üand= en Jmnbcuw GeMeetitecaden Jkcvinciaat Tlieums WeecéecüAt PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN. liy moeheid en stapte..TONICUM NOURY GEMENGD NIEUWS. OTERLEEK WINKEL BEPGEN HEERHUGOWAARD EGMOND AAN ZEE o o i TWEEDE BLAD 3 SUCCES DER HOLLANDSCHE TULPEN OP DE WORLD S FAIR. De correspondent van het A. N. P. te New-York meldt: Wij zeggen niets in het nadeel van het Nederlandsche paviljoen op de wereldten toonstelling. wanneer wij constateeren dat de tulpen gedurende eenige weken wel het leeuwenaandeelen in de Nederlandsche re presentatie hebben gehad. De pracht die deze vele honderdduizenden schoone en kleurige afgezanten van Nederland ten toon spreidden legde den naam van het vader land op millioenen lippen en deed Holland vele malen in de couranten noemen. Men kan gerust zeggen dat dit geschenk der Nederlandsche bollen kweeken een van de allergrootste aantrekkelijkheden der ten toonstelling vormde. In dit deel van de Vereen igde Staten en vooral in de groote stad New-York zijn bloemen een weelde artikel. Wanneer deze weelde dan in zulk een overdaad van veelheid en schoonheid wordt tentoon gespreid is het te begrijpen dat de New-Yorkers verrukt genieten van zulk een voor hen ongekende pracht. Men kan herhaaldelijk zien dat de ten toonstellingsbezoekers zich bij voorkeur in ..The Tulbfields" fotografeeren laten en het is te begrijpen dat dit alles aan den naam van het bloemenland Nederland zeer ten goede komt. Ook de fraaie tuin rondom het Nederlandsche paviljoen geniet groote belangstelling. Het Nederlandsche paviljoen mag zich in een steeds stijgend aantal bezoekers ver heugen, die met belangstelling alles be kijken. Ook het aantal bezoekers uit Neder land neemt steeds meer toe. Een vroege gemeenteraadsverkiezing. - De gemeente Gennep behoort met een enkele andere tot de eersten, waar de vet- kiezing voor den nieuwen gemeenteraad is geschied Van de elf zetels vielen er tien toe aan roomsch katholieken van verschillende lijsten, terwijl de sd.a.p. den zetel, welke zij vier jaar geleden verloor, herwon. gpaanache gezant biedt zijn geloofs brieven aan. - De koningin heeft gistermui- dag te 8 uur ten paleize Noordeinde ont vangen den heer Vidal Y Saura ter cver- hand'ging van zijn geloofsbrief als buiten gewoon gezant en gevolmichtigd minister van den Spaansche staat bij het hof. Vragen aan den minister. - De heer van der Goes van Naters (s.d.a.p.) heeft aan den minister van waterstaat de volgende vraag gesteld: Wanneer kan de afkondiging van een nieuw mijnreglement, ter vervan ging van dat van 22 September 1906 (Stbl. no. 248), welke vervanging mede door de invoering van de wet van 20 Juni 1938 (Stbl. no. 521) tot wijziging van de Mijn- wat 1903 noodzakelijk is geworden, tege moet worden gezien? C. A. M. de Rooy overleden. - In den ouderdom van 53 jaar is vanochtend in het ziekenhuis te Venlo overleden de heer C. A. M. de Rooy, een bekend musicus en koor dirigent. Koop nan aangehouden. - Een bewoner van den Hoogeweg te Den Haag, die ge wend waa veel geld bij zich te dragen, miste dezer dagen uit zijn portefeuille twee bil jetten van 100 pd.st. en ongeveer t 400 in Hollandsche bankpapier, tesamen voor een bedrag van ongeveer t 2000. Hiervan deed hij aangifte bij de politie. De nummers der bankbiljetten waren bekend en werden op gegeven bij de verschillende bankinstellin gen. Gisteren vervoegde zich bij een bank te 's-Gravenhage de 42-jarige koopman Ph. P„ die een der vermiste pond-biljetten wil de wisselen. Da man werd aangehouden wegena heling c.q. diefstal van het bedrag- KENNEMERLAND. We kunnen over den aanvoer van eerste kwaliteit niet roemen. Het gemiddelde draagt de sporen van het zonnige en droge weer en daarom li er veel aanvoer van af wijkende groente. Ook de prijzen vallen niet mee. Wel gingen ze Vrijdag vóór de Pinkster in stijgende lijn, doch daarna vie- len re terug. Er was ruime aanvoer van sla, andijvie en bospeen. Aardbeien worden in kleine partijtjes aangevoerd en in dezen tijd moest er veel aanvoer zijn. We komen eigenlijk pas nu tot begrip van de ramp. wslke Kennemerland heeft getroffen, toen de strenge vorst 80 a 90 pet. van de aard beien heeft weggevaagd. En opmerkelijk is, dat bü een in doorsnee geringen aanvoer de prijzen niet evenredig naar boven gaan. De markt ia ruim voorzien van sla en de prijzen zijn allerminst hoog, n.L 1.103.20 per 100 st. Andijvie werd voor alle prijzen ver kocht en het verschil In kwaliteit geeft ona reden om gereserveerd te zijn in een juisie opgaaf van den prijs, doch we meenen veilig te zijn door te zeggen, dat de pryzen 1/3 lager waren dan de vorige week. Met de hooge prijzen van bospeen is het De mooie en zware bossen brengen 9 50— f 13 per 100 bot op. Bloemkool werd ruimer aangevoerd, doch de prijzen gaan terug. Momenteel is er geen 20 pet. van de bloem kool, die voor le soort kan doorgaan, pe prijzen waren f 6.30—i 85.50 per 10U stuks. Rabarber kwam in beduidende kwantuma ter veiling en de prijzen bewogen zich tus- schen de t 230-f 4.50 per 100 bos. Er was een matige aanvoer van aardbeien en zeker geen 40 pet. van andere jaren. Bovendien worden de partijtjes, die voor le aoort kun nen doorgaan, schaarsch en dan ook nog: de prijzen gingen terug tot 0.10—0.37 per doosje (inhoud pl.m. 2 ona). Er komen a. moois partijtjes komkommers los en de pry- ien 7.60—1 10.80 per 100, kunnen er mee door. Spinazie meest afwijkende kwali teit werd voor een zacht prijsje t 0.20— 0.33 per kist (8 kg.) verkocht. Den overi gen aanvoer laten we onbesproken. Stenografe ot typiste Van den drukken advocaat: Hoo 't haar zuchten; hoor» haar klagen Onder 't allersaaist dictaat Toch kan 't anders op 't bureau, Masi dan viaH. L. O.l De raad vergaderde hedenmorgen ten 9.30 uur in het raadhuis. Afwezig met ken nisgeving de heer Jb. de Boer. Dev oorzitter, burgemeester Posch. sprak in zijn openingswoord zijn vreugde uit over het algeheele herstel van wethou der Dekker en heette speciaal welkom den architect D. Saai, die over den verbouw var. de openbare school een toelichting zou geven. In verband met een ingekomen schrijven van den laagsten inschrijver voor den ver bouw, den heer Th. Hoogerwerf te Ursem ging de raad in comité. Na heropening werc een voorstel van den heer Zwaan om tot herbesteding over te gaan met 4 tegen 2 stemmen verworpen. Voor stemden de hee- ren Witteveen en Zwaan. Een voorstel van B. en W. om een rij- wielbergplaats te maken voor 60 fietsen werd z.hz. aangenomen. Met 4 tegen 2 (temmen werd besloten om het in vorige vergadering genomen besluit om voor den verbouw een geld leen ing aan te gaan van 13000 in te trekken en te be sluiten tot een nieuwe leening van 16000. Tegen stemden de heeren Zwaan en Witte veen. Getracht zal worden de leening in 40 jaar af te lossen. Ged. Staten hadden aange drongen op aflossing in 30 jaar. In behandeling kwam hierop een voorstel om het vervoer van zwakke kindeten te doen geschieden door den heer P. Plevier in plaats van door de N.V. Naco tegen 22 per jaar en per kind. De voorzitter gaf een toelichting op dit voorstel, waarvan het voordeel is, dat de kinderen van huis gehaald worden ei gebracht en niet op de bui behoeven te wachten. De heer Witteveen was voor het voorstel, doch had varnomen, dat de heer Plevier het ook wil doen voor f 150 per jaar en dan kan hij 9 kinderen meenemen en is dit voonieeliger voor de gemeente. Devoorzitter was dit niet bekend, doch v*nd dit niet verwerpelijk. De heer Heringa betwijfelde of men er toe kon besluiten, aangezien het niet offi cieel was medegedeeld. De voorzitter betwijfelde de juist heid van de mededeeling niet en aangezien de raad er algemeen voor was. werden B. en W. gemachtigd deze overeenkomst met den heer Plevier te sluiten. Een verzoek van den heer Jb. Ooms om rijwielvergoeding voor zijn schoolgaand kind werd aangehouden, omdat ook dit kind nu met de auto mee kan. Aan den heer A. Blom werd eervol ont slag verleend als schoolschoonmaker, wegens opheffing der schooL De heer Heringa vroeg of hij voor pensoen in aanmerking kwam. Devoorzitter: Hij komt in aanmer king voor wachtgeld, gedurende 7 jaar. doch niet voor pensioen, omdat zijn salaris be neden de 400 is. Voor kennisgeving werd aangenomen de mededeeling van het bestuur der Bijz. Neutr. Schoolvereeniging, dat de kinderen voorloopig noodgedwongen de school te Stompetoren moeten bezoeken. Medegedeeld werd, dat mej. N. Ploeger thans werkzram is aan de school te Stom petoren. De raad betreurde het, dat zij bezoldigd werd als kweakeling met acte, terwijl men recht heeft op een 3de leerkracht. Devoorzitter wilde den toestand bestendigen, omdat men met 1 Jan. vrij is in het benoemen, terwijl men thass gebon den is aan een wachtgeldster. Mej. Ploeger doet haar werk uitatekend en B. an W. wil len haar met Jan. benoemen. De raad was unanium overtuigd, dat het behoud van mej. Ploeger wenschelijk was. De heer Heringa wees nog op het ge vaar, dat men een wachtgeldster van het bijz. onderwijs krijgt, zooals in Alkmaar. Aanvankelijk had hij gedacht, dat die be noeming daar niet in orde was. doch bij onderzoek was hem gebleken, dat conform de wet was gehandeld. De raad vereenigde zich hierop met de zienswijze van B. en W. Voor kennisgeving werden aangenomen een mededeeling over de financieele ver houding tusschen het Rijk en de gemeente, benevens een rapport over de kasopnamen. Overeenkomstig een wenk van Ged. Sta ten werd besloten het woord eeuwigdurend te schrappen in de overeenkomst met den heer P. C. Hartog te Alkmaar, waarbij f 150 werd aanvaard voor het onderhouden van een graf, omdat, wanneer eventueel de begraafplaats wordt gesloten, na 30 jaren volgens de raad de gemeente het recht over den grond krijgt Medegedeeld werd. dat het besluit voor de geldleen mg van f 7500 voor den Dorps weg voor 2 maanden was verdaagd. De begrooting voor 1939 was goedge keurd. Devoorzitter gaf hferop een toe lichting op het voorstel van B. en W. om de subsidieering van het Centraal Ziekenhuis te verlengen en stelde de voordeel en daar van in het licht Het marcheert in Alkmaar schitterend. Nimmers is 30 cent per inwoner betaald moeten worden. Wy hebben door verlenging zekerheid, dat wy de patiënten voor een billijken prys kunnen onderbren gen en behoeven dan ook geen barakken te bouwen voor besmettelijke ziekten. De heer Witteveen verheugde zich over dit vcorstel, omdat het ook het zieken huis was voor de buitengemeenten. Z.h.s. werd het voorstel aangenomen, tevens werd besloten 1 1 4 cent per inwoner bij te dra gen in de kosten van de commissie. Op een vraag van den heer Heringa zegde de voorzitter een verslag toe over de regeling van den steun aan kleine tuinders en op een vraag van den heer Zwaan deed de voorzitter een zelfde toezegging voor de volgende vergadering inzake den crisis- steun B. De heer Witteveen vroeg, wie de slechting van de bochten in den Dorpsweg die schiterend belooft te werden, beoor deelt. Devoorzitter zeide, dat dit ge schiedde door den heer Krijnze Lekke en bracht hulde aan de bevolking van Oterleck. die groot welwillendheid had getoond voor het achteruit zetten van hekken. Door deze samenwerking krijgt Oterleek een schitte renden dorpsweg. Devoorzitter sloot hierop met een woord van dank voor de vlotte bespreking de vergadering. EEN TUNNEL ONDER HET NOORDZEEKANAAL BIJ VELSEN. De Amsterdamsche raad heeft na een korte discussie zijn goedkeuring verleend aan een voordracht van B. en W. om tot een maxi mum van 2.800.000 bij te dragen in de kosten van den bouw van een tunnel onder het Noordzeekanaal ter vervanging van de Velser Spoorbrug. Raadsverkiezing. De uitslag der gister gehouden raadsver kiezing "is als volgt: Geldige stemmen 965 (1020, 879); A.R. (51, C.D.U. (32, C.H.U. (6, C.P.N. (32, Herv. Ger. Liberalen met V.D. 51 N.S.B. (48, R.S.A.P. (18, R.K. Staatsparty (22, S.D.A.P. 430 (439, 355); Staatk. Ger. Party V.D. 318 (310, Andere partijen 217 (13, 524). De gemeenteraad bestaat thans uit: 2 (3) Lib. en V.Ü., 3 (8) S.D.A.P, 2 (1) andere partijen. Vergadering algemeen bestuur der federatie van V. V. V.'s. Zaterdag 10 Juni zal het algemeen be stuur van de federatie van V. V. V.'s in Noordholland boven het Noordzeekanaal in hotel „Nassau-Bergen" te Bergen aan Zee de jaarvergadering houden. Na afloop van de vergadering wordt een interessante excursie in de omstreken ge houden. Afscheid van den heer Biesboer. Woensdag 31 Meig af meester Biesboer zijn laatste les als tijdelijk hoofd der O.L. school LI, alhier, na ten periode van bijna een half jaar. Dat dit niet zonder eenig ce remonieel zou gaan hadden wy wel gedacht, daar hij zich in dit korte tijdsbestek had doen kennen als een prettigen meester en een goed collega. By dit afscheid boden de oudste leerlin gen hem een album aan met verschillende foto's van school, kinderen en omgeving, benevens een fraai vulpotlood. Hierna nam de heer Dekkers het woord en dankte namens de oudercommissie den scheidenden onderwijzer voor datgene wat hij in den loop van dit half jaar voor het onderwijs had gedaan. Spr. schetste hoe men dacht, dat de heer Biesboer hier misschien voor een maandje zou zijn en dat dan de heer Hartog weer op zijn oude plaats voor de klas zou staan, doch dit is helaas heel anders geloopen. Toen u hier kwam zult u misschien wel gedacht hebben: „alle begin is moeilijk", doch u heeft zich er goed doorgeslagen en hebt zeker wel veel steun gehad aan mevr. Porte-Wit. Spr. verwachtte, dat meester neg wele ens terug zal denken aan school II. Wij als oudercommissie hebben wel geen ver plichtingen jegens u, doch wij zyn er van overtuigd, dat u uw best heeft gedaan en zijn daar zeer dankbaar voor, doch dank is gauw vergeten en daarom hebben wy ge meend u als aandenken een klein cadeau te moeten offreeren. Dit aandenken bestond uit een mooie sigarettenkoker. De heer Biesboer dankte voor de harte lijke woorden en het mooie cadeau en zou dit half jaar niet ligt vergeten. Dankbaar was hij voor de hartelijke ontvangst in Heerhugowaard en niet 't minst voor den grooten steun welken hij van mevr. Porte- Wit had ondervonden. Spr. eindigde met eenige herinneringen en hoopte, dat het allen goed moge gaan. Hierna was het woord aan mevr. Porte- Wit. Nu meester haar zoo in 't zonnetje zette kon zij niet nalaten ook een woordje te zeg gen en hem danken voor de bereidwillig heid die hij betoond heeft door op verzoek van nu wijlen den heer Hartog aan haar de hoogste klassen te geven en zelf bij de kleintjes te gaan. 't Was altjjd mijn lieve- lingawensch om nog eens voor de hoogste klas te staan en nu u dit zoo bereidwillig heeft toegestaan dank ik u hiervoor uit den grond van mijn hart. 't Was het mooiste half jaar van mijn leven, zeide zij zeer be wogen. De heer Biesboer dankte mevr. Porte-Wit en roemde haar capaciteiten als onderwij zeres. Nadat een tractatie was rondgediend en de kinderen nog eenige liederen hadden ge zongen was de plechtigheid achter den rug. Nu gaat de heer Biesboer als tijdelijke leerkracht naar school III, als plaatsvervan ger voor den heer Post, die dan zyn functie aan school II zal aanvaarden. Vergadering der E.R.B. De Egmondzeeër Reddingsbrigade ver gaderde Dinsdagavond om 8 uur in De Ver gulde Valk onder voorzitterschap van den heer J. H. van den Berg. In zijn openingswoord bracht de voorzit ter dank aan zuster de Grood voor de moeite, die zij zich in den afgeloopen winter weder heeft getroost, als leidster van den voorbereidenden E.H.B.O.-cursus voor de leden der brigade. Hij wekte voorts de leden op om goede werkende leden en donateurs voor de brigade te werven, die onmisbaar zyn voor haar voortbestaan. De secretaris, de heer P. Schotsman, bracht het jaarverslag over 1938 uit. Op 31 Dec. '38 bedroeg het aantal werkende leden 43 (36) mannelijke en 11 (14) vrouwelijke, totaal dus 54 tegen verleden jaar 50. Het aantal ondersteunende leden steeg in 1938 van 35 tot 48. Hoewel het aantal werkende leden weliswaar met 7 vermeerderde, zal het toch voor den technischen leider moei lijk zijn tijdens het badseizoen alle posten aan het strand voldoende te bezetten. Het is dan ook een levensbelang meer werkende leden te krijgen. In samenwerking met den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen en in het bij zonder met welwillende medewerking van den heer en mevrouw Meyerink werd door de brigade met een uitgebreiden stand deel genomen aan de Alg. Handelstentoon stelling, die in Januari 1938 gehouden werd. Medewerking voor deze tentoonstelling ver leenden ook de ÏJmuidensche en de Bloe- mendaalsche reddingsbrigades. Gedurende de zomermaanden werden de strandposten geregeld bezet. Er werden 3 stranddemonstraties gegeven, waarbij de speldjesverkoop een bevredigend bedrag opleverden. Het 10-jarig bestaar werd op 10 Aug. gevierd met een feestavond in De Vergulde Valk. De heer Mtyerink hield een lezing, terwijl de heer Schmldt de bondsfilm ver toonde. Aan het einde van het jaar werd door een elftal leden examen gedaan ter verkrijging van het eenheidsdiploma E.H.B.O., met het buitengewone resultaat, dat alle 11 candida- ten, 2 dames en 9 heeren, slaagden. De voorzitter bracht den secretaris dank voor zijn keurig "erslag, waarna hij, we gens afwezigheid van den penningmeester. Verwachting: Voor het geheele land: Droog, vrij warm weer. half bewolkt tot helder, meest matige noordoostelijke tot oostelijke wind. Buitenlandsch weerovarzicht. De druk verdeeling over west-Europa ver andert nagenoeg niet Het gebied van hoo- gen luchtdruk, waarvan de kern ten noor den van Schotland ligt, breidde zich verder naar Noorwegen uit. Over Duitschland en Polen nam de hooge druk wat in beteeken is af In onze omgeving blijft het zeer mooi en zonnig overdag. Alleen langs de kuzt was vanmorgen vroeg de bewolking nog zwaar. De luchtdrukgradient is over de zuidelijke Noordzee toegenomen, waardoor de n.o. wind plaatselijk tot krachtig aangroeide. Ook in noord- en midden-Dultschland houdt het fraaie weer aan, evenals in Frankrijk en België, terwijl het overal nog iets warmer werd. Over Italië ligt een depressie, welker Invloed reeds door bewol- kingstoeneming in zuid-Duitschland is te merken. De depressie, die gistermorgen over Lapland lag, trok naar noord-Rusland. Langs de Noorsche kust nam de wind dientenge volge in kracht af. terwijl het in geheel Scandinavië aanzienlijk kouder werd. Ten zuidwesten van IJsland bevinden zich nieu we storingen, die noordwaarts trekken. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 21.41 tot 4.14 uur licht op. mededeelde, dat de ontvangsten over 1938 bedroegen 391.83 en de uitgaven 300.22, zoodat de rekening 1938 sluit met een voor- deelig saldo van 91.61. De aftredende bestuursleden, de heer P. Schotsman en L. Zwaan, werden resp. als secr. en ass.-technisch leider herkozen. Besloten werd gedurende het aanstaande badseizoen weder enkele demonstraties voor de badgasten en inwoners te geven en hier bij de medewerking te vragen van eenige niet-kustwachtbrigades uit de naaste omge ving. De heer W. Groen zou als attractie aan de demonstraties een nummer hard-zwem- men willen toevoegen. Het bestuur achtte het echter beter, dit niet te doen uitgaan van de E.R.B., maar hieromtrent overleg te plegen met het bestuur der V.V.V. De even- tueele invoe. ing ,-ar enkele komische num mers in het programma zal nader met de andere brigades besproken worden. In overleg met de autoriteiten werd be sloten de brigadetent dezen zomer te plaat sen op het strand, ongeveer 20 meter ten noorden van den Wage..werf. Voor de strandposten zullen 24 leden beschikbaar zijn. De heer L. Zwaan nam op zich nog enkele torpedo-drijfgordels te vervaardigen. By de rondvraag stelde de heer P. Zwart voor een verbandtrommel ten dienste van den post aan het noorderstrand aan te schaf fen, daar aan het zuiderstrand van ge meentewege hiervoor gezorgd wordt. Hier toe werd besloten. Besloten werd te trachten een openbare telefooncel te krijgen vlak bij het strand, op de werf en als dit niet lukt het brigade gebouwtje op het strand telefonisch te doen aansluiten, als de kosten niet te hoog wor den. By besluit van heden ls de beslissing op het verzoek van den heer C. de Vries, al hier, om vergunning tot het oprichten van een kalkblusscherjj in het perceel Zijdam nr. 4, verdaagd. Alkmaar, 31 Mei 1939. Burgemeester en wethouders voornoemd, F H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. Crisis-pahlieiMc. TOEWIJZING VARKENS 1939. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noordholland maakt haar georganiseerden bekend, dat zij binnen 14 dagen na ont vangst van de toewijzingskaarten in de gelegenheid zyn de toewijzingsljjsten van varkens 1939 in te zien, ten huize van de kantoorhouders of wel op de door hen te houden zittingen. Glimlachje „Zeg brandweerman, wilt U Uw voeten eerst even vegen?" 294. Het vliegtuig zet zich in beweging, rijdt over het 295. Zij vliegen het land uit, zonder in het minst iets veld en stijgt dan omhoog, luide toegejuicht door de van de magnetische tegenstromingen te bemerken en enthousiaste mecanolanders. «jn weldra uit het gezicht der mecanolanders ver dwenen. Gebruik bet tn dere maanden regelmatig', bet maakt U sterkerkalmer en opgewekter!

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7