DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De incidenten aan de grens van Mandsjoekwo. Ministers Itagaki en Arita brengen verslag uit. Krachtig Japansch protest te Moskou. De activiteit van het Condor-legioen. Een bij'zonder nummer van het militaire weekblad „Die Wehrmacht". De Fransche Marine. Een Fransch eskader in het Kanaal. Si vis pacem De algemeene toestand. Noordelijk Hopei gezuiverd van Japansche troepen. Nippon-oorlogsschepen voor Swatau. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 126 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Woensdag 31 Mei 1939 hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang De incidenten, die zich hebben voor gedaan in het district Nomonhan, in de bunrt van het Boeir-meer in het grens gebied van Mandsjoekwo en Bniten- Mongolië, worden door de Japansche pers van zoodanig belang geacht, dat men ze vergelijkt met den slag bij Tsjang Koe Feng. De minister van oorlog, generaal Ita gaki, en de minister van buitenlandsche zaken, Arita, hebben ln den gisteren gehouden ministerraad in bijzijn van de regeeringsadvi.seurs verslag uitgebracht over de gebeurtenissen. De over de gebeurtenissen ontvangen bijzonderheden maken het mogelijk de incidenten thans nauwkeurig te recon- strueeren, aldus het Japansche persbu reau Domei. „Zondag om negen uur zijn in de buurt van het Boeir-meer vijf jachtvliegtuigen van het type 116 over de grens; gekomen. Japan sche vliegers bonden den strijd aan in een zandstorm. De Russische vliegtuigen wer den neergehaald. Om tien uur tien kwamen twintig andere Russische vliegtuigen boven het district Nomonhan. Hiervan werden ne gen omlaag geschoten. Tegen het middaguur overweldigden 1000 Russische en 300 Mon- goolsche ruiters, voorafgegaan door tien tanks en gesteund door tien vuurmonden, Mandsjoerijsch gebied. Zeventig Russische vliegtuigen namen aan deze actie deel. Ondanks deze krachtsontplooiing werden de overweldigers met zware verliezen af geslagen. De strijdkrachten van Mandsjoe kwo en Japan lieten hen tamelijk ver op rukken op het gebied van Mandsjoekwo en deden toen op twee flanken aanvallen. Te- zelfder tijd leverde de Japansche lucht macht slag met de vijandige luchtstrijd krachten. Meer dan dertig Russische vlieg tuigen werden neergeschoten". Domei meldt verder nog, dat in de laatste tien dagen bij luchtgevechten 59 Mongool- sche vliegtuigen omlaag zijn geschoten. De Japanners verloren slechts een toestel. Aangezien is komen vast te staan, aldus Domei, dat alle Mongoolsche vliegtuigen door Russische officieren werden bestuurd, heeft de Japansche ambassadeur te Moskou, Togo, krachtig bij de regeering te Moskou geprotesteerd De volkscommissaris van buitenlandsche zaken der Sovjet-Unie, Molotof, heeft een tegenprotest ingediend bij Togo, die dit echter van de hand wees. Militaire kringen verd. Andere troepen rukken op langs de wegen naar Hankow Itsjang en Tienmenyo- kow. Naar het Chineesche persbureau meldt, heerscht te Swatau spanning in verband met de concentratie van Japansche oorlogs bodems ter hoogte van deze haven. Onder deze oorlogsschepen bevinden zich twee vliegtuigmoederschepen, waarvan er een 16 vligtuigen aan boord heeft, die de nabijge legen kuststeden hebben gebombardeerd. Vrouwen, kinderen en grijsaards worden in allerijl uit Swatau geëvacueerd, terwijl de fabrieksinstallaties bij wijze van voor zorg naar het binnenland worden verplaatst. Misbruik van vlaggen. De woordvoerder der Japanneer heeft verklaard, dat stappen zijn ondernomen tegen het misbruiken van Britsche en Fran- sche vlaggen door Chineesche strijdkrach ten. De Japansche vertegenwoordigers heb ben zich daarvoor gewend tot de ambassa des van Engeland en Frankrijk. Binnen kort zullen ook stappen worden gedaan bij de Ver. Staten en Nederland. Spreker onthulde, dat de Fransche am bassadeur formeel heeft geprotesteerd tegen het Japansche optreden bij het aanhouden en aan boord gaan van het stoomschip „Aramis". Hij herhaalde, dat de Japanners aan boord van ieder schip, dat zij als ver dacht zouden beschouwen, een onderzoek zouden instellen, ongeacht de grootte van het schip. Eenige cijfers Volgens Chineesche militaire autoriteiten hebben de Japanners bij de krijgsbedrijven in China tot nu toe in het geheel 870.000 dooden en gewonden te betreuren. In een te Tokio uitgegeven communiqué wordt het totaal aantal dooden en gewon den der Chineezen geschat op 2.300.000. Daarbij zijn meer dan 900.000 dooden, ter wijl het aantal dooden, aan Japansche zijde gevallen, op 60.000 wordt gesteld. Het Duitsche militaire weekblad „Die Wehrmacht" wijdt een bijzonder nummer aan de activiteit van het Condorlegioen in Spanje. Dit is voor den eersten keer, dat van officieele zijde bijzonderheden worden gepubli ceerd over dit legioen. De generaal van de luchtmacht, Sperrle, deelt mede, dat 6500 vrijwilligers in begm November 1936 te Cadiz zijn aangekomen. Zü werden naar Sevilla gebracht, waar zich vliegtuigen bevnden .en waar luchtdoel artillerie was opgesteld. Snel werd een ge vechtsgroep van dri«j escadrilles gevormd. Verder deelt generaal Sperrle mede, dat Duitsche vliegtuigen in enkele dagen 5000 Marokkanen en manschappen van het vreemdelingen-legioen uit Afrika naar Spanje hebben overgebracht. De kolonel van den generalen staf, Von Funck, geeft bijzonderheden over het deel nemen van een pantsercorps en van een in structiecorps aan den oorlop. Dit instruc tiecorps stond onder leiding van een Duit- schen kolonel. In September 1936 werd be sloten, dat het Duitsche leger zou deelne men aan den burgeroorlog in Spanje en onmiddellijk werd een pantsercorps naar Spanje gezonden. Op wensch van Franco zelf nam dit corps als zelfstandige Duitsche afdeeling aan den strijd deel. In het begin van 1937 vroeg de Spaansche legerleiding of de Duitschers de jonge Spaansche officieren wilden opleiden. Spoe dig werd een wijdvertakte opleidingsorga nisatie in het leven geroepen, waar eerst de leiders van de infanterie en vervolgens van de overige wapens werden opgeleid. De Duitsche instructeurs kregen hierbij 'n waardevolle hulp van de Duitschers in Spanje, voor een groot deel oud-strijders, die veel bijdroegen door hun kennis van taal en volk. Naar schatting van kolonel Funck hebben 56.000 Spanjaarden van deze Duitsche opleiding geprofiteerd. Tenslotte publiceert het blad een facsi mile van een brief, welken Franco aan de redactie heeft gezonden en waarin hü schrijft: „Het Spaansche leger brengt hulde aan den moed en de discipline van de Duitsche kameraden, welke belichaamd zijn in hen die op Spaanschen bodem zjjn gevallen". 1 Ook de nationaal-socialistische „Korres- pondenz" wijdt een speciaal nummer aan het optreden van het Condor-legioen. Hier in komen talrijke beschrijvingen en uit treksels uit dagboeken voor, welke door le den van het legioen werden gemaakt. Tenslotte wordt onder leiding van Karl Ritter een film opgenomen van het Con dor-legioen, welke tot titel zal dragen „Duitsche vrijwilligers in Spanje, een strijd tegen den wereld-vijand". Karl Rit ter is in Spanje geweest en heeft deelen van het offensief van Franco gefilm. Het slot van de film zal zijn de overwinnings parade te Madrid en het binnentrekken van het Condorlegioen in Berlijn. (Van onzen Parijschen correspondent). Een Franschman zal niet van „de" marine spreken. Hij maakt een scherp onderscheid tusschen de „marine militaire" en de „ma rine marchande". In Frankrijk bestaan zelfs twee departementen van marine. Aan het hoofd der handelsmarine staat minister De Chappedelaine. De opperste leiding der oor logsmarine berust bij minister Cesar Cam- pinchi. Op dit oogenblik kruist een Fransch eska der voor de Engelsche kust. Het zal over eenige dagen ook de haven van Rotterdam binnenvaren en er ligplaats kiezen voor een dag. Maar niet alleen dit op zichzelf reeds merkwaardige feit gaf ons aanleiding iets over de Fransche marine te schrijven. Zijn we wel ingelicht dan is de Nederlandsche regeering voornemens spoedig een wets voorstel in te dienen tot den bouw van vier oorlogsschepen, bestemd voor de vloot van Nederl.-Indië. Het zullen pantserkruisers worden, waarvan het tonnage tusschen 25.000 en 30.000 zal liggen. Schepen, die wei nig of in niets verschillen van de „Dunker que" en de „Strasbourg", welke deel uitma ken van het Franscheeskader, dat straks in Nederlandsche wateren het anker laat val len. De Fransche oorlogsmarine heeft al een zwaren strijd gevoerd. Een strijd om de credieten. Eigenlijk is ook thans die strijd nog niet geëindigd, al vloeien de millioenen voor den aanbouw wat milder nu de nood dringt. Frankrijk is de vierde zeemogend heid. Het volgt op Engeland, de Ver. Staten en Japan. Teneinde die plaats te blijven be zetten wordt er thans met man en macht gewerkt. Want Italië en Duitschland zitten vlak op de hielen. Duitschland, dat op dit moment twee vliegtuigmoederschepen, twee Turkije en hel Duitsche gevaar. Een der allerbelangrijkste landen althans met het oog op een eventueel ge wapend conflict in Europa is Turkije. Dat komt door de strategische ligging van het land. Men herinnert zich ongetwij feld nog den wereldoorlog 1914-1918. Toen koos Turkije de zijde van Duitschland en ccmer van ae nanu deze keuze was voor de toenmalige gealli- te Tokio verklaren, dat het jongste grens- eerden enQrm nadeel Immer* Turkye beheerschte de Bosporus en zoolang deze incident niet door Buiten-Mongolië zelf is veroorzaakt, doch door de Sovjet-Unie is aangesticht. Dit wordt aangetoond door het feit, dat de luchtmacht van Buiten-Mongolië en de gemechaniseerde eenheden bemand waren door Russen. Een rustige dag. Na den nederlaag, welke zij Zondag heb ben geleden, was, volgens een persbericht van de grens van Buiten-Mongolië geen en kelen Mongoolschen of Russischen militair meer te zien bij Nomonhan. Het was ei Maandag volkomen kalm. Ook was geen enkel vliegtuig van Buiten- Mongolen of Russen in de buurt te beken nen. De regeering van Mandsjoekwo heeft door tusschenkomst van het consulaat der Sovjet-Unie te Charbin krachtig geprotes teerd bij de Sovjet-Russische regeering over de beschieting van twee kanonneer booten op de Oessoerivier. De Mandsjoerijsche ka- nonn eer booten werden ernstig beschadigd. De woordvoerder der Japanners heeft verklaard, dat geheel Noordelijk Hoepei benevens Tiao Vang en Soei Sjen gezuiverd zijn van Japansche troepen. De Chineezen rukken op het oogenblik op naar Tsjoei.g Siang. Er worden hevige gevechten gele zee-engte in Turksche handen bleef, moest Rusland als 't ware alleen strijden aan het Oostelijk front. Hoe is er niet gestreden aan de Dardanellen! Maar de geallieerde strijdkrachten konden den toegang tot de Zwarte zee niet veroveren en konden dus nimmer met volle kracht Duitschland er. zijn bondgenooten vanuit het Oosten aan vallen. Ware dat wel mogelijk geweest, de wereldoorlog zou waarschijnlijk niet zoo lang geduurd hebben en de beslising was dan vermoedelijk in Oost-Europa gevallen. Men begrijpt uit bovenstaande wel, hoe belangrijk Turkije dus geacht moet wor den. En men begrijpe dan ook, hoe men in de laatste maanden om Turkije „ge bedeld" heeft. Turkije heeft gekozen: Het staat thans aan de zijde der democratische staten, die dus daarmee ook den toegang tot de Zwarte Zee bezitten. En in dat verband bekeken is het nog niet zoo heel vreemd, dat Duitsch land spreekt van een „omsingelingspoli- tiek". In een onderhoud met den correspondent van de Paris Soir heeft de Turksche mi nister van buitenlandsche zaken, Sa radjogloe, o.a. gezegd: Sedert 1918 heeft de Turksche regeering de gewoonte gehad, niets te doen. dat de Duitsche neiging tot overheersching zou kunnen bevorderen. Kemal gaf de voor keur aan neutraliteit, maar als hij van meening was geweest, dat zijn neutrali' teit Duitschland zou bevoordeelen, zou hij oongenblikkelijk gereageerd hebben. Dat ziet men nu gebeuren. Toen Duitschland Roemenië zijn handelsultimatum oplegde, heb ik Gafencoe te Istanboel de verzeke ring gegeven, dat Turkije in overeenstem ming met het Balkanverdrag zou hande len". Ten aanzien van de Albaneesche kwestie zeide de minister: P„Wij, Turken, kennen Albanië. Wij heb ben het bestuurd. Wij weten, dat Albanië geen natuurlijke rijkdommen bezit, welke de verovering zouden kunnen motiveeren. Die verovering had in hoofdzaak een stra tegisch doel. In verband met die bedrei ging, moest Turkije zich beschermen, even eens door strategische maatregelen". Saradjogloe vertelde vervolgens van zijn eerste onderhoud met Von Papen. Deze zeide: „Wy hebben ten aanzien van Roe menië een zeer redelijke politiek gevolgd. We hebben slechts de opbrengst verhoogd en de inwoners hebben er niet van te lij den". Mijnheer de ambassadeur" aldus had Saradjogloe geantwoord „als men in een Afrikaansche kolonie komt, heeft men er ook geen belang bij, de inwoners te dooden. Men verhoogt liever de opbrengst om de koloniseerende mogendheid te ver rijken. Gij wilde in Roemenië een kolo niale politiek voeren. Wel, ik zeg u: ik zou het ernstig vinden, als u op zekeren dag Turkije een dergelijke politiek kwam aan bieden". „Wij Turken" zeide Saradjogloe ver der „zijn vastbesloten: Wij zullen het Duitsche gevaar het hoofd bieden. Wij heb ben ons a cc oord met Engeland gesloten en zullen ons binnenkort met Frankrijk ver staan". Ten aanzien van Rusland zeide de mi nister: „Wij zijn beslist anti-communistisch en de Russen weten dat. Dat heeft ons nooit verhinderd, op het gebied der buiten landsche politiek samen te werken". De Petit Parisien publiceert eveneens een interview met Saradjogloe. De regeling van de meeningsverschillen tusschen Frankijk en Turkije was, volgens den minister, nog slechts een kwestie van dagen, wellicht van uren. „De Franschen zullen bij ons de vriendschap van weleer weervinden", aldus Saradjogloe. Evenals gÜ, wenschen wij vurig vrede, welken wij zoo mogelijk nog meer noodig hebben dan gij. Daarom zullen wij steeds aan uw zijde staan .wanneer de vrede een beroep op ons zal doen om hem te verdedigen. De Turksche president, Ismet Inonoe, heeft bij de opening van het vijfde congres van de republikeinsche volkspartij een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: „Wij zullen nooit het recht erken nen van groote coalities van mogendheden om kleine naties omver te werpen. Elk heeft het recht, zijn eigen, onafhankelijk leven te leven". Voortgaande zeide hij: „Inziende, dat vandaag de slag kan neerkomen op onze naburen en morgen op onszelve. nemen wij tijdig maatregelen om het hoofd te bieden aan de gevaren, die ons bedreigen. De Engelsch-Turksche overeenkomst is niet uitgedacht in eeniger- lei agressieven geest, doch heeft ten doel, een bijdrage te vormen voor het behoud der humanitaire idealen. Turkije was be reid. verplichtingen op zich te nemen jegens ieder land, dat den vrede diende. Ik kan u openhartig verklaren, dat onze betrekkingen met Rusland thans «armer zijn dan ooit en dat zij zijn gebaseerd op wederzijdsch vertrouwen". Sprekende over de Fransch-Turksche onderhandelingen over een pact, gelijk aan het Engelsch-Turksche, zeide spr., dat een principieele overeenkomst bereikt is en dat na de oplossing van het Alexandrette- probleem geen mogendheid in staat zal zijn, het accoord tusschen de beide naties te compromiteeren of te vernielen. Ten aanzien van den internationalen toestand verklaarde Inonoe. dat de huidige dreigende toestand niet veel langer kan duren. „Of wel de eene groep onbewuste maS' sa's zal tegen de andere in het veld gewor pen worden, óf het gezonde verstand zal overheerschen om een werkelijken vrede te vestigen in overeenstemming met de be hoeften der menschheid. Wanneer echter een nieuwe slachtpartij wordt uitgelokt, zal Turkije onbevreesd zijn plicht doen.' linieschepen, drie zware en vier lichte krui sers, twaalf torpedojagers en een tiental onderzeeërs in constructie heeft, loopt hard naar de 420.000 ton van grootendeels nieuw materieeL Ook bij de 620.000 ton van de Italiaansche vloot is veel nieuwbouw, ter wijl Frankrijk onder zijn vloot van ongeveer 660.000 ton tal van schepen telt, die allengs tot den pensioengerechtigden leeftijd gera ken. De Italiaansche vloot van onderzeeërs heeft het eerste honderdtal gepasseerd, waar tegenover Frankrijk hoogstens een goede tachtig kan stellen. Zelfs Engeland telt er maar 73, Japan 62 en Duitschland 61. Voor Rusland rekent men op 150 eenheden, de Ver. Staten bezitten er Tir.d honderd. Zooals Rusland twee legers bezit, Enge land zijn vloot moet verdeelen wegens de verspreide ligging zijner belangen, verplicht alleen de geografische gesteldheid Frankrijk reeds om er twee vloten op na te houden, één voor de Middellandsche Zee en één voor den Atlantischen Oceaan. Het Fran sche eskader, dat onder commando van vice- admiraal Gensoul momenteel langs de En gelsche krijtrotsen vaart, behoort tot die vloot van den Atlantischen Oceaan. Het om vat de eerste divisie ''er slagschepen, de „Dunkerque" en de „Strasbourg", de vierde divisie der kruisers, Georges Leygues, Gloire en Montcalm, en een flottille van twaalf torpedo's, geleid door den torpedo jager Jaguar. Van de eerstgenoemde groote en moderne pantserkruisers bezit Frankrijk er thans negen; twee nieuwe linieschepen zijn in aanbouw. Frankrijk beschikt over 22 kruisers, de drie welke in constructie zijn medegerekend. Het volgend jaar zal het aantal der destroyers op negentig, dat der onderzeebooten op ruim honderd zijn ge bracht. De Fransche werven hebben dit jaar 340.000 ton in constructie, een cijfer zonder precedent, doch dat in het niet valt bij dat van Engeland, waar dit jaar 660.000 ton in aanbouw is, meer dan in de drie jaren vóór 1914 samen. Van het Fransche eskader, dat thans op manoeuvre is, zijn de Duinkerken en de Straatsburg de belangrijkste schepen, de capital ships, zeggen de Britten. De Dunker que dateert van 1932 en meet 26500 ton. Frankrijk werd tot den bouw genoodzaakt toen Duitschland zijn kruisers van 10.000 ton, de kruisers in zakformaat, waarvan de „Deutschland" met zijn snelheid van 26 knoopen, bewapend met kanonnen van 280 m.m., een voorbeeld is, begon te construee- ren. Georges Loygues was de promotor van het Dunkerque-plan; een lichte kruiser evenals de Montcalm is, die 8000 ton meet, draagt zijn naam. Een bijzonderheid is, dat de Dunkerque werd gebouwd in twee stuk ken er was geen voldoende ruimte te Brest. Het tweede linieschip, de Strasbourg, eveneens van 26.500 ton, dertig knoopen, stukken van 330 en luchtafweergeschut van 130 m.m. (kanons zegt de zeeman) werd te Saint-Nazaire gebouwd, waar ook de be roemde Normandië vandaan komt en waar thans de kiel wordt gelegd van de Bretagne. De „Richelieu" is weer van Brest, doch de Jean Bart, die ook 35.000 ton meet, zal te Saint-Nazaire van stapel loopen. Noch in rendement, noch in snelheid van levering kunnen deze beide marinewerven halen bij haar Engelsche zusters, doch de kostprijs is wel ongeveer gelijk. Terwijl de Amerikaan- sche kruiser North Carolina van 35.000 ton zeventig millioen dollar kostte, dat is 70.000 francs per ton, kwamen de kosten voor de Dunkerque niet boven 40.000 francs per ton uit. De bewapeningswedloop is in vollen gang, de constructie van oorlogsschepen, vliegtui gen en wapenen heeft nimmer tevoren der gelijke afmetingen aangenomen. Ook ons land kan er niet aan ontkomen. Frankrijk, gehandicapt door twee jaren volksfront bewind, moet mee. bon gré mal gré, tegen wil en dank. Want zijn veiligheid en voort bestaan zijn ermee gemoeid. Daarom wor den de millioener voor de defensie gevo teerd, hier in Frankrijk, en ook ten onzent Met Frankrijk hebben we het bezit van koloniaal gebied gemeen. Men kan het betreuren, dat voor de ople ving, le redressement, waarvan de kranten hierd en lof zingen, geen hoopvoller oor zaken zijn aan te wijzen. Maar het oude „si vis pacem para bellum", indien gij den vrede wilt, bereid u voor op den oorlog, is actueeler dan ooit. Als het Fransche kader de Nederlandsche territoriale wateren klieft één dezer dagen, is het onder geen ander devies. Bomaanslag in Mexico. - Uit Puebla wordt gemeld, dat bij twee bomaanslagen op het vakvereenigingshuis te Huaychinan- go talrijke personen gewond zijn, alsmede groote materieele schade is aangericht. Drie bergbeklimmers omgekomen. - In het gebied van den Mont Blanc zijn twee Hongaarsche bergbeklimmers en een gids omgekomen; toen zij een 200 meter hoogen rots wilden beklimmen. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan een bergstorting en sneeuwval. Zie verder Buitenland pag. 1 3e Marf

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1