DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Burckhardt via Warschau naar Dantzig. Zaterdag 27 Mei 1939 141e Jaargang Anti-Poolsche actie der nazi's in de „Vrije Stad". „Dantzig terug naar het rijk", zegt de „Vorposten". De toestand in Abessinië. Nog haarden van verzet. Grandi roemt het Staten verdrag". BRITSCHE VOORSTELLEN AAN MOSKOU. Worosjiloff naar Engeland genoodigd ter bijwoning van leger- manoeuvres. Schacht sprak te Madras. Hoe de „Hindustan Times" erover denkt. Eischen der Tsjechische fascisten. Wrijving tusschen nazi's en fascisten. Japansche ambassadeurs te Berlijn en Rome contra Tokio. Het conflict van Koe Lang Soe. Het Britsch-Portugeesche bondgenoodschap. Verklaring van Butler in het Lagerhuis. Lagerhuis op reces. Fel debat voor de verdaging. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Eeestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 124 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Professor Burckhardt, de hooge com missaris van den Volkenbond te Dant zig, zal binnen enkele dagen in War schau aankomen, om, alvorens zijn functie te Dantzig te hervatten in contact te treden met de Poolsche re geering. Intusschen wijst de „Dantziger Vorpos ten" reeds bij voorbaat alle pogingen van de hand, andermaal den Volkenbond in de kwestie Dantzig in te schakelen. „Men ver wacht in de vrije stad geen heil van Ge- nève, noch van de achter dat instituut staande mogendheden Engeland en Frank rijk. Men heeft den bond voldoende lang aan het werk gezien, toen de meer dan honderd tusschen Dantzig en Polen voor 1933 hangende kwesties vergeefs op een oplossing wachtten, welke Genève blijkbaar niet te vinden vermocht. Het is dus begrij pelijk, dat Dantzig ook thans geen lust heeft, naar Gèneve op te zien. De taak, Dantzig zonder oorlog in het Duitsche rijk weer in te schakelen, is voor de zwakke schouders van een Geneefschen diplomaat toch te zwaar. Overigens heeft Berlijn die taak reeds overgenomen en dat is voor Dantzig voldoende waarborg. Voor de Vrije Stad is die garantie van grooter belang, dan de Britsche garantie voor de zooge naamde onveranderlijkheid der thans nog geldende landkaart". De Temps over de kwestie. De „Temps" schrijf over de kwestie Dantzig: Men zal moeilijk kunnen toege ven, dat het vraagstuk Dantzig niet met vreedzame middelen op behoorlijke wijze zou kunnen worden opgelost. Polen heeft nimmer de belangen der Duitsche meer derheid van de Vrije Stad betwist. Het heeft ze ook niet miskend. Het heeft niets anders op het oog, dan de waarborging van rechten, welke voor Polen van vitaal be lang zijn, daar Dantzig zijn natuurlijke uit weg is naar zee. Indien men de nationaal-socialistische ideologie buiten beschouwing laat is er geen reden, waarom de Polen en Dantzi- gers niet in vertrouwen zouden kunnen sa menwerken, daar de welvaart der Vrije Stad voor een groot gedeelte afhankelijk is van het Poolsche verkeer, terwijl Dant zig de longen vormt, die Polen in staat stel len, vrij adem te halen. Alle overeenkomsten, die gesloten zijn met het oog op de organisatie van het vre- desfront, in het bijzonder de Engelsch- Poolsche en Fransch-Poolsche bondgenoot schappen, hebben de deur opengelaten voor een vreedzame regeling der kwestie Dant- zig. Het is echter alleen Polen, dat te beoordeelen heeft, wat zijn levensbe langen het land voorschrijven. De re geering te Berlijn moet zich bereid toonen tot een fatsoenlijke regeling en de mystiek van den Duitschen Drang nach Osten moet haar er niet toe brengen, zich te laten meesleepen door het ongeduld der nationaal-socialisten te Dantzig. Anti-Poolsche actie. Uit Dantzig wordt gemeld, dat de Pool sche burger, Cyrsow, wonende te Dantzig vannacht om onbekende redenen in hech tenis is genomen. Voorts wordt melding gemaakt van een reeks uitingen van anti- Poolsche actie op grondgebied van Dantzig Zoo hebben in Tiegenhof nabij Dantzig alle winkeliers een circulaire ontvangen van de nationaal-socialistische partij, waar in de verkoop van goederen aan Polen ver boden wordt De autoriteiten van Dantzig hebben gis teren huiszoeking verricht bij den Pool- schen chauffeur Morawski, die jJ. Zater dag uit zelfverdediging den burger van Dantzig Gruebner heeft neergeschoten. De Poolsche bladen noemen deze incidenten een nieuwe provocatie en duiden op den brutalen toon van de Duitsche pers te Dantzig. De „Kurier Warsawski" maant het Pool sche volk tot kalmte en vertrouwen. „Po len zal niet toestaan, dat men het leven in Dantzig tot een anarchie maakt en zal, wanneer het noodig is, tot handelen weten over te gaan en den toestand weten mees ter te blijven. Naar de „Dantziger Vorposten" meldt, werd de Dantzigseher staatsburger, Erich Stobinski, die sedert jaren in de Opel-fa- brieken te Rüsselsheim werkzaam is, de toegang tot Polen via den straatweg ver boden door Poolsche beambten, hoewel hij een Poolsch visium had en al zijn autopa pieren in orde waren. De Poolsche beambte verklaarde, dat Stobinski, daar hij staatsburger van Dantzig was, niet met een auto Duitsche kenteeke- nen mocht reizen. Toen Stobinski den beambte er opmerk zaam op maakte, dat weinige bladzijden verder in zijn pas door de bevoegde Duit sche autoriteiten de politieke bevestiging van de aangifte van den wagen voor het Duitsche rijk was aangeteekend antwoord de de Poolsche beambte, dat hij geen lust had, den pas door te zien. Stobinski was hierop genoodzaakt, naar het Duitsche rijksgebied terug te keeren en zijn auto per spoor te verzenden. Moord en sabotage. Een Pool uit Wolszyn in Posen die door vier Duitschers was aangevallen, is giste ren tengevolge v.an de bekomen slagen overleden. In de fabriek van Adolf Horak nabij Lodz zijn gevallen van sabotage ontdekt, welke, naar het onderzoek heeft aange toond, gepleegd zijn door Duitsche werk lieden, op instigatie van een Duitschen chef. De Poolsche werklieden hebben daar op de directie verzocht de Duitschers te ontslaan, hetgeen geschied is. Gisteravond werd te Warschau medege deeld, dat de ruiten van het Poolsche con sulaat in Koningsbergen in Oost-Pruisen gisteren door onbekenden vernield zijn. De politie bleef passief bij het incident. De onderstaatssecretaris voor Italiaanseh Oost-Afrika, Terruzzi, heeft in den senaat verklaard „de politieke en militaire toe stand in Italiaanseh Oost-Afrika is bevredi gend. Wy moeten echter erkennen, dat er nog kleine sectoren zijn, die ten prooi zijn aan rebellie. Het betreft kleine centra van opstand, gelegen in Amara en Chiao, die ge leidelijk tot rede worden gebracht en welker onderdrukking het gebruik van slechts enkele bataljons noodig maakt. Groote mili taire acties zijn niet meer noodig". Spr. voegde hieraan toe, dat de econo mische toestand niet goed was en wel om drie redenen: het Suezkanaal, de hooge kosten der transporten, inlandsche werk krachten, die thans gebruikt worden voor den aanleg van wegen en dus onttrokken worden aan den landbouw. Terruzzi besloot „wanneer deze hinderpalen verdwenen zul len zijn, zal de ontwikkeling der kolonie normaal worden". De geheele Italiaansche pers maakt met ophef melding van een rede, welke de Ita liaansche ambassadeur te Londen, Dino Grandi, heeft gehouden tijdens een Ita- liaansch-Duitsche plechtigheid op de Ita liaansche ambassade, in tegenwoordigheid van den Duitschen ambassadeur en tal van te Londen vertoevende fascisten en nazis, ter viering van de onderteekening van het Italiaansch-Duitsch alliantie-verdrag. Na een lofrede op het „stalen verdra6 sprak Grandi met bitterheid over de „mis dadige leugencampagne tegen Italië en Duitse hland". Vervolgens rekende hij af met zekere ge ruchten, waarin het heette, dat hij, Grandi, een tegenstander zou zqn van de Ita- liaansch-Duitsche alliantie om daarna, in het licht van de geschiedenis der laatste twintig jaren, aan te toonen, wie de eigen lijke vijanden van het fascistische Italië zijn". De Italiaansche pers noemt deze rede een moedige daad, een politieke gebeurtenis van groot belang, in verband met de plaats, waar ze werd gehouden. „De Italiaansche ambassadeur sprak daar in de vijandelijke loopgraaf, op het oogenbiik dat de vermoei de Britsche leeuw zich verbond met den Russischen beer" „De ambassadeur heeft de wereld eraan willen herinneren, dat de vertegenwoordigers van Italië in het buitenland vóór alles zwarthemden zijn, die in blind vertrouwen, nochthans helder ziende, de directieven volgen van den duce." De Britsche voorstellen inzake wederzij d- schen bijstand in geval van een agressie zijn gisteren naar Moskou verzonden. De bijzonderheden der voorstellen zijn ter kennis gebracht van de Fransche regeering, die er op haar beurt den Russischen am bassadeur te Parijs van op de hoogte stelde Aan eenige andere regeeringen zijn mede- aeelingen gedaan over de Britsche opvattin gen over verzet bieden tegen agressie. Lord Halifax zal zjch heden voor het weekeinde naar ziin buiten in Yorkshire begeven. Als gewoonlijk zal hij op de hoogte b'jiven van de ontwikkeling van den toe stand. Begin volgende week zal hij te Lon den terugkeeren. Men vermoedt, dat de Russische regeering twee of drie dagen noodig zal hebben, om de Britsche voorstellen te bestudeeren. Hali- fax zal daarom te Londen terug zijn tegen den tijd. dat Maisky hem het antwoord der Russische regeering zal kunnen overhandi gen. Commentaar van de „Times". Over het ontworpen drievoudige verbond tusschen Engeland, Frankrijk en Rusland, schrijft de „Times": Het accoord is volkomen defensief, en be lichaamt de beginselen van het Vol kenbondspact, met dat verschil dat de wederzijdsche bijstand, ingeval van nood, niet het oordeel van Genève behoeft. De regeering blijft in contact met de Dominons en de andere betrok ken Europeesche mogendheden, waar onder Turkije» Polen, Roemenië en Griekenland. De tot maarschalk Worosjilof gerichte uitnoodiging, de Britsche vlootmanoeuvres te komen bijwonen, zoo schrijft de „Daily Herald", is een aanduiding voor de nieuwe betrekkingen van vriendschap tusschen Londen en Moskou. Het beteekent niet, dat de besprekingen van den generalen staf verdaagd worden. Het bezoek van den Russischen maarschalk is in de eerste plaats een bezoek van vriendschap, maar bij zijn aankomst dienen de technische bespre kingen op een punt geraakt te zijn, waarop rechtstreeksche onderhandelingen tusschen de chefs der drie defensiediensten uiterst nuttig zijn. De Britsch-Indische „Hindustan Times", welk blad nauwe betrekkingen onderhoudt met den zoon van Gandhi, critiseerde gister de methoden der nazi's. Het blad verwijst naar een door dr. Schacht te Madras gehou den toespraak en zegt: „Schacht heeft zijn stilzwijgen voor het eerst sinds hij in Indië is aangekomen te Madras verbroken. Zijn gehoor vernam, dat hij niet uitsluitend In dië bezoekt, om er bezienswaardigheden te bewonderen, doch ook om de toekomstmo gelijkheden van het land te bestudeeren. Het schijnt, dat Schacht óók wenscht te ver nemen, of het Indische volk mogelijkheden ziet, met Duitschland samen te werken. Men zou echter dichter bij de waarheid zijn omtrent de bedoelingen van dezen toe rist, aldus het blad, indien hij daaraan wil de toevoegen, dat hij hier gekomen is, om na te gaan, hoe deze houding zal zijn in ge val van een Europeeschen oorlog en of wij, bij ons verlangen het Britsche juk af te schudden bereid zouden zijn, Duitsche hulp te aanvaarden. Schacht zal echter waar schijnlijk wel geen illusies koesteren over den weerklank, welken de nationaal-socia listische propaganda in Indië heeft gevon den. Britsch-Indië heeft, sinds Hitier aan het bewind is gekomen, overvloedige blijken van de nationaal-socialistische methoden ontvangen. Het heeft in duidelijke termen doen uitkomen, dat het deze methoden ver foeit en het zou zijn geestelijk erfdeel ver raden, indien het hulp zou aannemen uit handen, welke naar bloed rieken. Dengenen, die zich aangetrokken voelen door de gedachte, hun vrijheid te verkrij gen met welke hulp dan ook, zouden wij op het hart willen drukken, dat vrijheid ver kregen moet worden door Indië's eigen kracht, daar vrijheid, verzekerd door de hulp van zulke dubieuze vrienden niet waard is te worden nagestreefd. Het nationaal-socialisme is gebaseerd op de exploitatie van zwakker volken ten be hoeve van Duitschland en Indië wenscht niet vrij te zijn van het Britsche imperia lisme, om het slachtoffer te worden van de tyrannie der nationaal-socialisten." De Tsjechische fascistische partij heeft een permanent comité aangewezen, dat de volgende eischen aan Hacha gesteld heeft: 1. Toetreden van generaal Gajda tot de regeering en aftreden van sommige ministers. 2. Vrijheid voor de fascisten om hun denkbeelden te belijden. 3. Toetreden van minstens 30 fascisten tot het uitvoerend comité van de „nationale solidariteit". 4. Instelling van een Tsjechische Gesta po voor den strijd tegen de politieke cor ruptie en de vrijmetselarij. 5. Instelling van een commissie, wel ker leden door Gajda zouden worden aan gewezen, met het oog op een reorganisa tie van den staat volgens coöperatieve en autoritaire denkbeelden. 6. „Zuivering" van het openbare leven en controle op den financieelen toestand van de politici van het Ancien regime." Bovendien eischt de fascistische partij een snelle oplossing van de Joodsche kwestie. Door de Tsjechische radio is gisteravond een standpunt bepaald tegenover de Tsjechische fascisten, aldus het D. N. B. Bijzonder afwijzend waren de uiteenzet ting en ten aanzien van de fascisten in Brno. De bevolking werd opgeroepen om deel te nemen aan den strijd tegen de „ondermijners". Van Tsjechische fascistische zijde wordt medegedeeld, dat het aantal gearresteerde fascisten reeds de 200 is gepasseerd. Door de politie wordt echter verklaard, dat slechts 4 fascisten gearresteerd zijn. De arrestaties zijn geschied op grond van de wet op het verbod van het dragen van uniformen. Uit zeer betrouwbare bronnen wordt vernomen, dat de Japansche ambassa deurs te Berlijn en Rome verstoord zouden zijn naar aanleiding van het besluit van Japan om, wat Europa be treft, neutraal te blijven. Zij zouden weigeren, om dit nieuws aan von Rib- bentrop, respectievelijk aan Ciano, mede te deelen en hun ontslag hebben aan geboden. Hiranoema en Arita trachten hen thans van hun besluit af te brengen, daar zij anders het ontslag van beide diplomaten zullen moeten accepteeren, hetgeen zou kunnen beteekenen, dat Arita's positie eveneens bij de kwestie betrokken zou worden. Het bekend worden van deze „rebellie" van de Japansche ambassadeurs te Berlijn en te Rome verklaart tevens het uitstel van de mededeeling aan Rome en Berlijn van het besluit der Japansche regeering, om een „welwillend neutrale" houding ingeval van een Europeesch conflict ten opzichte van de as aan te nemen. Zooals men zich zal her inneren, werd dit besluit reeds Zaterdag jJ. door het kabinet genomen. Betreffende het conflict te Koe Lang Soe meldt een Domei-bericht, dat het geschil tusschen Japan en de Westersche mogend heden verder door de diplomatieke verte genwoordigers van de betrokken landen zal worden behandeld. De derde conferentie, welke gisteren tus schen de Britsche, Amerikaansche en Ja pansche vlootcommandanten gehouden is en welke tot geen enkel positief resultaat leidde, is dus blijkbaar de laatste geweest. De bevelhebbers spreken weliswaar den wensch uit, de marinetroepen terug te trekken, doch konden het niet eens worden over den datum, waarop dit zou moeten geschieden. Inmiddels is, naar Reuter uit Shanghai meldt, van Britsche zijde voor de derde maal tegen de aanhouding van het Engelsche s.s. „Ranpura" geprotesteerd en wel door de Britsche vlootautoriteiten te Sjanghai bij den opperbevelhebber van de Japansche vloot in de Chineesche wateren. De beide vorige protesten zijn bij de Ja panners ingediend door admiraal Noble en den Britsche® ambassadeur te Tokio. De Fransche regeering heeft gisteren den admiraal van de Fransche Aziatische vloot opdracht gegeven, bij de Japanners te pro testeeren tegen de aanhouding en doorzoe king van het Fransche s-s. .Aramis" door een Japanschen torpedojager aan de Chinee sche kust. De regeering bestudeert tevens de kwestie van de Japansche blokkade der Chineesche kust, doch een definitief besluit zal genomen worden in overeenstemming met de Britsche regeering, welke, zooals gemeld, voornemens is, haar rechten te handhaven. In antwoord op vragen van Henderson ten aanzien van Engelands bondgenootschap met Portugal heeft Butler als volgt geant woord: „Zooals de Britsche premier aan Salazar, in een persoonlijke boodschap, reeds heeft medegedeeld, werd de verklaring van Z.Exc. dat „het oude bondgenootschap tusschen onze beide landen een der duurzame be ginselen blijft van zijn buitenlandsche poli tiek" door de Britsche regeering en de Brit sche natie met de grootste voldoening ont vangen. De Britsche regeering harerzijds beves tigt zonder aarzelen opnieuw haar wü, haar verplichtingen na te komen overeenkom stig de bepalingen van dit bondgenootschap, dat een instrumt zal blijven van groote waarde ten dienste van den wereldvrede. De banden, welke onze beide landen, bei de koloniale mogendheden en mogendheden aan den Atlantischen oceaan, verbinden, zijn steeds nauw geweest en onze regeering hoopt innig, dat zij dat nog langen tijd zul len blijven. Ik wensch de gelegenheid te baat te ne men, om de op 21 December 1937 door den minister van buitenlandsche zaken afgeleg de verklaring opnieuw te bevestigen en te verklaren, dat voor zoover ons betreft ze kere voorstellen van voor den oorlog met betrekking tot zekere Portugeesche gebie den volkomen dood zijn en dat wij niet de geringste bedoeling hebben, deze weer ten leven te wekken". (Havas teekent hierbij aan, dat er reden is te gelooven, dat Butler met deze laatste verklaring wilde zeggen, dat er geen sprake kan zijn van een oplossing van het koloniale vraagstuk ten koste van PortugaL Men zal zich herinneren, aldus Havas, dat zekere Duitsche staatslieden in de laatste jaren der vorige eeuw en in het begin dezer eeuw met dergelijke ideeën rondliepen en dat Joseph Chamberlain beschouwd werd als een te genstander van die plannen). Henderson vroeg vervolgens, of het bond genootschap met Portugal Engeland het recht liet, andere overeenkomsten te slui ten. Butler antwoordde hierop: Wij zy'n vol komen vrij, bondgenootschappen te sluiten met andere landen. Het Engelsche lagerhuis is tot 6 Juni op reces gegaan. De lord-kanselier heeft mach tiging, het huis eerder bijeen te roepen, in dien het openbaar belang zulks zou ver- eischen. Bij het debat over de verdaging van het lagerhuis is scherpe critiek los gekomen van de zijde der labour- en liberale en zelfs conservatieve afgevaardigden. Alexander (labour) kwam terug op de weigering van Chamberlain Woens dag 11, de verzekering te geven, dat de annexatie van Tsjecho-Slowakije door Duitschland niet erkend zou worden zonder voorafgaande raadpleging van het lagerhuis. Spreker verklaarde, dat de regeering een dergelijke erkenning zelfs niet in overweging behoorde te nemen. Sinclair (lib.) betoogde ,dat de aanvrage door den consul te Praag om exequatur zou zijn met het voornaamste beginsel der bui tenlandsche politiek van de regeering, n.L den collectieven tegenstand tegen agressie. Pethick Lawrence oefende critiek op de houding der regeering ten aanzien van de 6 millioen pond sterling aan goud van de Tsjechische Nationale Bank, welk bedrag bij de Bank van Engeland was gedeponeerd, doch volgens de Bank van Internationale Betalingen aan de rijksbank behoorde te worden teruggegeven. Felle rede van Lloyd George. In een felle toespraak verklaarde Lloyd George, dat de rijksbank niet meer recht op het Tsjechische goud heeft dan een inbre ker, die gestolen obligaties naar de bank brengt en er geld op vraagt. Lloyd George zeide voorts, thans meer hoopvol gestemd te zijn, dat een oorlog zal kunnen worden voorkomen, nu de regeering besloten heeft Rusland bij de zaak te be trekken. Spr. zou niet kunnen begrijpen, dat menschen van de buitengewone scherp zinnigheid en persoonlijke capaciteit van Hitier en Mussolini toch een oorlog zouden ingaan, nu hun kansen zóó verminderd zijn door de inschakeling van de grootste mili taire mogendheid ter wereld. In zijn antwoord zeide Simon, dat de Bank voor Internationale Betalingen buitenge wone immuniteiten heeft Geschillen over de uitlegging van de statuten van de Bank moesten worden verwezen naar het Inter nationale Hof in 's-Gravenhage. De Britsche directeuren der B.I.B. waren

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1