*1 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. TIENTSIN AFGESNOERD. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND AFD, ALKMAAR, I k Londen overweegt represailles tegen Japanschen handel. in 't Gulden Vlies op Vrijdag 16 Juni, 8 uur n.m. No. 139 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. „Het spijt ons", zeggen luid sprekers bij grensposten. De aigemeene toestand. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat- Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Donderdag 15 Juni 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang De eerste dag van de Japansche blok kade van de Engelsche en Fransche concessies te Tientsin, heeft reeds dui delijk getoond welke gevolgen deze voor het ingesloten gebied kan hebben. Het onderzoek van voetgangers en voertuigen, die de concessies verlieten of binnenkwamen, werd naar Domei meldt, zoo nauwkeurig uitgevoerd door de Japanners en de door hen bevoogde Chineesche autoriteiten, dat het verkeer tot 1/50 van zijn normalen omvang werd teruggebracht. Van de ongeveer 100.000 Chineezen, die dagelijks naar hun werk in de con cessies gaan, waren er om twaalf uur 's middags pas 2000 de Japansche af sluiting gepasseerd. Tijdens de spitsuren 's morgens en 's middags begeven zich normaliter 10.000 menschen per uur over den Asahi-weg van de Japansche- naar de Fransche concessie, vandaag werden slechts 50 man per uur doorgelaten. Terwijl de politie de personen, die de grens willen overschrijden, langdurig onderzoekt, herhalen luidsprekers telkens weer: „Het spijt ons, u zulk een last te moeten berokkenen, doch het is onvermij delijk voor het onderdrukken van de com munisten, die in de Britsche nederzetting hun operatiebasis hebben gevestigd". Op het einde van den dag bood de an ders zoo drukke Britsche concessie een on gewoon beeld. De straten waren donker en verlaten. De stilte werd slechts verbroken door de stappen der patrouilleerende politie mannen en schildwachten en het gedreun van gewapende vrachtauto's, rijdend langs de grens waar nog duizenden in onafzien bare rijen stonden te wachten. Hoewel de Japanners officieel toestaan, dat voedingsmiddelen worden binnen gela ten, bereikten de gewone transporten gis teren de concessies niet, daar geen Chinees voedsel durft binnen brengen uit angst voor „anti-Japansch" te worden aangezien. Inmiddels zal, zoo meldt Reuter, a.s. Zaterdag de heele Japansche kolonie, 50.000 man sterk, de Britsche concessie bezoeken, om de graven te bezoeken van Japansche soldaten, die bij den Boxer-opstand in 1900 gesneuveld zijn en in de concessie begraven liggen. Op de Hai-rivier, waaraan Tientsin ligt, is naar een Reutertelegram bericht, de staat van beleg afgekondigd. Tusschen 18 uur en 6 uur is alle verkeer op de rivier verbo den. De Britsche consul-generaal heeft de Britsche scheepvaartmaatschappijen aange raden tijdelijk alle verkeer op de rivier te staken in verband met de moeilijkheden, welke de Japansche autoriteiten maken. Opnieuw is een Britsch onderdaan, Eric Mayell genaamd, door de Japanners gear resteerd, ditmaal op de internationale brug, aangezien hij, volgens de Japansche auto riteiten, foto's maakte. Pogingen worden in het werk gesteld zijn vrijlating te bewerk stelligen. De Britsche majoor Law is heden, na door de Britsche autoriteiten genomen stappen, in vrijheid gesteld. Op de internationale brug is het, door de zorgvuldige fouilleering van alle passanten tot een geweldige opstopping gekomen. Voor een afstand waar men vroeger vijf minuten over deed, had men nu volle twee uur noodig. Te Londen is men er van overtuigd, dat de eisch tot uitlevering der vier geïncrimi neerde Chineezen slechts een voorwendsel is voor een veel verdergaande actie. Dui delijk blijkt uit de verklaringen, die van semi-officieele Japansche zijde worden ge geven, dat het'vraagstuk der vier Chinee zen door de Japanners slechts wordt ge bruikt als voorwendsel voor agressieve maatregelen, teneinde Japan de economi sche controle te geven over den buiten- landschen handel van Tientsin. De eisch om uitlevering vormt slechts een onderdeel van een lange reeks van eischen, welke ten doel hebben de econo mische samenwerking met het nieuwe door Japan ingestelde bewind in Noord-China te forceeren. Tot nu toe heeft dit nieuwe bewind getoond de Britsche rechten te ver achten en het kan derhalve niet welkom worden geacht, voor alle buitenlanders, die onder de bestaande verdragen vrij met China handel te willen drijven. Deze opvatting wordt bevestigd door den toon van een proclamatie, die naar Havas meldt, de Japansche consulaire, militaire en marine-autoriteiten té Sjanghai hebben gericht tot de Japansche bevolking van de ze stad. Hierin wordt gezegd, dat zich onlangs complicaties hebben voorgedaan in de con cessies van Amoy (Koelangsoe) en Tient sin. „Deze kwesties zijn nog niet geregeld, doch de geheele wereld volgt met aandacht de eerlijke en loyale wijze, waarop Japan deze kwesties heeft aangepakt In Sanghai neemt de activiteit van de anti-Japansche elementen en de aanvallen op de Japansche bladen geleidelijk af, doch nog veel blijft te regelen alvorens een definitieve oplossing zal zijn gevonden voor het vraagstuk van de internationale concessies". De Japansche autoriteiten bereiden het terrein voor, teneinde de maatregelen te nemen, welke het meest geschikt zijn om het vraagstuk op te lossen". In het Lagerhuis heeft Buttler de on der-minister van buitenlandsche zaken verklaard, dat de kwestie der blokkade thans wordt bestudeerd en dat de maatre gelen welke genomen zullen worden af hangen van het optreden van de Japanners. De minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, wacht een officieel rapport af en zonder twijfel zal dit zoo spoedig mo gelijk aan het huis worden voorgelegd. De Britsche regeering staat in nauw contact met de regeeringen van Frankrijk en de Vereenigde Staten. Butler zeide verder, dat tengevolge van de anti-Britsche propaganda in den laat- sten tijd in de Britsche fabrieken nabij Sjanghai is gestaakt. Het schijnt, dat deze propaganda is uitgegaan van de door de Japanners bevoogde Chineesche autoritei ten te Poetoeng. Ook zekere Japansche ele menten schijnen actief hierbij betrokken te zijn. De Britsche consul-generaal te Sjang hai en de Britsche ambassadeur te Tokio hebben stappen gedaan bij de Japansche autoriteiten. Naar aanleiding van deze verklaring schrijft de parlementaire medewerker van Reuter, dat de gevolgen van de Japansche houding voor de Britsche belangen te Tientsin de volledige aan dacht van verschillende departementen hebben. Men gelooft, dat rekening wordt gehouden met de mogelijkheid van soortgelijke aanvallen op Britsche belangen in andere streken en dat de stappen, die in zulk een geval geno men zouden moéten worden, o.a. de aandacht hebben van het ministerie van handel, waaronder het Britsch Japansche handelsverdrag valt. Ook de Japansche voorkeursrechten op de Britsche koloniale en imperiale mark ten vormen, naar .tien meent te weten, een punt dat thans bestudeerd wordt. Na zijn verklaringen in het Lagerhuis heeft Buttler een deputatie ontvangen van de onder-commissie voor China van de La gerhuis-commissie voor buitenlandsche za ken. De geheele situatie ten aanzien van de Britsche belangen in China werd onder de oogen gezien, waarby speciaal den nadruk werd gelegd op de noodzakelijkheid, krach tig het hoofd te bieden aan de Japansche Sprekers:' Mr. M. SLINGENBERG, Oud-Minister van Sociale Zaken. A. SIETSMA. A. ERIKS. Entrée vrij! Debat vrij! actie te Tientsin, niet slechts in verband met het beginsel, dat hier op het spel staat, doch ook met het oog op het gevaarlijke precedent, dat geschapen zou kunnen zijn. Butler ontving eveneens een deputatie van leden der arbeidersfractie ter bespre king van de kwestie van Tientsin. Beide deputaties zouden er bij de regee ring geen twijfel over hebben laten bestaan dat de afgevaardigden van alle partijen de aantasting van de Britsche rechten in Chi na door de Japanners ernstig opvatten. Men meent te weten, dat het kabinet in zyn bijeenkomst van gisteren den toestand te Tientsin van alle kanten bezien heeft. Gistermiddag is volgens een bericht van de „Times" de Britsche ambassadeur Crai- gie by minister Arita geweest om de situa tie in Tientsin te bespreken. Over het on derhoud is niets bekend gemaakt. Onder de heerschende omstandigheden is deze offi- cieele reserve een hoopvol teeken. Het Britsche voorstel tot onderhande lingen is door de autoriteiten te Tientsin verworpen zonder dat Tokio erover was geraadpleegd. De reden van de verwerping is waarschijnlijk, dat voorgesteld was een neutralen bemiddelaar te benoemen. Al ja renlang heeft Japan het tot een beslist principe van zyn politiek gemaakt elke in menging van derden in de geschillen van China te weigeren. De ernstigste aspecten van de situatie worden gevormd door den principieelen kant van het geschil. Het leger is klaar blijkelijk vastbesloten een beslissing uit te lokken over het geheele probleem van de rol welke de buitenlandsche nederzettingen in den strijd met China spelen. Er werd verwacht, dat het departement van buitenlandsche zaken te Tokio gisteren een verklaring zou publiceeren, maar dit is niet geschied en de reden daarvan zou zijn, dat het communiqué van de autoriteiten te Tientsin, dat Dinsdag werd gepubliceerd, de houding van Japan reeds duidelijk zou hebben uiteengezet. Dit communiqué was afkomstig van de leger-autoriteiten en het was, zooals bekend, in uiterst dreigende termen gesteld. Men gelooft, dat het depar tement van buitenlandsche zaken later een communiqué zal publiceeren. Hiranuma, Rrita en Itagki hebben heden over de situatie geconfereerd en de Japan sche pers gelooft gerust te kunnen aanne men, dat de ministers het erover eens zijn, dat de druk op Tientsin niet verzwakt moet worden, voordat de Engelschen en de Fran- schen beloven Japan te helpen bij de ves tiging van de nieuwe orde in China. Geen Amerikaansche bemiddeling. Minister Huil heeft in antwoord op een desbetreffende vraag verklaard, dat geen speciale instructies aan den Amerikaan- schen consul te Tientsin waren gezonden in verband met de blokkade van de Brit sche en de Fransche concessie. Het was hem niet bekend, dat de Vereenigde Staten over bemiddeling waren gepolst. Hij sprak het bericht, volgens hetwelk de Vereenigde Staten hun bemiddeling in de kwestie Tientsin hadden aangeboden, krachtig te gen. Huil verklaarde verder, dat de vertegen woordigers der Vereenigde Staten alle mo gelijke aandacht wijden aan den toestand te Tientsin en de Amerikaansche staatsbur gers en belangen aldaar zooveel mogelijk zullen beschermen. Aan Amerikaansche scheepvaartmaatschappijen is eenigen tijd geleden den raad gegeven geen wapens, mu nitie of ander oorlogsmateriaal naar de oor logsgebieden te vervoeren. Schepen, die dit wel doen, dragen hiervoor zelf de verant woordelijkheid. Zie verder Buitenland pag. 1 3e blad. De blokkade van Tientsin. Gisteren is de blokkade van Tientsin begonnen. Dat beteekent, dat de Engelsche en Fransche concessies te Tientsin door Japan geïsoleerd zijn. Natuurlijk is de oor zaak van die blokkade niet te zoeken in het feit, dat Engeland geweigerd heeft Je vier Chineezen, die verdacht zyn van moord op een Japanner en die zich in de Britsche concessie bevinden, uit te leveren. Neen, het gaat hier om heel v at anders: om de erkenning van de feitelijke bezet ting door Japan van Noord-China! De vraag is nu maar, hoe Engeland zal reageeren op deze Japansche actie. Voorloopig hebben de Japanners slechts het verkeer met de concessies te Tientsin afgesloten. Isoleering is juist voldoende om het gewenschte resultaat te bereiken. Natuurlijk is het uiteindelijke doel dezer actie de opheffing van de buitenlandsche concessies. Maar de Japanners weten beter dan eenig ander de waarde van de kleine stappen te schatten. Zij rekenen er op, dat de Engelschen ten slotte wel met voorstel len zullen komen, welke naar den vorm een compromis zyn, maar voldoende zyn om het oogenblikkelijke doel te verwe zenlijken. Zij willen dan ook den weg tot onderhandelen niet afsnijden, maar voor loopig slechts hun positie by deze onder handelingen aanzienlijk versterken. Is dat eenmaal gebeurd, dan hebben zy den tijd om te wachten en dan zullen de Engelschen door de moeilijkheden van hun handel van zelf wel over de brug komen, aldus onge veer de redeneering van Tokio, dat nog steeds hoopt zijn doeleinden in het Verre Oosten door een minnelijke schikking te kunnen verwezenlijken. Tientsin is natuurlijke niet meer dan een proefballon in den harden strijd tusschen yen en yuan, een strijd op leven en dood tusschen Japan en China De Japanners hebben vertrouwen, dat Engeland toch niets zal Joen en dat zij zonder gevaar een volgenden stap voorwaarts kunnen doen. De Engelschen kui.nen voorloopig zonder moeite de blokkade van de concessie door staan. Maar op den duur kan dit natuurlijk niet zoo blijven en wat zullen zij dan moeten doen om er van af te komen? De Japanners hebben in dit opzicht uiteraard hun verwachtingen; zij denken niet aan een openlijk conflict met Engeland, maar zij willen de kansei. in de onderhandelin gen, welke naar hun oordeel toch komen, slechts verbeteren. Hetgeen ,,het gezicht" van Albion stellig geen goed zal doen. De Engelsche dagbladen verwerpen na tuurlijk het onmiddellijke motief voor de Japansche blokkade te Tientsin: de Brit sche weigering tot het uitleveren van vier door de Japanners verdachte Chineezen, als een zuiver voorwendsel van Japansche zijde voor het aan de orde stellen van de kwestie der exterritoriale rechten. De „Times" schrijft, dat het plaatselijke incident door de Japanneezen wordt ge bruikt om te verkrijgen, dat Engeland deelneemt aan de actie tegen China en berust in de uiteindelijke vernietiging van alle rechten in China, behalve de Japansche. De „News Chronicle" zegt, dat de Ja panneezen thans een aanval doen op een werkelijk belangrijke stelling der Wester- sche mogendheden in China. Indien men te Tientsin capituleert, zal weldra Sjanghai aan de beurt zijn. Eenige krachtige woor den zullen waarschijnlijk genoeg zijn om de Japanneezen tot een handigen terug tocht te bewegen. De „Daily Mail" schrijft: „Japan daagt het beginsel der exterritoriale rechten uit. In ieder blokkadeconflict zal Engeland de beste troeven hebben. Het geïndustriali seerde Japan kan zich geen bedreiging van haar hulpbronnen, waarvan de oorlog met China het uiterste vergt, veroorloven. De tweede dag der blokkade begon met een incident aan de grens der Britsche concern. Agitatoren trachtten daar een menigte van 2000 Chineezen aan te zetten tot een bestorming der barricaden. Echter, een detachement Britsche troepen, gewa pend met machine-geweren en een sterke politiemacht verspreidde de menigte on verwijld. Intusschen is de vrachtvaart op Tientsin vrywel geheel gestaakt en alleen nog pas sagiers worden vervoerd. Het eerste heeft tot gevolg gehad, dat er een ernstig voed seltekort dreigt te ontstaan, het tweede had tot gevolg, dat duizenden vrouwen en kinderen de concesies hebben verlaten of nog verlaten Natuurlijk zit Engeland niet stil en reeds heeft de Britsche ambassadeur te Tokio een bezoek gebracht aan den Japan schen minister van buitenlandsche zaken, Arita, en met hem den toestand in Tientsin besproken. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken ver klaarde inmiddels, dat de houding van het leger tot uitdrukking heeft gebracht dat het thans om garanties voor de toe komst gaat. Men verwacht van de plaat selijke Britsche autoriteiten dat ze geen steun verleenen aan de storende elemen ten in de politiek en het bedrijfsleven van Noord-China. De woordvoerder verklaarde verder, dat het bij de blokkade niet om de toepassing van geweld gaat, maar om een maatregel tot zelfbescherming. De Britsche concessie werd niet bezet, maar alleen wordt toe zicht uitgeoefend op het verkeer tusschen de concessie en het overige Tientsin. In politieke kringen te Tokio gelooft men voorloopig niet dat Engeland tegen maatregelen zal nemen. De Japansche pers laat doorschemeren dat er, indien de bui tenlandsche concessies zich niet onthouden van ingrijpen in de politieke en economi sche verhouding in het bezette gebied, geen andere uitweg is dan een fundamen- teele herziening van de met de nederzet tingen verbonden bijzondere exterritoriale bepalingen. i- #t ie ld fe *e •ï- g«- Lrvg km Par. ÉNe m- <«te MKt d.) a

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1