Het drama te Koedijk voor het Hof. fÉl m Een avond van goede sport. De Haarlemmers waren weer heel sterk. ENORME BELANGSTELLING. De beide hoofdgetuigen hebben toch trouwplannen. De chef van den Duitschen generalen staf naar Finland en Estland. Een officieel tegenbezoek, opmer. ke.ijk wegens het oogenblik, waarop het wordt afgelegd. Nieuws in 't kort. TV'EEDE BLAD i Zwemmen. D.A.W. II—H.V.G.B. III 0—2. Na een gelijk opgaande eerste helft, die met een 00 stand afgesloten werd, heeft D.A.W. II in de tweede helft het onderspit moeten delven, toen het zevental zich gedu rende een minuut geheel liet insluiten, waarvan twee goals het gevolg waren. Voor de rust had Quast voor D.A.W. met een doorslagbal escoord, maar scheidsrechter Janus had geconstateerd, dat deze speler daarbij met zijn voeten op de bodem rustte, zoodat het doelpunt geannuleerd moest wor den. Na de rust deden zich voor beide doelen enkele gevaarlijke situaties voor, waarbij keeper Boeree schoten van van der Wilk en van Meiman, die de plaats van Caarls in nam, nog juist bm koste van corners uit zijn doel kon houden. Toen Quast zich :.a et corner vrijgemaakt had, werd hij op het laatste moment vast gehouden, waardoor een mooie kans verlo ren ging. Gedurende de minuut van H.V.G.B.-over wicht slaagden de Haarlemmers er in twee kansen te benutten, hetgeen voor hen ten slotte de zege beteekende. Wel scoorde Quast nog een keer, te voren echter was de bal met twee handen aangeraakt, zoodat ook dit doelpunt niet toegekend kon wor den. Ook in hun derden wedstrijd hebben de reserves dus nog geen succes kunnen boe ken, maar wel kon geconstateerd worden, dat hun spel zich in stijgende lijn bevindt. Behoudens een fout, die ook een goal kostte, heeft de achterhoede goed werk ver richt. Ook in de voorhoede, bestaande uit Quast, van der Wilk en Dijkstra, wordt het verband allengs beter, vooral nu Quast zich meer en meer in het tweede aanpast. De wedstrijd van Woensdag a.s., D.A.W. II de Ham II zal er over beslissen wie voor- loopig als drager van de roode lantaarn zal moeten fungeeren. Wielrennen. De Haarlemmers demonstreerden voor de zooveelste maal hoe met on derlinge samenwerking wat te bereiken valt en geen der Alkmaarsche renners heeft zich daardoor een eerste plaats kunnen veroveren. De nieuwelingen reden eerst weer hun series, en in de eerste serie slaagde Wester er in om zich te plaatsen voor de finale. Hij maakte dus een alleszins behoorlijk de buut. De renners, die zich plaatsten waren: Veerman, Peters, Pater, Klinkenberg, Wes ter, Bijster, Schilte, Verhagen, ten Wolde en Zomerdijk. De finale ging over 60 ronden en de eeni- ge Alkmaarder, die handig reed, was Zo merdijk. Hij vond zijn belooning in een welverdiende 3e plaats. Uitslag: 1 Bijster; 2 Veerman; 3 Zomer dijk. De amateurs hadden 2 series van 40 ron de met totaal 12 finalisten. In de series was het vooral Eenhoorn, die weer eens overgekomen was uit België en die den strijd interessant maakte door zijn ontelbaar aantal uitlooppogingen, welke eindelijk succes hadden, zoodat hij met de Haarlemmers Oly en Siebeling met één ronde voorsprong de serie uitmaakte. Geplaatst voor de finale: Scheffer, Kuilboer, Valkman Matze, Pe ters J. Groot, Siebeling, Eenhoorn, Oly, Panman, Portegijs, Schelhout. De finale had weer een belangwekkend verloop. Het wap Siebeling, die een ronde wist uit te loopen, later gevolgd door Pe ters. Jan Groot's fietsen werd wat minder naarmate de wedstrijd vorderde. Een ge volg van het feit, dat hij Zaterdag j.1. een bloeduitstorting heeft gehad in zijn dij, tij dens de race in Scheveningen. Voor de koers was het jammer, dat er een valpartij in voorkwam, want daarmee was de meest spectaculaire renner Een hoorn van de baan geveegd. Het laatste klassement werd keurig door Cees Kuilboer gewonnen en hij plaatste zich daardoor derde. Winnaar werd Peters met 4 pnt.; 2e Sie beling 0 p»t. en 3e Kuilboer 3 pnt. (op 1 ronde). De koppelwedstrijden. Na de pauze werden twee koppel wedstrij den gereden, welke beide een geanimeerd verloop hadden. Bij de nieuwelingen wer den alle 3 plaatsen ingenomen door def Haarlemmers. BijsterPeters gingen op hun bekende wijze weer een ronde aemen en moesten zorgen dat de punten binnen kwamen,', waarin zij wonderwel slaagden. De andere koppels probeerden later te be letten, dat BijsterPeters nog eens het zelfde deden en hierdoor ontstond mooie strijd waarin ook Veermande Jongh eenj, belangrijke rol speelden. F De uitslag was: 1 BijsterPeters 6 pnt.; Op 1 ronde: Veermande Jongh 4 pnt.; 3 te Wolde Klinkenberg 1 pnt. Het „hoofdnummer", de 200 ronde kag,-- pelrace, had weer populaire renners te wei nig, te weten Jan Ottenbros, die bloedver giftiging heeft, J. Groot, die zoo verstan^ dig was geweest na de k4assement-race zijn koffertje te pakken, om het niet meer voor den dag te halen vóór hij geheel genezen is. De wedstrijd zeif was werkelijk goed het publiek uitte zijn tevredenheid d- het uitreiken van eenige kleine premie^.* pardon! door luide aasmoedigen! Het eerste klassement moest reeds dade lijk vervallen doordat OlyValkman e« geweldige jacht ontketenden, met het foei een ronde te nemee, maar Kuilboer-^fi®* waren op hun hoede en met 'n geweldigen sprong jachten zij achter, naast en ovec Oly—Valkman heen. Toch kwamen de*£ terug en samen namen beide koppels ee« ronde! Het tweede klassement weïd keurig ge Het gerechtshof, gepresideerd door mr. Joh. M. Jolles, zette vandaag de Dinsdag geschorste behandeling voort van de straf zaak tegen den Bergenschen melkrijder J. B., die er van wordt verdacht, op 2 Januari 1938 opzettelijk met de door hem bestuurde auto bij Koedijk in het Noordhollandsch Kanaal te zijn gereden, waardoor drie zijner kinderen, meisjes van drie, vier en vijf jaar, verdronken. De vrouw van verdachte, de baby en verdachte zelf werden gered. Vandaag zette het hof het getuigen verhoor voort. De belangstelling voor deze zaak is nog grooter dan Dinsdag. De publieke tribune is tot de laatste plaats bezet. De politie moest bij den ingang zelfs geweld gebruiken om een deel van de honderden belangstellenden ordelijk toe te laten en de anderen, die geen plaats konden krijgen, terug te dringen. De gereserveerde tribune is eveneens bezet en van de zijde van de hoofd stedelijke balie is de belangstelling on gekend groot. Opnieuw wordt Maria D. aan een verhoor onderworpen. Zij handhaaft haar verkla ringen. Verdachte wordt eveneens voor het getuigenhekje gerofepen. Hij verlaat de verdachten bank en gaat vlak naast zijn vriendin voor het hekje staan. Hij vertelt opnieuw, dat het meisje en hij tot de con clusie waren gekomen, dat „het zoo niet langer ging". Het meisje had toen gezegd (en dat gaf verdachte toe): „Dan zou er iets verschrikkelijks moeten gebeuren". Verdachte had daarop geantwoord: „Dan zou je ze (zijn gezin) moeten verdrinken President: „Je begrijpt toch wel, dat dat heel bezwarend voor je is. Later zijn ze immers verdronken. Verdachte: ,,'t Was een absurde ge dachte En toen, zegt de president, zou u gezegd hebben voigens dit meisje: „Ik rijd ze het kanaal in". Verdachte ontkent dit kalm, maar met klem. President: „En vlak voor het ongeluk zou u nog een stapje verder zijn gegaan, toen zou u haar gezegd hebben: Op 2 Januari zal het gebeuren, dan huur ik een auto Verdachte: „Nooit gezegd" President: „En na het gebeurde in het ziekenhuis zoudt u, verdachte gezegd heb ben, ,,'t is mislukt Verdachte: „Dat kan ik niet gezegd heb ben, ik heb misschien gesproken over „ongeluk". Dan behandelt de president weer het gesprek, dat verdachte met den priester heeft gehad. Volgens verdachte vergist deze zich bij de weergave van het gesprek. „De priester heeft me direct aangevallen, hij had immers de gedachte dat ik het ge daan had President: „Merkten uw vrouw of haar ouders nooit iets van de verhouding?" „Neen, zegt verdachte kalm, niemand merkte er iets van. Het meisje „dat in deze zaak zoo'n groote rol speelt, staat onbewegelijk voor het ge tuigenhekje. Zij kijkt den man, die voor zijn leven vecht, geen moment aan. Met een wonnen door Peters, tweede werd Oly en derde Scheffer. Een ernstige valpartij waardoor de wed strijd geneutraliseerd werd, liep gelukkig goed af, maar toch duurde het vrij lang, eer de echte sfeer terug was. Het derde klassement werd gewonnen door Oly, 2e Peters en 3e Bos. Het laatste klassement was voor Bos, 2e Oly, 3e Peters en 4e Panman. De uitslag luidde: 1 OlyValkman 13 pnt.; 2 BosKuil boer 10 pnt.; op 1 ronde 3 Petersde Vries 11 pnt.; 4 PanmanSchipper 3 pnt. vragen, enkel woord antwoordt zij op de die haar af en toe gesteld worden. Dan bespreekt de president het bezoek, dat verdachte na het ongeluk aan het meisje te Schagen heeft gebracht. Verdachte zegt, dat hij toevallig in de buurt moest zijn. President: „Hoe is de verhouding met uw vrouw thans? Het kon niet beter zijn, zegt ver dachte. Zij weet, dat het een zuiver ongeluk was en zij verwijt mij niets. Natuurlijk heeft zij verdriet, maar dat heb ik ook. Hoe Maria D. bij haar beschuldigingen komt is mij een groot raadsel. „Maar nu is de verhouding uit", zegt hij nog eens met klem. Nogmaals voelt raadsheer mr. Canes het meisje Maria D. aan den tand. Hij verwijt haar, dat zij de plannen van verdachte kennende gezwegen heeft. Mr. Canes (terugkomende op het gesprek met den priester): „Wat zei de priester tegen je? Verdachte: „Als het waar is, wat Marie vertelt, zal er een aardige portie straf voor je opzitten". Raadsheer: „En wat zei je?" „Ik zei: „Hoe kan dat nu bestaan, ik heb niets kwaads gedaan". De vader van Maria D. komt dan eenige verklaringen afleggen over de houding van zijn dochter. Zij was op Oudejaarsdag naar familie gegaan, waar zij eenige dagen bleef logeeren. Daar had zij het ongeluk door de radio gehoord. „Ze was erg ontdaan toen ze thuis kwam maar zegt vader D. dat was niets bijzonders, want we waren erg op het gezin B., onze buren, gesteld en bovendien is ze erg zenuwachtig. President: „Wist u iets van de verhouding tusschen uw dochter en verdachte? „Neen, daarvan wist getuige niets." President: „Er liepen in het dorp wel ge ruchten, dat het geen ongeluk was Dat er een vrouw in het spel was". Getuige: „Ja, daar heb ik wel hoord, maar ik wist niet, dat ze dochter mee bedoelden. Trouwplannen van Marie en Kolkman. De journalist K. heeft hem verteld, dat verdachte een verhouding met zijn dochter heeft gehad. En die K., zegt getuige D., heeft zelf een verhouding met Maria. Ze zijn nu nog met elkaar en als K. gescheiden is, gaan ze samen trouwen. Getuige zelf heeft een paar weken geleden getracht de vrouw van K. op te sporen cm haar te bewegen van K. te scheiden, zoodat zijn dochter met hem kan trouwen. President: „Hoe kan 't nu, dat uw dochter Dinsdag heeft verklaard, dat ze geen trouwplannen heeft?" Dat weet getuige niet. K. is bij ge tuige thuis geweest en heeft over de mogelijkheid van trouwen gesproken. President: „Ontmoeten ze elkaar ge regeld? En waar? Getuige: „Waarschijnlijk wel in Haarlem of Heemstede, waar ze woont. Maar ik heb m'n dochter of K. sinds eer gisteren niet gesproken". Verdediger mr. de Groot: „Vanmor gen op het Stationsplein stond u zwaar wichtig met K. en uw dochter te praten". O ja, geeft getuige toe, dat is waar. Vanmorgen even President: „En waar sprak u over?" Getuige: „K. wil in een gesloten zit ting wel iets over de trouwerij vertellen. Maar daar voelt de president niets voor. De vader van Maria D. mag gaan zitten, dan komt de moeder voor, die ook op de hoogte is van de trouwplannen van Marie met den journalist-technicus K. President: „En bent u er niet tegen?" van ge er mijn Wat er overbleef van de auto. welke te Soest in biand is 4 dooden en een ernstig gewonde te betreuren zijn. gevlogen, waarbij Getuige: „Och, zooiets kan je niet tegen houden". Dan komt de oom van Maria D. getuigen. Bij hem en zijn gezin heeft Maria den oude jaarsavond gevierd en bij hem hoorde zij door de radio het vreeselijk ongeluk. Zij had toen o.a. gezegd: „Nu zijn die schatjes van kinderen verdronken, waren ze nu maar bij ons in Bergen bij moeder gekomen, dan leefden ze nog". Er was n.1. eerst sprake van geweest, dat de drie kinderen op 2 Januari bij de ouders van Maria zouden komen en niet met de auto mee zouden gaan. Dat kon niet> want de familie D. had al een logeetje. President: En weet u ook iets van trouwplannen van Maria met K.? Ja, daar weet getuige alles van. Maria D. wordt weer voorgeroepen en de pre sident verwijt haar, dat zij Dinsdag niet ronduit gezegd heeft, dat zij trouw plannen met K. heeft. Ook K. moet voor het hekje komen. Eerst draait hij er om heen, dan geeft hij toe, dat er tiouwnianr.en zijn, mits moeilijkheden ui den weg ziin geruimd en Maria een raoicaal andere levens wijze volgt. Deskundigen. Dan komen *de deskundigen aan het woord. Ir. Zoetelief Norman schakelt, hoewel er geen' slipspoor is gevonden, de mogelijkheid van slippen van do auto ni e t uit. De tweede deskund'^e ir. Schleurholts Tichelaar komt tot dezelfde conclusie. Het wegdek maakt aannemelijk, dat, wanneer de auto geslipt is, toch niets meer van het slip- spoor te zien is, korten lijd na het ongeluk. Het is mogelijk, dat het hortend geluid van de auto, dat enkele getuigen hebben ge hoord, ontstaan is door het langzaam rijden op een te hooge versnelling. Diezelfde geluiden verklaarden, dat verd 10 a 15 K.M. reed, -vat naar het oordeel van de deskundigen te langzaam was bij dezen gladden w"g. Verdachte vertelt, dat hij bij het uitwij ken voor het hondje, vlak voor het slip pen, debrayeerde. De deskundigen achten het hoogst onaannemelijk, dat verd. op een dergelijken gladden weg voor een hondje is uitgeweken. Een goed chauffeur doet dat in dergelijke gevaarlijke omstandigheden niet. Ook de verklaring -'ar> verd. hoe hij uit de auto is gekomen cn hoe htj de auto toen rechtop heeft kunnen houden, noemden de deskundigen onaanvaardbaar. Desk. Zoetelief Norman is van oor deel, dat verdachte vlak voor de auto in het water reed er uit is gesprongen en aan den kan* in het water terecht kwam. Hij acht het onmogelijk, dat verd. het por tier opengerukt heeft, toen de auto al in het water lag. Om zich een houding te geven zou verdachte volgens dezen deskundige verder in het wa r zijn geloopen. Een ooggetuige, die in de verte het onge luk had zien gebeurer en die weer door het hof werd gehoord, had er niets van gezien, dat verd. uit de wagen sprong. (De zitting wordt dan geschorst tot twee uur). Zie verder eventueel Laatste Berichten, De aankondiging van het Dezoek van den chef van den Duitschen generalen staf Halden, aan Finland en Estland, wekt hier' voor zoover men er kennis van heeft kun nen nemen belangstelling. De chef van den Finschen generalen staf. Oesterman, heeft in het voorjaar van 1938 een bezoek aan Duitschland gebracht. Ook de chef van den Estlandschen gene ralen staf is reeds in Duitschland op bezoek geweest. Halden brengt dus een tegenbezoek, doch opmerkelijk is het oogenblik waarop dit wordt afgelegd, t.w. tijdens een periode waarin Rusland dat in onderhandelingen met Engeland is gewikkeld zich verzet tegen de versterking van de Alandseilanden, op grond van de bewering, dat de neutrali teit van Finland in een eventueel Duitsch- Russisch conflict niet zeker zou zijn. Het bezoek van den chef van den Duitschen generalen staf aan Finland en Estland, meer in het bijzonder het oogenblik waarop dit bezoek plaats vindt, zal dus nieuw voedsel aan het Russische wantrouwen ten opzichte van de Oostzeestaten kunnen geven. Wij schreven hierboven: „voor zoover men er hier kennis van heeft kunnen nemen" De aankondiging is namelijk wel is waar uitgegaan van het Duitsche Nieuws Bureau, maar uitsluitend bestemd geweest voor het buitenland. De Duitsche pers maakt er tot dusver geen melding van. Zooiets komt meer voor. Over het incident te Kladno bijv. was de officieuze Duitsche berichtgeving naar het buitenland volledi ger dan in het binnenland. Duitsch-Estlandsche economische besprekingen. Gisteren 2ijn op het ministerie van eco nomische zaken te Berlijn Duitsch-Estland sche economische besprekingen begonnen. Deze vjnden plaats in het kader van het in 1938 gesloten handelsverdrag en hebben alleen betrekking op de nieuw ontstane pro blemen van het Duitsch-Estlandsche be talingsverkeer. (N. R. C.) Merkwaardige eischen van dwang arbeiders. - 251 Amerikaansche dwangarbei ders, die ontstemd waren omdat hun het recht werd ontzegd, zijden ondergoed te dragen en voor het slapen gaan een bor reltje te drinken, hebben, nadat zij in de kolenmijn, waar zij hun gedwongen arbeid moeten verrichten, waren afgedaald, ge weigerd te werken, nadat deze staking en kele uren had geduurd, slaagden de bewa kers, welke met machinegeweren en traan- gasbommen gewapend waren, erin, de sta kers tot overgave te dwingen. •a e«. door: Het nieuwe motor mailschip van de ..Oranje Stoomvaart- VÜU Vivi Maatschappij „Neder land" heeft voorgoed de werf van de Neder- landsche Scheepsbouw- Maatschappij verlaten. Het schip werd ge sleept naar de Amster- damsche Droogdok- Mij., waar het opnieuw in de verf zal worden gezet en de lnatsw sporen van den arbeid, welke gedurende de laatste weken is ver richt, zullen worden verwijderd, zoodat ne geheel nieuw en smet teloos zijn eerste rei» zal kunnen aanvangen- Van 19 tot 21 J"n' zullen de machui« proefdraaien. Op Juni a.s. gaat „Oranje" naar de kom- pasboei voor het ste en compenseeren kompassen, en dan ga het naar een der ka van de Maatschappij „Nederland", waar schip gereed zal den gemaakt voor eersten techn^c proeftocht, welke 27 Juni a.s. mettal* genoodigden aan u op de Noordzee worden gehouden die drie dagen duren.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8