Meisjesschool Bergen. Luchtaanvallen Rook voor de vries Zandauto door trein gegrepen. De 24-jarige chauffeur gedood. Aqwida iA DIE thee doet je goed! £aatste ée Minister van Financiën afgetreden. De Wilde vraagt zijn ontslag. Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelijk als ieder zelf daadwei* kelijk meehelpt tycowuciaal Hieuws ZIJPE UITGEEST Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. STOM PETOREN Alkmaar, Zaterdag. De trein, die om 10.53 hedenmor gen uit Alkmaar naar Amsterdam vertrok, heeft op den onbewaakten overweg bij de Zevenhuizerlaan een zandauto aangereden en totaal ver nield. De 24-jarige chauffeur, zekere Castricum, afkomstig uit Castricum, is daarbij gedood. De trein had door dit noodlottig ongeval aanzienlijke vertraging. Bijzonderheden ontbreken op dit oogenblik. Nader vernemen wij nog, dat de vracht auto op de evenwijdig met de spoorlijn loopende Zevenhuizerlaan reed in dezelfde richting als de sneltrein AlkmaarAmster dam. Bij den overweg komenden, heeft de autobestuurder waarschijnlijk niet uitgeke ken, althans den trein niet opgemerkt. Deze greep de auto met een snelheid van onge veer 100 K.M. en sleurde den wagen eeni- ge tientallen meters mee. Van de vrachtauto bleef niets over. De bestuurder was op slag dood. Het lijk werd naar het lijkenhuisje te Heiloo overgebracht. JURISTEN NAAR ALKMAAR. Op Vrijdag en Zaterdag 23 en 24 Juni a.s. zal te Alkmaar de groote jaarlijksche ver gadering der Ned. Juristenvereeniging wor den gehouden. Juristen uit alle oorden des lands, waaronder ook de minister van justitie, worden op die dagen in Alkmaar verwacht. In totaal wordt op ongeveer 120 personen gerekend. Het grootste gedeelte van het gezelschap zal in hotels en pen sions te Bergen worden gehuisvest. Er heeft zich een comité van juristen gevormd, waarin o.m. de burgemeesters van Alk maar en van Bergen zitting hebben en waarvan mr. A. M. Ledeboer voorzitter, mr. C. A. de Groot secretaris en mr. F. A. Josephus Jitta penningemees ter is dat zich zal belasten met de voorbereiding der groote vergadering. Deze zal worden ge houden in de speciaal daarvoor ingerichte zaal van de rechtbank. OPBRENGST COLLECTE. De alhier gehouden collecte op 17 Mei voor den Vrouwen Vredesgang te Rotter dam heeft 202.41 opgebracht. CENTRALE WERKPLAATS. Voor jeugdige werkloozen van 14 t/m 25 jaar. Over de week van 11 Mei t/m 17 Mei 1939 werden mede door bemiddeling van de ar beidsbeurs geplaatst: 2 kantoorbedienden, 2 timmerlieden, 2 metselaars, 1 schilder, 2 monteurs, 1 elec- triciën, 1 instrumentmaker, 1 bankwerker. In de Centrale Werkplaats bestaat gele genheid om tijdens werkloosheid arbeid in hun vak te verrichten voor: Kantoorbedienden, magazijnbedienden, timmerlieden, metselaars, schilders, bank werkers, electriciëns, instrumentmakers, monteurs, teekenaars. AMSTERDAM, DE GEVAARLIJKE STAD. Een „buitenman" 6000 gulden armer geworden. Een der groote Amsterdamsche bladen maakt nog al eens gewag van een „buiten man", die van zijn geld beroofd is. 't Klinkt voor „buitenmenschen" altijd een beetje on vriendelijk, als men deze betiteling leest, want 't is net, of de Amsterdammer zelf al tijd verstandig is Enfin, er is thans weer een „buitenman" geslachtofferd en wel een zekere meneer B. uit Egmond-Binnen. Deze man had in Am sterdam kennis gemaakt met een verbazend lieve juffrouw, die een betrekking had in een bar, daar ergens in de buurt van 't Plein. Regelmatig bezocht hij de schoone, die in hem den waren Jozef had gevonden. Althans, dat zei ze, en hij geloofde het. Liefde om het Plein kost geld, en kost heel veel geld, als de „hij" trouwplannen heeft en de „zij" daar-wel-ooren-naar heeft. En zoo is deze snuggere Egmonder heel ge leidelijk van al zijn spaarduitjes, ten be drage van 6000, afgeholpen. Liefde zonder geld bestaat echter niet bij 't Plein en toen het eigen geld op was, moesten guldentjes van de moeder van den „buitenman" er aan gelooven. Doch deze moeder voelde daar heel weinig voor; zij had het zaakje „door" en zette gisteren de affaire stop na reeds een paar honderd gulden armer te zijn ge worden. Ze ging naar de politie, vertelde de heele geschiedenis voorzoover zij die kende en toen werd de aanhouding en overbrenging van de Amsterdamsche schoone verzocht. De jonge dame werd ge vonden en kwam gisteravond in Egmond- Binnen, waar zij bijhet eerste verhoor een gedeeltelijke bekentenis aflegde. En van morgen werd ze overgebracht naar het Huis van Bewaring alhier en kan thans veilig en ongestoord nadenken over de gevolgen van „valsche voorspiegelingen" DE HEER KOOIMAN DIJKGRAAF. Bij Kon. Besluit van 13 Mei 1939 is be noemd, met ingang van 1 Juli 1939, tot dijk graaf van het Hoogheemraadschap Noord- hollands Noorderkwartier de heer D. Kooi man te Purmerend. SOLI DEO GLORIA. Behaalt een eersten prijs. Op het op Hemelvaartsdag te Amsterdam gehouden concours vanwege den N.H. Bond van Chr. Harmonie- en Fanfare-corpsen behaalde „Soli Deo Gloria een eersten prijs in den marschwedstrijd en 'n tweeden prijs in de eerste afdeeling concertwedstrijd. Voorbereiding voor speciaal vrouwelijke beroepen. Eenvoudig wiskundeprogramma. 5-jar. cursus. Mulo-ex. na 4 jaar. Eind examen na 5 jaar. Docenten met bevoegd heid H.O. Kleine klassen. Aanmelding 1.1. voor nieuwe cursus (1 Sept.) bij den Directeur. Spreekuur: Maandagmorgen en Vrijdagmiddag, of na afspraak. Prosp. op aanvrage. Tel. 2591. TENTOONSTELLING teekenwerk, han denarbeid en handwerken op Zondag 4 Juni des morgens van 101 uur, in het schoolgebouw, Rondelaan 4. Toegang vrij. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! BIJ COSTER. Tentoonstellingen. Tot 20 Mei in perceel Langestraat 87, voor jaarstentoonstelling vereeniging Doorwer ken; geopend 25, Zondag 101 en 25. Bioscopen. Victoria-theater, av. 8 uur, hoofdnummer Luchtkasteelen (rom.); hoofdrollen Lilian Harvey, Vittorio de Sica, Otto Tressier, Fritz Odemar. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, av. 8 uur, hoofdnum mer Gestolen leven (rom.-dram.); hoofdrol len Elisabeth Bergner, Michael Redgrave. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. STOOMVAARTLIJNEN Stoomv. Mij. Nederland' Bintang in ballast te Los Angelos Sembilan uitr. van Suez 20 Mei ^i. Tabinta J. N. L. te New York M J. Pzn. Coen uitr. v. A'dam 19 Mei Madoera S. J. P. L. v. BalikDano Talisse J. N. L. van Sabang 18 m" 18 Poelau Roebiah v. A'dam 19 Mei Holland—Amerika Liin Delftdijk 18 Mei n.m. te Liverpool Nieuw Amsterdam 19 Mei v.m te m Zaandam 22 Mei 2 uur v.m. Gr t Yotlt- terdam verwacht. *e Rot, Kon. Holl. Lloyd Salland op 17 Mei van Buenos Aire, Ceres uitr. 19 Mei 19 uur van Brer! Rio de Janeiro. n naar Zaanland uitr. 17 Mei te Buenos Aire. Amstelland thuisr. 19 Mei n.m. v Lp Rotterdamsche Lloyd Brastagi thuisr. 19 Mei 5 u. te Genua Kertosono J. N. L. 19 Mei van Sintram Ameland 17 Mei 12 uur te Narvik EEN AFSCHEID. Hedenmorgen heeft een onzer oud-ge- dienden het bedrijf verlaten. Het is de heer J. H. van der Tooren, die 49 jaar aan onze zaak verbonden is geweest. Het afscheid was vrijwillig daar de heer Van der Tooren met zoogenaamd vervroegd pensioen gaat, een regeling in de typografie waardoor ouderen plaats maken voor jongere krachten, waardoor men de werk loosheid hoopt te bestrijden. Begonnen als leerling heeft de heer Van der Tooren zich in al zijn dienstjaren doen kennen als een ernstig en plichtsgetrouw werker. De latere jaren was hij voorman- drukker, speciaal werkzaam in de handels drukkerij. Nadat de grootste drukte hedenmorgen achter den rug was, heeft de directeur der N. V., de heer C. Krak, den scheidenden voorman die jarenlang voorzitter is ge weest van de afd. Alkmaar van den A. N. T. B. toegesproken. Hij wees er daarbij op, dat de heer Van der Tooren zich al die jaren een plichts getrouw werker heeft getoond, wien het moeilijk zal vallen afscheid te nemen van het bedrijf, waar hij zijn geheele leven ge werkt heeft. Spr. dankte hem hartelijk voor de toewijding en accuratesse al die jaren betoond en verklaarde het op prijs te stellen, dat de heer Van der Tooren, door met ver vroegd pensioen te gaan, vrijwillig heeft medegewerkt aan de bestrijding van de werkloosheid in de typografie. Spr. hoopte, dat deze oude gediende nog jarenlang in gezondheid van zijn pensioen zal mogen genieten en bood hem een enveloppe met inhoud aan om daarvoor naar eigen keuze een blijvend aandenken te koopen. Nadat ook de heer J. Brouwer, chef van de zetterij, met enkele toepasselijke woor den van den scheidenden collega afscheid hed genomen, liet de heer Van den Tooren in zijn dankwoord uitkomen, dat het hem moeite kostte zijn werk te verlaten, maar dat hij gemeend heeft door met vervroegd pensioen te gaan een werklooze te kunnen helpen. Hij dankte voor de tot hem in den kring zijner collega's gerichte woorden en nam met een handdruk afscheid van den heer Krak, den procuratiehouder en den hoofd redacteur, waarmede deze korte plechtigheid was beëindigd. EEN GEHEIME ZENDER. Naar men ons uit H. H. Waard mede deelt liet Zaterdagavond, na afloop van het Vara-programma, om 12 uur 's nachts een geheime zender zich hooren, behoo- rende tot de N. S. B. Medegedeeld werd na afloop van deze uitzending dat dit voorloopig eiken Zaterdagavond zou wor den herhaald. De opsporingsdienst zal een en ander wel opsporen. „ONTWAAKT". De Arbeiders Tooneelvereeniging „Ont waakt heeft Woensdag haar 5-jarig bestaan gevierd. Aan dit eerste lustrum was geen ruchtbaarheid gegeven. Het is in intiemen kring herdacht. In deze 5 jaren heeft men met vele moeilijkheden te kampen gehad. Thans is het een vereeniging die er mag zijn. Zij heeft in haar korte bestaan bewezen een organisatie te zijn, die onder de bekwame leiding van den heer B. C. Loevens noode in de arb. b^veging kan gemist worden. Het jubileum zal in het komende sei zoen gevierd worden, waarvoor de leden eerstdaags aan het werk zullen gaan. Mo gen zij nog vele jaren den donateurs en spaarders een genotvollen avond kunnen verstrekken. EERSTE PRIJZEN BEHAALD. De R. K. Harmonie St. Caecilia, onder- afd. R. K. Volksbond (dirigent de heer P. N. Joosen) heeft op het gister gehou den Groot Nationaal Muziekconcours te Boskoop in de super Eere afd. Harmonie een eersten prijs behaald met 343 punten. In den marschwedstrijd werd een eerste prijs behaald met 105 punten. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 21 Mei is „Apotheek Wanna Ritsevoort", Ritsevoort 5, geopend. Op Zon- ,en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week dc nachtdienst waargenomen. GESLAAGD. Voor het in deze maand te Zetten ge houden examen voor leerares aan de Land- bouwhuishoudschool slaagde o.a. mej. Luus Groot te Rinnegom. MEISJESSCHOOL TE BERGEN. Voor de meisjesschool te Bergen is de aangifte van leerlingen voor den nieuwen cuisus (1 Sept.) weder opengesteld bij den directeur, wiens spreekuur is gesteld op Maandagmorgen en Vrijdagmiddaf of na afspraak. Zooals men weet, omvat het programma een vijfjarigen cursus (na 4 jaar mulo-ex.) Op Zondag 4 Juni van 10 tot 1 uur wordt in het schoolgebouw (Rondelaan 4 te Bergen) een tentoonstelling gehouden van teekenwerk, handenarbeid en handwerken der leerlingen. (Ongecorrigeerd.) 's-Gravenhage, 2# <Mel. De regee- ringspersdienst deelt mede, dat bij Kon. Besluit van 19 Mei 1939 no. 1: Ten eerste op zijh verzoek eervol ontslag is verleend als minister van financiën aan den heer mr. J. A. de Wilde, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten den lande in deze moeilijke tijden bewezen; Ten tweede tijdens ontstentenis van een minister van Financiën het beheer van het Departement van Financiën ad interim opgedragen is aan den minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, voorzitter van den Raad van Ministers, den heer dr. H. Colijn. Bij de samenstelling van de ontwerp - begrooting voor het jaar 1940 zijn van de zijde van den minister van financiën bezwaren gerezen. Deze bezwaren, die voornamelijk be trekking hadden op nieuw aange vraagde uitgaven, hebben den minister van financien, mr. J. A. de Wilde, aanleiding gegeven aan Hare Majesteit ontheffing uit zijn ambt te verzoeken. De minister van algemeene zaken, dr. H. Colijn, die ad interim is belast met het beheer van het departement van financiën, heeft op zich genomen door bezuinigingen de taak, die óók mr. de Wilde zich voor oogen had gesteld, na melijk om voor 1940 burgetair even wicht te bereiken, tot een goed einde te brengen. Neen, als een auto naar links uitwijkt om 'n anderen wagen ▼oorbij te komen, dan moogt u dat voertuigen- oaar niet inhalen 1 Cross-country. Bij den zanddijk op de grens van de ge meenten Zijpe en Callantsoog had op He melvaartsdag een cross-country plaats, uit gaande van de landelijke rijvereeniging Rossinant te Winkel. Behalve Rossinant na men hieraan deel de rijvereenigingen Bu- cephales te Barsingerhorn, Beyaart te Beem- ster en West-Friesland te Schagerbrug. De uitslag van dezen geslaagden wed strijd, waarvoor veel belangstelling, is als volgt: le prijs (wisselbaker, aangeboden door den heer J. C. Vethman, benevens herinne- Tingsbeker, aangeboden door den heer mr. dr. J. A. E. Buiskool): H. Beets te Purme rend, met „Peetzeelie". 2e prijs: medaille, beschikbaar gesteld door de ïCon*Nederl. Federatie van Lan delijke Rijvereeniging, K. Reijne te Bar singerhorn, met „Feunette". 3e prijs: medaille (aangeboden door vee arts D. Rempt) J. Schenk te Barsingerhorn met „Nylesco". 4e prijs: medaille (aangeboden door den heer J. C. Vethman) mej. G. Melchior te Winkel, met „Wilfrieda". 5e prijs: Pul (aangeboden door den heer mr. D. Breebaart te Schagerbrug), D. Hare maker te Purmerend, met „Olanda". 6e prijs: bonbonschaal met inhoud (aange boden door den heer S. Kuiper te Schager brug), K. Breebaart te Winkel met „Toos". 7e prijs: radioprogramma-omslag (aange beden door den heer S. Kuiper te Schager brug), F. A. Melchior te Winkel met Riora". 8e prijs: brochure Federatie van L. R., mej. R. Govers te Purmerend met „Jaap"; 9e prijs: dasspeld Federatie L. R., G. Blaau- boer te Barsingerhorn met Boy III; 10e prijs: serie ansichtkaarten, mej. E. P. Melchior te Winkel met „Hubertus". De prijzen werden met een toepasselijk woord uitgereikt door den heer J. C. Vethman in „Het Wapen van de Zijpe" te Schagerbrug. Coöp. Boerenleenbank. Woensdagavond vergaderde de afd. Uit geest van de Coöp. Boerenleenbank (Cen trale Raffeisenbank - Utrecht) in hotel Wil- helmina alhier. Voorzitter was de heer J. Twaalfhoven. De rekening werd goedgekeurd. De secretaris bracht een uitvoerig verslag uit waaruit we aanstippen dat het ledental steeg met 3 en kwam op 139. Het aantal inleggers bij de spaarbank bleef op 135, ter wijl ingebracht werd 81339. Terugbetaald werd een bedrag van 62841.48. Aan voorschotten werd terug betaald 11879.47, terwijl aan nieuwe voor schotten werd uitgegeven 7585. De bank heeft thans een bedrag van 11000 beschikbaar voor te verleenen cre- diet en voorzien van 2 soliede borgen kan men thans weer geld bij de bank opnemen. De heeren H. Berghuis en D. Meijer Jzn. werden tot resp. bestuurslid en lid van den raad van toezicht herkozen. Besloten werd tot afschrijving van 3 leden. De rentevoet voor spaargeld, hypotheek en voorschotten werden op dezelfde basis vast gesteld als voorgaand jaar. Tot afgevaardig den werden voor deze vergadering gekozen de heeren A. van der Eng Hzn. en J. Twaalfhoven. BERGEN (1319 Mei). Geboren: Maria Margaretha, d. v. Bernardus Hof en Margaretha Maria Theo- dora Pepping. Martinus Geradus Maria, z. v. Fredrikus Petrus Paulus van Overbeek en Anna Dorothea Lengemann. On dertrou wd: Johannes Bomers te Amsterdam en Catharina Maria Louwe. Andreas Cornelis Snel te Vlissingen en Johanna Petronella Wilhelmina Zaadnoor- dijk. Overleden: Betje Maria de Jong, 72 jaar, echtgen. v. Eleazar Pezaro. Voor het geheele land: Gedeeltelijk be. wolkt, droog weer, koude nacht, overdar iets wanner, meest zwakke veranderlijke wind. In de luchtdrukverdeeling is weinig ver andering gekomen, het gebied van hooger. luchtdruk over Scandinavië nam echter be- langrijk af. Over oost-Europa blijft een warme luchtstroom trekken naar de Balti- sche staten. Hier bewegen zich zwakke sto ringen in noordoostelijke richting, waarbij regen valt en ook onweer voorkwam. Het vlakke minimum over Frankrijk is opge vuld, dat over zuid-Scandinavië is gisteren minder diep geworden, maar vanmorgen daalden de barometers daar weer. Op den oceaan (op 20 graden w.L en 45 graden n.b.) ligt een niet zeer diepe depressie, die zich niet actief betoont. Over het kanaal ontwikkelde zich een gebied van hooge- ren luchtdruk, terwijl over Schotland nog een zwakke storing ligt. De intensiteit van de koude luchtstroom over onze omgeving verminderde, doordat de luchtdrukgr'adient nog verder afnam. Tengevolge van de nach telijke uitstraling kwam plaatselijk nacht vorst voor (te de Bilt 1.2 graden). LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 21.24 tot 4.29 uur licht op. Goed beter - best, maar ook billijker in aanschaffing zijn onze installaties. Centrale Verwarming Alkmaar Tel. 3045 2 lijnen. Rotterdam Tel. 44504 Verbouwing O.L. school. Vrijdagavond werden in café Renses de inschrijvingsbiljetten voor de verbouwing van de O.L. te Stompetoren, ingeleverd. Ingeschreven hadden de heeren: a. H. Koorn te Alkmaar f J3.400 R. Kuiper te Heiloo 11.27" A. Besteman te Groet 12.100 Langedijk te Heiloo 12.900 J. te Nijs te Castricum 11-50® W. Bakker te Oosthuizen 11-890 11.300 Gebr. Botman te Wervershoof Steur Trap te Vollendam J v. d. Velde te Balk Klaver en Molenaar te Koedijk-Alkmaar 11.600 Wittebrood te Beemster Hoogerwerf te Ursem Stotsman en van Diepen te Schermerhorn 11.800 b. schilderwerk: Joh. Koeman te Egmond aan Zee D. Riek te Heiloo 11.600 12.568 12.840 10.400 5.43 9.30 CONCOURS TE SCHAGEN. Ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van Schagen's Harmonie is onder auspecien van den Westfrieschen Bond van Harmonie ën Fanfarecorpsen aldaar een concours aan gevangen. De uitslag van gisteren is als volgt: le afd. fanfare „Door Wilskracht Saam- gebracht", Venhuizen, 2e prijs met 297 P-> Concordia, Abbekerk, 2e prijs met 321 P- le afd. harmonie Kunstmin, Julianad°rP» 2e prijs met 306 p. Afd. uitmuntendheid fanfare: Excelsior, Nieuwe-Niedorp, 2e prijs met 318 p. Afd. uitmuntendheid, harmonie: Schagens harmoniekapel, le prijs met 375 p. Eere-afd. fanfare: Tavenu, Opperdoes, prijs met 393 p.; Excelsior, Andijk-W„ prijs met 393 p.; Ons Genoegen, Wijdenes, l prijs met 408 p.; Kon. Muziekver. Harmonie, Wieringen, le prijs met 411 p. j

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2