Ml Kooken of vuuK AMSTERDAMSCHE BEURS LAATSTE BERICHTEN. Buitenland. lededand Ooeczee JUaoinciaal 1Hemos ifdieepstiidinqen Ongeregeldheden in Palestina. Strenge maatregelen bevolen. Lessen uit den Spaanschen burgeroorlog. De Duitsche koloniale eischen. Portugeesch verzet tegen teruggave der koloniën. Een pijnlijke vraag. Voor kleine tuinen. SCHERMERNORN 't ZAND Als er geen lt\ in de maand is DERDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 MEI 1939. Luitenant-generaal Haining, de opper bevelhebber der Britsche troepen in Palestina heeft de Joodsche leiders, met inbegrip van de vertegenwoordigers van het Joodsch agentschap en den Jood- schen Nattonalen Raad ontboden. Haining heeft by die gelegenheid de door de Joodsche bevolking in het ver leden betoonde zelfbeheersching gepre zen, doch gezegd, dat hij het schieten op politiebeambten als moord be schouwt. Hij gaf te kennen, dat bij verdere on geregeldheden zeer strenge maatregelen zullen worden genomen. Het protest der Joden heeft gister aanlei ding gegeven tot geen enkele daad van ge weld. Men constateert, dat de Joden zich niet gekeerd hebben tegen de Arabische be volking en dat de Joodsche leiders hun cri- tiek hebben beperkt tot de politiek van het Witboek en tot hen, die verantwoordelijk zijn voor die politiek. Men kan hieruit af leiden, dat de Joden de mogelijkheid open houden van samenwerking met de Arabie ren tot gemeenschappelijken tegenstand tegen de besluiten der Engelsche regeering en van een terugkeer tot een vriendschap pelijke houding ten aanzien van de officiëele instanties van Londen op herziene grond slagen. Generaal Haining echter, die de vertegen woordigers van den Joodschen Nationalen Raad en de Joodsche gemeente heeft ont boden, heeft hen er van in kennis gesteld, dat zij de rust der bevolking moesten doen terugkeeren op de tegenwoordige grond slagen. Bengourion, de voorzitter van de executieve van het Joodsche agentschap heeft een schriftelijk antwoord op de waar schuwingen van Haining opgesteld: Hij geeft daarin uitdrukking aan den spijt van de executieve over den dood van den Brit- schen politieman, en keurt de schoten af, die er de oorzaak an waren. Hij wijst op het vreedzame karakter van het Zionistische werk sedert 60 jaar en wijst op het belang van de betoogingen van gisteren, die een nieuwe phase aangeven in de evolutie der beweging, die „zich niet zal laten intimidee- ren, zelfs wanneer Joodsch bloed zou moe ten worden vergoten". Ter opening van den lijdelijken tegen stand heeft de vereeniging van eigenaren van onroerende goederen besloten, dat de aangeslotenen geen belasting meer zouden betalen. In een te Frankfort aan de Main gehou den lezing heeft, naar de Times meldt, kolo nel Rittsr von Xylander, de bekende mili taire publicist, een opsomming gegeven van de militaire lessen van den Spaanschen bur geroorlog. De kolonel verklaarde, dat de belangrijk ste les was, dat een groote Europeesche oorlog met zijn troepenmassa's en zijn dui zenden vliegtuigen volkomen van den oor log in Spanje zou verschillen. In Spanje wa ren het aantal troepen en de hoeveelheid materiaal btrekklyk onbeteekenend en men mocht geen vergelijkingen maken met een mogelijken oorlog tusschen groote mogend heden. De wapens aan beide zijden waren van ieder denkbaar fabrikaat, zoodat de Spaansche oorlog in feite een „jaarmarkt van monsters der wapenindustrie" f.vas. Het aantal tanks was te klein om te beoordcelen, of daarmede de tegenwoordige neiging tot een oorlog met vaste posities kon worden tegengegaan. Hetzelfde gold voor de vlieg tuigen. Na twee jaar oorlog bezat generaal Franco nog slechts 250 toestellen. Men kon echter wel zeggen, dat lichte vechtwagens hun waarde niet hadden bewezen, daar zij buiten gevecht konden worden gesteld door grootere en zwaardere, zelfs al waren de lichte tanks sneller dan haar tegenstanders. Goed uitgeruste infanterie kon nog steeds hopen vijandelijke tanks effectief met hand granaten te weerstaan. Een van de onverwachte lessen van den Spaanschen burgeroorlog was, volgens kolo nel von Xylander, dat de snelste vliegtuigen niet het meeste succes hadden. Zij vlogen hun tegenstanders zoo snel voorbij, dat de schutters onmogelijk zuiver konden mikken en bovendien was het moeilijk voor deze snelle toestellen om op oneffen terrein te landen. Dit gold in het bijzonder voor Rus sische gevechtsvliegtuigen. Het luchtdoel geschut was uitmuntend gebleken, in het bijzonder de vuurmonden van 8.8 c.m. en van 2 c.m. De moreele uitwerking van deze wapens op den vijand was zeer groot ge weest. De prestaties der lichte automatische wapenen waren ook goed geweest. Opnieuw was bewezen, dat goed geoefende en goed aangevoerde troepen zeker konden zijn van succes. Bij het begin van den oor log waren er met uitzondering van generaal Franco's Mooren aan beide zijden weinig behoorlijk geoefende troepen. Franco begon den'oorlog met 6000 man en eindigde met 750.000 man in eerste linie en 250.000 man in reserve. De aanval bleek over het algemeen moei lijker dan in den wereldoorlog, maar toch niet onmogelijk. Als de aanval werd uitge voerd met een overmacht en met een goede artillerie-voorbereiding, hadden de aanval lende troepen nog goede vooruitzichten op succes. Aanvallen uit de lucht op steden hadden in het geheel geen demoraliseering van de burgerbevolking teweeg gebracht, maar dit zou wellicht niet van toeDassing kunnen zyn op een nieuwen wereldoorlog. Het blad Joroal do commercio e das Co- lonias, dat onlangs heftig is aangevallen door de Berliner Börsenzeitung omdat het had geschreven, dat de terugkeer van de Duitschers in Afrika een gevaar zou betee kenen niet alleen voor België, Portugal en Nederland, doch ook voor Engeland en Frankrijk, heeft thans met nog grooter fel heid de politiek van het Derde Rijk veroor deeld. Het blad schrijft, volgens Havas, o.a. dat de territoriale eischen van Duitschlanö, hetzij in Europa, hetzij in Afrika, gedreven worden door een militair imperialistische politiek, welke uitgaat boven de binnenland- sche behoeften. Indien Duitschland zijn roegere koloniën terug zou krijgen, dan zouden Frankrijk en Engeland gedwongen worden tot een onmachtige neutraliteit, aan gezien de imperiale verbindingswegen ver broken zouden zijn, zoodat zij zich niet meer krachtdadig zouden kunnen verzetten tegen den „Drang nach Osten". Het blad merkt verder op, dat ook de Ver. Staten een woord hebben mee te spre ken in een eventueele wijziging in den ko lonialen toestand. De Amerikanen zouden niet onverschillig kunnen blijven wanneer de Duitschers zich opnieuw zouden vesti gen aan de westkust van Afrika en hierdoor de Amerikaansche beweging in den Atlan- tischen Oceaan ernstig zouden belemmeren. Het blad verwerpt vervolgens ook het denkbeeld Duitschland zijn koloniën terug te geven, met als voorwaarde een demilita- risatie van Afrika. Duitschland zou deze voorwaarde aannemen en beloven geen vlootbases e.d. aan te leggen, doch hoe zou men een garantie hiervoor kunnen krijgen. Sedert zes jaar volgt Duitschland de leer van Treitschke, volgens welke geen enkel ■erdrag voor de toekomst kan binden. In Augustus 1.1. werd een roomfcch-katho- liek priester te New-York uit zyn slaap ge beld door een Engelschman, zekeren John Bellinger. De man kwam den priester ver tellen, dat hy een vrouw had vermoord. Het bleek, dat hij de waarheid had gespro ken; het slachtoffer was zekere Marie Joy- ce, Bellingers secretaresse. Het meisje had de tusschen beiden bestaande vriendschap willen verbreken. Bellinger vertelde aan den rechter, toen de zaak voorkwam, dat hy niet de bedoeling had de jonge vrouw te doo- den, maar dat hy enkel gedurende een twist zijn zelfbeheersching had verloren. De rechter maakte toen een wel geestige, maar onder de gegeven omstandigheden een iet wat onbehoorlijke opmerking: „Waarom maken zulke jongelingen niet zichzelf af in plaats van anderen?" Alsof de moeilijkheid dan opgelost zou zijn. Beter ware het te luis teren naar Heine, die althans iets mensche- lijks weet te zeggen: „Wien het pas gebeurd is, breekt het hart (ONGECORRIGEERD). ACHTER VERKEERDE TRALIES. Europeaan die zich als inlander vermomde. Voor den landrechter van Batavia is een zaak behandeld, die vrywel uniek is, en wel op een bijzondere manier toont hoe moeilijk de strijd om het bestaan in sommige krin gen is. Het betreft een Europeaan, die ge- ruimen tyd onder den naam Abdullatip heeft geleefd en die zich dus wegens het dragen van een valsohen naam zal hebben te verantwoorden, aldus het Bataviasch Nieuwsblad van 11 Mei. Het was echter niet zonder reden dat hij dien naam had aangenomen. Een baantje kon hij niet vinden, wel een vrouw, met wie hij in het huwelijk trad. Zij is een inland- sche en haar vader verhuurt deelemans met paarden. Van hen kreeg hij een karretje en twee paarden, waarmede hij de straat op ging, om op die wijze in zijn onderhoud en dat van zyn vrouw te voorzien. Voor een rijbewijs is echter noodig, dat men een naam opgeeft. Een Europeesche vond hy een beetje raar en daarom gaf hij op genaamd te zijn Abdullatip, wonende in een kampong. Als Abdullatip reed hij dagelijks in zyn karretje, tot een der vele perikelen op den weg hem op de bon bracht. Als Abdullatip werd hy veroordeeld tot een lichte geld boete subsidair een paar dagen hechtenis, maar omdat hij met echte Abdullatips ge meen had, dat hy niet overvloedig geld ver diende, kon hij de boete niet betalen en moest hy brommen. Dit is enkele malen gebeurd. Hij moest grasjes plukken en steenen sjouwen, zooals echter Abdullatips dat moeten doen in het gevang. Hij deed het berustend, omdat het maar een kwestie van enkele dagen was. Een der geëmployeerden herkende hem echter, en voor hem gaf Abdullatip toe Europeaan te zijn en dezelfde voor wien hij nu werd aangezien. Gisteren is hij vrijgela ten uit het gevang waar hij als Europeaan niet thuis hoorde en naar het politiebureau gebracht, waar proces-verbaal tegen hem moest worden opgemaakt wegens het aan nemen van een valschen naam.. BOOMEN IN EEN KLEINEN TUIN. DE FRUITTUIN. We hebben wederom genoten van de bloesem weelde ia onzen tuin, waar de vruchtboomen mooier dan ooit gepronkt hebben, en we hebben ons afgevraagd, hoe het mogelijk was dat na den barren winter die we achter den rug hebban de bloem knoppen ontleken zijn, alsof er niets ge beurd was Na den bloei kijken we alweer met be langstelling of de vruchtjes zich zullen zet ten, en als we groote hoeveelheden zien af vallen in het begin, moeten we ons nog niet dadelijk ongerust maken, na deze z.g. „Juni-drop", krijgen we pas een juisten in- HERDENKING OPRICHTING LIBERALE STAATSPARTIJ. Krachtens ministerieele beschikking zal op Maandag 22 Mei as., aanvangende te 18.25 uur, over de zenders Hilversum I (1875 M.) en Jaarsveld (415 M.) vanwege de Vereeniging van Liberale Radio-Ama teurs (Liberale Omroep) een bijzondere ra dio-uitzending plaats hebben, ter herden king van de oprichting van de Liberale Staatspartij. De herdenkingsrede zal worden uitgesproken door het lid van het dage- lijksch bestuur der V.L.RA., den heer Wt. J. Bastiaan. DE KONINGIN BEZICHTIGT DE KUSTVERSTERKINGEN. De koningin heeft hedenochtend de kust- versterkingen tusschen Scheveningen en Hoek van Holland bezichtigd. AANKOMST NEDERLAND EXPRESS. De N.V. Stoomvaartmaatschappij Neder land meldt, dat de speciale trein met passa giers en post in aansluiting op het m.s. Jo- han van Oldenbarnevelt, onvoorziene om standigheden voorbehouden, Dinsdagmorgen 23 Mei om 10.20 uur van Genua zal vertrek ken. Aankomst Woensdagmorgen 24 Mei 10.07 te den Haag S.S. en 10.12 uur te Am sterdam C.S. ONZE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen vertrok van Schiphol Uil met als gezagvoerder Tepas. de NED. VER TOT BESCHERMING VAN VOGELS. De Nederlandsche Vereeniging tot be scherming van vogels hield deze week haar jaarvergadering te de Koog (Texel). Door dat de voorzitter, prof. dr. A. E. H. Swaen, verhinderd was aanwezig te zijn, werd de vergadering geleid door den ondervoorzit ter mr. P. G. van Tienhoven, die een bij zonder woord van welkom richtte tot den burgemeester van Texel, mr. A. F. Kamp en tot de commissarissen en den directeur van T.E.S.O., welke alles in het werk ge steld hadden om de reis naar Texel zoo vlot mogelijk te doen verloopen ondanks de luchtbeschermingsoefiningen te Den Helder en te Texel. Het jaarverslag, uitge bracht door den secretaris, den heer J. Drijver, werd onder applaus goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoording over 193. De aftredende bestuursleden, de heeren jhr. W. H. de Beaufort, E. D. van Dissel en L. G. Gelderman, werden herko zen. Bij de rondvraag kwam ter sprake de nieuwe wettelijke regeling in Engeland inzake de jacht op en de invoer van waterwild, welke verboden zal worden met ingang van I Februari. Deze regeling zal ongetwijfeld tot daling der eendenprij- zen in het voorjaar leiden en algemeen werd het raadzaam geoordeeld, dat ook hier te lande dit waterwild met ingang van deiizelfden datum beschermd wordt. Den daarop volgenden dag maakten de deel nemers, in zes groepen verdeeld, een excursie naar de broedplaatsen van het Staatsboschbeheer en van de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland. Andermaal bleek de groote vogelrijkdom, zoowel wat soorten als wat individuën betreft, van het eiland met zijn groote verscheidenheid van landschappen. EINDE ARTIS-MISERE IN ZICHT. Trustee doet nieuw voorstel aan de obligatiehouders. De Nederlandsche Trust-Maatschappij deelde het Hbld. gistermiddag mede, dat binnenkort voorstellen aan houders van Artis-obligaties te wachten zijn, om ge noegen te nemen met afbetaling van de obligaties van dê 3 pet. Ie hyp.-obligatie- leening, inclusief achterstallige en loopen- de rente, met 740.per obligatie van 1000.—. Het ligt tevens in de bedoeling, de niet- hypothecaire obligaties (1927) af te beta len met 246.67 per obligaties van 1000.eveneens met inbegrip van achterstallige en loopende rente. Dit bericht beteekent dus, dat het voor stel, dat het bestuur van Artis verleden jaar de obligatiehouders deed, om met 520.per obligatie genoegen te nemen en dat door de obligatiehouders is afge wezen, thans is verhoogd tot 740. Afgewacht dient te worden een verkla ring, hoe men het totale bedrag, dat voor deze transactie noodig is. denkt bijeen te brengen, want het comité S.O.S.-Artis heeft reeds eerder bericht, dat het door de burgerij bijeengebrachte geld niet aan obligatiehouders zou worden uitgekeerd, doch geheel de exploitatie van den die rentuin ten goede zou komen! ALG. NED. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Dertigste algemeene vergadering. Vandaag is in „Krasnapolski" te Amster dam de dertigste (tweejaarlyksche) alge meene vergadering begonnne van den al- gemeenen Nederlandschen bond van han dels- en kantoorbedieden. De voorzitter, de heer W. Brouwer Jr. constateerde in zijn openigswoord, dat in tegenstelling met 1937 van uitbundigheid in de resultaten over 1938 geen sprake meer is. De reden hiervan zal voor een groot deel gezocht moeten worden in de internatio nale verhoudingen en spanningen, die een normaal zakenleven wel sterk benadeelen. Zeker, er is hoogconjunctuur, maar dan in de oorlogs- en wapenindusrie. Wat de menschheid in de twee jaren, die sedert ons vorige congres zijn verloopen, heeft zien gebeuren, heeft ons allen vaak den adem benomen. Dat door den internationalen toestand ook ons optreden ten bate der vakgenooten gehandicapt wordt, is begrijpelijk. De werkloosheid nam in ons land in de beide achter ons liggende jaren onvoldoende af, om ten opzichte van het optreden van de vakbeweging geen remmenden invloed meer uit te oefenen. En onze acties voor loonsverhooging bieden te minder kansen op succes, naarmate de bedrijven met ge ringer resultaten werken. Vandaar dat de arbeidersbeweging, onder de voortvarende leiding van het N. V. V., groote activiteit moest blyven ontwikkelen ten bate eener positieve welvaartspolitiek. Wat het eigen bondswerk betreft memo reerde spr. de oprichting n Januari 1938 van de arbeidsgemeenschap HollandBelgië als manifestatie van practischen interna tionalen arbeid. Spr. hekelde het wegblijven van de bank- directies op een vergadering met den di recteur-generaal van den arbeid, belegd in verband met de afkondiging van de ar beidswet voor de bank- en effectenkanto ren. Ook en uitnoodiging van de regeering om deel te nemen aan het werk eener com missie. die maatregelen tegen de werk loosheid „zou hebben te bestudeeren, werd door hen afgewezen Zij nemen geen plaats aan één tafel met werknemers vertegen woordigers, zelfs niet als het gaat onder leiding van de regeering Spr. stond vervolgens stil by de vesti gingswetkleinbedrijf. Zoowel terzake de examens, als terzake de opleiding, heeft de bond een taak te vervullen. In het algemeen kan echter ook de middenstand er nog niet toe komen, ook al dwingt de wetgever er niet toe, als bij de Ziektewet, met de be diendenbonden tezamen iets tot stand te brengen. Welnu, de bond is zelf groot ge noeg en maakt deel uit van een machtige arbeidersbeweging, die op elk gebied haar krachten ontplooit. Spr. kan daarom thans mededeelen, dat de bond met betrekking tot het onderwijs voor het examen Midden standsdiploma in die plaatsen, waar men hem weigert te erkennen, zelf tot het op richten van cursussen zal overgaan. Het in stituut voor arbeidersontwikkeling zal met de medewerking van den bond deze zaak ter hand nemen en zulks tegen tarieven, die wat minder of geen overschot laten en dus de bestaande cursussen kunnen beconcur- reeren. Rond 5000 nieuwe leden werden ingeschreven. Zie verder Laatste Berichten pag. 2, le blad. druk van de hoeveelheid fruit die werke lijk aan de boomen tot rijpheid belooft te komen. Wanneer dit overvloedig veel is, moeten we tot dunnen overgaan, iets dat de liefhebber altijd met tegenzin doet, om dat hij zoo graag van de paar boomen die hij bezit zooveel mogelijk wil oogsten. En toch heeft het dunnen vele voordee- len, die we niet over het hoofd mogen zien: de boom zal beter doorgroeien en niet zoo snel uitgeput raken, de vruchten zul len regelmatiger van vorm worden omdat zy ruimte krijgen om uit te groeien, waar door de kwaliteit verbeterd, de smaak fij ner en de kleur mooier wordt, als het licht van alle kanten kan toetreden. Wanneer de vruchten ongeveer de groot te hebben van een knikker of een noot vangen we met het dunnen aan, en dat doen we zóó dat we bij zwaar beladen boo men één vrucht laten staan per 23 sporen, by goed bezette boomen één vrucht per spoor en bij matig bezette boomen twee vruchten per spoor. En als we dan na deze behandeling de boomen nog een bemesting geven met A. S. F. korrels zullen we nog betere resultaten mogen verwachten. Een voornaam ding in den fruittuin is ook het openhouden van den grond vooral op zand, waar gras na eenige jaren volko men ondoordringbaar is geworden voor lucht, vocht en meststoffen. Op kleigrond is dit niet zoo noodig omdat gras daar geen zware zoden maakt, in de Betuwe zien we immers dat de grond onder de boomgaar den met een grastapijt is bedekt in de meeste gevallen. In ieder geval eischt de fruittuin onze voortdurende aandacht en belangstelling ook wat het ongedierte betreft, na de win- terbespuiUng is bet heel goed ook later in den tyd na het afvallen der bloemblaadjes een bestrijdingsmiddel toe te passen tegen schurft, monilia en meeldauw in den vorm van Californische pap, 3/4 a 1 pet., hetgeen we voor eind Juni nog eens kunnen herha len, dan nog eens voor eind Juli, ongeveer half Augustus en omstreeks begin Septem ber, in ieder geval uiterlijk drie weken voor den pluktyk. A. C. MULLER—IDZERDA. Gouden huwelijksfeest. Vrijdag werd in één der nog bestaande molens van de Schermer een gouden huwelijksfeest gevierd. Het was de dag dat de heer en mevrouw A. van Leijen Bood voor 50 jaar in den echt werden verbonden. De krasse bruidegom is 72 jaar en heeft tot de verandering van bemaling in de Schermer steeds het ambt van watermolenaar en visscher uitge oefend. Thans is hij nog alleen visscher en brengt zelf de gevangen visch per rijwiel naar Broek op Langendijk. De bruid is twee jaar ouder en niet zoo goed meer ter been. Overigens is zij flink ge zond. Uit hun huwelijk zijn 12 kinderen geboren, waarvan nog 6 in leven, die allen gehuwd zijn en ook kinderen hebben. Van hun kinderen en kleinkinderen be leven deze oudjes veel plezier. De naast wonende schoondochter is moeder behulp zaam. Het was een waar genoegen de feestelijke stemming in dit gezin te zien. De belangstelling die het gouden paar, zoowel van de gemeente en van vele ken nissen en vrienden daarbuiten beeft ge noten was groot. Wij wenschen het gouden echtpaar nog veel jaren van gezondheid en levensgeluk toe. Ruilverkaveling. In de vergadering van de tuinbouwver- eeniging is met bijna algemeene stemmen het besluit genomen een aanvraag om ruil verkaveling van den Eilandspolder bij den minister in te dienen. Benoemd. De heer P. Doedens te 't Zand is be noemd tot onderwijzer aan de R-K. school te De Weere. öcr. moet u 5cp7s;?r. zooals de volksmond zegt. Oof geldt héél in '1 bijzonder ook in bösch en hél tën aanzien van m Kon. Ned. Stoomb. Mij. Achilles 19 Mei van Candia naar Malta. Amazone 17 Mei van N. York n. La Guaira Barneveld 19 Mei van A'dam n. Rotterdam; 20 Mei te Rotterdam. Bodegraven 18 Mei v. Curagao n. Cristobal Costa Rica 19 Mei 15 u. v. Plymouth naar Havre. Hebe 19 Mei van A'dam naar Rotterdam; 20 Mei te Rotterdam. Juno 19 Mei 14.30 uur Lydd gepas.; 20 Mei te Amsterdam. Mars 19 Mei v.m. Gibraltar gepass. Pluto 19 Mei 15.30 u. van Hamburg naar Kopenhagen; 20 Mei v.m. Holtenau gep. Pygmalion 19 Mei te Alexandrië. Simon Bolivar 19 Mei v. Curagao n. Pto Cabello. Stella 19 Mei van Volos n. Thesaloniki. Trito 19 Mei van Tanger n. Gibraltar. Ulysses 19 Mei v. Varna n. Constanta. Venus 20 Mei te Rotterdam. Vulcanus 19 Mei n.m. Gibraltar gepass. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Zaterdag 20 Mei 1939. Vor. k. 97% 21% 21'/,-'/. 1161/, 1161/, 120 130»/, 165 166 121'A 122 341/, 35'/,-6 86V, 861/, 353 355 120»/, 129»-30 183»/, 187 301/u 31 Vis 17%, 18% -i 38'/, 39'/, §4'/» 4'/, 31'A 32 22'/, 23% 11»/, 10% "I-Vis 4'/, 32'/, 331-1% 3 3Vis 413 416 205 228 229 84'/, 86-»/, 60 60'/, 100 100 STAATSLEENINGEN. 3—3y, Neder! 1938 3 Ned-Indië 1937 5)4 D l'.sch! m. verkL B ANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Neder! Ford Lever Bros Philips Gloei! Gem. Bezit INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper Nortb American Rayon Rep. Steel Standard Brands. Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg Ezplor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. 770 Kon Petr. i Perlak i Phillips Oil i Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber i Deli Bat. Rubber Hessa Rubber i Oostkust i Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia i Oude Deli i Senemb^h AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. Cert.. Union Paciiic Can Pac tExclaim. *Exdividend. §Noteering per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers heden pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 2073/, 62 26 9% 2.45-3.00 2961/4 62 26% 8'/, 9'/s 178 180j-IJ 121 81 107 70»/, 2»/, 2% 99 991/, 72»/, 731/, 105 106 "TV, 113% 142 143 182»/, 182 161 161 20 207. 9%-% - 91% 9% io% 10»/, 70»/, 3 3% OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York 1.86»/.. 1.857. Landen 8.70»/, 8.70)4 Berlijn 74.60 7-i.60 Parijs 4.92»/, 4.92)4 Brussel (Belga) 31.67)4 31.66)4 Zürich 41.83 41.81)4 Kopenhagen 38.87)4 3880 Stockholm 44.85 44.80 Oslo 43.77Ü 43.70

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9