DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 3. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, greote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij T h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 117 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 19 Mei 1939 HoofdredacteurTj. N. ADEMA. 141e Jaargang Witboek over Palestina. Joden een derde deel der bevolking. Overgangsperiode. Joden en Arabieren staan afwijzend. „Joodsche bevolking uitgeleverd". De algemeen© toestand. Palestijnsche joden betoogen tegen de plannen. Scandinavische landen antwoorden. Alleen Denemarken niet afwijzend. ALKMAARSCHE COURANT. Onafhankelijke Palestijnsche staat binnen 1Q jaar. De plannen der Britsche regeering ten aanzien van Palestina, zooals die uiteengezet zijn in het Woensdagavond gepubliceerde Witboek komen neer op het vestigen van een onafhankelyken Paleslynschen staat binnen tien jaar en beperking van de Joodsche immigratie tot 75.000 over vijf jaar met daaropvolgende stopzetting der immigratie. De nieuwe staat zal door verdragen verbonden zijn met het vereenigd koninkrijk, waardoor op bevredigende wijze wordt voorzien in de commer ciële en strategische behoeften der beide landen. Overleg met den Volken bond zal noodig zijn met het oog op het beëindigen van het mandaat. De onafhankelijke staat zal er een zijn, waarin de Arabieren en Joden tezamen regeeren zoodanig, dat de levensbelangen van beide gemeen schappen worden gewaarborgd. De vestiging van den onafhanke- lijken staat zal worden voorafgegaan door een overgangsperiode, gedurende welke de Britsche regeering verant woordelijk blijft. In de overgangs periode zal het Palestijnsche volk een grooter aandeel in de regeering wor den gegeven. Zoodra de vrede en orde voldoende hersteld zijn, zullen stappen worden ondernomen om de politiek ter. uit voer te leggen, waarbij den Palestijn- nen een steeds grooter aandeel in de regeering des lands wordt gegeven. Het doel is, met de leiding van alle de- parlementen Palestijnen te belasten, die terzijde worden gestaan door Britsche ad viseurs, doch die aan het toezicht van den hoogen commissaris zijn onderworpen. De Palestijnsche departementshoofden zullen zittingen hebben in een uitvoeren den raad, die den hoogen commissaris van advies dient en Arabische en Joodsche ver tegenwoordigers zullen worden uitgenoo- digd, tot het vervullen der functies in ver houding tot de sterkte der onderscheidene bevolkingsgroepen. De uitvoerende raad kan later worden omgezet in een minister raad. De regeering is bereid, het apparaat in het leven te roepen noodig voor het instel len van een volksvertegenwoordiging, indien de openbare meening zich hiervoor zou uitspreken. Na vjjf jaar. Na vijf jaar van het herstel van den vrede en orde af, zal worden overgaan tot het instellen van een geschikt lichaam ter vertegenwoordiging van de Palestijnen en de Britsche regeering, welke aanbevelin gen zal doen voor een grondwet van het onafhankelijke Palestina. De Britsche regeering zal moeten kunnen vaststellen, dat voldoende gezorgd is voor de veiligheid van en vrijen toegang tot de heilige plaatsen en voor de bescherming van de belangen en eigendommen van verscheidene religieuze lichamen, alsook voor de bescherming van dt verschillende gemeenschappen en dat rekening is ge houden met de eischen van de strategische positie, tot tevredenheid van de Britsche regeering. Zoo de omstandigehden na 10 jaren uit stel r.oodig mochten maken, zal de Brit sche regeering overleg plegen met de Pa lestijnen, den Volkenbond en de omliggen de Arabische Staten, alvorens tot uitstel te besluiten. In dit geval zal zij in samenwerking met de diverse partijen plannen ontwerpen om tot het gewenschte doel te komen. De immigratie. Gedurende de komende vijf jaren zal de Joodsche immigratie in een zoodanig tempo geschieden, dat de Joodsche bevolking op ongeveer een derde van de totale bevol king wordt gebracht. Zoodoende zullen de eerstvolgende vjjf jaren ongeveer 75.000 emigranten kunnen worden toegelaten. Voor elk jaar zal een quotum van 10.000 zijn toegestaan en als bijdrage in de rege ling van het Joodsche vluchtelingenvraag stuk nog eens 25.000, waardoor het totaal op 75.000 wordt gebracht. Na vijf jaar zal geen Joodsche im migratie meer zijn toegestaan zonder vergunning van de Arabieren. Aan den hoogen commissaris zullen be voegdheden worden gegeven tot het rege len van de overdracht van het land. De regeering verwerpt den eisch der Arabieren, dat Palestina tot een Arabische staat wordt gemaakt, alsook den eisch der Joden, dat Palestina een Joodsche staat wordt, daar dit laatste in strijd zou zijn met de verplichtingen tegenover de Ara bieren krachtens het mandaat. De Lobby-correspondent van Reuter zegt, dat omtrent den vorm van den nieu wen staat geen willekeurige beslissing is genomen. Deze kan federaal zijn of unitair. Hij zal bepaald worden in overleg met den Volkenbond. Het geheele plan is onder worpen aan de goedkeuring van den Vol kenbond. Het Witboek zal Maandag en Dinsdag a.s. in het Lagerhuis besproken worden en minister Macdonald zal dan de redenen uiteenzetten, welke de regeering tot het nemen dezer besluiten aanleiding hebben gegeven. Het Joodsch agentschap voor Palestina te Londen deelt officieel mede: „De nieuwe politiek komt hierop neer, dat het Joodsche volk het recht ontzegd wordt wederom een nationaal huis op te bouwen. Zij draagt het gezag over Palestina over aan de tegen woordige Arabische meerderheid, levert de Joodsche bevolking aan de genade van deze meerderheid over en stelt voor de Joden in hun eigen vaderland een territoriaal ghetto in. Het Joodsche volk beschouwt deze woordbreuk als een zwichten voor het Ara bische terrorisme. De vrienden van Groot- Britannië worden erdoor overgeleverd aan hen, die dit land bestrijden. De kloof tus- schen de Joden en de Arabieren moet er door verbreed worden, en de hoop op vrede in Palestina wordt erdoor ondermijnd. Het is een politiek, waarin het Joodsche volk niet zal berusten. Het nieuwe regiem zal eiken moreelen grondslag missen en in strijd zijn met het internationale recht. Zulk een regiem kan slechts met geweld ingesteld en gehandhaafd worden. De Joden zullen nooit toelaten, dat de poorten van Palestina voor hen gesloten worden". Rede van Weizmann. Tijdens de sluitingstergadering van de jaarlijksche conferentie der Engelsche en Iersche Zionistische Federatie, heeft Chaim Weizmann, de voorzitter der Zionistische wereldorganisatie, een rede uitgesproken, waarin hij zeide het te betreuren, dat de Britsche regeering „een verschrikkelijken slag heeft kunnen toebrengen aan de hoop op verlossing der Joden, en teruggekomen is op de 22 jaar geleden plechtig gegeven belofte". Volgens Weizmann geeft het wit boek in feite aan de Joden het statuut van onderdanen van een Arabischen staat: dat wil zeggen van een blijvende minder heid. „Moet men zich er over verbazen", zoo voegde hy daaraan toe, „wanneer zij thans verklaren, dat zij die politiek niet zullen aanvaarden, en gelooven, dat zij tenslotte ineen zal storten onder het gewicht van eigen onrechtvaardigheid?" Protest der Nederlandsche Joden. Gisteren hebben te Amsterdam de verte genwoordigers van eenige belangrijke Jood sche organisaties beraadslaagd over de door de Nederlandsche Joden daartegenover arn te nemen houding. Nadat verschillende aanwezigen het woord hadden gevoerd, werd een resolutie aange nomen, waarin geprotesteerd werd tegen de Japan heeft zich in het Verre Oosten het een en ander kunnen permitteeren: Het legde de papieren protesten van de groote Westelijke mogendheden kalmweg naast zich neer, in de overtuiging, dat ze dichter bij huis toch te veel internationale puzzle's hadden uit te zoeken, om zich bovendien nog daadwerkelijk bezig te houden met de Oost-Aziatische problemen. Inderdaad was dit tot op zekere hoogte juist hetgeen wel gebleken is uit de belangrijke strategische voordeelen, die het tot voor kort heeft weten te behalen. Maar thans schijnen nieuwe veroverin gen, die de belangen van de groote Weste lijke mogendheden direct bedreigen, yoor- loopig van de baan. Hetzelfde verschijnsel, dat ook in Europa is waar te nemen, nu eindelijk blijkt, dat 't Londen ernst is in zijn strijd tegen de agressietactiek. Of de be- teeker.is van dien heiligen ernst vol komen tot Hitier doordringt, d.w.z. zonder bezwaar von Ribbentrop passeert, is 'n vraag, waarin we ons op het oogenblik niet zullen verdiepen, hoewel ze van het allergrootste gewicht is. Misschien zelfs wel van beslissende beteekenis. Ook de Japanneezen, hier in het bizon der de Japansche militaire kringen, hebben thans gemerkt, dat de democratieën in het offensief zijn. Na de bezetting van Hainan en van de Spratley-eilanden. die Enge land, Frankrijk en de Ver. Staten zich heb ben laten velgevallen, was nu de beurt aan de internationale nederzetting van Koe- langsoe te Amoy, die door Japansche mariniers werd bezet. De Japanners lieten huiszoekingen verrichten, arresteerden anti-Japansche elementen en ste'den een vijftal zeer ver-gaande eischen aan den gemeenteraad, arrestatie van alle anti- Japansche elementen en hun uitlevering aan de Japansche autoriteiten; ontslag van den voorzitter van den gemeenteraad en van het hoofd van politie en hun vervan ging door drie Japansche ambtenaren, ver grooting van het aantal Japansche verte genwoordigers van 3 tot 5, zoodat deze de meerderheid vormden; het verleenen van kiesrecht aan de Formosiaansche inwo ners; vervanging van de tegenwoordige Chineesche leden van den raad door drie andere (den Japanners welgevallige) Chineezen; opheffing van alle beperkingen voor de Japanners, zoodat deze kunnen „samenwerken" met de gemeentelijke po litie tot het onderdrukken van het anti- Japansche terrorisme. Maar deze nieuwe uitdaging, een kracht-proef van wijdere strekking, ging te ver. De gemeenteraad verwierp zonder eenige reserve de Japansche eischen en Londen, Parijs en New-York protesteerden krachtig te Tokio. Om te toonen dat het dezen keer volmaakten ernst was, werden Engelsche, Amerikaansche en Fransche oorlogsschepen naar Amoy gestuurd, waar te Koelangsoe troepen aan land werden gezet. En het resultaat bleef niet uit: zelfs de Japansche militairen bleken plotseling plooibaar. Men beloofde, de Japanners te zullen terugtrekken en inmiddels heeft een deel Koelangsoe alweer verlaten. tl Deze gebeurtenis heeft wellicht als symptoom een belangrijke beteekenis. Het zou een aanwijzing kunnen zijn, dat Japan het in laatste instantie toch niet aan durft de internation-'e concessies in diver se bezette Chineesche plaatsen te liquidee ren. Een plan, waarover in de Japansche bladen tegenwoordig veel geschreven wordt. De „Kokoemin Sjimboen" schrijft bij voorbeeld, dat het geheele Chineesche pro bleem slechts kan worden „opgelost", wanneer de internatijnale concessies in de eerste plaats natuurlijk te Sjanghai de grootste onder het „nieuwe regime" van China worden geplaatst. Dat beteekent dus: Onder het Japansche regime! Het blad betoogt, dat het herstel van den vrede in de door Japanners bezette gebieden op het handhaven van den status quo in de buitenlandsche concessies afstuit. Had men nu Japan in Amoy zijn gang laten gaan, dan vreesden Engeland, Frank rijk en de Ver. Staten binnen afzienbaren tijd hetzelfde lot voor de overige, dikwijls veel belangrijker concessies. Het ging .iu een oogenb'ik hard tegen hard, maar het schijnt, dat ook het dynamische Japan voor een krachtige houding gevoelig is. Het beseft, dat in het bizonder de Ver- eenigde Staten zich zoo noodig met de uit dagingstactiek van een aantal Japansche generaals kunnen bezig houden op dezelfde wijze als Engeland en Frankrijk dat ten laatste met de afpersingstactiek van de „as" hebben moeten doen. En voörloopig niet zonder succes. nieuwe koers in de Britsche politiek ten aanzien van Palestina. Besloten werd deze resolutie ter kennis te brengen van den Volkenbond, de Britsche regeering als mandaatmogendheid en de Nederlandsche regeering. Het standpunt der Labourpartij. De Labourpartij stelt een amendement op de regeeringsmotie die Maandag zal wor den ingediend) ten aanzien van Palestina op. Dit smendment zegt, dat aangezien de regeeringsvoorstellen niet in overeenstem ming zijn met den letter en den geest van het mandaat en niet berekend zijn op een verzekering van een vreedzame en voor spoedige ontwikkeling van Palestina, het huis van meening is, dat het parlement niet op reces behoort te gaan. hangende de be studeering van deze voorstellen door de permanente mandaatscommissie van den Volkenbond. Arabieren teleurgesteld. Na de vergadering waarin de houding be sproken is. die aangenomen moest worden ten aanzien van het witboek, heeft het hooge Arabische comité een communiqué uitgegeven, waarin o.m. gezegd wordt: Het comité constateert, dat het witboek gebaseerd is op de voorstellen, die Enge land heeft voorgelegd op de conferentie te Londen en die eensgezind werden verwor pen door de Arabische Palestijnsche delega tie en de vertegenwoordigers der Arabische landen. Het comité constateert zelfs, dat de Britsche regeering op sommige belangrijke punten, vervat in de verworpen voorstellen op haar woorden terugkomt. Het comité verklaart bijgevolg, dat zijn houding die der gedelegeerden ter Londensche conferentie blijft. Het comité zal binnenkort een uitvoe rig communiqué uitgeven, dat de redenen zal behelzen, die de verwerping motivee- ren. Tien jaar te lang geacht. Arabieren teleurgesteld. Arabische kringen te Londen zijn teleur gesteld over de overgangsperiode van tien jaar. Zij zijn van oordeel, dat de uiterste limiet drie jaar had moeten zijn en voeren aan, dat Palestina niet tien jaar verder kan gaan met als einddoel een Arabische bonds staat. In deze kringen verklaart men dat, alvorens de Arabieren den huidigen strijd staken, zij overtuigd moeten zijn van het voornemen der Britsche regeering, een vol doende begin te maken met het aansturen op onafhanklijkheid. Ten aanzien van de voorgestelde immigratie van 75.000 Joden verklaren de Arabieren, dat de economische toestand in Palestina zulk een belangrijke verhooging niet zal toelaten. Ongeregeldheden te Jeruzalem. Terroristen hebben de radio-voorlezing van het witboek in de drie officieele talen verstoord door alle vier de lijnen tusschen de studio te Jeruzalem en den zender te Ramallah door te snijden. Te Tel Aviv hebben 1500 Joodsche betoo- gers de bureaux van de districts-overheid bestormd. Zij verwoestten de inventaris en stichtten brand. Een Joodsche politie-agent is ernstig gewond, toen uit de menigte werd geschoten, nadat de politie een charge had gemaakt. De rust is inmiddels weergekeerd. De meerderheid der Joodsche bevolking verwerpt de gedachte aan geweld: men ver wacht eerder een lijkelijk verzet, te verge lijken met de actie van Gandhi. Tot middernacht waren Joodsche winkels en openbare gelegenheden gesloten ten tee- ken van protest tegen den inhoud van het witboek. Bekendmaking van het witboek heeft te Haifa tot verschillende Joodsche demonstra ties geleid. Bijna vierduizend jongelui heb ben op de binnenplaats van de technische school het witboek verbrand. Vi '-:zend andere personen sloten zich bij deze de monstratie aan. Er werd geroepen: „Leve de verklaringen van Balfour" en „Weg met het witboek". Onder de Joodsche bevolking is uit pro test een groote staking uitgebroken. Te Haifa en te Tel Aviv is de staking volko men. Joodsche betoogingen. Gistermiddag trokken vijftienduizend Jo den onder leiding van opperrabbijn Herzog en andere rabbijnen in een ordelijke betoo ging door de hoofdstraten van de Joodsche wijk van Jeruzalem. In den stoet werden borden met de volgende opschriften meege dragen: „Wij willen ons niet overgeven aan de politiek van de regeering" en „Wij wil len geen minderheid vormen onder Arabi sche heerschappij". Gisteravond hebben de betoogingen in Je ruzalem ernstige afmetingen aangenomen. De massa betoogers wilden zich naar het districtscommissariaat begeven; in de Jood sche wijk bleven zij verzet bieden aan de politie. Troepen, met helmen op, plaatsten Spaansche ruiters om de betoogers te om singelen. Om negen uur gisteravond waren aan En gelsche- zijde 12 gewonden gevallen en 100 aan den kant van de betoogers. Veertig hunner liggen in het Joodsche ziekenhuis, waar zy als gearresteerden worden behan deld. Een der Britsche politieagenten, die by de botsingen gewond werd, is overleden. De politie heeft overigens een groote zelf- beheersching getoond. Zij greep eerst in, toen twee hunner door schoten gewond wer den. Anderzijds hebben verantwoordelijke Joden getracht de menigte van excessen te weerhouden. De oproermakers werden van de wijs gebracht, toen de autoriteiten de verlichting doofden, zoodat het in de wijk geheel donker werd. Thans is de orde hersteld. Gepantserde wagens rijden door de straten. Tijdens de ongeregeldheden is brand gesticht in een deel van het postkantoor. Betoogers deden een aanval op een Britsch warenhuis en een Duitsch koffiehuis, waar schade werd aan gericht. Op het Joodsche college is de Zionisti sche vlag halfstok geheschen. Her zog heeft een toespraak gehouden, waarin hij zeide, dat Engeland ontrouw is gewor den aan de goddelijke opdracht Israël te verlossen. Ook in de Joodsche wijk te Haifa zijn massa-betoogingen gehouden, het verkeer is geheel stilgelegd. Te Berlyn is het volgende communiqué gepubliceerd: „In verband met de verklaring van den Führer in zyn rijksdagrede van 28 April over de bereidheid van Duitschland tot het afsluiten van niet-aanvalsverdragen, zijn onderhandelingen gevoerd tusschen de Duit- sche rijksregeering en de regeeringen van Estland, Letland, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Finland over de afsluiting van dergelijke verdragen. De onderhandelingen met Estland en Let land staan op het punt afgesloten te wor den. Met Denemarken bestaat principieele overeenstemming over het spoedig afsluiten van een wederzij dsch niet-aan vals verdrag. Met Zweden, Noorwegen en Finland is de gedachtenwisseling geëindigd met het vol gende resultaat: de Zweedsche en Noorsche regeeringen hebben de Duitsche regeering opnieuw verklaard, dat hare landen zich niet door Duitschland bedreigd gevoelen en dat zij met handhaving van het beginsel der neutraliteit en onafhankelijkheid het voor nemen hebben met geen enkel land niet- aanvalsverdragen af te sluiten. Zy houden derhalve een overeenkomst van dien aard niet voor noodzakelijk en zijn met de rijks regeering overeengekomen af te zien van een voortzetting van het plan. Tot een ge lijk resultaat hebben ook de onderhande lingen met de Finsche regeering geleid". Havas zegt over het standpunt van Dene marken, dat het Duitschland in zijn ant woord vry laat om te beoordeelen of onder de tegenwoordige omstandigheden een pact nog wenschelyk is. Geprikkeldheid te Berlijn. Te Berlyn betoont men een zekere geprikkeldheid, welke vooral gericht is jegens den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken, Sandler, die daar als de promotor wordt beschouwd van deze beleefde weigering der Scandina vische landen. Ook de houding van Finland heeft het rijk teleurgesteld, dat van de zijde van dit land meer „begrip" had verwacht. Er dient te worden opgemerkt, aldus Havas, dat Hitier in zyn antwoord aan Roo- sevelt op 28 April in den rijksdag ver klaard had, dat de Scandinavische landen van Duitschland garantieverklaringen zou den kunnen verkrijgen „indien zij daartoe den wensch te kennen zouden geven" en dat het vervolgens Duitschland was, dat het initiatief nam deze voor te stellen. In de Duitsche pers, aldus merkt Havas tenslotte op, wordt de laatste dagen al «iet meer geschreven over niet-aanvalsverdra gen met de Baltische staten: Letland en Est land. Reeds een paar weken geleden was gezegd, dat de onderteekening van niet- aanvalsverdragen met deze landen ieder oogenblik kon worden verwacht. Men wenscht in deze vertraging het ge volg te zien van de „duistere machinaties der Westersche mogendheden die aan de Sovjet-Unie zyn geleerd". In dit verband is van belang het bericht uit de Poolsche „Kurer Warszawski", dat de plaatsvervangende volkscommissaris van buitenlandsche zaken der Sovjet-Unie, Po- temkin, zich eind Mei voor een officieel be zoek naar Estland, Letland en Litauen zal begeven. Ook Smigly Rydz zal aan deze lan den een bezoek brengen. Zie verder Binnenland pag. 2, §e bUd.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1