Engelsche koningspaar op weg. De oceaanreis begonnen. De Poolsch Duitsche spanning. Perscommentaren. Britsch-Turksch pact van bijstand. Basis voor overeenkomst gelegd. Duitsche berichten over incidenten in Polen. Poolsche tegenspraak. Nieuws in 't kort. SCHAGEN ZUIDSCHARWOUDE CASTRICUM URSEM OUDORP OTERLEEK HEILOO STOMPETOREN NIEUWE NIEDORp5555 WIERINGERWAARD NOORDSCHARWOUDE 5o4#tee£ TWEEDE BLAD De Engelsche koning en de koningin zijn Zaterdag voor hun reis over den oceaan uit Londen vertrokken. Op het Waterloo-station werden de koning en koningin uitgeleide gedaan door koningin Mary en andere leden der ko ninklijke familie, voorts door Chamberlain en de andere leden van het kabinet. De koning, gekleed in de marine-uniform, en de koningin met de beide prinsessen, in het licht blauw gekleed, traden rustig wandelend het met vlaggen getooide sta tion binnen, zoodat het publiek ruim schoots gelegenheid had, de vorstelijke perronen toe te juichen. Om 12.45 uur vertrokken zij naar Ports- mouth, waar zij onder de stormachtige toe juichingen van een geweldige menschen- menigte aankwamen. De vorstelijke perso nen begaven zich eerst naar het raadhuis, om, volgens een oud gebruik, de sleutels van het fort Portsmouth te ontvangen. Vervolgens begaven zij zich naar de haven en scheepten zich in aan boord van de ..Empres of Australia", die, begunstigd door prochtig zonnig weer, des middags om 3 uur het anker lichtte. In Poolsche regeeringskringen is men thans van meening, dat het woord nu aan Berlijn is. Duitschland moet den weg kiezen, welke het wil gaan. „Polen wacht de beslissing af, in de overtui ging, dat het zijn plicht heeft gedaan jegens zichzelf zoowel als jegens de wereld". De Poolsche pers keurt algemeen de rede van Beek goed, zoowel de regeeringspers als die der oppositie noemt de rede waar dig, krachtig en kalm. Het regeeringsblad „Kurjer Poranni" schrijft, dat de rede van BecK niet de deur sluit voor pogingen den toestand op te hel deren. Polen wil betrekkingen van goede nabuurschap met Polen onderhouden, doch aangezien Polen deze betrekkingen niet heeft verstoord, behoeft ook Polen ze niet te herstellen. Onder de bladen van de oppositie wijst het conservatieve blad „Czas" op de eerlijk heid van de Poolsche politiek en op de te genstelling tusschen de Poolsche en Duit sche mentaliteit. Terwijl Duitschland ver klaart den vrede te willen, strekt het de hand uit naar hetgeen het niet toebehoort. Het biedt verdragen van nonagressie aan zekere landen aan, terwijl het met Polen on derhandelt over het gebied van een ander klein ontwapend land. De bedoelingen van Polen daarentegen zijn waarlijk vredelievend en indien een te genstelling tusschen Polen en Duitschland bestaat, dan is Polen hier trots op. De socialistische „Robotnik" schrijft: Wij hebben dikwijls de politiek van Beek be- critiseerd, doch hetgeen hij gisteren heeft gezegd, heeft duidelijk onze houding uitge drukt. Ten aanzien van Pommeren, Oostzee en Danzig mogen de Polen niet verdeeld zijn. In de „Kurer Warszawski antwoordt de bekende pacifist Stronski op de door Göb- bels in de Völkischer Beobachter gestelde vraag „Quo Vadis Polonia?" met J'y suis, j'y reste (ik ben er en ik blijft er)". Niet wij, aldus Stronski, zijn in voortdurende beweging, doch Duitschland. Polen wacht thans af. Duitsche perscommentaren. In het commentaar op de rede, welke de Poolsche minister van buitenlandsche za ken, Beek, heeft gehouden, stelt de Duitsche pers vast, dat de „poging van den minister om de sedert eenigen tijd gevoerde politiek te rechtvaardigen, mislukt is". De Berliner Börsenzeitung schrijft, dat de pogingen van Beek om den nieuwen toe stand toe te schrijven aan de Duitsche poli tiek „niet in staat is de geschiedkundige waarheid te vervalschen", dat het de-wil van Polen is geweest, met verachten van het vriendschapsverdrag tusschen Duitschland en Polen, deel te nemen aan de omsingeling van Duitschland onder Engelsche leiding. Na hetgeen in de laatste weken is ge schied, zal minister Beek, die van de moge lijkheid van verdere oaderhandelingen heeft gesproken, wel niet verlangen, dat Duitsch land tot hem komt. Duitschland verwacht van Polen een gebaar, dat in juiste verhou ding staat tot de werkelijk loyale houding van den Führer. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat de rede van Beek neerkomt op een tweede weigering van Polen op het grootmoedige aanbod van Duitschland. De „Völkischer Beobachter" schrijft naar aanleiding van de bewering in het Poolsche memorandum, dat Polen pas uit de rede van Hitier heeft vernomen, dat Duitschland de Poolsche tegenvoorstellen van 26 Maart van de hand wees, dat den Poolschen ambassa deur reeds op 27 Maart te verstaan is gege ven, dat Duitschland in de Poolsche voor stellen geen bevredigende oplossing kon zien, welke standpunt daarna nog meerma len uiteengezet is. Italiaansche pers. Ten aanzien van de Poolsch-Duitsche be trekkingen leggen de Italiaansche bladen den nadruk op de gematigdheid van Duitschland. In de „Voce dTtalia" vat Gayda het Duitsche standpunt in de twee volgen de punten samen: 1. Het Dantziger vraagstuk dient te wor den geregeld door een beslissing van de bevolking der stad zelf. 2. Het is aan Polen, het initiatief te nemen voor hervatting van het contact met Duitschland tot regeling van de tusschen de beide landen bestaande vraagstukken, die in en acuut stadium zijn gekomen. Hieraan voegt Gayda toe, dat Duitschland de gebeur tenissen niet wil forceeren, doch dat deze matiging van Duitschland niet mag worden uitgelegd als een aanmoediging tot een mis plaatste onverzoenlijke houding. Uit Ankara meldt Reuter, dat een basis van overeenkomst is bereikt voor een Britsch-Turksch pact van weder- keeringen bijstand ter waarborging van de veiligheid in de Middellandsche Zee. De diplomatieke redacteur van de „Sun- day Times" schrijft: „Gekozen in den vorm van een pact met belangrijken omvang, aangezien het alle Britsch-Turksche belan gen dekt in het Oosten van de Middelland sche Zee, op den Balkan en in de Zwarte Zee". Volgens hem is de definitieve afslui ting van dit pact afhankelijk van den loop der onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland, „aangezien Tur kije evenals Polen of Roemenië, een der westelijke naburen van Rusland is en op grond hiervan Russischen bijstand zou krijgen, wanneer de regeering te Moskou zich zou aansluiten bij Londen en Parijs als garant voor de onafhanke lijkheid van den Balkan in geval deze bedreigd zou worden". De Sowjet-Unie zou van het geheele ver loop der besprekingen op de hoogte zijn. Volgens het Duitsche nieuwsbureau valt ingevolge de toenemende Poolsche actie tegen in Polen wonende Duitschers, sedert eind April een stroom van vluchtelingen uit de Poolsche grensstreken naar Oost-Pruisen v/aar te nemen. In Mariënwerder zijn in April 261 vluchtelingen aangekomen. Ook in het district Stuhm zijn vluchtende Duit schers over de grens gekomen. Uit sommige Duitsche dorpen in Pcmmerellen is de laat ste dagen bijna de geheele Duitsche bevol king gevlucht. Na een verblijf van tijdelijke kampen, krijgen de vluchtelingen betrekkin gen in Oost-Pruisen. De Duitsche bladen maken voortdurend melding van vervolgingen van Duitschers in Polen. Het Poolsche telegraaf-agentschap spreekt echter de uit Duitsche bron verspreide be richten over beweerde anti-Duitsehe inci denten in Polen tegen. Poolsche minderheid protesteert. De Bond der Poolsche minderheden in Duitschland heeft een brief gericht tot den minister van binnenlandsche zaken, waarin bezwaren worden gemaakt over den vorm der vragenlijst voor de volkstelling, welke op 17 Mei in geheel Duitschland wordt ge houden. De brief doet opmerken, dat volgens de vragen, waarop allen moeten antwoorden, het moeilijk zal zijn een duidelijk verschil te maken tot het behooren tot een volks deel en politieke nationaliteit: er zouden onjuiste statistieken over den werkelijken stand der Poolsche minderheden het gevolg van kunnen zijn, die betreurenswaardige verwarringen zouden kunnen te weeg bren gen. De brief vraagt een wijziging in de vragenlijst voor de volkstelling te brengen, ten einde verwarring te voorkomen. Drie Engelschen te Weenen gear resteerd. - Naar Zaterdag te Weenen ver nomen werd, zijn aldaar drie Britsche on derdanen, waaronder een vrouw, gear resteerd. De vrouw is een week geleden in hechtenis genomen, en zou in de gevange nis ziek zijn geworden. Zij heeft zich tot den Britschen consul om hulp gewend. Haar arrestatie zou verband houden met de deviezenbepalingen. De Gestapo weigert den Britschen consulairen ambtenaren inlichtin gen' te geven betreffende de twee gear resteerde mannen. Storm teistert Portugeesche deel van Timor. - Drie dagen lang is het gebied van Dili in het Portugeesche deel van Timor door een hevigen storm geteisterd. De scha de is zeer aanzienlijk en onder de inboor lingen zijn tal van slachtoffers gevallen. Bloedige botsing in Mexico. - Nabij Puebla (Mexico) hebben 600 ontevreden boeren een Haciënda bezet. Twintig gendar mes, die hen wilden verdrijven, werden aangevallen, waarop een ware veldslag volgde, die verscheidene uren duurde. De komst van een bataljon onder bevel van een generaal belette, dat de gendarmes werden afgemaakt. Veertien personen werden ge dood en een honderdtal gewond. Er werden 380 arrestaties verricht. Aardbeving in Chili. - Een zeer krach tige aardschok is gevoeld in de stad Chillan en omgeving. Eenige gebouwen, die reeds geleden hadden door de aardbeving, van 24 Januari, stortten in. De laatste berichten maken geen melding van slachtoffers. Spartaansche graven gevonden. - Bij het zoeken naar het beroemde slagveld van Marathon (Gr.) is men bij opgravingen in de omgeving, waar men het slagveld ver moedde, gestoten op geraamten en antieke helmen en wapens, welke van Spartaansche herkomst zijn. Men gelooft thans het graf te hebben gevonden van de 300 Spartanen, die den dood hebben gevonden in den histori- schen slag bij Thermopylae in Augustus van het jaar 480 voor Christus. De kosten der militaire operaties in Albanië. - De militaire operaties in Albanië hebben buitengewone uitgaven noodig ge maakt tot een bedrag van 295 millioen lires voor de ministeries van oorlog en buiten landsche zaken. Von Dirksen in Londen teruggekeerd. - De Duitsche ambassadeur, von Dirksen, is te Londen teruggekeerd. Hij werd dcor twee ambtenaren der Duitsche legatie ver welkomd en begaf zich terstond naar het legatiegebouw. Provinciaal Tlieuws verkooping. Vrijdagavond werden ten lokale van den heer Pijper te Dirkshorn ten overstaan van notaris van Veen uit Schagerbrug in het openbaar bij opbod en afslag verkocht de eigendommen van wijlen P Wink, alhier. De opbrengst was als volgt: Een perceel bouwgrond tegenover café Pijper werd gekocht door Jb. Homan te Dirkshorn voor de som van f 510. Een perceel weiland, ter grootte van een kwart hectare, gelegen naast het P. E. N.- huis, werd gekocht door D. Groenhart, arts, alhier voor de som van 1112. Vrjjz. Dem. Jongeren Organisatie. De heer Sietsma spreekt. In zaal Peetoom alhier werd een goed bezochte bijeenkomst gehouden van de vrijz.-democr. Jongeren Organisatie „afd. Schagen". Als spreker trad op de heer Sietsma uit Alkmaar, waarbij mej. P. Rezelman uit Anna-Paulowna als decla- matrice haar medewerking verleende. De eigen band van de afdeeling verzorgde het muzikale gedeelte. Na de opening door den voorzitter, den heer P. J. Ott te Schagerbrug, verkreeg de heer Sietsma het woord over het onder werp: „Wat de vrijzinnig-democratie wil." In een helder betoog gaf spreker een uiteenzetting van de vrijz.-democr. begin selen, daarbij teruggaande tot den tijd van opkomst van de vrijz.-democratie. Spreker legde den nadruk op de groote vrijheid die van het vrijz.-dem. beginsel ten grondslag ligt. De vrijzinnig-democraten willen ten aanzien van het staatkundig beleid geen gebondenheid aan kerkelijke en economi sche dogma's, willen zelfs vrijheid om indien de ontwikkeling der maatschappij dit noodig mocht maken hun beginse len en werkprogramma te wijzigen. Voorts wees spreker op de op sommige punten zeer uiteenloopende opvatting der diverse democratische partijen in ons land, als voorbeeld werd aangehaald het stand punt van de katholieke democraten ten aanzien var. de vrije meeningsuiting. Zoo zal de ingediende perswet bij de a.s. be handeling in de kamers der Staten-gene- raal ongetwijfeld door de vrijz.-democratie worden bestreden. Een uitvoerig pleidooi hield spreker vervolgens over de noodzaak van het behoud der particuliere bedrijfsvrijheid. Tenslotte bracht de heer Sietsma nog ter sprake de internationale staatkunde, die er zijns inziens o.m. op gericht moet zijn, dat een internationaal machtsapparaat wordt verkregen voor handhaving van de collectieve veiligheid. De met aandacht beluisterde rede had blijkens het applaus de aanwezigen zeer voldaan. Verder werd deze geslaagde samenkomst vervolgd met zeer gewaardeerde declama tie van mej. Rezelman en muziek van de eigen band. De voorzitter sloot de bijeenkomst met woorden van dank aan alle medewerken den. Naar wij vernemen, zal de candidaten- lijst van de s.d.a.p. voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen er anders uitzien, dan wij dezer dagen meldden. De heer D. Bakker heeft te kennen gegeven, zijn plaats aan het hoofd van de lijst te willen verwisselen voor die van nummer 2. Nu staat de heer D. Blom op nummer één. Beter laat dan nooit. Bij den landbouwer P. Mooij Pz. boer derij Zeeveld te Bakkum, heeft zich het zeldzame geval voorgedaan dat zijn paard, na vier en twintig jaar, een veulen ter we reld heeft gebracht. Naar wij vernemen, is dit nog nooit plaats gevonden, zoodat dit voor de deskundige iets nieuws is. Moeder en kind maken het goed. De stakingsbeweging in de Ver. Staten. - President Roosevelt is persoonlijk tus- schenbeide gekomen in de kolenstaking der Appalachiamijnen, waar 460.00 mijnwerkers het werk hebben neergelegd. De president heeft de mijneigenaars en mijnwerkers op geroepen om de onderhandelingen voort te zetten en te streven naar een spoedige rege ling. Duitsche oorlogsschepen te Lissabon. - De Duitsche oorlogsschepen, welke van hun tocht door de Middellandsche Zee terugkee- ren zijn Zaterdag te Lissabon voor een vijf- daagsche bezoek aangekomen. Admiraal Böhm heeft verklaard, dat de manoeuvres voor de Iberische kust slechts oefendoel einden hadden en het „hervatten van de vroegere traditie" beteekenden. Handel in „blanke slaven". - Te New York is een complot van welgestelde Arabi sche tapijthandelaren ontdekt, die een smokkelarij van „blanke slaven" hadden op touw gezet. Arabieren, zonder pas, werden in schepen verstopt en „verkocht" aan de tapijthandelaars te New York, die hen in hun ateliers aan het werk zetten. De zaak is reeds voor den rechter geweest. Een N e- derlandsche hutsteward van een der Nederlandsche schepen stond als mede plichtige terecht. Nog steeds incidenten in Palestina. - Er doen zich nog steeds incidenten voor. Gisteren waren er drie dooden en 22 ge wonden. Te Gaza kwam het tot een gevecht. Militairen hebben het .terrein gezuiverd en vijf opstandelingen gevangen genomen. Zeventien verdachte personen werden gear resteerd. Het is thans volkomen veilig, zelfs in de Arabische buurten, welke berucht zijn. Demobolisatie van drie lichtingen in Spajij<*. - Een regeeringsbesluit bepaalt, dat de lichtingen 1927, 1928 en 1929 op 15 Mei zullen worden gedemobiliseerd. Van wie is de postduif? Ter gemeentesecretarie alhier is gede poneerd een postdtuif, welke dood gevon den was bij de r.k. kerk en aan een der pooten een ringetje had, waarop staat Belg. 37.) 2100274. Uitkeering. Bij beschikking van den minister van onderwijs is de rijksbijdrage in de kosten van het openbaar lager onderwijs over 1938 vastgesteld voor deze gemeente op 4164.33. Uitgekeerd was reeds 4110. zoodat te weinig is genoten 5 .33. Afd. Holl. Mtp. van Landbouw. In de dezer dagen gehoudïn vergade ring van de afdeeling Ursem van de Holl. Maatschappij van Landbouw werd beslo ten geen afgevaardigde te benoemen naar de algemeene vergadering te Rotterdam op 15 Mei a.s. Besloten werd den voorzitter te machtigen tot een maximum-bijdrage van 7.50 bij te dragen in de rattenbe strijding dezen winter verricht door de afd. van de L.T.B. alhier. Verder werd besloten op 31 Mei a.s. een bezoek te bren gen aan de veema~kt te s Bosch en de Philipsfabrieken te Eindhoven. De tocht zal gemaakt worden met een autobus, terwijl voorzitter en secretaris zich bereid ver klaarden alles voor deze tocht te regelen. De heer de Vries uit Oterleek vestigde de aandacht er op in de toekomst ook eens een bezoek aan Texel te brengen wat bij de leden zeer in \en smaak viel. Het dorpscentrum verbeterd. Het werk bij de r.-k. kerk dat in werk verschaffing werd uitgevoerd is zoo goed als voltooid. Het is door de arbeiders keu rig afgewerkt. Uitvoerder en arbeiders verdienen hier voor allen lof. Door dit werkobject is de kom der gemeente zeer verfraaid. Wanneer nu spoedig met het bouwen van de acht woningen aldaar kan worden begonnen, zal het centrum dezer gemeente bij kerk en scholen een aantrek kelijk hoekje worden. De lijst van de S. D. A. P. Te Oudorp komt de S. D. A. F. met de volgende lijst uit: 1 W. B. Corbié; 2 G. Visser; 3 K. v. d. Linden. De candidaatstelling voor den gemeen teraad is hier bepaald op Dinsdag 9 Mei en de verkiezing op Woensdag 7 Juni. Zaterdag vergaderde de R.K. Kiesver- eeniging ter bespreking gemeenteraadsver kiezing. De nummering der candidaten was als volgt: 1. C. Baltus (aftr.), 2. L. v. Dam en 3. P. Knijn. Dorpsweg wordt overgedragen. Bij het bestuur van den Oterleekerpol- der is bericht ingekomen van Ged. Staten, dat zij hun goedkeuring hechten aan het be sluit, om het onderhoud van den dorpsweg over te dragen aan het gemeentebestuur. De gemeenteraad nam reeds het besluit om de klinkerbestrating te doen vervangen voor een asfaltbedekking. Het werk is onder hands gegund aan den heer J. Ooms, wegen bouwer te Avenhorn, die bereids dezer da gen is begonnen aan dit werk, waardoor het een groote chaos in 't dorp is geworden. Ook het verkeer ondervindt groote moei lijkheden en officieel is reeds in de dagbla den bekend gemaakt, dat met ingang van 8 Mei het doorgaand verkeer is afgesloten. Deze besluiten vallen bij de burgerij in goede aarde, mede met het oog op de toe komst omdat we straks een stofvrijen weg zullen hebben en we in de gelegenheid zijn om onze ramen met het warme weer eens wijd open te kunnen zetten, zonder dat er wolken stof binnenkomen. Een aantal werkloozen is bij dit karwei tewerkgesteld, waartoe destijds werd beslo ten. Opbrengst collecte der „Nationale Reclasseeringsdag". De op 6 Mei gehouden speldjesdag van bovengenoemde collecte, mochten we ons verheugen op een totaal opbrengst van 148.40. Aan al de dames en meisjes die zich hier voor beschikbaar hebben gesteld, nogmaals mijn hartelijken dank voor al hun goede hulp! Bedevaart. Zondag heeft de parochie van „St. Wille- brordus" onder overweldigend groote deel name het bedevaartseizoen geopend op ae bedevaartsplaats van O.L. Vr. ter Nood. Oin half 11 werd dcor pastoor J. Muijen de plechtige hoogmis opgedragen met assisten tie van de kapelaans. Om 3 uur had een plechtig lof plaats met predicatie van pater Loos en sacramentsprocessie. Hieraan namen deel alle jeugdvereenigingen en alle ge- loovigen. Tientallen kinderen, z.g. bruidjes, strooiden bloemen. Het fanfarecorps „St. Caecilia" verleende medewerking. De in drukwekkende plechtigheid werd besloten met een bezoek aan St. Willebrordus en Te Deum Loudamus. Bedankt. De heer C. van Marle heeft zijn ontslag ingediend als candidaat voor den raad. Hij kwam voor op de lijst van „Gemeente belang". Zangvereeniging Crescendo. Voor liefhebbers van zang, tooneel, dans en revue bestaat een mooie gelegenheid om hun hart eens op te halen. De zangver eeniging „Crescendo", dir. de heer Herman Zaal, viert haar twintigjarig jubileum en heeft voor dezen feestavond een mooi pro gramma in elkaar gezet. De dansen, inge studeerd onder leiding van mevr. Zaal, zul len zeker in den smaak vallen. De entree prijs is zoo laag mogelijk gesteld, zoodat „Crescendo zeer zeker vele vereerders van hun kunst kunnen verwachten. Gemeen teraadsverkiejjj. Naar men ons mededeelde zal voo*' a.s. gemeenteraadsverkiezing nog een V* lijst van vrijzinnige zijde worden ingedi met de volgende candidaten in alphabr"1 sche volgorde: A. Fijnheer, Jn. Lont Olie, J. J. v. d. Stok en D. Wit Cz. RichtingsboM Naar we vernemen zal door de J W. B. de Van Ewijcksluis aan het be van den Balgweg een richtingsbod word"1 geplaatst hoofdzakelijk ten dienste van W rij wiel verkeer, waarvoor de Betonweg d paralel loopt met den Balgweg verboden Vereen, v. l ijkverbranding Er bestaan plannen, om te komen tot oprichting van een afdeeling van de Ver v. Facultatieve Lijkverbranding voor de Langendijker gemeenten, Warmenhuizen Harenkarspel, Heerhugowaard en Hensl broek. Het comité van voorbereiding bestaat uit de heeren H. Wilmink, arts te Zuidschar- woude, J. L. H. J. Westenberg, hoofd der school te Broek op Langendijk en M. Kas ten, Noordscharwoude. Binnenkort zal een oprichtingsvergade ring worden gehouden. Aanrijding, Zaterdagmorgen is een dochtertje van den heer L., toen zij uit school naar huis ging, aangereden door een H.A.B.O.-bus. Deze moest uitwijken voor een ander voer tuig, waardoor het meisje tegen het hek van den heer Reek werd gedrongen. Een der wielen van de bus is over haar voet gegaan. Zij werd met een inwendige kneuzing op genomen en na door dr. Wilmink te zijn ver- tonden, met diens auto naar huis gebracht. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. OUDKARSPEL (April). Geboren: Maria Gertrude, d. v. Leo Stokman en Cornelia Alida Dignum. Wil- helmus Johannes, z. v. Cornelis Kos en Petronella Maria Spanjaart. Jan, z. v. Sijfko Pranger en Catharina Elisabeth Beers. Ondertrouwd: Anthonius Groot te Heerhugowaard en Margaretha Anna Oud huis. Getrouwd: Johannes Boekestein en Aaltje Kwantes te Hoorn. HET NED. TOONEEL IN HET GULDEN VLIES. Alb. van Dalsum als Yuan Sing. Het Chineesche Landhuis. Een wederopvoering van Osmond en Corbett's tooneelstuk vond gisteravond in het Gulden Vlies groote belangstelling. Vol spanning (soms was het in de zaal benauwend stil) heeft men de geschiede nis, die zich in Molakke afspeelt, gevolgd. Men leefde mee met den rijken Chinees Yuan Sing, getrouwd met een Engelsch meisje uit Singapore, Sadi geheeten. Haar zuster Charlotte, die haar leven in de eenzaamheid deelt, ziet de gevaren, die er voor Sadi dreigen, als deze haar man ver geet voor den jongen Harold Marquess, een Engelschman. Als Yuan Sing plotse ling thuis komt, ontdekt hij met groote scherpzinnigheid wat er is voorgevallen. Harold sterft op geheimzinnige wijze en zijn broer Richard komt dan te staa i tus schen Sing en Charlotte, die steeds Sing's sympathie heeft gehad. Een strijd op leven en dood volgt tusschen beide mannen, waarbij Richard overwinnaar blijft. Men zal zich uit dit kort resumé zeker dit reeds meermalen hier vertoonde stuk herinneren. Ofschoon wij 't stuk zeker niet voor de eerste maal zagen, heeft het ons toch weer uitermate geboeid, wat zijn oorzaak vond in het superieure spel. En dan noemen wij allereerst Albert van Dalsum die &}s Yuan Sing opnieuw verbaasde door WJn buitengewone creatie, een creatie, die men niet licht zal vergeten. 'tWas dan ook niet te verwonderen, dat na elk be drijf tallooze malen „gehaald" moes worden en aan 't slot de toeschouwers zelfs staande applaudisseerden. En naas, van Dalsum dienen dan vooral genoemd Corry Korevaar en Jacques de Haas. De eerste verraste in de rol van Charlotte door een gave vertolking met prachtig® stijging, terwijl de Haas vooral in he derde bedrijf uitstekend speelde in de groote scène met van Dalsum. Zeer goe was ook Ank van de Moer als Sadi, maar de rol biedt minder mogelijkheden dan die van Charlotte. Tatia Wyma en Her- man Haye waren goede Maleische bedien* den, terwijl Jo Sternheim opmerkelij spel gaf als de eerste Chineesche bedien de. Dick Reiger was zijn collega. Storm trad helaas alleen op in het eerste bedrijf, terwijl aan 't slot Gerard Pot nog even de aandacht vroeg als captam Marlay. Het voortreffelijk samenspel viel te roemen, terwijl de uiterlijke verzor ging er mede toe bijdroeg om het gehee tot een goed tooneelsucces te maken.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8