IBIS shag REGEN. GEZONDHEID NIET GEMENGD NIEUWS. WAAG UW Wollen ondergoed Drama in Amsterdam-West. Vrouw op straat door haar man doodgeatoken. is goed voor Rheumatiek. Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. HEERHUGOWAARD TV'EEDE BLAD 3 Een ieder naar zijn meug: een aardworm voor den merel, Een pijp en Ibis-ihag voor iederen flinken kerel I BF VOOPDEPIJP Dobbelmannlekker, man Gister is in Amsterdam-West een vrouw door haar man doodgestoken. Voorbijgangers en bewoners van het Barendsplein waren getuige van een drama, dat een zeer kort verloop had en waarbij een 42-jarige vrouw om het leven is gekomen. De dader is een 51-jarige man, die reeds verscheidene jaren met de vrouw, een kleurlinge uit Zuid-Java, gehuwd is, maar gescheiden van haar op een kamer in Am sterdam-Zuid woont. De vrouw woont in het tehuis van de vereeniging Hulp voor Onbe- huisden. Het echtpaar heeft vier kinderen. Het oudste, een meisje van dertien Jaar. woont bij den vader, twee kinderen worden in een sanatorium verpleegd, terwijl het jongste met de moeder is ondergebracht bij Hulp voor Onbehuisden. Het schijnt, dat de vrouw omgang had met andere mannen,wat de jalouzie. van den echtgenoot had opgewekt. Hoe en waar de man haar gistermiddag ontmeet heeft, is nog niet bekend, maar in ieder geval be vonden zü zich omstreeks half twee op het Barendsplein, wpar voorbijgangers merkten, dat er een korte, maar felle woordenwisse ling tusschen hen ontstond. De man greep toen plotseling een grcot padvindersmes, dat hij bij zich droeg, en stak de vrouw ^enigé, malgp in den hals. Een der steken trof den halslagader, die werd doorgesneden, met het gevolg, dat de vrouw hevig bloedend ineenzeeg. Nog voor dat hulp ter plaatse was, had zij den geest gegeven en toen een auto van den gemeen telijken geneeskundigen dienst ter plaatse kwam, kon deze nog slechts het lijk naar het Wilhelmina-gasthuis vervoeren. Twee voorbijgangers, die de .noodlottige daad niet meer hadden kunnen voorkomen, grepen den man vast, die zich, zonder zich te verzetten, naar het politieposthuis op het Haarlemmerplein liet overbrengen. Vandaar werd hij forten tijd later over- gebacht naar hel politiebureau Spaarndam- merstraat, waar hij is ingesloten. De chef van dit bureau trachtte den man een ver hoor af te nemen. Deze was echter geheel versuft en was gedurende den middag niet in staat een verklaring af ie leggen, Zoodat men omtrent de eigenlijke motieven van den moord neg in het duister verkeert. KONINGIN EN PRINSES BIJ DEN N. J. V.-MARSCH. Zooals reeds was medegedeeld had H. M. de koningin het voornemen te kennen ge geven de deelnemers aan den N. J. V.- marsch gade te slaan op een punt, waar zij allen langs zouden komen. Te ongeveer twee uur gistermiddag arriveerde H. M. op de Laan van Clingendaal en een groote ver rassing was dat prinses Juliana zich bij haar bevond. Gedurende het voorbijtrekken van de wandelaars lieten koningin en prinses zich omtrent de verschillende groepen deel nemers inlichten. H. M. stelde zooveel belang in den marsch, dat zij afweek van haar oorspron kelijke plan om tot half vier te blijven; zij wenschte de laatste deelnemers aan den marsch te zien en eerst tegen half vijf ver trokken koningin en prinses. DE „VADER VAN FORT HONSWIJK" GEEERD. Gedenksteen onthuld. In Januari j.1. is te Aalten overleden de commandant van het fort Honswijk, overste A. Captijn, die in de mobilisatie jaren door zijn verhouding tot zijn onder geschikten den eerenaam van „vader van Honswijk" verwierf. Een comité deed na zijn dood een be-^ roep op de leden van de vereeniging Honswijk, om een monument te stichten op zijn laatste rustplaats. Op Hemelvaartsdag kwam men uit alle oorden van het land op de algemeene begraafplaats te Zeist bijeen, om eejg ge denksteen over te dragen aan de nabe staanden van overste Captijn. Onder de aanwezigen bevond zich o. a. oud-minister dr. Deckers, de voorzitter van den B. V. L. Allereerst werd gesproken door den heer J. Zilverder, oud-adjudant te Hons wijk, voorzitter van het comité. Daarna voerde dr. Deckers het woord. De zoon van overste Captijn, adelborst te Den Helder, sprak hierop mede namens zijn moeder woorden van dank voor de treffende hulde, de nagedachtenis van zijn vader bewezen. De Rotterdamsche diergaarde. - Na mens de Stichting Rotterdamsche Dier gaarde is Woensdag aanbesteed het maken van een gewapende betonfundeering voor het Riviera-halcomplex. Er waren 62 bil jetten ingeleverd, laagste was de firma J. Th. Cornet te Leiden voor f 189.822. HET CONTROLESYSTEEM BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Betreden der perrons zonder geldig plaatsbewijs of perronkaartje Is verboden. Sinds 15 Mei bij de invoering van den zomerdienst, is bij de Nederlandache spoor wegen de controle bij den ingang, dus bi het betreden van de perrons voor alle sta tions in den lande opgeheven. De proef, welke in Utrecht gedurende een maand werd genomen, bleek zelfs in den drukken jaarbeurstijd uitstekend te voldoen, zoodat de directie besloot dezen maatregel ten ge rieve van de reizigers, tevens dienend als bezuiniging, op alle stations in de lande toe te passen. De ervaringen, gedurende de afgeloopen dagen hierbij opgedaan, zijn evenwel van dien aard. dat de directie der N. S. ons verzoekt het publiek op het volgende te wijzen, waardoor groote moeilijkheden kun nen worden vookomen: Het komt meerdere malen voor, dat het publiek de nieuwe regeling niet begrijpt en zich zonder geldig plaatsbewijs of perron- kaartje op het perron begeeft. Bij het ver laten van het station vallen deze personen natuurlijk in handen van de beambten, die bij de uitgangen hun controle blijven uit oefenen. Alleen de contole bij het betreden van de perrons is opgeheven, bij het verla ten van het station moet men dus óf een geldig plaatsbewijs kunnen toonen óf een geldig perronkaartje. Niemand mag dus op de perrons zonder in het bezit te zijn van een geldig plaatsbe wijs of een perronkaartje. Wis zich hier aan houdt, voorkomt voor zichzelf als voor de beambten veel last. Nachtveilingheid'diensten en bewa kingrbediijven. - In verband met het Ko ninklijk Besluit tot uitvoering van de wet op de weerkorpsen en de regelingen, die daarin zijn getroffen met betrekking tot de partcuiiere bewakingsbedrijven en nacht veiligheidsdiensten, hebben eenige bona fide belanghebbenden, mede naar aanlei ding van de door den minister van justitie vastgestelde vereischten van toelating, be sloten over te gaan tot oprichting van de Nederlandsche vereeniging van nachtveilig heidsdiensten en bewakingsbedrijven. Tandartsenorganisaties jubileeren. - Het was een merkwaardige jubileumbijeen komst, die gisternamiddag in American- Hotel te Amsterdam werd gehouden. Drie tandartsenorganisaties herdachten tegelij kertijd hun jubileum en deden dit gezamen lijk. De oudste van deze organisaties, het Ne- derlandsch Tandheelkundig genootschap, herdenkt zijn zestigjarig jubileum, terwijl de vereeniging van Nederlandsche tandart sen haar 35-jarig jubileum herdenkt en de Nederlandsche maatschappij tot bevorde ring der tandheelkunde haar zilveren feest viert. De herdenking van deze jubilea zal drie dagen duren. Ccnvnlssleisoteering beter. De com- mUsienoteering beter. - De comrr.issienotee- teering voor Nederlandsche boter is heden vastgesteld op 66 cent per kg. De boterheffing. - Het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter is, be houdens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 18 tot 25 Mei vastgesteld op 60 cent per kg. Boterprijs Kopenhagen. - De officieele Deensche boternsteering is vastgesteld op 218 kronen of 84 cent per kg. Honderdjaiige te Schiedam. - Gister vierde de weduwe Berkelpoot, verpleegde in het St. Jacob-gasthuig te Schiedam, haar honderdsten verjaardag. Zij geniet een goe de gezondheid en is nog helder van geest. Sport Kegelen. VOOR DE TWEEDE MAAL HAARLEM—ALKMAAR. Zooals men zich zal herinneren is op 22 Januari 1.1. in de Unie alhier de 2e helft van den jaarlijkschen stedenw. Haarlem Alkmaar verkegeld. Was de stand in Haar lem 65526004 ten gunste van de gasthee- ren, op eigen banen wisten onze stadge- nooten dezen achterstand precies in te ha len, zoodat men, bij wijze van van spre ken, eindigde zooals men was begonnen. Ieder der partijen had in totaal een aantal van 1245 bereikt. Regelementair beslist bij een gelijk aantal hout het aantal treffers, doch en de Haarlemmers en de Alkmaar- ders stelden er prijs op dezen wedstrijd over te gooien. De eerste ronde nu van deze steden-ont moeting zal a s. Zondag in Haarlem worden verkegeld. wederom komen van beide bonden 25 kegelaars uit die ieder 4 maal 10 ballen zullen gooien. Het Alkmaarsch 25 tal is als volgt samengesteld: J. de Bak ker, Jac. van Spanje, A. Köllmann. G. J. Genefaas. M. Jimmink, J. Eykholt, Joh. Diepen, P. Henriks, C. H. de Lange. C. van Wijngaarden, J. J. A. Kok, C. Klerk, W. Burdorf, Q. Jonker R. Brugman. C. Kie- bert. H. Buys, M. Witte Jr., G. J. Vrijburg, A. Kosters. C. v. d. Capelie, C. B. Balder, H. C. Hupkes, H. J. van Veen en C. A. Witte. Wielrennen. WIELERWEDSTRIJDEN ÖP HEMELVAARTSDAG. Geen Alkmaarsche successen. Drie Alcmarianen, t. w. Bosma, Jan Groot en Kuilboer, trokken gisteren naar Hoograven, waar zij deelnamen aan een 100 K.M. wedstrijd. De drie renners kun nen op een goeden wedstrijd terugzien, al vielen ze niet in de prijzen. Groot en Kuilboer, die den ganschen rit in het hoofdpeleton zaten, bereikten de finish niet: de eerste omdat hij een lekke band kreeg en niemand hem een fiets wilde leenen, de tweede, omdat hij door een onhandige zet een klein aantal ronden voor het einde zich tot het uiterste moest A Di f" behoorlijk werken. n.n v«rschijn*eien octfwjen «i. tolt, stUw en oijnlUke «ewrtcnten. vemteoro, nechtruet en *ertle. krmcht En wet doorda» het bloed den niet (eeutvtnd wonlt ver dr «fin voorkomende onrutvertteden ooor deze bioedfllt ree rende organen net toe ver niet komen: voorkomen Ie beter dan (eneten. Gebruik tljdif Foatar-a Ruaetjn Nieren «Hen. ainda Jaren bekend aJe het d-jretieeh middei bU uitnemendheid. Zere. dat uw bloed steeds ruW krachtig en even- gevend MJft inspannen, om cadeau gegeven terrein weer te herwinnen en toen kwam de jon ge rennpr adem te kort. Bosma reed den rit uit, doch werd niet geplaatst. Hij zat in. het peleton, dat naar de finish spurtte en dat ongeveer 30 man sterk was. Hofstede won in 2 uur 17 min. 0.6 sec. Tweede werd M. Jansen, derde C. de Groot, vierde v. Iperen en vijfde Engel. OVER KOMENDE WEDSTRIJDEN EN NOG W AT. Een puntentelling met weinig houvast. De Sport-Echo brengt regelmatig den stand der verschillende wegren ners, waarbij de samensteller aan eerste plaatsen tien, aan tweede plaatsen negen en zoo vervolgens punten toekent. Op zich zelf zou dat een aardig beeld geven van wat de renners prestee ren, maar toch mag men niet al te veel waarde hechten aan dit puntental. Omdat er te véél wedstrijden zijn en een renner niet overal tegelijk kan zijn. Bovendien zou men verschil moe ten maken tusschen echte wedstrijden en criteria. Een puntentelling! O, wat zou dat prachtig materiaal zijn, wanneer voor- a f bekend werd gemaakt, welke wed strijden daarvoor in aanmerking komen! Dan zouden de sterkste renners daar ze ker starten en zou men dus een vrij zui vere vergelijking kunnen maken. Maar dat gaat thans niet op. Om één voorbeeld te noemen: eenigen tijd geleden was er in België een wegwedstrijd voor amateurs en tegelijkertijd werd een wedstrijd er gens in Nederland verreden. Toevallig hadden de meeste onzer amateurs meer trek in het reisje over de grenzen en bekampten elkaar daar, terwijl slechts een van de sterksten hier in Nederland bleef en natuurlijk won. De tien punten kreeg deze knaap dus wel heel goedkoop, tenminste in vergelijking met hen, die in België reden. Tegen den zomer komt de vraag bij ons op: Wat trek ik aan als 't regent of Wanneer een stortbui dreigt? In den winter kan een ste vige oude winterjas, een paar gummischoenen en een paraplu afdoende zijn, maar in den zomer is het niet zoo gemakkelijk. Hoe speel ik het dus klaar om er kwiek en fleurig uit te zien en toch tegen een flinke bui te kunnen, zonder dade lijk „uit het water gehaald" te lijken? Gelukkig zijn daar tegenwoordig een heeleboel oplossingen voor en we behoeven ons niet meer zoo toe te takelen als vroeger, toen zware loden en dikke gummi-jassen de eenige uitkomst waren. De voornaamste twee zijn, aller eerst de heele dunne regenkleeding, die over zomermantel of jurk of pak gedragen wordt en ten tweede de stevige regenkleeding, waarvan de geprepareerde stoffen zoowel voor regen, als voor koudë dagen en sport kunnen dienen. Dunne regenkleeding. Voor de heele dunne regenklee ding nemen we liefst een doorzich tige cape of een cape van heel fijne gummi, van geprepareerde zijde of linnen. Daarbij komt dan een capu chon of de over-bekende kabouter muts voor de jongeren. De ouderen moeten zich vooral niet wagen aan de oolijke kabou'ermutsjes, daar hooren nu een keer ronde rose wangetjes en een kinderlijk ge zichtje bij. Op de fiets is een ge woon wollen mutsje honderdmaal beter en per slot is er toch ook nog de paraplu om onze krullen te be schermen. De paraplu. Wat heeft die lastige lange para plu zich niet naar deugden ge schikt! Eerst kwam het kleine para- plu-tje aan onze arm bengelen en nu is 't zelfs opvouwbaar geworden. Ir. 't begin weigerde het mechaniek nogal wel eens, zoodat de gelukkige bezitster met een open paraplu moest blijven lcopen, ook al scheen de zon nog zoo heerlijk en ook al wou ze nog zoo graag een winkel binnen. Maar mits men een goede kwaliteit koopt, heeft men nu geen last meer van dat euvel. Men kan nu de paraplu veilig in de bood schappen tasch stoppen en loopt niet meer de kans alle winkels nog eens af te moeten draven aan 't eind van den middag met de vraag: „Heb ik hier soms m'n paraplu laten staan?" Ook zijn er de kleurige doorzich tige paraplutjes, rood, blauw, geel en groen. Alleraardigst om er zoo een bij te hebben, want ze moeten natuurlijk niet vloeken bij de rest van onze garderobe. En dan kan zoo'n paraplutje, inplaats van een lastige „sta-in-den-weg", een vroo- lijke noot worden bij een donker pakje of een wat saaie regenjas. Stevige regenkleeding. Voor stevige regenkleeding neemt men gabardine of geprepareerde tweed- en wollen stoffen. De laat- sten kunnen dan meteen goede diensten bewijzen op fiets- en wandeltochten. Ook de geprepa reerde linnen jassen zijn alleraar digst, maar gauw vies. En dan wordt de keuze tusschen swaggers, swing-coats en getail leerde mantels en pakken even groot als bij de gewone kleeding. De eene vrouw zal met regenweer graag helle, sprekende kleuren dra gen om af te steken bij al 't grauw en grijs van de omgeving. Een an der vindt weer, dat bij regenweer beige, bruin, grijs en donkerblauw passen en ook daarin zal ze een uit gebreide keuze vinden. Op onze afbeelding ziet u een paar voorbeelden. 't Eerste model is een tailleur met een „waterdichte" sluiting van voren en over de zakken, een pak om met regen en wind mee op uit te trekken. De tweede getailleerde mantel is van gabardine. Ook de fabrikanten van gabardine jassen zijn gelukkig afgestapt van 't eentonig model met den riem, de revers en de zakken. Tenslotte geheel rechts nog een geruite cape, passend bij de japon, welke men met mooi weer over de arm kan dragen en bij de eerste regendruppels over de schouders slaat. Zoo is er voor den regen een groote keus op allerlei gebied en men moet er duchtig voor oppassen niet te buitennissige, opzichtige en helkleurige modellen uit te zoeken, want regenkleertn kunnen best een paar zomers mee, maar dan moet kleur en sn.t niet te opvallend zijn. MAD ELE1NE. Een lijder aan rheumatiek is buitengewoon gevoelig voor tocht en kou. doordat zijn huid niet meer normaal functionneert. Nu, in het voorjaar, met zijn onverwachte tochtvlagen, is de kans op enkele dagen van kwellende pijn al heel groot! Maak toch een einde aan den eeuwigen angst voor tocht en kou! Wollen ondergoed is maar een lapmiddel! Kruschen Salts zal U voor goed ervan verlossen. Kruschen valt Uw kwaal aan in de oorzaak zelf: een teveel aan urinezuur in het lichaam, dat zich daar heeft verzameld door een trage werking van de organen. Kruschen's „dagelijksche dosis", regelmatig ingenomen, spoort Uw lever, nieren en ingewanden aan tot nieuwe activiteit. Schadelijke zuren worden uit Uw lichaam gefilterd en zuiver bloed zal door Uw aderen stroomen. U zult weer kunnen leven als een vrij mensch! Koop nog heden een flacon Kruschen Salts. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bü alle apothekers en drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Zal de puntentelling méér succes heb ben, dan neme men die wegwedstrijden, waarin de beste renners starten, zooals tot nog toe Purmerend, Rotterdam, Valkenburg en Hoograven. Daarbij brach ten de drie eerstgenoemde wedstrijden zuivere uitslagen, de laatste echter weer £iet. Want zeker een 20 renners stoven onmiddellijk naast en achter elkaar op de finish af. Hier sprak het geluk al te veel mee, hier werd het een kwestie van band- diktes en zoo. Wanneer men in zoo'n ge val punten moet toekennen, laat men dan allen, die in een eindspurt op een kluitje by elkaar zitten, evenveel punten geven, onverschillig, of ze eerste, vijfde, tiende of twintigste zijn. Wij meenen, dat Hof stede eerste werd; verder is ons de uitslag op dit oogenblik niet bekend. Maar ver onderstel, dat Engel 12de of zoo geweest zou zyn, beteekent dit dan, dat Hofstede 10 en Engel 0 punten moet krijgen? Dat is toch al te gek. Men stelle dus het puntenstelsel in, maar neme er een bepaald aantal weg wedstrijden voor, w. o. zeker geen criteria over geasfalteerde wegen. Dat zijn ten slotte maar imitatie-baanwedstrijden. Een winnaar van een criterium is nog geen overwinnaar van den Cauberg! Komende wedstrijden. Wanneer men het lijstje der komende wedstrijden nagaat, dan blijkt, dat de wegrenners nog een zeer groot program ma voor den boeg hebben. Om te begin nen wordt Zondag het criterium van Amsterdam verreden (60 K.M.) en den dag daarop de ronde van Hoofddorp. Dinsdag wordt de Acht van Chaam gere den en dan volgt op 27 Mei Ilpendam en op 30 Mei de Ronde van Zaandam. En dan komt al spoedig Alkmaar aan de beurt: op Zaterdag 17 Juni. 't Wordt de vierde maal, dat Alcmaria een Ronde organiseert en opnieuw heeft deze vereeni ging het bekende traject v. Houtenkade SingelKanaalwegHeilooërdijk geko zen. Een prachtig traject, dat aan alle eischen voldoet voor een wegwedstrijd. Binnenkort zullen wij over dezen wed strijd nog wel het noodige schrijven. Vóór de ronde van Alkmaar, d. w. z. op Maandag 12 Juni, wordt het kampioen schap van Nederland verreden en daar voor is weer het parcours op en om den Cauberg uitgekozen. Alcmaria wordt daarin vertegenwoordigd door M. Bosma, die trouwens in vrijwel alle wedstrijden start en die zeker op het oogenblik de sterkste Noordhollandsche amateur is. Moge hij in die kampioenschappen een goede plaats kunnen veroveren! lürer&ecidd Voor het geheele land: Gedeeltelijk be wolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur, zwakke tot matige, noordelijke tot westelijke wind. Sedert Woensdagmorgen is het gebied van hoogen luchtdruk op den oceaan aanzienlijk in beteekenis afgenomen, terwijl het zich naar het zuiden verplaatste. Over het vaste land van west-Europa werd de luchtdruk- verdeeling zeer vlak, hetgeen aanleiding gaf tot plaatselijke onweersbuien, waarbij hier en daar zelfs hagel viel. Vanmorgen ligt een vlak minimum over zuid-Noorwegen en Denemarken, een tweede over midden- Frankrijk en een derde minimum over centraal-Europa. Het maximum in de Pool- zee breidt zich zuidwaarts uit, in noord- Scandinavië zijn de barometers aanzienlijk gestegen. Tengevolge hiervan bewegen zich opnieuw koude luchtmassa's naar onze streken. Uit het Middellandsche zeegebied worden warme luchtmassa's over Hongarije en Polen naar de Baltische staten getrans porteerd. In de omgeving van de scheidings lijn tusschen de koude en deze aanzienlijk warmere luchtmassa's, die vanmorgen over zuid-Zweden ligt, valt veel regen. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 21.22 tot 4.30 uur licht op. Oprit wordt gemaakt. Met den aanleg van den weg Huigen- dykOmval wordt thans een begin ge maakt. De n.v. Strijland, Uithoorn is on- derhandsch gegund het maken van de aarden baan voor een oprit vanuit de Schermeer by de nieuwe brug over de ringvaart.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7