SPORT EN WEDSTRIJDEN. VRAAG EN AANBOD Eeri verdiende 2-1 zege van Zwitserland op Nederland. Een wedstrijd met uitblinkende achterspelers. Nederlandsch elftal geen gaaf geheel. AMERICAN GIGARETTE Meeningen van enkele officials. Ploegverband bij de onzen was zoek. WOEMSDAGS en ZATERDAGS. 35 cent per vijl regels De H. L. O. blaast verzamelen I Nederlanders melden zich. Eenige fraaie succeseen. DERDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 8 MEI 1939. .V o e t b a L Het Nederlandsche elftal heeft het internationaal seizoen besloten met een nederlaag tegen Zwitserland, na een wedstrijd, waarin tenslotte de zege is terechtgekomen bij de ploeg, welke er het meeste recht op had. Tot aan het laatste kwartier is het een gelijkwaar dige kamp geweest, doch toen bleek, dat onze tegenstanders over een betere eindspurt beschikten, en het scoren van het tweede Zwitsersche doelpunt, vijf minuten voor het einde, is daarmede volkomen verklaard. De belangstelling voor dezen wedstrijd was niet bijzonder groot. In het aardige Wank-stadion hadden zich 15.000 toeschou wers verzameld. De niet sterke wind stond over de lengte van het veld. Sappig groen zag het prachtige grastapijt er uit, doch het gras had wel wat korter kunnen zijn. Nu bestond de mogelijkheid, dat de bal in zijn vaart geremd zou worden, hetgeen tijdens den wedstrijd herhaaldelijk het geval bleek te zijn. Het enthousiasme, waarmede de Oranje club bij haar komt werd begroet, deed wel dadig aan. Men voelde het direct, dat de bevolking van het kleine Alpenland sympa thiseerde met de gasten van de lage landen der Noordzee en deze hartelijke verstand houding demonstreerde zich ook tijdens den wedstrijd, want voor fraaie staaltjes voetbal van de Nederlandsche ploeg klonk een even hartelijk applaus als voor eigen spelers. Zwitserland verscheen in rood shirt en witte broek en zoo werd het een reeks van leven dige kleuren, waardoor de gemoedelijke stemming, die in deze landelijke omgeving heerschte, nog meer geaccentueerd werd. De wedstrijd. Scheidsrechter Baert (België) liet Trello Abegglen en Anderiesen raden. De Zwitser koos wind mee en zon tegen, heel juist ge zien, omdat later de wind zou gaan verflau wen en in de tweede helft de Oranjeploeg tegen den veel lager staanden zon moest in trappen. Precies drie uur Zwitsersche tijd brengt Vente den bal aan het rollen. De elftallen zijn als volgt samengesteld: Zwitserland Schlegel Minelli Stelzer Springer Vernatie Bichsel Bickei Amado P. Aebi Tr. Abegglen G. Aebi Scheidsrechter L. Baert (België) De Harder Smit Vente v. d. Veen Drager Paauwe Anderiesen Stam Caldenhove Wilders Dijkstra Nederland In de eerste minuten is het een spelver- kenning, een nerveus heen en weer getrap, waarin de verdedigingen evenwel niet dee- len, die de situatie volkomen beheerschen. Het Nederlandsche doel komt dank zij G. Aebi in moeilijkheden, maar Caldenhove weet den bal na eenig gewirwar weg te wer ken. De Oranje-voorhoede geeft het juiste antwoord op dezen Zwitserschen aanval. In rechte lijn gaat het op Schlegel af en Dra ger stelt Vente door een zuiveren pass in staat den Zwitserschen doelverdediger op de proef te stellen. Maar de Feijenoorder kan de goede richting niet vinden en het leder gaat dan ook ver naast. Toch komen de Oranjehemden terug en al zijn het dan geen moeilijke ballen, die Schlegel moet stoppen, hij heeft voorloopig meer te doen dan Dijk stra. Anderiesen voert het tempo onmiddel lijk hoog op en hij is het, die de voorhoede steeds aan het werk zet en ten aanval stuwt. Weer zijn het Vente en Drager, die door de verdediging van Zwitserland weten te komen, maar helaas mislukt de korte voorzet van Drager eenigszins Stelzer en Schlegel weten er echter ook geen raad mee, zoodat de Harder, die bliksemsnel is toegeloopen een kans tot scoren krijgt. Juist op het moment, dat hij zal schieten, wordt hij zwaar gehinderd, zoodat de bal van rich ting verandert en naast gaat. Het spel begint zich steeds duidelijker af te teekenen. Zwitserland valt aan in kort spel, waar Caldenhove en Wilders wel raad mee weten, terwijl de aanvallen van Neder land een open karakter dragen en snel wor den uitgevoerd, waardoor zij gevaarlijker zijn. De Harder neemt na een kwartier den eersten hoekschop en het getuigt toch niet van goed inzicht van doelverdediger Schle gel, als Vente er in slaagt op een meter voor doel den bal toch nog te bemachtigen. Een worsteling ontstaat, maar het tikje, dat noodig zou zijn geweest den bal achter de doellijn te plaatsen, ontbreekt: Smit wil be wijzen, dat het met zijn schot nog niet zoo slecht gesteld is. Na een algemeenen aanval lost hij een scherp schot, dat evenwel langs doel gaat. Abegglen, de Zwitsersche links binnen, wil het hem nadoen, doch zijn schot vliegt over den lat. De Haarlemmer probeert het dadelijk daarna weer en op een door de Harder keurig naar binnen gespeelden bal lost Smit een hard schot, dat door Drager, die zich bij het doel heeft .opgesteld, wordt tegengehouden. Het leder blijft met effect in het doelge bied zweven en slechts met de grootste moeite gelukt het de Zwitsersche verdedi ging den feilen aanval af te slaan. Nederland leidt. Maar Anderiesen, die het middenveld volkomen beheerscht, zendt het leder terug. Hij geeft zuiver aan Smit af, die niet wacht, tot hij op tegenstand van de Zwitsersche achterhoede zal stuiten, maar na eenige trippels een laag, scherp in den rechterhoek geplaatst schot lost, dat Schlegel, verrast door dezen kogel, van vrij verren afstand, te machtig is. (0—1). Er zijn negentien minuten gespeeld en Nederland heeft een verdienden voorsprong genomen. Geprikkeld door den achterstand spant de Zwitsersche ploeg zich geweldig in om aan den druk te ontkomen, maar nog blijft het Oranjeteam in veld domineeren. Onze voor hoede slaagt er evenwel niet in de zeer sterke verdediging van onze gastheeren, waarin iedere speler zijn taak precies weet, voorbij te komen. Zwitserland ziet kans om den opzet van het spel te varieeren en het korte spel te veranderen in aanvallen langs den vleugel, die, zooals begrijpelijk is, een veel gevaar lijker karakter dragen. Bickei weet van de lijn af een schot te lossen, dat door Dijkstra gemist wordt. Het leder gaat langs doel uit. 11-gelijk. Maar thans gaat het bij de Zwitsers over den anderen vleugel. De samenwerking tus- schen Stam en Wilders is verre van goed en de Hagenaar kan de goede opstelling maar niet vinden. Zoo is het mogelijk, dat G. Aebi enkele malen den bal van Trello Abegglen, de ziel van de ploeg, den opbouwer van eiken aanval, krijgt aangegeven. De linksbuiten weet het leder keurig voor te zetten, precies voor de voeten van den aanstormenden Adamo. Als iedereen denkt dat hij in volle vaart een schot zal lossen passeert de kleine rechtsbinnen handig Paauwe, struikelt over Caldenhove, weet zich te herstel len en den bal nog juist langs den uit loopenden Dijkstra in doel te plaatsen. Na 27 minuten is de stand 11-gelijk. Nederland beantwoordt dit doelpunt met enkele snelle aanvallen. De Harder lost een schot, dat een meter naast gaat en Smit schiet uit moeilijke positie in. Maar Schlegel heeft geen moeite met den effectvollen, maar niet harden bal. Nog een kwartier van de eerste helft is er te spelen en men mag met voldoening con- stateeren, dat het tot zoover een zeer aan trekkelijke wedstrijd is met een spannend karakter. Het overwicht van Nederland is inmiddels verdwenen en kort achter elkaar krijgen onze tegenstanders twee hoekschop pen te nemen, waarvan één zijn ontstaan ie danken heeft aan Wilders, die een scherp schot van Abegglen, van dichtbij gelost, met het hoofd uit het doel haalt. Een zeer gevaarlijk moment voor het Zwitsersche doel volgt nu. Vente en de Har der hebben zich door de verdediging heen gewerkt. De Hagenaar, die naar binnen is gekomen, krijgt den bal tenslotte in zijn be zit, hij omspeelt Minelli en komt ook den uitgeloopen Schlegel voorbij. Doch de Zwit sersche doelman, op den grond liggend, houdt onze linksbuiten bij de voeten vast, zoodat deze niet in staat is den bal in het verlaten doel te trappen. De Harder komt ten val en Minelli heeft zich intusschen her steld en brengt redding ir. de precaire situatie. Een strafschop zou hier wel op zijn plaats zijn geweest. Een zeker doelpunt werd door een opzettelijke fout van Schle gel verhinderd. Maar de heer Baert, die de ontmoeting slecht leidde, heeft op het mid denveld niets gezien door den wirwar van spelers. In den resteerenden tijd voor de rust Is Zwitserland sterker. Paul Aebi ligt voor open doel, terwijl Dijkstra op hooge ballen zeer onzeker, door het verkeerd „timen" bij de voorzetten van links en rechts in groote moeilijkheden komt. Doch ook deze tegenslag komt onze achterhoede te boven. Vier minuten voor de pauze krijgt Smit van Springer een trap, juist beneden de oude verwonding, aan zijn knie. In denzelfden aanval is ook van der Veen even buiten westen. De laatste kan echter dadelijk weer medespelen, de Haarlemmer moet zich door Glendenning laten verzorgen. Nu in de meerderheid zijnde krijgt Zwitserland nog enkele kansen om de leiding te nemen. Zeer nerveus weet Dijkstra 'n gemakkelijke bal niet anders dan tot een hoekschop te ver werken, waarna Paul Aebi, zwaar gehin derd, een schot lost, dat echter naast gaat. Smit verschijnt dan weer in het veld, maar direct daarna is het rusttijd. Tweede helft. In de eerste vijf minuten na de hervat ting blijven de verdedigingen over weder- zijdsche aanvallen volkomen de baas, maar de Oranje-voorhoede tracht tenminste nog te schieten. Zoo vliegt een schot van Smit naast en even later komt een kogel in den hoek, juist tegen Springer terecht. Vente wil het alleen probeeren, maar ook de Feijenoorder zoekt het doel op de verkeerde plaats. Na tien minuten zet Zwitserland een serie aanvallen op, doch het spel wordt weer te veel in de breedte gehouden en Wilders en Caldenhove weten dit spelletje wel te breken. Aan den anderen kant echter ziet het er, nadat Drager een hoekschop heeft geno men, wel even benauwd uit voor het doel van Schlegel, maar Minelli is eveneens in goeden vorm. Van der Veen probeert het ook alleen. Van verren afstand lost hij een schot, dat Schlegel slechts met moeite kan houden. Toch gaat het meeste initiatief nu van Zwitserland uit en Wilders en Calden hove moeten alle mogelijke moeite doen om doelpunten te voorkomen. Een schot van Trello Abegglen na 25 minuten houdt Dijk stra er goed uit. Smit, die zeer veel achter blijft, bouwt de aanvallen op en na een rush van hem geeft hij een goeden voorzet, waar uit Vente overkopt. Het zwakke punt in de achterhoede wordt door Stam gevormd. En als hij G. Aebi weer eens vrijlaat kan de Zwitsersche linksbuiten een schot lossen, dat evenwel overvliegt. Met Smit als de blijvende grondlegger van de aanvallen, welke niet van gevaar ontbloot zijn, komt Nederland dan weer te rug. Smit en van der Veen probeeren het steeds met schieten, doch telkens rolt de bal buiten den doelmond. Het tempo is in de tweede helft veel minder snel dan tevoren. Na 32 minuten krijgt G. Aebi, als Stam weer eens gepasseerd wordt, een schitteren de kans om te scoren, maar wederom schiet zijn schot naast. Zoo breekt het laatste kwartier aan. Van der Veen schiet weer eens zuiver in, maar Schlegel toont zich be trouwbaar. Aan den anderen kant is er weer een worsteling voor het Nederlandsche doel na een corner, maar Stam brengt ditmaal redding. Een sensationeel slot. De Zwitsersche ploeg speelt nu beslist beter voetbal dan het Oranje-elftal. De eind spurt wordt ingezet en Nederland is de verliezer. 7 minuten voor het einde schijnt een prachtige aanval de beslissing te geven. Een zuivere pass naar Bickei wordt hoog voor doel teruggegeven. Amado heeft zich prachtig opgesteld en kopt zuiver in, hoog in den linkerhoek. Met een prachtigen sprong redt Dijkstra op fenomenale wijze, waarvoor hij een ovatie der Zwitsers, die natuurlijk teleurgesteld zijn, ontvangt. Twee minuten later valt toch de beslissing. Amado, die in het laatste gedeelte met Paul Aebi van plaats heeft gewisseld, is in een duel met Caldenhove gewikkeld, in plaats van het leder voor Dijkstra te laten loopen en Amado achter te hou den, tracht de Amsterdammer den bal zelf weg te werken. Hij slaagt daarin niet geheel en Amado ziet kans dank zij snel en handig reageeren het leder in doel te schieten, juist voordat Dijk stra hem bereikt heeft (21). In de laatste minuten is Zwitserland veel sterker. De Nederlandsche ploeg is ontmoe digd; de wedstrijd is verloren. Maar tot verdere doelpunten komt 't niet meer, on danks twee hoekschoppen op het Neder landsche doel, terwyl ook doelman Schlegel een benauwd oogenblikje meemaakt, zoodat het einde wordt aangekondigd met een 21-overwinning der gastheeren. De voorzitter van de technische commis sie, de heer O. de Vries, deelde ons na afloop van den wedstrijd mede, dat zijns in ziens in het laatste kwartier de druk op onze achterhoede te zwaar werd, waardoor een beslissing geforceerd kon worden. De Zwitsersche verdediging muntte bijzonder uit en er was voor de Nederlandsche voor hoede tegen het systeem van vier spelers op en rij geen doorkomen aan. Voor onze kant- halfs was het al buitengewoon moeilijk den bal naar de voorhoede te dirigeeren, het beste was het nog over de spelers heen te plaatsen. Hij vond Anderiesen een van de beste spelers van het veld. Ook over Trello Abegglen raakte de heer de Vries niet uit gepraat. Hij vond hem den besten man uit het Zwitsersche elftal. De aanvoerder van het Nederlandsche elftal, Wim Anderiesen, was van mee ning, dat het een zeer prettige wedstrijd was geweest. Toch was hem de warmte in de tweede helft niet meegevallen. Dat zijn de Nederlandsche spelers nog niet gewend. Wat het resultaat betreft, de aanvoerder was van meening, dat de uitslag de verhou ding goed weergeeft. Er zit nog op het oogenblik, zoo drukte Anderiessen zich uit, iets vreemds in het Nederlandsche elftal en dat zal er uit moeten en dan zijn we zeker weer tot nog betere resultaten in staat. De heer H. W. H. H e r b e r t s, voorzitter van de Keuze-commissie vond het eveneens een aardigen wedstrijd. Het verdedigende spel van de Zwitsers ligt ons niet. Aan het binnentrio was de raad gegeven het spel zoo veel mogelijk open te houden en in het eerste half uur heeft vooral Smit buitenge woon goed voldaan. De overwinning van Zwitserland is zeker niet onverdiend te noemen, al waren de goals niet buitengewoon fraai. De leider van de toer, het bestuurslid van den bond de heer K. J. J. L o t s y was ook van meening, dat Zwitserland de overwin ning verdiend heeft. Wel was Nederland voor de rust beter, maar de eindspurt was goed en dat is tenslotte de beslissir^g, al is het begin van Nederland nog zoo voortref felijk geweest. Het peil van de Nederlandsche presta tie op internationaal voetbalgebied is in technisch en tactisch opzicht de laatste jaren niet achteruit gegaan, dat is dit seizoen toch wel bewezen. Maar de sterke ondergrond van toen, het ploeg verband, de groote eenheid in het team, het peil van het sterke Oranje team in 1934 en latere jaren, bestaat niet meer. Beter gezegd, dit verband is er nog niet, want met de dit jaar sterk gewij zigde en verjongde ploeg hoopt men binnen afzienbaren tijd weer op het vroegere peil terug te komen. Maar zoolang men dat doel niet be reikt heeft, zullen er ook geen roem ruchte overwinningen, waarover de in ternationale voetbalwereld met waar deering kan spreken, volgen. Vergeleken met den wedstrijd Nederland- België te Amsterdam is het spel der Neder landsche ploeg te Bern beter geweest. Wij vernamen voorts, dat de Zwitsersche ploeg beter voetbal demonstreerde dan on langs tegen Hongarije, waarvan men nota- bene met 31 had gewonnen. Dit wijst toch wel weer op de groote kracht, welke er in dit Oranjeteam onweerlegbaar schuilt. Wan neer wij het spel der Zwitsers ontleden, dan kunnen wij constateeren, dat de groote kracht in de verdediging ligt. Minelli en Stelzer zijn twee voortreffelijke backs, die uitstekend gesteund werden door de beide kanthalfs Bichsel en Springer, die weer zwaar onze vleugelspelers dekten. Wat de Nederlandsche ploeg betreft, ook hier waren de beide achterspelers Calden hove en Wilders het meest opvallend. Niet alleen waren hun opstellen en ingrij pen goed, maar ook hun afgeven bleek uit stekend verzorgd te zijn en daarvoor stond de middenlinie, welke slechts één kwetsbare plek had, namelijk Stam. De Hagenaar was onvoldoende. Daarentegen hebben Anderiessen en Paauwe prachtig gespeeld, beiden met on- bluschbare energie, technisch uitstekend, goed verdedigend, en daarbij htm steunen de taak niet vergetend. In de eerste helft was het binnentrio be gonnen het spel zooveel mogelijk open te gooien. Dit was uitstekend gezien en menig- ens was na afloop de meening toegedaan, dat Nederland de overwinning eigenlijk in het eerste half uur had moeten bewerkstel ligen. Daarin is men niet geslaagd, eensdeels door het krachtige defensieve spel der gastheeren, anderszijds door het middelma tige spel van van der Veen, die juist dat gene miste, waardoor het spel der voorhoe de tot grooter hoogte en meerdere produc tiviteit had kunnen worden opgevoerd. Ten slotte iets over de spelers. PROMOTIE VIERDE KLASSE. De geschiedenis herhaalt zich: Thans Assendelft gedegradeerd! Zeer terecht is hier weer het spreek woord van toepassing, dat de geschiedenis zich herhaalt. Eenige jaren geleden was het 't Zaan- damsche Meervogels, dat zich ieder jaar met moeite van de gevaarlijke onderste plaats kon los werken, totdateinde lijk de gevreesde bezetting een feit werd; het waren de opkomende Alkmaarsche Boys, die de Zaandammers uit de derde klasse verdrongen. Ten aanzien van K V. V. voor enkele jaren kunnen we vrijwel hetzelfde zeg gen. Ook hier een voortdurende angst voor de onderste plaats, ook hier een uiteinde lijke bezetting, waarbij de groen-witte Alkmaarders een overbekende rol speel den. En nu dan de Assendelfters, die ook vo rige jaren vaak in het nauw kwamen en die hun positie thans tegen de kampioen uit lagere regionen moesten verdedigen. Ook deze derde klassers zagen hun langdurige derde klasse loopbaan met degradatie af gesloten. De wit-zwarte Zaankanters brachten een bezoek aan B. K. C. en kregen een heel bittere pil in den vorm van een 30 nederlaag te slikken. De positie van de B K. C.-ers is nu al heel mooi geworden; wel hebben de Krom- menieërs nog een kans, maar we vreezen dat ook de rood-zwarten den achterstand niet zullen inhalen. De stand is inmiddels: B. K. C. 3 2 1 0 5—1 5 K. V. V. 2 10 1 1—1 2 Assendelft 3 0 12 15 1 De Assendelfters kunnen dus niet verder dan het aantal van 3 punten komen; K. V. V. nog tot 6, maar dan dient men ook de beide overige ontmoetingen te winnen. PROMOTIE RESERVE KLASSE. De degradeerende Zaandammers verde digen hun positie met hand en tand. Er werd een bezoek gebracht aan het pittige Helder II, waarbij na zeer veel spanning, de beide punten juist nog naar Zaandam verhuisden: 23. Een leelijke streep door de rekening van de withemden. K. F. C. III dat bezoek had van Water graafsmeer II, schakelde de Amsterdam mers vrijwel uit: 32. De stand is hier nu: Z. F. C. ra 2 2 0 0 5—3 4 Helder II 2 10 1 4—4 2 K. F. C. m 2 10 1 4—4 2 W.'graafsmeer II 2 0 0 2 35 0 Alléén 2d* handach goederen. uitsluitend a contant. (Dinsdags en Vrijdags Inzenden). Had U misschien gedacht, dames en heeren, dat het werkcomité Alkmaar der Harmonische Lichaams-ontwikkeling nog altijd in 'n zoeten winterslaap gedommeld lag? Dan hebt U verkeerd gedacht, want de leden van het comité zijn al weer ver schillende keeren bij elkaar geweest, heb ben tal van onderwerpen onder de loupe genomen, hebben hun plan de campagne weer gereed en zij laten thans het „Verza melen!" blazen. Allereerst verwijzen zy U naar het ver slag van de vergadering, welke Zondag j.1. in Amsterdam werd gehouden en verder verheugen zij er zich in de allereerste plaats over, dat het K. N. G. V. daadwer kelijk gaat samenwerken met de H. L. O. Dat beteekent dus, dat wy hier in Alk maar en omstreken de volle medewerking zullen krijgen van alle turnvereenigingen, dat hun leden zullen oefenen voor het verkrijgen van het diploma en dat hun be sturen gelegenheid zullen geven, om te oefenen. Men oefene dus veel en prettig in ver- eenigingsverband. Daar is men onder el kaar en dat is toch altijd iets, dat wel seer aangenaam is. Daarnaast is er natuurlijk de groote ca tegorie dames en heeren, die geen lid zijn van een turnvereeniging. Zij kunnen zich natuurlijk op verschillende manieren gaan bekwamen in de takken van sport, in wel ke geëxamineerd zullen worden, maar zij kunnen zich ook stellen onder de hoede van het H. L O.-werkcomité Alkmaar, dat vanaf 1 Juni eiken Maandag en Donderdag weer des avonds de training openstelt op dezelfde wijze als het vorig jaar. Een hee- len zomer oefenen, twee avonden per week, dat kost U weer precies één gulden. Ofte wel ongeveer 4 cent per avond! Kaarten kan men krijgen bij alle leden van het werkcomité! Natuurlijk geldt dit niet alleen voor Alk maarders, maar ook voor de geheele om geving, want het werk-comité Alkmaar heeft zijn vleugels uitgespreid over alle dorpen rondom Alkmaar en roept ook daar het „Verzamelen, H. L. O.-ers!'" En om te beginnen zal het comité Zondag a.s. een wandeltoqht houden, natuurlyk met vrije deelname van ieder, die van een frissche morgenwandeling houdt. Zorgt slechts, om 9 uur bij den Stedelijken mu- ziektuin in Alkmaar te zijn en wandelt mee! Wielrennen. Er was eens een tijd, dat de Neder landsche wielrenners op de baan schier niet te kloppen waren. Die tijd is er thans weer, want onze renners behoo- ren ook thans weer tot de allerbeste baancoureurs. Is niet Arie v. Vliet wereldkampioen sprinter bij de beroeps- menschen en is niet v. d. Vy ver wereld kampioen sprinter bij de amateurs ge worden? En hebben wij niet onze achtervol gers, die mede tot de kleine groep uit blinkers behooren. Onzen Pijn en onzen Klink, om er maar een paar te noemen! Dit jaar melden de Hollanders zich weer! Guus Schilling is bezig, de amateur-ploeg der N.W.U. klaar te stoomen voor de groote kampioenschappen en Jan Derksen kent zijn plicht reeds: eerst de nationale, dan de internationale titeL Of het gelukt? De tyd zal leeren, maar kansloos is hij niet. En evenmin zal de ploeg, die de achtervolging moet rijden op de wereldkampioenschap pen, kansloos zijn. Verheugend is het, dat daarin waarschijnlijk twee Alkmaarder komen: Evers en Pronk. Laten wy echter niet verder gaan met het schrijven over de toekomst, al is die dsn ook betrekkelijk dicht bij maar laten wij even kijken, wat er thans gebeurd is. Er was ook een tijd, dat Nederland niet meetelde op den weg. Onze renners waren niet hard genoeg, kregen geen voldoende trainingsgelegenheid, geen voldoende wed strijdroutine in eigen land. Maar geleidelijk aan is dat veranderd. Men denke maar eens aan den Tour de France en aan diverse an dere koersen in België en Frankrijk. Merkwaardig genoeg waren het in dit nog zoo jonge seizoen slechts onze weg-ama- teurs, die uitblonken. En de profs bleven achter. Totdat gisteren eindelijk ook de profs naar voren kwamen. Gommers wint in België. De groote wegwedstrijd over 165 K.M. voor beroepsrenners, welke Zondag te Deurne is gehouden, werd n.L gewonnen door onzen landgenoot Gommers in den tijd van 4 uur 2 min. Tweede werd Braspenninx op 10 c.M., 3. Lauwers (België), 4. Clement (België) en 5 Pauwels (Nederland). Ook de wegwedstrijd voor onafhankelij- ken over 103 K.M., te Berendrecht verreden, werd door een Nederlandschen renner ge wonnen. Hier was A. van der Heyden uit Wouw de gelukkige, wiens tijd 3 uur 50 min. bedroeg. 2. Mertens (België) op 100 meter. 3. Kievit (België) op 1 lengte. 4. Geriels (België). Zevende was Buron (Ne derland). En Schutte: De Zondag te Schweinfurt gehouden weg wedstrijd over een afstand van 230 km. werd door onzen landgenoot Schulte in een tijd van 5 uur 55 min. 2 sec gewonnen. Hij maakte dus een gemiddelde snelheid van 38,8 km. per uur. De uitslagen luiden: 1. Schulte (Nederland) 5 uur 55 min. 2 sec.; 2. Kaers (België) 5 uur 56 min. 20 sec.; 3. Gerber (Chemnitz) 5 uur 56 min. 22 sec.; 4. Vissers (België) 5 uur 56 min. 30 sec.; 5. Wendel (Schweinfurt) 5 uur 57 min. 18 sec. Men ziet het; ook de profs gaan zich mel den!

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9