Jtuiticaties ^cheepstiidmqjm Rechtszaken lilmmeuws AMSTERDAMSCHE BEURS De eerste schreden van Prinses Be Bevestiging van het vonnis geëischt. Het stroopersdrama te Waddinxveen. Wiegernick en Muschter staan terecht. TV'EEDE BLAD SECRETARIE ALKMAAR. Ter secretarie van Alkmaar is te ver vullen de betrekking van ADJUNCT-COMMIES TER SECRETARIE, afd. openbare werken, bedrijven en volkshuisvesting. Vereischt is ruime administratieve ervaring (in het bijzonder van redactionee len aard) en algemeene kennis van de gemeenteadministratie. Bekendheid met het burgerlijk recht en met boekhouden strekt tot aanbeveling. Een en ander moet, voor zoover mogelijk, blijken uit diploma's. Jaarwedde 19002600, met twee- jaarlijksche verhoogingen van 140. Diensttijd in gelijken of hoogeren rang elders telt mede. Geen bezoek dan na oproeping. Stukken in te zenden aan het gemeente-/ bestuur vóór 18 Juni a.s. Alkmaar, 1 Juni 1939. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester, A. KOELMA, Secretaris. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Holl. Lloyd. Westland 31 Mei te Buenos Aires. Rotterdamsche Lloyd. Brostagi 31 Mei 12 u. Tanger gepass. Sitoebonda 31 Mei 17 u. v. Londen verw. HollandAmerika Lijn. Statendam 31 Mei v.m. te New York. Damsterdijk 31 Mei v.m. te Christobal. MEER DAN VEERTIG MAAL INGEBROKEN. Dader tot drie jaar veroordeeld In den avond van 1 April werd te Hee renveen gearresteerd den 24-jarigen schoen maker T. H. uit Zwolle, verdacht van het plegen van verscheidene inbraken. Verd. stond veertien dagen geleden voor de rechtbank te Leeuwarden terecht. Hem waren inbraken, gepleegd in Friesland en Overijssel, ten laste gelegd. Verd. gaf bij zijn verhoor toe, dat hij in eenige maanden tijd bij meer dan veertig inbraken ruim tweeduizend gulden had buitgemaakt. De officier van justitie had tegen ver dachte een gevangenisstraf van vier jaar geëischt. De Leeuwarder rechtbank veroordeelde hem tot drie jaar gevangenisstraf. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Donderdag 1 Juni 1939. Vor. k. 2.45-3.00 STAATSLEENINGEN. 3—3H Nederl 1938 96s/, 96 V, 3 Ned.-lndië 1937 91 935, 5Yi P !'.schl. m. verkL 241/, 21 "V B ANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 121 1207s Handel Mpij. Cert. v, 250 130'/, 130'/, Koloniale Bank 1691/, 168'/, Ned. Ind Handelsbank 12fP/, 125 INDUSTR. OND. B1NNENL, Alg Kunstzijde Unie 38Vi# 37Vs Calvé Delft Cert. 841// 85'/, NederL Ford 340 Lever Bros 134V, 135'/, Philips Gloeil. Gem Bezit 198'/, 197/8' INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting 33'/, 337, Anaconda 19-'/, 45 41'/, 47,s General Motors 343/, 3 >3/, Kennecott Copper 25'/, 215/, Nortb American Rayon 131%, Rep. Steel 1-7, 127, 47;, Steel comm 0 33V.6 37'/, U. S. Leather 31/, 3% CULTUUR MAATSCH. H V. A 431'/, 432'/, Java Cultuur 213 214 Ned. Ind. Suiker Unie 236'/, 236 Verg Vorstenlanden 89"/s 89/90' MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. 58'/, 58 Redjang Lebong 0 100 100 PETROLEUM. Dordtsche Petr, 297'/, 2961/, 312'/, Phillips Oil 27'/, 27'/, Shell Union 9'/, 91/8 Tide Water 10 9i%6-10 RUBBERS. Amsterd. Rubber 198V, 197/8} Deli Bat. Rubber 1487* 14^3/, Hessa Rubber 95 V, 943/, 121 87 27:, SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 102 102 JavaChina—Japan lijn 76 767, Kon. Ned. Stoomboot 112 11) Scheepvaart Unie 1193/, 187, TABAKKEN. Deli Batavia 149'/, 152'/, Oude Deli 199'/, 2J4-6 Senembah 170'/, 1767,-7 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 233/, Illinois Central 0 103/, 10'/,, Southern Pacific 0 11'/, 107, Southern Railw. Cert.. 125/, 127, Union Pacific 753/16 75 Cao. Pac. 39/1, 37, tExclaim. "Exdividend. §Noteering per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers heden pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York 1.867, 1.86'/, Londen 8.7 P/8 8.747» Berlijn 74.70 74.90 Parijs 4.93 7, 4.95 Brussel (Belga) 31.69 31.80 Zürich 41.95 42.07 Y, Kopenhagen 38.90 39.05 Stockholm 44.87 V, 45.05 Oslo 43.82 X 43.95 Gister heeft het gerechtshof te 's-Her- togenbosch in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen den schilder W. van E. en tegen M. H. Dr., huisvrouw van den W. beiden wonende te Brunssum en verdacht van het feit, dat zij op 12 November van het vorige jaar te Brunssum te samen en in vereeniging Maria Johanna Schuur- mans, echtgenoote van Heinrich Augustus Maassen, opzettelijk van het leven hebben beroofd. Dit is geschied door eerst de vrouw met bijlslagen te verwonden en haar daarna met een touw, waarin zich een schuifstrik bevond, te wurgen. Voorts hadden beiden zich te verant woorden als verdacht van het feit, dat zij na den moord het lijk van de vrouw in een zak hebben gestopt, het daarna hebben gesleept naar den tuin van verdachte M. H Dr., waar het, nadat een kuil gegraven wa*. is opgeborgen. De kuil werd met appel- en aardappelschillen dichtgegooid en vervolgens met rijshout afgedekt. Een en ander hebben zij gedaan teneinde den dood der vrouw verborgen te houden. Op 6 Februari j.1. heeft deze zaak voor de rechtbank te Maastricht gediend. Op 18 Februari d.a.v. uitspraak doende heeft de rechtbank de vrouw M. H. Dr. voor de ten laste legging van moord en doodslag vrijgesproken, doch haar tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het verbergen van het lijk. De schilder W. van E. werd veroordeeld tot 20 jaren gevangenisstraf wegens moord en wegens het verbergen van het lijk. Zoowel de beide verdachten als de offi cier van justitie hadden tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend en gister nu vond de appèl-behandeling plaats voor het Bossche Hof. Verd. gaf «toe dat hij de vrouw met bijl slagen van het leven had beroofd, zeide echter in drift te hebben gehandeld. Aan de vrouwelijke verdachte, M. H. D vroeg de president of zij het lijk van de vermoorde vrouw in een zak heeft vervoerd en in een kuil heeft gelegd. Hierop ant woordde de vrouw, dat zij wel een zak ver borgen heeft gehouden, zij heeft echter niet geweten, dat er in dien zak een vrouwenlijk zat. Zij heeft altijd gedacht dat het smok kelwaar was. De president wees hierna op diverse tegenstrijdigheden. Hierna werd een begin gemaakt met het hooren der diverse getuigen: de agent, die het lijk gevonden heeft en de dokter, die de sectie op het lijk heeft verricht en de moe der van het slachtoffer. Requisitoir. De advocaat-generaal eischte, na een uit voerig requisitoir bevestiging van het von nis van de rechtbank. Hjj meende, dat den man deze straf ten volle toekomt en hij eischte opnieuw tegen hem twintig jaar gevangenisstraf. Wegens gebrek aan bewijs is vrouw D. van medeplichtigheid aan moord vrijgesproken. Ook de advocaat-generaal moet zich bij dit vonnis neerleggen. Echter is de vrouw wegens het verbergen van een lijk veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf. Deze straf komt haar ten volle toe en de advo caat-generaal eischte tegen haar opnieuw zes maanden gevangenisstraf De'verdediger zeide in zijn pleidooi ervan overtuigd te zijn, dat hier sprake was van doodslag in drift in plaats van moord met voorbedachten rade. Gisteren heeft het gerechtshof te 's-Gra- venhage de behandeling voortgezet van de strafzaak tegen een 35-jarigen strooper, die in den nacht van 4 op 5 October 1938 te Waddinxveen op den rijksveldwachter C. van der Hoef, die hem en zijn patroon bij het stroopen op heeterdaad betrapte, ge schoten heeft, met het gevolg, dat de veld wachter ernstig aan zijn arm werd gewond. De man is door de Rotterdamsche recht bank tot een gevangenisstraf van acht jaar veroordeeld, van welk vonnis hij hooger be roep aanteekende bij het Haagsche gerechts hof. Dit college behandelde de zaak op 15 Mei j.1., toen een groot aantal getuigen werd gehoord. Na dit verhoor werd de zaak voor requisitoir en pleidooi verdaagd. Op verzoek van de verdediging waren in middels nog twee deskundigenrapporten uit gebracht, nl. door dr. C. J. van Ledden Hul sebosch te Amsterdam en dr. C. A. P. Beek, psycholoog te 's-Gravenhage. Het standpunt van de verdediging was, dat verdachte zich snel omgedraaid heeft, toen de veldwachter ,,Halt, politie!" riep en dat door die bruuske beweging het schot per ongeluk is afgegaan. Het rapport van dr. van Ledden Hulse bosch sterkte in zijn conclusie dit standpunt. De samensteller acht het zeer aannemelijk, dat de strooper zijn geweer op buikhoogte tegen het lichaam gedrukt houdende, zich omgewend heeft en door een onbewuste beweging aan loop of trekker te maken, het noodlottige schot onwillens deed afgaan. De advocaat-generaal, mr. J. U. Polman, zeide in zijn requisitoir dat een strooper, die zich omdraait op het roepen van de politie, niet te goeder trouw is. De gewone reactie is, dat een strooper dadelijk het hazenpad kiest. Spr. kreeg sterk den indruk, dat ver dachte het heele verhaal van het per onge luk afgaan van het schot later heeft verzon nen. Spr. kwam dan ook tot geen andere con clusie, dan waartoe de Rotterdamsche recht bank gekomen is. Alleen achtte hij het ge vaar, dat in zulke gevallen voor de politie mannen ontstaat, zóó groot, dat hij niet te vreden kon zijn met de opgelegde straf. De advocaat-generaal vorderde, dat het Hof met eenparigheid van stemmen de opgelegde straf zal verhoogen tot tien jaar gevangenisstraf. (De rechtbank heeft verdachte tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld). De verdediger stelde zich op het stand punt, dat het geweer bij ongeluk afging. Hij achtte dan ook het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd en concludeerde tot vrijspraak. DE NAARDENSCHÉ BELEEDIGINGSZAAK. Oud-raadslid wegens beleediging van den burgemeester tot 169 gulden boete veroordeeld. Het Amsterdamsche hof veroordeelde gisteren den ambtenaar bij de gemeente- telefoon. J. H. M., te Amsterdam, oud-lid van den gemeenteraad te Naarden, wegens beleediging van den burgemeester van Naarden, tot honderd gulden boete, subs. 25 dagen hechtenis. Aan M. waren twee gevallen ten laste gelegd van smaad, subs. beleediging. Hij zou in de eerste plaats aan den burgemees ter van Naarden een anoniemen getypten brief hebben geschreven, waarvan de in houd beleedigend was en in de tweede plaats aan den gemeentesecretaris. Ver dachte ontkende zpowel voor de rechtbank als voor het gerechtshof de brieven te heb ben geschreven. De officier van justitie had voor elk der twee feiten drie maanden gevangenisstraf geëischt, doch de rechtbank sprak verdach te vrij. HET COUPEF.REN VAN FILMS IS STRAFBAAR. De bioscoop-exploitant te Rotterdam heeft voor den kantonrechter aldaar terecht ge staan, omdat hij een film vertoond heeft vertoond in een samenstelling waarvoor hij geen vergunning had van de centrale com missie voor de filmkeuring. De kantonrechter ontsloeg hem van rechtsvervolging, welk vonnis in hooger beroep door de rechtbank werd bevestigd. Van deze beslissing kwam de officier van justitie in cassatie, aanvoerende, dat, wanneer een film korter wordt afgedraaid dan in den oorspronkelijken vorm, waarin zij was goedgekeurd, de film in een andere samenstelling wordt vertoond. Overeenkomstig de conclusie van den advocaat-generaal mr. Holsteyn heeft de hooge raad heden het voorgedragen cassa tiemiddel gegrond geacht en, met vernie tiging van het gewezen vonnis, den bios coop-exploitant wegens het vertoonen van een film in een andere samenstelling dan zij door de centrale commissie voor de filmkeuring is toegelaten, alsnog veroor deeld tot 2 geldboeten elk van 5. Resp. 4 en jaar geëischt. De Amsterdamsche rechtbank be handelde vandaag de strafzaak tegen de beide directeuren van de commanditaire bankvereeniging Wiegerinck, Muschter en Co., verdacht van verduistering van belangrijke bedragen ten nadeele van cliënten van de bank. Het deficit wordt door den rijks- asccountant Stil, die in deze zaak een onderzoek heeft ingesteld op last van de justitie, berekend op ongeveer twee millioen gulden. Op 14 October j.1. deed de justitie een inval in het kantoorgebouw aan de Keizers gracht en bij den Nationalen Lloyd, maat schappij van verzekeringen, staande onder dezelfde directie. Van de bankvereeniging Wiegerinck en Muschter nam de justitie vrijwel de geheele boekhouding in beslag. De beide directeuren werden gearresteerd evenals een procuratiehouder. De laatste werd evenwel weer op vrije voeten gesteld. Kort na het ingrijpen van de justitie, dat geschiedde nadat eenige klachten waren binnengekomen bij de handelsafdeeling van de centrale recherche, verklaarde de recht bank de bank failliet. Tegenover het gewel dige passief staat geen noemenswaardig actief. Na een zeer uitvoerig accountants onderzoek gevolgd door een omvangrijke instructie, zijn den .wee directeuren thans acht gevallen van verduistering ten laste gelegd. In totaal zijn tientallen groote be leggers benadeeld bij deze bankkrach. De acht ten laste gelegde feiten zooals zij in de dagvaarding zijn opgenomen, betreffen effecten, die in bewaring of onderpand wa ren gegeven of op prolongatie-rekening aan de bank waren verstrekt en die ver dwenen zijn. Ook zijn er gevallen bij van stukken, die door cliënten waren gekocht en betaald, doch die nooit door de bank werden geleverd. Ter zitting volgde een uitvoerig getuigen verhoor, waarbij o.m. voor het hekje ver schenen de procuratiehoudster, twee com manditaire vennooten en een rijksaccoun tant. DE BEGRAFENIS VAN GENERAAL SNIJDERS. Deze foto's zijn ontleend aan de lek», film van Z.K.H. prins Bernhard 2' nomen in 't Park van het paleis Soest® welke van 2 dezer gelijktijdig vertZ' worden in de Cineac- theaters te dé Haag, Amsterdam en Rotterdam. Deze getuige gaf een kort overzicht van het verloop der financiën. De zaak is opgezet met 21.000 gld. eigen kapitaal en 202.000 gld. van vennooten. Van 1933 af is er verlies geleden. De balansen zijn van dat jaar af onjuist. In 1933 was het kapitaal ingeteerd en er was een tekort van 265.000 guld. Ir. 1938 was dit tekort opgeloopen tot 2.350.000 gld. Desniettemin is er in 1936 bijv. nog zes procent dividend uitge keerd. Requisitoir. Hierop nam mr. H. A. Wassenbergh requi sitoir. Hij eischte tegen den verdachte Wie gerinck 4 jaar en tegen Muschter ander half jaar, in beide gevallen met aftrek van de voorloopige hechtenis. Uitspraak over twee weken. „OPENT DE HAVEN". Harmonie. Theater Harmonie draait van morgen af „Opent de haven!", een Fransche marine film met in de hoofdrollen Victor Francen, Marcelle Chantal en Jean Pierre Aumont. Marcelle Chantal. De „Tel." schreef over deze film o.m. „Het geheel is een interessante film geworden". De film bevat een sterke propaganda voor marine en leger zooals we deze ook reeds uit Amerika en Engeland hebben kunnen zien! Als extra-attractie loopt in de Harmonie een aparte reportage van het bezoek van de koningin aan Brussel. „DE DANS DES DOODSE Victoria. In het Victoria-theater is van morgen al te zien de Duitsche film „De dans des doods", een circusfilm, waarover de „Tele graaf" getuigt: Paul Hörbiger. „De dans des doods" heeft een enonr.er achtergrond: al de schouwburgwerelden vaa alle Duitsche steden, al het variété, dat e kaar ooit op een afwisselend en groot Pr°" gramma ontmoet, heel het aan avonturen rijke leven van cosmopolitische altisten,en elders constateert zij: „En in dat a^esI*~? de toeschouwer eigenlijk zonder erg strikt, tot hij in ademlooze spanning kijkt hóe het net zich sluit, hoe de film pakteen sensatie in een tijgerk001» realistisch gefilmd als men het nog nooi het filmdoek zag". „Het is geen alledaagsch leven, da beschrijft, maar het is ook geen sche film". Hoor Een film met een boeienden inhoud- Arthur Maria Rabenalt gemaakt en ge-I door enkele van Duitschlands eel' tisten: Hertha Feiler, Hans Sohnker, Hörbiger en vele anderen. De baar verlaat de aula. Achter de baar (rechts) de vertegen, oo.digers var. HM. de koningin de adjudant-majoor Phaff en Dnks vice-admiraal F. Bauduin. Geheel achter; Z. Exc. minister dr. H. Colijn.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8