De Dleren-Jamboree. ONS INDISCH HOEKJE. Z DE STEENCULTUUR OP NIAS. Cum Laude geslaagd 1 BROEK OP LANGENDIJK OTERLEEK OUDE NIEDORP Z4JIDSCHARWOUDI EGMOND AAN ZEE PURMEREND SCHAGEN BIJ DEN BLOEIENDEN LINDEBOOM. Mede doordat de zenuwen gekalmeerd en de geest helder bleef door het gebruik van M ij n h a r d t's Zenuw tabletten. Zenuwstillend Zenuwsterkend. Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Bestuursvergadering Langendijker Groenten Centrale. Een vergadering van het bestuur van de Langendijker Groenten Centrale werd Maan dagmiddag gehouden in het vergaderlokaal der veiling, onder leiding van den heer H. Schelhaas, burgemeester van Broek op Lan- gendijk. De vooruitzichten van den tuinbouw be sprekende, zeide de voorzitter, dat de hoop, dat het beter zou gaan, niet in vervulling is gegaan. Spr. hoopte, dat het spoedig mag veranderen, opdat de tuinders hun brood weer kunnen verdienen. De voorzitter deelde mede, dat de heer van Die, de veilingskeurmeester, weer her steld is. Diens werkzaamheden zijn tijdens zijn ziekte waargenomen door den heer Wa genaar. Er zijn twee nieuwe tomatensorteerma- chines aangeschaft. Men heeft betere toe stellen, tegen lagere prijzen dan de oude bij aanschaffing hebben gekost. De oude zijn tegen 125 in totaal overgenomen. Van den minister van econ. zaken is be richt ontvangen, dat op afwijkende kool geen steun zal worden verleend. T.a.v. de nieuwe veilingsvoorschriften voor de vroegere ardappelen zeide de voot- zitter, dat de aanvoeren gering blijven door de gering oogst. De op andere plaatsen door gedraaide vroege aardappelen, welke naar Rotterdam moesten worden verzonden, wor den voor Engeland gekocht tegen goede prijzen. De kosten van inlading van de event. doorgedraaide vroege aardappelen kunnen volgens den heer S. de Boer worden ver haald op de Ned. Groenten- en Fruit-Centr. De handelaren uit Noordholland komen er wel tegenop, dat de doorgedraaide aardap pelen alle naar Rotterdam gaan. Dit blijkt noodig te zijn in verband met den afzet naar Duitschland. Spr. hoopte, dat de minimum prijzen op dit peil kunnen worden gehand haafd. De heer H. Glas vond den minimumprijs wel wat lag. De heer de Boer antwoordde hierop, dat de aardappelen worden behandeld als de andere producten. Als de minimum prijs te laag blijkt te zijn in vergelijking met den richtprijs zal er wel steun op worden ge geven. De heer Bijpost bepleitte handhaving van den minimumprijs van 5 per 100 kg. Bij dezen prijs is de opbrengst al heel laag. Behandeld werd een verzoek van Koop handel om de vreemde kooplieden te ver plichten, gebruik te maken van de diensten van de commissionnairs aan de veiling. Het bestuur vond dit juist. Men wilde de vrije veiling handhaven. Er kleven nog meer na- deelen aan. Het bestuur besloot, afwijzend op dit verzoek te beschikken. De voorzitter deelde mede, dat het vei- lingsbestuur medewerking heeft verleend aan de bevordering van het vreemdelingen verkeer. Het acht dit een mooie reclame voor onze producten. Van eenige autoritei ten, wien een gedenkboek der veiling is aangeboden bij den eersten rondgang door het rijk der duizend eilanden werden dank betuigingen voorgelezen. Er zullen, naar de voorzitter mededeelde, binnenkort meer dere gezelschappen komen. De omzet was in de maand Maart 161.380,87 v.j. 129.345,83, April 71.936,78 (v.j. 116.371,78) en Mei 14.976,72 (v.j. 21.763,77). In de eerste vijf maanden van het jaar 1939 was de omzet 623.994,79 ge weest, tegen f 524.337,80 in hetzelfde tijdvak van 1938. Vervolgens werd een bespreking gewijd aan het aan andere veilingen dan de eigen veiling verkoopen van verschillende fijne tuinbouwproducten. Verscheidene leden van de L.G.C. brengen thans fijne producten naar de Alkmaarsche veiling. Op de medewerking der leden zal men w-el kunnen rekenen, verwachtte de voor zitter, naar aanleiding van reeds gevoerde besprekingen. Verschillende moeilijkheden kleven echter aan een goede regeling. Er zal voor fust moeten worden gezorgd en voor een ophaaldienst, waardoor de tuinders met zoo min mogelijk moeite hun artikel aan de eigen veiling kunnen krijgen. De heer Koning van Hensbroek bracht het bezwaar van het en bloc veilen van deze producten naar voren. Er is soms zooveel verschil tusschen de kwaliteit van den eenen en den anderen tuinder. De heer Bijpost van Sint Pancras Zuid zeide, dat in zijn vereeniging het grootste bezwaar van „alles naar Broek" was, dat de keuring daar veel strenger is dan te Alk maar. Eenige voorbeelden hiervan werden door spr. medegedeeld. De voorzitter meende, dat er geen verschil mocht worden gemaakt t.a.v. de kwaliteits- eischen. Deze moeten overal gelijk zijn. Als die te Alkmaar minder zijn zou dit een on eerlijke concurrentie beteekenen. Wij stel len er een eer in, dat aan onze veiling goede producten worden geveild. De heer A. Hoogland, Sint Pancras, licht te een en ander nog toe. Daar worden alle partijen vooruit klaar gezet om door de kooplieden te worden bekeken. Men weet dan w-at men koopt. Het is zoo, dat voor goede kwaliteit te Alkmaar niet meer ge maakt wordt dan hier. Voor de minder goede kwaliteit kan men daar wel eens meer maken, doordat daar gekocht wordt door venters, die er direct mee uit venten gaan. Een dergelijke gelegenheid tot het bekijken van het product zal hier ook gewenscht zijn. De heer Koning was het hiermede eens. De heer W. Butter, Koedijk, verwachtte van deze uitbreiding van de werkzaamheden der veiling hoogere kosten, welke tenslotte ook op de andere grove producten zouden komen te drukken in den vorm van hoo gere veilingskosten. De voorzitter merkte op, dat deze kosten door de aanvoerders zelf worden betaald. Aanmerkelijke verhooging der algemeene kosten zal er niet uit voortvloeien. De heer H. Glas, hoewel geen voorstander van de fusterij, meende, dat thans hiertoe overgegaan moest worden. De cultures ver anderen zoo zeer. Spr. ried aan eerst eens een auto te huren. De voorzitter deelde mede. dat zooveel mogelijk de thans bestaande vrachtvaarders zullen worden ingeschakeld. Na nog eenige besprekingen, waarbij o.m. naar voren werd gebracht, dat het bedrag, dat op andere veilingen geveild werd nog wel aanmerkelijk hoog zal zijn, daar Hens- broek alleen al voor 8000 te Alkmaar heeft geveild, werd het bestuursvoorstel aangeno men. Aan het 'bij de rondvraag door den heer Koning, te Hensbroek gedane verzoek om de event. maatveranderingen van aardap pelen zoo mogelijk telefonisch bekend te maken aan de omliggende plaatsen, zal worden voldaan. Na afloop van de vergadering hebben de bestuursleden onder leiding van den bouwkundige, den heer j. M. de Jong, de werken bezichtigd, welke voor het te stichten parkeerterrein worden gemaakt. Een verre tocht. Voor de achtste maal maakte de reis- vereeniging Reislust haar jaarlijksch uit stapje, onder begunstiging van ideale weers omstandigheden. Het was dezen keer een tweedaagsche reis, wat wel noodzakelijk was gezien het eindpunt. Een bezoek werd gebracht aan Antwerpen, Brussel en Luik. Voor een dergelijk uitstapje moet men eigenlijk drie dagen reserveeren, want in Luik was er geen tijd meer voor de ten toonstelling. In Antwerpen werden de ha ven en de rij tunnel onder de Schelde be zichtigd wat ieders bewondering afdwong, wat in Brussel zoo was met het groote stads leven. Den 2en dag ging men 's morgens vroeg naar Luik. Huizen, gebouwd op rotsen van 80 tot 100 meter hoogte zijn geen zeldzaam heid, daarnaast werd de aandacht weer ge vraagd voor de diepe valleien. Wat in België opviel is, dat men het met de Zondagsrust niet nauw neemt in den land- en tuinbouw. Wel vermoeid, maar hoogst voldaan arri veerden we om 2 uur weer in ons dorpje met de aangenaamste herinneringen aan de jaarlijksche reis. Aanvaring. In het haventje bij den heer Leek ligt gemeerd een luxe-jacht „De Rietvink", dat algemeen bekijk heeft van de inwoners. Het gebeurt niet zoo dikwijls dat het dorp met een dergelijk bezoek wordt vereerd. De reden van dit bezoek moet dan ook niet worden gezocht in de aantrekkings kracht welke dit plaatsje op de opvarenden van dit motorjacht uitoefent, doch in de minder prettige omstandigheid dat het moest worden gerepareerd van de schade welke bet heeft opgeloopen bij eon aanvaring met de Trompenbrug in de nabijheid van Span broek. In de officieele uitgave van den Rijkswaterstaat 1934, staat deze brug aange geven met als hoogte 2 M. De schipper heeft moeten constateeren, dat deze hoogte niet juist is. De eerste spanten werden zonder ongelukken gepasseerd doch midden in de brug is de constructie lager, vermoedelijk een fout in den bouw van deze betonnen brug. Het gevolg was dat het zonnedak werd vernield. De werf van den heer Leek is thans gepromoveerd tot scheepstimmer werf en de eigenaar van het jacht kan er van verzekerd zijn dat een en ander vak kundig wordt gerepareerd. De expediteur de Waard, Broek op Langendijk, kwam Gevallen. wonende te Dinsdagoch tend zoo ongelukkig van z'n ajuto op tf«t t aan de waren aan- veilinjgerrein te Obdam te vaKen bewuëkèloos bleef liggen. Nadat geneeskundige hwtp w-as ingaqep- pen van dr. Lohman, aüvier keë«S*e hgtjk- wuWewi spoedig terug Ernafcge eev Mi cfrt ongeval waaw^ntejk Sief heëtjèn De ceaate aardappel ipMiji. Dinsdagochten te 10 uur werd m dit sei zoen de eerste aardappelvedwig bij Tuinbouw gehouden. De voorzitter, de heer H. P. de Wijs. ver welkomde hierbij in het bijzonder burge meester de Boer en de vertegenwoordigers van 't U.C.B., den Planten ziekt enktmcNgSri Dienst en de handelaren. Spr. schonk ook eenige verbeteringen die bij de vë gebracht. Er waren 12 aanvoerder met een totaal van 24150 K.G.; de prijzen bedroegen vcpr groote aardappelen 5.10 en voer drielin gen 3. Bouw opgedragen. De heer J. Commandeur heeft bij on- derhandsche aanbesteding den bouw van een koolkoelhuis van pl.m. 200 wagons op gedragen aan den heer J. Henselmans te Noordscharwoude. Schoolfeestvergadering. Dinsdagavond werd' in café Kramer alhier een vergadering gehouden door de Schoolfeestcommissie. Aanwezig waren 16 personen. Tot nieuwe leden van de commissie wer den gekozen de dames P. de Ruiterv. d. Kommer, T. van der HurkKliffen, M. KliffenEvers en ScholtePellegrom. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de heeren C. Schrieken en D. de Geus Jbz. herkozen. Tot nieuw commissielid werd de heer C. Schoenmaker gekozen. De rekening van den penningmeester gaf aan, dat ontvangen was 217,42, uitgegeven 189,40, saldo 28,02, hetgeen weer ruim 7 minder is dan verleden jaar. Men hoopte, dat deze achteruitgang spoedig tot staan zal komen. Den penningmeester werd décharge ver leend. Over veertien dagen zal de commissie ver gaderen om het schoolfeest nader te regelen. 85 man in werkverschaffing. De inspecteur der werkverschaffing heeft bepaald, dat in het tijdvak van 1 Juli tot 1 October in de gemeentelijke werkver schaffing 85 werkloozen tewerkgesteld zullen mogen worden. De militairen. De komst van de afdeeling luchtdoel artillerie uit Amsterdam is nog voor korten tijd opgeschort in verband met het klaar maken van de kwartieren. In plaats van 15 Juni, zooals oorspronkelijk de bedoeling was, zullen de militairen nu op Woensdag 28 Juni te Egmond aan Zee gelegerd wor den. Waarschijnlijk zullen zij niet een jaar maar ruim .1 jaar te Egmond aan Zee blijven. De steunregeling. De minister van sociale zaken heeft de steunregeling voor onze gemeente voor werklooze valide bonafide arbeiders, ver lengd van 1 Juli tot 30 December van dit jaar. Installatie burgemeester. Naar de Goedk. Purm. Crt. meldt, zal de installatie van den nieuwen burge meester, den heer P. Kikkert, te Purme- rend vermoedelijk plaats hebben op Zater dag 1 Juli a.s. De Oranjevereeniging zal een feestelij- ken intocht organiseeren. WATERSCHAPPEN. Ged. Staten stellen Prov. Staten voor, overeenkomstig desbetreffend verzoek van belanghebbenden de bannen Barsinger- horn, Nieuwe Niedorp en Winkel als ge reglementeerde waterschappen op te hef fen en het bijzonder reglement van be stuur voor deze bannen in te trekken. Aanleiding hiertoe is het feit, dat de we gen dier bannen in onderhoud zijn bij het Hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier en de bemoeiingen der ban nen nog slechts van administratieven aard zijn. 29. Iedere keer liepen de padvinders naar het hek, om de nieuwe deelnemers met een stevig hoera te begroe ten. Pinguins, zeerobben, ijsberen, bruine beren, kangoe roes, honden en koeien, katten en muizen, kortom alle soorten dieren kwamen de Jamboree opluisteren. 30. Maar de dag vóór de opening was de spanning het grootst. Die dag zouden de deelnemers uit Afrika komen en onder hen was de hoofdpersoon, de chief-scout. Om elf uur stonden allen bij het hek opgesteld en buiten op de weg kwamen steeds meer kijkers. Een der paalwoningen met een kegelvormig dak. Ten Westen van Ïtfoord-Sumatra ligt het merkwaardige eiland Nias. De regenval is ei groot. Op de hoofdplaats is de gemiddelde hoeveelheid regen 3 M. per jaar (in ons land is dit cijfer, zooals bekend is 0.6), op andere plaatsen valt er nog meer. Dit hangt af van de richting der bergen. Toen ik dit land bereisde, rookte ik een pijpje. De tabak was heel erg vochtig, zoodat ik hard moest trekken. Dit was ik natuurlijk niet gewend, zoodat de pijp herhaaldelijk „uit" was en telkens weer moest worden aangestoken. Dit was niet zoo heel eenvou dig, want de lucifers hadden ook onder de groote vochtigheid te lijden. De koppen wa ren week geworden, het papier van het strijkvlak begaf het bij het harde strijken, zoodat ik telkens een tiental of meer luci fers noodig had om den brand weer in de tabak te krijgen. Het gevolg was, dat elk pijpjevol me een heel doosje lucifers kostte! In het Noorden van het eiland treft men overal woningen met .nagenoeg kegelvormig dak aan, die op palen rusten. Gewoonlijk zijn die palen 2 m hoog. Een merkwaardig heid is, dat die woningen door schoren zijn gestut. Bij paalwoningen treft men de bij zonderheden, voorzoover ik weet, alleen aan bij woningen van sommige stammen in Zuid Nieuw-Guinea, o.a. in de buurt van de be kende Digoel-rivier. Links beneden op de foto ziet u staande en liggende steenen. Dat zijn voorouders- steenen, daar geplaatst ter eere van over leden vaders en moeders. De godsdienst der Niassers is in hoofdzaak voorouders- vereeringendienst. Hoogstmerkwaardig is de steencultuur op het eiland. Deze vindt men nergens in den grooten Archipel zoo volmaakt als daar! In Zuid-Nias bestonden al lang wegen, gepla veid met platte steenen. Daar zijn dorpen, waarvan de huizen om een plein zijn ge- bouwd, welke pleinen met bekapte steenen zijn geplaveid. Op het eiland „Poeloe Telloe", ten Zuiden van Nias, leven bewoners van Zuid-Nias. daar lang geleden naar toe verhuisd. Ik trof daar een dorp aan met een groot plein. Op dat plein bevond zich de vergaderplaats der bevolking. Voor de twee hoofden van het dorp waren twee zetels, elk uit een rotsblok gehouwen, opgericht. De eene droeg op den achterkant de beeltenis van een mensch, de andere die van een hagedis. Aan de hagedis worden magische krachten toegeschreven. Ze kunnen b.v. regen brengen. H. F. TILLEMA. Zetel van steen voor een hoofd bij de vergaderplaats. Aan den heer F. Veerman te Westwoud is door Ged. Staten van Noordholland ge gund het maken van twee vaste bruggen bij de Snevert en één vaste brug bij de Nes- dijk te Schagen. Van dit werk vond de aanbesteding 1 Juni plaats, terwijl de gunning toen werd aangehouden. De heer Veerman was laagsten inschrij ver voor 11990. Nunvlinder, vroege vlinder, linde pijl staart, herculesje, kroonvogeltje, vliervlin der. Ziedaar een zestal vertegenwoordigers der schubvleugeligen, die hun eieren op de lindebladeren deponeeren en wier rupsen zich naderhand aan het loof tegoed doen. Maar van nog meer dieren gaat de belang stelling uit naar de linde, die in Juni en Juli, wanneer de boom bloeit, door allerlei insecten wordt bezocht. Het drukst vliegen van en naar den lindeboom de hommels en bijen. Vooral de laatste: het zijn er tiental len, honderden, die van des ochtends tot in de avondschemering uit kasten en korven komen aangezwierd; kleur en geur van den lindeboom lokten hen met zooveel noodende klem, dat zij als door magneten naar de wierookende linden worden gezogen. Welk een kostelijke muziek temidden van het blij bloesemen; tezamen een feestelijke manifestatie van schoonheid en levensvreug de. En dit alles wordt overhuifd door de weelde van het mooie scheef-hartvorime blad. Heel den rijken zomerdag lang wordt het lindeboeket omzoemd, omneurd, om- orgeld bijna door de blije nijvere bijtjes. Wat kunnen die te kust en te keur gaan, want de linde is gul met haar schatten; een bijna onuitputtelijke voorraad honing, welke zoete nectar den bijen wordt aangeboden in de diepe kelkkometjes, nogal bleekkleu rige reservoirtjes, die echter niet scherp- contrasteerend uitkomen tegen de lichtgele kroonblaadjes. Opvallend is ook het groot aantal meeldraden, die niet binnen de wan den der kroon liggen besloten, maar door hun lengte een heel stuk buiten de overige bloemdeelen uitreiken. Heel eigenaardig is verder de steel der lindebloesemtrossen, die een geel-groen bladachtig aanhangsel heb ben, waarbij eerst een deel van den alge- meenen trosstel dienst doet als „hoofdnerf Dit den stengel dus gedeeltelijk omvattende bladachtige orgaan bewijst de linde later goede diensten bij de vermenigvuldiging, omdat de wind de zaden wat zijn dat mooie grijs-fluweelen globetjes! gemak kelijk kan verspreiden, wanneer zij zijn voorzien van zoo'n aardige „parachute' Het zijn echter niet de natuur-historici alleen, die hun aandacht aan dezen boom wijden. Integendeel: hij geniet een alge meene populariteit en hij wordt dan ook zoowel in dorp als in stad algemeen aange plant. Er zit iets vreedzaams en rustgevends in dezen edelen boom, die, wordt hij niet a te veel bijgesnoeid, prachtig-zwierige tak ken met uitbundig malsch blad kan vormen. Het is goed in zijn schaduw te rusten, en den wierook van zijn bloesems is van een deugddoende kruidigheid. Dat de imkers veel op hebben met linde, spreekt wel vanzelf; in de zomer maanden toch is het juist deze boom, hun volken rijken buit kunnen garen. Maa ook voor de vlinders bezit de lindebloes®® een bizonder groote aantrekkelijkheid. zijn met name de nachtvlinders, die do de attracties van de linde worden gelok Wanneer ik 's avonds het licht der vera. da laat aanfloepen, waardoor de linden^ het volle licht komen te staan, °n S, u_ plots een dwarreling van rappe vlinderv geitjes; van alle kanten komen dan de uu aangestoven; het gebeurt sommige av0D van' zoo tegen tienen, dat er twintig of meer die sierlijke, lichtgewiekte nachtvim rondfladderen tusschen het uitbundig- blad, zich neerzetten op de geurige, f honing riekende, bloesems of ook wel el in de lucht „stü staan" met ongei0^ snellen, trillenden vleugelslag. err groot is meermalen het aantal vei woordigers van de familie der die de lindebloesems omzweven en en telkens opnieuw valt het mij aIJ ard- hoe meestal de vlinder van de bas hoornrups, die zulke mooie blanke 0. vlekken heeft in het donker der v°° gels, domineert. R1NKE TOLMAN'

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10