De Indische begrooting goedgekeurd Rechtszaken Jieck School PARLEMENT De financiën gaan bergafwaarts als gevolg van defensiekosten. N.S.B. en de Joden. Leider van „IJzeren garde" krijgt f 25 boete. Tegen „volgelingen" 7 meenden geëischt TVEEDE BLAD S (Van onze., parlementairen medewerker). Voordat de minister van koloniën, de heer Weiter, gistermorgen aan het woord kwam, heeft de Eerste Kamer nog een aantal kleine wetsontwerpen behandeld, o.a. een wijziging van de begrooting van het gemeentefonds voor 1937-38, een paar contingenteeringen en 14 naturalisatie- ontwerpen. Aangezien uit zeven ervan niet bleek „tot welken stam*' de aanvragers behoorden, zooals mr. van Vessem (n.s.b.) het uitdrukte, was er aanleiding voor den woordvoerder van deze fractie om weer eens een paar specifieke nat. socialistische verlangens naar voren te brengen, welke verband houden met de beveiliging van de Nederlandsche bevolking tegen vermen ging met vreemd, in casu Joodsch bloed. Mr. van Vessem ontkende dat deze houding wordt ingegeven door een aan de Joden vijandige gezindheid en hij verklaarde, dat de n.s.b. tegen de Joden steeds behoorlijk zal optreden. Welke laatste opmerking den heer Wiardi Beekman (s.d.) tot de inter ruptie noopte: Noemt u 't optreden in de Rijnstraat te Amsterdam ook behoorlijk? De heer van Vessem gaf daarop te ken nen, dat de colporteurs van de nat.-soc. bladen wel uit zelfverdediging geslagen zouden hebben, maar dat hij het ten zeer ste zou betreuren indien ze voor eigen rechter hadden gespeeld; hy zou 3chter zijn houding in deze nader bepalen in verband met het rechterlijk onderzoek, dat wordt ingesteld. Van de wetsontwerpen was deze afge vaardigde inmiddels een heel eind afge dwaald, wat geen bezwaar was, want de minister had geen behoefte om te ant woorden; met de bekende aanteekening tegen werden ze goedgeekurd. De Indische begrooting. Daarna kon met de behandeling van de Indische begrooting worden doorgegaan en wel met het antwoord van minister Weiter op de gemaakte opmerkingen. Veel heeft de bewindsman daarvan niet terzijde ge laten. Na ook namens de regeering woor den van deelneming te hebben gesproken met de door een natuurramp getroffen be volking van Timor, besprak hij eerst een aantal afzonderlijke punten. Hij kon het met prof. Kranenburg niet eens zijn, dat het gouvernement een kans gemist had door dezen keer niet een Inheemschen voorzitter van den Volksraad te benoe men; voor de vervulling van ambten geldt alleen het criterium van ce geschiktheid en niet ciat van den landaard. De wet spreekt geen voorkeur uit en de Kroon heeft haar volledige vrijheid ten deze. Dat het stakingsartikel in de Indische Staats regeling de ontplooiing van het vakver- eenigingsleven zou verhinderer, moest de bewindsman ontkennen. De regeering blijft eveneens op haar standpunt staan, dat de n.s.b. in Indië niet voor ambtenaren ver boden behoeft te worden; de regeering slaat nauwlettend acht op die beweging, welke h.I. nooit op de massa der bevolking vat kan krijgen omdat ze ideologieën ver kondigt, die aan dc Inheemschen vreemd zijn. De Indische regeering weet hierin het b®st te beslissen; zij is voor de rust ver antwoordelijk. Aan de opmerkingen in de Tweede Kamer gemaakt naar aanleiding van de werkloosheidsverzekering had de minister niet veel toe te voegen; deze verzekering is primair een zaak der belanghebbenden zelf. Den leden, die erover geklaagd had den, dat het gouvernement ten aanzien van de oliemaatschappijen „niet aan zijn trek zou komen, deelde de minister mede. dat dit nogal losloopt, want dat de Indische fiscus wel degelijk krijgt wat hem toe komt. De benzineprijs is in Indië inderdaad hoog. maar men mag niet vergeten, dat de distributiekosten in dit uitgestrekte eilan denrijk zeer groot zijn. De minister had gedacht, dat de kwestie van de petitie-Soetardjo nu wel eindelijk uitgepraat zou zijn, maar er was nog veel over gezegd. En zoo zag de heer Weiter zich genood zaakt, om het standpunt der regeerir.g nog eens beknopt uiteen te zetten. Er ontwik kelt zich in Indië een maatschappij van een eigen karakter; deze ontwikkeling moet men afwachten. Het is nu geen tijd voor staatkundige reconstructies. En wat wij in Indië op staatkundig terrein opbou wen, dient blijvend te zijn; daarom kunnen wij ons geen fouten veroorloven. De financiën en de defensie. De minister stond geruimen tijd stil bij den toestand van de financiën en het vraagstuk der defensie, in het bijzonder van de viooluitbreiding. Ten aanzien van laatstgenoemd punt had de regeering nog geen beslissing ge nomen. Deze zal echter niet langer v. orderf uitgesteld dan strikt noodig is. Mocht de bouw van slagkruisers wenschelijk worden geacht, dan moet men er wel rekening mede houden dat zoo n schip, met de op leiding van de bemanning mee, eerst na 5 jaar bedrijfsklaar te achten is. Met de Indische financiën gaat het berg afwaarts en hoofdzakelijk tengevolge van de enorm toegenomen defensiekosten, die in de laatste 3 jaren met niet minder dan 90 pet. zijn gestegen. Voor een sterke ver dediging van Indië moeten we inderdaad zorg dragen, maar niet voor deze alleen; want in de handhaving van een doeltref fend bestuur moet eveneens een waarborg worden gezien voor de handhaving van onze positie. Wij hebben verplichtingen tegenover de geheele wereld ten aanzien van wat we voor Indië in stoffelijk en zedelijk opzicht tot stand brengen. En wat dit aangaat, voldoet het beleid aan rede lijke eischen. Er is nog geruimen tijd gerepliceerd, waarbij de beide hoogleeraren de Savornin Lohman (c.h.) en Kranenburg (v.d.) de kans waarnamen, om over staatsrechte lijke kwesties nog wat na te kaarten. De begrooting werd ten slotte z. h. s. aangenomen, waarna de Kamer naar huis kon gaan, in afwachting van nieuwen arbeid. TWEEDAAG8CHE MILITAIRE PRESTATIETOCHT. Het was gisteren de tweede en laatste dag van den tweedaagschen militairen prestatietocht der algemeene vereeniging van Nederlandsche reserve-officieren, die te Amersfoort is gehouden. Den eersten dag hebben drie officieren den tocht vóór het einde moeten opgeven. Bovendien verscheen gister 1 officier niet aan den start. Met het gasmasker op werd de 40 K.M. lange rit voortgezet, die langs de yyramide van Austerlitz en over de Treek naar de kazerne terugvoerde. Prins Bern- hard werd tijdens het ruiterparcours bij cafe Bergzicht door prinses Juliana en de kleine prinses Beatrix begroet. Hij galop peerde daarop door de Treek naar Amers foort terug. Te voet werd door de 57 deel nemende officieren via de Leusder Heide en Woudenberg en door het met gas be smette dorp Hamersveld gemarcheerd. Het rijwielparcours van 60 K.M. voerde gister over Bavoor (gasgevaar), Maarn. Doorn, Amhemsche Bovenweg, Zeist, de bilt, Lage- en Hooge Vuursche en Soest- dijk. Uitvallers zijn heden niet gemeld. Prins Eernhard heeft den zwaren twee daagschen prestatietocht in zeer goede con ditie beëindigd en daarmede getoond het uithoudingsvermogen van een zeer goed geoefend veldofficier te bezitten. OP VALSCHE CHEQUES GELDEN ONTVANGEN. Een schilder gearresteerd. De Utrechtsche recherche heeft daar ter stede gearresteerd een 25-jarigen schilder, die van 4 Mei af herhaalde malen door gebruik te maken van valsche cheques met succes geld heeft opgenomen, o.a. op het postkantoor te Amsterdam 10 en <n Loenen 70. In totaal heeft de man op deze wijze 315 weten te innen. Hy maak te hierbij gebruik van het gironummer van een hem bekend persoon. In Wage- ningen heeft hij eveneens een poging ge waagd. d„ch doordat de telling niet klopte werd hij r.aar Amsterdam verwezen. Ook den postbeambte in Loenen Kwam de zaak niet geheel zuiver voor. Hij waarschuwde het hoofdkantoor in Utrecht, dat de be- scheiden onderzocht en de fraude spoedig achterhaalde. De Utrechtsche recherche kon binnen korten tijd overgaan tot de arrestatie van den schilder, daar het sig nalement van den man bekend was. BEHOUD VAN DE WOLFHEZER BOSSCHEN. Nog twintig mille noodig. Van het voor den aankoop en het behoud van de bekende Wolfhezer bosschen bij Oosterbeek benoodigde bedrag van 60.000 is tot dusverre door het Nederlandsche volk 40.000 ter beschikking gesteld. Vóór 1 Juli a s. met de Vereeniging tot be houd van Natuurmonumenten over den aankoop beslissen; zij hoopt, dat het nog ontbrekende bedrag van 20.000 vóór dien tijd bijeen zal zijn gebracht in giften en eventueel in rentelooze voorschotten, af te lossen in tien jaarlijksche termijnen. (Het adres der vereeniging luidt: Heerengracht 540 te Amsterdam, postrekening 32391). VERGOEDING VOOR KOSTWINNERS ONDER DE MILITAIREN GEVRAAGD. Een adres van Landbouw en Maatschappij. Het dagelijkse!) bestuur van den natio- nalen bond Landbouw en Maatschappij heeft zich h een adres tot den minister van defensie gewend, inzake de kostwin nersvergoeding aan militairen. Volgens inlichtingen welke aan den bond zijn verstrekt zouden aldus het aüies militairen, die in hun burgerleven tol de loon- en salaristr»kkende groepen behoo- ren, in het algemeen dezelfde inkomsten behouden, terwijl zij geen plaatsvervanger behoeven te betalen. Daarentegen zouden degenen, die voor eigen rekening een bedrijf exploiteeren middenstanders en boeren volgens een geheel afzonderlij ken maatstaf worden behandeld, waardoor zij in hooge mate zouden worden gedu peerd. Niet zelden moeten zij aan onkosten en winstderving meer betalen, dan zy als vergoeding terug ontvangen. Adressanten verzoeken den minister hierin een verbetering van terugwerkende kracht te brengen. NA DE AUTO-AANRIJDING TE LONNEKER. Wetswijziging gevraagd. Jhr. von Bönninghausen (N. S. B.), lid der Eerste Kamer, heeft aan de ministers van Waterstaat en van Justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat meer dere malen door roekelooze bestuurders van motorrijtuigen ernstige verkeersongeluk ken worden veroorzaakt, zooals nog on langs op Donderdag 18 Mei 1939 in de ge meente Enschede, bij welk ongeluk niet minder dan vier personen om het leven kwamen? 2. Zijn de ministers niet van oordeel, dat, waar dergelijke roekelooze bestuurders van motorrijtuigen onze wegen onveilig maken, aan de rechterlijke macht de mogelijkheid geboden moet worden zulke personen voor heel hun verder leven, of althans voor een groot aantal jaren de bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen te ontzeggen* 3. Zijn de ministers bereid op zeer korten termijn een wetswijziging voor te berei den. waardoor de rechterlijke macht in staat wordt gesteld om bij vonnis aan ver oordeelden gedurende hun leven of al thans gedurende een groot aantal jaren de bevoegdheid tot 't besturen van motor rijtuigen te ontzeggen? Nogmaals vragen. De heer van Lith de Jeude (lib.), lid van de Tweede Kamer heeft aan den mi nister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Acht de minister het niet volstrekt on verantwoord en ontoelaatbaar, dat een auto-bestuurder, die onder den invloed van sterken drank een aanrijding veroorzaakt, zooals op 18 Mei j.1. te Lonneker plaats vond. hetgeen niet minder dan vier men- schenlevens kostte, in vrijheid moest wor den gesteld, met behoud van zijn rijbewijs? 2. Is de minister bereid, onverwijld de invoering van de wegensverkeerswet, zoo als deze gewijzigd werd bii de wet van 3 December 1938 (Stbl. no. 525) te bevorde ren. waaraan de bevoegdheid kan worden ontleend, voor zulk een hoogst ernstig ver- eriio een meer afdoende straf op te leg gen? VEEAUTO AANGEREDEN OP ONBfcWAAKTEN OVERWEG. De chauffeur bleef onredeerd: koeien uit de auto geslingerd. Gisteravond om ruim zes uur heeft zich op den onbwaakten spoorwegovergang aan de Hulk bij Hoorn een ongeluk voorge daan. dat naar omstandigheden wonderlijk goed is afgeloopen. Een vrachtauto, van de firma Beets te Purmerend. beladen met tien koeien, naderde op dit tijdstip den overweg uit de richting Hoorn, gelijktijdig met een locomotor, waaraan een goederen wagen was gekoppeld. Vermoedelijk heeft de chauffeur door de laagstaande zon den locomotor te laat opgemerkt, waardoor hij niet tijdig meer kon stoppen en nog ge tracht heeft den overweg voor den trein te passeeren. Een botsing was echter onver mijdelijk en met volle kracht trof de loco motor de auto, juist achter de cabine. Acht koeien werden uit den wagen geslingerd en kwamen op de spoorlijn terecht. De beide andere dieren bleven versuft in de zwaar beschadigde auto liggen. Verschei dene dieren bleken letsel te hebben opge- loopen, echter niet van ernstigen aard. De chauffeur kwam met den schrik vrij. Tengevolge van het ongeluk was het ver keer op den weg geruimen tyd gestremd. Het uitzicht ter plaatse is goed. MINISTER STEENBERGHE TE IJMUIDEN. Opening van het nieuwe gebouw der Reedersvereeniging. De minister van economische zaken, mr. Steenberghe, bracht gistermiddag een be zoek aan IJmuiden. De vereeniging van reeders van visschersvaartuigen „IJmuiden" heeft daar aan de trawlerkade een nieuw tehuis gekregen, in welk gebouw niet alleen de reedersvereeniging gehuisvest is. maar ook de waterschout en het centraal admi nistratiebureau. Dit nieuwe tehuis nu werd officieel door den minister geopend. Maar vóór het verrichten dezer plech tigheid heeft de minister met belangstel ling eenige takken van IJmuidens vissche- ry-bedryf en industrie bezichtigd. DEMONSTRATIE VAN WILDE BUSSEN. Politie moest meermalen krachtig optreden. De wilde-buschauffeurs te Den Haag schijnen nog niet van plan te zijn zich bij de hoogste rechterlijke beslissing neer te leggen. Na de demonstratie van Donder dagavond, had men ook gisteravond afge sproken om met de bussen te demonstree- ren en daartoe had men, onder leiding van den heer Stoop, het plan gemaakt, uit alle deelen des lands des avonds op het Spui te 's-Gravenhage samen te komen en een demonstratie-rit door de stad te maken. Even over achten kwamen verschillen de bussen in groepjes naar Hout- en Turf markt rijden, waar zij zich in een rij opstelden. Toen er ongeveer twintig bus sen verzameld waren, zette de stoet zich in beweging en stak het Spui over naar de Paviljoensgracht. Hier werd de ry eenige malen door de motor-politie onder broken, doch de anderen zetten den tocht voort naar het viaduct over den Leid- sche Straatweg, aan den anderen kant waarvan een groep wilde bussen uit Am sterdam was gekomen. De beide files reden op. totdat zij beiden langs elkaar gereden waren en zoodoende den grooten verkeersweg versperden. Dat duurde ongeveer een half uur en onderwijl werd het andere verkeer over een zijweg naar en van de residentie ge leid. Toen vond de politie den tijd geko men om in te grijpen en zij beval de bus sen ieder naar de plaats, waar zij vandaan gekomen waren terug te rijden. Dat had nogal wat voeten in aarde, vooral omdat de chauffeurs weinig gewillig bleken aan de bevelen van de politie te voldoen. Er kwam een revolver bij te pas, doch er werd niet geschoten, enkele malen moest de politie een charge uitvoeren, omdat belangstellenden en chauffeurs te dicht opgedrongen waren. Er vielen enkele klappen. Een chauffeur kreeg een kaakslag, omdat hij niet snel genoeg aan het bevel van een agent vol deed. terwijl bij een autobus de voorruit om dezelfde reden werd ingeslagen. De chauffeur werd licht aan de hand gewond en hij werd door een ander achter het stuur vervangen. Tenslotte lukte het de politie orde in de verkeersopstopping te brengen. De Am sterdammers werden naar de hoofdstad teruggestuurd, de Rotterdammers en Ha genaars gingen in langzaam tempo over den Bezuidenhoutscheweg naar het Spui, waar de bussen halt hielden. Op last van de politie werden toen alle bussen ont ruimd, alleen de chauffeurs bleven op hun plaatsen Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt Even kwam de gummistok er nog aan te pas, toen een man, ondanks het verbod van een agent, het café'tje wilde binnengaan. Nadat proces-verbaal was opgemaakt gingen de bussen in goe de orde ieder naar de plaats van bestem ming terug en om half elf was de rust op het Spui teruggekeerd. Het publiek keek als belangstellende toeschouwers toe en koos geen party bij de diverse incidenten, waardoor deze van geringen omvang bleven. LAATSTE STUIPTREKKINGEN VAN DE HAAGSCHE WILDE BUSSEN. Onbezonnen chauffeur rijdt motor-agenten aan. Hoewel de meeste wilde busdiensten op last van de politie en op advies van hun raadslieden hun bedrijf hebben gestaakt, zijn er toch nog enkele, die zich op aller lei wijzen tegen de politie, die thans tegen elke overtreding optreedt, trachten te verzetten. Zoo wilde gisteravond een autobus van de firma Stoop uitrijden, het geen uiteraard onmiddellijk door de politie werd belet. De bus werd in beslag genomen en zou naar het hoofdbureau worden gesleept. De eigenaar van de bus gaf er de voorkeur aan. de bus zelf naar het Alexanderveld te ryden, opdat er bij het slepen geen beschadigingen aan het voertuig zouden komen. Aan dit verzoek voldeed de politie en alles verliep verder in goede orde. Later op den avond hebben enkele chauffeurs met een zestal bussen een demonstratie-tocht georganiseerd, waar bij het de bedoeling was langs het huis van minister Goseling aan de Johan van Oldebarneveltlaan te ryden. De politie heeft dit echter belet door aan alle toe gangswegen posten te plaatsen. Een baloorig chauffeur, de 25-jarige L. P., wilde op den hoek van het Stad houdersplein en dc Stadhouderslaan evenwel toch een versperden weg inrijden en wenschte niet te voldoen aan de beve len van de politie. Toen heeft hij met zijn bus opzettelijk een politiemotor met zij span aangereden, waarbij één van de agenten tusschen de bumper van de auto bus en het motorrijwiel bekneld raakte. Zjn been werd licht gekneusd. De chauf feur is aangehouden ter zake van poging tot zware mishandeling. De bus is in beslag genomen, zoodat op de binnenplaats van het hoofdbureau thans twee bussen staan. Ook drie andere agenten zijn bijna het slachtoffer van den onbezonnen chauffeur geworden. Zij konden net bijtijds op zij springen om niet door den wildeman te worden aangereden. Den geheelen verde ren avond bleef het op het Spui rumoerig, doch incidenten hebben niet plaats gehad. De politie heeft aan de toegangswegen tot de gemeente posten gezet om bij over treding van het R. A. P., onmiddellijk in te grijpen. DOODELIJK ONGELUK. Te Heeg is gistermiddag een tragisch ongeluk gebeurd. De heer B. H. Veenstra, expediteur en werkzaam in het bedrijf van zijn vader, verrichtte eenige werk zaamheden aan een gedemonteerde vracht auto. Na de vulling van een der achter banden, is de ontstane spanning blijkbaar te groot geworden. Met een zwaren knal schoot de band uit de velg los. Daarbij heeft Veenstra een der onderdeden tegen hals en borst gekregen. Hij werd per ziekenauto naar het St. Anthoniezieken- huis te Sneek gebracht, waar hy kort na aankomst is overleden. AUTO TEGEN TRAM OP HET KRUISPUNT CRAILOO. Twee gewonden. Gistermiddag omstreeks half zes is op het kruispunt Hilversumsche wegrijks weg een botsing tusschen een personen auto en een tram voorgevallen. Uit de richting Amsterdam naderde in snelle vaart een auto uit Apeldoorn, waarin naast den bestuurder diens echtgenoote was ge zeten. Toen de bestuurder bij de wegkrui- sing de overstekende Gooische tram op merkte, remde hy sterk, doch een botsing was niet meer te vermijden. De auto werd vijftien meter door de tram meegesleurd. De bestuurder kreeg wonden aan hoofd, armen en beenen. Zijn echtgenoote werd ernstiger gekwetst. Zy liep een hersen schudding en zeer ernstige beenwonden op. De beide ger.eesheeren, die de eerste hulp boden, achtten opname in een zieken huis noodzakelijk. Op hun uitdrukkelijk verlangen gingen de gewonden '.-chter per gewone auto naar hun woning te Apel doorn. De auto werd geheel vernield. De tram werd licht beschadigd. EEN ENKLE SIGARET KAN MAKEN DAT BOSCH EN HEI IN BRAND GERAKEN NïDCfte Ksceie PREDIKBEURTEN. UITGEEST, Ned. herv. kerk, Zondag morgen, 10 uur, ds. Hanneman. Evangelisatiegebovw Sedeur, Zondag morgen, 10 uur, de heer R. van Tuinen, v. A dam; 11.40 uur, Zondagsschool. Voor den waarnemenden kantonrechter te Amsterdam stond Donderdag de leider van 't partijtje „De IJzeren Garde" terecht, omdat hij op 19 April zijn stembiljet, dat hij had ontvangen uit handen van den voorzitter van het stembureau, gevestigd in de Nieuwe Looiersstraat te A'dam niet in de stembus had willen doen, noch aan den voorzitter had willen terug geven. De man, die zich journalist noemt, zeide, dat hij den voorzitter direct had medege deeld, dat hij op grond van zijn anti-semie- tische gevoelen weigerde het stembiljet in te leveren, daar z. L alle partijen min of meer verjoodscht zijn. In de zaal was extra politie-bewaking aanwezig, omdat er waarschuwingen wa ren binnengekomen, dat van fascistische zijde gepoogd zou worden de stemming in de war te doen loopen. De ambtenaar van het O. M. mr. Over- beek, zeide, dat het duidelijk was, dat verd. tamtam had willen maken en dat deze zaak meer was dan een eenvoudige overtreding Spr. vorderde 25 boete. Conform den eisch werd Condreanu II veroordeeld Volgelingen staan terecht. De „leider" vertelde dat het hem mee viel. Deze exclamatie van hun leider zullen zijn twee jeugdige volgelingen, die wegens openlijke geweldpleging in vereeniging voor de rechtbank terecht stonden, echter niet hebben overgenomen. Zy hadden op 3 Maart jL een .steen, ge wikkeld in kranten, waarbij twee beleedi- gende brieven waren verpakt, geworpen door een der ruiten van het gebouw Lijn baansgracht 366, waar het comité voor Joodsche vluchtelingen is gevestigd. Het tweetal, dat in voorarrest zit, legde een bekentenis af. De jongste gaf toe, dat hij uitsluitend uit anti-semitische overwe gingen had gehandeld. De tweede draaide er om heen. We hebben hier te doen, zeide de officier van justitie, mr. B. Kist, met twee opge schoten lummels, die eigenlijk voor den kinderrechter thuis hooren. Zijn zijn stom, brutaal en gevaarlijk. Maatregelen om hun heropvoeding ter hand te nemen zyn helaas niet mogelijk. Helaas ontbreekt een psychiatrisch rapport, dat misschien dui delijk zou maken, hoe zy tot een dergelijk abnormale daad kwamen. Het is wel dui delijk, dat zy niet op eigen initiatief han delden. Zij werden gemakkelijk slachtoffer van iemand anders. Zy kwamen n.1. gere geld in aanraking met een gevaarlijk en uiterst ongunstig individu, een man, die door de politie zeer goed in de gaten zal moeten worden gehouden. Deze man blijft zooals ook nu achter de schermen. Spr. vorderde tegen beide jongemannen zeven maanden gevangenis straf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De rechtbank zal 8 Juni vonnis wy'zen. OP AMSTERDAMSCHE AGENT GESCHOTEN. Het Amsterdamsche hof veroordeelde een werklooze, die in September j.1., nadat hij aangemaand was om door te loopen, omdat hij met zijn politieke gesprekken, die hij pleegde te voeren voor een der dag- bladbureaux aan den N.Z. Voorburgwal, een oploop veroorzaakte, en op een agent had geschoten, tot een gevangenisstraf van twéé jaar met aftrek van 6 maanden voorloopige hechtenis. De man had een schot gelost, dat echter miste en de agent wist den vluchteling, met behulp van een collega, te over meesteren. HUWELIJKSZWENDELAAR VEROORDEELD. Donderdag deed de Amsterdamsche recht- ban* uitspraak in de zaak tegen den ver dachte M. J. M., tegen wien de officier van justitie drie jaar gevangenisstraf had ge- eischt wegens oplichting. Ver. had zich schuldig gemaakt aan zg. „huwelykszwendel": van eenige vrouwen bedragen losgekregen onder het mom, dat hy hoewel zelf gehuwd met haar zou trouwen. De rechtbank veroordeelde verd. tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. MOORDAANSLAG OP DEN ZEEDIJK. De aangevallen vrouw nog niet hersteld. Voor de rechtbank te A'dam stond gister terecht Abdula A., een dertigjarige stoker, afkomstig uit Fort de Koch, doch die reeds eenigen tijd in Nederland woont. Hij had zich te verantwoorden wegens poging tot moord, gepleegd in den avond van 29 October j.1., op zijn vroegere vriendin. Met deze vrouw had hij geruimen tijd samen gewoond, doch herhaaldelijk had hy ruzie met haar en tenslotte verliet zij hem. Meer dan eens had hy haar gedreigd en hij had gezegd, daUhij haar zou dooden, wanneer zy connecties aanknoopte met een „zwar ten man". Op 29 October was hij haar tegenge komen met een Surinamer, 's Avonds zag hij haar alleen op den Zeedijk. Hij vroeg haar met hem mede te gaan, doch zij weigerde en na een korte woordenwisse ling haalde de man een broodmes te voor schijn, waarmede hy haar drie steken in borst en hals toebracht. Verdachte gaf de feiten toe: „Ik werd mataglap. Mijn oogen begonnen te rollen en toen wist mijn hoofd niet meer wat ik deed." De vrouw was bloedend in elkaar gezakt en verdachte had de vlucht genomen. Hij werd echter dienzelfden nacht nog in zyn won ine gearresteerd. De vrouw is naar het Wilhelminagasthuis overgebracht en

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7