Vrouwenbelangen in Indië. Luchtaanvallen! JUitticaties Er ligt een belangrijk arbeidsveld open. BERGEN HEILOO Beschermt U tegen de gevolgen van Bedenkt dat nalatigheid Uwerzijds in het nemen van beachermingsmaat" regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en tallooze anderen. BROEK OP LANGENDtJk ZUID- EN NOORDSCHERMER WARMENHUIZEN OUDORP GRAFT NOORDSCHARWOUDE EGMOND AAN ZEE DERDE BLAD Er bestond hier vroeger een Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, welke zich niet in zoo heel veel belangstelling mocht ver heugen en dan ook niet bepaald een bloeiend bestaan leidde; later heeft deze vereeniging om een algemeener doelstel ling tot uiting te doen komen zich de wel wat lange naam aangemeten van „Ned.- Indische Vereeniging voor Vrouwenbelan gen en Gelijk Staatsburgerschap". Be grijpelijk was dit in zooverre, dat men een ruimer terrein wilde bestrijken, teneinde daardoor onder de vrouwen meer belang stelling te vinden, welke verwachting slechts matig in vervulling is gegaan. M.i. was het een tactische fout het „vrouwen kiesrecht" uit den naam der vereeniging te schrappen, omdat men daarmede aan de voor het vrouwenkiesrecht nog zoo nood zakelijke propaganda 'n belangrijken fac tor ontnam, want wat kon duidelijker spre ken, dan den naam der vereeniging zelf. Die naamswijziging was bovendien ontij dig, omdat de vrouw in Indië nog slechts het passieve kiesrecht, het recht om ge kozen te worden, verkreeg, eerst sedert kort, terwijl op het actieve kiesrecht, het stemrecht nog wordt gewacht. En al heeft de vrouw in Indië dan wel is waar het passieve kiesrecht, veel resultaat heeft dat nog niet opgeleverd, in de gemeenteraden is hier en daar slechts een enkele vrouw gekozen, een Europeesche of een Inheem- sche, maar het zijn uitzonderingen ge bleven. Bij de pas gehouden verkiezingen voor den Volksraad werden door enkele partijen wel vrouwelijke candidaten ge steld, doch die kregen een zoodanige lage plaats op de lijst, dat gemakkelijk te voor spellen was, dat zij geen enkele kans had den om gekozen te worden. En wat de aanvullende benoeming van Volksraad leden betreft, waarop thans het wachten is, aangenomen mag worden, dat er weer een enkele Europeesche vrouw door den G.G. zal worden benoemd, wat dan wel weer mevr. RazouxSchultz zal zijn, de presidente van de I.E.V.V.O., dat is de Indo-Europeesch Verbond-Vrouwen-Or- ganisatie, welke reeds tamelijk sterk is en ondanks haar verwantschap met het I.E.V. een onafhankelijke positie inneemt, wat de wrijving met het I.E.V. tot aanleiding gaf, speciaal ook door het zelfstandig optreden van mevr. RazouxSchultz, die zich m.i. terechtop het standpunt stelt, dat zij niet als lid van het I.E.V. in den Volks raad werd gebracht, doch benoemd werd ter behartiging van de vrouwenbelangen in het algemeen. Omtrent de a.s. Volks raadbenoemingen dient nog gezegd te worden, dat men aan Inheemsche zijde ook op een benoemd vrouwelijk lid rekent, waaromtrent echter nog niets te voorspel len valt. Na deze uitweiding keer ik terug tot de N.I. Ver. voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburgerrecht. Tusschen twee haakjes nog de opmerking, dat het bij wijze van tijdpasseering wel eens aardig zou zijn na te gaan, hoe deze lange en ingewikkelde naam verkort kan worden; het is onmo gelijk en ook in dit opzicht gaven de dames van weinig praktisch inzicht blijk. Hoe dat zij, de vrouwenvereeniging met de lange naam is begin April met een congres voor den dag getreden, in aansluiting met de 's avonds te voren gehouden jaarvergade ring. Er waren voor dit congres een zestal sprekers uitgenoodigd, waarbij twee da mes. Men had zich tot de politieke partijen gewend voor een uiteenzetting van hun be ginselen, hieraan hadden gevolg gegeven de Vaderlandsche Club, de Indische Katho lieke Staatspartij en het I.E.V., waarvoor resp. optraden de Volksraadleden Ver boom, Kerstens en mr. Blaauw. De Chris telijk Staatkundige Partij ontbrak, omdat deze volkomen te eerbiedigen bezwaren had tegen het deelnemen aan een verga dering op Zondag. Het bestuur der Vrou wenvereeniging had hieraan kunnen tege moet komen, door een spreker van de C. S. P. reeds Zaterdagavond het woord te geven, waaraan men blijkbaar niet heeft gedacht. De V.C. neemt een vrij lauw standpunt in ten aanzien 'van de daadwer kelijke deelname der vrouw aan de poli tiek, hetgeen reeds gebleken was bij haar houding ten aanzien van vrouwelijke can didaten voor gemeenteraden en volks raad; veel kans kregen de dames niet en allerminst op een volksraadzetel. De vrouw moet de groote teteekenis van het werk der V.C. inzien, zei de heer Verboom. In- tusschen is de V.C. niet tegen het actief vrouwenkiesrecht. Het volksraadslid Ker stens was duidelijker wat het standpunt van de I.K.P. betreft, verklarend, dat deze een actie om actief kiesrecht zal steunen. Mr. Blaauw kon verklaren, dat het I.E.V. onmiddellijk vrouwen naar de gemeente raden afvaardigde. Bij de gedachtenwisse- ling was opmerkelijk de vraag hoe het komt, dat waar de groote politieke par tijen hier te lande dus voor actief vrouwen kiesrecht zijn, drt er nog niet is. De heer Kerstens antwoordde hierop, dat n.en te weinig steun van de vrouwenvereeniging zelf ondervond, daarmede bedoelende, het wakker schudden van de vrouwen voor het vereenigingsleven, hetgeen moeilijk is, doch waarin naar zijn meening deze ver eeniging nog slecht is geslaagd. Het moge niet prettig geklonken hebben voor de dames, de juistheid van deze opmerking kan niet worden ontkend en het bestuur zal dan ook goed doen haar degelijk ter harte te nemen. Er waren verder eenige andere onder werpen, die, van hoeveel belang op zich zelf ook, toch minder op hun plaats waren op dit congres, omdat zij te zeer het ka rakter droegen van lezingen, zooals men die ook hier bij de Volksuniversiteit krijgt. Een leeraar sprak over de kwestie der aansluiting tusschen lager en middelbaar onderwijs, een gouvernementsarts be schouwde den gezondheidsdienst en het werk, dat daarbij door de vrouw wordt gedaan en kan worden gedaan, en het hoofd van den plaatselijken luchtbescher mingsdienst te Batavia sprak over de luchtbescherming en de medewerking, die hierbij door de vrouw kan worden ver leend. Ongetwijfeld belangrijke en nuttige onderwerpen, doch meer geschikt voor een cursorische voordracht, dan voor een congres. Daarbij kwam, dat de congres agenda, wat het aantal sprekers betreft, overladen was. De presidente, die de openingsrede hield, niet medegerekend waren er niet minder dan acht sprekers, wat van het goede te veel is, in aanmer king genomen, dat er toch ook gelegenheid moest zijn tot debat. Gevolg was dan ook, dat de congresvergadering tot ver in den middag duurde, wat in Indië, met de stij gende temperatuur op het midden van den dag heel wat zeggen wil. De leden der vereeniging hadden Zaterdagavond reeds tot ver na het middernachtelijk uur ver gaderd. Er zijn nog twee der behandelde onderwerpen, waarover nog wat moet worden gezegd. Mevr. C. R. van der Zijl, uit Bandoeng sprak over de Kinderfilm, en gaf daarbij het te verwachten pleidooi voor afdoende, voorafgaand toezicht op films, welke voor kinderen worden ver toond; spr. wenschte speciale kinderfilms, van natuurschoon enz. De filmkeuringsor donnantie voorziet hierin niet, omdat deze zich op het standpunt stelt, alleen rekening te houden met de toelaatbaarheid van films, volgens nader omschreven normen, waarbij films voor jeugdige personen, tot een bepaalden leeftijd kunnen worden ver boden. Een criterium als men voor kinder films verlangt is hieraan vreemd; ook bij de op komst zijnde wijziging der Filmkeu ringsordonnantie zal van een regeling voor keuring van zg. kinderfilms geen sprake zijn. Het blijft dus overgelaten aan de ouders om na te gaan, of zij een bepaalde film, voor jeugdige personen goedgekeurd, voor hun kinderen geschikt achten; onge twijfeld kunnen vereenigingen, als die op paedagogisch of onderwijsgebied, de huis- vrouwenvereenigingen, alsook de hierge noemde Vrouwenvereeniging daarbij hun medeweking, in organisatorisch verband verleenen. Een ander belangrijk punt, dat spr. onopgemerkt liet, is, dat bij wijziging der filmordonnantie daarin de keuring van smalfilms zal worden opgenomen, verwacht wordt, dat dan de smalfilm als amuse mentsfilm meer en meer op de markt zal komen. Waar de vervaardiging daarvan zeer veel goedkooper is, dan die van de z.g .normaalfilm, kan worden verwacht, dat met de verlangens van bepaalde groe pen, o.a. voor het maken van speciale kinderfilms gemakkelijker rekening zal kunnen worden gehouden. Tenslotte blijft te vermelden, dat mevr. H. van der Spek- vanSanten, presidente der afdeeling Soerabaia van de N.I. Ver. voor Vrouwen belangen over de vrouw in Indië en de politiek sprak. Zij bepaalde zich daarbij tot een algemeene beschouwing, het zoo urgente vraagstuk van het vrouwenkies recht ter zijde latend. Er is thans een technische wijziging van de kiesordonnan- tie in bewerking ten einde verschillende gebreken, welke bij de jongste verkiezin gen aan den dag zijn gekomen weg te nemen. Er is goede kans, dat dan tevens een regeling van het actieve vrouwenkies recht zal worden voorgesteld. Opmerkelijk genoeg werd aan hetgeen hierover in de pers reeds werd gepublicee.d op het con gres geen aandacht geschonken, zoodat men sterk den indruk kreeg, dat zelfs het verenigingsbestuur er niet van op de hoogte is. Een tweede punt, dat buiten beschouwing bleef is de van praktisch be lang zijnde vraag, wat deze vereeniging kan doen om den invloed van de vrouw op politiek gebied, in de eerste plaats in de politieke organisaties te versterken. Daar aan ontbreekt nog heel wat, getuige het feit, dat door den overheerschenden in vloed van den man de vrouw zoo slechte kans op de candidatenlijsten werd gegund. De vraag is nu wat het standpunt van de vrouw moet zijn, öf alleen lid van de alge meene vereeniging, waarvan hier sprake is, of ook lid worden van de politieke or ganisatie, welke met haar inzichten over eenstemt. Wij zijn als man objectief en onpartijdig genoeg om voor het laatste standpunt te pleiten. Als de vrouwen er toe kunnen besluiten lid te worden eener politieke organisatie, dan zullen zij daar allengs aan invloed kunnen winnen, niet tegenover, maar naast den man. De lang- namige vereeniging blijft toch alleszins reden van bestaan behouden, zoowel voor de belangen der vrouw in algemeenen zin, als om leiding en voorlichting te geven aan de vrouw, die het politieke pad gaat bewandelen. Er ligt dus voor de Ned. Ind. Ver. voor Vrouwenbelangen enz. een belangrijk arbeidsveld open, voor de be hartiging van urgente belangen, in de eerste plaats ten aanzien van het actief vrouwenkiesrecht, dat nu wel nabij schijnt, maar waarvoor het toch van directe beteeken is blijft, dat de vrouw en haar vereenigingsorganisatie er activiteit voor toont. En dan moge men zich de op merking van den heer Kerstens herinne ren. Zoo beschouwd, heeft dit congres on getwijfeld alle reden van bestaan gehad, als het bestuur en de conclusi'i uit wil trekken, welke koers ten spoedigste moet worden gevolgd, om de invoering van het stemrecht voor de vrouw te bevorderen, zoo niet te verzekeren. Het is niet gemak kelijk voor Indië met zijn verschillende be volkingsgroepen en de veelal onvoldoende of onvolledige bestuursorganisatie een regeling voor het actief vrouwenkiesrecht te ontwerpen, maar gebleken is reeds, dat men van overheidswege toch dien kant uit wil. Om alle aarzeling te overwinnen, zoo dat de regeering zich tenslotte niet kan verschuilen achter het argument, dat het zoo moeilyk is, is het vereischte, dat de vrouwen zelf op krachtige en overtuigende wijze blijk geven van hun belangstelling voor deze zaak, welke haar toch in de eer ste plaats raakt. Bijna zou ik vergeten te vermelden, dat er een tentoonstelling was van arbeid ver richt door vrouwen, waar men behalve beschilderde lampekappen en dergelijke huisvlijt, ook werk te zien kreeg, vervaar digd bij de arbeidstherapie van het Door gangshuis voor zwakzinnigen Grogol, bij Batavia, boeken door en over vrouwen, en werk van schilderessen; verder hadden eenige Sumatraansche vrouwen gekloste kant, weef- en borduurwerk bijeenge bracht, enkele Inheemsche vrouwen de monstreerden boekbinden en cartonnage- werk en er was een stand betreffende de vrouw en den vrede. Lijsten genummerd. Het hoofdstembureau heeft de lijsten voor de raadsverkiezing na loting als volgt genummerd: 1. J. W. Mcadonald; 2. J. E. Miltenburg; 3. L. den Das; 4. B. de Jonge; 5. L. de Liefde; 6. M. J. Broersma. Rimboejacht. Voor de 9e maal, waarvan 5 maal op het landgoed „Ter Coulster" had op He melvaartsdag de Rimboejacht plaats van de Padvinders uit het district Noorder kwartier. In den vroegen morgen kwamen de horden aan en hingen hun totem aan de districtshorde-totem. We zagen totems uit Medemblik, Zaandam, Zaandijk, den Helder, Beverwijk e a. plaatsen. Er wer den wedstrijden gehouden, er werd ge zongen en er werd een Jellenjacht gehou- naar naar de „Wereldtentoonstelling te New-York". Dankbaar was men gestemd. Een dank woord van de hoofdleidster aan de familie van der Feen de Lille voor het afstaan van het mooie landgoed werd met applaus onderstreept. Omstreeks 4 uur trok men voldaan huiswaarts. Ongeveer 300 padvinders hebben hier aan deelgenomen. Excursie naar Hilversum. Met autocars hebben Woensdag een groot aantal leden van de K. R. O. een excursie gemaakt naar de gebouwen en studio van hun radio-omroep. Het gezel schap stond onder leiding van den heer Gerritse. Mooi succes van „De Lofstem". Het Chr. mannenkoor heeft onder leiding van Paul Kok op het te Leiden gehouden concours in de super Eere-afd. een eersten prijs behaald met 394 punten; het hoogste aantal van het geheele concours. Hierdoor verwierf het koor den wisselbeker, beschikbaar gesteld door het Leidsch Dagblad. Vreemdelingenverkeer. De burgemeester dezer gemeente heeft zich met een circulaire tot de burgerij ge wend, waarin wordt medegedeeld, dat reeds gedurende eenigen tijd besprekingen wer den gevoerd met het bestuur van de V.V.V. te Alkmaar teneinde gezamenlijk rondvaar ten in „het rijk der duizend eilanden" met bezichting van het veilingsgebouw te orga- niseeren. Deze besprekingen zijn thans in zulk een stadium gekomen, dat de plannen vasteren vorm hebben gekregen. Het gemeentebe stuur alsook het marktbestuur hebben hun ne volle medewerking toegezegd. Vanaf den beginne zal alles in goede ba nen worden geleid. Daartoe is de raad voornemens te bepalen, dat zonder vergun ning van B. en W. het verboden is de vaar wateren te bevaren met vaartuigen, welke gebezigd worden als openbaar middel van vervoer voor personen. Het ligt dan verder in de bedoeling deze vergunning alleen te verleenen aan een op te richten V.V.V. De reclame voor deze tochten wordt ver zorgd door „Alcmaria" en daarbij wordt medewerking verleend door de reisbureaux, de pers en de Ned. Spoorwegen. De openingstocht, waartoe verschillende autoriteiten en vooraanstaande personen op het gebied van vreemdelingenverkeer wor den uitgenoodigd, zal gehouden worden op Vrijdag 25 Mei a.s. Groote voordeelen zijn er voor deze ge meente en voor den tuinbouw in het alge meen aan verbonden. We letten op het vol gende: le. de voordeelen voor den middenstand, 2e. de voordeelen voor de tuinbouwers en schippers, die vergoeding krijgen voor deze rondvaarten, 3. niet het minst de reclame, die door de geheele wereld van deze rond vaarten uitgaat voor onze producten. Om zitting te nemen in het voorloopig comité tot voorbereiding van de noodige plannen zijn de heeren A. ten Bruggencate, A. Dii kmaat, E. J. Schoneveld, J. Slot VERKIEZINGSRECLAME. De Directeur der Gemeentewerken van Alkmaar maakt bekend, dat in verband met de a.s. verkiezingen voor den Ge meenteraad op 21 Juni 1939, de kiesver- eenigingen op de wijze als bij de vorige verkiezingen, in de gelegenheid zullen worden gesteld op door de gemeente te plaatsen borden, verkiezingsreclame te plakken. De gewijzigde voorwaarden met ver melding van de plaatsen der borden zijn voor de kiesvereenigingen gratis verkrijg baar ten kantore van Gemeentewerken alhier. Aanvragen, die na 25 Mei 1939 binnen komen, kunnen niet meer in aanmerking worden genomen. HANDELSSCHOOL MET VIERJARIGEN CURSUS TE ALKMAAR. Aangifte van nieuwe leerlingen kan vóór 18 JUNI a.s. plaats hebben bij den directeur in het schoolgebouw aan de Doelenstraat en wel des MAANDAGS en DONDERDAGS van 3—4 en des DINS DAGS en VRIJDAGS van 1011H uur, of schriftelijk met vermelding van volle- digen naam en geboorte-datum van de(n) candidaat(date), naam en adres van de ouders of verzorgers, laatstbezochte school, en klasse, waarin plaatsing wordt ge- wenscht. Voor leerlingen, buiten Alkmaar wo nende, moet ook aangifte worden gedaan bij het gemeentebestuur van hun woon plaats. Alkmaar, 6 Mei 1939. De directeur, G. A. M. SNIJDERS. P.A.zn., K. Vlug, H. Wagenaar en H. van Zuylen Sr. aangezocht. Maandag a.s. zal in café de Boer een op richtingsvergadering worden gehouden voor de V.V.V. Het nieuwe raadhuis wordt „aangekleed". De burgemeester van Zuid- en Noord schermer heeft aan zijn gemeentenaren de volgende circulaire gezonden: „Het tijdstip nadert, waarop het geres taureerde Raadhuis in deze gemeente gereed zal zijn en binnenkort zal worden betrokken. Gaarne zouden wij bedoelde oude gebouwtjes zooveel mogelijk inrich ten overeenkomstig den stijl uit den tijd, waarin zij zijn gebouwd. Reeds hebben wij, o. a. door schenking, enkele antieke voorwerpen voor aan kleeding in ons bezit, doch nog niet ge noeg om het gebouwtje inwendig een behoorlijk aanzien te geven. Mogen wij, indien U bedoelde voor werpen in Uw bezit heeft een beroep op U doen en zoudt U daarvan iets ten be hoeve van het huis der gemeente willen afstaan? Wij doelen hier op voorwerpen voor aankleeding van de schouwen en muren, n.1. oude blauwe of tinnen borden, vazen, koperen gebruiksvoorwerpen, oude lan taarns enz. Elke gift, hoe gering ook, zal op prijs worden gesteld en er toe medewerken om het prachtige gebouwtje een waardig aanzien te geven. Indien U iets heeft af te staan, dan zouden wij het zeer op prijs stellen, indien U ons hiervan vóór 25 Mei a.s. in kennis zoudt willen stellen". Wij ondersteunen gaarne dezen oproep. De fraaie gerestaureerde raadhuisjes in onze omgeving moeten den bezoekers niet alleen treffen door hun uiterlijk, maar ook door een aankleeding, die zich aan past bij den stijl van het historische monument. Vergadering „Vischlust". Donderdagmorgen hield deze vereeni ging haar jaarvergadering in café P. de Heer te Schoorldam. Boeken en bescheiden werd in orde be vonden. Hierna volgde bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de heeren P. Rol, P. Rempt en U. Slot. Genoemde heeren werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Verder is besloten om in het komende seizoen 4 wedstrijden te organiseer en en, evenals het vorig jaar, een vrijen wedstrijd te houden. De eerste wedstrijd zal plaats hebben op 4 Juni a.s. in den Grebpolder. Voor het aankoopen der prijzen zijn wederom verzocht de heeren J. Jongerling, P. Rempt en C. de Boer. Hoewel dit geen betrekking is om er jaloersch op te worden, merkte de voorzit ter op, moet dit toch gebeuren. Deze functie werd door hemzelf voor het zevende jaar verricht en spr. hoopte, dat da overige twee leden zich ook wederom be schikbaar stellen. Ook zij deden toezeg ging het werk te verrichten. Na de rondvraag volgde sluiting en de voorzitter hoopte, dat de komende wedstrij den wederom op gezellige wijze zullen ver- ioopen. Coöp. Boerenleenbank. Dezer dagen hield de Coöp. Boeren leenbank alhier haar algemeene ledenver gadering in het Vereenigingsgebouw. In zijn openingswoord gaf de directeur, de heer W. Bos Gz., in 't kort de gebeurte nissen weer over het afgeloopen jaar, het welk niet tot de ongunstigste gerekend mag worden. De iets betere uitkomsten van het land- en tuinbouwbedrijf waren oorzaak dat de renten van de verleende voorschot ten weer grootendeels konden worden be taald. In enkele gevallen had het bestuur, hoewel ongaarne, zich genoodzaakt gezien maatregelen te nemen om de achterstallige renten in te vorderen. Spr. dankte degenen die steeds trouw aan hun verplichtingen jegens de Bank hebben voldaan te, dat het reeds aangevangen u W oplevingen zou brengen. 3aar Bieu,f Door den boekhouder, den he 1 d. Laarschot, werd hierop hot J- M. uitgebracht. Uit de rekening r'at. nvpr het afpplnrmov» tzo^/.oo, w.o. DU de ontvangst.*, c rig saldo ad f 3863.97 en bij de uh et *o- nieuwe saldo ad 12699.79^. De hg?Ven he* toonde het navolgende beein a vp,.' navolgende beeld van r* v*r- tingen: kas f 12699.79 X, uitstaan* be schotten 203420.59K, te goed i„ rekening 13837.86, waarde 26900.34, waarde onroerende 7730, resteerende interesten van goe<3eten ten over 1938 3970.71, idem ^°OTschot. jaren 1633.43, loopende interesten -Vorifc pende rekening 290.83. De schulrt m lt>0" aan spaarbank 226814.04, schuld - pende rekening 18473.53 lg W 15017.87)4, reserve onzekere 'vnr*reserv« 7224.44. De winst over 1939 ?erinSen 2283.62 K. be<lraagt Het aantal leden bleef gelijk dam nieuwe spaarboekjes werden uitgereikt t,18 aantal in gebruik zijnde spaarbu.il ?et draagt thans 24. "jes be. In de nieuwe commissie werden b» de heeren P. van Westen, C. Hootr, E. Kuiper. gzaa« «a Het aftredende bestuurslid, de heer A Boer, alsmede de aftredende leden van raad van toezicht, t.w. de heeren C L A. Verduin, werden bij acclamatie Medegedeeld werd, dat de zituren bm rende de zomermaanden zijn benaai* des avonds van 7 tot 8 uur. op Pieter Schuurman, f Gistermorgen kwam, naar de N H Crt meldt, zeker voor de leden van hit' Historisch Genootschap „Oud West Friesland" het ontstellende bericht dat di heer Pieter Schuurman van Graft overleden. an 18 Wel harde slagen treffen deze vereen! ging. Nauwelijks heeft de voorzitter, dr Van Balen Blanken, wegens hoogen leeftijd er het bijltje bij neergelegd of zijn helpers vallen van hem weg. Eerst de heer Ruv. terman, nu weer de heer Schuurman. Met den heer Schuurman is een be kwaam man heengegaan; tal van artikelen in ons blad en in den „bundel" van het Genootschap getuigen er van, dat de heer Schuurman een vorscher was in de geschiedenis van onze waterschappen. Hij diepte tal van zaken op en door er het noodige verband in te brengen, konden wij doordringen tot het werken van onze voorouders. De heer Schuurman was er van doordrongen: op het verleden steunt het heden, op het nu wat worden zal. Pas door te weten hoe alles in voorbije tijden zijn beslag had gevonden, kon men opbouwend werken aan de toekomst en zoo werd het archief van diverse polders volmaakt door zijn gedegen onderzoek. In de bijeenkomsten van het Historisch Genootschap sprak de heer Schuurman pas wanneer het noodig was; zijn woord had dan echter alle aandacht. Bij de begrafenis van den heer Ruyter- man was de heer Schuurman nog present. Zeker spreken wij uit naam van het heele genootschap, wanneer wij den doode eeren om zijn goede werk, in het belang van ons gewest met zoo groote liefde verricht. De chr. zangvereen. Soli Deo Gloria, dir. de heer Paul Kok, behaalde op bet Nationaal Zangconcours te Leiden, met Hemelvaartsdag gehouden, den lsten prijs in de Eere-afdeeling met 376 punten. Autotocht ouden van dagen. In de Vrijdagavond gehouden verga dering van het comité voor het organi- seeren van een autotocht voor de ouden van dagen van Zuidscharwoude en Broek op Langendijk is besloten, dat het uit stapje naar Volendam en Marken °P 8 Juni a.s. zal worden gehouden. De opbrengst van de gehouden collecte was pl.m. 270,—. 26 autohouders hebben hun wagen ter beschikking gesteld. - Op de terugreis zal men niet regelrecht naar huis gaan, doch over Bergen rijden. De bedrijfswinsten. Uit de jaarverslagen der gemeente bedrijven over 1938 blijkt, dat alle bedrij ven met winst gewerkt hebben. B® electriciteitsbedrijf leverde een winst op van 3006, het waterleidingbedrijf en het gasbedrijf een winst van 66. Opening kampeerterrein. Het gemeentelijke kampeerterrein op het strand zal dit seizoen geopend wor op Zaterdag 27 Mei a.s., den dag v Pinksteren. Evenals vorige jaren zal gelegenheid zijn tenten op het stramtt bewaring te geven bij de strandwacn die dag en nacht toezicht houden, terw ook de waterleiding weder gratis ten hoeve der kampeerders beschikbaar 1». Congres van vrouwenvereniging'"' De Bond van oud-katholieke wenvereenigingen zal dit jaar te hg aan Zee een congres houden en we 14 Juni a.s. Als gastvrouwe treedt op Egmondsche vrouwenvereeniging Agnes. SCHRIFTKUNSTEXAMEN. Door de Ned. Ver. ter bevordering Schriftkunst te Den Helder gehouden men slaagden voor praktijkdiploma tgj. clame- en etalageschrift mej. M. s en de heeren Th. Pat, C. Luyckx, J. allen van Den Helder en de heer N- sen van Wieringen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10