Verborgenheden van den Nrd.-Hollandschen bodem. OUDKARSPEL Glimlachje OBDAM WIERINGERWAARD LANGENDIJK DERDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 10 MEI 1939. QemeeHtecadeH Dinsdag vergaderde de raad onder voor zitterschap van den heer A. J. Wijnveldt, burgemeester, tevens secretaris. De voorzitter deelde om. mede. dat de minister van binnenl. zaken geen bedenking heeft tegen het raadsbesluit om den ambte naar ter secretarie een persoonlijke toelage van f 300 te verleenen. Ook is geen be zwaar gemaakt tegen verhooging van het loon van den grafdelver. Aan het hoofd der o.L school is op zijn verzoek ziekteverlof verleend tot 1 Juni a.s. Tot tijdelijk onderwijzer is benoemd de heer D. C. Broersma te Barsingerhorn. Van de oudercommissie was een verzoek ontvangen aan de kweekelinge met akte aan de o.l. school de buskosten te vergoeden tot aan 1 April 1940. De voorzitter vond, dat de raad dit voor stel voor kennisgeving diende aan te nemen. De vorige maal zijn de buskosten wel ver goed, omdat de kweekelinge is aangesteld met medewerking van het gemeentebestuur. Nu is het echter heelemaal een zaak tus- sdien de ouders en het hoofd der schooL Op een vraag van den heer Kostelijk ant woordde de voorzitter, dat de vergoeding der buskosten thans niet doorgaat. Het was toegestaan tot 1 April 1939. Daar wij er mee gebaat zijn, aldus de heer Kostelijk, stel ik voor, de buskosten wel te vergoeden. De heer Borst was verwonderd over dit voorstel van den voorzitter. Hebben B. en W. deze zaak wel behandeld? De voorzitter bevestigde dit De raad is echter aan zijn prestige verplicht, niet op dit adres in te gaan. De heer Borst, die het tegenstemmen in de vorige vergadering beschouwde als een protest, kon de argumenten van de ouder- comm. goed onderschrijven. De gemeente naren stellen prijs op de kweekelinge. Laat ons de buskosten vergoeden. Als er drie on derwijskrachten zouden zijn, zouden de klassen te groot worden. Ook de heer de Boer gevoelde voor de inwilliging van het verzoek, evenals mevr. PaarlbergHartland. De heer Bommer vroeg zich echter af, hoe lang dit wel zou moeten duren, daar hij het er niet in ziet, dat er weer eens een vierde leerkracht kan worden aangesteld. Na nog eenige discussie, waarin tot uiting kwam, dat B. en W. eigenlijk heelemaal niet in deze zaak waren gemoeid, waartegen door den voorzitter en ook door de raads leden bezwaar werd gemaakt, besloot men op voorstel van den heer Kostelijk, de ge vraagde vergoeding te geven. Ten behoeve van de steunverleening B aan werkloozen werd een bedrag van 76 gerekend naar een gemiddelde van 38 werk loozen beschikbaar gesteld. In totaal wordt door rijk en gemeente f 5.78 per werklooze beschikbaar gesteld. Voor kleine tuinders, er zijn er twintig, die er voor in aanmer king komen, werd eveneens een bedrag ge voteerd. Het bedrag, dat voor verdeeling on der de kL tuinders beschikbaar zal zijn, is 1.89 per tuinder. Hierbij werden eenige besprekingen ge voerd over de besteding van dit bedrag. De voorzitter zeide, dat de goederen vooruit worden besteld. De beschikbare gelden wor- en zoo goed mogelijk besteed. Men neemt alles bijna in natura af, doordat dan een grootere hoeveelheid goed kan worden be trokken. De kwaliteit is altijd uitstekend. B. en W. stelden voor, het aandeel der gemeente (30 in de, over 1938 schuldig gebleven rente door voorschotnemers van de in 1931 verleende tuindersvoorschotten, te betalen. De voorzitter deelde mede, dat het te be talen bedrag gelukkig minder is, dank zij de iets betere prijzen op de veiling. Nu moet 194.40 betaald worden (v. j. 242.99). Hierin ziet spr. een bewijs van den goeden wil der tuinders. De heer Borst stelde voor pogingen te doen, een streep door deze credieten te krijgen. Hieraan wordt volgens den voorzitter al gewerkt. De bezwaren, welke aan een evept. kwijtschelding kleven, werden in het licht gesteld door den heer Kostelijk. Ook de heer Bakker zag bezwaren voor de ge meenten, als deze hun aandeel zouden moe ten bijdragen. 'Een zeer breedvoerige gedachten wisseling werd gevoerd bij het voorstel tot het ver- hoogen van de kasgeldleening voor het gas bedrijf. Van de zijde van mevr. PaarlbergHart land en den heer Kostelijk werden bezwa ren gehoord over de wijze, waarop deze za ken werden behandeld. Zij zijn lid van de gascommissie, maar niemand weet er iets van. In de gascommissie, welke in geen drie of vier maanden vergaderd heeft, is deze leening niet besproken. We worden er bui ten gehouden, zeide de heer Kostelijk. De heeren Rijper en Borst konden zich ook niet met dezen gang van zaken vereenigen, terwijl weth. Bakker deze eveneens af keurde. De heer Rijper vestigde er de aan dacht op, dat er zoo weinig aan onderhoud wordt besteed. Wordt alles op uitbreiding geboekt, om er voor te kunnen leenen? vroeg spr. Bij de verdere besprekingen bleek, dat .men reeds is begonnen aan herstellingen, voordat het betr. rapport was ingediend. De wenschelijkheid, dat meerdere malen wordt vergaderd door de gascommissie, kwam duidelijk naar voren in de discussies. Men besloot de beslissing over deze lee ning aan te houden tot de volgende verga dering. De raad besloot een geldleening aan te van t 4500 voor den tijd van 20 jaren tegen een rente van ten hoogste 3 3/4 Dit is voor de financiering van de uitbreiding der begraafplaats 2435) verbetering van den dam in het Waardje 700) en de vernieu wing der sluisdeuren 1500). De gemeentewoning Wijk A 321 werd tegen 1 3.50 per week plus waterleiding- kosten, verhuurd aan den heer J. C. Bossen. Het verzoek tot de Kroon om de gemeen ten Oudkarspel, Noardscharwoude en Zuid- De heer J. G. N. Renaud te 's-Graven- hage schrijft ons: Toen Graaf Floris V de West-Friezen onder zijn macht bracht, nam hij maatre gelen ter bevestiging van het nieuwe gebied. Op verschillende belangrijke punten werden sterkten aangelegd, die de West- Friezen in toom moesten houden. Zoo stichtte hij Eenigenburg. Nieuwendoorn, Wijdenes, Middelburg, Nieuwburg en ver sterkte het slot te Medembiik. Wat is er van al deze kasteelen overge bleven? Slechts van het kasteel te Medem biik bleven enkele deelen bewaard, die na de ïestauratie als Kantongerecht een be stemming kregen. Van de overige bouw werken liggen de fundeeringen onder de weilanden verborgen en soms is zelfs de plaats niet met zekerheid bekend. Van de twee sloten, die tusschen Alkmaar en Oudorp stonden, behoeft dat niet gezegd te worden. Een paar onlangs vervaardigde luchtfoto's wijzen genoegzaam uit, waar Nieuwburg en Middelburg gelegen hebben. Bij de Halvemaansbrug werd een perceel gefotografeerd, waarop nog in de acht tiende eeuw brokstukken van Nieuwburg te zien waren en de luchtfoto vertoont nog duidelijk het beloop van omwalling en grachten. Halverwege Oudorp en Alkmaar bevin den zich onder de grasmat de fundeerin gen van Middelburg; een luchtfoto van dit stuk land laat verrassend duidelijk een ronde aanleg en een rechthoekige omwalling of omgrachting vaststellen. Het zou hier al te lang vallen uiteen te zetten, hoe groot het belang van een wetenschap pelijke opgraving zou kunnen zijn; over het algemeen heeft het ook weinig zin de wenschelijkheid van een dergelijke onder neming te bepleiten, wanneer er toch geen mogelijkheden bestaan om tot verwerke lijking te brengen. scharwoude tot een gemeente samen te voe gen, kwam hierna ter tafel. De burgemeester stelde voor, n.a.v. de be sprekingen in de gecombineerde vergade ring van Dinsdag, de beslissing t.a.v. deze zaak uit te stellen tot de volgende vergade ring, om de volledige gelegenheid te geven tot nadere overweging, waartoe behoefte bestaat. Na vrij breedvoerige bespreking van het voorstel van den voorzitter werd dit z. h. stemming aangenomen. Tenslotte kwam aan de orde de wijziging en opnieuw vaststelling van de gemeente- begrooting 1939. De mogelijkheid om f 2500 op de begrooting te bezuinigen, zien B. en W. niet. Men heeft echter een bedrag van 2479,35 ter beschikking (voor den kapitaal- dienst) van de overdracht van het G.E.B. aan het P.E.N. Nu heeft de voorzitter ge gronde hoop, dat hiervan 2250 gebruikt mag worden om te reserveeren. Dan zullen alle subsidies welke verleend zijn, kunnen blijven gehandhaafd. Na een korte opmerking van den heer Borst, die het rapport van B. en W. toe juichte, werd het voorstel van B. en W. aangenomen, om op deze wijze te werk te gaan. In de rondvraag bracht mevr. Paarlberg den buitengewoon slechten toestand van de sloot aan de Noordzijde van de Spoorstraat ter sprake. Zij bepleitte verbetering. Dit blijkt echter moeilijk te gaan, daar men te weinig medewerking van de bewoners krijgt. Een onderzoek wordt ingesteld. „Met het vliegtuig mee? Nee, dank U wel, ik waag mijn leven er niet aan. Ik wacht liever tot er een schip voorbijkomt". Dat ik hier de aandacht op Middelburg vestig vindt zijn grond in het feit, dat er inderdaad besprekingen gaande zijn, om dit middeleeuwsche complex op te graven. Men kan niet anders, dan deze plannen van harte toejuichen. Want het bodem onderzoek zal hier het onderzoek in de oude grafelijke archieven kunnen aanvul len, iets wat zeer zelden het geval is. Middelburg-was namelijk de residentie van den Rentmeester van Kennemerland en West-Friesland; het onderhoud van zijn ambtswoning betaalde deze dienaar van den lande niet uit eigen zak. maar bracht het telken jaren den graaf in rekening. Zoo vinden we in zijn jaarlijksche verant woording onder de uitgaven tal van posten, het onderhoud van Middelburg betreffende. Volgens Melis Stoke, een geschied schrijver die omstreeks 1300 leefde, moet Middelburg in 1287 gesticht zijn. De rekeningen van den bouw zijn helaas verdwenen maar met de rentmeesters rekening van 1343 begint een reeks van gegevens, die slechts op enkele punten onderbroken wordt. Al deze mededeelingen verzamelend, krijgt men gaandeweg een voorstelling van dit slot; echter zullen vele gegevens eerst verstaan kunnen worden, wanneer een opgraving de grondslagen te voorschijn gebracht heeft. Hoe is het anders uit te maken, waar men den grooten toren, de keuken, de eetzaal, de groote zaal of de kromme kamer te zoeken heeft. Bij toeval heeft er wel eens een zeer nauwkeurige klerk in het „contoir aen die plaetse" gezeten, die vertelt, dat de kleine eetkamer achter de keuken lag en dat de keuken naast den toren gelegen was. In den toren was de bottelarij en daaronder lag de kelder. Wanneer men bij oude kasteelen over de kelders hoort spreken, denkt men gewoonlijk aan zware steenen gewelven, die lage, sombere ruimten overkluizen. Het is verrassend te ervaren, dat op Je TUwinciaal Hieuw* Poldervergadering. Het polderbestuur vergaderde Maan dagmiddag te drie uur ten gemeentehuize onder voorzitterschap van den heer J. Bak- •ker Sz. De heer N. Blauw vroeg hoe het stond met de huizen en boomen die den wind voor den watermolen „wegnemen". De voorzitter zei, dat per 18 Januari over dit punt een schrij ven tot Ged. Staten was gericht, waarop tot heden echter nog geen antwoord was in gekomen. De rekening gaf aan ontvangsten 17246.05 en aan uitgaven 16439.79, batig saldo 806.26. Bij deze rekening is inbe grepen een aflossing bestaande schuld a 5750, alzoo is er een f 4000 meer afgelost dan verplichtend was gesteld. Als bizonder- heid vermelden we uit de rekening dat er een minimum bedrag voor brandstof is uit gegeven, nl. 77.63. Een voorstel tot wijziging van het ambte narenreglement, o.m. in verband met de verlenging van den diensttijd van 5 <4 op 11 maanden, werd z. h. st. aangenomen. Besloten werd een kasgeldleening aan te gaan van ten hoogste f 2000 en- tegen een rente van ten hoogste 3 VS pCt. Het bestuur nam dit besluit hoewel niet vast staat of men het geld geheel of gedeeltelijk noodig zal hebben. Goedgevonden werd, dat het restant van de kosten van den naar het Bilau-systeem veranderden watermolen betaald werd, aan gezien deze constructie voor de volle hon derd procent voldoet. De heer N. Blauw uitte ook zijn groote tevredenheid over dit systeem, hoewel spr. van warm voorstander, door de tegenslagen met den molen destijds, tegenstander was geworden. Bij de rondvraag uitte de heer C. Blan- kendaal een klacht over de sloot bij zijn huis langs den dorpsweg, waarin veel afval geworpen wordt. Spr. zag graag, dat de sloot gedicht kon worden. Daar de sloot eigendom van het Hoogheemraadschap is, moet het aan dit college verzocht worden. Het bestuur was het met den heer Blan- kendaal eens, te meer daar de heer BL toe zegde voor het plaatsen van een hek bij eventueel dempen *e willen zorg dragen. Ook de sloot bij slager Konijn onderging een zelfde behandeling, voor zoover het af val betreft. Geprobeerd zal worden een en ander bij doorgang met behulp van werkverschaffing in orde te krijgen. De heer N. Blauw kwam met het voorstel het Molendijkspad tot Smit vanaf den dorpsweg met klinkers te bestraten. Tot nu geschiedt het onderhoud met sintels. De voorzitter zou een en ander onder Middelburg de kelders onder den grooten toren en de twee zalen eerst in 1457 met steenen gewelven zijn overdekt. Er zijn meer van die verrassingen. De poortkamer een deel van het slot, dat bjj een belegering toch in de eerste plaats aan aanvallen bloot staat —eis tot 1451 nog met riet gedekt. Dan pas gaat men er toe over de poort met platte panneu te dekken. Geregeld vindt men posten voor het onderhoud van de bruggen over de binnenste en de buitenste gracht. Die buitenste gracht liep om den voorburcht, meestal in de rekeningen het benedenhuis of de werf genoemd, waar het bouwhuis en andere huizen stonden. Dat bouwhuis is ook een zorgenkind geweest. Voort durend mankeert er wat aan; we lezen eens, dat het door een storm geheel in elkaar geblazen werd. Daar de westzijde van de werf aan het Zwijnsmeer grensde, knabbelden de golf jes zoo stilletjes weg den oever meer en meer af. Vandaar dat de rentmeester nog al eens menschen aan het werk zette om de werf daar op te hoogen en met rijshout te beschermen. Op gezette tijden moest de gracht om het huis schoon gemaakt worden. In 1408 gebeurt dat op zeer radicale wijze; de ambachtluiden uit de dorpen in den verren omtrek worden ïan het werk gezet om hun deel uit te graven en schoon te maken. Dit werk heeft jok nog al wat tijd gekost. Twee man hebben negen weken lang moeten zorgen, dat de gracht droog bleef. Dat viel niet altijd mee! Er kwam een regenperiode, waarin men zich genoodzaakt zag gedurende tien nachten nog twee man aan dit werk te zetten. Daar echter de gracht geen verbinding met een ander water had, vervuilde zij weer spoedig. Men bedenke, dat alle afval er in verdween! In de zomerdagen kon het water zeer kwalijk riekende geuren af geven en daarom besluit men eindelijk in 1452, een verbinding met het meer te maken. Uit geen enkele rekening blijktt, dat Mid delburg zware belegeringen heeft moeten doorstaan. In 1296 komen de Friezen ter gelegenheid van Graaf Floris' dood in opstand en verbranden Eenigenburg, Wijdenes Nieuwendoorn. Van Middelburg of Nieuwburg is dat niet bekend. Tijdens de Hoeksche en Kabeljauwsche twisten worden natuurlijk wel allerlei maatrege len genomén, die men anders zou hebben nagelaten. Dan wordt er ook een valbrug gemaakt; de springalen en oestelen schietwerktuigen worden in gereedheid gebracht en voorraden pijlen van veeren voorzien. In 1358 stelt Hertog Albrecht een „scutmeester" aan, die zich met de zorg voor het krijgstuig belast ziet. Dat Jan van Leyden zich behoorlijk van zijn taak kwijt, blijkt wel uit de aankoopen op zijn verzoek gedaan. De stormen van deze roerige dagen gaan voorbij zonder den Middelburg te beroe ren. Toen Jacoba van Beieren zich tracht te te handhaven tegenover den machtigen Philips van Bourgondië kwam Kennemer land in beweging. De beruchte „Kennemerloop" plunder de de Nieuwburg en Middelburg, zonder evenwel de huizen bepaald te verwoesten oogen zien en overleg plegen met het pol derbestuur van Hensbroek, om zoo mogelijk samen de kosten te dragen. Het onderhoua van het pad werd ook door beide polders gemeenschappelijk gedragen. Ook het Kerkepad werd voor eenzelfde verbetering genoemd. Holl. Mij. van Landbouw. Maandagavond vergaderde de afdeeling Wiéringerwaard van de H. M. v. Landbouw in het lokaal van den heer R. Breed onder leiding van den heer P. Visser Az. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de vooruitzichten in den landbouw spoedig iets beter zullen worden. Ingekomen was een circulaire met ver zoek om een bijdrage voor het eeren van de nagedachtenis dr. H. J. Lovink. Aan dit verzoek is voldaan door een kleine bijdrage te zenden. Van het H. B. was een circulaire ingeko men betreffende doorwas aardappelen. De gelegenheid werd opengesteld, dat bouwers een vragenlijst kunnen krijgen. Van den kring Schagen, waarvan de heer Lienesch voorzitter en de heer Joh. de Veer secretaris is. was een circulaire ingekomen waarin wordt verzocht vanuit de afdeeling een lid aan te wijzen om gezamenlijk ge noemden kring te vormen. Besloten werd om den voorzitter daar voor aan te wiizen. Elke afdeeling moet 10 cent per lid afdragen. De heer K. Zijp vond een dubbeltje wel wat hoog. De voorzitter was van meening dat deze bijdrage voor eenmaal is en voortaan al leen een bijdrage wordt geheven wanneer dit noodig blijkt. De heer P. Saai deelde namens de finan- cieele commissie mede, dat de ontvangsten hadden bedragen 388.50, de uitgaven 409.72, alzoo is er een nadeelig saldo van 21.22. Bij de aankoopvereeniging was niets ge beurd. Bij het nadeelig saldo werd toegelicht dat dit komt door de kosten van de lezing Hoedemaker en een filmvertooning. Als afgevaardigde naar de algemeene vergaderingen werd gekozen de heer D. Rademaker en als plaatsvervanger de heer C. Boekei. De afgevaardigde kreeg vrij mandaat. De heer J. Schenk vroeg of er iets gedaan kon worden tegen koolduiven. Burgemees ter Kaan lichtte toe dat er waarschijnlijk niet veel tegen te doen is. In bijzondere ge vallen kan een vogelacte worden aange vraagd. De heer D. Kaan Nz. zou gaarne zien dat de afgevaardigde op de algemeene verga dering inlichtingen zou vragen over het rapport betreffende overneming der land- bouw-crisismaatregelen door de bedrijfs- geoooten. of verder bezet te houden. De tegenpartij schijnt toen beide sterkten opnieuw in be zit te hebben genomen. Toen de benden zich later onder Willem Nagel naar Hoorn begaven, lag er op Nieuwburg tenminste een sterke bezetting. De castelein kan nog 21 gewapenden naar Middelburg zende* om dit voor 'n tweeden overval te behoe den. Deze wacht bleef er vier dagen; toen was het gevaar voorbij. Voor de Alkmaarders was het echter hiermee niet afgeloopen. Zij werden als de hoofdschuldigen aan de plundering be schouwd. By acte van 13 Augusttus 1426 veroordeelde Hertog Philips ze om de kosten van de herstellingen aan vensters en deuren en overal, waar de gebouwen geschonken werden, te vergoeden. Lange jaren van rust breken aan. De rentmeesters verbeteren hun ambtswoning gestadiglijk; er komt een „cruydthof", een boomgaard en een wijngaard. Volgens sommige kronieken zouden de benden van het kaas- en broodvolk Middelburg geplunderd hebben. In Je rentmeestersrekeningen is geen bevestiging van deze mededeelingen te vinden. Dat de glazenmaker nieuwe ruiten ingezet heeft, is niets bijzonders. Dat moet elk jaar na een flinken storm gebeuren. En dat het muurwerk voorzien moet worden, is ook niet zoo verwonderlijk. Een wrakke brug, waarover men met levensgevaar op het huis kwam, is tenslotte ook geen be wijs voor een bezoek van plunderzieke benden. In 1517 komt een plotseling en onver wacht einde. De Geldersche 1 riezen komen over en steken zoowel Nieuwburg als Middelburg in brand. Militaire beteekenis hadden de huizen klaarblijkelijk niet meer. Zij worden tenminste niet meer herbouwd. De rentmeester krijgt last de overblijfse len te doen sloopen en de afbraak te ver- koopen. Amsterdam en Hoorn zijn de voornaamste afnemers van groote en kleine steen. De stad Alkmaar kocht zich het recht om de fundeeringen te mogen uitbreken. Zij was echter zoo voorzichtig de restrictie te maken, dat de koop alleen doorgang zou vinden, wanneer de grondslagen uit bruik bare steen zouden bestaan. Dit nu bleek niet het geval en aan groote en kleine brokstukken had de stad niets. Daarom liet zij het muurwerk verder met rust en de rentmeester boekte de koopsom, die hij reeds in zijn ontvangsten had opgenomen, maar weer onder de uitgaven. Achteraf is het een buitenkansje te noemen, dat de grondslagen zich nog on der het grasland moeten bevinden. Het succes van een onderzoek staat tenminste van te voren vast, en men is gerechtigd zeer bevredigende resultaten te ver wachten. Ook de vondsten kunnen zeer belangrijk worden voor onze kennis van de middel eeuwsche kunstnijverheid en het gewone handwerk. Bij nauwkeurige aanteekening van hun vindplaats zal het in ve:e gevallen mogelijk zijn, hun juiste ouderdom te be palen; iets, wat maar zelden het geval is. Bij voldoend toezicht kan deze ontgraving van groote wetenschappelijke beteekenis worden en het is maar te hopen, dat het niet bij besprekingen blijft. Na de landbouwvergadering werd er nog een onderlinge bespreking gehouden over de verkiezing van hoofdingelanden en eventueele periodieke aftreding. Na eenige besprekingen, waarbij enkele candidaten naar voren werden gebracht, was de uitslag, dat de heer Jb. Kaan Kz., die periodiek moest aftreden, wederom can- didaat werd gesteld. In plaats van den heer K. Schenk Kz., die bedankt heeft, werd de heer Alb. Rezelman candidaat gesteld en in plaats van wijlen den heer T. Wonder de heer A. van Rijswijk. Het seizoen loopt ten einde. Het koolseizoen begint ten einde te loopen. De aanvoeren aan de veilingen worden voortdurend minder. Roode kool is in de afgeloopen week bijna niet meer aangeboden. Te Noordscharwoude werd slechts 400 K.G. geveild en tegen 12,40 van de hand gedaan. Wij verwachten, dat er niet veel roode kool meer aanwezig zal zijn. Daarvoor zijn de prijzen den laatsten tijd te goed geweest! Men heeft tijdig geruimd. Hoewel aanvankelijk de verwachting was, dat er voor het laatst van het seizoen heel weinig gele kool zou overblijven, doordat de kwaliteit van deze kool in den afgeloopen herfst al niet te best was, zijn den laatsten tijd nog heel wat partijtjes verhandeld. De prijzen zijn, o wonder, tegen het einde van de afgeloopen week nog weer iets opgeloopen. Het was aan vankelijk heel slecht gesteld met de no teeringen voor de gele kool. Gelukkig is er eenige verbetering gekomen, waardoor degenen, die nog niets hebben liggen, toch nog iets voor hun product zullen ontvan gen. Door gewichtsverlies zal er van „winst" wel geen sprake zijn. De laatste dagen werd voor de kleine gele kool tot ruim 8,per 100 K.G. besteed. Groote kool betaalde men met prijzen vanaf 5,— per 100 K.G. De Deensche witte kool verheugt zich niet in een groote belangstelling. De vraag is niet voldoende om het nog vrij groote aanbod tegen een behoorlijken prijs te doen verzenden. De prijzen loopen terug. Hoogstens werd in de afgeloopen week iets boven 4,per 100 K.G. be taald. Ook beneden 3,zijn tenslotte nog Deensche witten van de hand gedaan. De jonge groente, welke wordt aange boden, wordt tegen vrij behoorlijke prij zen afgenomen. Bloemkool voor 28, tot 38,De aanvoer hiervan is echter zeer miniem. Tomaten eerst 63,tot 69,—, later 46,— tot 52,—. Uien werd verhandeld tegen prijzen, varieeren- de van 3,— tot 4,30. Voor rabarber werd van 3,60 tot 5,40 per 100 bos betaald.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9