DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nog geen toenadering inzake Tientsin. U STEMT TOCH OOK LIJST 7 No. 143 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 20 Juni 1939 141e Jaargang Tokio wacht op Britsch aanbod inzake samenwerking. Londen op formeele mededeeling inzake de Japansche verlangens. Chineesche beambten bedreigd. Gematigde woorden van generaal Soegijama. Een nieuw Britsch-Japansch incident. Japan protesteert wegens lossen van goederen uit een Britsche boot. Verklaring in het Britsche Lagerhuis. Vrijzinnig-Democraat De algemeene toestand. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven (ranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De kwestie-Tientsin is nog niet tot een nadere oplossing gekomen. Cham- berlain heeft in het Lagerhuis verklaard dat de Britsche regeering nog steeds hoopt tot een plaatselijke regeling te kunnen komen, hoewel nog geen formeele mededeeling inzake de Japansche verlangens is ontvangen. Te Londen acht men den toestand dan ook onduidelijk. Daarentegen verklaart men te Tokio, dat Japan een aanbod van Engeland verwacht tot samen werking in kwesties van orde en veiligheid in Noord-China. De opperbevelhebber van het Japansche leger in Noord-China, generaal Soegijama, heeft verklaard, dat Japan allerminst den aanvoer van levens middelen naar de Britsche concesie te Tientsin wil verhinderen en dat de Japansche autoriteiten ook niet de bedoeling hebben zich met geweld meester te maken van de buitenlandsche nederzettingen. Niettemin hebben de Japanners te Tientsin de maatregelen tegen de conces sies verscherpt en de prikkeldraadversperringen onder stroom gezet, terwijl Chineesche politieagenten en andere beambten met scherpe maatregelen wrorden bedreigd, indien ze geen ontslag nemen. Huil heeft de bezorgdheid der Vereenigde Staten tot uitdrukking gebracht over het breedere aspect van het conflict en verder meegedeeld, dat de Vereenigde Staten alleen vóór het instellen der blokkade bemiddelings pogingen hebben aangewend. Japansche soldaten in burger heb ben gisteren te Tientsin pamfletten verspreid onder de Chineesche poli tiemannen in Britschen dienst, waar in dezen werden aangespoord hun ontslag te nemen, aangezien anders tegen hen en hun familie zou worden opgetreden. De Britsche consul-gene raal heeft hiertegen geprotesteerd. Niet alleen de beambten van de gemeen tepolitie, doch ook Chineesche beambten, welke op de bureaux van den Britschen gemeenteraad werkzaam zijn, blijken door de Japanners met maatregelen bedreigd te worden, als zij den dienst niet verlaten. Velen denken er thans ernstig over, ont slag te nemen. In de bedreiging wordt het dooden van hun familie genoemd als een der mogelijke gevolgen van het in den wind slaan der waarschuwing. Ver nomen wordt, dat de Japanners een tel ling hebben gehouden onder de familie leden van al het gemeentepersoneel, dat in het onder Japansche controle staande gebied rond de Britsche concessie woont. Volgens Domei hebben de Japansche militaire autoriteiten aangekondigd, dat van gisteravond 22 uur af de prikkel draadversperringen voor de Fransche en Britsche concessies onder een electrischen stroom van 220 volt zullen staan. De Chi neesche groentenventers hebben besloten de Britsche concessie te boycotten en slechts te verkoopen in de Japansche concessie en de Chineesche wijken. Domei meldt verder, dat de Japansche consul-generaal te Tientsin het verzoek van den Britschen consul tot verzachting van de controle op het verkeer en den aanvoer van levensmiddelen heeft afge wezen. De voorzitter van den gemeenteraad van de Britsche nederzetting, Tipper, heeft ontkend, dat de Britsche autoriteiten een embargo hebben geplaatst op de voorra den meel en graan in de nederzetting. In de afgeloopen week zijn 150.000 balen meel en 10.000 balen rijst uit de Britsche nederzetting uitgevoerd. Tipper voegde hieraan toe, dat de Ja panners wel weigeren Chineesche jonken met groenten toe te laten tot de neder zetting. De Japansche militaire autoriteiten te Tientsin hebben gisteren een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de Japansche regeering herhaaldelijk heeft gezegd, dat de rechten van derde mogend heden in China geëerbiedigd zullen wor den. Niettegenstaande de moeilijkheden, welke dit meebracht voor de strategie, hebben de Japanners zich hieraan gehou den. Indien de Britsche regeering meent nu maatregelen te moeten toepassen als economischen druk, dan zullen de Japan ners zich van de verplichting tot het eer biedigen van de rechten ontslagen achten. De Japansche autoriteiten verklaren verder de moeilijkheden voor Amerika nen, Duitschers en andere vreemdelingen die geen concessie hebben te Tientsin, zoo klein mogelijk te houden. Twee Britsche onderdanen hebben op het Britsche consulaat hun beklag inge diend over de wijze, waarop zij door de Japanners aan de grens van de nederzet ting zijn gefouilleerd. Zij moesten zich geheel ontkleeden en werden onderwor pen aan een vernederend onderzoek. Ver volgens werden hun kleeren teruggegeven en moesten zij het lokaal verlaten, waarna zij zich moesten aankleeden temidden van de Chineezen, die rondom stonden. De opperbevelhebber va.i de Japan sche strijdmacht in Noord-China, generaal Soegijama, heeft gistermid dag de vertegenwoordigers van de pers ontvangen. Hij heeft volgens Domei verklaard, dat de Japansche autoriteiten niet de bedoeling hebben zich met geweld meester te maken van de buitenlandsche nederzettingen, doch zij zullen hun krachtige politiek handhaven totdat de Britten den nieuwen toestand in het Verre Oosten zullen hebben erkend en met Japan zullen samenwerken tot het opbou- wen van een nieuwe orde. Op het oogenblik neemt het incident van Tientsin alle aandacht in beslag. Engeland voerde stelselmatig een politiek ten voordeele van Tsjiang Kai-Sjek en de concessie van Tientsin werd gebruikt als basis voor deze operaties en als schuil plaats voor de anti-Japansche terroristen, die de financieele en economische opera ties van de nieuwe regeering te Peking deden mislukken en de orde in Noord- China verstoorden. Generaal Soegijama verklaarde verder, dat de Japanners de Britsche concessie te Tientsin hebben geïsoleerd om een einde te maken aan verstoren van de orde en om een mooi en aangenaam Noord-China op te bouwen. De Engelschen, zoo ging spr. voort, zeg gen, dat de Japansche autoriteiten het verkeer tusschen het Chineesche deel van Tientsin en de concessie controleeren om de belangen van derde mogendheden in China te schaden en als onmenschelijken maatregel zouden de Japanners het ver voer van levensmiddelen naar de neder zetting onmogelijk maken. Dit is evenwel een verkeerde voorstelling van de feiten en getuigt van een niet begrijpen van den nieuwen toestand aan Britsche zijde, waar men de politiek ten gunste van Tsjang Kai-Sjek wil voortzetten en spreekt over aanranden van de Britsche belangen, wanneer deze politiek ten gunste vaft Tsjang Kai-Sjek niet wordt geduld. Soegijama voegde hieraan toe, dat de Japansche autoriteiten alles doen om het vervoer van levensmiddelen naar de nederzetting te vergemakkelijken. Tenslotte verklaarde hij te hopen, dat de onderdanen van andere mogendheden en de Chineezen geduldig de moeilijkheden zullen dragen, welke het gevolg zijn van de isolatie, voor de zaak van het herstel van orde en rust in Noord-China. Reuter meldt uit Tokio, dat Japan gisteren krachtig heeft geprotesteerd bij de Britsche marine-autoriteiten te Sjanghai omdat de Britsche kanon neerboot Scarab met geweld goederen zou hebben gelost te Woehoe aan de Jangtse. Volgens het Japansche mili taire hoofdkwartier te Nanking, heeft de bemanning van de Scarab de Japansche officieren en manschappen „geïntimideerd" door machinegeweren I op hen te richten. Verlangd wordt, dat verontschuldigingen worden aange boden en dat garanties worden ge geven tegen een herhaling van derge lijke incidenten. In het Japansche protest wordt betoogd, dat de Scarab gehandeld heeft in 'strijd met de verplichting, welke de Britsche marineautoriteiten op zich genomen heb ben, om aan de Japanners gedetailleerde lijsten voor te leggen van alle goederen, die door marinevaartuigen in Jangtse- havens zullen worden gelost. Verklaard wordt, dat gewapende ma trozen Woensdag ongeveer 150 kisten goederen uit de Scarab aan lar.d gebracht hebben. Toen Japansche soldaten tusschen- beide trachtten te komen, aldus het pro test, werden machinegeweren op hen gericht. In het Japansch protest, aldus meldt Domei nog, wordt de bewering tegenge sproken, welke de commandant van de Scarab naar voren zou hebben gebracht, dat een lijstje van de te lossen goederen was voorgelegd aan een tweeden luitenant van het Japansche leger. In antwoord op vragen inzake Tient sin heeft minister-president Chamber- lain gisteren in het Lagerhuis gezegd, dat blijkbaar het eerste verzoek om uit levering van vier Chineezen is vertroe beld door eischen inzake de algemeene politiek. Van de Japansche regeering is geen formeele mededeeling ontvangen en men hoopt nog steeds, dat een plaat selijke regeling tot stand zal komen. De minister van buitenlandsche zaken heeft gisteren een onderhoud gehad met den Japanschen ambassadeur en de Britsche am bassadeur te Tokio poogt eveneens de zaak op te helderen. De Britsche regeering verder in nauw contact met de regeeringen van Frankrijk en de Vereenigde Staten. Ook let de regeering scherp op de reactie van het huidige conflict op de overige Britsche en internationale nederzettingen in China. De minister-president merkte verder op, dat op 15 Juni en menigte, opgehitst door Chineesche en Koreaansche agitatoren, zich verzamelde voor de Britsche concessie te Tientsin. Een detachement van het regiment lichte infanterie uit Durham werd gezonden om de Britsche politie bij te staan. Toen de menigte was geslonken tot ongeveer 200 personen, werden de militairen teruggetrok ken. De versperringen op de wegen tot de Brit sche nederzetting blijven gehandhaafd, alle Britsche onderdanen worden aangehouden en in sommige gevallen zijn zij onwaardig behandeld. Het invoeren van aan bedref on derhevige levensmiddelen en ijs wordt be moeilijkt door het langzame onderzoek en derhalve wordt slechts weinig aangevoerd. Naar gemeld wordt, is de aanvoer in de aan grenzende Fransche nederzetting evenwel normaal. Op het oogenblik zijn nog geen maatregelen overwogen, doch nadere in lichtingen worden verzocht aan de plaatse lijke autoriteiten. Op 18 Juni zijn twee Britsche kustvaar tuigen te Tientsin aangekomen zonder te zijn aangehouden of doorzocht, over het al gemeen worden evenwel Britsche schepen door de Japansche autoriteiten aangehou den. De Britsche consul-generaal te Tientsin heeft bij zijn Japanschen collega gepro testeerd en ook de Britsche ambassadeur te Tokio heeft opdracht ontvangen de zaak te bespreken met de Japansche regeering. Over het algemeen is de toestand niet duidelijk. De Britsche regeering kan niet gelooven, dat de Japansche regeering den toestand moeilijker zou willen maken. In antwoord op een vraag van Eden zeide de minister-president, dat maatregelen ge nomen zullen worden dat voldoende levens middelen voorradig zullen zijn. Verder zeide hij, dat de blokkade van Koe Lang Soe nog wordt gehandhaafd. De toestand „onduidelijk". Naar de diplomatieke medewerker van de Times schrijft, is de commissie van buiten landsche zaken van het Britsche kabinet anderhalf uur bijeen geweest. Naar ver luidt, was de toestand in het Verre Oosten het voornaamste onderwerp der besprekin gen. In de verklaring, welke Chamberlain 's middags in het Lagerhuis aflegde, moet men het resultaat van deze besprekingen zien. De officieele Britsche opvatting is blijkbaar, dat de toestand te Tientsin nog niet duidelijk is en dat verdere uitlegging van de Japanners moet worden verkregen. Sir Robert Graigie, de Britsche ambassa deur te Tokio, heeft opdracht gekregen op heldering te vragen en na de verklaring van Chamberlain had Lord Halifax een onder houd met den Japanschen ambassadeur te Londen. Buiten officieele kringen wordt de ondui delijkheid van de situatie te Tientsin niet zoo algemeen erkend. Er kan ongetwijfeld verschil van opvatting bestaan over de wijze waarop het geval van de vier Chineezen is aangepakt, maar de mishandeling van Brit sche onderdanen en de vernederingen, waar aan zij zijn onderworpen, zijn volledig in de pers beschreven en z|jn aan iedereen be kend. In niet-officieele kringen is men van meening, dat uitsluitend protesteeren wel niet voldoende zal zijn. Het ongeluk bij den Grossglockner. - Het aantal dooden bij het auto-ongeluk op den Grossglocknerweg is gestegen tot 11. Een-en-twinitg zwaargewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. Men vermoedt, dat het ongeluk door het weigeren van remmen en koppeling veroorzaakt is. Zie vervolg Buitenland pag. 3, 2e blad. De Engelsche pers over Tientsin. De gebeurtenissen te Tientsin nog steeds moeten wij ons afvragen, of de kwes tie daar in het Verre Oosten langs diploma- tieken weg zal kunnen worden opgelost, of dat deze gebeurtenissen een tijdperk van nieuwe internationale onrust inluiden hebben vooral in de Britsche bladen zeer veel ruimte in beslag genomen. En zeer typeerend is daarbij, dat al de hoofdartike len (geen blad uitgezonderd!) zeer scherp gesteld zijn. Alle bladen hebben er van het begin af al dadelijk op gewezen, dat er hier groote dingen op het spel staan en zij heb ben de porteé van het geval zoo mogelijk eerder overdreven dan omgekeerd. Geen hunner heeft getracht een verontschuldiging te zoeken voor Japans optreden, of de actie der Japansche autoriteiten op eenigerlei wijze trachten goed te praten. Niemand heeft de zaak van.de in Engeland zoo ge liefde „zonzijde" trachten te bezien of zich overgegeven aan de gebruikelijke optimisti sche illusies, dat het heele geval op een misverstand berust, dat er geen Britsche belangen bedreigd worden en dat de zaak met wat goede woorden en tegemoetkomin gen best uit de wereld te helpen zou zijn. En, zoo schrijft de Londensche N.R.C.- correspondent, de geheele hcuding van de pers en de regeering staat in dit opzicht in treffend contrast tot die, welke zij in het verleden bij internationale geschillen plach ten aan te nemen, ""oen was Engeland, om mee te beginnen, altijd een en al vriende lijkheid en goede wi'; of'tom Mantsjoekwo. Spanje of Tsjecho-Slow»k|je ging, steeds trachtte men de daden van de tegenpartij in een zoo gunstig mogelijk licht te zien en goed te praten. Hier is nu niets meer van te merken. De toon is niet meer vergoelijkend, maar scherp, de houding niet meer een van vertrouwen en goeden wil, maar van erger nis en achterdocht. Kortom: de Britsche leeuw kwispelt niet meer, nu hij in Tientsin aan den staart getrokken wordt. Hij is kwaad, oogenschijnlijk gevaarlijk kwaad. De verklaring, voor deze nieuwe, krach tige houding, is van drieërlei aard: ten eer ste het langzaam doorgedrongen inzicht, dat Japan, welks optreden :n Mantsjoekwo met zooveel gelijkmoedigheid werd beschouwd, ja zelfs van verschillende zijden werd goed gepraat, toch niet zulke vriendelijke bedoe lingen tegen het Britsche rijk heeft, als men zich lange jaren trachtte aan te praten. Er is in de tweede plaats de algemeene desillusie over de z.g. verzoeningspolitiek. En ten derde en dit is ongetwijfeld verreweg het belangrijkste is er het gevoel dat hier voor den eersten keer sedert het begin van de internationale verwikkelingen een directe en onmisbare aanslag op de Britsche belan gen wordt beraamd. Dit is een psychologi sche factor van aanzienlijke beteekenis en dit verklaart dan ook, waarom het Enge land, dat jarenlang zoo lankmoedig heeft toegezien bij tal van geforceerde verande ringen in den internationalen status quo, nu zoo fel reageert. B|j alles wat de dynamische machten de laatste jaren hebben ondernomen Abes- sinië, Spanje, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije. Albanië en Memel kon een oppervlakkig denkend publiek zich nog altijd in slaap sussen met de illusie, dat er geen onmiddel lijke Britsche belangen op het spel stonden. Dat gaat nu niet meer. De Britsche leeuw wordt nu niet meer gehinderd door rumoer in zijn omgeving, hij wordt direct op de teenen getrapt. Een vreemde mogendheid dreigt de handen te zullen slaan aan Britsch kapitaal, Britsche rechten, Britsche onder danen. De reactie in de Engelsche pers toont, dat Engeland, nu het enkele maanden geleden uit z|jn jarenlangen slaap ontwaak te, thans voor een dergelijke onmiddellijke bedreiging nog altijd even gevoelig is als jaren geleden. Zoo alleen is te verklaren, dat de geheele pers zich bereid toont „de uitdaging te aanvaarden" en, zooals de ge woonlijk zoo voorzichtige Scrutator het gis teren in de Sunday Times uitdrukte: „Het risico van verzet tegen Japan op zich te nemen". U Inmiddels heeft men de hoop nog niét ge heel opgegeven, dat Tokio alsnog eieren voor zijn geld zal kiezen. De Times vindt eenigen grond voor deze hoop in de verkla ring, gisteren in regeeringskringen te Tokio afgelegd en die er op zou kunnen wijzen, dat de Japansche regeering een opening voor onderhandelingen zoekt. Er blijkt uit deze verklaring n.L een veel gematigder houding, dan die welke de plaatselijke auto riteiten in Noord-China hebben aangeno men: zij zou den indruk kunnen wekken, dat Tokio bereid is de incidenten tot zijn oorspronkelijke proporties terug te brengen en niet langer aan te dringen op de inwill» ging van den voor Engeland onaannemelij- ken eisch, dat het Japan behulpzaam moet zijn bij de inrichting van de z.g. nieuwe orde in China. Blijkt dit inderdaad zoo te zijn, dan zal Engeland de gelegenheid tot een vreedzame bijlegging van het geschil over de uitleve ring van de vier Chineezen ongetwijfeld dankbaar aangrijpen. Maar is de verklaring van gisteren slechts bedoeld om Engeland op een dwaalspoor te brengen en zou de Japansche regeering besloten zijn den druk op Engeland te handhaven dan kan men met groote mate van waarschijnlijkheid voorspellen, dat Londen tot economische tegenmaatregelen zal overgaan.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1