Josephine de Beauharnais. HEERHUGOWAARD EGMOND AAN ZEE HENSBROEK ZIJPE GROOTSCHERMER HOORN BERGEN WIERINGERWAARD URSEM Een keizerin, die geen stralenkrans verdiende. Mi j««r geleden kwam het einde. DERDE BLAD Schoolhoofd benoemd. Tot hoofd der School aan de School voor Chr. Nat Schoolonderwijs aan den Bas- serweg werd benoemd de heer C. Haack te Alphen aan den Rijn. Nederlandsche visschers in Duitschland. Momenteel mogen de Nederlandsche visschers, die op Duitsche trawlers varen hun loon 85 naar Nederland overmaken aan htm gezin. Hoeveel dit bedraagt, hangt geheel af van de gemaakte besommingen. In verreweg de meeste gevallen komt dit echter neer op 30 R.M., dus volgens den hul digen koers van de mark ongeveer 22 per week. Op 1 Juli a.s. zal een nieuwe regeling in werking treden. Volgens deze nieuwe rege ling zullen de visschers uit Duitschland voortaan niet meer dan 60 van hun loon over mogen maken naar hun gezin in Neder land. De overige 40 zullen zij in Duitsch land moeten verteren. Ook bij terugkomst zullen zij van deze 40 niets mogen mede- nemen, behalve de gewone toegestane 10 R.M. Hoogtens zullen zijn een deel van het overschietende loon in natura, in den vorm van kleeding of dergelijke mogen mede- nemen. Deze nieuwe regeling is voor onze vis schers dus wel zeer fnuikend. Gerekend naar het thans meestal overgemaakte be drag van 30 R.M. of 22 per week, berekend naar 85 van het loon, zal vanaf 1 Juli a.s. niet meer dan ongeveer 16 overgemaakt kunnen worden. Zelfs als men het bedrag van 35 R.M., dat sinds enkele weken meest al overgemaakt wordt, als basis neemt, zal volgens de nieuwe regeling niet meer dan ongeveer 25 R.M. of circa 18 per week overgemaakt mogen worden. Getrouw schoolbezoek. De algemeene vergadering van de ver- eeniging „Ter bevordering van getrouw schoolbezoek", werd op Donderdagavond om half 8 gehouden in café Mantel. Van burgemeester Kooiman was bericht van verhindering ingekomen, eveneens van de heer Theissen. De voorzitter Jb. Kolder heette allen har telijk welkom, in het bijzonder het nieuw benoemde bestuurslid, meester van Duin. De ontvangsten 216.12 met inbegrip van saldo operette en spaargelden der kinderen, uitgaven 187.11, saldo 29.01. Door de heeren H. de Vries alhier en J. de Vries uit Heerhugowaard werden de re keningen nagezien en in orde bevonden. De penningmeester ontving een woord van dank voor zijn accuraat beheer. Deze deelde mede, dat er dit jaar voor het eerst met de lijst is geloopen. De op brengst was 143.05 wat een verschil van 38 was. Bestuursverkiezing. Aftr. de heeren Kop- penol, D. Leegwater en Jb. Kolder. Allen werden herkozen en namen hun benoeming weer aan. Besloten werd met alle kinderen naar Egmond aan Zee en Bergen te gaan. Woensdag 26 Juni is de datum waarop het reisje zal worden ondernomen. De rondvraag leverde niets op. De voor zitter bracht een woord van dank aan de burgerij van Hensbroek en Obdam voor het royale teekenen op de lijst. Ook de com missie-leden ontvingen een woord van dank voor hun bereidwilligheid de lijsten te laten circuleeren. Spr. sloot met de hoop uit te spreken dat we mooi weer mogen treffen met het reisje der kinderen. Werkverschaffing. De Minister van Soc. Zaken heeft het uurloon voor de werkverschaffing in deze gemeente van 26 tot 27 cent en voor regen verlet van 21 tot 22 cent. Staatspensionneering. De afd. Grootschermer van den bond van Staatspensionneering vergaderde Donderdag in het café Kaij. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er een voordeelig saldo was van 9.96. Er werd besloten dit jaar géén afge vaardigde naar de algemeene vergadering te zenden. De aftredende bestuursleden werden herkozen. De heer T. Slooten maakte reeds 30 jaar deel uit van het bestuur. In de vacature v. Stralen werd de heer IJ. Molenaar ge kozen. Besloten werd evenals vorige jaren de ouden van dagen een prettigen dag te bezorgen, waarvoor weer een beroep op de ingezetenen zal worden gedaan, hier voor een bijdrage te willen verleenen. Hierna sloot de voorzitter de slecht bezochte vergadering. Op de aanbeveling. De heer mr. P. B. Cos alhier komt voor op de alfabetische aanbeveling voor de verkiezing van de vacature van kanton rechter te Schiedam. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan de gemeente Bergen in de kos ten van huisvesting van leerlingen afkom stig uit deze gemeente, die elders een in richting voor buitengewoon lager onder wijs bezoeken, een bijdrage verleend van 105.30. Coöp. Leenbank W. A. De coöperatieve leenbank W.A. alhier, hield Donderdagavond haar jaarlyksche al gemeene vergadering in het gebouw „St. Jan". Aan de rekening over 1938 ontleenen wij het navolgende: De inhoud der kas bedroeg op 1 Januari 1938 10316.61. Aan voorschotten werd te rugbetaald 39602.35, terwijl aan voor schotten in totaal werd verleend 20450. In loopende rekening werd ontvangen van de leden 2027.78 en van den Bankier 39514.10, waartegen werd uitgegeven aan leden i 6627.78 en aan den Bankier 103291.01. De waardevermeerdering der effecten bhdraagt 587.44. Aan intrest werd ontvangen: van voorschotten 4592.17 en in loopende rekening 3129.72. Wegens on zekere vorderingen werd afgeboekt S 189. Winstsaldo over 1938 997.67. De saldo's der spaargelden bedroegen op 1 Januari 1938 184671.48. In 1938 werd ingelegd 202421.37 en terugbetaald 154538.42. Aan rente werd bijgeschreven 5599.68. De heer P. Hopman werd tot lid van het bestuur en de heer N. Smit tot lid van den raad van toezicht herbenoemd. De rentevoet werd vastgesteld voor spaargelden van leden 2.3/4 voor niet- leden 2.1/4 hetgeen, vergeleken bij 1938, een verlaging beteekent van 1/4 De rente van voorschotten en loopende re keningen werd eveneens verminderd met 1/4 en vastgesteld op 4.1/4 Getrouw schoolbezoek. Vrijdagavond vergaderde de Vereeni ging ter bevordering van getrcuw school bezoek in 't lokaal van den heer R. Breed onder leiding van den heer Sieswerda. De rekening van de penningmeesteres werd in orde bevonden. Ontvangsten 239,55, uitgaven f 232,71, batig saldo f 6,84. De kinderen van de 2e tot en met de 6e klasse zullen weer hun gewone reisje maken naar Bergen enz. Hierbij wordt wederom gerekend op de eigenaars van auto's, waar aan niet getwijfeld werd. Als datum werd Vrijdag 16 Juni vastgesteld. De 7e en 8e klasse zullen met een auto bus naar Amsterdam gaan, waarvoor de datum door de onderwijzers nader zal wor den vastgesteld. De leerlingen der le klasse krijgen een cadeautje. Als bestuursleden moesten aftreden de heeren W. Peereboom en P. Schouten. In hun plaats werden gekozen de heeren Hofstee en A. Bakker Jz. De penningmeesteres gaf in overweging om zoo mogelijk niet al te royaal te zijn, want zij moest tot haar leedwezen meedeelen, dat de bijdragen eer minder dan meer wer den. Vanuit de vergadering werd dit zeer jammer gevonden, want 't zou te betreuren zijn, indien dit jaar lij ksche feest voor de kinderen verloren zou gaan. De eigenaars van auto's stellen steeds hun wagens ter beschikking, dus laten anderen nu eens hun bijdrage verhoogen en zij die tot dusver niets gaven ook eens flink voor den dag komen. Boerinnen en plattelandsvrouwen. Donderdagavond vergaderde de afd. Wieringerwaard van den Ned. Bond van Boerinnen en Plattelandsvrouwen in de zaal van den heer P. Schenk. De presidente, mevr. VisserBakker, kon aan ongeveer 45 dames het welkom toeroe pen. Van het H.B.S. was een circulaire ingeko men inzake uitbreiding van het aantal be stuursleden, n.L twee uit elke provincie in plaats van één. De vergadering was van meening, dat één voldoende was. Als bestuursleden in de plaats van de dames ZwaagJongejan en van der Kolk Borst werden gekozen de dames BoonBaas en OudendijkVel. In bespreking werd gebracht om via de afdeeling een demonstratie te laten houden met Buta-gas. De meerderheid scheen er evenwel niet voor te gevoelen. Wel werd besloten een zuivelcursus te houden, n.L drie middagen. De kosten bedragen slechts 10 cent per middag. Ook zal ongeveer half Juli een excursie worden gehouden naar den Haag. Mej. T. de Wit heeft een aardige causerie gehouden over haar ongeveer halfjarig ver blijf in Zweden. Ze was daar op een boer- derig van 30 H.A. bouwgrond en 10 H.A. bosch gelegen op 70 K.M. van Stockholm. De landhuur bedroeg 20 per H.A. Het land kon niet voldoende worden bewerkt wegens gebrek aan arbeiders. Zindelijkheid en net heid lateh veel te wenschen over. Jaarlyk sche schoonmaak wordt niet gehouden. Een maal per week wordt brood gebakken. Eenmaal per jaar is het groot feest, n.L met Kerstmis. Ook voor de vogels. Groote hoe veelheden zaden worden dan buiten voor de vogels gestrooid. De menschen doen zich dan te goed aan koffie en koek. Bij de sluiting werd dank gebracht aan mej. de Wit vor haar onderhoudende rede, terwijl ook de aftredende bestuursleden zeer hartelijk werden bedankt voor de wijze waarop ze deze functie hadden waarge nomen. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagmiddag in openbare zitting ten gemeentehuize onder voorzitterschap van burgemeester van den Heuvel. Van de ingekomen stukken is te ver melden: de benoeming van H. J. Kolen brander tot bezoldigd veldwachter dezer gemeente. Er was een mededeeling van Ged. Staten houdende goedkeuring van het besluit van Hoofdingelanden van het Waterschap de Schermer, tot verkoop van het z.g. Haventje aan onze gemeente voor de som van 1,De voorzitter, memoreerde dat de raad in de vergadering van 30 Maart besloten had niet tot aan koop» over te gaan, daar het Hoogheem raadschap van de Uitwaterende sluizen in Kennemerland en Westfriesland voc - de vergunning tot dempen een recognitie eischte van 100,De heer de Jongh verklaarde, dat de gemeente dan evengoed het haventje voor ƒ1,had kunnen koo- pen. De voorzitter voelde hier weinig voor, omdat dan de gemeente ook voor het onderhoud zou moeten zorgen. Nu zal art. 14 der Bouwverordening worden toege- Joséphine de Beauharnais, de on beduidende vrouw, die na het Schrikbewind door Napoleon werd opgemerkt in de salons van Barras en tot zijn gemaling uitverkoren, was, door haar opvoeding, haar op vattingen en wuften levenswandel, wel de laatste vrouw, waardig om naast een Keizer op den Franschen troon te zetelen! Men danst in de salons van Barras. Het schrikbeeld van de Terreur vervaagt, hoewel zich onder de gasten velen bevinden, die ternauwernood aan de guillotine zyn ont komen. Onder de militairen merkt men een jeugdigen generaal op, met een op vallend smal en bleek ge laat en diepliggende oogen. Hij is gekomen om een gunst te verzoeken van Madame Tallien, de schoone, doch niet wettige gezellin van Barras. Maar op, dergelijke kleinig heden let men niet in dit ge zelschap Een verzoek, door Madame Tallien voorgelegd aan haar vriend Barras is al bij voorbaat ingewilligd. Dat weet Bonaparte, de jeugdige, bleeke generaal daarom is hij vanavond hier, want hij zou graagdrie el laken hebben uit de mili taire voorraden, om zijn versleten, verkleur de uniform, te vernieuwen! Dezen avond is hij echter nog iets anders dan generaal: hij zegt zijn beschermster waar uit de lijnen van de hand. Een andere vrouw, niet geheel verstoken van uiterlijke charmes, dringt door den kring van omstanders de 32- jarige Marie Joséphine Rose Tascher de la Pagerie, een Creoolsche, weduwe van Eugène de Beauharnais, die nauwelijks een jaar geleden zijn hoofd heeft verloren onder de guillotine. Ook zij, als bijgeloovige Mar- tiniquaise, wil zich graag laten waarzeggen. Doch Napoleon heeft het te druk met gene raal Hoche, wien hij voorspelt dat hij „in zijn bed zal sterven". Dit belet evenwel niet, dat de schoone Joséphine door Napoleon is opgemerkt. Liefde van zijn kant; van haar kant: berekening. Verder ontwikkelt de idylle zich, zooals alle liefdesidylles zich ontwikkelen. Napo leon bezocht geregeld de salons van Barras en Mme. Tallien. Hij viel op, omdat hij zoo goed als de eenige generaal was, die te Parijs vertoefde; al de anderen waren te velde. De omgang tusschen Napoleon en de schoone Creoolsche werd inniger. De mo tieven waren echter van beide zijden ver schillend. Napoleon gaf gehoor aan de liefde, welke hij gevoelde voor de jonge vrouw; een liefde, die door Joséphine slechts weinig werd beantwoord. Zeker, zij gevoelde zich gevleid door de attenties van den jongen officier, hoewel deze allerminst een Adonis kon worden genoemd. Doch het verstand speelde bij haar een grooter rol, dan het hart. Zij leefde in „vergulde armoede". Zoo goed en zoo kwaad als het ging hield zij stand op. Daartoe werkte ook mede het be zoeken van de salons van Mme. Tallien, met wie zij op goeden voet stond. De goede re laties strekten zich trouwens ook uit tot Mme. Tallien's vriend, Barras. Deze be roemt er zich, als weinig galant man, in zijn gedenkschriften op, dat zij, die later keize rin werd van Frankrijk, méér dan een op pervlakkige vriendin voor hem was geweest. Josephine nam het niet nauw met de liefde. Het Creoolsche bloed schijnt zich in Joséphine de Beauharnais zeer sterk te heb ben doen gelden. Men zou haar het verwijt hebben kunnen maken, dat zij op het ge bied der liefde niet zeer kieskeurig was, voordat zij door Napoleon werd uitver koren. De jeugdige generaal Hoche, met wien zij betrekkingen had onderhouden, en wien zy onophoudelijk lastig viel om geld, verweet haar dat zij zich vrijheden had veroorloofd met zijn aide de camp, die haar een brief van Hoche overbracht. Doch nog erger onthult ons een der brieven van Hoche. Hierin schrijft hij letterlijk het vol gende: „Wat Rose betreft (dit was een van Joséphine's andere voornamen) ik hoop, dat ze me voortaan met rust zal laten. Ik laat haar over aan Vanakre, mijn palfre nier". Deze palfrenier, een man van her culische gestalte en daaraan geëvenredigde kracht, was het voorwerp van de bijzondere belangstelling geweest van Mme. de Beau harnais. Zij had hem zelfs in het geheim geschenken gegeven, zooals een gouden medaillon met haar portret en een gouden ketting. Joséphine's amourettes deden de ronde in die Parijsche kringen, waarin men zich vermaakt. Men mag evenwel aan nemen, dat ze de ooren van den in zichzelf gekeerden Napoleon niet bereikten, of dat hij te verliefd was om er geloof aan te slaan. „Houd je van hem?" „Neen, dat niet!" Toen zij bemerkte, dat zij bij Napoleon in den smaak viel, begon Joséphine op haar beurt werk van hem te maken. Het was voor haar in de eerste plaats een broodkwestie. Een man te verstrikken als Napoleon, die beter thuis was in de strategie van het slagveld dan in die der schoone vrouwen, was een kleinigheid voor de knappe weduwe. Zij overwoog dat de jonge gene- raai, geprotegeerd door Barras zoowel als door Mme. Tallien, wel eens carrière zou kunnen maken en dus nog niet zulk een slechte partij was, als haar vriendinnen en raadslieden het deden voorkomen. Het vleide haar, dat zij er in slaagde een man in te palmen, die zes jaar jonger was dan zij. En dan: dit huwelijk zou haar de deuren openen van de Parijsche salons. Voor Mme. de Beauharnais bleven zij potdicht, doch als Mme. la générale Buonaparte zou zij er kun nen binnentreden, waardoor een harer liefste wenschen zou worden vervuld. Toen Napoleon, tot over de ooren verliefd, haar in Januari 1796 ten huwelijk vroeg, kreeg hij een bevestigend antwoord hoewel Joséphine zich daarmede niet haastte. Aan een harer vriendinnen schreef zij kort te voren: „Je hebt generaal Bonaparte bij me ontmoet. Welnu hij is het, die de plaats van vader wil innemen bij de kinderen van Alexandre de Beauharnais, en die van echt genoot by zijn weduwe. „Houd je van hem?" zul je vragen. Neen, dat niet. „Boe zemt hy je tegenzin in?" Neen; maar ik heb een gevoel van lauwheid over me, dat me onaangenaam stemt Een bruid, die zich verjongt. Dat zijn de ware gevoelens van de vrouw, waarmede Napoleon Bonaparte in het hu welijksbootje stapt, zonder zyn moeder, Laetitia Bonaparte, te raadplegen, omdat hij vreesde dat zy het hem zou ontraden. Napoleon's moeder, die misschien beter wist, welke geruchten er in Parijs liepen over Joséphine, dan haar geliefde zoon, stak haar misnoegen over het huwelijk niet onder stoelen of banken. Tegenover haar zoon Lucien liet zij zich er over uit, dat de eenige en voornaamste reden, waarom zij het huwelijk ongaarne zag, deze was, dat zij Joséphine te oud vond voor haar zoon en dat zij hem „geen kinderen zou schenken". Den 9den Maart 1796, des avonds om 10 uur, werd het huwelijk voltrokken. Jo séphine maakte van de gelegenheid gebruik om zich 4 jaar jonger te maken in de past, waardoor de eigenaar het water in het belang van de volksgezondheid zal moeten dempen. Naar aanleiding van de toezegging van Ged. Staten dat de provincie 50 pet. zal bijdragen in de aan het Kerkbestuur uit te keeren subsidie met een maximum van 200,ten behoeve van het daar uitge voerde werkverschaffingsobject, wijdde de burgemeester enkele woorden aan het fraaie werk dat hier tot stand is gekomen en bracht hulde aan de arbeiders voor wat zij hier gepresteerd hebben. Tenslotte was er bericht van den Minister van Finan ciën dat op de aanvraag van K. Langen- dijk om een landarbeidersplaatsje afwij zend is beschikt, daar het beoogde terrein niet aan de vereischten voldoet. Vervolgons deed de burgemeester voor lezing van een prae-advies van B. en W. inzake de afwijzende beschikking betref fende plaatsing van een ingezetene uit deze gemeente op de Centrale werkplaats op grond van de te hooge kosten, waar mee de raad zich na kennisname volkomen kan vereenigen. Op een adres van de plaatselijke afdee ling van „Het Witte Kruis" om verlenging van de verpleging van J. C. Beerepoot, werd door den raad gunstig beschikt. Onder dwang van Gedep. Staten stelden B. en W. thans voor het raadsbesluit waarbij een bijdrage is toegezegd van 50,in het tekort van de N. V. „Ons Belang" in te trekken, waartoe de raad wel moet overgaan, terwijl „Ons Belang" er op gewezen zal worden zelf 50, subsidie te vragen bij de Coöp. Land- en Tuinbouw- en Marktvereeniging Aven- horn en Omstreken. Vervolgens werd een voorstel van B. en Wtot vaststelling van een verordening tot afwijking van de bepalingen der Winkel sluitingswet waarbij o. m. wordt toege staan dat een kappers- of barbiersonder neming des Woensdags tot 10 uur ge opend mag zijn, met algemeene stemmen aangenomen. Toen B. en W. voorstelden op een adres van de commissie der buitengemeenten voor het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar om een bijdrage in het exploitatie-tekort afwijzend te beschikken, kwam de heer de Jongh hier tegen op, daar de meening van B. en W. als zouden slechts weinig niet-katholieken van het Centraal zieken huis gebruik maken, niet juist is. De niet- katholieken dragen al uit eigener bewe ging bij in de kosten van het Centraal ziekenhuis, wel een bewijs dat zij met dat ziekenhuis veel op hebben. Bovendien is een gemeentelijke subsidie van pl.m. 77 toch niet hoog. De heer Aaij sloot zich bij den heer de Jongh aan, terwijl ook de heer de Goede er wel voor voelde. De voorzitter wees er op, dat de ver standhouding in den raad tusschen de katholieken en niet-katholieken altijd uitmuntend is geweest. Hij memoreerde hoe b.v. ook de niet-katholieke raadsleden steeds hun stem verleenen aan het geven van een subsidie aan het R. K. Lyceum te Alkmaar, in welk opzicht zij menig niet- katholiek collega ten voorbeeld zijn. De burgemeester waardeerde dit ton zeerste trouwacte! Twee dagen later „ft poleon het bevel op zich van w 1 Italië. Hij vertrekt en Josénhi ger 5 tevreden, geniet van het Pariisch dat haar zoo goed bevalt, dat zij er 6 lev^ denkt om te voldoen aan zjjn *}let°ver verzoek, zich by hem te voegen Al9®1 voor haar weigering geeft zij VOor staande gezinsvermeerderiim faas- leugenachtig als zij ia, zs^ij uitvlucht vinden om de blijde te logenstraffen. «es De onuitputtelijke tranenW Tenslotte wordt zij genoodzaakt gaan. Onderweg bevalt het haar n °fm slecht, want zij flirt met de jonge 200 die haar begeleiden. Het weerzien van Napoleon's kant, koel van den v* Doch de verliefde man, die Nanoi schijnt blind. Eerst langzamerhand 2* een beter inzicht krijgen in j0Jt. ware karakter. Hij moet zelfs wijken haar hond, een kleinen straatkeffer d' V°°' woon is geweest in het bed van zijn teres te slapen vóór haar huwelijk J Napoleon en dit voorrecht ook na het k welijk niet behoeft prijs te geven. Nanl?' kan niet gedaan krijgen, dat zy den hoS het slaapvertrek verwijdert. Het dier v heb nog nooit in mijn leven zoo'n mo~, gezien", getuigt Hertogin d' Abrantèslta hem in het been, tot vermaak van Josénhin! die zich tranen lacht. Het verhaal van ha,,' zedelijk gedrag, binnen vier muren zoowel als m het openbaar, zou men vervelend kunnen noemen, als het niet zoo tragisch was. De vér gaande te vèr gaande - vriendelijkheden van de niet onknap» Creoolsche tegenover de jonge officieren waardoor zij zich omringd zag, konden niet verborgen blijven voor haar echtgenoot Het ontbrak niet aan elementen die zoo welwillend waren om den nog steeds op Joséphine verliefden Napoleon de boosaar digste geruchten in te fluisteren, ware zoo wel als onware. Wanneer het tot echtelijke uiteenzettingen kwam, beschikte zij over slechts één verdedigingsmiddel; maar dat bleek dan ook bijna onfeilbaar. Dat was haar nooit opdrogende tranenbron. Haar nalatenschap: twee millioen.., schulden. Steeds hooger steeg Napoleon's ster; k haar glans straalde af op het onbeduidende sterretje aan zijn zijde: Joséphine. Zijn ge luk voerde hem op den keizerstroon; en Joséphine zetelde naast hem. De voorspel ling, die haar in haar jeugd door een Zi geunerin was gedaan, ging in vervulling: „De dag zal komen, dat gij koningin van Frankrijk zult zijn!" Ongetwijfeld echter iel Joséphine zich ook de tweede helft van de voorspelling herinnerd hebben: doek gy zult niet als koningin sterven". Dat ook dit deel der voorspelling in vervulling ia gegaan, behoeven wij hier niet in herinne ring te brengen. Dit tragische deel der ge schiedenis van Joséphine de Beauharnaii is algemeen bekend. Het heeft echter nog keel wat voeten in de aarde gehad, voordat Napo leon er toe kon besluiten om te scheiden van de vrouw, die eenmaal zijn vurige liefd» had bezeten zy het dan, dat deze in den loop der jaren was overgegaan in een teedere vriendschap. Doch het uitblijven van effi troonsopvolger vormde een onoverkoBW ken hinderpaal voor een verder samengaan van deze twee zoo geheel verschitt#* mensehen. De scheiding werd uitgesproken den 15en December 1809. Doch ook daan® omringde haar vroegere echtgenoot haar nog met goede zorgen welke haar echter beletten, zichzelf in de zorg te steken. Toe- zij overleed, op Zondag 29 Mei 1814, eeI* Pinksterdag, liet zy twee millioen.s® den na. en gaf daarom den raad in overwegini8 en W. de gelegenheid te geven bij grooting van 1940 de mogclijknei subsidie te verleenen nader onder te zien. Na vaststelling van een oe begrooting dienst 1938 besloot de r voorstel van den burgemeester in te gaan bij de Kroon tegen een b van Ged. Staten inzake de vastte bare het bedrag per leerling aan de P Lagere School, waarbij het door vastgestelde bedrag ad 12,17 P ling verhoogd werd met 0, jjgt geraamde administratiekosten openbaar lager onderwijs. „„p zal Op verzoek van den heer t> r(jen aan de Diaconie een brief f?®1 lchnoraen teneinde te bevorderen dat de jjjjna den toren gesnoeid worden, daa boven het uur werk uitkomen. De heer de Jongh had een ma nomen over het uitbetalen vangeval daten. De burgemeester wist v (jat hier bedoeld wordt, maar wees geheer hier de beslissing van „pen r. ff voor de ziekengeld-uitkeer worden afgewacht. De heer Prinse bepieitte oe van de arbeiders, die nu by he* uitkeering nadeel ondervindt G«' feit dat zij niet uitgetrokken tg te tracht zal worden hierin v brengen. heer Nadat de voorzitter aan aen Goede enkele inlichtingen a^eIi sl°° aangaande den schoolschoo hij de vergadering. „unime zitti11»' De raad ging daarna in

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 12