DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De scheepvaartblokkade aan China's kust. Japanners eischen recht op, elk schip aan te houden. No. 123 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Vrijdag 26 Mei 1939 Ook medicamenten onder de verboden waar? Blokkade-zóne zou zich tot 200 mijlen buiten de Chineesche kust uitstrekken. Hevige strijd in Midden-China. Tsjoeng King opnieuw gebombardeerd. De status van Dantzig. Een interpretatie van de „Dantziger Vorposten". Vervolging van Po!en in Duitachland. Helsche machine in Praag ontploft. Dicht bij synagoge.... De aigemeene toestand. Zes Polen ter dood veroordeeld. Wegens anti-naL-socialistisch optreden. De nieuwe Britsche voor stellen aan Rusland. Drie kardinale punten. Overeenstemming Londen- Parijs bereikt. ALKMAARSC COURANT. Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. l%le Jaargang Naar aanleiding van het aanhouden van bet Britsche sa. „Ranpura" en het Fransche sa. „Aramis" door Japanschc oorlogsschepen heeft de woordvoerder der Japansche marine te Sjanghai ver klaard, dat de scheepvaart aan de Chi neesche kust practisch als geblokkeerd dient te worden beschouwd. De Japansche autoriteiten eischen voor zich het recht op, elk schip aan de kust aan te houden, om het te in- specteeren te registreeren en uit te maken of de vaartuigen worden ge bruikt „voor militaire doeleinden ten gunste van het regime van Tsjang Kai Sjek", hetgeen het geval is, wanneer zij een lading vervoeren, bestemd voor Chineesch militair gebruik. De woordvoerder zeide voorts, dat hij nog niet ih staat is een lijst op te geven van de verboden waar, doch dat, naar zijn mec- ning, op deze lijst wellicht ook voedsel en medicamenten, bestemd voor het Chinee sche leger, zouden voorkomen. In Japansche vlootkringen verklaart men, dat de blokkade langs de geheele Chinee sche kust tot tweehonderd mijlen in zee zou gelden en dat weldra sensationeele bij zonderheden aan den dag zouden kunnen komen omtrent de wijze, waarop de buiten- landsche schepen hulp verleenden aan het regime van Tsjang Kai Sjek. Deze hulp is dan ook de reden, waarom Japan tot de blokkade besloten heeft en het steunt hier bij op getuigenissen van gevangen genomen Chineesche soldaten. Op de vraag, welke houding de Japan ners zouden aannemen, indien derde zee mogendheden haar schepen gewapende es cortes meegeven, weigerde men in Japan sche vlootkringen antwoord te geven. De bevelhebber van de Britsche vloot in de Chineesche wateren, admiraal Noble heeft intusschen, naar Reuter uit Londen meldt, bij de Japansche vlootautoriteiten te Amoy en te Shanghai krachtig geprote steerd tegen de aanhouding van het Britsche s.s. „Ranpura" buiten den Zuid-Oostelijken havingingang van Hongkong. In het protest wordt er op gewezen, dat de procedure, waarover met het eenigen tijd geleden eens is geworden en volgens welke de nationaliteit van een schip geveri fieerd mag worden door de Japanners, slechts toestaat, een schip te betreden, dat de Britsche vlag voert, als er een gegronde reden is, om aan de nationaliteit van het be trokken vaartuig te twijfelen. Daar de „Ranpura" reeds sedert eenige jaren op en neer vaart tusschen Engelsche en Japansche havens, bestond er in dit ge val geen twijfeL Admiraal Noble heeft in zijn protest uit leg hieromtrent gevraagd en geëischt, dat maatregelen zullen worden getroffen, om herhaling van een dergelijk voorval in de toekomst te voorkomen. Betreffende den toestand te Koe L«ng Soe heeft men te Londen geen bevestiging ontvang van het bericht, volgens hetwelk de onderhandelingen inzake het terugtrek ken der landingstroepen geheel zouden zijn afgebroken. Wel zouden deze onderhande lingen op het doode punt zijn gekomen, doch van afbreking is nog geen sprake. Dit laatste wordt bevestigd door een Do- mei-bericht uit Tokio, dat meldt, dat gister middag de conferentie der Japansch-En- gelsch-Amerikaansche vlootco mm andanten te Koe Lang Soe een derde bijeenkomst beeft gehouden. In het bericht wordt er op gewezen, dat de Fransche vice-admiraal Decoux. opper bevelhebber van de Fransdie Aziatische vloot, in het geheel niet aan de conferentie heeft deelgenomen, hoewel ook Fransche mariniers op Koe Lang Soe zijn geland. Omtrent de gistermiddag gehouden con ferentie zijn nog geen nadere bijzonderhe den bekend. Omtrent het Britsch-Japansche incident te Poe Toeng meldt een Reuter-telegram uit Shanghai nog, dat de Britsche consulaire autoriteiten categorisch het bericht ontken nen, dat te Poe Toeng een Japansche offi cier door een Britschen matroos wonden zijn toegebracht. Britsche meening. Britsche deskundigen waren gisteren var. meening, dat Engeland, indien Japan een blokkade aan de Chineesche kust forceert, economische tegenmaatregelen zal moeter. nemen. Ook werd de meening uitgesproken, dat de Vereenigde Staten tenslotte de neutrali- teitswet op China en Japan zullen gaan toepassen, vooral daar de uitwerking van een dergelijken maatregel nu zeer nadeelig zou zijn voor Japan, dat volgens sommige schattingen circa vijftig procent van zi|n buitenlandsch oorlogsmateriaal uit de Ver eenigde Staten betrekt. Men geeft hier toe, dat Britsche steun aan Tsjang Kai Sjek onafgebroken verleend wordt via Rangoen en Joen Nam Deze hulp verleening zou niet aangetast kunnen wor den door een Japansche blokkade van de Chineesche kust. De Chineesche havens zijr. immers door Japan bezet en kunnen -dus geen dienst meer doen, om Tsjang Kai Sjek van materiaal te voorzien. Het voorstel om de Britsche schepen langs de Chineesche kust te convoyeeren, wordt als onpractisch beschouwd, hoofdza kelijk wegens de hooge kosten en ook bij ge brek aan voldoende Britsche oorlogsbo dems in het Verre Oosten. De meening van de deskundigen is, dat Engeland eerst de ontwikkeling d?r zaken zal afwachten en dan zoo noodig economi sche represailles zal treffen, waarschijnlijk in overeenstemming met de maatregelen, die de Vereenigde Staten zouden nemen. De Japansche strijdkrachten, die Noord- Hoepei en Zuid-Hoenan bezet zouden hou den, geven in een bericht van het front toe, dat Zondagavond 3000 man troepen uit Se Tsjoean bü verrassing een aanval onderno men hebben op de Japansche strijdkrach ten te Kioe Kau Sjen aan de Han in de pro vincie Hoepei. Zij werden tenslotte door het Japansche garnizoen teruggedrongen en moesten 200 dooden achterlaten. Uit Zuid-Sjansi wordt gemeld, dat het Japansche Koedo-detachement ongeveer 1800 man van het 49ste regiment der 83ste Chineesche divisie op 10 kilometer ten Zuid-Oosten van Yi Tsjeng heeft bestreden. Aan Chineesche zijde vielen daar 255 doo den. Bovendien verloren de Chineezen twee machinegeweren en 112 geweren. Gisteravond hebben 27 Japansche vlieg tuigen de dichtbevolkte benedenstad van Tsjoeng King hevig gebombardeerd. Er braken vele groote branden uit Tot de vele getroffen gebouwen behoort ook een groote Chineesche bank. Het aantal slachtoffers is nog niet be kend, maar wordt op meer dan 1000 ge schat. „Dantziger Vorposten" is een veelbeteeke- nende polemiek begonnen over de uitleg ging van het statuut van Dantzig. Het orgaan der nationaal-socialisten ont kent, dat de Poolsche autoriteiten in Dantzig andere rechten zouden hebben dan die van de diplomatieke vertegenwoordiging in den souvereinen Staat. De Poolsche douaneauto riteiten hebben volgens het blad niet het recht zich te mengen in de douanecontrole van Dantzig. In een hoofdartikel somt het blad verder de eischen van Dantzig op: 1. Verwijdering der Poolsche diplomaten, die betrokken zouden zijn bij het incident te Kalthof. De regéering van Dantzig wil geen betrekkingen meer met hen onderhouden. 2. Het blad schrijft: „Wij zgn gedwongen na te gaan, of de omstandigheden, die heb ben geleid tot de sluiting van het accoovd van 15 Augustus 1933 tusschen Polen en Dantzig nog bestaan". Het orgaan wenscht aan te toonen, dat Polen niet de verplichtingen is nagekomen, die uit deze overeenkomst voortvloeien. Het blad ontleent zijn argument aan bet feit, dat de overeenkomst van 15 Augustus 1933 werd gesloten, om het terrein voor te bereiden voor de Poolsch-Duitsche overeen komst van Januari 1934, om daarna te ver klaren, dat „de toetreding van Polen tot het anti-Duitsche omsingelingsfront niet meer toestaat in Polen den loyalen verdragspart ner te zien jegens den Duitsche staat Dant zig". De „Danziger Vorposten" meldt verder, dat Förster, de nazi-leider van de Vrije Stad Woensdag door Hitier is ontvangen. De Führer droeg hem op. de bevolking van Dantzig zijn groeten over te brengen. Wat het onderwerp der besprekingen tusschen Hitier en Förster betreft, bepaalt het blad er zich toe, te berichten, dat het onderhoud op Dantzig betrekking had. Nachtelijke overvallen. De bladen van de Poolsche minderheid in Duitschland, de „Dziennik Berlinski" en de „Nowir.y Godzienne" maken melding van talrijke nachtelijke overvallen op Polen te Flatow en Radawic. Te Gross Borek zijn steenen geworpen door de ruiten van de huizen van Polen en te Allenstein, in Oost-Pruisen, zijn op Pool sche winkels plakkaten geplakt, waarop stond „Poolsche winkel. Bij ons proppen de Polen zich vol! Duitschers, duldt dit niet langer!" en „Opgelet, hier woont een Pool sche parasiet!" Gisteravond is een helsche machine ont ploft in het vroegere ghetto van Praag, niet ver van de synagoge. De explosie ver nielde geheel den ingang van een huis en bedolf twee personen onder het puin. Zi> werden ernstig gewond. De politie is van meening, dat hier gaat om een optreden van de fascisten, die op het oogenblik een antisemietische campag ne voeren. Het is de derde ontploffing sinds een maand, welke geschiedt bij den ingang van een Joodsch huis. Vannacht heeft de politie op het Wen- ceslausplein een groep in uniform gekleede fascisten uiteengejaagd, die daar betoogden ten gunste van een snelle oplossing der Joodsche kwestie. Is de Duitsche Noord zeekust onaantastbaar In Berlijn wordt verklaard, dat de Duitsche Noordzeekust thans onaantast baar is dank zij de fortificaties, die gedu rende de laatste twee jaar tusschen Sylt, het Noorden, tot Borkum (in het Zuiden) zgn aangebracht. Hier kan waarheid in schuilen, indien de Britsche marinestrategie nog beheerscht wordt door de principes van passiviteit, welke gedurende he'. grootste deel van den laatsten oorlog-golden. Er is echter reden om aan te nemen dat genoemde beginselen verlaten zijn ten gunste van de theorie van het aanvallende optreden, dat een ken merk van de Britsche vloot was in de dagen van Blake. Hawke en Nelson en die haar moderne uitdrukking vindt in de tactiek van Beatty en Keyes. V. anneor men een vergelijking maakt met een op zichzelf geringere operatie als den aanval op Zeebrugge in April 1918, blijkt, dat geen enkele kustverdediging, hoe geweldig ook, onaantastbaar is voor aanvallen bij ver rassing, die goed voorbereid zijn en geleid worden door een volmaakte vastberaden heid. Derhalve zal Duitschland de veiligheid van zijn westelijke kustlijn niet uitsluitend laten afhangen van vaste verdedigingen en zal het in geval van oorlog een deel van zijn vloot in de bocht van Helgoland hou den om eventueele aanvallen te bestrijden. Niettemin blijft het feit dat Duitschland's Achilleshiel wordt gevormd door de Oost zee, want de mogelijkheid van Duitschland om eer oorlog te blijven voeren, zal voor namelijk afhangen van de handhaving van zijn handelsverbindingen met de Scandinavische landen, bovenal met Zwe den. In den wereldoorlog was Duitschlands weerstandskracht verlengd door twee fac toren. In de eerste plaats de regelmatige aankomst uit Zweden van schepen met ijzererts, welke van essentieel belang was voor de fabricage van oorlogsmateriaal en in de tweede plaats het genie van den Jooöschen professor Haber, die het thans welbekende procédé heeft uitgevonden om ammoniak uit de lucht te halen. Was het voor de geallieerden mogelijk gewees' Duitschlands invoer uit Zweden af te snij den, dan zou de oorlog vermoedelijk veel eerder geëindigd zijn dan inderdaad ge schied :s. Het werk van eenige Britsche duikbooten, die m de Oosu.ce doordrongen, heft dit verkeer een tijdlang ernstig ge- hind» id en -e Duitschers gedwongen een convooi-systeem te organiseeren. Ongeluk kigerwijs heeft de betrekkelijke igozpam- he;d van dc Russische vloot in dien tgd de Britsche duikbooten zonder st»un gelaten en aldus afbreuk gedaan aan hetgeen in plaats van een speldeprk een doodsteek had kunnen zgn. Thans echter staan wij voor een funda menteel andere situatie. Rusland met zgn snelle lichte oppervlakteschepen en zgn indrukwekkende duikbootvloot kan in staat zijn het transport van oorlogsbenoo- digdheden tusschen Zweden en Duitsch land ernstig te hinderen, zoo niet tot stil stand te brengen. Dat deze mogelijkheid aan den Duitschen marinestaf voor oogen staat blijkt ook uit de recente artikelen in de belangrijke Duitsche militaire tijd schriften Men kan aannemen dat een van de voornaamste doeleinden van de Duit sche strategie is het insluiten van de Rus sische vlooteenheden in de golf van Fin land op een wijze dat het zelfs voor een duikboot moeilijk zal zijn r.far de Oostzee te ontsnappen. Dit doeleinde kan echter niet worden bereikt zonder dat Duitsch land de controle krijgt over vlootbases aai. de Finsche golf. welke het thans niet bezit. Zoowel Dantzig als Memel zjjn te ver verwijderd om dit doel te kunnen dienen. Aan den anderen kant zouden evenwel Riga in Letland en Tallinn in Estland als mede de Dagoe-eilanden, eveneens onder Estlandsche souvereinteit. ideaal zijn voor dit doel en aangezien Duitschland den stelregel huldigt „Not kennt'kein Gebot", valt het moeilijk aan te nemen, dat in een oorlog Duitschland de neutraliteit van de genoemde Baltische staten zal ontzien. In Rusland neemt men inderdaad aan dat Duitschland bezit zal nemen van de Letlandsche en Estlandsche kust door een coup. Wanneer Rusland er de voorkeur aan zou geven een strict defensieve politiek ter zee te voeren, dan kan het er wel op rekenen zijn vlooi, intact te houden, daar de omstandigheden in het oostelijke deel van de Finsche golf van dien aard zijn dat de vloot onkwetsbaar zou zgn voor aanval len ter zee. mits de Russische vloot zich niet waagt ten westen van een lijn tus schen de Narvabaai en de Finsche kust. Achter deze lijn kunnen o.a. mijnenvelden de vijandige oorlogsschepen op eerbiedigen afstand houden en de eenige aanval, waar aan de Russische vloot zou kunnen bloot staan, zou uit de lucht kunnen geschieden. Welke tactiek de Russische Oostzeevloot zal volgen in een zoodanigen oorlog als hier beschreven wordt, is een geheim alleen aan den marinestaf te Moskou bekend. Er zijn evenwel aanwijzingen van verschil lende zijden dat een zuiver passieve hou ding niet zal worden aangenomen. De zui vering in de hooge commando's wordt volgens geloofwaardige berichten toege schreven aan een afkeuring door de hoog ste Sovjet-autoriteit van de defensieve strategie, welke het oppercommando van de Oostzee-vloot aanhir.g. Moskou wenschte dat de vloot zich zou voorbereiden op een krachtige interventie bij een oorlog en dat het plan om de vloot werkeloos te laten in de baai van Lenin grad. veilig achter de mijnvelden en ondiep ten, moest worden afgewezen ten gunste van een plan, dat gericht zou zijn op een algeheel offensief door ieder vlootwapen, teneinde de controle te bewaren over het Oostelijke deel van de Oostzee en de Duit sche verbindingen met Scandinavië af te snijden. In dit verband is het niet zonder be- teekenis dat in den loop van de laatste 1 H jaar talrijke artikelen in de Russische bladen zijn verschenen, die een offensieve marinepolitiek bepleiten, waaronder het officieele orgaan van den marinestaf. Het besluit om slagschepen var. groote afme tingen te bouwen en zware bewapening, zoodra de omstandigheden het toelaten, de bouw van zware kruisers met 7 inch- kanonnen en groote actieradius en de ver vanging van vele kleine kustduikbooten door groote onderzeeërs voor oceaange- bruik wijzen in dezelfde richting. Het is duidelijk derhalve dat de Russische vloot zich voorbereidt voor beweeglijke opera ties buiten de Finsche golf. Kurjer Warswaski meldt, dat de recht bank te Berlijn onlangs zes personen we gens anti-nationaal-socialistische activiteit ter dood heeft veroordeeld. Tot deze ver oordeelden, die reeds onthoofd zijn, behoo- ren vier Poolsche arbeiders uit Silezië. Het blad meldt, dat een Poolsche arbeider te Breslau ter dood is veroordeeld, beschul digd van de verspreiding van anti-natio naal-socialistische pamfletten. Joden uit sommige buurten verbannen. De Duitsche overheid heeft tot nu toe steeds gezegd niet het voornemen te hebben een ghetto in te stellen, waarvan Joden voortaan te Berlijn een decreet ondertee kend op grond, waarvan Joden voortaan formeel verboden is in de woonwijken der beter gesitueerden te wonen, met name de buurt van de Tiergarten, waar de diploma tieke vertegenwoordigingen zijn gevestigd, het Hansa-kwartier in de directe buurt der karnes van Moabit, en de groote lanen in het westen der stad. Joden die in deze buurten wonen, hebben de uitnoodiging ontvangen, zich elders te vestigen in hui zen van Joodsche eigenaars. Deze mededee- ling is op alle openbare zuilen aangeplakt. Overtredingen worden gestraft met boete of gevangenis. De Britsche regeering heeft een copie van Chamberlain's verklaring in het Lagerhuis doen toekomen aan de Russische ambassa de, alsmede aan den Britschen ambassadeur te Moskou, die de mededeeling ter kennis van de Russische regeering zal brengen. Later zullen nieuwe nauwkeurig gefor muleerde Britsche voorstellen naar Moskou worden overgebracht. Hoewel men in officieele kringen uiterst gereserveerd is ten aanizen van den aard en den vorm dezer nieuwe Britsche voor stellen aan de Sovjet-regeering, verneemt de diplomatieke correspondent van Reuter, dat men in welingelichte kringen gelooft, dat zij betrekking zullen hebben op de vol gende drie punten: 1. Een pact van wederzijdschen bijstand, dat in werking zou treden in geval van een directe agressie op het grondgebied in Europa van een der drie verdragsluitende partijen. Dit zou worden voorafgegaan door een verklaring der drie patijen welke ver klaring voor een dergelijke bedreiging zou gelden, tot het formeele pact zal zijn ge sloten. 2. Overleg en zoo noodig optreden in ge val van en directe agressie op het gebied van een der staten, welke door de drie ver dragsluitende partijen worden gegarandeerd De vraag, welke staten onder dezen waar borg zullen vallen, is een der bijzonderhe den, waarover nog niet gesproken is. Ook wordt vernomen, dat een staat, welke het slachtoffer zou worden van een agressie verzet moet bieden, aleer de garantie zou in werking treden. 3. Overleg tusschen de generale staven der drie partijen ter verzekering van een zoo efficiënt mogelijke samenwerking van de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht der drie staten, indien op hen het be roep zou worden gedaan een agressie te weerstaan. Er schijnt goede reden te bestaan, dat de overeenkomst eventueel deze aigemeene lgnen zal volgen. Hoewel een dergelijk accoord niet volle dig overeenkomt met het oorspronkelijke Russische voorstel inzake een volledig de fensief bondgenootschap, zou het feitelijk voorzien in ieder geval van een directe be dreiging voor de drie groote mogendheden in Europa en geen bedreiging vormen voor een staat, welke zijn politiek baseert op vreedzame samenwerking. Tusschen Groot-Britannië en Frankrijk is overeenstemming bereikt over de driemogendhedenovereen- komst met de Sovjet-Unie. Bonnet zal vanmiddag den Russi- schen ambassadeur ontvangen en hem de voorwaarden der overeenkomst mededeelen. De Britsche ambassadeur te Moskou zal een afschrift dezer voorwaarden aan Molotov over handigen. Zie verder Buitenland pag. 1 3e blad.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1