y y y PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN. lucht Verdediqinas Fonds Behandeling kweekschool-ontwerp geschorst. HELPT onze onafhankelijkheid HANDHAVEN Pluimveeteelt. TEXEL ZUIDSCHAP WOU DE OUDKARSPEL SCHAGERBRUG BERGEN CASTRICUM Wordt begunstiger van het LUCHTVERDEDIGINGSFONDS. HEILOO PARLEMENT Aanneming van een amendement-Suring de oorzaak. Bijbelsche geschiedenis. DERDE BLAD Gratis vervoer. Het bestuur van de N.V. Texelsche Eigen stoomboot-onderneming, die de boot- dienst TexelDen Helder exploiteert, heeft besloten vanaf 10 Mei voorloopig aan de militairen beneden den rang van onder officier, die voor eigen kosten de reis ma ken en door de tijdsomstandigheden in dienst zijn gratis 2 maal per maand vrij vervoer heen en terug te geven. Voor ge wone militieplichtigen geldt deze maatregel niet. Het vrije vervoer is geldig zoowel voor Texelsche militairen die buiten als militai ren van buiten Texel die op Texel vertoe ven. De ouden naar Volendam en Marken. Het comité voor het organiseeren van een autotocht voor ouden van dagen uit de gemeenten Zuidscharwoude en Broek op Langendijk heeft in de Maandagavond ge houden vergadering besloten, dat de tocht ditmaal op 1 Juni a.s. zal worden gehouden. Het doel van de reis zal zijn Volendam en Marken. Eerstdaags zullen bussen bij de ingezete nen worden gepresenteerd. Met pensioen. De heer J. Spanjaart. die gedurende 36 jaren als besteller bij de posterijen in dienst is geweest, zal 16 Mei a.s. den dienst met pensioen verlaten. Een jubileum. Dinsdag zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer B. Baaijens, kantoorhouder der P. T. T. alh., in dienst trad bij de P. T. T, Waar de heer Baaijens als een zeer wel willend hulpvaardig ambtenaar bekend staat, verwachten wij dat deze gedenkdag niet onopgemenkt voorbij zal gaan. Benoeming kerkmeester. Tot lid van het r, k. kerkbestuur is be noemd de heer K. Veldt, Heerenweg alhier. Collecte reclasseering. De op Zaterdag j.1. in deze gemeente gehouden collecte ten bate van het reclas- seeringswerk heeft 260 opgebracht. In 1938 bedroeg de opbrengst 267. Benoeming onderwijzeres. Aan de christelijke school alhier is als onderwijzeres benoemd mej. A. Hazes te Alkmaar. Werkverschaffing jeugdige werk- loozen. De minister van sociale zaken heeft het gemeentebestuur subsidie toegezegd in de kosten van uitvoering van het werkobject „het bewerken van tuingronden", als object voor jeugdige werkloozen. Donderdagavond verduisteringsproef. Donderdagavond tusschen 9 en 10 uur zal Castricum een verduisteringsproef hou den. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat bij niet voldoende afscherming van het licht proces-verbaal kan volgen. Geeft een jaarlijksche bij drage op giro 320.000 van het Luchtverdedigingsfonds, t. n. v. d. Vereen, v. Nat. Veiligheid, den Haag, of schrijft aan het Centr. Prop. Comité, Heerengracht 78, Amsterdam. Wij vragen duizenden be gunstigers! Het Witte Kruis. De afdeeling Heiloo van de N. H. Ver. „Het Witte Kruk" hield Dinsdagavond voorjaarvergadering in „De Rustende Jager". De voorzitter, de heer A. N. K. Hopman, opende en heette welkom. Het ledental 748 bleef vrijwel statio nair, uitgeleend zijn aan 236 personen 412 verplegingsartikelen. Over h .1 gebruik was men tevreden. Het consultatiebureau voor zuigelingenzorg blijkt in een behoefte te voorzien. Hierna bracht de kascommis- sie een rapport, uit bij monde van den heer Steen. De penningmeester, dr. van Driel, deed rekening en verantwoording van zijn beheer. Voor het W. K. begon men met een voordeelig saldo van 848.13 en ein digde idem met 860.52 H. De ontvangsten en uitgaven waren 2417.05. Van de tuberculosebestrijding werd be gonnen met een voordeelig saldo van 399.04 en eindigde idem met 582.03, de ontvangsten en uitgaven waren 2671.68. Omtrent de stichting Badhuis waren de cijfers minder hoopvol. De heer Wolzak bracht hierover rapport uit. De rekening, aldus de rapporteur, is in orde. Het batig saldo is wel 33.51, doch de 400 subsidie is er in verwerkt, er is dus 400 te wei nig afgeschreven. Baten en lasten zijn 1624.86. De uitgaven voor water a 166.20 zijn veel te hoog en de commissie gaf in overweging om een Nortonpomp te plaatsen. De rente op de aandeelen a 5K en 5 pet. is veel te hoog. Noodig is al dus de commissie om meer reclame te maken voor het badhuis. Over dit rapport werd druk gediscussieerd. Het bestuur W. K. onderschreef het rapport, doch de moeilijkheid is om goedkooper geld te vinden. Afschrijven is ook noodig, doch de stichting heeft geen middelen. Velen wil den van de stichting niet meer weten en de voorzitter zegde toe. dat op de na jaarsvergadering de acte op tafel komt. Trouwens men kan die eiken dag bij den penningmeester inzien. Hierna werden alle rekeningen goedgekeurd en den penning meester décharge verleend. Vervolgens kwam ter tafel de fusie tus schen Gezinsverpleging en het Witte Kruis. De voorzitter zeide, dat men over de ge voerde actie, om de leden Gezinsverple ging en Witte Kruis één te maken, tevre den kan zijn. Echter is er wel een over gangsperiode noodig voor hen die „de kat uit den boom" willen kijken en ook voor de werkloozen en met hen gelijkstaande. Het bestuur wilde niet dadelijk de jaren lang getrouwe leden van het W. K. voor het hoofd stooten en hen dwingen om lid te worden van Gezinsverpleging, doch uit eindelijk is bereikt dat beiden zijn saam- gesmolten in het belang van de volksge zondheid, Over het lid zijn van het W. K, en Gezinsverpleging werd een uitvoerige bespreking gehouden. De heer Annema zeide dat 3 per jaar voor de werklooze of met hen gelijk gestelden nog een heel bedrag is. Spr. had 1.50 betaald. Word ik nu aldus de vraagsteller hij ziekte van hulp van Gezinsverpleging uitgeslo ten? De voorzitter zeide dat men de over gang soepel zal toepassen en in de over gangsperiode de penningmeester meen de een a twee jaar elk geval op zich zelf zal behandelen, doch men moet lid van beiden zijn, dat is besloten. Nadat velen hierover nog het woord hadden gevoerd, werd besloten om het lid maatschap van beide vereenigingen ver plichtend te stellen met den overgangster mijn van ten hoogste 2 jaar. Hieraan zal men de hand houden. Omstreeks 11 uur werd de vergadering gesloten. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan dr. te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord in sluiten en blad vermelden. Coccidiosis en voer. Vorige keer bij de bespreking van den brief over coccidiosis wees ik op het ver band dat velen zoeken tussehen het voer en deze ziekte. De ziekte kan soms zoo plotseling uitbreken dat men zelfs denkt aan vergiftiging. Daarvan is natuurlijk heelemaal geen kwestie. Wel kan het ge beuren dat na verandering van voer de ziekte uitbreekt, zelfs bij het overgaan van het eene kuikenvoer op het andere van denzelfden fabrikant. Dat komt dan doordat mogelijk de ingewanden door de verande ring min of meer van streek raken en dan krijgen de coccidiën meer vat op de dieren. In zooverre is er dan wel verband tusschen het voer en de ziekte. Ook kan men opmer ken dat als de ziekte heerscht en men geeft de ingewanden wat meer rust door eenige dagen alleen gekookte rijst met melk te voeren, de ziekte licht verloopt. Dit raad ik dan ook altijd aan bij coccidiosis. Het ge bruik van geneesmiddelen of ontsmettings- (Van onze*, parlementairen medewerker). Dat zoo kort na den tegenslag, welken minister van Dijk in de Tweede Kamer door het afstemmen van het administratie gebouw voor de artillerie-inrichtingen ondervond, wederom een bewindsman een échec zou lijden, was niet te voorzien ge weest, al lag het voor de hand, dat minis ter Slotemaker de Bruine het niet gemak kelijk met zijn wetsontwerp tot wijziging van de L.O.-wet in verband met de in richting van een vierjarige kweekschool zou krijgen. Het feit, dat er op dit ontwerp niet minder dan 50 amendementen zijn ingediend, bewijst al voldoende! Hoe het ook zij, gistermiddag is het dan toch maar gebeurd en wel door de aan neming van een amendement-Suring, dat door den minister tevoren onaannemelijk was verklaard, in de bewoordingen: „Als de Kamer dit amendement mocht aan nemen, kan ik op verdere behandeling van het wetsontwerp geen prijs stellen." De minister verklaarde het onaanneme lijk omdat hij de financieele consequenties ervan niet voor zijn verantwoording durf de nemen. De heer Suring (r.k.) namelijk had voorgesteld om aan die onderwijzers en vakonderwijzers van de z.g leerscholen, die leerlingen van de kweekscholen in de practijk van het lesgeven opleiden, een toelage te geven. Hij achtte dit billijk en wilde dit principe in de wet zien vastge legd, waarna de minister zich erover zou moeten beraden hoe hij deze toelage en de grootte daarvan in het bezoldigingsbesluit zou moeten regelen. De minister durfde dit amendement niet aan, omdat het, volgens zijn schatting 2t/4 ton van de schatkist zou vergen. Waaruit geconcludeerd mag worden, dat hij toch wel een zeker bedrag in zijn hoofd zal hebten gehad of vermoed heeft hoe hoog de heer Suring c.s. de toelage zou hebben willen stellen, hoewel in het amen dement geen bedrag werd genoemd. Wanneer hij de illusie mocht hebben gehad, dat de Kamer voor het zware ge schut, dat hij ten slotte te voorschijn haal de, zou zwichten, is dit een misrekening geweest, te meer, omdat hij door tegemoet komingen op andere punten een eenigs- zins welwillende stemming bij de heeren mocht veronderstellen. Van sociaal-democratische zijde was een soortgelijk amendement ingediend dooi den heer Thijssen, dat evenwel ten gunste van dat van den heer Suring werd inge trokken, vooral ook op verzoek van laatst genoemde, die zijn eigen voorstel beter geredigeerd vond. Toen het op de stemming aankwam, brachten 52 leden hun stem vóór en 25 tegen het amendement-Suring uit. De voorstemmers waren: de s.d., de r.k. (op de heeren Loerakker en van der Weijden na), de v.d., de liberalen, de c.d.u. en de heer Zandt (s.g.) Dus bleef den minister niet anders over dan schorsing van de beraadslaging te vragen, waartoe op voorstel van den voorzitter werd besloten. Andere amendementen. Voordien waren al verscheidene amen dementen gepasseerd. Het heeft weinig zin om thans, nu het lot van het ontwerp onzeker is (de kans is natuurlijk vrij groot dat het wordt ingetrokken, omdat de Kamer er in het algemeen niet enthousiast over was) nog min of meer uitvoerig mel ding van diverse amendementen te maken. We zullen dus deels met een opsomming van de aangenomen of overgenomen voor stellen volstaan. Z. h. s. werd aangenomen het amende- ment-Thijssen, waarover de discussie de vorige week vrijwel was beëindigd, om te bepalen, dat men ,om tot het staatsonder- wijzersexamen tc worden toegelaten, een bewijs moet hebben van een practische oefening van IK jaar, welke oefening niet onmiddellijk aan het examen behoeft te zijn voorafgegaan. Met 49 tegen 23 stemmen werd goedge keurd een amendement-Tilanua (c.h.) om voor de afdeeling B van de kweekschool (hoofdakte-opleiding) thans niet de mo gelijkheid te openen voor het invoeren van een schooleindexamen. De minister nam een amendement- Moller over, waardoor meer vrijheid werd gelaten van examencommissies voor de examens in Fransch, Duitsch, Engelsch, wiskunde en handelskennis; een viertal andere amendementen van denzelfden voorsteller, beoogend de onderwijsbe- voegdheden aan minder strenge eischen te binden dan de minister had willen doen, werden eveneens overgenomein. De Bijbelsche geschiedenis. Een interessant debat ontspon zich naar aanleiding van het amendement van den liberalen dr. Vos er toe strekkend om het onderwijs in de Bijbelsche geschiedenis als een verplicht vak op de kweekscholen in te voeren. De voorsteller betoogde, dat de keninis van den inhoud des Bijbels ook voor den onderwijzer der jeugd onmisbaar is en onontbeerlijk voor het begrip van onze taal, onze kunst, onze geschiedenis en onze volksziel. Met dit betoog kon de heer Thijssen (s.d.) zich grootendeels vereeni gen, maar hij wenschte de Bijbelsche ge schiedenis te zien behandeld als een onder deel van de algemeene geschiedenis, ten einde tevens aan de moeilijkheden te ont komen daarvoor een aparte bevoegde leerkracht te moeten aanstellen; een sub amendement diende daartoe. De heer de Geer (c.h.) juichte het amendement-Vos ten zeerste toe; hij zag er een wijziging van de houding der libe ralen ten anzien van deze materie in en hij geloofde, dat op den duur de Bijbel op de geheele openbare school mogelijk zou zijn. Verzet van de voorstanders van het bijzonder onderwijs tegen de invoering van Bijbelsche geschiedenis op openbare scho len achtte hij niet verantwoord; zij mogen zich niet laten leiden door vrees voor af breuk aan de bijzondere school. Wel ver schilde de heer-de Geer van meening met de voorstellers van amendement en sub amendement met betrekking tot de wijze waarop deze les zou moeten' worden ge geven; de heer de Geer wilde da doen door daartoe bevoegde r>i Uteq krachten en had met het oog daar* amendement gereed, voor het al amendement-Vos mocht worden nomen. aange. Dr. Moller (r.k.) en de heer (a r.) konden zich niet losmaken IjIstrï Bijbel als autoriteit, als richüngzeJ*" d*n goddelijke openbaring; daarom ook als Bijbelsche geschiedenis nooit als ond de van de profane geschiedenis .vorril e?1 schouwd. De heer Faber (s.d.) si„, bij het betoog van dr. Vos en den t Geer aan, maar kon het subamend de van zijn party genoot niet steunen De minister van onderwijs, hoe waardeerend, dat men een poging doen, om de Bijbelsche geschiedenis W'Ide openbare kweekschool te kriieen 0p de dat dit toch niet op deze wijze m^'eende beuren en niet als verplicht vak- #jSt opent reeds de mogelijkheid tot dit wijs op de openbare scholen en voo kweekscholen zou er wel iets od te J de zijn dat Bijb. geschiedenis als faculfr^ vak op 't lesrooster werd geplaatst iw waardig was 't betoog van den zeer doxen ds. Zandt (s.g.), die weliswaarh!* denkingen ertegen had dat de Bijbel humanistische overwegingen zou worrfUlt behandeld (hij vreesde van: mishandeld maar die toch voor zijn geweten de v antwoording niet aandurfde om den Bii^i uit de school te houden, geloovend dat H autoriteit van den Bijbel zelf groot gent»6 zou zijn, om nog andere snaren te trefW Jhr. de Geer hield in zijn repliek den m nister dit groote geloof voor van iemand* met wien hij het haast nooit eens kon ziin' waartegenover de houding van den mink' ter als kleingeloovig afstak. Het amendement-Thijssen werd met 62 tegen 15 stemmen verworpen, waarna het amendement-Vos met 62 tegen 18 stem men viel; vóór stemden slechts de libera len, de v.d., de c.h., de c.d.u. en de heeren Zandt (s.g.), Faber (s.d.) en Brugmans (s.d Een grappig incidentje deed zich nog voor, toen de heer Faber (die predikant is geweest) in het vuur van zijn betoog de Kamer toesprak met: „Mijne toehoorders." Daar werd natuurlijk hartelijk om ge lachen! Er was een enkel ander amendement dat 't er beter afbracht; zoo kreeg de heer van Dijken (a.r.), na een tegemoetkoming zijnerzijds, gedaan dat in de wet maxima werden vastgelegd van het aantal lesuren op de nieuwe kweekschool nl. 102 voor jongens en 105 voor meisjes. Een amendement-Thijssen om als facul tatieve vakken machineschrljven, steno grafie en esperanto op te nemen werd door den minister als overbodig afgewezen, omdat de bevoegdheid voor uitbreiding van de leerstof al bestaat en het niet ge- wenscht was deze vakken uitdrukkelijk in de wet te noemen; met 55 tegen 22 stem men werd dit amendement verworpen. Hoe het verder met het wetsontwerp gaat, zullen we moeten afwachten; voor den pas zeventig jaar geworden minister Slotemaker was het geen prettige middag. In den aanvang der vergadering werden eenige contingenteeringswetsontwerpen en een twaalftal naturalisaties afgedaan, waartegen zich dezen keer geen nationaal- socialistische stem verhief. Op een der naturalisatie-ontwerpen kwam de naam van den heer G. F. M. Alexich voor, voor malig Oostenrijksch gezant in Nederland tot het oogenblik van de annexatie van zijn vaderland door Duitschland. Vandaag zal de Kamer vermoedelijk een aanvang hebten gemaakt met de nieuwe regeling van het binnenvaartrecht. middelen in het drinkwater raad ik af, men maakt er de zaak niet beter mee en raakt er een hoop geld mee kwijt. Een kwestie die in den laatsten tijd de aandacht getrokken heeft is een publicatie dat melkpoeder schadelijk zou zijn bij cocci diosis en dat waar melkpoeder juist aange raden Is tegen deze ziekte. Dat klinkt heel gek en als men deze zaak tot de kern toe onderzoekt, blijkt het weer het gewone liedje te zijn. Een verkeerd overgebracht persbe richt dat door Jan en alleman als een soort sensatiebericht overgenomen wordt. De bron van deze berichten komt uit een serie proeven genomen aan het proefsta tion van den staat Iowa in Amerika. Men had daar een aantal Witte Leghorn kuikens genomen en deze in batterijen opgefokt. Op den 16den 'dag werden ze in vier groepen verdeeld die allen het zelfde graanvoeder kregen waarbij echter verschillende eiwit bronnen gevoegd waren, n.1. of diermeel, of vischmeel of karnemelkpoeder. De ver houdingen waren als volgt: 4 diermeel 2 vischmeel 0 karn.p. 4 diermeel 2 vischmeel 10 karn.p. 4 diermeel 2 vischmeel 40 karn.p. 260. Pam rijdt nu het land in en ziet zulke wonderlijke landschappen, dat hij deze zyn leven lang niet meer zal vergeten. 261. Het voertuig gehoorzaamt aan de minste beweging en brengt hem overal. Hoe het ding in evenwicht blytt begrijpt hij niet goed, maar dat is van later zorg. 0 diermeel 0 vischmeel 40 karn.p. (Van boven n. onder groep I, II, III en IV). Nadat dit rantsoen 10 dagen gevoerd was werden de kuikens besmet met coccidiën en nu bleken er tusschen de verschillende groepen belangrijke verschillen wat betreft het sterftepercentage aan ziekte: aantal kuikens dood gegaan groei in 24 d. d« 53 54 52 55 (Van boven n. 16 32 31 42 onder groep I, II, 200 gram 208 gram 230 gram 225 gram III en IV) Deze resultaten zijn inderdaad verrassend. De rantsoenen II en III bevatten alle dria eiwitbronnen, de rantsienen I en IV bevatten maar twee ei wit bronnen. Uit deze proeven blykt echter heelemaal niet dat de karne melk de schuld is, maar wèl blijkt dat de drie eiwitbronnen bij elkaar niet gunstig werken op het verloop der ziekte. Zelfs zou men de kwestie nog verder uit kunnen wer ken want bij proever, die eenige jaren gele den in Canada gedaan zijn, bleken dezelfde eiwitbronnen ook al weer te verschillen in hun waarde voor kuikens al naar de graan soorten die er bij verstrekt werden. Zoo bleek b.v. mais en melkpoeder betere resul taten te geven dan mais en vischmeel of diermeel, maar dat b.v. gerst en diermeel, hoewel geen van beiden voor kuikens aan te bevelen, minder slechte resultaten gaven dan b.v. gerst en vischmeel. Wat de oorzaak is dat deze drie eiwit bronnen te samen niet gunstig werken bij coccidiosis is nog niet bekend. Wel raad ik al jaren lang het gebrui.. van diermeel in het kuikenvoer aan. Voor legkippen is het best te gebruiken doch daarmede is deze kwestie niet verklaard. Ook lykt het mij gewenscht, alvorens verstrekkende conclusies te trekken, dat de proeven op grootere schaal herhaald worden. Proeven op 50 kuikens lijken mij wel inte ressant maar niet voldoende Dewys leverend. Mijn ervaring, en die is ook al heel wat jaartjes oud, is dat vischmeel en karnemelk poeder in kuikenmeel uitstekende eiwit bronnen zijn, dat men gerust van beide on geveer 8 pet. kan nemen, aangevuld met sojameel als plantaardige eiwitbron. Wel leeren deze proeven, evenals de oudere uit.Canada, dat men maar niet wille keurig een goed bevonden recept moet ver anderen zonder eerst te probeeren of resultaten goed zijn. Een veefabrikant be hoort een flink proefterrein te hebben, waar hij allerlei combinaties langdurig in het groot kan probeeren voor hij ze in den han del brengt. Nadruk verboden. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Ouderdom? Wat stijf van leden? Klagen over rheumatiek? Kom! Zoo érg zal 't wel niet wezen! Wees toch vroolyk, fief en kwiek! Doe aan lichte sport of zoo Doe aan aan de H. L. O.! DE COWBOY, DIE KAPPERSBEDIENDE WERD.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10