Een zoon van z'n Vader Financieel Overzicht. 9ieui££etoH ZONDAG 2.30 uur GROOTE NATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN IN HET ZOMERBAD. Door T. v. d. MADE. DERDE BLAD Van de 47 renners, die voor deze race startten, kwamen slechts 17 renners door de finish de Engelschman Reid op B. M. W. viel in de tweede ronde, waarbij hij zijn arm brak. Meier reed van den aan vang af in een zeer hoog tempo. In de eerste ronde had hij reeds 52 sec. voor sprong genomen op Stanley Woods, die de leiding had van een groote groep renners. In de tweede ronde maakte de Duitscher de snelste ronde van den dag, n.1. in een tijd van 24 min. 57 sec. Hij benaderde hiermee het bestaande ronderecord op 5 sec. West (Engeland) op B. M. W. ver overde in de vierde ronde de tweede plaats, waarna de volgorde der zes eerste renners als volgt was: Meier, West, Frith, Woods, White en Archer. Meier werd iets ingeloopen, doordat hij tweemaal tanken moest, doch met ruim 2 min. voorsprong bereikte hij als eerste de eindstreep. In de volgorde kwam geen verandering meer. Race voor motoren tot 500 c.c.M.r 1. Meier (Duitschland) op B. M. W. 2 uur 57 min. 19 sec., gem. uursnelheid 143,723 K.M. (nieuw circuitrecord); 2. West (Engeland) op B. M. W. 2 uur 59 min. 39 sec., gem. uursnelheid 141,85 K.M.; 3. Frith (Engeland) op Norton 3 uur 11 sec.; 4. Stanley Woods (Ierland) op Velocette 3 uur 17 sec.; 5. White (Engeland) op Norton 3 uur 4 min. 27 sec. Honden. DE NATIONALE WINDHONDENRENNEN TE HEILOO. De Alkmaarsche Windhonden Renvereeni- ging organiseert a.s. Zondag aanvang 2 uur nationale windhonden rennen op de schit terende nieuwe ronde renbaan in de Egels- hoek, verlengde Kerkelaan te Heiloo. Het is de A.W.R.V. gelukt vrijwel alle be roemdheden uit de windhondenrenwereld te kunnen inschrijven, o.a. de nimmer gesla gen renhond Cheerful Bishop, kampioen van Europa reuen, Last Dash, de Neder- landsche kampioen teven en Vlieger, de enorme snelle kampioen van Friesland; zelfs Ned. Oost Indië is vertegenwoordigd door Grensjager's Cato van den heer M. A. Kostelijk uit Batavia. Namen als Jim en Aranka Belwin, Ema- nuel, Ismalum, Jilky, Sjillie, Mentor, Faw: Lightning, Moor enz. enz., verzekeren wed strijden van hoog peil, waarbij menigmaal snelheden van boven de 60 K.M. per uur zullen worden overschreden. De Kaasstadhonden van de A.W.R.V. zul len dan ook ditmaal hun handen vol hebben, maar door hare uitstekende conditie van de favorieten is de kans op eenige successen van de Alkmaarsche honden niet uitgeslo ten. Berlios won dit jaar in de B-klasse op overtuigende wijze 2 eerste en 1 derden prijs te Den Haag en Leeuwarden en is ge promoveerd naar de A-klasse en moet den strijd aanbinden tegen de verschillende kampioenen en andere le klas renhonden, zoodat een succes voor hem een groote ver rassing zou zijn. Armin v. d. Kaasstad en Arthur v. d. Kaas stad, de resp. winnaars van den lsten prijs vlakke- en hindernisbaan op de Nationale Rennen in 1938 te Heiloo B klasse, zijn on getwijfeld in topvorm, maar het uiterste zal van hen gevergd worden om hare presta tie te kunnen herhalen. Ook de sierlijke kleine Whippets, de be kende Engelsche mijnwerkers-renhondjes zijn aanwezig, die voor hare grootere broers in snelheid weinig onderdoen. De nieuwe renbaan is ongetwijfeld veel aantrekkelijker voor het publiek als de oude baan op het Sportpark en van iedere zit- of staanplaats kan men de wedstrijden door iedere bocht volgen, terwijl een ge luidsinstallatie het publiek van het geheele verloop van de wedstrijden op de hoog'e stelt. Enttrée f 0.35. voortdurend gedemarreerd worden, om een winstronde te behalen, maar aangezien het hier om den titel gaat, zal elke uitlooppoging onmiddellijk gevolgd worden door een achtervolging van het geheele veld. Wie met den titel zal gaan strijken, is totaal niet te voorspellen. Natuurlijk heeft Bakker een goede kans, doch Kuilboer, Bos en Ottenbros zijn evenmin kansloos en Piet Evers behoort zelfs tot de grootste fa vorieten. Wat de sprint betreft, wij weten niet, wie zich voor deze wedstrijden opgegeven heb ben, omdat we niet de deelnemerslijst kennen. Tusschendoor worden andere wedstrijden verreden, zoodat het geheel een goed ver zorgd programma is. Wielrennen. FEDERATIE-KAMPIOENSCHAPPEN TE ALKMAAR. Zondagmiddag worden op de Alkmaarsche wielerbaan twee federatie-titels verreden en wel die over den langen afstand van amateurs en onafhankelijken en die over den sprint van nieuwelingen. Wat eerstgenoemden wedstrijd betreft, het veld is hier zeer sterk bezet, wat wel blijkt uit de deelnemerslijst: Piet Evers, C. Bakker, Jan Ottenbros, Kuilboer, Bos, Schellinger hout en Snoodijk zijn ingeschreven en daar naast nog een 20 anderen. Er zal natuurlijk Bewapeningsorders brengen grootere bedrijvigheid. Weinig gunstige perspectieven voor onzen buitenland- schen handel. Economische op leving in Engeland. De malaise in Frankrijk houdt aan. Tegenstrijdige factoren in de Ver. Staten. Geelt verdere koersdaling van den gulden. Bevredigende resultaten der Ko ninklijke Petroleum Mij. Stijging van den export van Philips' artikelen. Daling van den exportprijs voor kumtzijde-garens. Hoewel het koeren iveau ter beurze thans aanmerkelijk hooger ligt dan het peil, dat tijdens de politieke crisis bereikt werd, kan de beurs nog altijd nietop eigen kracht voorwaarts stoomen. Zij heeft nieuwe im pulsen van buiten af noodig; ontbreken deze. dan vervalt de fondsenmarkt al spoe- dg in een apathische houding, welke tot een afbrokkeling der noteeringen leidt. Dit is gedurende een groot deel van de afgeloopen week het geval geweest. Op politiek gebied zijn er weinig nieuwe gezichtspunten ge opend; voor zoover zij aanwezig waren, zijn zij eerder van ongur.stigen aard. Zoo maak te het optreden van de Duitsche heerschers in Tsjechië een onaangenamen indruk, evenals de pressie, die in Dantzig ten op zichte van Polen wordt uitgeoefend. De in cidenten in de buitenlandsche concessies te Tientsin kunnen al evenmin als een bemoe digende factor in het internationale spel worden aangemerkt. In economisch opzicht ziet het er welis' waar wat minder somber uit, maar hier worden de optimistische opvattingen ge remd door het besef, dat het herstel vaak een kunstmatig karakter heeft en daardoor de kiem van een terugslag in zich mede draagt. Het staat wel vast, dat de economi sche opleving, die in verschillende landen te constateeren is, voor een groot deel te danken is aan regeeringsmaatregelen „ter stimuleering van de conjunctuur", terwijl de groote bedrijvigheid in bepaalde takken van industrie het directe gevolg is van be wapeningsorders. In zijn jongste kwartaalsoverzicht betref fende den economischen toestand hier te lande schrijft het Centraal Bureau voor de Statistiek de toeneming der werkgelegen heid in een aantal industrieën van produc tie-middelen ten deele toe aan de uitbrei ding der defensie-maatregelen en de ver meerdering der openbare werken. Van de „zware' 'industrieën gaven alleen de con- structie-werkplaatsen gedeeltelijk achter uitgang te zien. In den scheepsbouw wera vermindering van orders voor de handels vloot grootendeels gecompenseerd door het toegenomen defensie-werk, zoodat de be drijvigheid zich, over het geheel genomen, op het hooge peil handhaafde. Van de in dustrieën van verbruiksartikelen waren eveneens verscheidene gebaat bij de uit breiding der defensie-maatregelen; vooral was dit het geval met sommige branches der kleeding- en textielgroepen en eenige der voedingsmiddelen-industrieën. Voorts dreef het oorlogsgevaar tot voorraad vorming; in sommige gevallen speelden hierbij ook prijs stijging van grondstoffen en verwachte prijsverhooging der artikelen in verband met het nieuwe tarief van invoerrechten een rol. Op de ontwikkeling van onzen buiten- landschen handel is de oorlogsdreiging ook niet zonder invloed gebleven. Blijkens het hieronder volgende staatje van onzen in- en uitvoer hebben slechts de maanden Maart' en April een verbetering in vergelijking met het vorige jaar te zien gegeven: aangezien in deze maanden juist de sterkste politieke spanning viel, mag men aannemen, dat zoo wel de import als de export gestimuleerd is door behoefte aan bepaalde artikelen en grondstoffen voor voorraadsvorming en/of uitvoering van bewapeningsorders. Laat men deze opleving buiten beschouwing, dan is het beeld, dat onze buitenlandsche han del vertoont, weinig opwekkend. Vooral de scherpe inzinking gedurende Mei opent geen gunstige perspectieven voor de ont wikkeling van onzen handel in het geheele jaar 1939. Invoer Uitvoer (in mill. gld.) (in mill. gld.) 1939 1938 1939 1938 Januari 112 119 79 82 Februari 105 118 73 82 Maart 123 120 97 90 April 122 115 82 81 Mei 110 124 83 91 Tot. le 5 md. 582 586 418 422 Nog duidelijker dan in ons land doet zich in Engeland de invloed van de defensie- orders gevoelen. Deze vormt er de alles overheerschende factor bij de zoo buiten gewoon krachtige uitbreiding van de econo mische bedrijvigheid sinds het begin van het jaar. Het door „The Economist" samen gestelde indexcijfer voor de economische bedrijvigheid in Groot-Britannië (waarbij 1935 op 100 is gesteld) bedroeg over April 109 tegen slechts 106 in Maart en 101 in December. In den laatsten tijd schijnt de omvang van de bewapeningsopdrachten aan de industrie nog belangrijk verder te zijn gestegen. Ofschoon hiervan ook sommige takken van industrie, die niet rechtstreeks met de bewapening verband houden, profi- teeren, is de bedrijvigheid toch het grootst in de industrieën, die direct in aanmerking komen voor uitvoering van bestellingen voor bewapeningsdoeleinden. Zoo heeft de productie van staal in Enge land in Mei met een cijfer van 1.218.000 ton een nieuw hoogtepunt bereikt sedert Nov. 1937, waarin de productie 40.000 ton minder was. De productie van ruw ijzer steeg van 608.900 ton in April tot 692.100 ton in Mei. In Mei werden 13 hoogovens in gebruik ge nomen, waardoor het aantal in werking zijnde hoogovens gestegen is tot 113 tegen 135 aan het eind van November 1937. Aan gezien de behoefte aan ijzer en staal nog voortdurend toeneemt, is reeds de vraag aan de orde gesteld, of de capaciteit der ijzer- er, staalindustrie wel voldoende is tot het dekken van deze stijgende vraag, speciaal voor bewapeningsdoeleinden. Voorloopig is men nog niet tot een uitbreiding der instal laties, resp. tot den bouw van nieuwe fa brieken, overgegaan, maar streeft men er naar, door een rationeelere organisatie in de toeneming der behoeften te voorzien. Men herinnert zich nog maar al te goed de moei lijkheden, welke uit de groote expansie van de ijzer- en staalindustrie tijdens den we reld-oorlog zijn voortgesproten en die een belemmering hebben gevormd voor een ver laging van het kostenpeil in deze bedrijfs tak. In Frankrijk beperkt de opleving zich vrijwel geheel tot de ondernemingen, die direct of indirect afhankelijk zijn van staats- orders voor levering van oorlogsmateriaal of bewapening. In de meeste andere bedrijfs takken heeft de vermindering der koop kracht van het groote publiek en de vrees voor oorlog tot een scherpe malaise geleid. De overheid heeft getracht, hierin wijziging te brengen door het voeren van een propa- ganda-campagne, om het publiek te bewe gen. Een dergelijke „propaganda" van staatswege accentueert eerder de depressie dan dat zij resultaten van beteekenis ople vert. De economische ontwikkeling in de Ver. Staten wordt door zoovele elkander krui sende factoren beheerscht, dat op den gang van zaken daar te lande al heel weinig peil is te trekken. Vrees voor een Europeeschen oorlog, arbeidsmoeilijkheden in verschillen de industrieën, kans op verdere „New-Deal"- maatregelen en ingrijpen der regeering be lemmeren het bedrijfsleven zich een eigen weg te banen naar het natuurlijke herstel, dat op elke depressie pleegt te volgen. De grondslagen voor zulk een herstel zijn stellig aanwezig. De tot voor kort nog groo te voorraden van verschillende artikelen zijn in den jongsten tijd aanmerkelijk ver minderd, de grondstoffen-prijzen toonen in het algemeen een verbetering aan, de rente voet is laag. Dit laatste is op zich zelf niet een onverdeeld gunstig verschijnsel, omdat het het gevolg is van de ongeneigdheid van het publiek, wegens de onzekere vooruit zichten middelen vast te leggen. In den jongsten tijd wordt echter voor de braak liggende kapitalen in toenemende mate be legging gezocht, hetgeen tot uitdrukking komt in de vaste houding van prima obli- gatiën ter beurze, terwijl ook tweede-rangs obligatiën in koers konden stijgen. In New-Yorksche beurskringen hoopt men thans, dat de vraag van de obligatie-markt geleidelijk naar de aandeelenmarkt zal overslaan en dat hier dan ook de lang ver wachte opleving zal intreden. De voorstel len tot belastingherziening, welke door het desbetreffende Comité van het Huis van Af gevaardigden zijn goedgekeurd en die o.a. de zoo zeer gewenschte afschaffing van de belasting op onverdeelde winsten omvatten, zouden, indien zij door het Congres wor den aanvaard, het hunne tot een verbete ring van de steming ter beurze kunnen bij dragen, zij het ook dat tegenover de afschaf fing van de bovengenoemde belasting de in voering van een inkomstenbelasting van 18 pCt. zal komen te staan voor alle maat schappijen, wier belastbaar inkomen groo- ter is dan 25.000. De vrees, dat de fiscus in toenemende mate beslag zal gaan leg gen op de winsten der particuliere in dustrie, is een van de voornaamste oorza ken geweest van de terughouding ter beur ze. Door de aanvaarding der belastingher ziening zou men tenminste weten, waar men aan toe is. De Amsterdamsche beurs heeft in de laat ste week weer in sterke mate onder gebrek aan affaire geleden. Terwijl de noteeringen aanvankelijk slechts langzaam afbrokkel den, werd de stemming later bepaald flauw, waartoe de minder gunstige beoordeeling van den politieken toestand het hare bij droeg. Op de obligatiemarkt ging ook nog weinig om, maar de koersen konden zich meeren- deels handhaven. Het maakte ee*- goeden indruk, dat de koersdaling van den gulden geen verderen voortgang heeft gemaakt; toch blijft de toestand op de wisselmarkt nog labiel; het ziet er naar uit, alsof de in ternationale speculatie gebruik zal maken van de eerste de beste gelegenheid tot het hervatten van de aanvallen op den gulden, waarbij zeker ook gelet zal worden op de binnenlandsche politieke situatie hier te lande. De apathische stemming op de aandeelen markt had tot gevolg, dat zelfs de publica tie van het jaarverslag van de Koninklijke Petroleum Mij., anders een evenement van beteekenis, geenerlei beweging in de koer sen vermocht teweeg te brengen, hoewel het verslag zeker niet onbevredigend is. Ter wijl men veelal een vermindering van de netto-winst verwacht had, blijkt deze nog wat hooger te zijn dan over het voorafgaan de jaar, n.1. S 88.C2 tegen 87.61 millioen. Weliswaar was de bruto-winst ruim 7 mil- lioen kleiner dan in 1937, maar deze terug gang is gecompenseerd door een verlaging der onkosten en andere voordeelige ver schillen. Het betrekkelijk gunstige resultaat in een jaar, waarin de wereldconsumptie van pe troleum met 2 millioen ton terug is gegaan, schrijft het bestuur, behalve aan de techni sche volmaakte uitrusting van het bedrijf en de steeds gevolgde streng conservatieve financieele politiek voornamelijk toe aan het feit, dat de Koninklijke Shellgroep haar be langen op zoo harmonische wijze over de geheele wereld heeft verdeeld. Hierdoor is het mogelijk, minder gunstige uitkomsten in een bepaald gebied goed te maken met be tere resultaten elders behaald. Het uitge sproken internationaal karakter verleent het concern een stabiliteit, die vooral in moei lijke tijden van zeer groote waarde is Naar men weet, behoort ook het pt-, concern tot de ondernemingen, die h P5" langen over een aantal landen - zij het dan niet over een aantal werelddeelor, ole Sa TfnninlpHilra .*n«ji ZOO- De bft- Europa beperken, is echter, daWerschiii^ n'p lanrten waar billen- als de Koninklijke, verdeeld hebben n' keerzijde van deze medaille voor een drijf als Philips', wier vestigingen zich de landen, waar dochterondernemingen vestigd zijn, in tijden als de tesen«,Je" dige gemakkelijk binnen het terrein v politieke strubbelingen worden betrokk Vandaar dan ook, dat minder gunstige vattingen betreffende de politieke ontwT keling zich in de eerste plaats in het koer verloop van aandeelen Philips' weerspiege" Ook in de afgeloopen week hebben de? een koersverlies moeten boeken, ondank het feit, dat het uitvoercijfer voor radio-ar tikelen zoowel als voor gloeilampen in M»i een belangrijke stijging te zien heeft gege ven ten opzichte van de vorige maand en tegenover Mei 1938. Aan radio-artikelen werd voor een totaal bedrag van 3.45 mil lioen geëxporteerd, tegen 2.63 millioen fo April en 2.59 millioen in Mei 1938, aan gloeilampen voor 505.000 tegen 391000 in April en 480.000 in Mei van het vorij>= jaar. Voor radio-artikelen werd zelfs do hoogste stand in dit jaar bereikt. Aandeelen Lever Bros. Unilever, die wegens het internationale karakter van het concern eveneens zeer gevoelig zijn voo- politieke invloeden, zijn ook in koers terug', geloopen. Aku's ondervonden de ongunstige uitwerking van het jaarverslag der Hol- landsche Kunstzijde Industrie, welker winst vóór afschrijvingen gedaald is van 1.151.876 tot 344.773 en die geen divj- dend uitkeert (vorig jaar 5 pCt.) Boven dien werd bericht, dat deze Mij. ontslag van arbeiders op groote schaal zal doorvoeren. Afgaande op de scherpe daling, die de ge middelde prijs per uitgevoerde K.G. kunst- zijde in Mei te zien geeft, zou men moeten concludeeren, dat de kunstzijd-prijzen op de wereldmarkt in de laatste maand aanzien lijk zyn gedaald. Bij een export van 811 ton ter waarde van 1.49 millioen (v.m. 785 ton ad 1.50 millioen) bedraagt de door snee-prijs 1.84 per K.G. tegen 1.92% in April en 2.17 in Mei van het vorige jaar. De daling van den doorsnee-prijs kan ech ter ook het gevolg zijn van toevallig rela tief, groote verkoopen van goedkoopere kwaltieiten kunstzijde-garens. Voor de cultuurafdeelingen hebben zich weinig nieuwe gezichtspunten voorgedaan. Toch boekten aandeelen Handelsver. „Am sterdam" een scherp koersverlies, in ver band met minder gunstige winstramingen voor het loopende jaar wegens de verdere prijsdaling van een aantal artikelen, waar bij de H.V.A. geïnteresseerd is. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 3% Nederland '11 99 5/8, 99 1/8, 991/4; 3 Nederland '36 99 1/4, 98 13/16; 3 Nederland '37 92 1/8, 92 1/16, 92 5/8, 92 3/8; 3%-3 Nederland 96 9/16, 96%, 96 9/16; 2% N.W.S. 73%, 73; Aku 37, 34%, 35; Fokker 312, 320%, 316; Lever Bros. 135 3/4, 137 1/4, 133 1 4, 1341/4; Philips' 201, 205%, 195, 200; Bethlehem Steel 43 3/4, 44, 42 1/8; U.S. Steel 37, 35 11/16; General Motors 34 1/8, 33 1/16 ex div., 33 3/8; Kon. Petroleum 313%, 308. 308 3/4; Amsterdam-Rubber Ï94, 196%, 190 3/8, 192; Hessa Rubber 92 1/4, 95, 92; Oost Java Rubber 98. 99%, 94, 96; Serbadjadi 89, 92, 90, 92; Handelsver. Amsterdam 432, 418, 421; Javasche Cultuur 207%, 208%, 201; Ver. Vorstenlanden 93, 93 3/4, 90; Deli Batavia 146%, 155 3/4, 152; Deli Mij. 211, 222," 213; Holland Am°rika Lijn 102 1/4, 98%, 98 3 4, Ned. Scheepvaart Unie 120, 110, 111. Naar het Engelsch van RIDGWELL CULLUM. 13) Nu ik het toch ovér Vader heb, wou ik u vragen, hem uit mijn naam te zeggen, dat bedrog en geknoei geen specialiteiten van de groote geldwereld zijn. Waarschijn lijk zal hij zich wel voor deze verklaring van me interesseeren. En, omdat hij zich nogal voor spoorwe gen interesseert, zij het dan ook niet uit 'n reizigersoogpunt, wou ik ook even opmer ken, dat er op het gebied van accomodatie nog heel wat te doen valt: de gangen zijn veel te nauw en de hoeken van de zit plaatsen te scherp. Verder lijkt me op het oogenblik een baantje als conducteur in een expressetrein het meest denkbare lucratie ve bedrijf. Dit zijn echter allemaal nog maar de eerste indrukken. Ik heb nog meer indrukken opgedaan, die ik hier niet bespreken zal. Ze houden verband met de perrons van de stations. Als je er op je eigen houtje op uit trekt, dan kom je met verschillende dingen op een onzachte wijze in aanraking. En in het leven hecht men daar groote waarde aan, omdat je er zoo een en ander van leert en het je later wel te pas kan komen. En zoo ben ik ook met zulke dingen in aan raking gekomen; en ofschoon de eerste in drukken heel onprettig waren, heb ik er zeker mijn lessen uit getrokken. Ofschoon ik in het geheel nog maar vijf tig dollar aan reisgeld heb uitgegeven, hebben de ondervindingen van de eerste paar dagen me zoo'n voordeeltje opgele verd als ik niet had durven verwachten. Vader zal u wel verteld hebben, wat het doel van mijn reis is en ik schrijf u dit dan ook, om u te bewijzen, dat ik me dit doel steeds voor oogen houd. Ik geef mijn oogen goed den kost en misschien stelt u belang in enkele dingen, die ik opgemerkt heb. Zoo heb ik bij voor beeld gemerkt, dat een luxueus bad toch niet beslist noodzakelijk is in je leven en dat er, wat de hygiëne betreft, niet de min ste bezwaren bestaan tegen het gebruik van groene zeep. Verder blijkt het filtree- ren van je waschwater geheel overbodig: als het maar zoo is, dat het nog door een vischnet spoelt, is het voldoende. Het is me ook terloops opgevallen dat een stevig bevestigde kam en borstel ergens opge hangen in een gang op die manier zonder kwalijke gevolgen voor diverse hoofden dienst kan doen. Ik zou in gebreke blijven als ik niet met een enkel woord repte over mijn medemenschen hier; ik ben al met alle mogelijke soorten in aanraking geko men. Zonder u met details lastig te vallen, kan ik wel zeggen, dat sommigen van hen zeer de moeite waard zijn. In het algemeen gesproken vind ik, dat de mensch er zon derlinge gewoontes op na houdt, waaron der vele slechte. Dit bedoel ik niet leelijk: integendeel, ik waardeer het. Ik heb vroe ger ook nooit geweten, dat het zoo'n alge meen voorkomende hobbie van de mensch- heid is om dollars te verzamelen: en het interessante van het geval is, dat die ver zameling nooit compleet raakt. Onder de gegeven omstandigheden veranderen de gezichtspunten om den haverklap en zoo ben ik dan nu ook door die verzamelwoede aangetast. Verder krijg ik ook al een anderen kijk op de dingen. Zoo b.v. hinderen de tafel manieren, die je in de gelagkamer van een klein plattelandshotelletje te zien krijgt, me niet in het minst meer. Als er een vent tegenover je aan tafel zit, die grooter en sterker is dan je zelf, dan haal je het niet in je hoofd er aanmerkingen op te maken, als hij met zijn mond open zit te eten en daarbij nog smakt bovendien. Het is heele- maal niet onbehoorlijk, als je twee- of zelfs driemaal neemt van eiken schotel in zoo'n Amerikaansch hotelletje, tenzij dat op het gedrukte tarief is vastgesteld, hoeveel je krijgt. En dan is me nog iets opgevallen. Het begrip eerlijkheid schijnt zeer veran derlijk te zijn. Over het volgende incident zou een mooie ethische discussie op te zet ten zijn; een eerlijk verontwaardigde toe schouwer ziet het gebeuren en zijn recht schapen natuur komt er tegen in opstand, waarop hij den dief besteelt en den buit aan het oorspronkelijke slachtoffer terug geeft. Ik ben er zeker van, dat vader en ik met het grootste genoegen hierover een heelen boom zouden kunnen opzetten maar niet op dezen afstand. Ik heb ook al geleerd, dat er in de we reld een heele boel groote mannen zijn, waarvan ik het bestaan zelfs niet vermoed de en het komt me voor, dat locale groot heden meer geëerd worden dan nationale helden. George Washington heeft nooit ge logen, dat is waar en zijn verjaardag is een geldig excuus voor een stimulans in het volksvermaak. Maar hij heeft nooit een terrein ontdekt, waar die dollar-jagers naar hartelust konden speculeeren. Pas als iemand dat gedaan heeft, kan hij over de ware vereering meepraten. Ik hoop, dat het goed gaat met u en Gracie. Het lijkt me niet kwaad Gracie's snoeplust wat in te toornen. Ik kom al tot de overtuiging, dat luxe ook overdreven kan worden. Ze moest liever eens apenoot jes probeeren; dat is tenminste een popu lair tijdverdrijf onder de menschen, waar mee ik omga. En tegen Dad moet ik nog even zeggen, dat vijf cents sigaren inder daad niet kwaad zijn, al wordt het tegen deel beweerd, en ik denk, dat het eene dol lar vijf en negentig, die hy op die manier per sigaar zou uitsparen, tot een heel aar dig kapitaaltje zou kunnen aangroeien. Uw liefhebbende zoon Gordon". HOOFDSTUK VI. Gordon neemt een kijkje in Snake's Fall. Het was een snikheete dag. Het stof van den prairieweg bestoof de laarzen en broekspijpen van de voetgangers met een f«n, grijs poeder, dat zelfs tot in hun keel kwam. Ze haastten zich naar de dichtstbij zijnde Plaats waar ze hoopten hun bran denden dorst te kunnen lesschen Er was nergens schaduw, tenzij dan on der de veranda's die veel huizen in Snake's Fall aan den voorkant hadden. Gordon's gezicht zat al spoedig onder de blaren, toen hij het plaatsje doorwandelde. Het zwee' stroomde van onder zijn slappen vilten hoed. Zijn dubbele boord voelde kleverig en tot overmaat van ramp zoemde er eén zwerm vliegen met zoo'n volharding rond zijn vochtige gezicht, dat hij er bijna het geduld bij verloor. Gordon was al vroeg op pad dien mor gen. Daar had hij verscheidene redenen voor. Hoe vlugger de tijd opschoot, des te liever was het hem. Hij had best geslapen, maar hij was het nog niet met zichzelf eens, of hij de volgende nachten op den grond van ziin slaapkamer zou gaan ha gen. De grond was tenminste effen en zon der bobels; op die manier zou hij goen 'aS van de totaal verslaote bedveeren hebben en ook niet van het gekraak en gepiep van het bed. Den eersten nacht onder het gastvrije dak van Peter Mc Swain had hij een t" lang wakker gelegen en al woelend had hu liggen nadenken wat hem te doen stond. Als de zaken in Snake's Fall er vo° stonden, zooals men hem had verteld, *0 hjj niets beters doen. dan ook zijn kans te wachten, net als die „grondhaaien". hij eenmaal een besluit in deze richting ha genomen, begreep hij, dat hjj er zich 10 spoedig mogelijk van moest overtuigen 1 Peter Mc Swain waarheid had gesprok^ De leden van de vlug-rijk-brigade zoude hun aanspraken op het pas ontdekte kole 1 gebied niet laten varen. Trouwens de nee zaak was hem in de schoot gevallen of 1 ver gezegd: hij zelf was met zijn neus >n boter gevallen. De eenigszins ruwe waarop hij hier beland was, had hij P* voor deze prachtige gelegenheid over. (Wordt ve: rvolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10