Agenda FRANKENBERG N.V. Strandartikelen. Kampeerartikelen. EERSTE BLAD de kaasmarkt. IDset&ccicfd Verwachting: £xichtoaact Gezonde voeten met Jlucqediike Slwd alkmaar. JhiMicaües Alkmaar, Vrijdag. WAAKT VOOR DE KORENBEURS. Een storm in een glas water. De Korenbeursafdeeling van de afd. Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft een circulaire rondge zonden van den volgenden inhoud. „Wist U, dat de jaarlijksche Alkmaarsche Landbouwdag op het punt staat te verdwij nen. wat betreft de afdeeling Korenbeurs tentoonstelling, door de inbeslagname van het gebouw „De Korenbeurs" door Defen sie? Wist U ook, wat het zal beteekenen voor een stad als Alkmaar als de verdwijning een feit zou zijn geworden? Dat zou betee kenen, dat dan een echte jaarlijksche tra- ditioneele dag voor onze burgerij verloren was gegaan. Dit zou beteekenen, dat het bezoek van de buiten-menschen waarvan Alkmaar grootendeels moet bestaan wéér zooveel zou verminderen met het gevolg, dat de Alkmaarsche middenstanders in alle soor ten van bedrijven, weer een waardevol contact met de bevolking van hun omge ving zouden verliezen. Mogen U en wij dit met leede oogen aan zien zonder een uiterste poging te doen om dezen dag voor Alkmaar te behouden? De commissie der Korenbeurs-expositie van de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Alk maar, ziet het als een echt algemeen Alk- maarsch belang dezen dag voor Alkmaar te behouden en roept met het oog daarop be langhebbenden en belangstellenden op voor een vergadering om te trachten met aller medewerking de Landbouwdag in Septem ber op een nog breedere bas's te doen voortbestaan en de meest doeltreffende middelen te beramen om Alkmaar tot het vanzelfsprekend centrum der buitenge meenten te maken". Wij gelooven, dat de afzenders van dit manifest bezig zijn een storm in een glas water te verwekken. Immers, evenmin als er onlangs sprake van was. dat wij twee schoolgebouwen wa ren kwijt geraakt, evenmin behoeft men er eenige vrees voor te koesteren, dat onze Korenbeurs irf gevaar is en een echte jaar lijksche traditioneele dag daarmee voor de burgerij verloren dreigt te gaan. De Korenbeurs is alleen ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld zoo lang de kazerne hier nog niet voltooid is en wanneer er dus al sprake van is, dat deze beurs voor de landbouwtentoonstelling ver loren zou gaan, dan zou dit waarschijnlijk slechts voor één enkel jaar zijn. Maar ook dat is nog aan twijfel onder hevig. Want in de Korenbeurs zullen waar schijnlijk geen kanonnen „gestald" worden Dat oorlogstuig is ingevet en het afdrui pend vet zou den vloer van de Korenbeurs kunnen bederven waarom men reeds bezig is voor deze kanonnen een andere berg plaats te zoeken. Wat er wél in de Korenbeurs komt zul len dus waarschijnlijk alleen militaire auto's zijn en er bestaat alle kans, dat deze beurs tijdens de tentoonstellingsdagen ont ruimd zal kunnen worden. De gemeente heeft de Korenbeurs aan Defensie verhuurd op voorwaarde, dat zij daarover Vrijdags en Zaterdags voor de traditioneele graan-, boter- en eieren- markten, de beschiking zal blijven houden. En wij stellen ons voor, dat wanneer de gemeente in casu de directeur van het Marktwezen aan den majoor-comman dant van de dan hier aanwezige militairen vraagt de Korenbeurs voor drie dagen vrij te geven, in verband met de landbouwten toonstelling, de commandant zeker wel be reid zal zijn de bevolking in dezen zoo veel mogelijk tegemoet te komen. Alvorens dan ook dit S. O. S. in stad en omgeving rond te zenden en een vergade ring te beleggen in verband met de .„ver dwijning" van de Korenbeurs, had men o.i. veel verstandiger gedaan er zich eerst eens van te vergewissen in hoeverre hier werkelijk van eenig gevaar g#proken zal kunnen worden. Waarschijnlijk heeft de Korenbeurs commissie voornamelijk het doel voor oogen meer contact tusschen landbouwers en middenstanders te brengen, maar zij kieze daarvoor dan niet den weg der on gemotiveerde alarmeering. DE HEER W. DE BOER f In den ouderdom van 72 jaar is gister avond in het Burgerziekenhuis te Amster dam overleden, de heer W. de Boer, oud- hoofd eener school te Den Helder, in welke gemeente hij sedert 20 Mei 1927 de vrij zinnig-democraten vertegenwoordigde in den raad. De overledene was acht jaar wethouder van onderwijs, gemeentereiniging en vischafslag te Den Helder en sinds 1935 lid van de provinciale staten van Noordhol land. De heer de Boer was gistermorgen voor een dienstreis met den eersten trein uit Den Helder vertrokken, in gezelschap v^an den heer Middendorp, directeur van de Zeevaartschool, aldaar. Reeds onder Alk maar kreeg hij een hartaanval doch des ondanks werd de reis voortgezet naar 4n»terdam. Na aankomst aldaar werd hij «Sreet naar het Burgerziekenhuis vervoerd, waar hij in den avond is overleden. OQUuftCTE VOOR HULPBEHOEVENDE BLINDEN. De vereeniging tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden van alle gezind ten, gevestigd Plantage Midder.laan 64 te Amsterdam C.hoopt haar jaarlijksche collecte te Alkmaar te houden van 10 Juni tot en met 1 Juli. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag om drie uur is het 2H-jarig dochtertje van de familie de Lange te de Rijp bij het oversteken van de Grafterbaan door een auto overreden. Het kind was op slag dood. BOUWVAKARBEIDERS EN V AC ANTIEBONNEN. Men schrijft ons: Werkende en niet-werkende alsmede in werkverschaffing zijnde bouwvakarbeiders verwijzen wü naar een bekendmaking in dit blad aangaande de controle op hun bon boekjes voor het plakken der vacantie- bonnen. Het is een bedrijfsbelang, een organisatie- belang en ook een eigenbelang als het boekje goed is afgestempeld. Dinsdagavond van 79 uur gebeurt dit in het gebouw St. Willibrord, Óudegracht 130. „Het is plicht daar heel spoedig de bonnen worden ingenomen en voor de va- cantie is dit ook noodzakelijk. Het zonnetje liet vanmorgen op zich wachten en het is net of er dan ook minder belangstellenden op onze kaasmarkt ver schijnen. Men wil de Alkmaarsche markt nu eenmaal bereiken door met kaaswimpels gepavoiseerde straten en het kleurige markt- beeld in het gouden zonlicht bewonderen en we kunnen hier voor alles zorgen al moe ten er dan ook nog veel meer kaaswimpels worden uitgestoken maar aan het al of niet aanwezig zijn van voldoende zonlicht kunnen zelfs B. en W. niets veranderen. Gezelschappen die reeds tevoren hadden besloten heden naar Alkmaar te trekken, waren natuurlijk wel present. Het wemelde er van de schoolkinderen op den leeftijd van 10 a 11 jaar. Er was een onoverzienbare rij met hier en daar een meester en een juf frouw er tusschen en omdat dat kinderleger blijkbaar nergens gesplitst mocht worden, was het een heele toer, zoowel voor den hoofdleider als voor de politie om die lange levende slang zóó door de open vakken van de markt te laten kronkelen, dat de stoet nergens vastliep en evenmin de kaasdragers in den weg kwam. Dat waren de kleine bezoekers en er wa ren er ook van grooter afmetingen. Er wa ren namelijk 32 deelnemers met 18 Hol landsche gasten in verband met het „Programme du séjour hollandais de partici- pants a 1'assembleé général de 1'association de grandes organisations nationales de tou risme". Het is te begrijpen dat men hiervoor een verkorting gezocht heeft en eenvoudig spreekt van de deelnemers van de Agot. Deze Agot-bezoekers waren natuurlijk zeer enthousiast over onze kaas, vooral over dat gedeelte van de kaas dat hun welwil lend door V.V.V. op beschuitjes werd aan geboden. Mr. J. P. Bosman, voorzitter van de V.Y.V., heeft de Agot-bezoekers rondge leid en eenigszins in de geheimen der Alk maarsche kaasmarkt ingewijd. Aanwezig was ook de heer Boreel van het Reisbureau Lindeman, dat blijkbaar deze trip georga niseerd had. Helaas schijnt het nog niet erg te willen lukken de kaasmarktbezoekers over te ha len een tocht naar het Rijk der Duizend Eilanden te maken. Misschien is de naam een beetje te sprook jesachtig en zal men meer vertrouwen in de degelijkheid van dezen tocht wekken door de bezoekers eenvoudig te vertellen dat het hier om een rondvaart door Broek op Lan- gendijk gaat. Het wil ons voorkomen, dat de diverse reisbureaux deze trip beter kun nen voorbereiden dan wanneer onze Vry- dagsche gasten er nog op de kaasmarkt toe moeten besluiten. Er was wij zouden haast vergeten, dat er op de markt behalve vreemdelingen ook nog kaas was ditmaal 112.000 K.G. aan gevoerd, waarvan de fabriekskaas 17.50 opbracht, de kleine boerenkaas 19.50 en de boerencommissiekaas 20, terwijl er een goeden handel geconstateerd werd. PROVINCIAAL ZANGERSFEEST „STEM DES VOLKS." Men verzoekt ons te berichten, dat er in het programma van het Proovinciaal Zan gersfeest dat Zondag as. in den Stedelijken Muziektuin wordt gehouden, een storende fout is geslopen. Vermeld staat n.1. dat dit programma kosteloos is. Zulks is niet het geval.-De prijs bedraagt 10 cent, waarvan hier dus nota mag worden genomen. GEVAL VAN VERVUILING OP TEXEL. Man reeds tien dagen dood op bed. Nabij de badplaats de Koog op Texel woonde sedert eenige jaren het kinderlooze echtpaar van der V., waarvan het bekend was, dat het niet zindelijk was. Het echtpaar was den laatsten tijd niet meer buiten ge zien. Alleen de bakker kwam er dan nog aan de deur. Toen hij dezer dagen een ver dachten geur waarnam, meende hij de poli tie te moeten waarschuwen. Deze stelde on middellijk een onderzoek in en kwam tot de lugubere ontdekking, dat de man dood op bed lag. De gemeentelijke geneesheer, die een onderzoek instelde, constateerde, dat de dood al tien dagen geleden moest zijn inge treden en het lijk reeds in verregaanden staat van ontbinding verkeerde. De zonderlinge vrouw had al dien tijd op een stoel bij het bed doorgebracht. Het lijk is naar den Burg vervoerd en al daar op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. De vrouw werd ondergebracht in het ge sticht van weldadigheid. Reeds meermalen was het echtpaar een plaats in het gesticht aangeboden, doch het had dit steeds gewei gerd. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, av. 8 uur, hoofdnum mer De rebel van Texas (avonturen); hoofd rollen Joan Bennett en Randolph Scott. Toe gang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, av. 8 uur, hoofdnummer Kerels van de Cavalerie (rom.); hoofdrollen James Gleason, H. B. Warner, Ruth Don- nelly, Neil Hamilton e.a. Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 10 Juni. Hotel Nassau-Bergen te Bergen aan Zee, dansmuziek Carlo Margaroli's band. Zondag 11 Juni. 2 en 7.30 uur, Sted. Muziektuin, jubileum zangersfeest „De Stem des Volks". VORSTSCHADE EN DROOGTE BEDREIGEN DEN AARDBEIENOOGST. De vooruitzichten zijn somber. Men schrijft ons uit Beverwijk: De belangrijke schade, die de vorst in den afgeloopen winter aan het aardbeiengewas heeft berokkend en de langdurige periode van droogte, welke wij thans doormaken, hebben de vooruitzichten voor den komen den aardbeienoogst verre van gunstig ge maakt, met name de Dutch Evern en de latere soort Jacunda of Amazone, hebben zeer ernstig met gebrek aan water te kampen. Deze planten hadden toch al veel moeite zich eenigszins van de vorstschade te her stellen, een schade, die vooral zetelde in het wortelgestel. Het gewas is daardoor „los" komen te staan en de droogte is natuurlijk geenszins bevorderlijk voor het herstel. Wel is reeds gebleken, dat de „Moulin Rouge" het beste weerstand aan de koude heeft geboden. Maar in geheel Kennemer- land „snakt" het aardbeiengewas naar water en wanneer dit niet spoedig en overvloedig komt, zal er van den oogst niet veel terecht komen. Blijft deze droge periode aanhouden, dan zal het beschot van den oogst nog niet de helft bedragen van de normale opbrengst. De vruchten kunnen niet zetten; zy blijven dus klein en bovendien gaat het rijpings proces te snel. Dan zal de pluk in één keer afgeloopen zyn, vooral op de hoogere gron den. De velden, die „op den wind" lagen, hadden 't in den strengen winter bijzonder zwaar te verantwoorden. Op deze plaatsen zyn de tuinders er meestal toe overgegaan om het gewas te verwijderen, teneinde den grond voor andere teelten productief te maken. Maar algemeen is dit verschijnsel toch niet. Veelal neemt men een afwach tende houding aan in de hoop, dat er nog iets van terecht zal komen. Dat dit „iets" ver beneden de oogstresultaten van vorig jaar zal blijven is wel zeker. Zelfs wanneer de pluk daarvan de helft zou zijn, dan zal de regen geen week meer op zich moeten laten wachten. Is dit wel het geval, dan moet voor een herhaling van de bedroevende oogstresul taten in 1923 worden gevreesd, die toen een gevolg waren van koud, schraal weer in het voorjaar, gevolgd door een periode van tropische temperaturen. Ook in andere aardbeiencentra van ons land is de toestand niet beter. Dit is voor de tuinders in Kennemerland natuurlijk een schrale troost. Alleen kan het tot gevolg hebben, dat de markt voor aardbeien aan zienlijk hooger zal liggen dan de laatste jaren het geval was. Maar dit kan de voor uitzichten voor den oogst 1939 er niet beter op maken. Daarvoor zou het woord van de echte Kennemertuinders in vervulling moeten gaan, alle andere mooiweer-belangen ten spijt, namelijk „zes dagen regen en den zevenden dag een betrokken lucht!" VERGEET-MIJ-NIET-DAG TEN BATE VAN DE TOEVALLIJDERS. Men schrijft ons: In het belang van de ruim 500 lijders en lijderessen aan vallende ziekte, welke in de zoo bekende stichtingen „Meer-en-Bosch" te Heemstede en „Bethesda-Sarepta" te Haar lem een vriendelijke verzorging en een kundige medische behandeling vinden, wordt op Zaterdag 10 Juni een bloempjes dag gehouden, waarbij een Vergeet-mij- nietje te koop zal worden aangeboden. Honderden van deze beklagenswaardige zieken van alle gezindten en uit alle pro vincies van ons Vaderland vinden in deze mooie inrichtingen een uitnemende verple ging, een goede verzorging en, indien noo- dig, een vriendelijk tehuis. Juist in deze benarde tijdsomstandighe den komen van alle kanten aanvragen tot opname binnen en wordt allerwege hulp ge vraagd, maar de middelen om aan die drin gende verzoeken te voldoen dienen aan zienlijk te worden uitgebreid; dan alleen kunnen deze stichtingen het zegenrijke werk met kracht blijven voortze'tten. Temeer, waar in den laatsten tijd door meerdere doeltreffende medicijnen het aantal toevallen der patiënten met meer dan 50 pCt. is verminderd en de genezingskan sen dus belangrijk grooter geworden zijn, mag dit omvangrijk werk door gebrek aan middelen niet worden belemmerd in zijn groei. In het bovenstaande schuilt een be wijs, dat de Epileptie, of vallende ziekte, waarvan men vroeger meende, dat zij on geneeslijk was, nu toch wijkt voor de door ernstig onderzoek en met groote moeite ge vonden behandelingsmethoden. Daar daagt hoop voor den lijder aan val lende ziekte! Help krachtig mede de gene zingskansen voor de duizenden en nog eens Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Half tot zwaar bewolkt, overwegend droog, weinig verandering in temperatuur, zwakke tot ma tige noordelijke tot westelijke wind. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 21.46 tot 4.09 uur licht op. duizenden aan deze ziekte lijdende kranken in verrassende feiten om te zetten! Daar deze vermaarde stichtingen geen staatshulp genieten, zijn zij grootendeels op hulp der particuliere weldadigheid aange wezen. Ga dus niet aan hen, die geheel belange loos straks uw gave voor dit sympathieke doel vragen, voorbij zonder met vreugde uw bijdrage te offeren! Collectanten kunnen zich opgeven gebouw Waakt en Bidt, Laat 217. MEDAILLE TOEGEKEND. Bij K.B. van 29 April 1939 is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbon den eere-medaille, in brons, aan G. Visser, kaasknecht bij K. H. de Jong's Exporthan- del N.V., te Hoorn. OPENING FLANDRIA. In aansluiting aan de gister gegeven be schrijving van de opening van de nieuwe zaak Plandria in de Langestraat, verzoekt men ons er nog op te willen wijzen, dat het keurige timmerwerk afkomstig is van den heer Mooy en dat de Kodak-maatschappij voor de Neonlichtreclame gezorgd heeft. DE EERSTE TUINBOONEN. Heden zijn aan de Alkm. Export veiling de eerste tuinboonen aangevoerd, en wel door den heer J. Hollenberg uit Bergen. TENTOONSTELLING DJt.W. Met film .Rennen in drie wereld- deelen". De groote zaal van de Harmonie was gis ter voor een deel ingenomen door eenige nieuwe auto's van het merk D.K.W., waar van de heer Jan Moejes te Heerhugowaard de hoofdvertegenwoordiging voor deze environs hoeft. De foyer was zoo goed als geheel bezet door een kleine twintig motor rijwielen van hetzelfde fabrikaat, in ver schillende prijzen en uitvoeringen en van zeer uiteenloopende grootte en kracht. Maar in één opzicht stemden zoowel de auto's als de motoren overeen: zij demonstreerden hoe en wat de D.K.W.-fabrieken leveren, d.w.z. een product, waaraan de bezitter veel genoegen kan beleven, omdat de afwerking solide en betrouwbaar is, waarvoor de zware beproevingen, waaraan elke wager. vóór de aflevering wordt onderworpen, een waarborg is. De verschillende bezoekers (er waren er van zeer uiteenloopenden leeftijd) waren zonder uitzondering enthousiast over het geen te zien werd gegeven, terwijl boven dien nog alle gewenschte toelichtingen wer den verstrekt aan hen, die niet voldoende hadden aan de uitgebreide collectie bro chures en prijscouranten, die op de tafels was gedeponeerd. In de geluidsfilm „Rennen in drie wereld- deelen" werden nog de kwaliteiten van het D.K.W.-fabrikaat te aanschouwen gegeven Deze van smalfilmopnamen voor de Auto- Unionfabriek samengestelde film gaf span nende races weer van auto's en motoren in wedstrijden, verreden in Europa, Amerika en Afrika. En telkens was het de D.K.W., die met de prijzen ging strijken en records brak, zoowel op de vlakke renbaan als op ongebaande wegen, waarbij over boomstrui ken, door zand en water en diepe kuilen moest worden gereden. Uit alles bleek wel de rijders weten het trouwens reeds! dat de D.K.W. een vergelijking met andere merken niet be hoeft te vreezen. ONZE POSTVLUCHTEN. Uitreis: Torenvalk te Bandoeng; Valk te Karachi; Pelikaan te Athene. Thuisreis: Gier te Jodhpoer; Zilverreiger te Medan; Emoe op Schiphol. Sedert onheugelijke tijden worden w hjke en moeilijke voeten behandel"* heete zoutwaterbaden. De K Zoutindustrie heeft nn _-0a\ Zoutindustrie heeft nu een C'jA handel gebracht, dat een nöe k uitwerking heeft dan gewoon z 0u t koolzuurhoudende, naar dennen eeur'^ BADZO. BADZO-voerbaden g* weldaad voor: vermoeide voeten zwollen voeten - transpireerendelÜ ten - wintervoeten - eeltvormine Z likdoorns. 6 a De huid krijgt nieuw leven, wordt soepel en sterk. Badzo-voetbaden openen de poriën en verbeteren de bloedcirculatie. Eénpak Badzo van 1 K.G. (*20cm)k voldoende voor 3*4 voetbaden. VerhieL» bij alle Apotheken en erkende Dnpou. Voor kuipbaden: pakken van 3 KG. 45 ct, N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOKEIO Een Nederlandsche in Lambarm, „Hervromd Nederland" van 8 Juni publi ceert een brief van zuster Marie Lagendijk, een Nederlandsche vrouw, die thans werkt in het ziekenhuis van prof. Schweitzer ia Lambarene. Terecht merkt de redactie op, dat zuster Lagendijk een levend voorbeeld is van den ondernemingsgeest, die ook thans nog in de Hollanders leeft. Vee! moeilijkheden had de Rotterdamsche te overwinnen, eer zij bevoegd was naar Lambarene te gaan. Nu zij daar eenmaal is, bewondert zij het werk van prof. Schweitzer nog meer dan zjj het te voren door de lezing van zijn boeken had gedaan Aan den brief van zuster Marie ontleen® wij: „Ik kan wel zeggen, dat ieder, die hier voor het eerst voet aan wal zet, de handen vol bewondering in elkaar slaat en zegt: b het mogelijk, dat werkelijk één persoon, met name dr. Albert Schweitzer dit zie kenhuis heeft opgericht". De schrijf»® vertelt verder van de eerste indrukken, die zij van Lamberene ontving. Prof. Schweit zer zelf voegde een briefje bij het ver van zuster Marie, waarin hij zegt zich zeer verheugt over haar goedé W- GEBOREN: Geertruida M. Th., d. van Hen bus j, Op de Weegh en M. van Riet. - Jay t z. van Johannes P. A. Stroomer en RJ Koop. ONDERTROUWD: - Pieter G. Stikker en ^„Ke;isêr,- Nicolaas de Voogd en Nellie H. Dirk Offenberg en Adriana r. Hilbertu5 Klaas Poeze en Hester Phaff. johan- Zinger en Karoline Th. Verver a. nes A. M. Huijbers en Petronella OVERLEDEN: Iebeltje J. Smith, oud 4 maanden. WINKELSLUITINGSWET liI00S BURGEMEESTER en VM beslui- van ALKMAAR hebben by hun van heden aan het Bestuui erjanflcit deeling Alkmaar van het ni Padvindersgilde, alhier, ontheR** der leend van de verbodsotp ter- Winkelsluitingswet 1930, a- diversf behoeve van den verkoop versnaperingen tijdens <ier- in het clubhuis aan de Wh» of zooverre dat dez|.tErdAG geschieden op ZATE i2Uuf. ...■Mn des namiddags 10 - Alkmaar, 8 Juni 1939. voort106®. Burgemeester en Wethou r F H. VAN KINSCHOT, B^rg A. KOELMA, Secretaris. ~ÜNS DRUKWERK uit! ziet er A DRUKKERIJ N.V. HERMS CD» alhier, in zal mogen JUNI a s ALKMAARSCHE COURANT-

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2