FRANKENBERG N.V. KANTOORBOEKEN. Gemeenteraadsverkiezingen. EERSTE BLAD Alkmaar, Donderdag. JACOB VAN ALBADA Op den leeftijd van 81 jaar overleed gister de heer J. van Albada, tot zijn pensioenge rechtigden leeftijd onderwijzer te Oterleek. Sindsdien woonde hij in Alkmaar, zoodat hij vele jaren van een welverdiend pensioen heeft genoten. De heer van Albada bleef ook, na zijn pensionneering zijn liefde aan Oterleek, waar hij tal van jaren correspondent van ons blad was, schenken. De opheffing van de oude dorpsschool ging hem, als openbaar onderwijzer, dermate aan het hart, dat hij, door in het garantiefonds voor een belang rijk bedrag te storten steun verleende aan de burgers, die gepoogd hebben door het stichten van een Neutrale Bijzondere Schoolvereeniging, deze dorpsschool nog te behouden. De nagedachtenis van den heer van Alba da, zal in Oterleek ongetwijfeld in eere .worden gehouden. EEN BOTSING. Bij de brandweerkazerne is gistermorgen omstreeks 12 uur een motordriewieler met kolen beladen tegen een autobus opgebotst. De windruit van de motor werd geheel ver nield, de autobus bekwam slechts eenige schrammen. Proces-verbaal is opgemaakt. IN KELDER GEVALLEN. Woensdagavond is de 42-jarige mevr. P., wonende aan het Luttik-Oudorp, bij het schoonmaken van de alkoof in een kelder gevallen. Zij bekwam hierdoor een ern stige hoofdwonde en is naar het Centraal ziekenhuis alhier overgebracht. ZEESLEEPBOOT TE WATER GELATEN. Van de N.V. scheepswerf en machine fabriek 't Hondsbosch, directeur de heer H. J. Bosman, werd met gunstig gevolg te water gelaten een zeer sterk en modern gebouwde zeemotorsleepboot, bouwnum- mer der werf 716, welke boot door ge noemde werf uitgerust werd met een 100 p.k. twee-cylinder Kromhout scheepsdie- selmotor. De motorsleepboot is gebouwd in tro pen-uitvoering voor Venezolaansche reke ning en zal voorts worden voorzien van een complete electrische lichtinstallatie. De boot is speciaal gebouwd voor het verrichten van zware sleepdiensten, doch is daarnaast zoo ingericht, dat ze ook zeer geschikt is voor het vervoer van passa giers. GEMEENTERAADSVERGADERING. Het ligt in de bedoeling van den burge meester tegen Woensdag den 28 Juni 1939 (niet op Donderdag in verband met den ver jaardag van prins Bernhard) een raadsver gadering te beleggen. VERKIEZINGSVERGADERINGEN. Liberale Staatspartij. De Liberale Staatspartij belegt op mor gen, Vrijdagavond, een openbare vergade ring in de van Teijlingenzaal van hotel Proot, waarin als sprekers zullen optreden de heer C. G. Roos, voorzitter van de ver- eeniging van liberale gemeenteraadsleden, mevr. M. van Sonsbeek-Baning en de heeren mr. C. A. de Groot en H. C. Stoutjesdijk. De toegang is vrij. Vrijz.-Dem. Voor de afd. Alkmaar van den Vrijz.-Dem. Bond zullen morgenavond in 't Gulden Vlies spreken de heeren mr. M. Slingenberg (oud minister van sociale zaken), A. Sietsma en A. Eriks. Entree en debat vrij. Onafhankelijken. De heer Bonsema, aanvoerder van de lijst der Onafhankelijken, zal Maandagavond spreken in de dancing van de Harmonie. Debat niet toegestaan voor communisten, T.B.N. en R.S.A.P., omdat deze partijen nief zullen werden besproken. Entree 15 cent. Communistische partij. In het café Klinkhamer aan de Magdale- nenstraat zal morgenavond Roestam Effendi spreken voor de afd. Alkmaar der commu nistische partij. Entree 10 cent. HINDERWET. Bij besluit van 14 Juni 1939 is de beslis sing op het verzoek van de N.V. Karperton Kaasfabriek, alhier, om vergunning tot het uitbreiden van haar fabriek voor het ver duurzamen van kaas in het perceel Kaarse- makersgracht nr. 1 verdaagd. Alkmaar, 15 Juni 1939. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. HINDERWET. De Commissie uit Gedeputeerde Staten dezer provincie, aangewezen voor het aan- hooren van bezwaren, die mochten worden ingebracht tegen de door den minister van fcinnenlandsche zaken voorgenomen uit breiding van de telefooncentrale aan de Koorstraat nr. 12, door het opstellen van een benzine-kluis voor het opslaan van maximaal 12 blikken benzine, zal daartoe zitting houden op Woensdag 28 Juni e.k. des voormiddags te 111/4 uur in het gebouw van het Provinciaal bestuur aan de Dreef te Haarlem. Alkmaar, 15 Juni 1939. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Grootste sorteerlag hier ter stede. BOERDERIJ TE BERGEN AFGEBRAND. Gistermorgen werd de boerderij van den heer T. N. aan den Kerkedijk, naast de gemeenteboerderij die het vorig jaar af brandde, een prooi der vlammen. Vermoedelijk ontstond de brand door een stuk brandend papier dat op het rieten dak terecht kwam. Arbeiders waren n.1. tnet het verbouwen van de boerderij bezig. Om den trek van de schoorsteen te probeeren hadden zij in het stookgat papier in brand gestoken, met het ongewenschte gevolg. Het rieten dak stond in een oogwenk in lichte laaie, zoo dat de brandweer slechts een stapel hout en een schuur kon behouden. GESLAAGD. Na gedaan examen alhier en te Leeuwar den slaagde de heer H. v. d. Ploeg als machinist F. N. Z. BERGEN. Van de 3760 kiezers hebben er gister 3486 of 92.71 pCt. hun stem uitgebracht. Hiervan waren er 55 van onwaarde en 30 blanco, zoodat het aantal geldige stemmen 3302 en de kiesdeeler dus 300 2/11 bedroeg. Op het Middenblok werden 923 (967) stemmen uitgebracht. Tusschen haakjes ge ven wij de cijfers van 1935. De R.K. Staatspartij verkreeg 1200 (1012) stemmen, de S.D.A.P. 565 (563), de Vrijz.- Dem. Bond 258 (118), de A.R. en Chr.-Hist. 198 (166) en de Troelstrabeweging 165 stemmen. Dank zij de eigenaardigheden van het kiesstelsel behielden het Middenblok en de R.K. Staatsparty ieder hun vier zetels. Van het Middenblok werden herkozen de heeren J. W. Macdonald, Jb. Swaag, E. J. Voute en P. Vrije; van de R.K. Staatspartij de heeren J. E. Miltenburg, M. C. Dingerdis en C. W. Ellis, terwijl in de plaats van den heer J. N. de Koning, de heer J. H. W. Schmidt geko zen werd. Van de S.D.A.P. werden herkozen de hee ren L. den Das en dr. J. Hemelrijk, terwijl de zetel van den heer C. Brak verloren ging. De Vrijz.-Dem. Bond, die in 1935 zijn zetel verloor, herwon ditmaal dezen zetel, door dat hij ruim 3/4 van den kiesdeeler haalde en dus bij de tweede verdeeling voor een zetel in aanmerking kwam, die door den beer B. de Jonge bezet wordt. Wanneer wij de cijfers nader beschou wen, dan zien wij deze eigenaardigheid, dat het Middenblok met 923 stemmen zich vier zetels zag toegewezen en de R.K. Staats partij met 277 stemmen meer eveneens vier zetels, terwijl de V.D. met 258 stemmen een zetel kreeg. De vrijzinnigen, die verdeeld optrokken, hebben hierdoor een voordeel behaald. Wanneer toch het Middenblok met de V.D. met een lijst was uitgekomen, dan zouden ze samen 4 zetels hebben behaald, terwijl zij nu samen 5 zetels bezetten. Wanneer men de cyfers nog nader be kijkt, dan valt op te merken, dat het Mid denblok is achteruitgegaan. In 1935 toch be haalde het 967 of 33.7 pCt. van de stem men. Om gelijk te blijven, de stijging van bet aantal kiezers in aanmerking genomen, had het ditmaal 1112 stemmen moeten be halen, het kreeg er 923, of 28 pCt., zoodat het percentage met 5.7 pCt. daalde. Hoewel de plaatsing op de lyst er bij het Middenblok niet veel toe doet, is toch wel gebleken, dat de plaatsing boven aan de lijst voor de aftredende leden een voordeel beteekende. De lijstaanvoerder, de heer Macdonald toch, verkreeg 384, de heer Swaag no. 2 181, de heer Voüte no. 3 121 en de heer Vrije no. 4, 95 st.; de heer A. C. de Regt no. 5 behaalde 60, de heer J. D. P. Rosier als no. 6, 9, de heer A. M. de Lange no. 7, 57 en de heer H. A. Dorré no. 8, 15 stemmen. Van de 1200 stemmen op de R.K. Staats party werden slechts 76 verdeeld op de an dere candidaten uitgebracht, de overige 1124 waren alle voor den lijstaanvoerder. In 1935 behaalde de R.K. 1012 stemmen of 35.22 pCt. Om gelijk te blyven hadden zij 1162 stem men moeten halen; zij verkregen er 1200 of 36.36 pCt. en gingen dus 1.14 pCt. vooruit. Dat de R.K. Staatsparty over een muurvast kiezerscorps beschikt, moge wel blijken uit het feit, dat zij by de jongste Statenverkie zing 1210 stemmen behaalden. De S.D.A.P. verkreeg in 1935 563 stem men of 19.6 pCt. Om dit percentage te hou den had zy thans 646 stemmen moeten ha len, ze verkreeg er 565 of 17 pCt. en ging dus 2.6 pCt. achteruit. Hierbij moet echter in aanmerking worden genomen, dat in 1935 de Troelstrabeweging, die ditmaal 5 pCt. van de stemmen behaalde, niet aan de verkie zing deelnam. In werkelijkheid steeg het aantal roode stemmen in Bergen dan ook met 2.4 pCt. Van de V.D., die met de Statenverkiezing 666 stemmen behaalde, was het te voorzien, dat het thans dit cijfer op geen stukken na zou halen, omdat nu eenmaal de met de V.D. sympathiseerenden bij den gemeente raad anders stemmen dan by de Kamer- en Statenverkiezing. Toch gelukte het deze partij, die in 1935 met 166 stemmen 5.8 pCt. van het aantal stemmen behaalde, een belangrijke vooruit gang te boeken, al behaalde zy met 258 stemmen nog niet den kiesdeeler. Het per centage van de V.D. steeg met 2 pCt. en klom tot 7.8 pCt. Werden bij de S.D.A.P. 39 stemmen ver deeld uitgebracht, bij de V.D. was dit met 52 stemmen het geval, zoodat van beide partijen gezegd kan worden, dat de kiezers trouw den lijstaanvoerder volgden. Ook met de Christelijke lyst was dit het geval. Op deze lijst toch werden 33 stemmen verdeeld over de andere candidaten uitgebracht. De overigen waren eveneens voor den lijstaan voerder. De christelyken, die in 1935 5.8 pCt. van de stemmen op zich vereenigden, handhaaf den zich door ditmaal 6 pCt. te behalen. In vergelijking met de Statenverkiezing gingen zy echter 24 stemmen achteruit. Wanneer zy met hun stemmental gelijk aan de Sta tenverkiezing, n.L 240, waren gebleven, dan zouden ook zij 3/4 van den kiesdeeler heb ben gehaald en zou de restzetel, die nu het Middenblok met 22 5/11 stem bekwam, aan hen zijn toegewezen. Men ziet dus, dat het aan een kleinigheid kan liggen. Nu behaalde de R.K. met een rest van 299 5/11 stem een zetel en het Mid denblok met een rest van 22 5/11 stem. Het Middenblok heeft dus wel geboft, aange zien de restzetel ook niet aan hem maar aan de S.D.A.P. zou zijn gekomen, wanneer de Troelstrabeweging niet met een eigen lijst was uitgekomen en deze roode stemmen op de S.DA.P. waren uitgebracht. In den raad keeren niet terug de heeren Koning (R.K.) en Brak (S.D.A.P.) Als nieuwe leden doen hun intrede de heeren de Jonge (V.D.) en Schmidt (R.K.) De heer de Jonge is Bergenaar van ge boorte en evenals de heer Vrije commies ter Posterijen, zoodat straks 2 postambte naren deel van den raad uitmaken. De heer Schmidt is makelaar, doet in hoofdzaak zijn zaken in Amsterdam, doch woont met zijn gezin reeds vele jaren in Bergen. HEILOO. De gister gehouden gemeenteraadsver kiezing hebben wel het bewijs geleverd, dat Heiloo een gemeente is, waar men geen peil op kan trekken. Maar toch kan men uit de uitgebrachte stemmen wel eenige con clusies trekken. Wanneer we beginnen by de R.K. Staats partij, dan moeten we wel concludeeren, dat de partij met zijn starre houding om een arbeider geen verkiesbare plaats te geven, heeft gefaald. 266 stemmen zijn uitgebracht op den r.k. arbeider en hij haalde juist 3/4 van den kiesdeeler en doet zijn intrede in den nieuwen raad. De S.D.A.P. heeft van zijn 786 stemmen welke op haar bij de Statenverkiezing zijn uitgebracht, verlies geleden. Waarschijnlijk zijn de 87 stemmen die ze nu minder kre gen, toen stemmen geweest van de r.k. ar beiders. „Gemeentebelang", de partij van de be zuinigers, heeft maar liefst 198 stemmen minder gekregen dan in 1935. Hiervoor zijn verschillende redenen. Allereerst had de lijst niet die aantrekkingskracht als in 1935, toen wijlen den heer P. van 't Veer de lijst aanvoerder was. Maar ook heeft zij geleden door de onderlinge verdeeldheid in eigen boezem. Men was ontevreden, dat de lijst aanvoerder Kant niet meer zijn stem had gegeven voor bezuiniging en velen zijn weer haar hun „oude partij", de V.D. terug gekeerd. De V.D. heeft zich goed gehou den. Ondanks de 238 stemmen die op de lijst-Kostelijk zijn uitgebracht, komen zij met 2 zetels uit de bus! De heer J. Rus Jzn. kreeg bij de laatste verdeeling de 11e zetel toegewezen. Dat de lijst-Kostelijk slechts 238 stemmen kreeg is tegengevallen. Indien die lijst een 23 stemmen meer had gehad (3/4 van den kiesdeeler) was hij gekozen geweest. De Liberale Staatspartij heeft geen groote aantrekkingskracht in Heiloo. Wanneer we nagaan, dat bij de Statenverkiezing nog 413 stemmen op deze partij werden uitgebracht, dan is de uitslag van heden een pover re sultaat. De A.R. en C.H. hebben hun zetel die zij in 1935 verloren, weer teruggekregen. Met een paar stemmen meerderheid haalden zij juist 3/4 van den kiesdeeler. Zooals gezegd doet de R.K. arbeider zijn intrede in den raad. De raad, die links georiënteerd was, is wederom rechts (65). In den nieuwen raad keeren niet meer terug de heeren J. Sengers (R.K.), J. Rus Czn. (Gemeentebelang) en C. Kamer (Li beraal). Nieuwe raadsleden zijn de heeren J. Rus Jzn. (V.D.), G. Hellinga (C.H.) en P. J. Dekker (R.K. arbeiders) Omtrent onze nieuwe raadsleden kunnen we kort zijn. Een belangrijke aanwinst is de heer J. Rus Jzn. Als voorzitter van de Luchtbescherming is hij de aangewezen persoon om deel uit te maken van den raad. Van den heer G. Hellinga is weinig te zeggen. Hij leeft als ambteloos burger en treedt weinig op den voorgrond. Alleen maakt hy deel uit van het bestuur van de Ned. Ev. gemeente. De heer P. J. Dekker bekleedt verschillende functies in de R.K. arbeidersbeweging en is een geziene figuur. NIEUWE NIEDORP. Uitslag: Lijst 1 R. S. A. P 140 stem men; lijst 2 Vrijzinnig 142 stemmen; lijst 3 Vrijzinnig 264 stemmen; lijst 4 R. K. 182 stemmen; lijst 5 S. D. A. P. 176 stemmen. Totaal aantal stemmen 904, kiesdeler 1291/7 R. S. A. P. 1 zetel. Vrijzinnige lijst Fynheer 1 zetel. Vrijzinnige lijst Kooy 2 ze tels, R. K. 2 zetels, S. D. A. P. 2 zetels. Gekozen alzoo resp. H. ter Haar, A. Fijn heer, Jb. Kooy Cz„ J. Zyp, W. Leegwater, J. de Boer, G. Gayaard. De zetel van A. Fynheer zal vervuld worden door D. Wit Cz. aangezien was overeengekomen dat die gene die de meeste stemmen op zich had vereenigd de zetel zou bezetten. Nieuw gkozenen alzoo H. ter Haar en J. Zyp. R. S. A. P. wint 1 zetel ten koste van de S. D. A. P. De heeren D. Olie en H. Borst zijn alzoo niet herkozen. W ARMENHUIZEN. Aantal kiezers 1114: Geldige stemmen 1020; Van onwaarde 32; Uitgebracht op R. K. Staatsparty 679; Op de Protestantsch-link- sche partij 341. Gekozen 5 r. k„ n.L de heeren: Molenaar, J. de Groot, W. Dekker, C. Rozendaal en A. Kraakman; voorts 2 van de linksche partij n.1. de heeren: P. J. Mink en A. van Buu- ren. In den nieuwen raad zullen dus niet meer terugkomen de heeren P. Kesselaar en H. Laurman. Als nieuwe leden zullen hun in trede doen de heeren Kraakman en van Buuren. EGMOND AAN ZEE. De oud-katholieken hebben een zetel moeten afstaan .aan de S.D.A.P. en behou den dus niet langer de meerderheid. Het stemmenfafer der oud-katholieken daalde, bij een ityging van het aantal kies gerechtigden van 1534 tot 1770, van 683 tot 529, hetgeen een zeer gevoelig verlies be- teekent. De S.D.^P. daarentegen steeg in stemmenaantal van, 186 tot 444. De volledige uitslag, waarbij wij tusschen kaakjes telkens de oude stemmenverhou ding vermelden, luidt: oud-katholieke party 529 (683), S.D.A.P. 444 (186), Gemeentebe lang 279 (208) en R.K. partij 222 (180). Alle partijen, behalve de oud-katholieken, boek ten dus een flinken vooruitgang. Hun der den zetel dankten de oud-katholieken zelfs nog slechts aan een overschot van 109 stem men na toewijzing van 2 zetels. Van alle partijen werden de hoogst ge plaatste candidaten gekozen, behalve bij de oud-katholieken, waar wethouder C. Broek, die nummer 8 geplaatst was, 182 voorkeur stemmen op zich vereenigde en dus geko zen werd. De namen der gekozenen luiden: oud- katholieke partij: A. Blok, C. Broek (beiden aftredend) en A. Gravemaker; S.D.A.P.: E. Prins (aftredend) en F. Schippers; Gemeen tebelang: J. van der Borden en R.K. party F. Snoeks (aftredend). Van de thans zitting hebbende raadsleden keeren dus niet weer de heeren J. Visser en wethouder J. Dekker (oud-kath.) en T. Halff (gemeentebelang). In den nieuwen raad doen hun intrede de heeren A. Gravemaker (oud-katholiek), J. van der Borden (gemeentebelang) en F. Schippers (S.D.A.P.) De heer Gravemaker is een geboren Eg- monder. Hij is thans 51 jaar en van beroep visscher. De heer van der Borden is geboren te Vlaardingen. Hij is 66 jaar, van beroep hoofdinspecteur eener levensverzekering maatschappij, behoort tot de Ned. herv. kerk en vestigde zich 2 jaar geleden te Egmond aan Zee, komende van Alkmaar. De heer F. Schippers tenslotte is 39 jaar oud, behoort tot de R.K. kerk, werd gebo ren te Hellevoetsluis en vestigde zich vier jaar geleden te Egmond aan Zee, komende van Rotterdam. Hij is beheerder van het Troelstra-oord. Te voorzien is, dat in den nieuwen raad de oud-katholieken samen zullen gaan met Gemeentebelang en dat dientengevolge als wethouders zullen optreden de heeren C. Broek (oud-kath.) en van der Borden (ge meentebelang). BARSINGERHORN. Geldige stemmen 950 (938); C.P.N. en Kiès 108; S.D.A.P. 328 (419); Plaatselijke Kiesver. (Vrijz.) 514 (572). De gemeenteraad bestaat thans uit: 1. C. P.N. en Kiès, 2. S.D.A.P. (3), 4 andere par tijen (4). CASTRICUM. Gekozen zijn 2 van lijst-Borst, 2 van lyst-de Vries, 2 van S.D.A-P-, 2 V.D., 2 lijst- Spaansen en 1 C.H. en A.R. De gekozenen zijn: P. Borst en B. Res, P. de Vries en D. Berlee, C. Spaansen en D. de Winter (allen R.K.), T. Hellinga en mevr. Bakker-Pieters (S.D.A.P.), F. Turkstra en D. Hogensteijn (V.D.) en J. Bastiaans (C.H. en A.R.) Uitgebracht werden 3156 geldige stem men, t.w. op de lijst Borst 665, lyst de Vries 493, S.D.A.P. 687, lijst Spaansen 628, VJD. 445 en C.H. en A.R. 238 stemmen. Buiten verwachting hebben de VJD. door hun overschot aan stemmen twee zetels ver overd. De oorzaak hiervan is, dat de N.S.B. en de liberalen hun stem op de V.D. hebben uitgebracht. Hierdoor is de S.D.A.P., die ook een groot aantal overschot-stemmen had, een.zetel ontgaan. Reeds hoorden wij zeggen: Borst en B. Res aanvaarden hun zetel niet en G. Res en P. de Wildt bedanken voor de eer. Daar ook (zijn wij goed ingelicht) de andere can didaten van deze lijst geen aanspraak wen- schen te maken op een candidatuur, is de mogelijkheid van nieuwe verkiezingen niet uitgesloten. 955 stemmen zijn er méér uitgebracht dan in 1935, hiervan hebben de R.K. er 330 ge kregen en de niet-R.K. groepen 586 stem men. HEEMSKERK. Geldige stemmen 2078 (1782). R.K. Staats partij 1421 (1250), S.D.A.P. 162 (90), Neutr. Vrijz. lijst, V.D. en Neutralen 354 (235); Dis sident R.K. 141 (207). De gemeenteraad bestaat thans uit: 8 R.K. (9), 1 S.D.A.P. 2 Vrijz. Neutr. lijst (2). HOORN. Geldige stemmen 6276 (5838). C.D.U. 86 (90), C.H.U. 590, C.P.N. 102, Liberalen 619 (881); R.S.A.P. 149 (91), R.K.S.P. 2001 (1692), S.D.A.P. 1775 (1886), V.D. 954 (486). De gemeenteraad bestaat thans uit: A.R. 0 (1), C.H.U. 2 (0), Liberalen 2 (3), R.K.S.P. 5 (5), S.D.A.P. 4 (5), V.D. 2 (1). MEDEMBLIK. Geldige stemmen 1883 (2218). A.R. en C. H.U. 285, Liberalen 175 (332), R.K. 751 (814), S.D.A.P. 393 (441), V.D. 279. De gemeenteraad bestaat thans uit: 1 A.R. (2), 1 C.H.U. (1), 1 Lib. (2), 4 R.K. (4), 2. S.D.A.P. (2), 2 V.D. HEERHUGOWAARD. Bij de gister te Heerhugowaard gehouden verkiezing van leden voor den gemeente raad werden 2285 stemmen uitgebracht, waarvan 25 ongeldig. Op de R.K. Staatspartij werden uitgebracht 1422 stemmen, waar door 8 zetels werden behaald. Van deze lijst werden gekozen de heeren P. Tromp, K. Oudeman, A. Quant, W. Blokdijk, C. Kok, J. Sinnige en W. Groenland. De S.D.A.P. verkreeg 197 stemmen. Voor deze lijst werd gekozen de heer H. van El- ten. Plaatselijk Belang en V.D. verkreeg 475 stemmen. Gekozen werden de heeren S. Dekker en A. Kooy. De A.R. en Chr.-Hist. behaalden 166 stemmen. Op deze lyst werd de heer K Wagenaar gekozen. ZOMERPOSTZEGELS TEN B4Tr VAN CULTUREELE WERKERS (KUNSTENAARS). Een volk, welks pioniers een nieuwe Een land, welks luchten op^ef doek der Meesters lirM Dat in de wetenschap in schitterend Blyv' in zijn eigen aard een wereTdfa^' als Maris, Stuyvesandt, Beets, Mawe die allen Hollandsch zijn^n^Wieten> woord, in bedd, in daad. Uw nationaal besluit in deze duistere Zij met een daad het Hollandsch leed*8611 te helpen dragen- MELIS STOKE. P.S. Koopt daarom zomerzegels joo vraaet U 't Comité En helpt de kunstenaars en ons - ®en handje meel Comité voor den verkoop der Zomerpostzegels. UITGEEST. Uitgebracht 1934 geldige stemmen (1833) R.K Staatspartij 922 stemmen (860), 5 jjj tels (5), W. v. d. Stok, L. Klaver, N. Korte- kaas, H. Twaalfhoven Pz. en J. Groen Kz- S.D.A.P. 387 stemmen (385), 2 zetels (2), h| Kingma en F. de Vries; Vrijz. Kiesver. *369 stemmen (354), 2 zetels (2), K. Zaadnoordyk en J. Koster Dz.; Communisten 256 stemmen (234), 2 zetels (2), J. Vrouwe en C. Twisk. In den nieuwen raad komen niet terug de heeren A. v. d. Eng Hz. en A. Zonjee (R.K.) C. Kroon (S.D.A.P.) en P. Groot (Vrijz.) OUDENDIJK Geldige stemmen 258 (244). S.D.A.P. 102 (177), V.D. en Bouwerspartij 156. De gemeenteraad bestaat thans uit: 8. S. D.A.P. (3), 4 V.D. en Bouwerspartij (4). WIERINGEN. Geldige stemmen 2845 (2665), A.R. en C. H.U. samen 330 (A.R. 145, C.H.U. 124), C.P. N. 147 (164), R.K. Staatsparty 180 (203), S. D.A.P. 615 (670), V.D. 1085 (935), Groep Visser 217, Gem. Belangen 156, andere par tijen 493. De gemeenteraad bestaat thans uit: 2. C. H.U. en A.R. (2), 0 R.K.S.P. (1), 3 SDAP. (3), 4 V.D. (5), 2 Vissergroep (2), ZUIDSCHARWOUDE. Uitgebracht 866 geldige stemmen, van on waarde 8. Aantal kiezers 912. R.K.S.P. 363 stemmen, 3 zetels; S.D.A.P. 133 stemmen, 1 zetel, Alg. Belang 352 stemmen, 3 zetels. Gekozen zijn de heeren C. Kramer, Jb. Weel en D. van Kleef, allen R.K.; D. Blom, S.D.A.P.; J. du Burck, P. de Geus Jz. en Jb. Kroon, allen Alg. Belang. AKERSLOOT. Uitgebracht 925 geldige stemmen. R.K.S.P. 555 (4 zetels), Plaats Bel. 245 stemmen (2 zetels), S.D.A.P. 125 stemmen (1 zetel). Gekozen: P. Schouten Sr., M. Groot Jzn., G J. v. d. Hulst en h. Schut (R.K.); E. Debie en P. Helder (P.B.); G. Otten (S.D.A.P.) Niet terug keert N. Polle (R.K.) OUDORP. Aantal kiezers 995 (828). Geldige stemmen 891 (760), van onwaarde 26 (19). R.K.S.P. 478 (443), 4 zetels (4); Protest, partij 309 (252), 2 zetels (3); S.D.AP. 104 (65), 1 zetel Gekozen zyn: A. de Boer, G. J. F. Staa, C. Laan en P. N. Leering (allen aftr.) R.K.S.P.; A. Jongbloed en G. L. van der Post (beiden aftr) Protest, bond; W. B. Corbié (S.D.A.P.) In den raad keert dus niet meer terug de heer E. Schermerhorn. (De tusschen haakjes geplaatste cyfers zijn die van de gemeente raadsverkiezing in 1935). CALLANTSOOG. Aantal kiezers 589 (527); geldige stemmen 520 (447), van onwaarde 25 (24). R.K. Staatsparty 77 stemmen (55), 1 ze tel; S.D.A.P. 232 stemmen (223), 3 zetels; Burgerkiesver. 211 stemmen (169), 3 zetels. Gekozen zijn: J. v. d. Graas (R.K.); Jb. Mooy Mz., P. Volkers en A. Schagen (S.D. A.P.); G. W. Jimmink Wz., P. J. Kruisveld en J. C. v. d. Plas (Burgerkiesvereeniging). In den raad keert dus niet meer terug: H. Kruisveld, S. Koszer, A. Kruit Gzn. en J- Weij Pzn. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Ariadne 14 Juni 20.30 u. v. Hamburg naar Amsterdam. Berenice 14 Juni te en van Venetië naar Triest. Costa Rica 14 Juni te en van Madeira naar Barbados. Deucalion 14 Juni te en van Bourgas naar Varna. Fauna 14 Juni van Volos n. Thessaloniki. Hercules 14 Juni 19 u. van Hamburg naar Amsterdam. Irene 14 Juni te Genua. Nereus 14 Juni te Oporto. Orestes 15 Juni 1 u. 400 mijl N.W. Azoren. Orpheus 14 Juni van Rotterdam n. A'dam 15 Juni te Amsterdam. Pericles 14 Juni te Curagao. Pluto 14 Juni v. A'dam n. Kopenhagen. Pygmalion 14 Juni te Piraeus. Phea 14 Juni te Trinidad. Saturnus 15 Juni 1 u. Finisterre gepass. Titus 14 Juni te Rotterdam. Trajanus 14 Juni v. A'dam n. Hamburg- Triton 14 Juni te Izmir. Ulysses 14 Juni 18 u. Finisterre gepass. Berenice 15 Juni te Triest. Juno 14 Juni te Piraeus. Stoomv. Mij. Nederland. Tabinta J. N. L. van New York 14 Juni. Tjikandi thuisr. 14 Jni te Amsterdam. Johan van Oldenbarnevelt uitr. 14 Juni v Amsterdam. Poelau Roebiah uitr. 14 Juni te Sabang Manoeran thuisr. 14 Juni van Batavia.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2