Spoct Interpellatie-Wijnkoop in de Tweede Kamer. E PARLEMEMT Er bestaat eigenlijk een latende kabinetscrisis. Zwijgzame r.-k. leden. H. J. BRUSSE UIT HUK NOTITIE-BOEKJE. Dagboek en reis-journaal van een Hollandeche koopmans vrouw op het einde der 18de eeuw. DERDE BLAD (Van onzen parlementairen medewerker). Ziezoo, we weten het nu: de minister president, dr. Colijn, wenscht dat vóór het einde van deze maand de beslissing in het kabinet valt over den budgetairen toe stand. Er wordt nog overleg gepleegd. De betrokken ministers moeten zelf het noo- dige schrappen, omdat zij de verantwoor delijkheid voor hun departement dragen. Eerst nadat het overleg beëindigd is, zal kunnen blijken, of het kabinet voldoende homogeen is om veider het bewind te kunnen blijven voeren. Van Augustus 1938 af heeft die homo geniteit het een en ander te verduren ge had, vernamen we verder nog uit den mond van den minister-president, want tóén al had minister de Wilde het voor nemen, de portefeuille van financiën neer te leggen, en alleen de toezegging van al zijn collega's, dat zij ernaar zouden stre ven, om hun uitgaven voor het begroo- tingsjaar 1940 niet te laten uitkomen boven die voor i939, heeft hem er blijkbaar toe kunnen bewegen om nog aan te blijven. Dat was dus een door hem gestelde voorwaarde. Daaraan schijnt nu nog niet te zijn voldaan en de zaak moet minister de Wilde zoo hopeloos blijkbaar zijn voor gekomen, dat hij het bijltje er bij neer heeft gelegd, terwijl nu zijn geestverwant, dr. Colijn, alsnog een poging wil wagen om voor 1940 tot een sluitend budget te geraken. Sprak dr. Colijn in eersten termijn van een tekort van eenige tientallen millioenen, in tweeden termijn onthulde hij het bedrag en dan zou ei voor het komende jaar en voor 1941 (als men de opbrengst van 55 millioen der nieuwe be lastingen in de berekening meetelt) een tekort van 80 millioen gedekt moeten worden. In het bovenstaande hebben we vrijwel het geheele resultaat van de gisteren ge houden interpellatie-Wijnkoop over „het aftreden van den minister van financiën en de daaruit ontstaan zijnde gevolgen" samengevat. Wanneer men dit ziet, zal men moeten toegeven, dat we er door een stuk wijzer zijn geworden, al zijn nog allerlei vragen onopgelost gebleven. Maar wellicht dat de oplossing daarvan, of van een groot ge deelte, nog komt, al zal het aftreden van dit kabinet er aan vooraf moeten zijn ge gaan. Slagen de ministers, wien het aan gaat, er niet in, om de eindjes aan elkaar te knoopen, zóó, dat een sluitend budget benaderd wordt (dit woord heeft dr. Colijn in tweeden termijn ook nog ge bezigd), dan wordt de barst een scheur en valt het kabinet uit elkaar, maar dan zal er ook meer vrijheid bestaan om, hetzij eigener beweging, hetzij bij een interpel latie, van achter de regeeringstafel mede- deelingen te doen. Wordt de barst weer gekramd, dan hoort men vermoedelijk niets meer van wat er in den boezem van het kabinet is gebeurd. In het debat is gistermiddag gebleken, dat men het betreurde, dat de minister president uit eigen beweging geen mede- deelingen heeft gedaan. „Dat is geen usance, wanneer slechts één minister af treedt", antwoordde dr. Colijn en werd daarin bijgevallen door oud-minister de Geer (c.h.), den eenigen spreker van de rechterzijde. De heeren Albarda (s<d-), Bierema (lib.), Joekes (v.d.), van Houten (c.d.u.), de Visser (comm.) en de ïnterpel- lant vonden in die usance nog geen reden om nu heelemaal maar te zwijgen, en dan bij elke gelegenheid. De heer Wijnkoop (comm.) heeft met gelukkig geïnterpelleerd. Zijn toelichting bewoog zich vrijwei geheel op het terrein van de toekomst, van de mogelijkheden en onmogelijkheden van net regeermgsbeleid, derhalve juist het terein waarop de m nister-president zich niet bewegen kom En dan zat er in die toelichting nog vracht polemiek met andere partijen. I. Door de vriendelijkheid van een harer nazaten heb ik het dagboek en het Journaal der reisindrukken van een Rotterdamsch jongmeisje, later echtgenoote van een aan zienlijk Hollandsch koopman, ter leen ge kregen om hieruit in mijn Notitieboekje een en ander te vertalen. Allerlei opmer kingen en beschrijvingen van ondervindin gen, die daar in 't verbleekte, keurig jon vrouwelijke handschrift welhaast ander halve eeuw bewaard zijn gebleven - o... ons te verwonderen over al die veran erin gen in het menschenbestaan waarmee wij nu zoo vertrouwd zijn geraakt of anders geweest was, terwijl toch de mec- schelijke aard, toen als vandaag, zie op dezelfde wijze openbaarde. De schrijfster leefde dus m den voor ons land roerigen Franschen tijd. De oe. len, waarvan 't eerste voor my ligt m ALKMAARSCHE COLTtAXTJVAN_ZAl]Eg£AGJ7^JUNI_1939^ Benaderde het peil der interpellatie der halve niet het niveau van het onderwerp, de concrete vragen waren nu ook niet zoo handig gesteld, zoodat we betwijfelen of. als er nu per sé een communist had moeten interpelleeren, de heer Wijnkoop wel de meest daarvoor aangewezene was; zijn par tijgenoot de Visser had het er ongetwijfeld beter afgebracht. Het allerbest ware ge weest als ir. Albarda, als leider van de grootste fractie der oppositie de interpellatie had gehouden; maar de heer Wijnkoop schijnt hem te zijn voorgeweest. Geen luchthartige financieele politiek! Al zweeg minister Colijn over de groote lijnen der financieele- en der sociaal-econo mische politiek, wel wilde hij verklaren, „dat hij niet bereid is een luchthartige financieele politiek, een politiek van voort durend regeeren met tekorten op den ge wonen dienst, zooals die in onze dagen nog al eens aanbevolen wordt, met zijn verant woordelijkheid te dekken of zich daarbij neer te leggen", een verklaring, die mr. Joekes de vraag deed stellen, tegen wie deze woorden eigenlijk waren gericht. Waar mede hij natuurlijk naar den bekenden weg vroeg. Het feit dat de minister zooiets zeide in de openbare vergadering moet den katho lieken toch ook wel te denken geven; men kan er mede, gelet ook op de andere ant woorden, door tot den indruk komen, dat het kabinet het niet lang meer maken zal. De toon van minister Colijn was nu niet bepaald optimistisch te noemen. Wanneer we nu zijn antwoord nog eens aan de hand van de acht vragen nagaan, ha len we daaruit nog aan, dat minister de Wilde niet zoozeer bezwaar had tegen be paalde uitgaven (hebben we uit een ant woord op een interruptie goed verstaan, dan zou er over slagschepen voor de vloot zelfs niet gesproken zijn!) als tegen de ver- I storing van het budgetair evenwicht in het I algemeen. Andere verschillen zijn er in het s kabinet niet geweest. Met stelligheid ont kende dr. Colijn dat de zaak-Oss iets met het ontslag van mr. de Wilde zou hebben te maken gehad; de Ossche zaak is tijdens het financieele meeningsverschil zelfs met geen woord ter sprake gekomen. Minister de Wilde heeft geen bepaalde bezuinigingen geëischt en dat doet ook de waarnemende minister van Financiën niet. Over het debat kunnen we kort zijn; het duurde niet lang (tot 5 uur) en had niet zoo veel om het lijf. De eene spreker na den ander constateerde een latente kabinets crisis en waarschuwde er voor, dat dit niet zoo kon blijven. De sprekers van links, die we al hebben genoemd, wezen als oorzaak aan den ondeugdelijken grondslag van het kabinet op „positief-christeiijke basis" en drongen daarom op een oplossing aan, die neer kwam cp aftreden en formatie van een ministerie op zoo breed mogelijke basis, die, volgens de denkbeelden van de commu nisten, op een soort volksfrontbasis moest uitloopen. De heer Albarda denkt zich die breede basis verrru edelijk wat smaller! Met nadruk waarschuwden de socialisten, de communisten en de heer v. Houten (c. d. u.) tegen een nieuwe aanpassingspolitiek. Ook mr. Joekes (v.d.) maande tot voor zichtigheid. Twee sprekers dachten over deze zaken gansch anders; in de eerste plaats mr. Rost van Tonningen (n. s. o.), die de oplossing alleen ziet in den geest van het nationaal- socialisme, nadat de politieke partijen, die aan den leiband van ,,'t politieke katholi cisme" loopen (zi.'n gedachtengang!) zijn weggevaagd; in de tweede plaats ds. Kersten (s. g.), die den heilstaat pas weet bereikt als iedereen en alles leeft volgens de „aloude geiffoi meerde beginselen" en deze dan op het staatkundige leven naar de in zichten van zjjn partij natuurlijk toegepast. Dr. Bierema (lib.) deed aanhalingen uit „De Standaard", op grond waarvan hij vast stelde, dat er „diep principieele verschillen" in het kabinet bestaan. Het bleek, dat jhr. de Geer (c.h.) een waarschuwing aan het adres van hen, die er op uit zijn de mili taire uitgaven blindelings op te drijven, op naïvelijk vaal-rood-gemarmerde omslag met het geel geworden, van sierlijk watermerk en waterlijnen voorziene Oud-Hollandsche papier, in den roestig-verschoten inkt diet regelmatig en zorgvuldig geschreven regels onder elkander, waaraan de dorre geur van lang verdroogde bloemen i?ts weemoe digs geeft, zij zijn dan ook gesteld in het Fransch. En wel met een groot gemak van stileeren, in nu en dan bevallige zinnen, met die zekere hcffelijkheid jegens anderen en zichzelf, die de bekoring was van onze voorouders, en waaraan ons geslacht deer niswaardig ontrouw schijnt geraakt. Hier en daar 'n ingehouden guitigheid van de 'evens- lustige, geestige jongevrouw, een terug houding in de weergave van eigen ontroe ringen, een kiesche wellevendheid, vooral in 't toch wel vaak critische beoordeelen van menschen en toestanden, geven aan deze eenvoudige kronijken een groote charme van beschaving, van welgemanierdheid, van elêgance en hoofschheid, zooals die óók veelal oude historie geworden zijn voor onzen nuchterden, uitgerekenden, parman- tigen, uitdagenden tijd. Er is iets ontroerends in het doorbladeren van deze beminnelijk bescheiden schrif turen, waarin een argeloos jong meisje, een jonge vrouw, een jonge moeder zich in 't verloop van jaren zuiver en onbevangen, onder den springlevenden indruk van wat zij zoo juist aan allerhande lief en leed en belangwekkends had ondervonden, nog warm van emotie uitgezegd heeft, nu en dan in die oprechte vrijmoedigheid, die al Voetbal DE BESLISSINGSWEDSTRIJD. A.P.G.S.A.E.D. In de lagere regionen staat nog slechts de beslissende kamp van de derde klassers tegen A.E.D. op 't programma. Eenmaal verloren de politiemannen met groote cijfers van de kampioenen en..... later wonnen ze met iets minder groote cijfers. Wat zullen ze nu doen? Het is moeilijk te zeggen. On getwijfeld zal het op 't neutrale veld van A.F.C. spannen; we hebben een idee, dat de nieuwe club van doelman Dijkstra nog juist aan het kortste eind zal trekken. LANGS DE N. H. V. B.-VELDEN. Nog is de competitie niet geheel ten einde. Oudesluis ITwisk I en De Rijp I—K. V V. III. De adspirantendag te Alkmaar. Reeds zijn we bijna den langsten dag van het jaar genaderd en nog is de competitie niet geheel beëindigd. In de kampioens-competitie passeert echter de laatste ontmoeting, die van weinig belang is, omdat het ontvan gende Oudesluis I in het bezit van 't alge- heele kampioenschap is en dus niet meer hooger of lager kan op de ranglijst, terwijl zelfs een overwinning van het bezoekende Twisk, de mannen uit het nabije Oosten, niet meer van de onderste plaats kan brengen. Enkel en alleen zou dit dan de eerste zege beteekenen, wat op zich zelf een mooie prestatie is; dat het echter zoover zal komen, meen en we te moeten betwijfelen. Promotie 2e klasse B. In deze afdeeling die voor Alkmaarsche Boys III van eenig belang is, krijgt thans De Rijp I bezoek van K. V. V. III, waarbij de Rijper ploeg door het behalen van een overwinning zeker van promotie zal kunnen zjjn. Waar in Krommenie reeds een 2O-zege werd geboekt, zal het dan ook thans wel zoo komen. DE ADSPIRANTENDAG OP ONS SPORTPARK. Het Gemeentelijk Sportpark zal mort, weer één van zijn meest succesvolle dagen beleven; de Adspiiantendag van den Noord- Hollandschen Voetbalbond staat weer op het programma en vormt feitelijk de sluiting van het zoo juist gepasseerde seizoen. Ook nu weer zal de voetbaltoekomst van Noordholland in grooten getale van heinde en ver optrekken naar de kaasstad, om zich daar met tegenstanders van ongeveer ge lijken leeftijd en grootte te meten. Hoewel de belangstelling ook dit jaar voor dezen adspirantendag weer ongekend groot is, blijkt toch uit het bezien van het pro gramma, dat de deelname een ietsje is terug geloopen mogelijk hadden enkele ver- eenigingen voor hun jeugd reeds andere plannen het neemt echter niet weg, dat er zal gespeeld worden in 23 groepen van vier elftallen, zoodat in totaal dus 92 elf tallen of ruim 1000 jeugdige voetballertjes ons Sportpark zullen overstroomen. En nemen we daar dan bij de noodige reserves, leiders, commissieleden en andere officials, dan komen we tot een behoorlijk aantal, wat met de belangstellende kennissen en fami lieleden belangrijk verhoogd zal worden. Ook nu weer zijn op het Sportpark niet minder dan 8 terreinen uitgezet en elk elf tal weet waar en hoe laat het spelen moet. Wat er aan voorbereiding en op den dag zelf geëischt wordt om alles vlot te doen verloopen, is enorm. Maar ieder jaar worden de personen ge vonden, die hun tijd en moeite voor dat haar plaats achtte; hij maande hen, de realiteit ten aanzien van de defensie niet uit het oog te verliezen. Of er slagkruisers noodig zouden zijn of niet, daarover wilde hij zich thans niet uitlaten het kon best zijn van wel en ook, dat ze gefinancierd kunnen worden maar we moeten onze nuchterheid blijven bewaren, want niet één land kan zeggen, dat het absoluut beveiligd is! Dus een goed financieel beheer, dat vol gens zijn partijgenoot Weitkamp een waar borg voor onze volksvrijheden beteekent. Wat iedereen opviel de heer de Visser liet niet na, daarop de aandacht te vestigen was het volkomen zwijgen van de katho lieken in het debat van gisteren; geen hun ner heeft een mond opengedaan. Ook van de ant.-rev. niet, maar d i e behoefden in dit geval niet te spreken! Dinsdag gaan we met de kinderbijslag- verzekering verder. leen het vertrouwen van immers haar dag boek veroorloofde. Dit fragmentarisch overzicht, monter, en dapper en soms droevig, van een leven dat wij nu in zijn geheel overzien, zooals zij zelve, in menschelijke kortzichtigheid, onder 't schrijven natuurlijk niet vermocht telkens onbewust van wat de naaste toekomst aan de volgende bladzijden zou toevoegen tot de dood daar plotseling een einde aan maakte, toen zij nog een be trekkelijk jonge vrouw was, even negen en dertig jaren oud. En dat wij, 'n anderhalve eeuw daarna, nu kunnen weten, hoe de ge schiedenis van haar liefste verwanten, van haar man, van haar kinderen, zich in een patricisch geslacht heeft voortgezet, met al hun wederwaardigheden, hun ups en downs. Maar dé intimiteit van haar eigen fami lieleven is niet voor de openbaarheid van een dagblad bestemd. Al is de schrijfster zelve, al is haar naaste omgeving zóó lang reeds van de menschenwereld vergeten. Piëteit gaf onder 't vertalen vanzelf aar. wat aan 't vertrouwen van deze dagboeken eerbiedig meest worden overgelaten. En al leen de inzet, die ons het achttienjarige meisje leert kennen ih de droefheid waaraan deze journalen hun oorsprong danken, en in de naïvelijke overpeinzingen van haar prille jeugd, moge een uitzondering maken op den regel om het inniger persoonlijke te laten rusten. Want de toon van dit begin wekt immers nog weer opnieuw genegen heid voor de kinderlijke jonge vrouw, brengt ons gemeenzamer nader tot haar, die mooie voetbalfeest van de voetbaljeugd over hebben. En men kan hen er niet erkentelijk genoeg voor zijn. Welk een propaganda er dus weer van dezen dag zal uitgaan, is gemakkelijk te begrijpen. Bijna geen club bij den N. H. V. B. aange sloten, of zij wordt door hun adspiranten vertegenwoordigd. Het zou te veel omvat tend zijn, ze alle te noemen; van onze plaatselijke clubs bemerken we, dat Alc- maria Victrix met vijf elftallen zal deel nemen, de Alkmaarsche Boys met vier, Alkmaar met drip en Mevo met één. De rood-gejakte H. R. C. heeft de „topscore"; niet minder dan acht teams. Niet alleen de naaste omgeving, Bergen, Schoorl, Oudkarspel, St. Pancras, Koedijk en Castricum trekt op, doch zelfs Texel, Enkhuizen, Oostzaan enz. In elke groep van vier, spelen de clubs twee aan twee tegen elkander in de z.g.n. eerste ronde en dan des middags de win naars en de verliezers tegen elkander. De belangstelling van het publiek zal zeker groot zijn voor dezen dag. En als dan het traditioneele zonnetje weer eensen het traditioneele zonnetje weer eens te voor schijn komt en de noodige strafschoppen door de „trechter" gaan! Het kan weer een onvergetelijken dag voor de jeugd worden! Athletiek INTERNATIONALE ATHLETIEK WEDSTRIJDEN TE OSLO. Osendarp eerste op de 100 en 200 meter; de Ruyter vestigt nieuw Ne- derlandsch record. Tijdens de internationale wedstrijden ge organiseerd door de vereeniging Ready, heeft de Ruyter een nieuw Nederlandsch re cord gevestigd op de 1500 meter. Hij liep dezen afstand in drie minuten 57.5 sec. Het oude record stond met vier minuten 0.4 sec. eveneens op zijn naam en werd dus met 2.9 sec. verbeterd. Osendarp werd zoowel op de 100 als op de 200 meter eerste. De uitslagen luidden: 100 meter: 1. Osendarp (Ned.) 10.6 sec.; 2. Tranberg (Noorw.) 10.7 sec.; 3. Savolai- nen (Finland) eveneens 10.7 sec. 200 meter: 1. Osendarp (Ned.) 21.7 sec.: 2. Savolainen (Finland) 22.4 sec.; 3. Chris- tensen (Noorw.) 23.2 sec. 1500 meter: 1. Lehne (Noorw.) 3 mm. 56.5 sec.; 2. Lie (Noorw.) 3 min. 56.7 sec.; 3. de Ruyter 3 min. 57.5 sec. (nieuw Ned. re cord). Zwemmen DE NATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN IN HET ZOMERBAD. Een en ander over de deelnemers. Schreven wij Woensdag, dat van de clubs uit Noordholland boven het IJ slechts Ne- reus en de Ham hadden ingeschreven, sinds dien zijn nog de inschrijvingen van Neptu- nus en Kroosduikers binnengekomen, waar mee het aantal deelnemende vereenigingen gestegen is tot 13. Bij de vier schoolslag- en borstcrawl- nummers voor adspiranten meisjes en jon gens zullen behalve de reeds bekende jon geren verschillende nieuwe veelbelovende krachten van D.A.W. aan de start verschij nen, die zich, naar verwacht mag worden duchtig zullen weren. Voor de nationale nummers echter zijn het uiteraard hoofdzakelijk de reeds van vroegere wedstrijden bekende D.A.W.-leden, die Alkmaar zullen vertegenwoordigen, waarbij vooral de meisjes het moeilijk zul len krijgen, tegen de zwemsters van A.D.Z., H.D.Z., Inter Nos, Nereus en V.Z.V. Zoo zal Willy de Vos Burchart den strijd moeten opnemen o.a. tegen de meisjes Schimmer en Arts van de A.D.Z., die bij den dezen winter in Amsterdam gehouden jeugd wedstrijden sterk naar voren zijn gekomen, en tegen de kringkampioene Ans Melk van Nereus. Zeer mooi belooft het nummer 200 meter schoolslag heeren te worden, waaraan de drie D.A.W.-leden van der Wilk, Imhülsen en Mays zullen deelnemen. De snelste vertegenwoordiger van D.A.W., Mays, die vorig jaar reeds vierde werd bij de Nederlandsche kampioenschappen, ziet zich thans geplaatst tegen de winnaars van de junioreskampioenschappen van Noord holland, Zuidholland en Groningen, resp. Gerkens, Rietveld uit Delft en Krüuger van zwemclub Groningen. Ook de 100 meter borstcrawl dames is met 17 inschrijvingen goed bezet, waarbij we o.a. de namen aantreffen van de meisjes ons verderop, door ervaring gerijpt, van en kele merkwaardige gebeurtenissen uit eigen levensperioden opmerkelijke dingen ver telt. Maar, vooral, die zoo levendig weet te verhalen van 't soms hachelijk avontuur harer reizen, zooals die tegenwoordig, met onze snelle en over-weelderige schepen, onze electrische treinen, auto's en vliegtui gen nog maar uitstapjes in een vlucht uit en thuis beteekenen. En dan lezen we ver wonderd over de eigendommelijkheden, die zij verrast opmerkt in den vreemde, met een opgetogenheid voor allerlei, waar wij lang en lang in onze geraffineerde verwend heid aan gewoon zijn geraakt, en waarom wij nog alleen maar geblaseerd kunnen glimlachen: dat al dit simpels en gewoons toen dermate opzienbarend was voor een touriste van aanzienlijken huize. Uit welke overwegingen is Anna Maria Theresia C begonnen een dagboek te schrij ven? Welhaast honderd vijftig jaren later vertelt zij 't in haar kinderlijke Fransch: 1785. „Hoewel ik nog jong ben, heb ik reeds dikwijls in mijn leven ondervonden hoe de gebeurtenissen, zelfs die ons belang inboezemen, uit onze herinnering zielig verbleeken. Om hierin zoo goed mogelijk te voorzien, kwam de gedachte bij mij op, ach tereenvolgens op schrift te stellen wat mij getroffen heeft, of wat voor mij gebeurte nissen zijn. Deze voorzorg zal mij helpen op ouderen leeftijd terug te vinden wat van belang geweest is vcor mij, en misschien za> 't dan van eenig leerzaam nut zijn voor mijn Schimmer en Arts van de A.D.Z. en van Gre Sweres van de H.D.Z., reserve van de Nederlandsche estafette bij de Europeesche kampioenschappen 1938 in Londen. Van D.A.W.-zijde starten hierbij Annie Klünnen, Truus de Rover en Annie Wulp. Is het te verwachten dat bij het borst- crawlnummer de overwinning voor Gre Sweres zal zjjn, bij de 100 meter schoolslag dames start een zestal vrijwel gelijkwaardi ge krachten in de laatste serie, t.w. de meis jes van Loenen en Bakker (kringkampioene) van Nereus, Zwiers (H.D.Z.), de veelbelo vende Coby Koster (V.Z.V.), die door de A.D.Z.-trainster mevr. de Dood-Koenen ge traind wordt, Gre Sieuwertsen, jeugdkam pioene van Amsterdam, en Corry de Vos Burchart van D.A.W. Een nummer met de mogelijkheid van een D.A.W.-overwinning is de 100 M. borstcrawl heeren, waarbij de gevaarlijkste concurrent van de Vries, Mays en de gebr. Wulp de Groninger Luytink is. De estafette 5 x 50 meter borstcrawl da mes brengt zes ploegen aan de start, allen in één serie, hetgeen ongetwijfeld een aar dige aanblik zal zijn, temeer daar de toe schouwers den strijd in het Zomerbad van zeer nabij zullen kunnen volgen. Uiteraard staan hier de kansen van de sterke ploegen van A.D.Z., Inter Nos en H. D.Z. het gunstigste, geheel kansloos is DA. W., dat dit jaar over een goede meisjes estafette beschikt, niet. Het programma wordt besloten door den competitie-polowedstrijd D.A.W. IDe Ham I. Voor beide clubs is deze wedstrijd van groot belang, daar met de vermoedelijke kampioen, Neptunus, ook het zevental, dat de 2e plaats bezet, naar de tweede klasse zal promoveeren. Tenslotte vermelden wij nog, dat in het Zomerbad in ruime mate voor zitplaatsen is gezorgd, terwijl de toegangsprijs zeer laag gehouden is. De wedstrijden beginnen te half drie. KROOSDUIKERS I—D.A.W. I 2—2. Niet zonder reden werd door de D.A.W.- spelers tegen dezen wedstrijd opgezien, niet zoo zeer wegens de spelkwaliteiten van de gastheeren, dan wel om de door hen gebe zigde spelmethode, die er allereerst op ge richt is cm de tegenstanders door vasthou den en in het wilde weg rondslaan het spe len onmogelijk te maken. Inderdaad is hen dat volkomen gelukt, mede door de al zeer weinig overtuigende leiding van den ons volkomen onbekenden scheidsrechter, die ook tegen afdrijven na het stilleggen van het spel voor vrije wor pen in het geheel niet optrad, waardoor de talrijke vrije worpen slechts eenmaal effect sorteerden, toen Meiman na de rust met een omhaal de partijen op gelijken voet bracht, nadat de Kroosduikers middenvoor op de zelfde wijze voor de rust zyn vereeniging de leiding had gegeven. Soecker gaf D.A.W. na een lange rush een 21-voorsprong, maar kort daarna had een uifval van de Kroosduikers succes, waardoor de stand wederom gelijk was. Nog trachtte D.A.W. den wedstrijd in de resteerende mi nuut in haar voordeel te doen eindigen door met 4 spelers naar voren te gaan, maar het scho van Soecker vloog over de lat. Met 22 kwam dus het einde, een uitslag, die zoowel bij de spelers als bij het publiek, dat zich gedurende den wedstrijd en daarna niet van zijn beste zijde toonde; bovenma tige vreugde teweeg bracht, een vreugde, die echter zeker niet door het door de gast heeren vertoonde spel gerechtvaardigd werd. WATERPOLO-BERICHT. De uitslag van den gisteravond voor de reserve derde klasse gespeelden wedstrijd Nereus IIIDe Ham II is 51 voor Ne reus UI. Motoren T. T. RACES OP HET EILAND MAN. Meier wint op B. M. W. in de klasse tot 500 c.c.M. Gister is op het eiland Man de race voor motoren tot 500 C.c.M. verreden, welke voor de eerste maal sinds 1907 door een niet-Engelschen renner is ge wonnen. De Duitscher Meier legde op B. W. M. het parcours, ter lengte van 420 K.M., af in een tijd van 2 uur 57 min. 19 sec., voor West (Engeland) op B. M. W., die er 2 min. 20 sec. langer over deed. Meier rrr ikte een gemiddelde uursnel- heid van 143,723 K.M., hetgeen een nieuw circuitrecord beteekende. Het oude record stond op naam van den Engelschman Da niël met 2 uur 57 min. 50,6 sec. kinderen, als ik die eens mag hebben. Moge de goede God hen ervoor behoeden om dit voorbeeld onder mijn omstandigheden na te volgen. Dat zij niet behoeven te beginnen met een voor hun harten zoo droevige ge- geurtenis te boekstaven, als waarmee ik deze kleine annalen open: Ik ben pas 18 jaar en de dood heeft mij den 4en October van dit jaar den liefste van alle vaders ont nomen. 't Was omstreeks één uur in den nacht, toen hij in onze armen gestorven is. Hjj was maar 51 jaar, vijf maanden en 25 dagen oud geworden. Een ziekte van nog geen twee weken maakte een einde aan zijn even nuttig als werkzaam leven. Hij was een mooi mensch, oprecht en edelmoedig van aard en van een onberispeiijken, zuive ren levenswandel. Hij werd dan ook alge meen bemind en geacht. Hij had zijn eenige dochter met een onvergetelijke teederheid lief. In één woord, hij was een zachtzinnig echtgenoot en een beste vader. Ik zal niet uitweiden over ons verdriet Dat laat zich dieper gevoelen dan beschrijven Mijn lieve moeder is er door op de grens van den dood. Moge de Voorzienigheid mijn innige gebeden voor haar verhooren. Mogen onze diepe wonden door den tijd heelen Uit de volgende fragmenten zal gelukkig ook voor Anna Maria de onverwoestbaar heid van de levensvreugde in de jeugd blij ken. Het gaat dan eerst over den tijd toen de Prins van Oranje in Holland was terug gekeerd en hoe de dagboekschrijfster blij deelnam aan de feesten Nadruk verboden. r- #t «e ïb ld te te A- i«n *- g«- ét M* teic r«5t( MK d.) s

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9