CENTRALE VEILINGSVEREENIGING BERGEN NOORDSCHARWOUDE LIMMEN WARMENHUIZEN EN OMSTREKEN. Jaarvergadering van Donderdag 25 Mei. Een bevredigend jaar 1938; meer export blijft noodzaak. DC Van derde blad Vertrokken personen. Koning), N.H.. zonder, naar St. Pancras. Pijl. geen, kapper, naar Alkmaar. T. Keetman (geh. met P. Buis), N.H., zonder, naar Alkmaar. C. M. v. d. Berg (ge. met W. J. Brouwer). R.K., zonder, naar Heiloo. C. M. de Jong, N.H., zon der. naar Zeist. J. Zipp, geen, employé B. P. M., naar Pladjoe Sumatra N.I. F. J. Kooijn.ans, R.K., expediteur, n. Dreu- mel. W. G. de Graaf, N.H., geleidster, naar Ermelo. T. Blankendaal (wed. P. v. Kooijman), N.H., zonder, naar De Bilt. W. Baan, N.H., zonder, naar Sehoorl. E. G. Roosendaal, Ger. kerk, hulp in de huish., naar Utrecht. H. D. Gillot, geen, zonder, naar 's-Gravenhage. J. Mourik, geen, belastingconsulent, naar Alkmaar. A. Swinkels, R.K., chauffeur, naar Utrecht. A. Bakker, N.H., werkster, naar Alk maar. A. Wolf, N.H., tuinbouwer, naar Anlo. H. L. Hamers, geen, kantoorbe diende, naar Vlissingen. A. P. Hondong, R.K., monteur, naar Wognum. J. M. Derks. R.K., dienstbode, naar Amsterdam. C. G. Willems, R.K., dienstbode, naar Heemskerk. C. C. Zoon, R.K., dienst bode, naar Ursem. A. Wey, N.H., dienst bode, naar Callantsoog. I. Janssen, N.H., dienstbode, naar Broek op Langendijk. S. Bakker, N.H., kapper, naar Schermer- horn. R. Tromp, geen, zonder, naar Limmen. Th. Galob, R.K., dienstbode, naar Opsterland. T. Eecen. N.H., zon der, naar Alkmaar. C. J. C. de Kruijf, (gesch. van G. A. v. Oosterhof), Ger. kerk. huishoudster, naar Utrecht. C. Boendermaker, geen. kunstschilder, naar Amsterdam. K. Visser, N.H., zonder, naar Den Helder. A. P. Brouwer, N.H., zonder, naar Amsterdam. M. de Boer (geh. met J. D. Tijssens), N.H., zonder, naar 's-Gravenhage. N. Hoogvorst (wed. v. J. Nieuwland), N.H., zonder, naar Sehoorl. M. J. Baltus, R.K., leerl. ver pleegster, naar Amsterdam. C. van Splunder, opz. Prov. Waterst.), naar Giessendam. I. Veenhuijsen, N.H., ver pleegster, naar Den Helder. J. de Vrij, O.Bis C., huisschilder, naar Haarlemmer meer. H. Lambeck, geen, zonder, naar Hilversum. C. G. A. de Leur. geen, zon der, naar Laren (N.H.) F. A. du Buij, N.H., tuinman, naar Alkmaar. E. M. G. (wed. v. J. Akkerman), R.K., zonder, naar Apeldoorn. D. Fock. D.G., musicus, naar New-York. J. W. Nanne, R.K., land man, naar Jisp. E. Berkhout, R.K., huishoudster, naar Limmen. Vertrokken Pensionaat 7 personen. Vereen, v. Facultatieve Lijkver branding. In Concordia werd Woensdagavond een vergadering gehouden door de Vereen, v. Facultatieve Lijkverbranding, met het doel, voor den Langendijk en Omstreken een afdeeling op te richten. De voorzitter van het voorloopig comité, de heer H. Wilmink uit Zuidscharwoude, richtte een speciaal woord van welkom tot den spreker van dezen avond, dr. L. A. Rademaker, hoofdbestuurslid van de ver- eeniging. Medegedeeld werd, dat op 25 Juni a.s. in samenwerking met de afd. Alkmaar een excursie naar Westerveld zal worden gehouden. De heer Rademaker hield een zeer inte ressante inleiding over de crematiegedachte. Hij kwam op voor het recht van ieder Ne derlander om te beschikken over zijn stoffe lijk overschot, hetgeen thans niet het geval is. daar de wet voorschrijft, dat ieder Ne derlander begraven moet worden. De NederL staat legt op iemand, die zich laat verasschen, al is hij een nog zoo verdienste lijk mensch geweest, een stempel van min derwaardigheid. Met voorbeelden toonde spr. dit aan. De regeering heeft bij de ver- assching van den Japanschen gezant een kleinzielige houding aangenomen, door overeen te komen, dat eerst op een begraaf plaats een plechtigheid zou plaats vinden. Door lid te worden van de Vereen, v. Facult. Lijkverbranding kan men mede helpen om aan deze toestanden een einde te maken. Het lidmaatschap verplicht niet tot verassching. Als nog eens t"t een wettelijke regeling van de crematie wordt overgegaan, verwacht spr. dat men een goede regeling zal krijgen, doordat de christelijk histori- schen zich aan onze zijde hebben geschaard. In tegenstelling met wat hierover gezegd en geschreven is, zeide spr., dat de crematie met politiek en godsdienst niets te maken heeft. De bezwaren, welke tegen de crematie naar voren zijn gebracht, zijn alle in het voordeel van de crematie uitgevallen. Men doet de crematie-plechtigheden op be graafplaatsen na. Spr. toonde met cijfers aan, dat de crematiegedachte overal in Europa grooten aanhang heeft. Ook in het katholieke Oostenrijk. De bezwaren be sprekende, welke zijn aangevoerd, omdat het bewijs by event. misdaad door crema tie teniet zou gaan. zeide spr. dat daarin volkomen is tegemoet gekomen door de dubbele lijkschouw, welke vóór de crematie wordt toegepast. Van de processen, welke zich voordoen in het graf en in den crematie-oven achtte spr. de laatste verre de verkieselijkste. T.a.v. de godsdienstige bezwaren zeide spr., dat nergens in den Bijbel de lijkver branding wordt afgekeurd. Spr. noemde plaatsen in den Bijbel, waar uit spr. af leidde, dat de lijkverbranding werd gere serveerd als een eer voor de koningen. Spr. hoopte, dat het verbod van den Paus spoedig zal worden opgeheven. Bij de bespreking van de gevoelsargumen ten zeide spr., dat de doorslag moet geven, dat, wanneer de dooden niet bestemd wor den voor den lijk-oven, zij worden bestemd voor het ongedierte. Deze rede werd met groote aandacht ge volgd. In de benedenzaal werd hierna de film van de vereeniging vertoond. Ook deze boeide de aanwezigen zeer. Daarna werd gelegenheid gegeven vra gen te stellen. Verscheidene aanwezigen doetje (joed! hebben den spreker het een en ander ge vraagd. Dr. Rademakers beantwoordde hen uitvoerig. Men besloot nog niet tot het vormen van een definitief bestuur over te gaan, maar over eenigen tijd een ledenvergadering bij een te roepen. Dokter Wilmink sloot hierna de zeer goed geslaagde bijeenkomst met dank aan allen voor hun opkomst, en in het bijzonder aan den spreker van dezen avond, die op zoo duidelijke wijze het doel der vereeniging heeft uiteengezet. Voorjaarsvergadering Groot-Limmer Polder. Op de bovenkamer van café Groot, de z.g. Polderkamer, werd Woensdagmorgen half elf een druk bezochte vergadering gehouden. De dijkgraaf, de heer C. Pepping, opende op de gebruikelijke wijze en zeide, dat de verga dering verlaat was, omdat men moest wachten op besluiten van hooger hand. Ook had de penningmeester om uitstel gevraagd, omdat hij graag de aanslagen binnen wil hebben. Wat de toestand van den polder betreft, daarover is wel wat te zeggen. De tijden zijn voor de ingelanden buitengewoon moeilijk. Doch laten we hopen dat 1939 nog *een grooter moeilijk heden brengt en we een gunstiger tijd tege moet gaan. Van Ged. Staten waren eenige goedkeurin gen ontvangen, o. a. over een bijdrage van 75 per jaar, gedurende 20 jaren voor den nieuwen Uitgeester Weg en intrekking borgstelling voor den penningmeester, welke ingaat als de reke ning is goedgekeurd. Hierna werd besloten om de kasgeldleening te verlengen tegen een verhoogde rente van ten hoogste 1 pet. boven het promesse bedrag der Ned. Bank. Anders zullen Ged. Staten er niet mede accoord gaan. Van den molenaar van den polder was een verzoek ingekomen om zijn jaarwedde, groot 250,met 100,te verhoogen. Dijkgraaf en Heemraden adviseer den afwijzend, omdat er weinig te doen is.. Meerdere heeren oordeelden dat hij de wedde „cadeau" heeft gekregen. Op het verzoek werd afwijzend beschikt. Aan de orde kwamen de voorstellen om aan den heer Dirkson het vischrecht in den polder te verpachten voor 3 jaren en 3 optie- jaren en wel voor 300,per jaar. Dijkgraaf en Heemraden stelden echter de navolgende voorwaarden: Het recht wordt verleend aan den Hengelaarsbond om met den hengel te mogen visschen voor de bewoners van Limmen, Akersloot en Castricum en ten hoogste 10 pen siongasten. De hengelaars betalen 1,per jaar, waarvan de helft voor den pachter is (dus de Hengelaarsvereeniging) en de helft voor den polder. De pachter van het visch- water verbindt zich, tegen een vergoeding van 75 per jaar, te ontvangen van den Hengelaarsbond, om in het water niet met netten te visschen. Wanneer de pachter zich hieraan niet onderwerpt, kan het contract onmiddellijk worden verbroken. De inspectie van de visscherij heeft hieraan zijn goedkeu ring gehecht. De Hengelaarsbond heeft hier mede genoegen genomen. Het voorstel werd goedgekeurd. Hierna kwam ter tafel de rekening over 1938, welke sloot in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van 23737,51, voordeelig sal do 1752,16. Deze werd goedgekeurd. Bij de aanbieding van de begrooting 1939, welke sloot in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van 12249,99, voordeelig saldo 2270,60, werd het kohier van omslag voorgesteld op 6, per hectare en bepaald op 9845,83. Aan jaarwedde en presentiegelden werd begroot 1040,onderhoudswerken 1975,bag- gerwerk 1014, De secretaris, burgemeester Nieuwenhuissen, vroeg of er nog een post moet worden ge raamd voor werkverschaffing (gezien het batig saldo). De dijkgraaf wilde eens afwachten en hier voor had spr. zijn reden. Bij de niet gewone onderhoudswerken kregen wij maar 70 pet. vergoed, andere lichamen 90, soms 100 pet. Dan had spreker nog bezwaar, dat dan de loonen gelijk worden gesteld met den steun en spr. vond dat niet juist. Z. i. moet er voor werk ook extra loon zijn. Heemraad N. Kuijs wilde de bouwvak- patroons in de gemeente inschakelen als er nieuw werk komt. De dijkgraaf stemde met het voorstel in. Uiteindelijk werd bepaald dat dijkgraaf en heemraden alsmede de secretaris zich met de uitvoering zullen belasten. Vervolgens werden de voorgestelde omslag en de begrooting goedgekeurd. JngezondeH Stukhen VROUWEN MOETEN NIET VER ZOEKEN MAAR EISCHEN. Geachte Redactie, Alhoewel vanzelfsprekend geen bezwaar hebbend tegen een persoonlijk onderhoud met mevr. v. d. VeenWilson, zou ik haar met Uw verlof toch graag per inge zonden stuk antwoorden, omdat mijn cri- tiek op den Vrouwen Vredesgang zoowel middel was als doel. Doel, omdat naar mijn inzicht de leidsters averechts werken het gaat bij mij niet tegen 12000 mij onbe kende vrouwen en middel, omdat ik hier een kans zag om te trachten ook andere vrouwen wakker geschud te krijgen. Hebbende eerbied voor het leven, heb ik ook eerbied voor de overtuiging van an dersdenkenden, althans voor zoover die over tuiging te eerbiedigen is. Ik heb mij om gord met het zwaard des geestes, dat vol gens opgave van Paulus een onmisbaar on derdeel van de geestelijke wapenrusting is, en zal het hanteeren waar en zoo dikwijls en zoo lang als ik maar kan. Mocht ik daar bij, gedreven door het feu sacré dat in mij gloeit, al eens wat hardhandig te werk gaan, dan acht ik dat niet zoo erg, daar mijn bedoelingen zuiver zijn en een goede oorzaak nimmer een slecht gevolg kan heb ben. Schuchtere pogingen om scheef staan de dingen recht te zetten heb ik nu een maal met de dames van den Vrouwen Vredesgang niet gemeen. Als schrijfster meent, dat mijn stuk, waarvan zij overigens de klare waarheid niet ontkent, niet in den vorm was van iemand die weet wat de vrede is, dan ligt dit niet uitsluitend aan mij, maar ook aan het feit, dat, ook al vol gens genoemden apostel, het woord der waarheid scherpsnijdender is dan cenig tweesnijdend zwaard. Waar het hoog tijd wordt, dat er iets te gen de verdwazing der vrouw gedaan wordt, opdat het ons niet ga als Sparta, dat ook door de ongebondenheid der vrouwen ten ondergang is gebracht, zou ik mevr. v. d. Veen willen vragen onderstaand plan de campagne aan de leidsters van den Vrouwen Vredesgang te willen voorleggen: Begint door woord, geschrift en niet het minst door voorbeeld een kruistocht tegen de ijdelheid en de weelderigheid der vrouw; doet het niet binnenskamers, maar in het openbaar en met een geluid 12000 goedwil lende vrouwen waardig; voedt de vrouwen op tot ware echtgenooten en moeders en tot goede opvoedsters; en wilt gij met alle geweld betoogen, trekt dan in massa op raar de Regeering en verzoekt niet, maar eischt in naam van Vrede, Recht en Men- schelijkheid, dat zij stappen doet, dat het internationale kwaad, dat „vivisectie" heet, en dat ons tot onze eigen verschrikkelijke straf het gifgas bracht, worde afgeschaft, en dat de medici gedwongen worden andere wegen die inmiddels al reeds met groot succes gevonden zijn te bewandelen. Als het werk zóó wordt ingedeeld, zal het echt vrouwen- en vredeswerk zij, dat de menschheid zijn vruchten niet zal ont houden. Willen de dames de zaak aldus aanpak ken, dan kunnen ze mij in haar voorste ge lederen inlijven. Beleefd dankend voor de opname, Hoogachtend, J. Fr. GEHRELS. Bergen, 24 Mei 1939. De gistermiddag in de kolfbaan van het café De Moriaan te Warmenhuizen gehouden aigemeene vergadering van de Centrale Veilingsvereeniging Warmen huizen en Omstreken was uitstekend bezocht. Buiten de afgevaardigden van de acht aangesloten organisaties waren ook eenige gasten aanwezig. De opening. Tegen 3 uur sprak de voorzitter, de heer Molenaar, zijn openingsrede, welke hy aanving met een welkom aan alle aan wezigen. Daarna herdacht hij, terwijl allen gingen staan, twee overledenen, n.L de heeren Borst en Klant. Eerstgenoemde was als afgevaardigde van de vereeniging Samenwerking 25 jaar achtereen lid ge weest van het centrale bestuur en had in al dien tijd steeds pal gestaan voor de be langen der vereeniging. Zijn overlijden was niet plotseling gekomen,, maar zoolang als het hem mogeliik was, nad hij de vereeni ging gediend. Wij herdénken hem met dankbaarheid en groote waardeering, zei spr. Zwaarder slag nog was geweest het over lijden van den secretaris en betaalmeester, den heer P. Klant, wiens ruim inzicht veel heeft bijgedragen tot den bloei der ver eeniging en aan wien de tuinbouw zeer veel heeft te danken, aangezien hy in zeer vele gevallen een schakel was tusschen de regeering en de organisaties. Spr. herinner de in dit verband aan de bemoeiingen van wijlen den heer Klant ter verkrijging van den misoogststeun. Ook voor verlaging van de vaste lasten heeft hy zich bijzonder in gespannen; dat er niet méér kon worden bereikt, is heusch niet zijn schuld geweest. Spr. had voor hem niet anders dan waar- deerir.g en hoogachting. Mogen beide overledenen rusten in vrede, zei spr. Een terugblik slaande op het achter ons liggende seizoen, constateerde spr., dat er plaats is voor tevredenheid en dankbaar heid; voor vele leden der vereeniging was het jaar zeker niet onbevredigend. Toch is er een gevoel van onrust en onbevredigd heid, want niet aan normale omstandigheden is het te danken, dat voor onze bedrijven gunstige resultaten werden verkregen, n.1. door het invallen van strenge vorst op 17 Dec. 1.1. Spr. gewaagde voorts van moeilijkheden bij den uitvoer vooral naar Duitschland, en in het bijzonder als daar, tengevolge van uitputting der betalingscontingenten, de in voer onzer producten tijdelijk moest worden stopgezet, hoewel er veel behoefte aan be stond in Duitschland. Speculatie had plaats, zeker, maar die kunnen we nu eenmaal niet missen, zei spr. Het betalingscontingent voor groenten is veel te laag, wijl het vast gesteld is naar een jaar van geringen uit voer door slechten oogst. In het algemeen ried spr. aan de risico te verdeelen over het heele seizoen, om zooveel mogelijk stroppen te voorkomen. Als er normale tijden waren geweest, zouden zeker de prijzen voor kool veel hooger zijn gestegen dan nu het geval was. Oppervlakkig beschouwd, verbaast men zich erover dat de stand van de claering zoo slecht is. Dit is weder oorzaak voor een verminderd betalingscontingent, waardoor de export onzer producten dus weder gerin ger wordt. Over het verdrag van Nederland met Frankrijk was spr. teleurgesteld, want ook daarmee is weer niets voor den tuinbouw bereikt. Men vraagt zich af of de Neder- landsche regeering wel aan de tuinbouw- belangen voldoende aandacht schenkt. Nu de handelsbalans met Frankrijk ten gunste is van dat land, had men een andere houding van onze regeering mogen verwachten. Er zijn in de laatste jaren in Frankrijk wel momenten geweest, dat er gebrek was aan groenten en toch was er geen mogelijkheid van invoer uit ons land, omdat het contin gent op nul stond. Bij het nieuwe verdrag is geen verbetering verkregen en men mag zich nu niet tevreden verklaren, gelijk nu wel gedaan is, omdat geen verslechtering is ingetreden. Met den invoer in Amerika is het al even zoo gesteld en ook te dezen aanzien ried spr. aan om voortdurend te bedenken, dat export en nog eens export voor ons noodzaak is. De coloradokever is een nieuw gevaar voor ons land. Duitschland heeft reeds een groot deel van ons land aangewezen, van waar invoer niet mag plaats hebben. De publicaties ten aanzien van het voor komen van den coloradokever, zooals die in den laatsten tijd door radio en pers ge schiedden volgens mededeelingen van den dir.-generaal van den landbouw en den plantenziektenkundigen dienst, hadden spr.'s instemming niet. Zij zijn niet in het belang voor den export. Onder al deze voor den tuinbouw teleur stellende omstandigheden is het begrijpelijk, dat het groepsbestuur plannen beraamt tot verbetering van den export, zei spr., doelend op de nieuwe maatregelen van het Centraal Bureau. Welke maatregelen dit zijn, is nog niet bekend, maar men begrype dat het C. B. actief genoeg is om alle mogelijkheden te benutten. De organisaties moeten dus trach ten zooveel mogelijk den toestand der vei lingen te stimuleeren. Het leven van den land- en tuinbouwer vliedt niet rustig meer daar henen, zooals dat voorheen dichterlijk werd bezongen; de tijden veranderen snel. We zien het aan de komst en het weer verdwijnen van de tram WarmenhuizenSchagen en nu dreigt weer het gedeelte van Alkmaar naar Warmen huizen, welke lijn thans genaast is door de regeering. Dit sluit groot gevaar in zich voor opheffing van die lijn. Dank bracht spr. aan het Kamerlid, den heer Groen, die van den minister na veel moeite de toezegging «reeg dat zij nog een kans zal krijgen, vooral ten aanzien van het goederenvervoer. Op het oogenblik kunnen wij daarvoor de tram nog niet missen en wij moeten ons met alle middelen te weer stellen om te verkrijgen, dat de lijn daarvoor blijft bestaan. Het autoparkeerterrein aan de veiling vol doet niet meer aan de eischen van dezen tijd, het bestuur wijdt er volle aandacht aan; er zullen middelen moeten worden beraamd om voorzieningen te treffen in dezen. De aanvoerregeling heeft niet aigemeene instemming kunnen verwerven, maar is toch ook weer ingevoerd over den afge- loopen winter. Zij heeft een meer geregel- den aanvoer tot gevolg gehad, met gunsti- gen invloed op 5e prijzen. Ondanks donkere perspectieven is wel bewezen, dat er nog plaats is voor onze producten op de wereldmarkt en spr. wilde ook nu weer vol moed en hoop de toekomst tegen gaan. (Applaus). Mededeelingen. De voorzitter deelde mede, dat mevr. wed. Klant als opvolgster van haar echt genoot is benoemd tot betaalmeester. Het bestuur was overtuigd, dat de werkzaam heden door haar evengoed zouden worden verricht als dat voorheen geschiedde. Voorts deelde spr. mede, dat de heer W. Dekker is benoemd tot secretaris. De secretaris deelde mede, dat in de plaats van wijlen den heer Borst door Samenwerking als lid van het centrale be stuur is aangewezen de heer J. BoekeL Ver der deed spr. mededeeling van het aantal leden der aangesloten vereenigingen, totaal 626 tegen 611 in het jaar tevoren. Rekening en verantwoording over 1938. De rekening van ontvangsten en uitgaven sloot met 25605.17 het saldo in kas be droeg op 31 Dec. 1.1. 1231.88 J4. De winst- en verliesrekening beliep aan debet en credit 14473.58, het winstsaldo was 3941.84. Namens de commissie voor het nazien van kas en boeken adviseerde de heer P. J. Mink tot goedkeuring der bescheiden, waarmee de vergadering zich vereenigde, zoodat de penningmeester werd gedechar geerd. Ook de begrooting voor 1939, sluitend met f 11750, werd goedgekeurd. De voorzit ter gaf hierby nog eenige toelichtingen, o.a. ten aanzien van salarisverhoogingen van voorzitter en veilingleider van 600 op 800 en secretaris en penningmeester ieder met 200. De balans op 31 Dec 1938,sluitende in activa en passiva op 29820.40, werd even eens goedgekeurd. Het bestuur stelde voor om **t 3941.84 te verdeelen als aangesloten vereenigingen 4 - 8 Aan over het aandeelenkapitaal is gemoeid, en de rest te schrijving op het veilingsgeb^ v<*r!/ remen, waarna de boekwaarde n mindert tot 17.964.76)4. aarvap v Werd goedgekeurd. J a»! verti De secretaris, de heer W D zijn jaarverslag aan met de cl£, 'r. voor in te roepen, omdat hij noTT08 <W kort in functie is en dus geen ecllts z^ had om aanteekeningen over I93ft^etelhtid maar bovenal omdat hy naar ^ktr. wat de capaciteiten betreft niet iLV'tt* duw kan staan van zijn niet tP voorganger. Hy constateerde, dat het bestuur het verlies van wijlen den heerio 1 dervindt, wiens werk spr. zoo eo-n 1 wil trachten voort te zetten. m°8«lijit Het deed hem genoegen. dat eerste jaarverslag in geest gesteld kon zijn: over hef^ genomen, is 1938 een redeliik weest. ,aar De prijzen van de hoofdproducten vry goed en de gevreesde draaiW^ett kwam slechts sporadisch voor zood»114 oogsten behoorlijk waren. De voorn de van de plotselinge hevige vorst wogen®* tegen de daarvan ondervonden nadli de prijzen stegen vrij spoedig na het vallen van de kou en van doordraaien als nog wel geschiedde in Nov. en h*00" Dec., was geen sprake meer. Het viel i eenigszins tegen, dat de prijzen niet hooger liepen; vooral in het laatst van h°? seizoen kostte dit menigeen nogal geld De vroege aardappelen gaven geen reden tot klagen, er behoefden door de regeert niet te worden ingekuüd. Met de pootaarf appelen ging het minder goed: van dé 473.750 kilo werden voor rekening van da Groenten- en fruitcentrale ingenomen 152.250 kilo. Uitgesorteerd werd 34.515 kilo en volledig verkocht 14800. De omzet be droeg 517.742.53 tegen 403.536.46 in 1937" terwijl de omzet over het seizoen 1938/39 bedroeg 741.785.07 tegen 546.473 31 in 1937/'38. In het afgeloopen seizoen is 292 maal ge veild tegen 275 keer in het vorige. In vergelijking met 't vorige jaar is de aanvoer van roode kool toegenomen met 206 wagons, Deensche witte 42 w., gewone witte kool 37 w., late aardappelen 43 w., nep 3 w., terwijl de aanvoer van gele kool afnam met 3 w., vroege aardappelen met 39 w., zil veruien met 3 w. en de aanvoer van uien gelijk bleef. De hoogste prijzen, welke werden besteed waren voor roode kool 12.20, gele kool f 12.50, Deensche witte 9.20, gewone witte 1.80, vroege aard appelen 9.70, late aardappelen 7.80, ra barber 5.10, zilveruien 9.90. gewone uien 7.50, gele nep 6.80, slaboonen 28.80, peen 6.60, bieten 3.80, andijvie 2.10, savoye kool f 2.70. Evenals vorige jaren zijn de voorradige winterproducten tweemaal geïnventariseerd en wel per 5 Dec. '38 en 6 Februari '39. Een groot offer werd dit jaar van ons gevraagd door het Centraal Bureau van Veilingen, n.1. 1 van den omzet over het afgeloopen boekjaar, wat voor onze veiling rond 5700 uitmaakt. Dit bedrag behoeft echter niet in één jaar te worden betaald en we zijn zoo gelukkig dit te kunnen putten uit het fonds voor minimumprijzen. Wat het verloop van onze veiling betreft, kunnen we constateeren, dat we dezen winter een geregelden aanvoer hadden, dank zij het ingrijpen van onzen veiling leider. 9 Vorig jaar werd door ons bestuur een be spreking gehouden met de Prov. Comm. ter bespreking van een eventueele kwijtschel ding van de tuinderscredieten van 1931. Deze zijn thans op een enkele uitzondering na afgewikkeld. Onze vaste-lasten commissie heeft voor sommigen een mooie renteverlaging ver kregen of voor enkele jaren bevroren, doch van een saneering van de bedrijven, toch eigenlijk de bedoeling was, kon geen sprake zijn. I Het jaarverslag eindigde met: „De econo mische oorlog woedt aan alle fronten en steeds meer moeilijkheden worden ons den weg gelegd. Laten we hopen dat spoe het vertrouwen onder de volken onderling hersteld worde en zoodoende ook ons dryfsleven hiervan de gunstige uitwer g zal ondervinden. Er wordt weer gWjWj geploeterd op onze akkers, dat ook dit 1 al deze arbeid weer loonend mag zyn! Vraagpunten van d e aangesloten vereenigih» Je datum der alg. vergadering- De tuinbouwver. „Groenteteelt voor om de aigemeene vergadering zoo te vervroegen, dat in de afdeelinJ>e r. agenda voor het Centraal Bureau kan den behandeld. De vergadering zou da houden moeten worden in het beg Maart in plaats van half Me. (e Het centraal testuur meende dit voors moeten ontraden, daar zijns inziens deelen niet tegen de nadeelen ztillen gen. Ook brengt het praetisch vele m _;gn heden mee vooral met het vastste e de winst- en verliesrekening, bajan Het centraal bestuur wilde wel de ging doen, dat, mocht een belangi 'J da als dit jaar het geval was, op e voorkomen, hiervoor een vervroeg meene vergadering zal worden beleg De heer Breet (Groententeelt) vc prae-advies slechts gedeeltelijk !v r^rwaCh- maar trok het voorstel in, in de v ting, dat in de toekomst geen de.-»"11 zon(jer groot belang meer plaats hebben ^e. dat de aigemeene vergadering daa .^g kend is (zooals ten aanzien van de van 1 pCt.) «a- De voorzitter zei, dat er pl ver. ren geweest voor het houden van on. vroegde jaarvergadering, maar door js verwachte overlijden van den heer er niets van gekomen. Intusschen

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10