IBISSHAG PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN. derde blad Prins Paul in Rome. Een onderhoud met den duce in Palazzo Venezia. Zuid-Slavië's houding in geval van oorlog. Complot in Zuid West Afrika. Nog juist op tijd ontdekt. Versterking der Italiaansche vloot. Germaniseering van Bohemen en Moravië. Nieuws in 't kort. m j* few voor de pijp doorwerken exposeert. alkmaar. kennemerland. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 11 MEI 1939. Prins Paul, de regent van Zuid- Slavië en zijn gemalin, prinses Olga, zijn gisteren voor een officieel bezoek in Rome aangekomen. Zij werden op het feestelijk versierde perron verwelkomd door het Italiaansche koningspaar, door Mussolini, de leden der regeering en het diplomatieke corps. De troepen brachten het eerbetoon en bij het veriaten van t station werden de Joego-Slavische gasten luide toege juicht In koetsen werd vervolgens naar het Quirinaal gereden, waar de hooge gasten tijdens hun verblijf in Rome zullen logee ren. Prins Paul en Mussolini hebben gister middag in het Palazzo Venezia een confe rentie gehouden over de houding van Joego-Slavië ten opzichte van de as Rome- Beriijn. De „United Press" verneemt hieromtrent uit zeer betrouwbare bron, dat prins Paul de Italiaansche regeering heeft te verstaan gegeven, dat Zuid-Slavië, ingeval van een conflict tusschen de tegenover elkaar staande groepen van mogendheden in Europa, neutraal wenscht te blijven. Wel heeft Zuid-Slavië de bedoeling, vriendschappelijke betrekkingen met Italië en Duitschland te behouden en te ontwikke len, maar uit hoofde van het nationale ka rakter van het land wenscht Joego-Slavië zijn neutraliteit in de Europeesche verwik kelingen te bewaren. Het is waarschijnlijk, dat prins Paul Italië heeft verzekerd, dat Zuid-Slavië in geval van oorlog bereid is, Italië en Duitschland van vele producten te voorzien, maar dat het niet verder wenscht te gaan dan deze wel willende neutraliteit. Tevens vernemen wij, dat prins Paul zich er tegen verzet zou hebben, dat Zuid-Slavië zich zou aansluiten bij het anti-komintern- pact. Het onderhoud tusschen den prins-regent en den duce duurde drie kwartier. Een groote menigte in de omgeving van het Pa lazzo Venèzia juichte den prins toe. Deze begaf zich weer naar het Quirinaal, vanwaar hij tezamen met het Italiaansche konings paar en prinses Olga naar het kapitool uit reed, om aanwezig te zijn op een door de stad Rome aangeboden ontvangst. Geen aansluiting bij de as? Ook naar de meening van politieke kringen te Belgrado zal Zuid-Slavië naar aanleiding van het bezoek, dat prins Paul op het oogenblik aan Rome brengt, geen positie kiezen vóór of tegen de as RomeBerlijn. Men wijst er op, dat de openbare politieke meening in Zuid-Slavië niet gedoogt, dat het land zich bij de as aan sluit, terwijl strategische en commer- cieele overwegingen niet toelaten, dat het zich tegen de as verklaart. De openbare meening is de belang rijkste overweging in deze zaak. Haar kracht is van dien aard, dat het naar de meening van bevoegde waarnemers on mogelijk zou zijn, het land te brengen tot vijandelijkheden, of zelfs maar tot een vijandige neutraliteit jegens de West-Europeesche mogendheden. Daartegenover staat, dat de uitbreiding van de Italiaansche grens tot Macedonië als gevolg van de bezetting van Albanië en de aanwezigheid van Duitschland van Duitsch land aan de Noordelijke grens de strate gische positie van Joego-Slavië verzwakt heeft. Ook wat den buitenlandschen handel betreft, valt Joego-Slavië steeds meer in de handen van Duitschland en Italië, die thans aanzienlijke goederencredieten aanbieden. Zestig percent van den handel van Joego- Slavië passeert de clearing met deze beide landen. Volgens een verklaring van Burke, een vooraanstaand lid van de wet gevende vergadering in Zuid-Afrika, heeft de Britsche inlichtingendienst een wijdvertakt complot tot het in bezit nemen van de sleutelposities in Zuid- West Afrika ontdekt. De Zuid-Afrikaansche politie, die kort geleden naar Zuid-West Afrika was gezon den, was nog net op tijd aangekomen om het gebied te behoeden voor vechten en bloedvergieten. Dit was geheel en al te danken aan Smuts, die op het bericht uit Londen om trent de ontdekking van het complot, met de grootste voortvarendheid was opgetre den. De beweging zou, naar Burke nog ver klaarde, het gebied verrast hebben, omdat men den omvang van het gevaar niet zag. De onderstaatssecretaris van de Italiaan sche marine, Cavagnari, heeft in de Kamer van fasces en corporaties een uiteenzetting gegeven, hij zeide, dat Italië weldra zal be schikken over een vloot, bestaande uit 4 slagschepen van 35.000 ton, 4 gemoderni seerde slagschepen van 26.000 ton, 19 zware kruisers', 12 snelle lichte kruisers, ongevee- 60 groote torpedobootjagers, ongeveer ij torpedobooten, meer dan 100 duik booten en eenige flottieljes motortorpedobooten. De duce heeft echter reeds besloten tot een nieuwe uitbreiding en nog dit jaar zal worden begonnen met een bouwprogramma voor zware kruisers, eenige escadrilles torpedobootjagers, een aanzienlijke groep duikbooten en hulpschepen. De samenwer king tusschen vloot en luchtmacht heeft dit jaar aanzenlijke vorderingen gemaakt. De reserves stellen het land in staat, ook aan een conflict van langen duur het hoofd te bieden. Een bijzondere correspondent meldt, dat mededeelingen van reizigers, komende uit Bohemen en Moravië, belangwekkende aan wijzingen vormen omtrent de politiek tot germaniseering van het protectoraat en den geestesgesteldheid van de Tsjechische be volking. Uit de vele inlichtingen blijkt, dat de houding van Hacha door de meeste inwo ners van Tsjechische nationaliteit scherp gecritiseerd wordt. Hitier, zegt men, heeft uit vrees voor een mislukking afgezien van het houden van een volkstemming in het protectoraat. Om het te doen voorkomen, dat de politiek van Hacha door de openbare meening gesteund wordt, zou besloten zijn tot het oprichten van de z.g. partij der na tionale eenheid, de eenige partij, die toege staan is. De Tsjechische bevolking wordt in onwetendheid gelaten omtrent hetgeen zich in de wereld afspeelt. Niet minder doeltreffend is het streven tot germaniseering van de economische hulpbronnen van het protectoraat. De con trole op de deviezen wordt uitgeoefend door Duitschers, die zich eveneens een over- heerschende positie hebben verworven in zeer belangrijke industrieele ondernemin gen, zooals de ijzergieterijen' te Praag en de munitiefabrieken te Brno. De Tsjechen komen steeds meer tot de slotsom, dat er een stelselmatig plan bestaat tot germaniseering van Bohemen en Mora vië, door de Tsjechische bevolking te dwin gen, naar Duitschland te emigreeren, ter wijl de toestroom van Duitschers naar de Tsjechische landen voortdurend toeneemt Italianen mogen geen koffie drinken. - In het fascistische staatsblad roept minister Starace alle partijleden op geen koffie te drinken of het verbruik tot een minimum te beperken, „ten einde aldus die landen er in te laten loopen, die voor hun koffie niet met Italiaansche goederen maar met goud betaald willen worden". Twee doodvonnissen voltrokken. - Gis- j teren zijn twee ter dood veroordeelden Duitschers, Georg Froch, oud 29 jaar, af komstig uit Gleiwitz en Mathias Gleser, oud 57 jaar, afkomstig uit Trier, terechtgesteld. Zij werden door de volksrechtbank ter dood veroordeeld wegens het overleveren van militaire geheimen aan buitenlandsche agenten. Duitsch vliegtuig in Frankrijk veron gelukt - Een Duitsch vliegtuig, waarop het hakenkruis was geschilderd werd tijdens een dichten mist bij Pontarlier (dept. Doubs) opgemerkt. Het toestel kwam in een veld terecht en geraakte in brand. Bij de wrakstukken van het vliegtuig werden de lijken gevonden van twee jonge Duitschers van ongeveer 25-jarigen leeftijd, die bur- gerkleeding droegen, doch geen enkel identiteitsbewijs bij zich hadden. Met Ibis en een pijp kan ik gelukkig wezen En zelfs vandaag den dag mijn krantblijmoedig lezen Dobbelmonn.... lekker, man! dient. Wij hebben zelden met zooveel spanning een rolprent gevolgd en zoo ge noten van origineele vondsten. Avondpost, Den Haag: .„een rolprent, die in alle opzichten af is. Tubantia, Enschede:,De regisseur van deze rolprent. Peter Stanchina, is er in geslaagd een film samen te stellen, welke de bezoekers van hét begin tot het einde boeit en welke in staat is den meest verwenden bioscoop-bezoeker eenige ge notvolle uren te bezorgen..." Volksblad voor Twente:„Deze film, die onder regie van Peter Stanchina tot stand is gekomen is een verrassend goede geworden. Het spel van Albrecht Schönn- hals als Axel v. Schack is uitstekend. SilnutieuiDS DE GLAZEN KOGEL. Harmonie. Over „De Glazen kogel" een Universal film, die van morgen af in de Harmonie draait schrijft De Nieuwsbron, Den Haag o.m.: ,De hoofdfilm „De Glazen kogel", boeit niet alleen door de interessante intrige, doch bovenal door het uitmuntende, ex pressieve spel der hoofdrol-vertolkers, de smaakvolle ensceneering en de zich door enkele bijzondere vondsten kenmerkende regie". Haagsche Courant:Er is geen zwak moment aan te wijzen Het is, nevens het knap gevonden en evengoed uitge werkte gegeven, het brillante, rustige spel van deze drie artisten, dat deze film ook hier het succes zal brengen, dat zij ver- MARIE ANTOINETTE. Victoria-Theater. Het Victoria-theater prolongeert „Marie Antoinette". En dat zal niemand, die de film in de afgeloopen week heeft gezien, verwonderen. Het is een filmwerk, dat niet alleen imponeert door den grootschen opzet en de kostbare uitvoering, maar bovendien en vooral door het spel van de hoofdper sonen: Norma Shearer als Marie Antoinet te, Robert Morley als Lodewijk XVI, John Barrymóre als Lodewijk XV, Tyrone Po wer als Axel van Fersen, Josef Schildkraut als de Hertog van Orleans en nog diverse anderen. Marie Antoinette is een stuk cultuurgeschiedenis, de historie van een vrouw en een man, die als dé vertegen woordigers van een vergaan systeem, moeten boeten voor al de fouten van een regime, dat zichzelf onmogelijk had ge maakt. Een regime, dat noch „Louis Caet" noch 1'Autrichienne hebben kunnen hervormen en aanpassen aan den zich baanbrekenden nieuwen tijd. JCe-ck School LANDDAG TE HEILOO. Door den Ned. Chr. Gemeenschapsbond wordt op den Hemelvaartsdag een landdag te Heiloo belegd. De bijeenkomsten wor den gehouden bij de muzieknis. Als spre kers worden hier o. a. verwacht: ds. W. J. Kooiman, van Amsterdam, en de evange listen van Prattenburg, van Oostveen en van Zeyl. De samenkomsten worden ge houden om half elf, half drie en half vijf. Bij ongunstig weer vinden de middag samenkomsten in de Ned. Herv. kerk plaats. ONZE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen vertrok de Oehoe van Schiphol met als gezagvoerder van Vee- nendaal. Aan boord bevond zich 420 K.G. brief post, 14K K.G. pakketpost en 264 K.G. vracht. De positie der postvliegtuigen was giste ren: uitreis: Torenvalk te Basra, Buizerd te Singapore; thuisreis: Emoe te Athene en Wielewaal te Rangoon. J(unst en Wetenschap Den naam getrouw, blijft de kunstenaars- vereeniging „Doorwerken" voortgaan met het organiseeren van exposities, om de stad- genooten te toonen, dat er in onze veste een ernstig groepje van beeldende kunstenaars is. De voorjaarstentoonstelling wordt gehou den in het perceel Langestraat, naast de Openbare Leeszaal, een tweetal vertrekken, waarin vroeger de recherche was gehuis vest Dat is de eenige lokaliteit, die het ge meentebestuur voor tentoonstellingen be schikbaar kan stellen. Ze zijn slechts een demonstratie van de armoede van een klein stadje. Voor Alkmaar, als centrumplaats voor den kop van Noordholland is het wel beschamend, dat er niets beters geboden kan worden. Alkmaar is wel eens de stad van kaas en koeien genoemd, maar wij mo gen het toch wel als bekend veronderstel len, dat Alkmaar in het verleden, toen de regentenfamilies bepaalden, hoe het be stuur zou zijn, van overheidswege een groo- tere kunstbelangstelling heeft gedemon streerd. Misschien brengt de nieuwe raad nog wel een bestuur, dat begrijpt, dat ook kunst een factor van hooge waarde is. Inmiddels moeten de kunstbelangstellen den zich er maar mede vergenoegen, kennis te nemen van hetgeen in de onvoldoenae gelegenheid geboden wordt. Wie geeft, wat hij heeft, is waard dat hij leeft. Gedachtig aan dit spreekwoord zullen B. en W. van den voorzitter van „Doorwerken" wel een dankwoord voor het beschikbaarstellen van deze illustere gelegenheid te incasseeren krijgen. „Doorwerken" verdient voor de volhar ding waarmede zij werkt, zeker een woord van lof, al is hetgeen thans geboden wordt, niet zoo belangrijk als wij reeds eerder van deze vereeniging te zien kregen. In „Letterkundig Leven" noemde Anna de Savornin Lohmann het reeds een onzin nige gedachte, dat menschen, die zelf niet vermogen iets te maken, dat ook maar lijkt op 't geen ze gaan beoordeelen, toch daar over critiek uitoefenen. Deze bewering hebben wij nooit geheel als juist onderschreven, doch wel is ze voor ons aanleiding geweest, steeds in het oog te houden, dat degene, voor de beoordeeling van wiens werk wij geplaatst werden, recht heeft op mildheid, omdat hij, ook al slaagde hij niet, steeds gestreefd heeft, het beste te geven wat in hem was. Van Koos Stikvoort kan zeker gezegd worden, dat elk werkje getuigt van de ernst die een waarachtig kunstenaar kenmerkt. Stikvoort gevoelt zich nog steeds getrokken door de romantische boeren-interieurs van onzen Achterhoek. De figuurtjes, die hij daarin plaatst, zijn van zoo'n juiste typee ring, dat wij overtuigd zijn, dat zijn werk in de toekomst alleen reeds uit folkloristische overwegingen gezocht zal worden. Stikvoort is evenwel vóór alles kunstenaar en maakt daarom wat hem in zijn ziel beroert. Hij heeft nog veel moeilijkheden te overwin nen. Wie echter zoo werkt als Stikvoort, moet er komen. De Wolf is de schilder van het aardige binnenplaatsje. De oude steden uit de mid deleeuwen trekken hem bijzonder en het is frappant hoe hij telkens weer iets roman tisch weet te brengen, dat bekoort. De kleur van zijn palet is gewijzigd. Hij schildert thans in een mooi grijs en bruin. Mooi van lichtval en compositie is een binnenplaatsje in Brugge, waar een trekker, de gitaar be spelende, ongezien beluisterd wordt door een schoone, een madonna-achtige verschij ning in een oude vensteropening. Als figuur stuk is het „Misdienaartje" ook een ver dienstelijk doekje. Jan van Dok is meer de man van de klare zakelijkheid. Zijn lichtgrijze kleuren de- monstreeren een te waardeeren voornaam heid. Dat hij talent bezit, bewijst vooral het schilderij „Kruik op doek met opgezette Pinquin op boek", in een modern interieur zou dit doek goed op zijn plaats zijn. Plas zoekt het in zonniger kleuren. Zijn werk, overigens verwant aan de voortge zette Haagsche school, blijft om de roman tiek boeien. Van Heertjes hangen er een paar aar dige schilderijtjes. Vooral dat met de woon schuiten is niet onverdienstelijk. Mej. Tulp toont in haar bloemstillevens vooruitgang. W. Koster is vertegenwoordigd door een geslaagd meisjesportret. Tot 20 Mei is de tentoonstelling dagelijks van 25 uur geopend. „Doorwerken" brengt geregeld offers om regelmatig voor den dag te kunnen komen. Ze verdient daarom, dat kunstliefhebbers als donateurs toetreden. Voor 1 per jaar is men dit. Men maakt dan kans een schil derij te winnen, want ieder jaar wordt er onder de donateurs een schilderij verloot. Dit jaar stelde de heer J. de Wolf voor dit doel een mooi doek beschikbaar. D. A. K. 262. Alles wat hij ziet is even wonderlijk en vreemd. Wat zal hij een hoop kunnen vertellen als hij weer thuis is. - 263. Over bergen en dalen gaat onze held thans verder. Langzamerhand wordt het landschap minder afwis selend. .%ucqedijke Stand GEBOREN: Maria B. H., d. van Johannes Th. W. Gale- sloot en H. C. van 't Hoff. Grietje, d. van Jan van Erkelens en A. Scheffers. GETROUWD: Gerardus F. van Veen en Maria Velse- boer. Jacob Boots en Brigitta W. C. van Riet.Adrianus W. Jonker en Guurtruida C. Roskam. Cornelis Torenvlied en Ma rie J. van der Goes. Jacobus Torenvlied en Theodora van der Pot. Gerrit Visser en Guurtje de Rover. OVERLEDEN: Aris Visser, gehuwd met S. Pijper, 66 jaar. fxuuU en Jmm&ou» Eindelijk is er verbetering in den aan voer gekomen en dagelijks neemt die toe. Spinazie, de vorige week nog bij groote kwantums aangevoerd, werd Vrijdag al minder en Maandag kwam dit nog meer naar voren. Daardoor waren de prüz®Q reeds hooger en gingen van 20 ct. (de min prijs) tot 45 cent per kist (8 kg). Kropsla begint ook los te komen en het zal de vol gende week wel „volop" zijn. Maar mei den grooten aanvoer komt ook het afvaL Er was variatie in kwaliteit, welk* tot uiting komt in de prijzen van 1.90—f 5.40 per 100 bos. Een product dat ook meer op den voorgrond komt, is peen. En de prijzen verschillen niet veel al zou men uit de noteering te Alkmaar en Beverwijk het te gendeel opmaken. Doch in Beverwijk heeft men zware bossen en daar waren de prijzen 1624 per 100 bos. Postelein wordt ook ruimer aangevoerd, doch de prijzen 7085 cent per kL kist zijn nog allerminst laag. Trots den grooteren aanvoer bleven de prijzen voor Rabarber op peil en wel 4.50 7 per 100 bos. Komkommers waren ge wild en bij een kleinen aanvoer bleven de prijzen, 1216.5C, op peiL Bloemkool was de vorige week buitengewoon duur. Alles werd voor Amsterdam opgekocht en deze abnormaal hooge prijs heeft zich ge wroken. Er is niet verdiend en daarom wa ren de prijzen Maandag lager. De gemiddel de prijzen waren 3036 cent (Vrijdag nog 3846 cent) per stuk. Witlof wordt met den dag minder in kwaliteit en toch blijven de prijzen op peil en wel ?026.50 per 100 kg. De „eerste" asperges blijven gewild. Dik- wit gold f 4662 cn dik-blauw 3442 per 100 bos. Andijvie blijft op een hoog prijsneveau en ook nu weer 18f 30 per 100 kg. Er is steeds goede vraag naar prei, doch de prijzen 7f 10.50 per 100 kg zijn niet te hoog. De aardbeien alleen nog stookproduct beginnen meer en meer los te komen. De hooge prijzen zijn er geweest en de prijs, 1626 cent per doosje, is aller minst hoog. De overige artikelen, als uien, bieten, wortelen en kool hadden niet veel meer te beteekenen. Sport Voetbal. VEREENIGING VAN TWEEDE, DERDE EN VIERDE KLASSERS. In de dezer dagen gehouden algemeene vergadering van afdeeling 1 der vereeni ging ter behartiging van de belangen van tweede, derde en vierde klasse voetbalver- eenigingen in Nederland, werden de aftre dende bestuursleden, de heeren J. W. L. Scherpenhuizen en H. B. Verbeek bij ac clamatie herkozen. Als afgevaardigden naar de bondsvergadering werden aangewezen voor de tweede klasse G. Kruyver, H. Scheen en I. Galavazi. Voor de derde klasse G. Hohman en J. W. L. Scherpenhuizen, voor de veerde klassse J. A. W. Bergvelt. Met groote meerderheid werd een voor stel aangenomen om te trachten het daar heen te leiden, dat bij uitwedstrijden van het Nederlandsch elftal geen radio-uitzen dingen tusschen 1 en 5 uur meer zouden plaats vinden. Een vlugge afwerking van het wedstrijdprogramma en minder bena deeling van de zomersporten zouden hier van het gevolg zijn. Men was het niet eens met de late vast stelling van de bekerwedstrijden en over de beperkte deelneming. Dringend werd verzocht maatregelen te nemen tegen het z.g. wilde voetbal in den zomer. Nog werd gememoreerd, dat er plannen bij den K. N. V. B. bestaan om uniformiteit in den aanvang van het vereenigingsjaar te brengen, dit zou dan gelijk worden met het boekjaar van den K. N. V. B., n.1. 1 Juni. Wielrennen. DE RONDE VAN DUITSCHLAND. Twee Nederlanders zullen starten. Ruim zestig renners zullen deelnemen aan de ronde van Duitschland, welke 1 Juni a.s. te Berlijn aanvangt. Er verschij nen 44 Duitsche renners aan den start en 24 buitenlanders. De volgende buitenland sche renners zijn voor deze ronde, welke de langste van de wereld zal zijn, reeds aan geworven: België: Bonduel, Spiessens, Christiaens, Wierinckx, Coelaert, Grysolle, reserve Moerenhout. Zwitserland: Amberg, Nievergelt, Zim- mermann, Stettler, Kern en Joh. Meier. Frankrijk: Lachat, Level, Oubron, Fon- tenay en twee nog nader aan te wijzen renners. Gemengde ploeg: Schuit e, Mid delkamp, Jakobsen (Denemarken), Pe- tersen (Denemarken), Canardo (Spanje) en Ezquerra (Spanje). Dammen. DAMWEDSTRIJD TE HEILOO. De damclub „Heiloo" speelde met „C.D. C." van Castricum een vriendschappelij- ken wedstrijd. Eindigde de vorige ontmoe ting in gelijk spel, 12—12, thans kwam „Heiloo" in een verbeterde opstelling uit en won den strijd met 199.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9