jM er mt leekt, awiMm er DOUWE EGBERTS Vraag en Aanbod Tweede Kamer over het onder de wapenen blijven van dienstplichtigen. Woensdags en Zaterdags. DIVERSE VRAGEN OVER VERVANGING. Ondergang van de „Aden". Releas van den kapitein der „uostzee". Wijziging ongevallenwet. Het oorogsrisico valt er buiten. Stemmen bij volmacht door militairen. Technische aanwijzingen. Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijf regels uitsluitend a contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). TWEEDE BLAD Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de wetsontwerpen betreffende het onder de wapenen blij ven van dienstplichtigen en betreffen de het in werkelijken dienst houden van dienstplichtigen ontleenen wij het volgende: Algemeen werd het gewaardeerd, dat de Kroon niet alleen heeft ingediend het doo* artikel 193 der Grondwet gevorderde ont werp in zake het onder de wapenen blijven van de wegens buitengewone omstandig heden opgeroepen dienstplichtigen, maar bovendien aan het oordeel der Staten-Ge- neraal onderwerpt het onder de wapenen blijven van dienstplichtigen, die na vol brachte eerste oefening buitengewoon in werkelijken dienst zijn gehouden. Daar door wordt, naar men meende, aan de be doeling van genoemd artikel recht gedaan. De toelichting tot deze beide wetsontwer pen werd uitermate sober genoemd. Gaarne zou men vernemen, welke maatregelen zijn genomen en waarom juist deze. Eenige leden merkten op, dat de minister de genomen maatregelen wenscht te hand haven, zoolang de buitengewone omstan digheden voortduren. Zij meenden echter, dat, al hebben inderdaad buitengewone omstandigheden bestaan, niet gezegd kan worden, dat de tegenwoordige sterkte ook nu nog behouden dient te worden. Zeer vele andere leden waren daaren tegen van oordeel, dat het aantal in werke lijken dienst zijnde dienstplichtigen aan zienlijk sterker moet blijven dan het een goede maand geleden nog was. Wordt de tegenwoordige sterkte aanzienlijk vermin derd, dan bestaat de kans, dat de buiten gewone oproeping-uitwendige veiligheid nog eenmaal of meermalen moet geschie den, hetgeen deze leden met de regeering hoogst ongewenscht zouden achten. Vele leden merkten op, dat de voor de grens-, kust- en luchtbeveiliging buitenge woon opgeroepenen vrijwel uitsluitend ouderen zijn: 30- tot 35-jarigen. Waarom juist zij, bij wie de sociale moeilijkheden zich bij deze oproeping het meest doen ge voelen? Van verschillende zijden vestigde men er de aandacht op, dat de periode van heden tot aan het tijdstip, waarop de op gronc van de gewijzigde Dienstplichtwet te tref fen voorzieningen tot stand komen, zal moeten worden overbrugd. De minister wil dit doen door de buitengewoon opgeroepe nen onder de wapenen te houden, met dien verstande, dat hij hen, voor zooveel moge lijk, wil doen vervangen door anderen. Men drong er op aan, dat deze vervanging zoo spoedig mogelijk en in zoo groot mogelijke mate zal geschieden. Vèrsch'eidene leden waren van oordeel, dat het onbillijk is, ter vervanging van dienstplichtingen, wien om ernstige rede nen verlof zal worden verleend, uitsluitend werkloozen op te roepen voor verplichte opkomst onder de wapenen. Andere leden achtten 's ministers stand punt juist. Sommige leden vroegen, of het niet aan beveling zou verdienen de vrijwillige in diensttreding van dienstplichtigen aantrek kelijker te maken door hun een toelage in het uitzicht te stellen. Naar hun oordeel zou de vervanging door vrijwillige dienst plichtigen goedkooper zijn dan de tegen woordige toestand. Eenige leden meenden, dat voor de ver vanging van de ouderen onder de buiten gewoon opgeroepen dienstplichtigen te meer reden is, omdat te hunnen aanzien de bestaande regeling wordt gebruiktvoor een ander doel dan waarvoor zij is ingesteld. De beodeiing daarvan was de beveiliging van de mobilisatie en concentratie van hel veldleger. Nu worden de opgeroepenen echter ge bruikt voor een min of meer permanente versterking der grens-, kust- en luchtbevei liging. Deze leden ontkenden niet de nood zakelijkheid van die versterking, doch zij achtten het onjuist en onbllijk, dat deze wordt opgedragen aan de betrekkelijk wei nigen, die voor de beveiliging der mobili satie bestemd waren, terwijl talrijke an dere dienstplichtigen vrij blijven. Deze leden bepleitten eveneens spoedige vervan ging, in de eerste plaats van hen, die in hun werkkring niet gemist kunnen worden of voor wie voorzetting daarvan van over wegende beteekenis is. Zij zcuden het liefst zien, dat deze aflossing zou geschieden door jongeren, doch wanneer daartegen overwegende bezwaren mochten bestaan, zou tot aflossing door anderen uit oudere lichtingen kunnen worden overgegaan. In dien het mogelijk is de vervanging te doen geschieden door het in dienst nemen van zich vrijwillig daartoe aanmeldende dienst plichtigen, dan zouden ook deze leden daaraan de voorkeur geven. Ten slotte wezen deze leden er op, dat het vervangen van de opgeroepenen door anderen uit de oudere lichtingen het voordeel zou hebben, dat de geoefendheid der ouderen de verbete ring zou ondergaan, welke zij zoozeer be hoeft. Zonder zich te willen verzetten tegen den allerzijds geoefenden aandrong tot zoo spoedig mogelijke vervanging van de daar voor in aanmerking komende buitengewoon opgeroepenen dienstplichtigen, die daar voor in aanmerking komen, vestigde ver scheidene leden er de aandacht op, dat mer. in dit opzicht gedurende het overbrug gingstijdvak daarvan geen te hooge ver- wachtigen moet koesteren, aangezien het niet gemakkelijk zal zijn de moeilijkheden, welke hier rijzen, vlug uit den weg te rui men. Het vinden en aanwijzen van plaats vervangers zal een tijdroovend onderzoek vorderen. Het werd hoog gewaardeerd, dat de ver vanging van opgeroepen dienstplichtigen nimmer het karakter van een persoonlijke vervanging zal mogen dragen. Vele leden hadden tot hun leedwezen moeten vaststellen, dat in geldelijk opzicht de vereischte soberheid en voorzichtigheid niet in acht worden genomen. Naast de bestaande legercommissie, die meer op ten normalen gang van zaken is ingesteld, zouden verscheidene leden een vaste commissie uit de Kamer wenschen, die, in nauw contact met den minister, regelmatig nauwlettend nagaat, welke uit gaven wel, welke niet verantwoord zijn. Verscheidene leden meenden, dat de op roepingen van leden van het Vrijwillig I^iéatorm korps Motordienst onoordeelkun dig zijn geschied. In dit verband werd als voorbeeld ge noemd een plaats, waar 22 vrijwilligers van dit korps wonen-. 15 hunner zouden gaarne zijn opgekomen, de overigen zouden bij op roeping in de grootste ongelegenheid ko men, daar zij in hun werkkring vrijwel on misbaar zijn. Toch werden slechts die zeven opgeroepen en ontvingen de anderen geen oproep. Zulk een onoordeelkundige keuze heeft er reeds toe geleid, dat vele leden van dit nuttige korps ontslag hebben genomen en anderen voornemens zijn na afloop van den termijn, waarvoor zij zich hebben ver bonden, zullen bedanken. Gevraagd werd, of de minister aan dezen toestand ten spoe digste een einde wil maken. FELLE BRAND OP TERSCHELLING. Gistermiddag omstreeks half zes werd brand ontdekt in de groote houten werk plaats van de scheepswerf, toebehoorende aan den heer J. Krul te West-Terschelling. Vermoedelijk was het vuur ontstaan, door dat opgeschoten jongens een brandje van papier te dicht bij de schuur, waarin zich veel brandbare stoffen, o.m. teer en ben zine bevonden, hadden gestookt. De vrijwillige brandweer trok er met de motorspuit op uit, terwijl de sleepboot Hol land van de firma Doeksen in de haven op- stoomde en met twee stralen de brandweer kwam assisteeren. Hoewel in totaal met vijf stralen water werd gegeven, kon niet wor den voorkomen, dat de werkplaats geheel uitbrandde. De scheepshelling bleef buiten gevaar. Uit het relaas van kapitein C. J. Kalk man van de Oostzee, na aankomst van de sleepboot te Maassluis omtrent de droeve reis met den baggermolen Aden en den bak K.L.K. 21 van Leith naar den Waterweg, waarbij de runners L. de Vos en A. A. Mar- cus om net leven kwamen, bleek dat het drama zich in enkele seconden afgespeeld had. De sleep was Dinsdagmorgen om zes uur bij mooi weer van de Firth of Forth v Schot land) vertrokken en alles ging aanvankelijk naar wensch. Ieder uur werden op den mo len en den bak door de runners de gebruike lijke ronden geloopen, waarbij alles van binnen werd geïnspecteerd. En hoewel toen de sleep tien mijl uit de kust was en een stevige Noord-Noord-Oostenwind met kracht acht opstak, deden zich geen bijzonderheden voor. De molen werd op den heelen tros ge sleept. Dinsdagavond om elf uur werd met morseteekens vanaf de sleepboot een .ge sprek gevoerd met de runners van den sleep, doch alles was volkomen in orde be vonden. Zelfs Woensdagmorgen om drie uur werden de runners op den molen gezien en ook toen vielen geen seinen te geven, omdat de molen nog volkomen zeewaardig was. Twee uur later, precies om vijf uur in den morgen, toen de wachten afgelost werden, moet een grondzee nadat deze eerst een flinke hoeveelheid water over den brug van de „Oostzee" had gewor pen, wat zelden voorkomt, den molen hebben opgenomen en doen omslaan. Eer er tien seconden verstreken waren, was de ramp gebeurd en waren alleen de pontons van den omgeslagen molen nog zichtbaar. Niemand heeft hierdoor de ramp zien ge beuren. Kapitein Kalkman had juist tegen den stuurman de opmerking gemaakt, dat ae molen zich ondanks het ruwe weer uit stekend hield. Toen hij echter van de ééne zijde van den brug naar de andere was ge loopen, moest hij tot zijn groote ontsteltenis constateeren, dat de molen een prooi der golven was geworden. Zelfs de matroos, die achterop de Oostzee stond en terstond op dracht kreeg den tros te kappen, keek ver wonderd naar den kapitein omdat ook hij enkele seconden te voren den molen nor maal achter de sleepboot had zien hangen en niets van het onheil gemerkt had. Noch zelfs de runners D. Bernhard en J. v. Dijk, die zich op den bak bevonden, hadden niets gezien. Zij losten elkander af en in het korte tijdsbestek, dat de één naar het verblijf op den bak ging om zijn maat den wacht over te geven, verdween de molen. Nog nooit aldus kapitein Kalkman heb ik zooiets meegemar.kt. Terstond heb ik eenig risico genomen en ben met den bak op de woelige zee gedraaid, om nog te red den wat er te redden viel. Tot ongeveer 10 meter is de Oostzee den drij venden molen toen genaderd, doch er viel niets van de runners, die alle reddingsmiddelen zooals zwemvesten tot hun beschikking hebben, te bespeuren. Zij zijn dus geheel overvallen. Slechts eenig wrakhout werd aangetroffen en toen de molen om acht uur in de diepte verdween, verliet de Oostzee met de vlag halfstok, de plaats des onheils en zette met den bak koers naar den Waterweg. Hier is zy gistermorgen ip alle stilte zonder de ge bruikelijke aankondiging op de stoomflu't aangekomen. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende wetsont werpen „Wijziging Ongevallenwet 1921" en „Wijziging Land- en Tuinbouwonge vallenwet 1922" is het volgende ont leend: De door eenige leden geuite meening, dat de door hen aangegeven weg, langs welken voorziening kan worden verkregen in het gemis voor den verzekerde van recht van beroep tegen weigering van tijdelijke uit- keering, niet kan worden bewandeld, indien de getroffene werkzaam is bij een onderne ming met een erkenden geneeskundigen dinest, berust, naar het den minister wil voorkomen, op een misverstand. Indien de verzekerde, werkzaam bij een vorenbedoelde onderneming, van oordeel is, dat hy niet de hem toekomende tijdelijke uitkeering heeft ontvangen, kan hij zich im mers met zijn bezwaren wenden tot het be stuur der rijksverzekeringsbank. Komt dat bestuur tot het inzicht, dat de bezwaren ge grond zijn en dat derhalve de verzekerde niet de hem toekomende uitkeering heeft ontvangen, dan is de werkgever gehouden, zich te gedragen naar het inzicht van ge noemd bestuur. Bij den minister bestaat geen bezwaar om de mogelijkheid te openen van gedeeltelijke hypotheekstelling, overeenkomstig regelen, bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen, door een risico dragende naam- looze vennootschap of een rechtspersoon lijkheid bezittende vereeniging. Oorlogsrisico. Ook na de kennisneming en de over weging van hetgeen in het voorloopig verslag is geschreven omtrent het voor stel om het oorlogsrisico buiten het risi co te sluiten, waartegen de loonarbei ders ten laste van het bedrijfsleven zijn verzekerd, heeft de minister geen aan leiding kunnen vinden, op zijn stand punt, waaraan dat voorstel zijn ontstaan dankt, terug te komen. De verplichte ongevallenverzekering wil immers den loonarbeiders zien verzekerd tegen geldelijke gevolgen van het aan het bedryf verbonden gevaar voor ongevallen. Tot dat „risque professionel", dat uit hoofde van zijn aard ten laste van het bedrijf is gebracht, kan, niet worden gerekend het oorlogsrisico, dat niet bepaald wordt door den beroepsarbeid in een verzekeringsver- plichte onderneming, maar waaraan, onge acht hun maatschappelijke werkkring, de leden der bevolking in vrijwel gelijke mate blootstaan. Er bestaat daarom geen redelijk motief om de lasten van dat oorlogsrisico te doend rukken op het bedrijfsleven. Actieve luchtbescherming, ook al ge schiedt zij ten behoeve van een bepaalde onderneming, is naar het oordeel van 'den minister als een militaire aangelegenheid te beschouwen en kan daarom niet worden gebracht onder de verzekeringssfeer der ongvallenwetten. Met betrekking tot de passieve bedrijfsluchtbescherming valt te onderscheiden tusschen werkzaamheden, die vrijwillig, en werkzaamheden, die ingevolge arbeidsovereenkomst derhalve plicht worden verricht. Laatstbedoelde werkzaam heden kunnen worden geacht in verband te staan met de dienstbetrekking. Twijfel is echter mogelijk of dit zelfde ook het geval is met de werkzaamheden, die vrijwillig worden verricht. Indien het wenschelijk en mogelijk mag worden geoordeeld, om op eenige wijze voorziening te treffen ten bate van even- tueele slachtoffers van oorlogsdaden, zal die voorziening een algemeen karakter hebben te dragen en zullen haar lasten door de ge- menschap in haar geheel zijn te dragen. De minister verklaart zich gaarne bereid om met zijn ambtgenooten omtrent zulk een voorziening in overleg te treden. De minister heeft er zich rekenschap van gegeven, dat, indien de voorgestelde wijzi ging tot stand komt, de arbeiders, die door oorlogsrisico worden getroffen, ten laste zouden komen van de organen, belast met de uitvoering der verplichte ziekteverzekering. Een in voorbereiding verkeerend ont werp van wet tot wijziging der Ziekte wet op een aantal punten, zal ook om trent deze aangelegenheid voorziening bevatten. Om eiken twijfel hieromtrent uit te slui ten, zijn bij nota van wijziging de beide wetsontwerpen aangevuld met een bepa ling, waardoor komt vast te staan, dat on gevallen, aan werklieden in de verzeke- ringsplichtige bedrijven overkomen, in ver band met buiten staat van oorlog of van be leg verrichte werkzaamheden ten behoeve van de passieve luchtbescherming van de onderneming, in wier dienst zij werkzaam zijn, aanspraak geven op schadeloosstelling overeenkomstig de Ongevallenwetten. C'riiii-publicalie. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedena tureerd van 15 t/m. 20 Mei 1939, zal bedragen 1.60 per 100 K.g. voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het stan laardmonster van kwaliteitsklasse C en 1.10 per 100 kg. voor voedererwten, gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938 in genoemd tydvak door telers of handelaien gedenatureerd en voldoende aan de kwaliteitseischen, zal i 1.50 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 19 Mei 1939. ZES verschillende persen staan altyd klaar voor UW DRUKWERK. DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. V zóó heerlijk van geur is de Echt» Friesche Heeren-Baai welke vanouds door Douwe Egberts te Joure (Friesland) gemaakt wordt. Inderdaad: D.E. tabak geeft „wolken van genot" fdt&L, FRIESCHE HEEREN-BAAI en BAAI-TABAK Zooals bekend, kan, in verband met de a.s. verkiezingen voor de gemeenteraden, aan kiesgerechtigde militairen gelegen heid worden gegeven om bij volmacht te stemmen, voor zoover die militairen op den dag der stemming in werkelijken dienst zijn in een andere gemeente dan die, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Het blijkt gewenscht hen, die door bovenbedoelde militairen bij verzoek schrift als gemachtigde worden aangewe zen, op het volgende opmerkzaam te maken. De door de militair-kiezer aangewezen gemachtigde, waarvan door den militair kiezer naam en voornamen, plaats en datum van geboorte, alsmede de woon plaats aan den betrokken burgemeester zijn opgegeven, wordt uiterlijk drie dagen vóór den dag der stemming door of van wen° den betrokken burgemeester opge roepen, teneinde zich persoonlijk ter secretarie te vervoegen om de volmacht aan te nemen. Verschijnt de gemachtigde niet op de(n) daarvoor bij de oproeping vermelde(n) dag of dagen, of neemt hij de volmacht niet aan, dan verliest verzoekschrift de aanwijzing, in het gedaan, haar kracht. Het verzoekschrift, hetwelk aan den burgemeester is opgezonden, wordt alsdan door of vanwege dezen terstond bij aan geteekenden brief aan den militair teruggezonden. De militair kan dan niet opnieuw een gemachtigde aanwijzen, doch wel bij bekomen verlof op den dag der stemming zelf zijn stemplicht voor 12 uur gaan vervullen. Bij aanneming van de volmacht waar merkt de burgemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar het aan den burgemeester opgezonden verzoekschrift, nadat dit door den gemachtigde is mede- onderteekend. Dit verzoekschrift geldt alsdan als het origineel der volmacht. De militair is niet bevoegd de gege ven volmacht in te trekken. Als gemach tigde mogen slechts aangewezen worden zij, die in de gemeente, waar de verkie zing zal plaats vinden, krachtens de voor die gemeente vastgestelde kiezerslijst, bevoegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde verkiezing. Een kiezer mag niet meer dan een aanwijzing als gemachtigde aan nemen, behoudens dat hij een tweede aan wijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zijn huisgenooten behooren. v Te koop: een in prima staat ver keerend kampeerwagentje. Adres UITENBOSCHSTRAAT 2. Te koop: 1 Guitaar in foudraal met staal voor Hawaiï, 1 1. bl. manteltje voor leeft. 5 j. Gevraagd: sjoelbak. HEERENWEG 55, Heiloo. Te koop: belastingvrije D. K. W. '38 155.een belastingvrije Sparta '37 115, een Juncker met wegenbel. 85.een Gazelle fiets m. nulpm. z. g. a. n. 45. Snaarmanslaan 143. Ter overname: 2 persoons geverfd houten ledikant met springbak, 5. v. d. MEIJSTRAAT 12. Het Naaimachine Huis. Pracht Naai machine als nieuw inzinkbaar merk Vesta, eikenhout met garantie, koopje. J. H. DE BOER, Geestersingel 48, Alkmaar. Te koop gevraagd: Lompen 7, Wol 45 ct. per ko., metalen hooge prijzen. Wordt van huis gehaald. J. BURGERING, Gr. Nieuwland 31. Tel. 2435. Te koop: geheel massief eikenhouten stel stoelen, buffet, tafel en spiegel. POORTER, Kanaalkade 39. Nationaal Kasregister met contróle- strook aangeboden. Te bevragen: De Leidsche Wolwinkel, Snaarmans laan 67. Tel. 3419. Te koop gevraagd een flinke tuinbank. Br. met prijsopgave onder letter L 883 bureau van dit blaa. Een party pakkisten te koop, ook per stuk. KONINGSWEG 42. Te koop: Mantel (maat 44) 6.50, Jongensblazer v. 10 tot 12 jaar 5, Regenmantel, bruin Falcon 10. Adres te bevragen bureau van dit blad. Orgel. Te koop gevraagd: Huisorgel \ooi evangelisatie. Aanb. uiterste prijs aantal registers, merk, onder letter O 891 bureau van dit blad. 1 Tandem in keurigen staat, merk Magneet, 1 Heerenrijwiel en een Da- mesrijwiel, 1 Baanfiets bijna niet ge bruikt en een wegfiets in besten staat. Te bevr. bij JAN GROOT, Koningstr. 3, bij afwezigheid K. GROOT, Café De Gekr. Valk, Peperstraat. Voor weinig geld prachtig Tuin- ameublement tc koop: bank, 2 fau teuils, tafel en 2 voetenbankjes. PRINS HENDRIKSTRAAT 12, Alk maar. Tel. 4338. Te koop: prima handnaaimachine werkt voor- en achteruit z. g. a. n. 15, hand- en trapnaaimachines m. gar. vanaf 5.pracht Duitsche Piano (koopje). Dekker, Spoorstr. 5. Te koop: Grasmachine zoo goed als nieuw voor 6. Autoband 32 x 6 zwaar met binnenband 10. LIJTWEG 21, Bergen. j Te koop uit netten inboedel prima veerenbed voor 5, kapokbed 3, mooi vast kleed (koopje), 16 els kar petten, closetstoelen. Inkoop van inboedels. Dekker, Spoorstraat 5. Zeer biliyk te koop een z. g. a. n. moderne Duitsche kruissnarige piano met garantie, klein model. A. J. OVERDIJK, Breedstraat 49, Alkmaar. Te koop: Meisjesrywiel merk Gazelle, leeftijd 6 tot 7 jaar, Jongensry wielen. Billijken prijs. LIMMERHOEK no. 18. Kinderwagen nog geen jaar gebruikt, kleur creme. Na 8 uur. FNIDSEN 57. Nash-auto. Te koop van particulier een zeer goed onderhouden 4-5 per soons Nash-auto (4 deurs), welke slechts 36090 K.M. heeft geloopen. Te bevr. Lyceumstraat 1 te Alkmaar. Te koop gevr. 2e handsch Chevrolet of Ford-auto, niet ouder dan 1930, 4 deurs of dicky-seat. Brieven lettel V 897 bureau van dit blad.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6