DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. FRANSCHE DUIKBOOT VERDWENEN. ALKMAARSCHE COURANT ALKMAARSCHE COURANT Tokio geeft leger vrije hand te Tientsin. De algemeene toestand. BUITENLAND BINNENLAND STAD EN OMGEVING tot 1 JULI No. 141 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 17 Juni 1939 141e Jaargang Vo'gens een telegram uit Saigon ie de Fransche duikboot „Phénix", aan boord waarvan zich een-en-zeventig man be vinden, na een duikoefening niet boven water gekomen. Op het oogenblik, dat het bericht te Parijs werd ontvangen, was het schip reeds langer dan dertig uur onder water. „Phénix" even groot als „Thetis". Engeland nog niet tot daden besloten. Dag van afwachting. Weidmann heden terechtgesteld. Vrije handel in bollen- teeltvergunningen beknot. Aan misstand wordt een eind gemaakt. t X ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maarden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat- Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Het ministerie van marine maakte des avonds om acht uur het volgende bekend: Er heersent groote bezorgdheid omtrent het lot van de onderzeeboot der eerste klasse „Phénix", thans gedetacheerd in Indo-China. Na een langdurige duikoefening, die in den ochtend van 15 Juni ter hoogte van de baai van Cam Ranh werd gehouden, is de duikboot niet meer aan de oppervlakte verschenen. De vlootstrydkrachten in het Verre Oosten, alsmede in Indo-China gede tacheerde marinevaartuigen, hebben onmiddellijk een onderzoek ingesteld, dat nog voortduurt, en waaraan watervliegtuigen van de marineluchtvaart der kolonie deelnemen. Direct nadat het gewaarschuwd was, heeft het ministerie van marine den toestand ter kennis gebracht van de familieleden der bemanning. De „Phénix" liep in 1930 van stapel. De boot meet 1379 ton. Zij heeft een lengte van 92 m. bij een breedte van 8.20 m. De bovenwatermotoren ontwik kelen een kracht van 6000 p.k., waar mede een snelheid van 18 knoopen kan worden bereikt. De kracht der electri- sche motoren voor het varen onder water bedraagt 2000 p.k. en geven de boot een snelheid van 10 knoopen. De bewapening bestaat uit een kanon van 100 m.m., een van 37 m.meen mitrail leur en 11 torpedolanceerbuizen. Op den zeebodem gestooten? De „Phénix" moest zich van een punt aan de Indo-Chineesche kust, gelegen op ongeveer 30 K.M. ten noorden van Saigon in de baai van Cam Ranh, naar een ander punt aan de kust begeven. Het vaartuig moest laat in den ochtend aan het eind punt van den tocht aankomen. Toen de commandant van de Fransche vlootstrijd- krachten in het Verre Oosten de „Phénix niet omstreeks het verwachte tijdstip boven water zag komen, alarmeerde hij terstond alle schepen en watervliegtuigen van de Indo-Chineesche vlootbasis. Nadat eenigen tijd gezocht was, moest men wel tot de conclusie komen, dat de „Phénix" bij het duiken door tot nu toe onbekende oorzaak uit haar evenwicht moet zijn geraakt en vermoedelijk op den zeebodem gestooten. Gisteravond om 11 uur waren er nog geen levensteeken van de „Phénix" ont vangen en was er nog geen bericht dat een van de schepen of vliegtuigen, die op zoek zijn naar de onderzeeboot, de boot zelf boeien of sporen ervan had gevonden. Indien de boot gezonken is, wat blijkens het communiqué van het Fransche depar tement waarschijnlijk moet worden geacht, is de kans ongtwijfeld uiterst gering, dat de bemanning nog zal worden gered. De ervaring met de „Thetis" heeft geleerd op welke onoverkomenlijke moeilijkheden ber- gings- en reddingspogingen stuiten in om standigheden welke gunstig moeten heeten vergeleken bij die waarin de „Phénix" zich bevindt. Men zal zich herinneren, dat de „Thetis" evenals de „Phénix" een lengte heeft van ongeveer 90 m. en in normaie omstandig heden een even groote bemanning zou be vatten. Men zou hieruit de gevolgtrekking kunnen maken, dat ook in de „Phénix" de voorraad beschikbare lucht toereikend zou zijn om de opvarenden gedurend niet veel langer dan 36 uur in leven te houden, zoo als voor de „Thetis" was berekend. De laatste hoop blijft gevestigd op de moge lijkheid, dat het reddingtoestel in dit geval goed heeft gefunctionneerd. Boot ligt 100 M. diep. De duikboot „Phénix" welker verdwij ning gemeld is, maakte in den ochtend van den 15en Juni oefeningen met de duikboot „Esquare" en verschillende eenheden ter hoogte van Cambrahn. De boot dook onder water en kwam niet meer boven. Onmid dellijk werden opsporingspogingen, waar aan door de luchtmacht en de marine van Indo-China werd deelgenomen, in het werk gesteld. Zij bleven echter vergeefs. In de omgeving waar het vaartuig verdwenen is, is de zee ongeveer honderd meter diep. Hoewel men vreest de bemanning niet meer te kunnen redden, wordt het opsporings werk voortgezet. Men kent de oorzaak van het ongeluk niet. Een commissie zal daar naar een onderzoek instellen. Het belangrijkste feit van den der den dag der blokkade van de Britsche en Fransche concessies te Tientsin, was het besluit der Japansche regee ring, dat het conflict locaal moet worden geregeld. Hiermee immers geeft Tokio het leger in Noord-China de vrfje hand. In de concessie zelf verliep deze dag in een atmosfeer van afwachting en spanning. Na het neerschieten van twee Chineesche groenteverkoo- pers, dat w\j reeds eerder hebben ge meld, vielen geen verdere incidenten voor. Te vermelden feiten zijn slechts in de eerste plaats het oplaten door de Japan ners van een kabelballon, waaraan een vlag is bevestigd, waarop in Chineesche letterteekens een oproep tot de Chinee sche bevolking stond, waarin deze werd aangespoord de Britsche autoriteiten er toe te brengen hun houding te wijzigen, e in de tweede plaats de vrijlating van den Britschen fotograaf Eric Mayell, die twee dagen geleden door de Japanners was gearresteerd. Voorts hebben de Japansche autoritei ten het bezoek van 2000 Japansche reser visten en padvinders aan de graven van de bij den Boxeropstand van 1900 gesneu velde soldaten, die ip de Britsche conces- si- gelegen zijn, uitgesteld. Het voornemen was geweest, dat Zater dag de heele Japansche bevolking van Tientsin een demonstratieve bedevaart zou hebben gemaakt naar deze graven op het kerkhof in de Britsche concessie. Inmiddels gaat in drie werelddee- len het groote spel, waarvan Tientsin de inzet is, verder. Het Japansche kabinet heeft van daag besloten, dat het conflict te Tientsin ter plaatse moet worden ge regeld. Deze simpel schijnende be slissing is, naar de „Times" schrijft, van zeer groot belang, want zij betee- kent, dat de eischen van het leger worden goedgekeurd en dat een re geling wordt overgelaten aan het Japansche oppercommando in Noord- China. Diplomatieke kringen te Tokio be schouwen den toestand met eenige be duchtheid, omdat zy gelooven, dat het De Tientsin affaire. Naar de diplomatieke medewerker van de Times meldt, bereidt de Britsche regeering een antwoord voor op de Japansche blok kade van de concessies tr Tientsin. De oor spronkelijke oorzaak van de spanning de weigering van Britsche autoriteiten om vier Chineezen aan de Japanners uit te leveren heeft plaats gemaaki voor de veel uitge breider kwesties, welke de Japanners te berde brengen en voor de vernederende behandeling, welke men Britsche onderda nen aan de grens van de concessie heeft doen ondergaan. Nog steeds bestaat het Britsche aanbod een gemengde commissie te laten beslissen of er voldoende bewijs bestaat voor de schuld van de vier Chireezen, om hun uitle vering te rechtvaardigen. En als de Japan ners geneigd zijn hun actie te staken is de Britsche regeering bereid onmiddellijk te handelen volgens de aanbeveling van de commissie. Indien de Japanners anderzijds hun actie willen voortzetten, hetgeen maar al te waar schijnlijk is, dan zal de Britsche regeering vergeldingsmaatregelen nemen. Deskundigen van verschillende regeer ïngs- departementen, met inbegrip van het minis terie van handel, hebben intusschen de beste waarschuwings- en vergeldingsmaatregelen overwogen. Deze maatregelen zullen door de regee ring worden bestudeerd, en, zooals Cham- berlain in het Lagerhuis te verstaan gaf, worden gepubliceerd zoodra er S®®1* °op meer is voor oplossing door redelijke oe- sprekingeru Intusschen zijn de hooge commissarissen van de Dominions op de hoogte gehouden van alle berichten welke Londen bereikten, en ook zooveel mogelijk van de plannen der regeering. Ook is het nauwste contact on derhouden met de Fransche en Amerikaan- sche regeering, want, zooals Chamberlain in het Lagerhuis verklaarde, hebben de verre gaande eischen der Japanners belangrijke politieke vraagstukken opgeworpen „waar bij andere groote mogendheden niet minder betrokken zijn dan Engeland". Deze belangrijke vraagstukken kunnen heel duidelijk worden omschreven: moet de open deur in China voor goed worden ge sloten? Moet Japan de vrije hand worden gelaten om de Chineesche en buitenlandsche belangen te overheerschen, en den Chinee- schen handel te beheerschen? U De „Petit Parisien" schrijft, dat Parijs en Londen het volkomen eens zijn over de vraag, welke de beste middelen zijn om de rechten der blanke mogendheden in het Verre Oosten te doen respecteeren. Zij zijn er bovendien zeker van, dat Washington hun inzichten deelt en van zijn invloed te Tokio gebruik zal maken om te bewerken, dat deze plaatselijke aangelegenheid niet tot een ernstig conflict wordt. In Japansche kringen aldus het blad heeft men ver klaard, dat de incidenten te Tientsin niet in verband staan met den toestand in Europa en dat de Japansche regeering niet gebon den is door een bondgenootschap met de totalitaire staten. Als dat zoo is, kunnen de Japansche leiders het bewijzen door af te zien van de intimidatiemethoden „Made in Germany" en de belangen van Japan in China te verzoenen met die van andere mogendheden. De „Journal" schrijft: „Duitschland en Japan trachten Londen en Parijs voor de keus te stellen: tusschenbeide komen in het Verre Oosten en in Europa verzwakken of in Europa waakzaam blijven en toelaten, dat Japan in het Verre Oosten een aanslag doet op het gezag van Frankrijk en Enge land". De „Epoque" schrijft, dat de Italianen op zeer luidruchtige wijze en de Duitschers wat minder luid de Japansche actie goedkeuren. Het is aldus het blad een merkwaardig schouwspel, dat blanke volken zich kronke len van het lachen over een actie, die de onteigening der blanken in Azië ten doel heeft. In de „Ordre" schrijft Pertinax, dat Ber lijn, Rome en Tokio hun berekeningen niet meer zoozeer op de zwakheid der democra tische staten zullen gronden, wanneer het verdrag van wederzijdschen bijstand tus schen Frankrijk, Engeland en Rusland zal zijn gesloten. Italië volgt de gebeurtenissen te Tientsin aandachtig. In politieke kringen verheelt men niet een zekere bezorgdheid voor even- tueele sancties. Men verklaart, dat een dergelijke houding niet tot de verwachte resultaten zou leiden, maar juist tot een ernstige internationale crisis zou leiden, waarvan men zich de ontwikkeling maar ai te gemakkelijk kan voorstellen. In deze zelfde kringen ziet men de incidenten graag als een ideologisch conflict. De totalitaire mogendheden, aldus zegt men, gevoelen zich verplicht tusschenb»ide te komen in ieder land, dat, zooals China, blcot staat aan bols- jewistischen invloed. Men voegt hier aan toe, dat de dtmocraticën moesten trachten deze mentaliteit te begrijpen: Wat thans ge beurt, heeft zich voerg^aaan - in Midden- Europa en Oost-Afrik?, waar Engeland de „Moraal van Genève" toepaste. Thans blij ven de regeering 'e Londen en haar bond- genooten zich hardnekkig verzetten tegen de viye ontwikkeling der Japansche politiek in China. Italië ^an de houding van Japan slechts goedkeuren. moeilijk zal zijn voor Engeland om het conflict te regelen zonder eenig verlies van prestige. Neutrale, maar Engeland vriendschappelijke gezinde kringen ach ten het een ongelukkige om standigheid, dat de Britsche diplomatie heeft toegela ten dat belangrijke kwesties te berde zijn gebracht op grond van een voor Engeland ongunstige oorzaak. Volgens betrouwbare berichten zou het Britsche aanbod betreffende het instellen van een commissie, indien het enkele da gen eerder zou zijn gegaan, door de Ja panners zijn aanvaard. De vertraging bij het doen van het Britsche aanbod speelde in de kaart van de meer radicale elemen ten en degenen die een voorwendsel zochten om een oplossing te forceeren, hebben nu het heft in handen gekregen. Zij, die deze meening zijn toegedaan, be seffen overigens, dat het in deze kwestie om veel meer gaat dan alleen om het lot van de vier Chineezen, wier uitlevering door de Japanners wordt geëischt en dat, als de breuk nu niet was gekomen, dit toch later zou zijn geschied. Zij gelooven evenwel, dat een en ander niet had behoe ven te komen op een wijze, welke een regeling in handen van het leger stelde. Kabinetten te Londen en Tokio bespreken de situatie. Dat deze opvatting juist is, wordt wel bewezen door een Reuterbericht uit Tokio over een gistermiddag gehouden confe rentie, welke door den minister-president en de ministers van buitenlandsche zaken, oorlog, marine en financiën werd bijge woond. Naar het agentschap Domei meent te weten, zou daar de politiek der regeering zijn vastgesteld, ervan uitgaande, dat de kwestie Tientsin niet slechts het vraag stuk van de buitenlandsche concessies te Tientsin betreft, doch dat het hierbij ook gaat om de principieele politiek ten aan zien van de buitenlandsche concessies te Sjanghai, Amoy en in andere deelen van China. Londen heeft voorts geen tegen maatregelen genomen en volstaan met een officieele verklaring. Hierin wordt gezegd, dat indien de nieuwe eischen, welke men in offi cieele Japansche kringen in Noord- China heeft laten doorschemeren, werkelyk gesteld zullen worden, een buitengewoon ernstige toestand zal ontstaan. De Britfhe regeering zal dan moeten overwegen welke stap pen onmiddellijk genomen moeten worden tot bescherming van de Brit sche belangen in China. Verder wordt gezegd, dat de houding van de Britsche autoriteiten ten aanzien van de vier Chineezen, welker uitlevering wordt gevraagd, dezelfde is gebleven. De Britsche autoriteiten achten de nieuwe eischen welke zijn gesteld en welke de rechten van alle mogendheden, die ver dragsrechten hebben in China, aantasten, zeer ernstig. Men hoopt evenwel nog, dat de Japan sche autoriteiten hun weigering de voor stellen, welke zijn gedaan om het inci dent plaatselijk te regelen, niet zullen handhaven. Maandag a.s. zal de ministerraad in Downingstreet bijeenkomen ter bespre king van den toestand te Tientsin. De raad zal dan de beschikking hebben over een aantal rapporten van de verschillende ministeries, welke ieder afzonderlijk de Eugène Weidmann, die wegens het plegen van vyf moorden en medeplichtigheid aan den zesden ter dood was veroordeeld, is van ochtend te 4.32 uur terecht gesteld. Nti een abonnement op de De gebeurtenissen in maken het thans, meer dan ooit noodig dat men een goed dagblad leest. Indien men zich nu, voor minstens drie maanden abonneert, ontvangt men de zaak bestudeeren. Het ministerie van han del bestudeert de economische repre saille-maatregelen, welke genomen moe ten worden, wanneer de toestand voort duurt, terwijl het ministerie van buiten landsche zaken de laatste rapporten zal overleggen. Ook de Amerikaansche regeering volgt den gespannen toestand met groote aan dacht. Volgens Havas heeft admiraal Leahy, de commandant der Amerikaan-, sche marine, met Huil en Welles de situa tie te Tientsin besproken. Het onderhoud had o. a. betrekking op de middelen tot evacuatie van de Amerikaansche staats burgers in geval van incidenten. Inmiddels heeft na de verschillende Brnsche protesten, thans ook een Ameri- kaansch protest de Japansche autoritei ten bereikt. De consul van de Vereenigde Staten heeft bij de Japanners geprotesteerd tegen het feit, dat een Japansch schildwacht gisteren bij de grens van de Britsche nederzetting een Amerikaansche burger, directeur van een automobielimportzaak, heeft gefouilleerd. Het Japansche consulaat hbeft zijn ver ontschuldigingen aangeboden en verklaar de dat hier sprake was van een vergissing. Vier inbrekers gearresteerd. - In den afgeloopen nacht zijn vier personen te Tou- lon gearresteerd, die over den muur van het arsenaal wilden klimmen. De politie had te voren een waarschuwing gekregen en was met veel personeel ter plaatse. Na een vuur gevecht werden de vier mannen gearres teerd. Een werd in het dijbeen gewond. De politie weigert nadere inlichtingen te verstrekken en weigert ook de indentiteit van de vier arrestanten te onthullen. Weer een synagoge afgebrand.. - De synagoge te Frydeck in Moravisch Ostrawa is door een brand vernield. Het Hbld. verneemt dat de Neder- landsche sierteeltcentrale maatregelen overweegt om nog dit seizoen een einde te maken aan den vrijen handel in bollenteeltvergunningen. In het bijzon der heeft hiertoe geleid de misstand dat gelegenheidshandelaren van den geldnood van kweekers gebruik gingen maken om hun vergunning te koopen. Deze handelaren nu kochten de teelt vergunning op om ze daarna aan den zelfden kweeker die toch vergun ning moet hebben om zijn bedrijf te kunnen voortzetten weer voor een enkel jaar te verhuren. Verhuur is wel verboden, maar overdracht voor den tyd van en jaar was door de Centrale toegestaan, hetgeen op huur neerkomt. Daar de huurprijs ongeveer een derde van den koopprijs was, is het duidelijk dat hierin voor den handelaar na eeni ge jaren een zoete winst zat, omdat dezelfde vergunning elk jaar opnieuw kon worden verhuurd. Het Hbld. verneemt nu dat- de be trokken commissie voornemens is, alle teeltvergunningen welke thans over zijn, tegen vergoeding op naam van de Sierteeltcentrale over te schrijven. Aan den vrijen handel zal hierdoor een ein de komen en teeltvergunningen zal men slechts kunnen koopen van of verkoo- pen aan de centrale tegen vastgestel- den prijs. De definitieve beslissing van de Centrale kan nog vóór het volgend seizen tegemoet worden gezien. ir l- ft te ld ie m- i«n ti- g«- ing êt teae *- <«ste 4) 9 3 L VERFRAAI ÜW BIBLIOTHEEK. Onze binderij maakt Uw oude boeken als nieuwl BINDERIJ N.V. HLK.Ua. COS1ER ZOON.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1