LAATSTE BERICHTEN. Latijnsche broederschap een legende. Aldus de „Popoio d'ltalia". NIEUWE NIEDORP OUDE NIEDORP BROEK OP LANGENDIJK HEERHUGOWAARD BERGEN KOEDIJK EGMOND AAN ZEE HEILOO TVEEDE BLAD REIZEN IX EIGEN LAND. Voor de campagne, welke de Haagsehe V. V. V. op 15 Juni zal inzetten ter bevor dering van het reizen in eigen land, be staat reeds nu groote belangstelling. Een groot aantal journalisten uit het geheele land is uitgenoodigd voor een conferentie in Scheveningen op 13 Juni B-S., waarbij een indruk zal worden gege ven van den grooten opzet, welke aan deze campagne ten grondslag ligt. De Nederlandsehe Spoorwegen en de Haagsehe Tramweg Maatschappij, die in deze campagne in ruime mate deelnemen, hebben voor dien dag belangrijke facili teiten verleend Een belangrijk onderdeel van de Zo- mercampagne der Haagsehe V. V. V. vormt de couponkaart, welke van 14 Juni tot 30 September voor een gering bedrag aan nagenoeg alle stations der N. S. be schikbaar zal worden gesteld. Deze cou ponkaart bevat een groot aantal coupons, welke even zoovele verrassingen vormen voor de duizenden Nederlanders, die de zen zomer een bezoek aan Den Haag en Scheveningen zullen brengen. VAN EEN KAR GEVALLEN EN OP SLAG GEDOOD. Gisteren reed de 35-jarige landbouwer L. Bijlmaker uit Heel (L.) met paard en wagen naar het veld, om zijn aardappelen te bespuiten tegen den coloradokever. Onderweg passeerde hem een militaire motorfiets. Het paard schrok en B. viel, bij zijn poging om het paard in bedwang te houden, van de kar. Hij kwam zoo on gelukkig op den weg terecht, dat hij bewusteloos bleef liggen. De militair, die het ongeluk bemerkte, haalde onmiddel lijk geestelijke- en geneeskundige hulp. Deze mocht echter niet meer baten, want het bleek, dat B. bij zijn val een halswer vel had gebroken en vrijwel op slag ge dood was. B. was gehuwd. GEEN KOLEXSCHAARSCHTE TE VERWACHTEN, ALDUS DE MINISTER. Op de vragen van den heer Wijnkoop (C. P. N.) in verband met den te verwach ten achterstand in den aanvoer van huis brandkolen heeft de minister van Econo mische Zaken als volgt geantwoord: Het is den minister niet gebleken, dat de handel voor het nieuwe kolen jaar 1 April 1939 tot 1 April 1940 bij de Limburgsche steenkolen mijnen in het algemeen belangrijk kleinere hoeveelheden zou kunnen betrekken dan. in het vorige kolenjaar. Wel bestaan er moei lijkheden ten aanzien van de levering van enkele soorten huisbrundkolen, omdat de vraag naar deze soorten in den laatsten tijd sterk is toegenomen, doch de levering van huisbrand als geheel genomen heeft, naar den minister is gebleken, tot nog toe een normaal verloop. Hierbij dient in aanmer king te worden genomen, dat de vraag naar deze brandstof bij het begin van het nieuwe kolenjaar steeds groot is, in verband met de alsdan ingaande prijsreducties. Hiermede is tevens de tweede zinsnede van deze vraag beantwoord. Aangezien in het contingent voor Belgi sche huisbrandkolen geen wijziging is ge komen, is net ook niet juist, dat aan de im porteurs minder consenten zouden worden verstrekt dan vorig jaar om dezen tijd. Zulks blijkt overigens K>k uit den invoer, die blijkens de handelsstatistiek in de eerste 4 maanden van dit jaar circa 20 pet. hooger was dan in het overeenkomstig tijdvak van 1938. Zooals de situatie zich thans laat aanzien, bestaat er voor den minister geen aan leiding om te vreezen. dat een eventueele achterstand in den aanvoer van huisbrand kolen in het najaar van zoodanigen omvang zal worden, dat een schaarschte in den winter daarvan het gevolg zyn. Gezien het bovenstaande acht de minister geen dringende noodzaak voor verruiming van de invcermogelijkheid van huisbrand uit België aanwezig. De vraagstukken, ver bonden aan de kolenvoorziening van Neder land, hebben sinds geruim en tijd zijn bij zondere aandacht. In het oog dient te worden gehouden, dat verschillende factoren van handelspolitieken aard invloed kunnen uitoefenen op de vraag, hoe groot de invoermogeltjkheid van steen kolen uit een bepaald land dient te zijn. Uitslaande brand te Den Haag. - Gister middag is brand uitgebroken in de opslag plaats van de N.V. Gebr. Dinkhuijsen, aan de Zuid Binnensingel te Den Haag. De brand is ontstaan in een opslagplaats van oude kartonnen kokers, gummibanden, lom pen, enz. Personeel ontdekt een begin van brand en waarschuwde oogenblikkelijk de brandweer, die spoedig met 2 spuiten aan wezig was. Het vuur werd met 5 slangen bestreden. Daar er gevaar bestaat voor uitbreiding van den brand aan de zijde van de Prinsen gracht is ook aan die zijde een brandspuit gearriveerd, om van daar af de vlammen aan te pakken. Het brandende materiaal ontwikkelt bui tengewoon veel rcok, zoodat het werk van de brandweer zeer wordt bemoeilijkt. De brand heeft gedurende eenigen tyd ook verschillende perceelen aan de zijde van de Prinsegracht in gevaar gebracht. In dit zeer oude gedeelte van Den Haag zijn de woningen dicht opeen gebouwd, zoodat men uitbreiding van den brand vreesde. De brandweer legde aan de zijde van den sin gel vijf slangen uit. terwijl aan de zijde van de Prinsegracht met drie spuiten water werd gegeven. Men kon evenwel niet ver hinderen, dat een tweede opslagplaats voor een deel uitbrandde. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat vonken uit den schoorsteen van de ver brandingsketel. welke op het terrein stond, zijn gevlogen en zich aan de daar aanwezige papieren balen hebben medegedeeld. Er zijn 50 balen papier verbrand. (ONGECORRIGEERD). DOODELIJK .MOTORONGEVAL BU VEGHEL. Vannacht is nabij sluis vier der Zuid- vt illemsvaart onder de gemeente VegheL de 26-jarige motorrijder H. Smeets uit Vught, met zijn motor op een vijftal wandelaars, dat midden op den weg liep. gereden. Smeet? kwam te vallen en werd met een schedel- fractuur opgenomen en naar het ziekenhuis te Veghel overgebracht, waar hij in den loop van den nacht is overleden. By de aan rijding werd nog gewond mej. IC, die slechts een lichte hoofdwonde en kleerscheuren op liep. GROOTE BOERDERUBRAXD TE VELP. Gistermiddag ies te Velp naby Grave een brand uitgebroken in de grootste boerderij van bet dorp, bewoond door de familie Gys- bers. De brand, welke in het achterhuis was ontstaan, werd door den sterken wind aangewakkerd en in een minimum van tijd stond de boerdery in lichter laaie. De brandweer stond machteloos tegen over het vuur, zoodat het geheele gebouw verloren ging. Slechts eenig huisraad werd gered. Ht gedupeerde gezin bestaat uit man, vrouw n vijftien kinderen, waarvan er elf in de ouderlijke woning verbleven, toen de brand uitbrak. Zy konden echter nog tijdig worden ge red. By familie en buren hebben zy onder dak gevonden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt slechts gedeel telijk de schade. KINDJE ONDER AUTO GEKROPEN EN OVERREDEN. Gistermorgen is te Nieuwer-Amstel. een kindje van zestien maanden van den bakker Westerbos. in de garage onder een bestel auto gekropen, zonder dat dit door iemand werd bemerkt. Bij het uitrijden van den wagen is het jongetje ernstig gewond. Het ventje werd naar het OL. Vrouwe-gasthuis vervoerd, waar het vanochtend is overleden. ALGEMEENE NEDERLAXDSCHE VERKEERSFEDERATIE. In hotel Wlttebrug te Den Haag is giste ren de Algemeene Nederlandsehe Verkeers- federatie, waarin de voornaamste instellin gen en organisaties op het gebied van ver keer, handel en industrie, land- en tuinbouw zyn vertegenwoordigd, onder leiding van haar voorzitter, mr. W. J. van Balen, in ledenvergadering bijeen geweest. In zyn rede zeide de voorzitter o.a., dat het verkeerefront zoo breed mogeiyk moet worden uitgebouwd, waardoor niet alleen het prestige der verkeersfederatie, doch ook haar effectieve werkkracht wordt verhoogd. Overleg is noodig tusschen diverse ver- keers groepen onderling, maar ook tusschen vervoerders en verladers, kortom tusschen allen, die met het vervoer in aanraking komen. Wy zyn geen vijander van een gezond spoorwegverkeer, doch wy zien in plaats van een verouderd bedrijf dat zich in stand tracht te houden op kosten van anderen, liever een gesaneerd spoorwegnet, dat zich tot vlotte prestaties in staat toont. Thans is een herziening van de belasting op auto's aangekondigd. De voorgestelde wij zigingen kunnen ons nog niet geheel be vredigen, maar tenminste kunnen wy hierin een stap op den goeden weg zien. Het wetsontwerp betreffende het perso nenvervoer is thans door de Tweede Kamer aangenomen, hetgeen overigens te voorzien was. Het vergunningsstelsel is gehandhaafd, maar tenminste is voor het criterium van vergunningverleening aan de overheid een wenk gegeven om niet al te stroef te zyn. De actie der wilde bussen heeft tenmin ste deze goede zijde gehad, dat nogmaals duideiyk is aangetoond hoeveel nieuw ver keer er nog te scheppen valt, en hoe ave rechts het is, een spontaan opkomend ver keer kunstmatig te willen beknotten. De heer Plesman zeide o m.: De luchtweg ls een byzondere weg die groote perspec tieven opent. Hy vergt buiten de vlieg velden geen aanleg- en onderhoudskosten en biedt de gelegenheid snel van midden- land tot middenland te gaan, zooals de mo- torweg te lande van huis tot huis. Alleen weersomstandigheden kunnen he* gebruik van den luchtweg nog eenigermate belem meren, maar er wordt hard gewerkt om dit eenige bezwaar tot een minimum te be perken. Spr. vestigde de aandacht op de regel matigheid van het luchtverkeer, welke voor de K. L. M.-diensten nagenoeg 100 be draagt. In 1919 opgericht begon de K. L. M. in 1920 met haar exploitatie hier te lande en vier jaren later met den regelmatigen dienst op Ned.-Indië. Over enkele jaren zal de K. L M. een dergelijken dienst over Portojraja naar Paramaribo exploiteeren. Indien de actieradius grooter kan wor den gemaakt, dan kunnen benzine-stations worden overgeslagen en dan kan de af- stad naar Indië, die hemelsbreed 11.000 KM. bedraagt, in korte ren tyd worden af gelegd. voornamelyk omdat op den vlieg- afstand van 14.200 K.M. dan aanmerkelijk kan worden ingewonnen. In een afzienbare toekomst rekent de K L. M. op het afleggen van den afstand Am sterdamBatavia in ruim een etmaal. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ N.V. HEKMS. CüSTER fc ZN. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3329. In een artikel gewijd aan het werk van Ettore Rota „Italië en Frankrijk in de ge schiedenis" schrijft de ..Popoio d'ltalia", dat het werk definitief is wat betreft de „legen de" der Latynsche broederschap, welke als een werkelijke leugen moet worden bestem peld. De schryver van het artikel steunt de in bet werk opgeworpen stelling, dat Frank- ryk in de vorige eeuw een nog kwaad aardiger vijand voor Italië in diens stryd voor de eenheid is geweest, dan Oostenrijk. De politieke en diplomatieke betrekkingen, zoo vervolgd het blad, kunnen verbeteren of verslechteren, maar de historische betrek kingen blijven wat ze zyn. De eeuwige richtsnoer van Frankrijk is geweest een hinderpaal op te werpen naar de oprichting van groote staten aan zijn grenzen, of. wanneer ze zyn opgericht de beteekenia daarvan te verkleinen, ze te on derwerpen en zoo mogelijk te vernietigen. De conclusie, welke uit het werk van Rota getrokken moet worden ia deze. Fransch Italiaansche geschil een fundamenteel con trast ia van leven en dood en dat Italië geen politiek kan voeren dan die der ver sterking van zyn grenzen en der voorbe reiding op alle gebeurteniasen. SCHOUWBURG IN MADRID VERWOEST. Gisteravond is een voorraad ontplofbare stoffen welke in den Koninklijken Schouw burg te Madrid waren opgeslagen per ongeluk geëxplodeerd. Drie soldaten wer den ernstig, en een tiental voorbygangers licht gewond. Er ontstond een brand welke op de belcnde perceelen oversloeg. De schouwburg werd volkomen verwoest. 18 DOODEN OP EEN BRUILOFT. Gedurende een Chineeschc bruilofts partij ty Sjanghai is een ontzettend onge luk gebeurd waarby 18 Chineezen waar onder de taruid, 2ijn omgekomen. De bruiloft zou eerst gevierd worden ln de Fransche concessie, maar op het laatste oogenblik werden twee huizen in het vluchtelingendistrict Nantao er voor uit gekozen .De huizen hadden gedurende de Chineesch-Japansche vijandelijkheden van 1937 veel geleden maar waren gerestau reerd Alles was voor het feest gereed, toen de perceelen zonder dat iets tevoren er op wees, plotseling Instortten. Mannen, vrouwen en kinderen werden onder de instortende muren bedolven. De bruide gom, een 26-jarige jongeman, erd later bewusteloos aangetroffen naast zijn bruid, een 17-jarlg meisje, dat op slag gedood was. Een groote menigte vluchtelingen was van het ongelijk getuige, daar zij belang stelden in hgt huweiyk, dat het eerste was in het district Nanta sedert de Japansche bezetting van Sjanghai. Jkovinciaal Hieuuxs OPDRACHT VAN EXGELSCHE REGEERING VOOR XEDERLAXDSCHEX SLEEPDIENST. Aan L. Smit en Co.'s internationale sleep dienst te Rotterdam is door de Engelsche re geering de cpdracht verstrekt tot het slee pen van een dryvend droogdok van 31000 ton van Portsmouth naar het Oostelyk Mid- dellandsche Zee-gebied. Het transport, dat in het einde van deze maand een aanvang zal nemen, wordt uitgevoerd door de sleep- booten „Zwarte Zee", „Thames" en „Witte Zee". Een nat pak. Dezer dagen stond de knecht van bakker Wyn met zyn bakfiets aan den Wateringskant. Dat is een aardig karretje dacht P. G., daar zou ik gemakkelijk eens een toertje op kunnen maken. Hy kon ten slotte de verleiding niet weerstaan en sprong op het zadel, vast van plan zyn kunnen eens te laten zien en er eens flink de race in te zetten. Maar o wee, hy had de kunst om met een bakfiets te rijden wat al te licht opge vat en hij kwam dan ook niet verder dan enkele meters en dook toen met bakfiets en al pardoes de fingsloot in. Met eenige hulp was het spul weer spoedig op den wal gehaald en kon de bakker met zyn waterbrood naar huis gaan en van de schade zal G. zeer zeker later wel hooren. By de alhier gehouden stemming voor den nieuw te verkiezen gemeenteraad behaalde de Roomsch-Katholieke party 405 geldige stemmen, terwijl de Pro- testantsche party er 225 behaalde. Tengevolge van dezen minder goeden uitslag der laatste party behaalde deze 1 zetel minder dan in 1935. R.K. dus thans 5 en Prot. 2 zetels (4-3). Voor de R.K. zyn gekozen de heeren: W. Kolkman, J. Bakker, P. A. Broersen, A. S. Groot en W. H. Bierman. Voor de Prot. J. van Zoonen en G. de Heer. DE BURGEMEESTERSVACATL'RE TE PURMEREND. Byna honderd sollicitanten. De Prov. N. H. Crt. schrijft: Naar het vacante ambt van burgemees ter van Purmerend hebben zich byna honderd sollicitanten aangemeld. Vermeldde nu ai weer geruimen tyd ge leden het gerucht, dat een aantal burge meesters uit deze omgeving naar Pur- merends burgemeestersambt mededong sedert is ons bekend geworden, dat dit niet het geval is met de heeren Van Oor schot, burgemeester van Ilpendam en Kik kert, burgemeester van Beemster. Wy vermelden dit. omdat deze beide heeren af en toe wel als zeer ernstig in aanmerking Komende candidaten zyn genoemd. Er verluidt, dat zich onder de vele sol licitanten een aantal burgemeesters en secretarissen van gemeenten uit Noordhol land bevindt, ook elders dan uit de naaste omgeving van Purmerend. Ook moeten vele burgemeesters, secretarissen en se cretarieambtenaren uit andere provinciën solLciteeren. Vrijdag zyn de eerste vreemdelingen, een tiental van verschillende nationaliteit, op bezoek geweest in het land der duizend eilanden. Het loopt nog niet druk. Uitstapje Zusterkring. Donderdag maakte de zosterkring „Odith" een uitstapje naar „de Vonk te Noord wij kerhout. thans zeer in trek by ver schillende vereenigingen. Te negen uur werd vertrokken vanaf station Heerhugowaard naar Haarlem, waar een autobus bet gezelschap wachtte, om het naar de Vonk" te vervoeren. Langs verscheidene kronkelwegen werd om ongeveer elf uur het doel van den tocht bereikt, en een er- frissching genoten. Nadat allen in de vergaderzaal bijeengekomen waren, werd door de directrice, mevr. Bealde, een uitleg gegeven van het eigenlijke werk, da*, „de Vonk" beoogt, nJ. internaat voor werkloo- zen, voor vrouwen van werkloozen, kinder groepen. muziekleeraars. enz. Oorspronke lijk is het opgericht door mej. Knappert, leidster van het Leidsche Volkshuis. De ver gaderzaal met stoelen en banken, de keu ken en nog enkele gedeelten zijn door de werkloozen zelf bygebouwd. Het geheel is artistiek afgewerkt, op de bovenverdieping is geen enkele deur in precies dezelfde kleurvolgorde. men heeft op zeer kunst zinnige wij ze een effectvolle kleurschakee- ring te voorschijn weten te roepen. Het ge heel bevat 50 k 60 slaapplaatsen. Was het oorspronkelijk een neutrale instelling, lang zamerhand is men tot de idee gekomen, een religieusen grondslag vast te leggen. De vereeniglng Woodbrookers te Barchem Hol land heeft zich uereid verklaard het beheer over te nemen. Allerlei Inrichtingen worden er evenwel vertegenwoordigd, van ortho doxe tot roomschfezinden. Financieel wordt de inrichting in «»and gehouden door rUks- subsidie. kerkelUke groepen worden ge steund door de kerk. betere groepen dragen zelf in de kosten by. Dat „de Jeugd" zich ook nog wist te ver maken. bleek hiiruit, dat de meesten wel gemoed rondhuppelden by verschillende ge zelschapsspelen. Nadat het eerste deel van het programma was afgewerkt, werd des middags naar Noordwyk-Binnen en Noord- wijk aan Zee gereden, waar genoten werd van het breede strand en de heeriyke zee lucht. Om vijf uur vunrt een gemeenschap pelijke koffiemaaltijd plaats in „de Vonk", waarna om zeven uur de terugtocht werd aanvaard. Van tevoren kwamen allen we derom in de groote zaal byeen en werd de directrice dank gebracht voor hare ont vangst door het zingen van het bondaliei de Kerkepoort". Behouden en wel kwam het gezelschap on» negen uur te Heerhugowaard aan. waar de anders zoo stille stat:onsweg vol kleuren 1.' en was. Hoopvol gaat de Zusterkring nu weer sparen voor een ni°uw reisje, en me nige aangeneme herinnering zal ons ln ge dachtenis blyvei.. Vcor het te 's-Gravenhage gehouden exa men voor vcorbereldend onderwijs (kleu terzorg) akte A is o.a. geslaagd mej. H. van Gulik te Bergen. De secretaris Ls tevens ontvanger. Bij K B. is bepaald, dat met ingang van 20 Juni 1939 de gemeente Koedyk wordt aangewezen als gemeente, waar de bedie ning van secretarie en die van ontvanger door denzelfden perse on worden bekleed. Gouden bruiloft. Op 17 Juni a.s. herdenkt het echtpaar C. Hartog en A. HartogIJfs den dag dat zij vóór 50 jaar in het huweiyk traden. Het gouden bruidspaar, dat nog een goede gezondheid geniet, is in dien tijd steeds inwoner dezer plaats geweest en is gezegend met 5 kinderen. Het zal dit echtpaar dien dag niet aan belangstelling ontbreken. „Winden waaien door de duinen". Met veel succes heeft de vereenlging van jonge oud-katholleken Vroom, Vry en Biy Donderdagavond in het verenigings gebouw de revue „Winden waaien door de duinen" opgevoerd. De voorzitter der vereeniglng, kapelaan E. Wyker, heette de aanwezigen by de op voering van de première dezer revue wel kom. In het byzonder gold dit welkom bur gemeester Eyma, die de inhoud der revue wel uit het hart gegrepen zou zyn. Immers deze revue is een roep om behoud der na tuur en vestigt de aandacht op het mooie bezit, dat wy in de duinen hebben. Jam mer was het. dat mej. R. Dekker, die enke le solo-dansen zou uitvoeren, door een on geval niet zou kunnen optreden. Men had hierin echter zoo goed mogelijk voorzien. Hy wenschte tenslotte allen een genoegly- ken avond. In vlot tempo werd hierna de revue ten tooneele gebracht. De schryver, de heer J. C. Bosdriesz uit den Haag. heeft te Egmond aan Zee een reputatie op te houden. Im mers. het is reeds de 4de revue die hy ge schreven heeft, die te Egmond aan Zee wordt opgevoerd. Wederom is hy er in ge slaagd van deze revue een boeiend geheel te maken. Het is een pleidooi voor het on gerept behoud van onze blonde duinen, dat telkens op pakkende wyze de schoonheid van de duinstreek doet uitkomen en de liefde voor de duinflora en fauna aanwak kert, zonder een oogenblik vervelend te worden. Daarvoor zorgt de noodige afwis seling op het eigenlijke thema, een bezoek aan de maan. een liefdesgeschiedenis en wat dies meer zy. De heeren A. Dekker en J. Stam vervul den in deze revue de komische rollen. Zy hadden een moeilijke taak, want het Eg- mondsche publiek is in dit opzicht ver wend, vooral door de onnavolgbare wyze, waarop in vorige revues de heer Groen dit gedeelte verzorgde. Niettemin werd hun optreden een succes en 't doet voor de toe komst het beste verwachten. Te roemen viel ook weer het goede spel van den heer B van Pel. als vader Talstra en meer nog als Copemicus, koning der maan. Uitste kend bezet waren ook de zangnummers door mej. N. van Duin en den heer P. Zwart. En hoewel mej. R. Dekker dezen avond niet bij kon wonen, getuigden toen de onder haar leiding ingestudeerde dans- nummers. -die buitengewoon gracieus en correct werden uitgevoerd, van haar kun nen Vooral de hazendans en de vlinder- dans verwierven terecht een stormachtig applaus. Coetumes en tooneelaankleeding waren ditmaal nog beter verzorgd dan ooit tevo ren. Dit valt te meer op, waar alles eigen werk is en dus wel een sprekend getuige nis aflegt van de animo, waarmede allen zich aan hun taak geven. Zoo kunnen zoowel de schryver, als de medewerkenden over dezen avond tevreden zijn. Het publiek was enthousiast en zong met bravour de verschillende refreins mee. Geen wonder, dat de tijdens de pauze ge houden verloting een groot succes werd. Een aardig idéé was het, in de sfeer der revue, hiervoor als prys ook beschikbaar *e stellen een kaart voor vrye wandeling in de duinen. Pastoor van Zanten huldigde na afloop den populairen schryver Bosdriesz voor hetgeen hy in deze revue weder geboden had en vertrouwde, dat hy de eerste opvoe ring van zyn geesteskind met genoegen be leefd zou hebben, terwyi hy alle medewer kenden dankte voor de uitstekende wijze waarop zy zich van hun taak gekweten hadden. Namens alle medespelenden huldigde mej. Tr. van den Berg kapelaan E. Wyker, die de regie had en bood hem bloemen aan. Het mlddernachtelyk uur was intusschen aangebroken, hetgeen velen niet weerhield nog geruimen tyd op een gezellig bal by een te blyven. Het "plan bestaat, dezen zomer de revue ook eenige malen op te voeren voor de badgaaten. Wy twyfelen er niet aan of ook deze opvoeringen zullen een groot succes worden en de vreemdelingen versteld doen staan van hetgeen de Egmondsche ingeze tenen op dit gebied presteeren. Groote belangstelling voor de ver kiezing op 14 Juni u. Zoo zachtjes aan ia de 14e Juni, de groote dag der gemeenteraadsverkiezing in het zicht. En sinds een paar weken is men eiknnder aan het bestoken. De rijmelaars hebben sich van hun „taak" gekweten op een wijze waar de kiezer die „niet aan po litiek" doet, den neus voor ophaalt of har telijk lacht. We kregen al verklezingscou- ranien en circulaires en de noodige aanbe velingen ven de candidaten aan de publieke borden. Vrijdag hebben we een rydende reclame gekregen voor de „wilde" ïyit- Kostelijk. Een rustige beschouwing geeft de vryzinnig-democratische party. De s.d.a.p. laat bijna alle partyen de revue passeeren en „Gemeentebelang", de grootste vyand van den heer Keesman, krijgt een beste beurt. Maar dit kan men wel uit hun ver kiezingsreclame lezen, hun partij is natuur lijk de beste! De r.k. zwygen. Alleen het Vrydag verschynend parochieblad geeft een zakeiyke uiteenzetting hoe men moet kie zen voor de Staatsparty. Ook de „wilde" katholieken zwijgen. WUt men zuinig finan cieel beheer, dan moet men by Gemeente belang zijn. De onderlinge verdeeldheid komt tot uiting in de Ujsten 3 en 7 en een aanbeveling van de afzonderlijke candida ten op één lyst, wijst wel op verdeeldheid. Misschien wachten ons nog verrassingen, voor het Woensdag is. Men is hoe kan het ook anders reeds aan het berekeningen maken. Dit staat ech ter wel vast, dat men voor verrassingen zal komen te staan. Er zyn volgens onze bere kening een 8-tal zetels die „vast" zyn. Dat zyn: 4 van de katholieken, 2 van de soc.-. dem., 1 van Gemeentebelang en 1 van de liberalen. Of dan de zetel van wethouder Akkerman geen „vaste" zetel is? We zouden dat niet graag beweren. Volgent onze mee ning zyn de kansen voor den V.D.-zetel en die van den „wilden" zetel van den heer Kostelijk, ongeveer gelijk. Beide zetels moe ten komen van de V.D. en men zou daar door een kans kunnen krijgen, dat noch de heer Akkerman, noch de heer Kostelijk 8/4 van den kiesdeeler haalde en dan werden beide uitgeschakeld. Wanneer men geluk kig is kunnen de a.r. en de c.h. 3/4 van den kiesdeeler halen, doch vast staat het niet. De 5e zetel van de katholieken is wankel. Wanneer we de Statenverkiezing nagaan, dan is het twijfelachtig, doch nu de „wilde" lyst een aantal stemmen opeischt, is het uitgesloten. De „wilde" lijst van de katho lieken heeft geen kans. Een tweede zetel voor Gemeentebelang achten we uitgesloten, ook al omdat er kiezers zyn die bang zyn voor de n.s.b.-ers die in Gemeentebelang ..huizen" en ook al omdat er „overloopers" zyn voor de lyst-Kosteiyk. De lyst-Kostelijk heeft nog wel een „behooriyke kans" zeg gen velen en anderen geven den heer Ak kerman een vasten z^tel. Hoe het ook zij de drie resteerende zetels moeten verdeeld worden. De sociaal-democraUnemen in macht toe, het aantal stemmen by de Statenver kiezing is voor menigeen een verrassing geweest. De tyd zal leeren hoe het af loopt. Aanbesteding. Vrijdagmiddag 5 uur werd in de lunch room van den heer Th. Bolten door den architect Vis te Zuidscharwoude voor reke ning van den heer J. Jonker, aldaar, aan besteed het bouwen van een pakhuis en ga rage te Heiloo. Ingekomen 10 biljetten, als volgt: J. Schuit te Alkmaar 5300, R. Kuiper te Hei loo f 5200, W Barten te Alkmaar 5160. Klaver en Molenaar te Koedyk 4900, Jac. de Nys te Castricum 1 4846. P. Hoefjes te Heiloo 4500, M. J. Klaver te Heiloo 4480. Jac. Feyen te Heiloo 4379, D. Langedyk te Heiloo 4300. P. J. de Haan te Heiloo 4111. De gunning is aangehouden.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7