VRAAG EN AANion Poestam Effendi spreekt voor de C.P.N. Christelijk-Hist.-Unie. WOENSDAGS en ZATERDAG. 35 cent per wijf r te Hiertegen hebben de liberalen steeds ge protesteerd. Spr. uitte den wensch, dat de midden standers de juiste waarde zullen toekennen aan de verkiezingsbiljetten. Spr. merkte op, dat de heer Bonsema zijn biljet in de opsomming wat hij gedaan heeft, vergeten heeft het open zwembad te noemen, waardoor Alkmaar een strop kreeg van 50.000. De liberalen hebben daartegen gevochten, niet omdat zij tegen een goed zwembad waren, maar zij wilden dit niet zoo luxieus. Dat ons verzet zeer juist is gebleken, bleek wel uit het feit, dat het reeds na één jaar op zijn oor lag. Spr. betoogde, dat de liberalen steeds het algemeen belang dienen en steeds opkomen voor den middenstand en kleine zelfstand] gen en als het noodig is die te verdedigen geen blad voor den mond neemt. Spr. wekte daarom op om op lijst 3 te stemmen. De rede van Mr. de Groot Deze wenschte enkele dingen over h speciale leven van de stad naar voren brengen en daarom zou hij de lijsten be spreken. Spr. heeft niet de hoop, dat er in de vergadering katholieken zi n, die hij kan overtuigen liberaal te -.temmen. Wel wilde hij waarschuwen dat de r.-k. partij in den raad niet te groot wordt. Als dat het geval zou zijn, dan garandeert spr. dat de geestelijke vrijheid in 't geding zal komen. De kerkelijke overheid wil een te groote rol gaan spelen. Eleke r.-k. vereeni- ging heeft 'n geestelijken adviseur en wie de vrijheid wil, trekke leering uit het debat bij de gemeentebegrooting over de lectuur in de openbare leeszaal. Samenwerking met de r.-k. is wel mogelijk, maar met behoud van ieders zelfstandigheid. De tweede groote groep in den raad is de s.d.a.p. en de socialistische invloed is wel onder het beleid van den heer Wes terhof tot uiting gekomen. Alles kon heette het toen. De financiën heetten kern gezond, doch toen de heer Westerhof ver dween, vond de heer v. Slingerland de potjes van den liberalen wethouder van financiën, die Westerhof had gevonden opgeteerd. Nu ziet men bij de gemeenteraadsver kiezing 5 socialistische lijsten ingediend. Spr. rekent daaronder n.L ook de lijst van den heer Bonsema, omdat deze nog voor kort gezegd had een te goed socialist te zijn om zich tegen socialistische wenschen te verzetten. Spr. betoogde, dat de socialisten altijd voor bepaalde groepen opkomen en thans ook hengelen naar de stemmen van de kleine middenstanders. Spr. ontzegt de s.d.a.p. het recht om te beweren, dat zij de partij zou zijn, die het best het algemeen belang zou kunnen dienen. De christelijk-historischen zijn met een algemeen biljetje gekomen waar letterlijk niet in staat. Spr. laakte het, dat men daar de bijbel bij had gehaald. Wij zijn voorstanders van de openbare school en voorstanders van de vrijheid op Zondag. Men zal nu de Zondagswet aan passen aan het streekbelang en dat is het juist wat wij willen, omdat wij, met in standhouding van ieders beginsel, mits men dit niet misbruikt, voor de gemeen telijke autonomie zijn. Ten aanzien van de a.-r. betoogde spr. dat er tusschen hen en de christelijk- historischen niet zooveel verschil is. Wij zetten het geloof niet op zij, maar geven aan het geloof niet die plaats om dat praktisch christelijke politiek niet mogelijk is. Komende tot de r.s.a.p. zeide spr. dat de kennismaking met de heeren Appel en v. d. Wal een prettige is geweest, al brak de heer Appel alls wat van de regeering kwam af. Gelukkig, aldus veronderstelde spr., zal er in den nieuwen raad geen nieuwe r.s.a.p.er komen. De v.-d. is feitelijk een liberale zuster partij, al wekt het spr. verwonding, dat de v.-d. thans sterk op de kerkelijken specu leert, gezien het aanplakbiljet, met het citaat van Luther. De massa vreest den totalittairen staat, voelt democratisch en denkt, dat men met de v.-d. democratisch veilig is. Dat men met de V. D. zoo veilig is, staat niet vast. Dit leert, dat zij de Nationale Ontwapening hebben losgelaten. Het verschil tusschen de V. D. en de liberalen is, dat de V. D. de ordening wil aanvaarden. De liberalen waren al democraat voor de Vrijz.-Dem. het levenslicht hadden aanschouwd. Van de Troelstrabeweging, waartoe Bakker, omdat hij moeilijkheden met de S. D. A. P. heeft gehad, zich bijzonder aangetrokken gevoelde, zou spr. maar niets zeggen, evenals van de communis ten, die hij als voorstanders van de totali- tairstaat geen kans geeft. In Bonsema ziet spr. niet anders dan de man die eigen eer zoekt. Spr. vindt het niet juist wat deze in zijn blaadje zegt. Hij vergeet, dat er een motie van den geheelen raad is, waarin gezegd wordt: ,,gij behoort niet op dien stoel". Spr. betreurde het, dat de heer Bon sema niet aanwezig was, maar als hij zich gegriefd gevoelt, door hetgeen spr. zeide, dan is hij bereid hem Maandagavond van antwoord te dienen op de vergadering, waar de heer Bonsema spreekt. „Alleen het stadsbelang", zegt de lijst van de onafhankelijken. Spr. betwistte dit. Het zijn de vrienden van Alcmaria Vic- tric, die van de kegelclub en van de Lijk- associatie die hem weer op den stoel wil len brengen. Spr. hoopte, dat de liberalen bij de vol gende raadsverkiezing weer lijst 3 kunnen zijn, omdat men met deze meer kan doen dan alleen. Meer uitvoerig ging spr. in op de be- teekenis van den raad. Van dhr. Stoutjes- dijk heeft men gehoord, dat 't stadsbelang gediend wordt door de bevordering van den middenstand. Het is de liberaal Boon geweest, die in het belang van den mid denstand bij de regeering gepoogd heeft het cadeaustelsel te doen beëindigen. Bij de sigaren is het reeds verboden en ook bij andere artikelen moet dit gebeuren. Spr. noemde het een goed initiatief van den secretaris, dat deze van het courantje van den heer Trapman gebruik gemaakt heeft, om naast de advertentie van de V. D. een grootere te plaatsen van de liberalen, waarin is uiteengezet waar voor de liberalen ijveren. Ook spreker leverde critiek op het Bosemabad en stelde in het licht, dat de liberale candidaat Groot een financieele specialist is. De heer Lakeman is, evenals de heer Krom, een bekende persoonlijk heid uit het bedrijfsleven. Ook de anderen zijn personen die vol doende met het Alkmaarsche leven be kend zijn. Wij waardeeren het. aldus spr., bij zonder, dat mevr. van Sonsbeek, naast haar groote sociale taak. die zij vervult bereid werd gevonden een candidatuur te aanvaarden. Spr. hoopte, dat de Alkmaar sche vrouwen haar door voorkeurstem men in den raad zullen brengen. (Applaus). Spr. eindigde met den wensch, dat straks de liberalen in staat zullen worden gesteld met de anderen het stadsbelang te dienen. Mr. Langeveld sloot hierop de verga dering. De C. P. N. belegde gisteravond een verkiezingsvergadering in café Klinkha mer. Er waren een 50-tal belangstellen den. Na de opening door den heer Bronk- horst sprak de heer Volkers over zijn candidatuur als partijlooze op de lijst der C. P. N. Spr. zeide teleurgesteld te zijn door de scheurmakerspolitiek der kiesgroep. Spr. was uitgetreden, omdat zij niet een „brug naar links", maar een rem naar links is. Zij bevordert de verdeeldheid der arbeidersklasse inplaats dat zij haar be strijdt. Spr. bestreed de „reformistische' politiek der S. D. A. P., die z. i. de ware arbeiders belet op de candidatenlijsten te komen. Ook de andere partijen doen dit. Daarom moet men, aldus de heer Volkers, bij de a.s. verkiezingen stemmen op de lijst der communisten. Rede Roestam Effendi. De eerste spreker, Roestam Effendi, zeide in zijn toespraak o. m.: De eenheid der arbeidersklasse moet tot stand worden gebracht. Wai t dan alleen kan de reactionnaire politiek be streden worden. Het zou verkeerd zijn de beteekenis der gemeenteraadsverkiezing alleen naar de plaatselijke belangen af te meten. Zij moet een uitspraak vor men tegen de reactionnaire regeerings- politiek. Uit de tot nu toe bekend gewor den stembuscijfers blijkt, dat de regee- ringspartijen achteruitgaan en linkerpar tijen, zooals de V. D. en de C. P. N. win nen. De S. D. gaan achteruit. Dit is scha delijk voor de arbeidersklasse in zijn geheel. De communisten hebben de soc.-dem. gesteund in die plaatsen, waar zij zelf geen kans meenden te hebben. Spr. pleit te vervolgens voor het samengaan der C. P. N. en de S. D. A. P. In Alkmaar be staat een groote versplintering. Deze kan alleen maar ten goede komen aan de reactionnaire partijen. De ontevredenheid over de huidige regeering is vrijwel alge meen. Ons land wordt op het oogenblik be dreigd door het Duitsche fascisme. Daar om wordt de defensie versterkt. Maar de w.rkloosheid wordt onvoldoende bestre den door de regeering, die de koopkracht laag houdt door lage loonen en steunbe dragen. De fascistische elementen kunnen in ons land doen wat ze willen. Goseling doet er niets tegen wel stelt hij wetten voor tot beperking van het recht v^n vergadering en vereeniging. De Nederlandsche politiek is onverbre kelijk verbonden met die t. a. v. Indo nesië. Het Indonesische grondgebied kan thans niet verdedigd worden. Dat is alleen het geval met behulp van de 61 millioen Indonesiërs. En deze worden bij de hui dige politiek niet gebruikt en daardoor gedreven in de armen van het Japansche en Duitsche fascisme. Het geld voor de defensieversterking moet uit de zakken der kapitalisten ko men. De regeering vergeet, dat een nieu we oorlog een oorlog van volk tegen volk zal zijn. Daarom moet het leger steunen op de breede massa der bevolking. Het leger dient een volks leger te zijn, geen hobby voor de bourgeoisie. Laat het groot-kapitaal mobiliseeren voor de verdediging van ons land, even als het volk dat doet in tijden van oor logsdreiging. Maar deze regeering zoekt het geld bij de minst-kapitaalkrachtigen. De katholieken spelen in het kabinet een dubbelzinnige rol. Ze geven Colijn c.s. de schuld van het niet-uitvceren der sociale maatregelen, terwijl ze zelf de grootste schuld hebben. De katholieken hebben thans een nieuw compromis gesloten: vergrooting der defen sie en daarnaast opnieuw bezuiniging op de sociale voorzieningen: aanpassingspoli tiek. Kan echter een land inderdaad sterk zijn met een werkloosheid van meer dan 300.000 man? Neen, de demagogie van het fascisme vindt ten gevolge van de reactionnaire poli tiek bij de werkloozen een vruchtbaren bodem.Maar niet de democratie, maar de regeeringspolitiek heeft de schuld. Het ka pitaal, dat ongebruikt in de banken ligt, moet worden gemobliseerd. De komende verkiezingen moeten de over winning brengen der linker partijen. En dan moet een politiek gevoerd worden, die geen twijfel laat over de houding der regee ring t.a.v. het groote gevaar van het fas cisme. Want met de huidige „neutraliteit" verloochent Nederland zijn democratischer. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. aard. Nederland moet samenwerken met de democratsche landen en ook de Sovjet-Unie tegen de bedreiging van het fascisme. Ten slotte beschuldigde de heer Roestam Effendi Chamberlain ervan een tweede verraad van München voor te bereiden, een politiek, die het huidige kabinet in ons land steunt. De heer J. V r o u w e, gemeenteraadslid te Uitgeest, zeide o.m.: In de gemeentepoli tiek is zeer belangrijk de vraag van de ver houding tot het rijk. Tegenwoordig is er eerder sprake van een voogdij van het rijk. De vraag is: hoe kan de ontevredenheid hierover gebruikt worden ten nutte van de gemeente? Een communist zou in den Alk- maarschen raad goed werk kunnen doen. Ook in Uitgeest is dit volgens spr. het ge val. Spr. betreurde, dat de soc.dem. hier en daar teruggaat. De arbeidersklasse is e? niet mee gediend. De communisten zullen blijven strijden voor de eenheid onder de arbeiders. Scheurmakerspolitiek veroordeeld. De heer Bronkhorst, no. 1 van de communistische candidaten, zeide o.m., dat de kans klein is voor een van de vier groe pen: t.b.n., lijst-Bonsema, trotskisten en c.p.n. om een zetel te veroveren. Drie van deze lijsten zijn een gevolg van de verdeeldheid binnen de s.d.a.p. in Alk maar. En deze is volgens spr. een gevolg der „reformistische" politiek, maar spr. juicht haar niet toe. De heer Bonsema verloochent met het uitkomen met een eigen lijst niet alleen zijn partij, maar ook zijn eigen principen. Spr. achtte het niet onmogelijk, dat ook achter de groep-Bonsema reactionnairen en fascisten zich verschuilen. De lijst-Bonsema breekt de positie der sociaal-democratie af en dat is niet in het belang der arbeidersklasse. De t.b.n. begaat een zeer arbeidsvijandige daad door bij de verkiezingen met een eigen lijst uit te komen. Dit is scheurmakerspoli tiek. De t.b.n. wilde niet met de communis ten samenwerken. Wilde zij inderdaad een „brug naar links" zijn, waarom deed ze dit dan niet? Was dit gebeurd, dat was er een man in den raad gekomen. Nu heeft de t.b.n. de schuld, dat de arbeidersklasse ver deeld is en dat de scc.democratie achteruit gaat. Links moet versterkt worden maar niet ten koste van de s.d.a.p. De r.s.a.p. is het er alleen om te doen tweespalt te brengen. Hetzen tegen de s.d. a.p. én tegen de c.p.n. Van een werkelijke revolutionnaire politiek is bij deze „Trotskis ten" geen sprake. Spr. wees de beschuldi gingen van deze groep af, als zou de c.p.n met de bourgeoisie samenwerken. Vooral deze splijtzwam moet verdwijnen. De c.p.n. kan in den raad goed werk doen voor de arbeidersklasse. Zij kan de revolu tionnaire actie weer nieuw leven inblazen. Daarom moet volgens spr. elke revolution naire arbeider stemmen op no. 1 van lijst 9. Debat. De heer C. T ore «vlied verdedigde het standpunt der T.B.N. en bestreed de op vatting zoowel van de S.D.A.P. als die van de C.P.N. Spr. vond het niet juist dat de T.B.N. werd aangevallen. Deze heeft volgens spr. een „taak" t.a.v. de soc.-dem. (n.L haar „bekeeren" tot wat de heer Kiès beschouwt als de ware politiek a-la-Troelstra). Ten slotte laakte de heer Torenvlied de „onbe trouwbare" politiek der C.P.N., mede in ver band met de poging om tot samenwerking te komen. De heer Bronkhorst bestreed deze opvatting. Hij toonde aan hoe de heer Kiès, die zich aanvankelijk geneigd toonde tot samenwerking, weldra een scheurmaker bleek. Spoedig bleek bovendien, dat de T B. N. vrijwel overal bestaat uit tengevolge van persoonlijke conflicten uit de S. D. A. P. weggeloopen leden, oud-C.P.N.'ers en Trotskisten, die zich hebben vereenigd om de S.D.A.P. te kunnen bestrijden. Spr. noemde het daarom een buitengewoon slechte dienst aan de arbeidersklasse om met een eigen lijst uit te komen. Daar waar de C.P.N. geen enkele kans op een zetel heeft, werkt zij samen met de .SD.A.P. Er is geen plaats voor splintergroepen tus schen beide partijen. De heer Volkers betoogde, dat de T. B. N. uitsluitend geboren is uit haat tegen de S.D.A.P. en dat zij daarom de verdeeldheid van de arbeiders vergroot. Sprekers de heeren Grondsma en v. d. Borden. De C.H.U., afdeeling Alkmaar, had Vrij dagavond ook al een bijeenkomst belegd om te praten over den komenden stembusstrijd, merkwaardig, hoe onze stedelijke poli tieke partijen op dezen Vrijdag gechar meerd waren. We meenden nog wel, dat de Vrijdag als ongeluksdag beschouwd werd!; en de belangstelling voor deze vergadering was veel grooter, dan wij en met ons het bestuur der C.H.U. hadden verwacht. De vergadering werd gepresideerd door den voorzitter, den heer C. Elles, die na in gebed te zijn voorgegaan, een algemeen welkomstwoord uitsprak en er vervolgens op wees, dat het noodig was, om geen stem men verloren te laten gaan, omdat de C.H.U. haar twee zetels in den raad zou kunnen behouden. De beide raadsleden, de heeren Grondsma en v. d. Borden spraken vervolgens over de gemeentepolitiek, waarbij de heer Grondsma een terugblik wierp in de voorbije vier ja ren en de heer v. d. Borden de beginselen der C.H.U. nog eens uiteen zette. De heer Grondsma dan herinnerde aan zijn maidenspeech in den raad, nu vijf jaar geleden gehouden en het was merkwaardig, hoe zeer zijn voorspelling van toen was uit gekomen. Thans, vijf jaar later, is de nood in onze stad hoog gestegen, de financiën zijn buitengewoon slecht en spr. voorzag, dat de komende vier jaren nog moeilijker zullen worden voor de stadsregeering als die, welke thans bijna voorbij zijn. Wei ligt dat niet in de eerste plaats aan de ge voerde gemeentepolitiek, ook niet aan de landspolitiek, maar aan de internationale toestanden. In dit verband wees spr. er op, dat bijvoorbeeld onze grootste nationale industrie, de zuivelindustrie, als het ware niet meer bestaan kan, eigenlijk al niet meer bestaat. Wat de achter ons liggende jaren betreft, spr. herinnerde er aan, dat de restauratie der Groote Kerk een belangrijk onderwerp van besprekingen is geweest. Spr. had in dertijd het voorstel tot restauratie in werk verschaffing gesteund, omdat hij meende, dat het beter was, een groot aantal werk loozen aan het werk te zetten, dan om hen werkloos te laten; vooral was spr. voor het voorstel, omdat er werkelijk gevaar be stond, dat bij verwerping van het voorstel de regeering zich zou terugtrekken, zoodat de werkloozen dan heelemaal niets zouden krijgen. Bovendien kon over de loonen voer die werken, waarbij vakbekwaamheid een groote rol zou spelen, nog onderhandeld worden. Helaas, de s.d.a.p. dacht er anders over en door den drang, uitgeoefend door de vak bonden, werd de restauratie in ernstig ge vaar gebracht. Gelukkig gaat de restauratie thans toch door, maar nu kost zij aan de gemeente 124.000 gulden in plaats van 60.000, zooals vier jaar'geleden, zoodat de gemeente thans voor extra kosten van 64.000 gulden zit. Wat overigens de practische gemeente politiek betreft, spr. herinnerde aan de ver betering van de Mient, waarbij hij tever geefs had aangedrongen op verbreeding dei- straten aldaar en aan de demping van het Verdronkenoord, van welks schoonheid in werkelijkheid niet veel is overgebleven. Vroeger, heel vroeger, was het Verdronken oord een fraai geheel, maar onze voorouders hebben het reeds verknoeid. Wat er in dezen raad allemaal ever gezegd is, vond spr. al te zeer overdreven. Dat hij toch tegen de bij lage stemde, vond zijn oorzaak in de kosten. Gelukkig zal spoedig een verbetering tot stand komen aan het begin van de gracht, een verbetering, die het verkeer ten goede zal komen. Dan herinnerde spr. aan den bouw van het gymnasium en betreurde het. dat daar voor de Bergerhout verknoeid wordt, ter wijl toch een andere plaats beter ware ge weest, n.1. de plaats, waar nu het gymna sium en het landbouwhuis staan. Meteen had men dan een betere verkeersoplossing kunnen vinden voor het Zevenhuizen. Dat spr. tegen de motorraces was, mocht als begrijpelijk verondersteld worden, zoo dat hij zijn rede kon besluiten met de op merking, dat de C H. U. samenwerking wil met alle burgerlijke partijen, zulks in het belang van de stad en natuurlijk gedachtig aan de C. H.-beginselen. De tweede rede. De heer v. d. Borden besprak daarna in zijn rede de C. H.-beginselen en wees er Alléén 2de handsch uitsluitend 6 contant (Dinsdag, en Vrijdags 1».^^ Jongensfiets met torpedonaaftTt prijs 5. le k°op, ROEMER VISSCHERSTRAAT R Philips Radio met namenschaal luidspreker, type 529u prima f rP 1 Philips 836. ook prima f 27 Sn OFFPINGA, Dorpstraat 70. Bergen Te koop: 1 cyl. Albino boowP""" 5 P.K Een 3 tons ijzeren een vletje 1700 k.g. laadverm Bij JAN DE WIT PZ„ Broek on Langendijk. Telef. 14. Te koop: mooi damesrijwiel Torpedoremnaaf 12.50, Jongen* rijwiel 7.50, Grasmachine z g n" 5. LIJTWEG 21, Bergen.. Te koop een goed onderhouden" cylinderbureau. Adres OUDEGRACHT 291. Moderne Van Delft's Kinderwagen te koop aangeb. Ook gen. te ruilen voor een goed onderhouden modern wandelwagentje. Sch. Hondsbosschelaan J 49, Heiloo Een ,oed onderhouden van Delft's kinderwagen te koop. -s NIEUWPOORTSLAAN 128. Pracht Heerenrijwielen 17.50 16.50, 15. Damesrijwielen 17.50' 16, 15.50, Jongenfiets 13.50, li| Meisjesfiets .1 12.50 allen met 1 j. gar! Nierop's rijw.h. Heerenstr. 10. Tel, 3827 Te koop aangeb. moderne kinder wagen, goed onderhouden. BOOMKAMPSTRAAT 24 Meisjes- en Jongensfiets te koop. KINHEIMSTRAAT 15. Te koop: prima Sport-tourrijwiel, wegracefiets. Jongensrijwiel. Billijken prijs. LIMMERHOEK 18. Te koop: Excelsior Motorrijwiel 1935, gew. 110 kg., in prima staat. MIDDELWEG H 67. Heerhugowaard. Te koop: Am. gr. balken, 27 x 16, lang 5.50. 20.000 oude Friesche gele klinkertjes, partij Holl. roode dakpan nen 2x3, planken, enz. KOOLTUIN 11. op, dat de C. H. U. samenwerkingen wil met alle gedoopte volken en dat zij zich laat leiden door God. Of het noodig is, om ook in de gemeentepolitiek de C. H.-ge- dachte te laten hooren en te brengen, meende spr. volmondig te moeten bevesti gen. Als voorbeeld gaf hij aan de debatten over den Nieuw Malthusiaanschen bond, welks doel spr. zeer scherp afkeurde en waartegen de rechtsche partijen krachtig zijn opgetreden. En waar hoewel in mindere mate dan in de landspolitiek in* den gemeenteraad bij tijd en wijle de beginselen worden aangeroerd, daar is het zeer noodig, dat de C. H. U. in den raad vertegenwoordigd is. Naar aanleiding van eenige vragen wees de heer v. d. Borden er nog op, dat er met de A. R. steeds wordt samengewerkt, wat ook zeer wel mogelijk is, omdat in de ge meentepolitiek de beginselen vrij dicht bij elkaar staan. Het groote verschil en daar wees later ook de heer Grondsma nog weer eens op was, dat de C. H.-afgevaardig den naar den raad gaan met een vrij man daat, zulks in tegenstelling met de A. R- En juist dat vrije mandaat was een der meest waardevolle voorwaarden voor den C. H. U.-er. De heer Dun. die daarna nog een zeer warm pleidooi hield voor de C. H. U.-gê" dachte, wees ook nog op de belangrijkheid van dit vrije mandaat, waarna de voorzit ter in enkele woorden allen opwekte, om te zorgen, dat geen stemmen verloren gingen en waarna hij vervolgens den heer Knaap verzocht, de bijeenkomst met dank zegging te sluiten. Het pracnuge, geheel gerestaureerde raadhu.s van Zuidschermer, een bouwwerk van Leeghwater, zal heden door den commis saris der Kon.ngui .n de provincie Noord-Holland, mr dr. A. Röell, officieel worden geopend. Tevens zal dan officieel gebruik worden genomen het uit 1652 dateerende rechtshuisje dat, na steen voor steen te zijn afgebroken, wederom naast t raadhuis is opgebouwd. Rechts het raadhuis, links het rechtshuisje.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8