SPORT EN WEDSTRIJDEN. Tragisch ongeval. De kampioenscompetitie. De spanning vergroot. Ooms wint van Jan Derksen. Evers en Pronk blinken uit. DERDE BLAD ALKMAARSCHE COURAST VAN DINSDAG 30 MEI 1939. Voetbal De resultaten van de kampioenswed strijden op tweeden Pinksterdag hebben de spanning in de competitie nog ver groot. N.E.C. haalde het kunststukje uit, na eerst Ajax op eigen veld te hebben ge slagen. ook van D.W.S. te winnen, zoodat de Nijmeegsche club bovenaan is komen te staan. Maar N.E.C. moet nog op bezoek bg D. W.S., terwijl Ajax er nu ook niet zoo slecht is komen voor te staan. Eindhoven bewees met een 51 -zege over Achlies, dat de zuidelijke kampioenen niet de zwaksten uit de kampioenscompetitie zijn. Het was overigens de eerste over winning van Eindhoven. De stand luidt: N.E.C. 6 4 0 2 18—12 8 Ajax 5 3 11 108 7 D.W.S. 6 2 3 1 12—8 7 Eindhoven 6 13 2 1211 5 Achilles 7 115 10—23 3 Promotie-degradatie. Wat de promotie-degradatie-competitie betreft, helaas is een droevige gebeurtenis op bet E.D.O.-veld oorzaak geweest, dat de promotie-wedstrijd EDO.Hilversum ge staakt werd. Door hartverlamming verloor E.D.O. een van haar allerbeste spelers In afdeeling II had D.F.C. heelemaal geen moeite met S.V.V., dat in eigen omgeving met 40 geklopt werd. Met nog een thuis wedstrijd tegen U.V.V. voor den boeg staan de kansen der Dordtsche club uitstekend. D.F.C. 3 2 1 0 7—2 5 U.V.V. 2 110 2—1 3 S.V.V. 3 0 0 3 3—9 0 In het Zuiden lijkt het er veel op, dat Bleijerheide zich zal handhaven en dat Lim- burgia zal promoveeren. Middelburg werd door Limburgia uitgeschakeld (31) en Bleijerheide bleef met 32 de baas over Helmond. De stand is: Limburgia 4 2 2 0 84 6 Bleijerheide 4 2 2 0 97 6 Helmond 4 12 1 55 4 Middelburg 4 0 0 4 511 0 In het Noorden wist F.V.C. aan G.R.C. on verwacht een puntje af te snoepen, wat tot gevolg had, dat G.R.C. en W.V.V. gelijk ge ëindigd zijn, zoodat een beslissingswedstrijd noodig is. De eindstand is: G.R.C. 4 1 3 0 7—4 5 W.V.V. 4 2 11 5—4 5 F V.C. 4 0 2 2 5—9 2 PROMOTIE DERDE KLASSE. Pracht kans voor West-Frisia. De positie van de rood-gelen Enkhuize- naren is dan al bijzonder fraai geworden. Zaandijk dat reeds vier verliespunten had en vrijwel kansloos geworden was had op de Koog bezoek van Bloemendaal en bracht het aantal verliespunten van de whites ook op vier en dat nog wel door een zeker niet verwachte 40-zege. Op zich zelf een behoorlijke prestatie van de Zaan dijkers. die mogelijk wel wat te laat geko men zal zyn; overigens voor de Bloemen dalers een bittere pil, waardoor hun posi tie ook danig verzwakt is. Het heeft er nu veel van, dat West Frisia zich zal handhaven, want waar de beide eerste wedstrijden reeds het maximum aantal winstpunten bracht, moet het en kele begeerde winstpunt zeker uit de beide resteerende ontmoetingen te halen zijn. De stand is thans: West Frisia 2 2 0 0 3—1 4 Zaandijk 3 1 0 2 4—2 2 Bloemendaal 3 1 0 2 26 2 Ook voor de andere tweede klasser Vriendenschaar is de positie er beter op geworden. Weliswaar kwamen de Culem- borgers door het jongste resultaat van de concurrenten, voorloopig op de onderste plaats terecht; maar gestel eens dat Elinckwijk in Amsterdam Noord gewonnen had, dan was hun kans heel wat minder groot. Door een 31-zege hebben de Vole- wijckers niet alleen hun eerste overwin ning geboekt, doch in deze kleine compe titie tevens voor een ongekende spanning zorg gedragen, zooals de stand laat zien: Volewijckers 3 111 43 3 Elinckwijk 3 111 34 3 Vriendenschaar 2 0 2 0 22 2 PROMOTIE RESERVE KLASSE. Beslissings-wedstrijd noodig. Het is voor de Helder-reserves op een teleurstelling uitgeloopen. De withemden hadden bezoek van K. F. C. III en slechts een gelijk spel was noodig envoldoen de, om de promotie naar de reserve tweede klasse tot een feit te maken. En,waar de uitwedstrijd reeds een 40-zege bracht, leek dit mogelijk. Edoch het werd een 21 nederlaag en zoo zal een beslissings-wedstrijd tus- schen de mannen uit de Noordpunt en de Koogers op neutraal terrein noodig zijn, om een oplossing te brengen: tenzij, het nog loopende protest van Helder II een andere beslissing brengt, maar daar is een heel kleine kans op. De stand is nu: Helder H 6 4 0 2 15—7 8 K. F. C. Hl 6 4 0 2 12—12 8 Z F. C. in 5 2 0 3 9—13 4 W.graafsmeer II 5 1 0 4 59 2 PROMOTIE-COMPETITIE IE KLASSE. E.D.O.HILVERSUM 1—8 (gestaakt). Nadat E.D.O. haar eerste aanvallen op het Hilversumsche doel heeft zien stran den op de stugge verdediging van Smit en van der Hooft zet spil Huizinga zijn voor hoede aan het werk. Veel bereiken de Gooische voorwaartsen niet, daar ook de Haarlemsche verdediging uitstekend op dreef is en van geen wijken weet. Ook het verdere verloop in de eerste drie kwartier brengt weinig vermeldens waardigs. Se rust gaat met hlankpn stand in. Na de thee wordt aan beide zijden het tempo verhoogd. E.D.O. heeft hiermede het eerst succes als na vijf minuten spelen de kee per der gasten, Bouwman, te ver uitloopt en Timmermans den bal feilloos inschiet. Hilversum zet dan alle zeilen bij, even wel zonder resultaat. De tragische dood van den linksbinnen Bas Timmermans, die door een hartver lamming werd getroffen, maakte toen een einde aan dezen wedstrijd S.V.V.—D.F.C. 04. Wie na de benauwde 32-zege, weike D.F.C. een week geleden te Dordrecht op S.V.V. behaalde, gedacht had, dat de re turnmatch te Schiedam wel eens een an der verloop zou kunnen krijgen, is wel zeer bedrogen uitgekomen. Immers, met niet minder dan 40 bleef D.F.C. in de meerderheid en bewees daar mede. dat^zij haar rol als eerste klasser nog lang niet als beëindigd wil beschou wen. Toch wees het begin van den wedstrijd er niet op, dat de score zoo hoog zou wor den. Eerst na ruim een kwartier kwam D.F.C. er wat beter in en van dat oogen- blik af werd de Schiedamsche verdedi ging voor moeilijke problemen gesteld, die zij niet steeds naar wensch wist op te los sen. Bij een hoekschop kopte Punt goed in, waarna Vos scoorde, maar vooraf had de scheidsrechter reeds hands geconsta teerd. waarvoor hij dan ook een straf schop gaf. Punt wist hieruit te doelpun ten (01). Dit was voor de gasten het sein de zaken nog wat flinker aan te pak- •ken. Inderdaad slaagde Koeze er spoedig in na goed individueel spel den stand op 02 te brengen, waarna uitstekend sa menspel tusschen Vos en Mijndcrs laatst genoemde in staat stelde een prachtig doelpunt te maken (03). In de tweede helft kwam S.V.V. wat meer aan bod, omdat D.F.C. zich in hoofd zaak bepaalde tot het consolideeren van den voorsprong. Een kwartier voor tijd schoot Koeze een van de lat terugspringenden bal in, zoodat de stand 04 werd. waarmede ook het einde kwam van dezen wedstrijd, waarin S.V.V. ver beneden haar kunnen bleef. ZOMER-VOETBAL. Het elftal der Gemeentereiniging heeft de vorige week zijn eersten wedstrijd gespeeld tgen de scheidsrechters. De fluitisten waren sterker en wonnen met 21. Morgen spelen de Reinigingsmannen tegen het politie-elftal, dat zoo sterk mogelijk uit komt. En men kan er van verzekerd zijn, dat er hard gewerkt zal worden. Wielrennen Alkmaar heeft een beste beurt ge maakt! Dat wil zeggen: de vertegen woordigers van Alcmaria hebben op de baan laten zien, waartoe zij in staat zijn. Allereerst hebben Piet Evers en Jan Pronk in drie wedstrijden getoond, dat zij tot de allerbesten van de N.W.U.- ploeg behooren en daarnaast bleek ook Jan Groot tot iets goeds in staat, wat bovendien gezegd kan worden van Een hoorn en Ottenbros, hoewel hun presta ties misschien niet zoo sprekend waren. Een vrijwel uitverkocht huis is op den mooien Tweeden Pinksterdag getuige ge weest van een aantal uitstekende wedstrij den, waartoe echter het zoogenaamde hoofdnummer, de 40 K.M.-koppelwedstrijd niet hoorde. Uitstekende wedstrijden! Daaronder valt niet alleen het sprintnummer maar zeer zeker ook de klassementwedstrijd en de in- dividueele 10 K.M.-wedstrijd en in min dere mate ook de achtervolging. Beginnen wij dan met de verrassing van den dag: Jan Derksen won de sprints niet! Het was de nationale kampioen Henk Ooms, die met de eer ging strijken en dat nog wel op een zeer verdiende wijze. Hoe zat dat met Jan Derksen? Was hij uit vorm of was er wat anders? 't Is heel eenvoudig. De ex-Alcmariaan kwam zwaar gehandicapt aan den start: in Kopenhagen heeft hij een leelijken val ge maakt en daarbij o.a. zijn enkel ernstig ge kneusd. Eenige dagen lang heeft hij niet kunnen rijden; bovendien had hij juist een zeer lange treinreis achter den rug en dok ter Louis moest dezen middag eerst het oude verband door nieuwe windsels en pleisters vervangen, voordat Derksen op de baan verscheen. Toch leek het in het begin nog goed te gaan. Zijn eerste serie reed Derksen tegen van Gelder en uit tweede positie klopte hij zijn tegenstander op overtuigende wijze, een tijd over de laatste ronde makende van 10.8 sec. Daarna moest hij tegen Smits rijden. La ten we alleen zeggen, dat deze rit wel wat al te veel leek op een onder-onsje. De strijd was niet fel en Derksen bepaalde zich er toe, om het wieltje te houden En toen tegen Ooms. De zaak zit zoo: Ooms, onze nationale kampioen, zit niet in de N.W.U.-ploeg en dus moest hij geklopt worden. Ooms had in zijn eerste serie echter Smits geklopt, zij het op minder fraaie wijze. Dat wil zeggen: Smits deed ongeoorloofde dingen: hij pas seerde binnendoor onder de roode streep, kwam teen in aanraking met Ooms' fiets en vieL En al zou Ooms den rit ook verloren hebben, dan was hij toch als eerste geklas seerd geworden, omdat Smits gediskwalifi ceerd zou zijn. Zoo kwam dus tenslotte Derksen tegen Ooms uit de bocht naar beneden, spurtte één gewonnen. Derksen nam den kop, zette geleidelijk aan. maar juist vóór de bel viel Ooms uit de bocht naar beneden, spurtten meteen door en hoewel Derksen in de laat ste ronde nog tot den aanval overging, wist Ooms dezen aanval af te slaan en te win nen. Zoo won de nationale kampioen met Smits als tweede en Derksen als derde De achtervolging. De achtervolging was een strijd van «Mi- gelijke krachten. De N.W.U.-ploeg, bestaan de uit Pronk, Evers, Moeke en Mensen, startte tegen een gelegenheidsploeg: Bak ker, Groot, Eenhoorn en Lodewjjks. Na tuurlijk was de geoefende ploeg veel vlug ger op toeren, loste ook veel beter af en fei telijk verraste het niemand, dat de Oranje mannen elke ronde iets uitliepen. Na 14 ron den was de strijd beslist en had de gelegen heidsploeg den strijd opgegeven. Voor «mis Alkmaarders was het prettig te zien, dat ver-uit de twee sterksten van de N.W.U.-ploeg de Alkmaarders Pronk en Evers waren. Dat zij inderdaad de sterksten waren van de vier, bleek nog twee keer. Eerst bij den 10 K.M.-klassementwe«istrijd. Wel kon Pe ters het eerste klassement bij verrassing winnen, doch toen kwamen Pronk en Evers los. Ottenbros had de beenen genomen, en lag bij den bel nog zeker een 20 meter voor. Uit het veld kwam toen Jan Pronk aange stormd en in een lange rush won hij het klassement Toen ontsnapte Moeke, maar Evers trok er aan en bracht het veld spoe dig weer bij. En het volgende klassement bracht Pronk en Evers op de twee eerste Nog fraaier werd het vierde klassement: geheel achter uit het veld snelde Pronk weg. loste 't veld, maar Evers was te vlug gedemarreerd en won de sprint. Tweede werd Pronk en derde Ottenbros. Een com plete Alkmaar-zege dus! In de resteerende klassementen hielden Evers en Pronk zich kalm. D.w.z. zij zorg den er om beurten voor, dat niemand kon ontsnappen, en zoo was de strijd spoedig be slist. Pronk werd eerste. Peters nog juist twee de en Evers derde. En vervolgens de 10 K.M. individueel! Ongelooflijk hard is daar gevochten door het veld. Vooral Eenhoorn weerde zich. Steeds weer vluchtte hij weg, steeds weer probeerde hij een ronde te nemen. Maar even zoo vaak kromde Evers zijn rug en dan was de jacht spoedig ten einde, 't Ging echter steeds zeer snel en weldra vielen er slachtoffers. Zoo dunde het veld en toen ging Eenhoorn nog eens. Maar al weer werd de achtervolging ingezet, nu niet alleen door Evers, maar Bakker en Groot en Scheffer gingen mee. De laatste zakte echter weer af en hoe de rest ook stampte, het viertal ging door en nam een ronde. Intusschen had Jan Pronk het gevaar ge zien en toen de vluchtelingen een halve ron de voor waren, sprong hij ook weg, demar reerde met ongelooflijk snelheid en in kor ten tijd had hij het viertal te pakken. Er waar waren Mensen en Moeke? Ze telden eenvoudig niet mee; ze waren „ner gens"! Natuurlijk moest de eindspurt beslissen. En even natuurlijk was Pronk nu de rapste met Bakker als tweede. Evers als derde en Groot als vierde. Wat de overige „voor-wedstrijden" be treft, een 500 M.-race met vliegende start voor de sprinters der N.W.U.-ploeg, bracht een gehalveerde zege voor Derksen en Ooms. Beiden reden de 500 M. in 31 sec., Smits deed er 31.2 sec. over en van Gelder 33 sec. De klassementrace voor dezelfde renners was voor Smits, die met Derksen 14 punten veroverde. Waar Smits echter het laatste klassement won, werd hij winnaar. Van Gelder werd derde en Ooms, die het derde klassement uit den strijd was door een lekke band, vierde. Het hoofdnummer was helaas een mis lukking. Slechts 6 koppels startten voor den 40 K.M.-koppelwedstrijd, wat te weinig is. Bovendien was de samenstelling der kop pels niet erg gelukkig en tenslotte stelden eenige renners ernstig teleur. Ver-uit de sterksten waren Bakker-Groot, die met de rest geen moeite hadden. Wel was het eerste gevecht, toen het veld nog compleet was, niet onaardig, maar door een valpartijtje en nog zoo iets moesten de kop pels veranderd worden en toen was de aar digheid er heelemaal af. Bakker-Groot won nen met groote overmacht: niet alleen had den zij de meeste punten, maar bovendien hadden zij tal van ronden genomen, 't Had den er trouwens nog meer kunnen zijn. Meer kunnen we over dit nummer niet schrijven. De uitslagen. De gedetailleerde uitslagen luiden: Sprintwedstrijden in matches a deux: le serie: 1. J. Derksen (laatste ronde 10.8 sec.); 2. v. Gelder; 2e serie: 1. H. Ooms (laatste ronde 11.8 sec.); 2. P. Smits; 3e serie: 1. H. Ooms (laatste ronde 11 sec.); 2. van Gelder; 4e serie: 1. P. Smits (laatste ronde 10.8 sec.; 2. Derksen; 5e serie: 1. P- Smits (laatste ronde 11 sec.); 2. v. Gelder; 6e serie: 1. H. Ooms (laatste ronde 10.6 sec.); 2. J. Derksen. Totaal: 1. Ooms, 3 ptn.; 2. Smits, 4 ptn.; 3. Derksen 5 ptn.; 5. v. Gelder 6 ptn. 500 M. vliegende start: 1. en 2. Derksen en Ooms, elk 31 sec.; 3. Smits, 31.2 sec.; 4. van Gelder, 33 sec. 10 K.M .klassementwedstrijd: 1. Smits, 14 ptn.; 2. Derksen, 14 ptn.; 3. v. Gelder, 12 ptn.; 4. Ooms, 10 ptn. Olympische achtervolging: De N.W.U.- plt>eg (Pronk, Evers, Moeke en Mensen) haalt na 14 ronden de onafh. ploeg (Bakker, Groot, Lodewijks, Eenhoorn) in; tijd 2 min. 46 sec. 10 K.M. klassement wedstrijd: 1. J. Pronk. 11 ptn.; in 13 min. 58.8 se<^; 2. G. Peters, 7 ptn.; 3. P. Evers, 6 ptn. 10 K.M. individueel: 1. J. Pronk in 13 m. 39 sec.; 2. C. Bakker; 3. P. Evers; 4. J. Groot 40 K.M. koppelwedstrijd: 1. Bakker-Groot 10 ptn.. tijd 56 min. 18.4 sec.; op 3 ronden: 2. Eenhoorn-Lode-wijks, 0 punten; op 4 ronden: 3. Ottenbros-Kusch, 2 punten: de rest op 5 ronden. RONDE VAN ILPENDAM BRACHT SUCCES VOOR ENGEL. Bosma werd zesde. Een der meest ongezellige „Ronden", «lie wij kennen, is wel die van Ilpen dam. Niet alleen, dat het circuit totaal onoverzichtelijk is, maar daarnaast heeft men voortdurend start en finish vele kilometers uit elkaar geleg«L Waar moet men dan wezen? Bij de start? Maar die ligt ergens in het dorpje. En als de renners gestart zijn, ziet men ze blijft men bij de start nimmer weer. Bij de finish? Dat is het beste, want daar kan men tenminste in lichtingen bekomen. Maar men dient dan over een auto te beschikken of een wandeling van ruim een uur er voor over te hebben. Een wandeling, die men na afloop der we«istrijden weer moet maken, om den officieelen uitslag te kunnen noteeren. Want «iie komt nu weer in het dorp Ilpendam. Bij de start en daar, waar het publiek zich hooMzakelyk verzamelt vlak bij Ilpendam hoort men ook al niets. Men kan er een progrkmma koopen, dat lang niet volledig is en dat ook niet bijgewerkt kan worden, omdat niemand er wat van weet. Men kan er alleeneten- en drinkwaren koopen (wat wel noodig is als men van 11-6 uur een wegwedstrijd volgt!) en dat kan men weer niet bij de finish, die zich ken merkt door een ongezellige leegte en ver latenheid. De Ronde van Ilpendam beteekent: een aantal ronden (hoeveel, dat weet men niet!) rijden door de renners; een aantal kijkers, gewapend met een programma, dat geen enkele inlichting kan geven. En nou het gekke van deze ronde: er is zelfs heelemaal niet gestart! De deelnemers aan het hoofdnummer, de amateurs en on- afhankelijken moesten om half twee klaar staan om te vertrekken. Ze stonden klaar om half twee en ze stonden nog naast hun fiets, toen het 2 uur was. Even later stap ten ze op, uit eigen beweging en toen heb ben de renners maar besloten, dat de wed strijd begonnen was! Het hoofdnummer. Onze inleiding moge dan ongunstig zijn kritiek op de organisatie kunnen wy niet geven, omdat ergeen or ganisatie was! de wedstrijd zelf bood veel goeds. Er werd hard gereden, er was volop strijd en tenslotte is de koers gewonnen door den besten man van den dag: Jaap Engel, die eindelijk in vorm is gekomen en nu een zeer sterke knaap is geworden, die méér zal winnen. Het tempo was terstond zeer hoog en het begin was veelbelovend voor de Alkmaar- sche deelnemers: Jan Groot, Klaas Een hoorn, Jan Panman en een onbekende ren ner liepen al direct weg en op een honderd meter zat Jaap Engel alleen, terwijl een 50 meter daarachter het hoofdpele.ton reed, ter sterkte van een 40 man, waaronder Hofste de, Smit, de Groot en Bosma. Helaas, Alkmaar's aandeelen daalden snel: reeds na 2 ronden waren Eenhoorn en Jan Groot uit den kop verdwenen: eerstgenoem de was teruggevallen in een tweede peleton en de laatste gaf op: gebrek aan adem, ver moedelijk veroorzaakt door een te lichte training. Daarentegen zaten Panman en Bosma in het leidende peleton; zij hand haafden zich nog, evenals Kuilboer, die echter in het derde peleton stampte. In de vierde ronde kwam de eerste slag. Het hoofdpeleton was gedund en bestond nog slechts uit tien renners, w.o. de Groot, Smit, Hofstede, Bosma, Engel en Kors. Pan man was dus verdwenen met vele anderen. En Hofstede viel even later terug in het tweede peleton. En waar ook Kuilboer was afgestapt, zaten nog slechts twee Alcma- rianen in den strijd: Bosma bij de eerste tien en Eenhoorn in het derde peleton. De tweede slag kwam juist toen de helft van den wedstrijd voorbij was: in de zesde en zevende ronde. Deze slag werd noodlot tig voor Bosma, die juist in deze periode van demarrages een inzinking kreeg. Hg moest lossen en toen de renners voor de 7e maal voorbij gingen, zat hij op 400 meter van den kop alleen te stampen, terwijl die kop uit nog slechts vier renners bestond: Engel, de Groot, Kors en Lodewijks. Toen verdween ook Eenhoorn uit den strijd en hoezeer het veld gedund was, leeren wel de volgende cijfers: van de meer dan 80 ge starte deelnemers waren er nog 18 in den strijd! Toen was nog geen 2/3 van den wedstrijd gereden! Intusschen ging het nog steeds heel hard. En terwijl Bosma zich vrijwillig liet terug vallen op het tweede peleton van 7 man hij had reeds een achterstand van 40 sec. werd er aan den kop heel hard getrokken: 't was duidelijk: de drie Amsterdammers trachtten Lodewijks los te trappen. Dat spel letje heeft twee ronden geduurd. Toen ga ven de Amsterdammers het op: de opzet was mislukt. En waar terzelfdertyd niemand uit het tweede peleton lust had, om de ploeg dich terbij de kopgroep te brengen, daar groeide de achterstand elke ronde. Zoodat de laatste ronde geen daverende dingen meer liet zien. In twee eindspurten werd alles eindelijk beslist. Engel won de eerste in de groep van vier. Joossen de tweede uit de groep van 8 renners met Bosma als tweede en zoo kwam men tot den volgenden uitslag: 1. Engel; 2. C. de Groot; 3. Lodewijks; 4. Kors; 5. Joosen; 6. Bosma; 7. Blaauw; 8. Willemse; 8. Bloem; 10. Heerland. We zullen maar geen tijden noemen, om dat de afstand onbekend is. Deze varieert n.1. tusschen de 120 en 140 K.M.! De Alkmaarders. Wanneer wij nog iets over onze Alkmaar ders moeten zeggen, dan is het dit: bij de nieuwelingen reed Jan Glas mee. Hij viel nog net in de prijzen (15de), wat op zich zelf niet sletdit is. Maar Glas kan meer, als hij maar harder wordt. Stug trainen met een gtooter verzei en de resultaten zullen piet De promotie-degradatiewe«istrijd tusschen E. D. O. en Hilversum, welke Maandag te Haarlem werd gespeeld, moest tien minuten voor het einde door een zeer tragisch ge beuren worden afgebroken. De be kende linksbinnen van E.D.O., de 18-jarige Bas Timmermans zeeg, toen de bal zich op een geheel an der gedeelte van het terrein be vond, plotseling ineen; een hartver lamming had hem getroffen. Het spreekt van zelf, dat dit plot seling verscheiden van een der beste en meest belovende spelers van E.D.O. diepen indruk maakte. Timermans heeft enkele malen in het Zwaluwenelftal «ïeegespeeld en kwam onlangs nog uit in de Ne- derlandsche B-ploeg tegen de Roode Duivels te Tienen. uitblijven. En... waar waren de andere Alk maarders, van wie we speciaal Schilte wil len noemen? Bij de amateurs en onafhankelijken heeft alleen Bosma den rit uitgereden. Jan Groot stapte op zich zelf zeer verstandig al sp«>edig af. Natuurlijk was hij niet uitgere den, maar hij moest om het tempo te kun nen volgen een groot verzet draaien, en dat ging niet. Eenhoorn en Bosma kregen elk een inzinking. Dat kan tenslotte iedereen gebeuren. Eerstgenoemde kon er niet door komen, Bosma zat bijna 3 ronden lang te stampen en was toen weer in orde. Toch mag ook Eenhoorn tevreden zijn. Dat mag Pan man niet, die den moed te gauw opgaf, evenals trouwens Kuilboer, die o.i. niet hard genoeg is. Al met al: de Alkmaarders hebben goede kwaliteiten, maar kunnen veel meer berei ken, als er maar een onverzettelijken wil en hardheid is bij de jongens. WEST-FRIESCHE ELF-STEDENTOCHT PER RIJWIEL. Een del nemer schrijft ons: Het is wel makkelijk om een ander toe te roepen: „Je moet hard fietsen en volhou den", maar om het zelf te doen, dat valt nog niet mee! Om het zelf eens te ondervinden beslo ten drie Alkmaarders mee te doen aan bovengen«>emden wedstrijd, t.w. Dirk Bol- dewijn, Jan Nierop en S. Leegwater. De rit ging over 210 K.M., af te leggen in drie etappes. Zaterdagnacht om 12 uur vertrokken wij met nog ongeveer 160 deel- neemrs uit Amsterdam. Het doel was Den Helder, een afstand van pl.m. 90 K.M. De rit ging langs den Oostzanerdijk naar Zaandam en zoo langs den nieuwen weg naar Alkmaar. Al dadelijk na den start had den wij een flinken tegenwind. Om onge veer drie uur arriveerden wy° in Alkmaar, waar een geheime controle was. Vandaar ging het door den Middenweg naar Scha- gen. In Den Helder was het een uur rust, n.1. van 6 tot 7 uur. Van Den Helder ging het toen via Wieringen, Andijk, Medemblik en Enkhuizen naar Hoorn. Vanaf Den Hel der mochten wy vrij tempo rijden en wij vertrokken met ons achten, w.o. een meis je, Corrie Jongejan uit Assendelft. Het tempo dat wy moesten ry«Ien was 15 16 K.M. per uur. Maar toen wij in Hoorn aan kwamen. bleek 't dat wij de 85 K.M. had den afgelegd in 3 uur en 15 min. Dat was dus een gemiddelde van ruim 26 K.M. per uur! Om half één hadden wij in Hoorn moeten zijn en wij waren er al even voor half elf. Tot half twee hadden wy dus rust. Uit Hoorn vertrokken wij om half twee en via Purmerend en Ilpendam ging het naar Amsterdam. Over 35 K.M In 1 uur en 10 min., een gemiddelde dus 30 K.M. per uur was deze etappe afgelegd! Er waren zelfs momenten dat wy 38 k 39 K.M. reden. Om 10 min. over half drie arriveerden wy weer in Amsterdam, waar de beloo ningen in ontvangst werden genomen. Een fraaie lauwertak met inscriptie, uitgeloofd door de A. S. C. „Olympia" en de N.V. rij- wielfabriek „Magneet", Al met al een mooie tocht. DE RONDE VAN VINKEVEEN. Bosma weer zesde. Na den moeilijken wedstrijd te Ilpen dam werd de Ronde van Vinkeveen zoo veel te gemakkelijker gereden door Bosma, en toch bracht hy het ook nu niet verder dan tot de 6e plaats, daar z'n sprint faalde. De wedstrijd werd door ongeveer 100 amateurs aangevangen. Echter reeds na en kele ronden waren er nog maar een 35 man, welk aantal op het eind nog terug liep tot 18 a 20. In de eerste ronde vormde zich een kop groep waarin we Bosma, Engel, de Groot, Kors, Wedler en Hofstede vonden. Dit groep je heeft den voorsprong regelmatig opge voerd en het was alleen Hofstede «lie de koers verlaten moest wegens pech. In de laatste ronde voegde zich de Am sterdammer Bloem zich bij het voorste groepje, dat dit, dank zij hulpvaardige mo toren, makkelijk doen kon. De eindsprint moest nu de beslissing brengen en na Engel gaven we de beste pa pieren aan Bosma. Hij zelf dacht er echter anders over en zooals eerder vermeld be landde hij op de 6e plaats. Cor de Groot werd winnaar na een fel maar mooi duel met Engel, dien hij op de streep klopte. Bij de Profs deed Jan Panman mee en hij heeft na wat wij m Ilpendam van hem zagen, heel goed gereden. Een 8e plaats werd zijn deel, wat gezien de deelname, lang niet slecht is.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9