De Dieren-Jamboree. AMSTERDAMSCHE BEURS LAATSTE BERICHTEN. Jiacktêecichiw ■TWEEDE BLAD Wiegerinck en Muschter veroordeeld. Resp. tot 1'/2 en 2'/j jaar met aftrek van voorarrest. Het einde van een tragischen dooltocht. West-Europa ontfermd zich over vluchtelingen. De toestand te Tientsin. Uiterst ernstig. Schoot Lawlor werkelijk op de Hertogin van Kent? Ook van tweeden aanslag verdacht De Duitsche actie in Slowakije. Ongerustheid over troepen concentraties. (ONGECORRIGEERD) De Amsterdamsche rechtbank deed vandaag uitspraak in de strafzaak tegen de beide directeuren C. J. F. M. M. en J. C. F. W. van de bank Wiegerinck Muschter en Co., verdacht van ver duistering van een zeer groot bedrag ten nadeele van cliënten van de bank. Het tekort beliep circa twee millioen gul den. De rechtbank veroordeelde M. tot a n- derhalf jaar gevangenisstraf, con form den eisch van den officier van justitie. De rechtbank bepaalde, dat de straf zal moeten worden ondergaan in de bij zondere strafgevangenis te Schevenin- gen. De verdachte W. hoorde zich veroor- deelen tot twee en een half jaar gevangenisstraf. De officier van Justi tie had vier jaar tegen hem gerequi- reerd. In beide gevallen bracht de rechtbank de voorloopige hechtenis, acht maanden, in mindering. Zij overwoog dat het verweer, als zou een gedeelte van de stukken in leen- depot zijn ontvangen, dient te worden ver worpen, want ook wanneer zij in leendepot waren ontvangen, dan waren de stukken door beide verdachten in ontvangst geno men met het doel, ze niet terug te geven en er ook geen gelijkwaardige stukken voor in de plaats te geven. De 922 Joodsche vluchtelingen, die aan boord van het Duitsche schip St. Louis totnogtoe ievergeefsche pogingen hebben aangewend, ergens te landen om zich weer een tehuis te kunnen op bouwen, zien eindelijk hun lot bezegeld: Nederland neemt een tweehonderd vluchtelingen op; te Parijs worden be sprekingen gevoerd om de overige ze venhonderd dakloozen in andere landen, o.a. Frankrijk en België, op te nemer tot zij gelegenheid hebben zich elder te vestigen. Beide landen hebben reed:- verklaaard, principieel bereid te zijn een aantal vluchtelingen toe te laten. Het schijnt vast te staan, dat de kosten van huisvesting der vluchtelingen in de drie landen niet door nationale instanties zullen worden gedragen, doch dat zij in hoofdzaak worden bijeengebracht door een Ameri- kaansch comité. Dit heeft zich tevens ver bonden ervoor te zullen zorgen, dat het verblijf der vluchtelingen inderdaad tijde lijk is. Alle vluchtelingen hebben of krijgen een visum voor Amerika. Echter zullen zij daar slechts druppelsgewijze worden toege laten, zoodat zij in verloop van tijd ver moedelijk één a anderhalf jaar geleidelijk zullen vertrekken uit hun tijdelijk toe vluchtsoord. Het bericht zal op het Duitsche schip groote opluchting teweeg brengen, na de teleurstellingen in Amerika. Alle opvarenden, zoowel van de St. Louis en de Flandres, een schip van de Compagnie Trans-Atlantique, dat eveneens met vluch telingen rondzwerft, waren in het bezit van de papieren, welke noodig zijn voor het bin nenkomen in Cuba. Tot voor kort kon men namelijk naar dit midden-Amerikaansche eiland op twee wij zen emigreeren. Ten eerste met behulp van een gewonen pas met visum. En ten tweede door als „toerist" aan land te gaan, dan een landingsdepot te storten en een retour te toonen, waarmee men eventueel naar een bepaald land, terug zou kunnen reizen. Zoo hebben duizenden Joodsche emigran ten van deze tweede manier van immigree- ren gebruik gemaakt. In plaats van in Duitschland, gingen zij dan in Cuba hun wachttijd doorbrengen alvorens zij in de Ver. Staten konden worden toegelaten. Na 13 Mei jongstleden begonnen er even wel in Europa geruchten te loopen, dat Cuba niemand meer toe zou laten, geruch ten, welke geleidelijk aan een steeds posi tiever vorm aannamen. Maar hoewel dus de nadien vertrokken St Louis en Flandres wisten, dat er een zeker risico verbonden was aan een reis naar Cuba, hebben de twee schepen toch de reis aanvaard, met onderscheidenlijk ongeveer negenhonderd en tweehonderd menschen aan boord. Men kent het resultaat van deze reis: Cuba wilde niemand meer opnemen, waar na tevergeefsche moeite is gedaan, om de opvarenden in de Vereenigde Staten of in San Domingo aan land te zetten. Van massa-emigratie is thans geen sprake meer. Druppelsgewijze komt hier en daar nog, met behulp van familie vooral, een emigrant binnen. Overal is thans, volgens het noord-Amerikaansche systeem, de emigratie gequoteerd. Al leen Sjanghai is nog vrij De Britsche minister van landbouw Nor man Smith heeft medegedeeld, dat de Brit sche regeering besloten heeft 1500 vluchte lingen toe te laten, die in afwachting van hun emigratie naar andere landen te werk gesteld of opgeleid zullen worden in land bouwondernemingen in Engeland. Boven dien wordt op het oogenblik de kwestie van toelating van een nieuw contingent vluch telingen onder de oogen gezien, teneinde tegemoet te komen aan 't tekort aan werk krachten in den landbouw. De vluchtelingen „verdeeld". Frankrijk, Engeland, België en Neder land zijn tot overeenstemming gekomen in zake het verleenen van asyl aan de vluch telingen aan boord van de „Saint Louis" die niet op Cuba aan land mochten. De American Joint Distribution comité heeft een waarborgsom van 500 dollar per per soon gestort, hetgeen een totaal van onge veer 700.000 gulden maakt hetgeen een ga rantie is, dat deze menschen niet ten laste van de schatkist zullen komen. Besloten is, dat Frankrijk, België en Ne derland ieder 250 vluchtelingen zullen op nemen, terwijl Nederland 194 onderdak zal verleenen. Zoodra de „Saint Louis" te Southampton zal komen, zullen de contin genten verdeeld worden. Men merkt verder op, dat van de 944 passagiers aan boord van de „Saint Louis" reeds 700 toestemming hebben zich naar de Vereenigde Staten te begeven, zoodat zij zich na de bij de imminratie-beoalingen vastgestelden tijd naar dit land zullen kun nen begeven. NIEUWE COMMANDANT ZEEMACHT IN INDIE. Bij K. B. van 8 Juni 1939 is: de vice-admiraal H. Ferwerda eervol entheven van de betrekking van comman- nt der zeemacht en hoofd van het :rtemer.t der marine in Nederiandsch- ië met den datum, waarop hij die aan zijn opvolger zal overdragen, zulks onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten; en is de betrekking van commandant der zeemacht en hoofd van het departement der marine in Ned.-Indië opgedragen aan den schout-bij-nacht C. E. L. Helfrich, met in gang van den datum waarop hij die van zijn voorganger zal overnemen. De Engelsche bladen zijn van meening „dat de toestand te Tientsin, zooals de „Times" het zegt, uiterst ernstig" is. Niet temin kenmerkt men daarmede veeleer de plaatselijke situatie dan den internationalen weerslag van het incident. Men heeft niet den indruk, dat de Japanneezen de zaak zoo ver zullen drijven, dat ernstige repres- sailles zouden worden uitgelokt, of dat Engeland de beteekenis van het incident zou willen overdrijven, over het algemeen schijnt de pers te gelooven, dat de kwestie binnenkort minnelijk geschikt zal worden. Ds. C. A. LINGBEEK. f In den afgeloopen nacht is in zijn woning te Voorthuizen plotseling overleden ds. Casper Andries Ling- beek, emeritus-predikant en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Ds. Lingbeek is 5 Februari 1867 gebo ren en studeerde theologie aan de Stede lijke Universiteit te Amsterdam. In 1893 werd hij candidaat in Noord-Brabant, om in 1894 te Voorthuizen het predikambt te aanvaarden. Achtereenvolgens stond hij te Cubaard, klundert, Voorste, Spijk (Gron. Steenwijk en Reitsum. In deze laatste plaats was hij werkzaam tot 1925, toen de Herv. (Ger.) Staatspartij, aan welks oprichting ds. Lingbeek een actief aandeel had genomen, hem als haar eersten afge vaardigde naar de Tweede Kamer zond. Ds. Lingbeek, was gedurende zijn Eerste Kamerperiode ook lid van de Prov. Sta ten van Zuid-Holland en van den ge meenteraad van 's-Gravenhage. In 1931 stelde hij zich niet meer her kiesbaar en nam een beroep aan naar de Ned. Herv. Gemeente van Urk. Bij de Kamerverkiezingen van 1933 was ds. Lingbeek opnieuw lijstaanvoerder en nam hij opnieuw zitting op het binnenhof. In 1937 keerde hij na de verkiezingen van dat jaar niet meer in de Kamer terug. Sinds dien tijd was hij woonachtig te Voorthuizen. Toen Vincent Lawlor, de Australiër, die op 6 Juni het schot op de Hertogin van Kent heeft gelost, voor de West- minster politierechtbank terecht stond, bleek dat hü bovendien beschuldigd is van een tweeden aanslag, die op 4 Juni gepleegd werd. Op dien dag werd een ruit van het huis van Lord Harewcod, den echtgenoot van de zuster van den koning, stukgeschoten. Men meende toen, niet met kwaadwilligheid te ma ken te hebben. De vertegenwoordiger van het openbaar ministerie zeide, dat Lawlor een Australiër was, en op 6 April in Engeland is gearri veerd. Daarna werkte hij aan de nieuwe Waterloo Bridge. Na het schot op de auto van de Hertogin van Kent hield de politie Lawlor aan, er. trof in zijn bezit een klein kaliber geweer van Duitsch maaksel aan, waarvan de loop en het slot afgezaagd waren, zoodat nauw keurig treffen bijna onmogelijk was. Bovendien vond men 21 patronen. Achter op Lawlors vergunning tot het dragen van wapens stonden de adressen van de Herto gin van Kent en de Princess Royal geschre ven. De aanklager haalde aan, dat Lawlor ge zegd had, dat hij het geweer gekregen had van zijn broer in Australië. Hij had er zelf een stuk afgezaagd, omdat hij het bij zich wilde dragen, daar hij bang was dat het ge stolen zou worden. Verdachte had er bij het verhoor aan toegevoegd, dat het ergens ach ter was blijven steken; toen hij het wilde losmaken (het gebeurde dicht bij Belgrave Square, dicht bij de woning van de Herto gin van Kent), was het geweer plotseling afgegaan. Lawlor zeide, dat hij het geweer al dagen lang bij zich droeg, ook toen hij Bucking- ham en Windsor Palace had bezocht. „Ik wilde de Koning en de Hertogin zien", zoo verklaarde Lawlor. Nadat verscheidene politiemannen als getuigen waren gehoord, werd de zaak verwezen naar het gerechts hof Old Baley. Lawlor zal daar terechtstaan, zoowel voor het plegen van een aanslag op de Hertogin van Kent, als voor het schieten op het huis van de zuster des konings. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gisteren stak de 75-jarige R. van der Lei uit Murmerwoude (Fr.), die per rij wiel van Palom kwam, den weg over om zich naar den rechterkant daarvan te be geven. Toen hij hier bijna was, schrok hij van het signaal van een stoomtram en zwenkte weer naar links. Door deze ma noeuvre kwam hij in aanraking met een juist passeerende vrachtauto, afkomstig uit Dokkum. Hij werd tegen den grond gesmakt en met zware verwondingen naar het Sint Bonifacius-hospitaal te Leeuwarden overgebracht, waar hij he denmorgen is overleden. GEVAL VAN GASVERGIFTIGING TE ZAANDAM. 81-jarige vrouw om het leven ge komen. In den afgeloopen nacht is te Zaandam de 81-jarige echtgenoote van den metselaar J. van Zanen door gasvergiftiging om het le ven gekomen. Gistermorgen verrichtte een timmerman in de woning van den heer van Zanen in de Jan Sybrandsteeg eenige werkzaamheden. In strijd met de bepalingen verwijderde hij hierbij den gasmeter, en bracht hij hem, toen hij met de karwei klaar was, weer op zijn plaats, in de meening, dat de aanslui ting was bevestigd. Toen de timmerman zich vanmorgen om half acht weer aan de woning vervoegde en met behulp van den sleutel, die hem den vorigen avond was meegegeven, naar binnen ging, vond hij het echtpaar van Zanen, tengevolge van gas vergiftiging bewusteloos te bed liggen. De geneeskundige dienst, die onmiddellijk ge waarschuwd werd, stelde vast, dat de 81- jarige vrouw reeds was overleden. De man, die eveneens 81 jaar oud is, werd in bewus- teloozen toestand naar het gemeente-zie kenhuis overgebracht. In een artikel over de gebeurtenissen in Slowakije schrijft de „Times": „Duitschland heeft troepen geconcentreerd aan de noord grens, vanwaar met het Silëzische gebied, dat rijk is aan delfstoffen, kan bereiken, en meer naar het oosten, tegenover het Poolsche industriegebied. Krachtens het verdrag van 23 Maart had Duitschland het recht ver kregen strategische wegen en versterkingen aan te leggen op de hellingen van de kleine Karpathen, de Witte Karpathen en het Ja- vornik-gebergte. De Duitsche troepen zou den deze versterkingen kunnen bezetten en militaire souvreiniteit in deze zone genie ten. Den laatsten tijd hebben de Slowaken zich echter ongerust gemaakt over het aan zienlijke aantal troepen, dat uit Duitsch land werd gezonden. Reizigers vertellen, dat groote hoeveelheden producten naar Duitschland worden gebracht en dat de na ijver tusschen Duitschers en Slowaken minstens zoo groot is als die tusschen Duit schers en Tsjechen." De „Daily Herald" meldt zelfs, dat Slo wakije binnenkort door Duitsche troepen bezet zou worden en als protectoraat ge annexeerd zou worden. HET AUTO ONGELUK TE SOEST. Van bewoners van hotel „Kamplust" te Soest, vernemen wij, dat zij omstreeks hal, twee een hevigen slag hoorden. Toen zij buiten kwamen zagen zij een auto aan den kant van den weg in brand staan, terwij. één man er naast stond en om hulp riep. Met zand en snelblusschers trachtte men den brand te blusschen, doch men moest toezien, dat de bestuurder Bruins, die nog teekenen van leven gaf, verbrandde. Hij zat muurvast achter het stuur geklemd. De drie andere slachtoffers waren uit den wagen geslingerd. De auto is niet in brand gevlo gen door den motor, maar door het lekken van de benzinetank, waarvan de inhoud vermoedelijk met een brandende sigaar in aanraking is gekomen. Goed reddingswerk werd nog verricht door een inwoner van Soestdijk, den heer van Wijngaarden, die veel moeite heeft gedaan den bestuurder te redden. Een tweetal genoesheeren uit Soest, de burgemeester van Soest, de politie en de brandweer waren snoedig ter plaatse. De auto is met zulk een kracht tegen den boom gereden, dat het voorste gedeelte om den boom gedraaid zat. E. Boom, de eenige overlevende van dit ontzettende auto-ongeluk, is slager van be roep en woonde in Amersfoort. Hij is met den groentenhandelaar Beekman omstreeks half negen per motor uit Amersfoort naar Utrecht vertrokken. Daar hebben zij den motor achtergelaten en zijn met Bruins en twee vrcuwen per auto, eigendom van Bruins, verder gegaan. De toestand van Boor.i is zoo ernstj?, dat de peneesheereo het niet gewenscht achten, dat hij gehoord wordt. A. DEN DOOLAARD GEWOND. Tijdens een gletschertocht bij Wengen. De bekende Nederlandsche schrijver, A. den Doolaard, die in Zwitserland vertoeft, werd daar Maandag het slachtoffer van een ongeluk. Tijdens een tocht over een glet- scher in de omgeving van Wengen kwam hij zoo ongelukkig te vallen, dat hij met een pecombliceerde beenbreuk in een kliniek te Wenden moest worden opgenomen. Het moeiHjk bereikbare oord van het ongeluk werd eerst na zeven uur door de hulp colonne bereikt, waarna het transoort. be moeilijkt door de sneeuwjacht, nog vier uren duurde. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Juni 1939. (Langendijker Groenten veiling). 260 stuks Bloemkool 11.9014; 985 bos Rabarber 4.10—4.70; 1200 bos Peen 5.30—5.80; 84000 kg Aardappelen: Schotsche muizen 4.905.80, Drielingen 34.90 en Kriel 1.10—3.40. AMSTERDAM, 14 Juni 1939. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen als volgt: Groote muizen 6 cent, Kleine muizen 44# cent en Malta 10 11 cent per kg. Aanavoer 186000 k|. AMSTERDAM, 14 Juni 1939. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen: 253 Vette kalveren, le kw. 6266 cent enkele hooger, 2e kw. 54—58 cent en 3e kw 40—50 cent per kg levendgew.; 126 Nuchtere kalveren 59; 109 'arkens, vleeschvar kens, wegende van 90—110 kg 56—57 cent. zware varkens 5556 cent en Vette varkens 5455 cent per kg s'achtgewicht. 17. Toen ze op het terrein van de Jamboree aankwa men, waren er al veel padvinders aan het werk. Een minuut of drie na de twee vrienden kwamen de leiders ook en na de gewone padvindersgroet kreeg ieder, die nog niets deed, een taak aangewezen. 18. Big en Joko keken rond. om te zien, wat er al klaar was. Er waren leidingen gelegd en er was een arena gebouwd en op een soort plein stonden winkeltjes. De padvinders waren zeer in hun schik en gingen vol ijver aan het tenten bouwen. STOOMVAARTLIJNEN. Kon Ned. Stoomb. Mij. Ajax 13 Juni te Amsterdam. Alkmaar 14 Juni 7 u. v. Antwerpen naar Delfzijl. Baarn 13 Juni 10 uur te Antwerpen. Deucalion 13 Juni van Istanbul n. Bourgas. Draco 13 Juni v. A'dam n. Curacao. 1 auna 13 Juni van Piraeus n. Volos. Hebe 13 Juni te en van Palermo n. Malaga. Hercules 12 Juni 22.10 uur te Hamburg. Hermes 12 Juni v. Tunis n. Alexandrië. Odysseus 13 Juni e Gdynia. Perseus 13 Juni te Kopenhagen. Pygmalion 13 Juni van Candia n. Piraeus. Saturnus 12 Juni v. Lissabon n. A'dam. Stella 13 Juni v. Tunis n. Gibraltar. Triton 13 Juni van Limni n. Izmir. Burgerdijk 12 Juni n.m. e Tampico. Statendam 13 Juni n.m. van Southampton. Nieuw Amsterdam 13 Juni n.m. v. N. York. Holland Amerika Lijn. Eemland thuisr. 15 Juni 16 uur te Huil verwacht. Stoomvaart Mij. Nederland. Salawali thuisr. t A'uam 14 Juni. Tjikandi thuisr. v Hamburg 13 Juni. Johan de Witt thuisr. v. Port Saiü 11 Juni. DE ONSTERFELIJKE wals Victoria-theat^ A. van Domburg schreef in over deze film: „Een film, die Duvivie van zijn beste zijde doet kennen mT*0 Korjus zingt de walsen en liederen'v'rJ~Z? felijk, maar toch altijd zoo, dat zij ni^t!" soliste optreedt, doch onderdeel van do blijft. Hierin ligt wel de grootste verdi.1- van de Onsterfelijke Wals, die nauweir? concessies doet en niettemin toch vat h op een zeer groot publiek. Het is de die deze film tot een zeker succes maakt0?" roes, die zich meester maakt van den t schouwer. Na het zien van The Great W T begrijpt men ook de geestdrift, waarmed men van deze film gewag maakt" Milizia Korjus Piet Kloppers zei in het „Algemeen Han delsblad" over dit filmwerk: „Een der fraaiste muziekfilms, ooit door de cinemato grafie voortgebracht, zij zal ongetwijfeld maandenlang op het repertoire blijvende cineast Duvivier maakte van zijn Ameri kaansche film een meesterwerkde beste musici waren noodig om Straüss' walsen recht te doen wedervaren. Zij zijn erDu vivier is een fijner en fantasierijker regis seur dan de anderen". P. J. Schmidt schrijft in „De Cetem": „De stem van Miliza Korjus fs zoo rijk van klank en kleur, dat men soms den adem in houdtMet deze schepping heeft Metro- Goldwyn-Mayer weer een meesterstuk toe gevoegd aan de reeds indrukwekkende reeks van haar jubileumfilms". OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Woensdag 14 Juni 1939. STA ATSLEEN1NGEN. 3—3# Nederl. 1938 3 Ned -Indië 1937 514 T -chl m verkl. BANKINSTELLINGEN. Amsterd Bank Handel Mpij Cert. v. 250 135 Vor. k. 961* 93'/, 21 >/4 122 1/1 1241/4 3tV» 84 3t0 135*/, 20.3/, 315/, 1«*/M 43% 4'Vig 34% 2 5% U5/, 1 36 i7, 432 208'/, 236'/, 93 58 V, 1031/2 2963/, Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank INJUSTR. OND BINNENL. Alg Kunstzijde Unie Calvë Delft Cert. Nederl Hord Lever Bros Philips Gloeil Gem Bezit INDUSTR OND BU1TENL. Am Smelting Anaconda Bethleh Steel Cities Service. General Motors Kemiecott Copper North AmericaD Rayon Rep Steel Standard Brands. Steel comm U S Leather CULTUUR MAATSCH. H V A Java Cultuur Ned Ind Suiker Unie Verg Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg Explor Mij. i Rediang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon Pelr. 31l7/i Perlak 551/, Phillips Oil 27l/4 SI 'II Union8'% Tide Water 9'% RUBBERS. Amsterd Rubber 1*6 Deli Bat Rubber 1 '-jVt Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi Interc Rubber SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika lijn 'r®. Java—China—Japan lijn '6/, Kon Ned Stoomboot. .112 Scheepvaart Unie 111 Va TABAKKEN. Deli Batavia J-jy Oude Deli S, '4 Senembab180 AMÊR. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka 22 Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. 12'/, Union Paciiic 75 Can Pac3% tExclaim. 'Exdividend. §Noteering per 50. x) ex"co|ip^»ti Prolongatie vorige koers heden P4' WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. heden 1.88 8.81 75.52# 4.99 32.02# 42.46 39.37# 45.42# 44.32* -'.45.3.00 96 V, 119 lil 105 121 34»/, 821/, 33/ 133,-3/, I V5»/,-Ö 31% IS»/, 42i 4'Vis 33% 24% 12 11-21/» 5'/, :5-3/, 3% 41tV. 202 2)0'/, 90-'/, 58»/, 104 293'/, 308-3/, 57 27 85', 4'% 190»/, 92 90 2 98'/, 75'/, 109 llO-'/t 152 218-6 1/8 22'/, vV,"'/n 10 II'/, 75Vi 3% Vorige koers New-York 1.88*/,. Londen 8.81*/, Berlijn 75.50 Parijs 4.98*/, Brussel (Belga) 31.97 Zürich 42.42# Kopenhagen 39.35 Stockholm 45.40 Oslo 44.30

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8