Jkouiüciaal Tlieuws HENSBROEK I OUDE NIEDORP EGMOND AAN ZEE NOORD-BEEMSTER BROEK OP LANGENDIJK EGMOND BINNEN Glimlachje I DERDE BLAD (met a.h.w. gele aaitibeibloemen) en de gele Veldlathyrus, witte Margrieten en Kamille. Doch 't gezelschip bleef niet lang op den kruin van deil dijk. De b.eede uiter waard rechts zich uitstrekkend tusschen- dijk en vaart lokt met allerlei kleur en gewas. Heel veel riet natuurlijk, maar ook andere vroolijke tinten. Op vele plekken schitterden de gele tooverbloemen van de Gele Lisch (Iris), de koninklijke bloem met haar herhaalde drietallige kransen en prachtinrichting voor insecten bezoek en kruisbestbestuiving. Lange kale jonkers met hun nog maar half gereede bloem- hoofdjes, hierin daar de crèmekleurige fijne bloemen van de Poelruit (wie men "t niet direct aanziet, dat ze een Ranuncula- cae is), ook hier en daar groote groepen van de weikoekoeksbloem steken boven riet en gras uit. Maar nog meer paarsrose prijkt tusschen «t vele groen: kleinere en grootere aren van hooge Orchissen, bescheiden van de gevlekte Meivorm van Orchislatifolia( groote, ja geweldig groote van de Juli veomr Olatifolia, meestal met ongevlekte bladen) en O-praetermissa, beiden ken baar aan kleur en honingmerk op den onderlip van de paarsroode bloemen; en dit nog afgewisseld met een enkele mooie rose vleeschkleurige Orchis. Allen schit terend fraaie planten en in welk een weel de! Tusschen dat alles in staan weer for sche, rose en paars bloeiende smeerwor tels, op een enkele plek de Groote Vale riaan. Van die grassen bloeiden o.a. het Trilgras, het Kruipertje e.a.; daar tusschen weer een enkele Moeras-melkdistel, Moeras-walstroo en de paarse bloemtrossen van Vogel witte. Verderop zuidwaarts ver hieven zich de witte pluimen van 't mooie Wollegras. En 't vele riet verborg ook zijn bewoners niet; op rietstengels en -bladen zaten eenige mooie groote rupsen van de rietspinner, temidden van hun overvloe dig voedsel en al ver genoeg gegroeid om zich weldra in te spinnen en tot vlinder te worden. In de laagte aan den binnenkant van den dijk was de vegetatie niet minder dicht. Ook hier witte Margrieten (vele!) en paarse Orchissen, ja een prettige afwisse ling was alweer een enkel exemplaar van de groene Kever-Orchis. Typisch was de vondst van een klavervorm met lichtrose bloemen, niet onwaarschijnlijk een hybride van roode en witte klaver. Hier aan deze zijde raakte de pret echter uit, want ver derop was er gemaaid. Waar in 't vervolg de dijkkruin modern verhard was en ook elders nieuwe weg aanleg en onderhoud had plaats gehad, traden weer andere gewassen op als Schild- zaad en een soort Kruidkers (Lepidium), beide rucifeeren met witte bloempjes en korte „hauwtjes", verder een mooie gele Leeuwenbek, eenige exemplaren van de Avond- koekoeksbloem. Ja ook een exem plaar van de zeldzame Nachtkoekoeks bloem met haar witte bloemen, een enkele bescheiden plant van de Groote Malva, eenige groepjes Duivenkervel en hier en daar een lange Boksbaard. En langs een slootje stond een reuzenexemplaar van de Blaartrekkende Boterbloem en langs het pad door 't land naar Alkmaar 't mooie gele Zilverschoon. De vogels waren blijkbaar tot rust ge komen, een enkele reiger vloog over; in de kreken van de vaart, diep doordringend in de uiterwaard, zwommen eenige eenden, op een afstand klonk de vroolijke roep van den koekoek, een tureluurtje vloog naar zijn nest en liet zijn helder geluid hooren. Een prachtig uitzicht rondom, langs den Slingerdijk zoowel als op den Schermer- dijk, waar deze naar 't oosten ombuigt en Oudorp voor u ligt. Die bloeiende landou wen de zeer mooie boerderijen in de Schermeer, de vroolijke dorpen met hun groen en hun spitse torens, het heldere, alles weerkaatsende water van de vaarten, de schilderachtige molens, 't gra zende vee, de dalende zon in 't westen, de stad op den achtergrond. Alles te zamen vormde een heerlijk landschap! Inderdaad om er van te genieten! INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 6 TOT 13 JUNI 1939. Nieuwe zaken: Sint Maarten: A. Kos, Valkoog C 36, tim merman en aannemer. Oudorp: P. Keizer, Heerenweg B 13, win kel in kruidenierswaren. Wijzigingen: Alkmaar: A. Visser, Kooltuin 27, expedi tie, enz.; overgegaan aan P. Visser. Den Helder: Held. Coöp. Ijsfabriek „Het Noorden", Hartestraat; bestuurswijziging. Wieringerwaard: Coöp. Zuivelfabriek „De Volharding" G.A., Tweewegen A 106, be stuurswijziging. Zuidscharwouder J. Jonker, Dorpsstraat B 148, winkelier in zuivelproducten enz.; overgegaan aan A. Schipper. Opheffingen: Alkmaar: Atelier „Zon", P. C. Speelman, Geest B 13, teekenatelier en reelamebureau. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Kerkplein en aldaar te bevragen op alle Woensdagen en Zaterdagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen, als ge vonden gedeponeerd op 19 Mei 1939 tot en met 30 Mei 1939: grijs kinderkousje, huissleutels, honden penningen, boekje Nieuwe Uitgaven van Wolters, 1 paar wollen handschoenen, muts, kinderportemonnaie met inhoud, bakalieten plaatje, 3 kwitanties ten name van Van Weelderen, Heiloo, öameshar.d- schoen, kinderportemonnaie met :nhoud, sigarettenkoker, jurkceintuur en strikje. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande verwer pen, als gevonden aangegeven op .9 - ie* tot en met 30 Mei 1939: Aanzetstaal, Hazes, Laat l56; sleutel van fietsslot, W Narold, Ridderstraat 4, oranje ceintuur, C. v. d. Vlugt Wognum- schebuurt 12; armbandje met Voorthuijzen, Snaarmanslaan 65; broche en armband. S. Swart, Achterwezel 48; sleutel, A. Veenstra, Clarissenbuurt 27a; zilveren armbandje. J. Beumer, Westerweg 46a. zilveren rozeiikrans, C. Kos, Span jaardstraat 17; blauw kinderschortje, P. Staadegaard, Doelerstraat 8; verrekijker, G. Schoonhoven, Langestraat 100; con tactsleuteltje, B. Harssevoort, Dr. Schaep mankade 12; R.K. Kerkboekje, R. Beem s.erboer, Verdronkenoord 6; rozenkrans, W J. van Veen, Nieuwpoortslaan 100; zwarte dameshoed, H. de Jong, Tulpstraat 2a; rywielbelaftingmerk, K. Mazereeuw, Snaarmanslaan 153; rozenkrans, L. van Gorkum, Fontein Verschuirstraat 7; 1 da mestaschje met inhoud, S. Peek, Baansin gel 24a; aschbak, Mevr. van Willigen, Metiusgracht 2; ceintuur, T. Kou wen berg, Tiener.wal 7; bal, T. van Wielingen. Mo lenbuurt 17; schoolétui, T. Bloedjes, Oude gracht 74; damessjaal, W. Blom, Oterleek, Dorpsstraat 46; witte ceintuur, J. Visser, Wildemanstraat 17; blauwe dameshand schoen, Kantoor Gem. Lichtbedrijven, Hel- derscheweg; rijwielbelastingmerk. J. A. Vedder, Dr. Schaepmankade 7 actetasch, J. Dam, Geest; portemonnaie n et inhoud, A. Disseldorp, Westerweg 284; portemon naie met inhoud. Heinis, Laat 217; rijwiel belastingmerk, C. Prins, Hoogstraat 16; rozenkrans, T. Staat, 2e Kabelstraat 12; kin: erjasje, J. Otter, Toornburg C-l; ro zenkrans in étui, P. B. Stokman, Wognum- schebuurt 14; kettingkje, Geels, Kenne- merstraatweg 81; zak kippenvoer, G. Mul der, Piersonstraat 11; gouden oorbel, W. Corbié, Oudorp, Kivietstraat 13; porte monnaie met inhoud, J. Harssevoort, Dr. Schaepmanstraat 12; speelgoedhondje, P. Koning. Leeghwaterstraat 7; roeispaan, N. C. Dekker, Paternosterstraat 6: plamuur- mes, P. de Graaf, Stuartstraat 88; rijwiel belastingmerk, B. Klooster, Druivenlaan 25; sleuteltje, P. Harkman, Lyceumstraat 11; groene ceintuur, J. H. Meijer, K. van 't Veerstraat 79; sleutel, J. Kesselaar, 2e Tuindwarsstraat 11; motorhandschoen, A. Zomerdijk, Snaarmanslaan 64; kam en vulpotlood in étui, en zelfbinder, W. Hol- lenberg, Nicolaas Beetskade 59; huissleu tel, G. Dölle, Nieuwesloot 27; oliespuit, M. Aukes, Snaarmanslaan 90; polshorloge, G. Tijken, Van der Lijnstraat 6; grijze dames handschoen, Wester, Paternosterstraat 14; armband, G. Scholten, Kerkplein 3; vul pen, Driessen, Fnidsen 92; bril, K. Birck- hoven, Hekelstraat 11; kinderportemon naie met inhoud, P. Verhagen, Van der Woudestraat 45; heerenhorloge, J. C. Kes, Stationsstraat 56; gouden ring, Koolwijk, Kraanbuurt 8; huissleutel, Harssevoort, Dr. Schaepmank. 12; fietspomp je, M. Dik, Macl. Pontstraat 31; padvindersriem met sleutels, C. van Heugten, Nieuwlandersin- gel 19; rozenkrans, H. Langen berg, Tous- saintstraat 13; rozenkrans, H. J. Harteveld, Varnebroek 15 Aan komen lcopen .bij A. C. Staps, Fabrieksweg 1, een donker-grijze Hollandsche herder, jong dier, zonder halsband. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het bureau van politie. INGEKOMEN PERSONEN. J. Hulsebosch, marconist, geen, van Zwol lerkerspel naar Spoorstraat 62a. F. W. Bronner, h.i.d.h., G.K., van Wieringermeer naar Oudegracht 222. J. Bryan, z.b., N.H., van Karangredjo (N.I.) naar Kennemerpark 2,2. - S. Geertsma, magazijnbediende, N.H., en echtg., geen, van Blokker naar Tienen- wal 5. P. Langeberg, z.b., geen, van Hoorn naar Fr. Halsstraat 11. A. Arends, ketel maker N.S., geen, en gezin, van Hoorn naar Fr. Halsstraat 11. A. J. van Berkum, dienstbode, geen, van Hoorn naar Uiten- toschstraat 28. N. A. Spruijt, winkelier in huish. art., R.K., en gezin, van Hillegom naar Laat 86. R. Hoomans, dienstbode, N.H., van IJlst naar Egmonderstraat 4. A. M. W. Resink, verkoopster, R.K., van Amsterdam naar Pr. Hendrikstraat 46. M. M. Bot, dienstbode, R.K., van Haarlem naar Hoeverweg 8. M. Schoen, dienst bode, R.K., van Wieringermeer naar Sta tionsweg 60. J. C. J. L. K. Poort, ambt. Kijksbel., R.K., van Hilversum naar Spoor straat 40. P. Bleeker, grondwerker, R.K., en gezin, van Oudorp naar van der Woude straat 60. C. D. Kooter, translateur, R.K., en echtg., van Bergen naar Prins Hendrik straat 10. Wed. J. M. Kooter, z.b., R.K., van Bergen naar Prins Hendrikstraat 10. Tames, grossier in kol. waren, R.K., en gezin, van Heiloo naar Nieuwpoortslaan 16III. S. Koopmans, z.b., N.H., van Het Bildt naar Forestusstraat 7. J. A. de Gier, banketbakker, N.H., van Gorinchem naar Laat 146. H. Swager, arbeider N.S., geen, van Velsen naar Spoorstraat 72. S. M. J. Ran, leerl. verpleegster, N.H., van Haarlem naar Oudegracht 231. G. Steeman, win keljuffrouw, geen, van Heiloo naar van Houtenkade 8. S. Reitsma, echtg. van H. Leeuwen, huishoudster, en kinderen, geen, van Amsterdam naar Forestusstraat 7. M. J. Berends, z.b., geen, van Leeuwarden naar Voormeer 35. T. Dekker, h.i.d.h., geen, van Amsterdam naar Stationstraat 18. A. Lens, venter in galanterieën, R.K., en gezin, niet vertrokken, adres Klein Nieuw- lcnd 27. E. O. C. Carels, echtg. van W. N. Voorman, z.b., R.K., van Amsterdam n. Boterstraat 161. M. E. Valk, z.b., R.K., van Tilburg naar Mient 10. M. C. A. Hofmeijer, z.b.. R.K., van Amsterdam naar Emmastraat 56. M. H. Kooy, echtg. van J. Douma, G.K., van St. Pancras naar Linde gracht 8. VERTROKKEN PERSONEN. M. J. Evers, R.K., dienstbode, van Drui venlaan 36a naar Den Helder. M. Bruines, R.K., rijtuigpoetser N.S., en gezin, van Tulp straat 15 naar Enkhuizen. P. Stubbe, R.K., z. b., van Kennemerstraatweg 62b naar Amsterdam. C. Rietkerken, N.H., blik slager, van Visscherslaan 12 naar Amers foort. G. van Roekei, echtg. v. W. Stoop, N.H., Eikelenbergstraat 74 naar Arnhem. J. de Haan. Ger.K., dienstbode, van Egmon derstraat 16 naar Oudorp. P. Warmer dam, R.K, expeditieknecht, van Hoogstraat 8a naar Haarlem. A. Hollander, geen, dienstbode, van Omval 122 naar Callants- oog. A. A. J. Depeweg, R.K., winkelbed.. van Bleekerskade 11 naar Amsterdam. B. M. J. Straates, N.H., dienstbode, van Van der Woudestraat 7 naar Ermelo. J Schuur, N.H., dienstbode, van Wilhelmina laan 18 naar Bergen. A. Koppes, R.K., dienstbode, Kerkstraat 3 naar Heiloo. J. M. Scheerder, R.K., leerLverpleegster, van Van Everdingenstraat 18 naar Hillegers- berg. W. A. Hoedjes, R.K., slager, van Baansloot 23 naar Duisburg. J. A. Klijn, geen, winkeljuffr., van Oudorperdijkje 16 naar Amsterdam. H. de Jong, N.H., leeraar Boekhouden M.O., en gezin, van Hel- derscheweg 18a naar Hilversum. P. Kraakman, R.K., z.b., Clarissenbuurt 9 naar Heiloo. C. G. de Jong, D.G„ schoenma ker, van Lindenlaan 74 naar Nieuwveen. H. H. van Vliet, N.H., winkelbed., van Lan gestraat 60 naar Beverwijk. A. H. Rid ders, R.K., arbeider N.S., en echtg., van Van der Woudestraat 30 naar Zevenbergen. G. Balder, geen, kantoorbediende, van Blaeustraat 39 naar 's-Gravenhage. E Vonk, R.K., winkelbediende, van Verdron kenoord 74 naar Zwolle. C. de Moei, R.K., dienstbode, van Nieuwlandersingel 70 naar HarenkarspeL P. C. Wijn, geen kapper, van Laat 169 naar Bergen. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30. Tel. 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 1 glazenwasscher, 1 walsmachinist, 1 steenbikker, 2 steen houwers, 3 stratenmakers, 2 stratenm opperlieden, 1 stuc. opperman, 1 graniet- werker, 1 steenzetter, 1 fundeeringwerker, 1 uitvoerder, 8 vlechters, 15 voegers, 1 stucadoor, 27 opperlieden, 8 schilders, 13 metselaars, 32 timmerlieden, 150 grond werkers. Groep metaalindustrie: 2 autog. las- schers, 2 afbramers, 5 bankwerkers, blikslagers, 1 carrosseriebouwer 1 con structiewerker, 5 electriciens, 2 instru mentmakers, 2 kernmakers, 1 orgelmaker, 1 ovendst, 1 pianostemmer, 5 plaatwer kers, 1 ponser, 4 rijwielherstellers, 1 rij wiellakker, 2 scheepsbouwers, 1 scheeps werktuigkundige, 10 smeden, 8 stokers, 1 tandtechnikc, 1 tegen-houder, 3 vuurwer kers, 1 ketelmaker, 4 klinkers, 4 loodgie ters, 2 lijnwerkers, 3 machinisten, 1 ma- chineteekenaar, 4 metaaldraaiers, 1 me- taalvijler, 2 metaalslijpers, 7 monteurs, 2 wagenmakers, 4 ijzerwerkers, 2 ijzerboor- ders, 2 zandbereiders, 4 zandvormers. Groep voedings- en genotmiddelen: 58 sigarenmakers, 5 sorteerders, 3 tabaksbe werkers, 2 koks, 7 slagers, 1 bierbottelaar, 1 koffiestroopbrander, 7 chocoladebewer kers, 3 zuivelbewerkers, 18 bakkers. Groep verkeerswezen: 53 chauffeurs, 15 schippers, 7 koetsiers, 20 pakhuisknechten, 23 magazijnbedienden, 1 emballeur, 5 kellners, 4 loopknechten. Groep houtbewerking: 8 meubelmakers, 3 stoffeerders, 3 mach. houtbewerkers, 1 beitser, 1 kistenmaker, 1 beeldhouwer, 1 borstelmaker. Groep handel: 19 vertegenwoordigers, 2 winkelbedienden, 1 colporteur. Groep boek- en steendrukkerijen: 1 let terzetter, 2 boekdrukkers. Groep land- en tuinbouwbedrijven: 15 tuinlieden, 27 landarbeiders, 2 bloemisten. Overige beroepen: 4 boekbinders, 4 was- schers, 1 rietwerker, 3 schoenmakers, 1 port. huiskn., 2 kalkbranders, 1 huiden- zouter, 1 zakkenstopper, 2 papierbewer- kers, 1 verzekeringsagent, 2 incasseerders, 1 bedrijfsleider, 1 controleur, 1 tegelmaker, 1 reclameteekenaar, 1 administrateur, 3 boekhouders, 11 kantoorbedienden, 38 transport- en 221 losarbeiders. Gedeeltelijk werkloos: tabaksindustrie 3, overige beroepen 6. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 5. Alkmaar, 10 Juni 1939. De directeur, v. d. HEUVEL. BILAU-WATERMOLEN TE OBDAM. Zooals in wijden kring bekend was, be hoefde de watermalen van de Banne of Pol der Obdam in 1935 dringend voorziening. Na een uitvoerig onderzoek door het be stuur der Banne werd besloten tot het laten aanbrengen van nieuwe ventiroeden: systeem Bilau. Dit besluit werd genomen 19 December 1935 en goedgekeurd door het Provinciaal bestuur. Het werk werd opgedragen aan de firma A. Wijnveen, Molenbouw, te Voorthuizen. De roeden bestonden uit een ijzeren borst stuk van 10 meter met Amerikaansch grenen einden. In den zomer van 1936 kwam de molen gereed en bleek bij proefmalen goed te vol doen, ofschoon aangaande de stevigheid der roeden bij velen wel eenigen twijfel heerschte. Na eenige maanden in gebruik te zijn ge weest brak ongeveer half December een roede af, waaruit bleek, dat de molenbou wer het werk met het oog op de lengte der roeden n.1. 25 3/4 M., te licht had onderno men. De firma Wijnveen verklaarde zich spon taan bereid den molen geheel voor haar re kening te herstellen. Na eenige beraadslagingen werd besloten den molen te voorzien van geheel ijzeren roeden met een lengte van 24 meter. Het Bannebestuur zou de meerdere kosten van geheel ijzeren roeden voor zijn reke ning nemen, op voorwaarde, dat het Polder bestuur na twee jaren voor honderd procent tevreden zou kunnen zijn over het afgele verde werk en de productie van den mo len. In den loop van den zomer 1937 kwam de vernieuwde molen gereed en kon in het na jaar volop in dienst worden gesteld. Nadat deze twee jaren dienst had gedaan en zeer veel had gemalen, constateeren het college van hoofdingelanden over den mo len in openbare vergadering op 8 Mei 1939: dat de firma Wijnveen in alle opzichten aan haar verplichtingen heeft voldaan, dat de molen aan de gestelde eischen in alle op zichten heeft beantwoord, dat de molen voor den polder een waardevol bezit is geworden en het besloot: dat de toegezegde bijdrage voor duurdere uitvoering kan worden uit betaald, aangezien het bestuur voor honderd procent tevreden was. Men achtte het wenschelijk de opgedane ervaring door middel van de pers aan be langhebbenden ter kennis te brengen, op dat eigenaren van molens, die verandering van systeem overwegen, met de opgedane ervaring in Obdam hun voordeel kunnen doen. Onze correspondent voegt hieraan toe Ongetwijfeld bestaan er in het huidige sta dium van ontwikkeling der molenbouw techniek, en dan wel in de eerste plaats uit economisch oogpunt bezien, vele factoren die windkracht boven motorische kracht kunnen doen verkiezen. In dit verband hebben we slechts te wijzen op oorlog, welke motorische kracht in vele gevallen zoo gemakkelijk lam kan leggen. Na de verklaring van het polderbestuur van Obdam meenen we thans naast het z.g. Dekker-systeem het Bilau-systeem veilig te kunnen stellen voor moderniseering van onze water- en korenmolens. Moge deze moderne molenbouwtechniek er toe bijdra gen onze karakteristieke molens te doen be houden. Tuinbouwver. Ons Belang. Maandag werd een algemeene verga dering gehouden van de tuinbouwvereeni' ging „Ons Belang". De voorzitter, de heer Joh. Koning, open de met een woord van welkom tot de talrijk aanwezigen. Het agendapunt was alle pro ducten te veilen aan de groenteveiling der L.G.C. te Broek op Langedijk. De voorzit ter zeide, dat over dit punt de vorige week een vergadering is gehouden in het betaal- kantoor te Broek op Langedijk, waar vier tuinbouwvereenigingen waren uitgenoodigd. Het gaat hier in het kort over de producten die aan de veiling der L.G.C. niet zoo gang' baar zijn als op de veiling te Alkmaar en te Beverwijk. De producten zijn snyboonen, slaboonen, spruiten, witlof enz. Ook het vervoer en de emballage zijn groote factoren, die de tuin ders tegenhouden om deze producten aan de L.G.C. te veilen. Dwang, zegde de voorzitter, zal echter niet worden gebruikt Alleen de volle me dewerking zal van de tuinders, leden der L.G.C. worden gevraagd. Verder gaf spr. het woord aan de vergadering. De heer J. Volkers had dezen winter ge probeerd in Alkmaar en Broek op Lange dijk spruiten te veilen. De prijs was gelijk, maar het groote struikelblok vond spr. de emballage. Ook zou een ophaaldienst inge steld moeten worden, die alle dagen zou moeten rijden. De heer W. Koning zeide, dat Broek op Langendijk 14 jaar te laat met dit punt naar voren komt. Toen door omstandigheden de tuinder genoodzaakt was de cultuur te wij zigen, wilde de veiling te Broek deze pro ducten niet aannemen, waren wij verplicht ons tot een andere veiling te wenden en was Alkmaar de aangewezen plaats. Nu is Broek om deze producten verlegen en wil alles naar zich toe halen. Een zeer levendige discussie over dit onderwerp volgde. Veel bezwaren zijn er echter niet naar voren ge komen en de voorzitter vroeg of het bestuur gemachtigd is er zijn medewerking aan te geven om te trachten alles aan de veiling te Broek op Langendijk te veilen. Niemand was hier tegen. De heer J. Volkers vroeg bij de rondvraag hoe of het staat met de aanvraag van het veilen van augurken. Dit zal in orde komen. De heer F. Klink hamer vroeg wanneer de schipper begint te varen. Besloten werd Donderdag 14 Juni te beginnen met veilen. Dan vroeg de voorzit ter nog aan de leden of het bestuur over het eerste punt de vedere regeling ter hand zal nemen. Dit werd algemeen goedgevonden. W.O.L.-polder. Ten lokale van den heer G. Ligthart te Zijdewind werd Dinsdag een vergadering gehouden van de stemgerechtigde inge landen van bovengenoemde polder. De heer Bosma, burgemeester, presi deerde voor de eerste maal als dijkgraaf deze vergadering. De commissie, belast met het onderzoek van de rekening heeft de rekening over 1938 in orde bevonden. De begrooting 1939 beliep in uitgaven 7599, in inkomsten 419. Voor het slui tend melken zullen de volgende lasten worden geheven: voor den Leijerpolder 16, Oosterkampen 15, en de Wester kampen 12 per H.A. De heer Slijkerman informeerde naar het verchil tusschen dag en nachtstroomprijs. De secretaris zeide dat die overdag 21/» en 's nachts 1 cent per K.W. bedraagt. Het voorstel om het bestuur te mach tigen tot uitvoering van de voorgenomen en geraamde werken werd met algemeene stemmen aangenomen, zoomede het be stuursvoorstel tot hot sluiten van een ver zekering voor het waterschap tegen scha de welke mocht voortvloeien uit handelin gen of nalatigheden van den penning meester. Voorts werd de pensioensgrondslag vast gesteld voor den dijkwerker J. de Jong. Bij de rondvraag verzocht de heer Slij kerman in de Moerbee.. een peilschaal te willen plaatsen ter controleering van. den waterstand, hetgeen wordt toegezegd. De heer D. Wijnker vroeg of geen ver goeding werd toegekend aan de land eigenaren, die te laat de specie op hun land hebben moeten ontvangen bij het uitdiepen van de Molensloot. De voorzitter antwoordde, dat dit een teer punt is in verband met de daaraan verbonden con sequenties ten opzichte van diverse andere landeigenaren. Binnenkort zal de goedkeu ring worden aangevraagd voor diverse werkverschaffingsobjecten, waarbij dan tevens goedkeuring zal worden gevraagd voor het verwerken van de uitgebaggerde specie. NOTARIS TER HORST OVERLEDEN. Zondag is te Purmerend op 67-jarigen leeftijd overleden notaris A. E. ter Horst. De overledene was in de marktstad en wij de omgeving een bekende persoonlijkheid. Geruimen tijd is hij ook president-kerk voogd der Ned. herv. gemeente geweest. Rijksvergoeding. Door den Minister van Onderwijs is de rijksvergoeding ingevolge art. 97 der Lager-Onderwijswet 1920 onderwijzers- jaarwedden) over het jaar 1938 voor de r.k. lagere school vastgesteld op 5292. Het kampeeren. Telkenmale blijkt weder, dat men in het algemeen niet op de hoogte is van de bepalingen inzake het kampeeren in onze gemeente. Allereerst moge daarom hier nog eens de aandacht er op gevestigd worden, dat in verband met de defensie op het Eg- mondsche strand ten aanzien van het kampeeren geen enkele beperking gesteld is. Men mag even vrij als andere jaren op het strand kampeeren. Wat het kampeeren in het algemeen betreft, dit is in de geheele gemeente ver boden, dus niet alleen op het strand, maar ook in de duinen of op particuliere terrei nen. Van dit verbod is alleen uitgezon derd het Noorderstrand, waar men dus vrij en kosteloos kan kampeeren en voorts een terrein bij den Watertoren, waarvoor ontheffing van het verbod is gegeven, dat particulier bezit is en waaromtrent men zich dus met den eigenaar moet verstaan. Op het strand kan men kampeeren op het gedeelte, in pacht bij verschillende maatschappijen, volgens door dezen vast gestelde tarieven. Voorts heeft de ge meente kampeergelegenheid op het Zui- derstrand. Op het eerste gedeelte, het dichtst bij het dorp, betaalt men hier voor het geheele seizoen 10. Men kan zijn tent laten staan, mag van daaruit baden met eigen gezin, maar er is geen toezicht. Meer naar het Zuiden is het eigenlijke gemeentelijke kampeerterrein. Hier is dag en nacht toezicht. Men betaalt hier 0.25 per dag, 1 per week, na 2 weken 0.75 per week, alles voor kampeeren overdag, terwijl voor dag en nacht het dubbele ta rief geldt. Men kan tevens hiervoor zijn tent het geheele seizoen gratis op het strand in bewaring geven en kosteloos van de daar aanwezige gemeentelijke wa terleiding gebruik maken. Voorts staat hier een consumptietent en zijn w.c.'s ten dienste van het publiek aanwezig. Tenslotte is er ten Zuiden van het gemeentelijk kampeerterrein nog een par ticulier kampeerterrein met dezelfde tarieven als van de gemeente. Ernstig ongeval. Maandagmiddag had naar de N.H. Crt. mededeelt, bij den wegenbouw aan den Middenweg een ernstig ongeluk plaats. Bij het laden van zand op een auto, kreeg de arbeider T. Kingma het scherpe gedeelte van een schop met kracht tegen zijn hoofd, met gevolg, dat een diepe wonde was ont staan, waaruit het bloed stroomde. Onmid dellijk werd dr. Veening te Midden-Beem- ter gewaarschuwd, die het eerste verband legde, waarna Kingma in ernstigen toestand per ziekenauto naar het ziekenhuis te Pur merend werd vervoerd. De brandweer gaf een demonstratie. Maandagavond heeft de vrijwillige brandweer alhier een demonstratie gegeven met medewerking van het corps Kwiek van de Alkmaarsche brand eer, dat met een motorspuit aanwezig was. Voor deze demonstratie bestond een zeer groote belangstelling. Onder de aanwezigen merkten wij op de burgemeester en de raadsleden, de subst. officier van justitie, mr. Van de Feen de Lille, de commandant der brandweer van Alkmaar, de heer Rin- gers, en verscheidene brandmeesters uit die gemeente. Het corps van Broek op Langendijk, dat in nieuwe uniformen was gestoken, maakte een keurigen indruk. Woningbouw. Door het gemeenebestuur zijn voor de woningbouwvereeniging St. Joseph aan het departement opgezonden de plannen, tee- kening en begrooting voor de bouw van 4 woningen voor groote gezinen. De ontwer pen zijn van den architect Jos. Overtoom te Schagen. „Welverdraaid, waarom hebt U het licht niet aangestoken?" „We houden verduisteringsproef, weet U!" ri j ft te W ld ie Wft- I«1 ir- g«- ing <fc toe *- wste twst d.) 9

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 11