenwol, doch zij rukken van de takken ook heel vaardig heel lange reepen en vezels bast. Nog een korte poos en dan verhult het volle loof grootendeels het geheim van nun ouder vreugde en -zorgen. Warm leeft de lente zich uit in het vuur der bloemen van het klein hoefblad, dat de grachten van sommige onzer steden met het edelst goud omboodt en een helder gele vlam uit het gras doet slaan. In het water wordt de blijde kleur weerspiegeld, maar de koelte vermag haar niet te blusschen. Het ranke tjiftjaf je zwerft door het ge deeltelijk nog looverlooze hout en laat zijn klaren maatslag klinken. In het heigebied met zijn door den wind gezaaide dennen juicht overal het edele lied van zijn ver want, het fijne fitisje. In de beuken, waar in de welgevoede houtduif met haar sier lijk klein kinderkopje koert, roert hoe lan ger hoe meer het ontwakend leven; nog maar enkele dagen zal het duren en dan veranderen zij in heuvels van frisch vlinder licht loof. Een bron van genieten is nu ook de fijn gesponnen zang, die den stijgenden veldleeuwerik begeleidt op zijn hoogen tocht naar den hemel. En geldt dit niet evenzeer voor de ontroerende rollers, die de wulpen rijk laten verglijden boven de een zame hei en dorre verstuiving? En welk een spanning schuilt er nu in het besluipen van de korhanen, die het voor jaar „in het hoofd hebben". Nog dezer da gen lokten zij mij op een ochtend al van verre door hun bolderenden liefdezang en toen ik, al kruipend, dicht genoeg was ge naderd, mocht ik getuige zijn van hun gri massen en dwaas aandoende passen. Sier lijk spreidden zij de veeren van hun staart en opgewonden sleepten hun vleugels over een open plek tusschen de pootdennetjes. Het geheel was een wonderlijk boeiende voorstelling. Fanatieke ontginners willen van hei noch verstuiving weten; dat vinden zij ondingen. Een aardappel is voor hen een waardevoller realiteit en hoogstens leeft hun natuurdrift zich uit in het scheppen van een knus villa park. Er kunnen inderdaad economische noodzaken zijn, die ontginning op bepaalde plaatsen tot een gebiedenden eisch maken. Doch laten wij den fanatici onder hen nim mer een vinger geven: -brutaal nemen zij dan de heele hand. En dan zullen wij nooit een wulp en nooit een korhoen weer zien. Dan zullen wij de schoonheid van menig edel dier moeten missen, dan zullen wg be roofd worden van ruimte en vrijheid. Dan zullen wij geestelijk verhongeren, terwijl de kelders vol liggen van de ontginnings aardappelen. RINKE TOLMAN. EEN BOONENPRAATJE. In ons groentehoekje komen zoo langza merhand de boonen aan de beurt, die we immers niet zoo vroeg mogen zaaien om dat ze slecht tegen koude en vocht bestand zijn. Wie er dus geen bak op na houdt doet verstandig, ze niet voor half Mei aan de aarde toe te vertrouwen, waarbij men er voor zorgt dat zij met de kiem omlaag ge legd worden, zoodat er geen vocht in kan blijven staan. We onderscheiden bij de Snij- en Prin- cessenboonen, stoksoorten (klimmend) en stamsoorten laagblgvend). In kleine tuinen wordt de laatste soort meer gebruikt om dat zij minder plaats inneemt en toch dragen de stokboonen overvloediger en is de kwaliteit vooral bij de snijboonen fijner. Bij voorkeur zaaien we bij Westenwind, als we spoedig een malsch regentje kun nen verwachten, bij droog weer zal het zaad moeilijk ontkiemen. We beginnen met de stamsoorten, en zorgen er voor dat de grond goed losgemaakt wordt, daarna leg gen we telkens 4 boonen bij elkaar in put jes van 2 c.M. diepte, die we met vochtige aarde bedekken. We nemen den onderlingen afstand minstens 40 c.M. en wanneer het weer niet tegen werkt, kunnen we na 10 dagen al resulta ten zien, mocht dit niet het geval zijn, dan moeten we eens onderzoeken of de zaden ook verrot zijn, het is dan noodzakelijk om weer opnieuw te zaaien. Eind Juli, begin Augustus kunnen we met oogsten beginnen, en zoo'n pluk duurt dan gewoonlijk 4 weken. Wie er ruimte voor heeft zaait opvolgend t,ot half Juli om dan tot October van zijn boonen te kunnen genieten. Wanneer we stokboonen willen zaaien, zetten we de stokken eerst klaar, telkens twee rijen, die van boven schuin naar el kaar toeloopen: Door dwarslatten worden zg onderling verbonden, en deze worden onder de stokken bevestigd, zoodat bij eventueel losraken van de stokken, deze op de dwarslatten blijven rusten en onmoge lijk kunnen afknappen. De afstand van de stokken nemen we 70 c.M. en van de rijen 80 c.M., en' bij één stok leggen we 4 sngboonen of 56 prin- cessenbconen. In het begin moeten we de planten bij het klimmen behulpzaam zijn en dan moeten we er aan denken, dat snij- en princessenboonen linkswindend zijn, als we ze per ongeluk rechts om de stokken winden, draaien zij zich zelf weer los. Elke week gaan we even na of er zgranken geholpen moeten worden, als we zoo geregeld bijbin- den, slingeren zij zich niet zoo in elkaar. Wanneer het geregend heeft, maken we den grond weer goed los, opdat er geen har de korst ontstaat, waardoor de zonnewarm te niet voldoende kan doordringen. Boonen. en vooral stoksoorten eischen nu eenmaal zorg, en dat moeten we goed bedenken voor we er aan beginnen. A. C. MULLER—IDZERDA. ALKMAAR. GEBOREN: Cornelis M., z. van Jacob Laan en J. Kunst. Hendrika P., d. van Petrus Legen en E. C. Schavemaker. Wilhelmus S., z. van Adrianus G. de Wit en M. C. de Wit. ONDERTROUWD: Teunis Heinis en Gerarda A. J. Stappers. IJsbrand Best en Marie van Zonneveld. Gerrit W. de Jong en Cornelia J. Kaag man. Jacob N. Prins en Trijntje Sas. Wilhelmus J. Stoop en Trijntje Peereboom. Comelis Droog en Adriana W. Bakkum. Pieter Peereboom en Jannetje van Lie- nen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 11