DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Britsche vrijwilligers zijn gereed voor mobilisatie. UITEENZETTING VAN HALIFAX. Woensdag 21 Juni 1939 Anti-Engelsche agitatie duurt voort. Moet het leger beslissen De algemeene toestand. Toestand nog niet duidelijk. De Dantzigsche kwestie verscherpt zich. Het onderhoud tusschen den Nuntius en Beek. Moskou ontkent ALKMAAR Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 1 44 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang Het vrijwilligerskorps van de Britsche concessie heeft gisteren order gekregen zich voor onmiddellijke mobilisatie ge reed te maken. Gistermiddag is het con- voobchip Sandwich te Tientsin aange komen. Kort daarna werd het vertrek van het reeds aanwezige convooischip „Lowestoft", dat vandaag zou wegvaren, afgelast. Een Engelsche vrachtauto, geladen met een groote hoeveelheid groenten, heeft de blokkade gebroken. De auto werd begeleid door een detachement Britsche troepen en kon de Japansche afzetting ongehinderd passeeren. De groenten waren opgeladen in het door de Japanners beheerschte gebied rond om de concessie. Het bericht, als zouden Maandag zeven vrachtauto's de blok kade gebroken hebben, b onjubt. Rondom de concessie blijven de Japan ners hun anti-Britsche agitatie voortzetten. Chineesche hotelhouders in het door Japan gecontroleerde gebied maakten gisteren be kend, dat zij aan alle Chineezen. die de con cessie verlaten wilden, tegen de helft van den prijs onderdak zouden vexschaffeh. Er heerscht thans inconcessie niet alleen schaarschte aan levensmiddelen maar ook gebrek aan kolen. Op den anderen oever van de Hai-rivier liggen groote voorraden kolen die Engelsch eigendom zijn, maar de Japanners hebben tot nu toe alle pogingen om deze over te brengen naar de concessie verhinderd. De gearresteerde Engelschman Smith wordt óndanks de bemoeiingen van den Britschen consul-generaal nog steeds vast gehouden. Gisteravond werden de Japansche maat regelen aan de versperringen iets soepeler uitgevoerd. De Engelschen zien hierin ech ter geen verzwakking van de blokkade, maar meenen veeleer, dat dit geschiedt met het oog op het Chineesche feest der draken- booten dat vandaag wordt gevierd. Nieuwe verklaring van Huil. De Japanners ontkennen bij monde van het agentschap Domei uitdrukkelijk, dat de Amerikaansche zaakgelastigde te Tokio bij de Japansche regeering zou hebben gepro testeerd naar aanleiding van de kwestie- Tientsin. Huil heeft dit in een nieuwe verkla ring toegegeven, maar er bijgevoegd, dat de Amerikaansche zaakgelastigde gisteren tot tweemaal toe een protest heeft ingediend bij het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken, in opdracht van de Amerikaansche regee ring. In een zijner nota's wordt een op somming gegeven van de schade, aan Amerikaanschen eigendom in China aangericht door de Japansche luchtaan vallen, hoewel Japan verzekeringen op dit punt gegeven had. In de tweede nota wordt geëischt, dat de levensmiddelen voorziening te Koelangsoe niet langer gehinderd zal worden. Volgens Hava: zou, in geval Japan Amerika in dezen geen voldoening geeft, Washington zich het recht voorbehou den „de publieke opinie in de Vereenig- de Staten in te lichten over de wille keurige wijze, waarop de Japansche mi litaire autoriteiten omgaan met de rech ten der mogendheden in China". In welingelichte Amerikaansche kringen legt men er den nadruk op, dat de Ameri kaansche diplomatie door deze nota's op discrete maar duidelijke wijze wil doen uit komen, dat „de Vei. Staten geenszins onver schillig zijn voor het lot der Frahsche en Britsche concessies te Tientsin". Ook de Engelsche regeering heeft een ver klaring afgelegd omtrent Tientsin, en wel bij monde van Lord Halifax in het Hoogerhuis. Hij heeft een uiteenzetting van den toe stand gegeven en meegedeeld, dat de Brit sche ambassadeur te Tokio krachtige stap pen gedaan heeft bij den minister van bui- tenlandsche zaken, die daarvan kennb ge nomen heeft en verklaard heeft een onder zoek te zullen instellen. De ambassadeur heeft de aandacht van den minister verder gevestigd op de ernstige beteekenis van de door den militairen woordvoerder te Tientsin afgelegde verklaring, volgens wel ke de blokkade ten doel zou hebben een veel grootere samenwerking van Engeland in Noord-China te verkrijgen. Neemt Tokio het initiatief van het leger over? Inmiddels zijn er aanwijzingen, die er op wijzen, dat het conflict te Tientsin, door de Japansche regeering, niet langer wordt overgelaten aan de plaatselijke autoriteiten. Voor het begin van de gewone kabinetsver gadering, zoo schrijft de „Times", had Hira- noema een onderhoud van een uur met Arita, en na de kabinetszitting werden op nieuw besprekingen gehouden. Arita werd 's middags door den Keizer ontvangen. De woordvoerder van het ministerie van oorlog ontkende gisteren uitdrukkelijk, dat het leger te Tientsin had gehandeld zonder goedkeuring van de regeering. In de avond bladen wordt veel aandacht gewijd aan de berichten over het onderhoud van Sjige- mitsoe met Halifax. De verklaring van Cor- del Huil, den Amerikaanschen- minister van buitenlandsche zaken, is zonder commen taar door de bladen gepubliceerd. Intusschen blijft sir Robert Craigle, de Britsche ambassadeur, in nauw contact met de Japansche regeering, welker aandacht nadrukkelijk is gevestigd op de ontberingen en de vernederende behandeling, waaraan de Britsche bewoners van Tientsin door de blokkade zijn blootgesteld. Nieuwe arrestaties te Serajewo. - Nieuwe arrestaties, volgens de „Prawda" een twintigtal, zijn verricht te Serajewo, nadat de politie onlangs een groep Kroatische terorristen heeft ontdekt, die gedurende den winter te Zagreb verscheidene aanslagen gepleegd had. Volgens de „Prawda" heeft de politie ontplofbare middelen, wapens en pamfletten gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet. Het resultaat houdt men geheim. Hevige onweders in Hongarije. - In Hongarije woeden voortdurend hevige on weders. Nabij Egev zijn vier personen door den bliksem gedood. De stad staat onder water. De onderhandelingen Moskou-Rome. Het Poolsche. Telegraafagentschap Ate meldt aldus seint het Duitsehe Nieuws bureau dat de besprekingen van den Engelschen specialen afgezant naar Mos kou, Strang, voor korten tijd zijn onder broken. Een hervatting der onderhande lingen zou op zyn vroegst Maandag ver wacht kunnen worden. Strang zou zich na langdurige beraadslagingen met de am bassadeurs van Engeland en Frankrijk in verbinding hebben gesteld met Londen, waar hij om nieuwe instructies zou hebben gevraagd met verwijzing naar de reserves, die van Russische zijde gemaakt zijn ten aanzien van het ontwerp voor een drie- mogendhedenverdrag. Van andere zijde aldus voegt het D. N. B. aan bovenstaande toe wordt in dit verband bevestigd, dat in de eerste plaats de belangrijke meeningsverschillen over de kwestie der verplichting in het Verre Oosten Strang er aanleiding toe zou hebben gegeven, om nieuwe instructies te vragen aan Londen. Toen men Strang naar Moskou zond, had men te Londen de hoop, (nogmaals wijzen we er op, dat hier het D. N. B. aan het woord is!) dat alleen reeds het uitzen den van een bekend „speciaal afgezant voldoende zou zijn, om Moskou af te brengen van zijn onvoorwaardelijken eisch tot schriftelijke vastlegging der bepalingen van het driemogendheden-pact en dat men Moskou tevreden zou kunnen stellen met vage toezeggingen van Britsche bereidheid tot hulp voor het geval van conflicten in het Verre Oosten. Naar thans echter in den loop der on derhandelingen steeds meer zou zijn ge bleken, wil Moskou heel strak de vast legging van de Britsche verplichtingen in geval van verwikkelingen in het Verre Oosten, hetgeen voor Groot-Britannië het verlies van de laatste rest van zijn pres tige in het Verre Oosten zou beteekenen en wat het bovendien juist thans met het oog op de gebeurtenissen in Tiensin in een zeer onaangenamer, toestand tegenover Japan zou brengen. In politieke kringen te Moskou hoort men in dit verband verwijz*. naar de ervaringen van Tsjecho-Slowakije, dat eveneens in het bezit was van onbepaalde Engelsche toezeggingen, die echter nooit ook maar in het minst tot practische uit werking zijn gekomen. Strang weet thans, naar volgens het D. N. B. verder verklaard wordt, geen ande ren uitweg dan Londen om nieuwe instruc ties te vragen, aangezien hij uit eigen ver antwoordelijkheid de schriftelijke vastleg ging der Britsche verplichtingen in het Verre Oosten, die Engeland zoolang mo gelijk wil vermijden, niet op zich kan nemen. Tenslotte wordt er op gewezen, dat men in Moskousche officieele kringen ijskoude rust bewaart en dat men in het Kreml uiteraard een eventueele deelneming aan de Britsche omsingelingspolitiek zoo duur als maar mogelijk is wil verkoopen. De Völkischer Beobachter schrijft, dat de Moskousche rekening voor de deelne ming aan de Engelsche „omsingelings"- politiek zeer hoog schijnt te worden. „De Oostzeelanden zou men met vromen oog opslag op het altaar van het vredesfront geofferd hebben. De betaling van de Turksche rekening heeft de Fransche re geering vriendelijk op zich genomen, die overigens de kleine aangelegenheid ver effent uit een zak, die niet van haar is, maar in betrouwbare handen gesteld is (de V. B. doelt op de te verwachten over dracht van het sandzjak Alexandrette de Hataj aan Turkije). Moskou laat zich echter de laat ontdekte Engelsche liefde zeer duur betalen. Moskou verlangt plot seling tegenprestaties, schriftelijk vastge legd zelfs, waarvoor men te Londen, door ervaringen uit den laatsten tijd geleerd, met eenig recht terugschrikt. Het heeft zich in Europa reeds verplichtingen op den hals gehaald in een mate, welke het als het er op aan komt de vervulling rijke lijk zwaar zal maken. Een uitbreiding van deze verplichtingen tot den heeten bodem van het Verre Oosten, hetgeen tegen woordig beteekent tegen de Japansche wereldmacht, schijnt het verstandiglijk veel hoofdbrekens te kosten. Af te wachten blijft, hoe het zich eenigszins fatsoenlijk uit deze strikken bevrijden zal", Naar de Fransche correspondent van de Daily Telegraph meldt, blijkt uit een rap port van den Franschen ambassadeur te Moskou, dat de Engelsch-Fransch-Russi- sche onderhandelingen geen voortgang gemaakt hebben, daar hetzelfde bezwaar nog altijd in den weg staat. Van Russische zijde wordt gewenscht, dat een verplich ting van wederzijdschen bijstand aanvaard wordt voor het geval Duitschland een directen aanval op de Oostzeelanden doet of de politieke onafhankelijkheid van deze landen, naar Russisch oordeel, ernstig in gevaar wordt gebracht. In de practijk be teekent dat, dat de Sovjet-regeering in de positie zal zijn om ten aanzien van de Oostzeelanden over oorlog en vrede te beslissen, evenals Engeland, Frankrijk en Polen dat in andere opzichten kunnen. Verdere moeilijkheden schijnen van minder belang te zijn. Het Politieke Bureau komt Donderdag bijeen en verwacht wordt, dat het de door Molotof gevolgde politiek zal goedkeuren. In Frankrijk heeft men niet anders ver wacht, hetgeen de pogingen verklaart, welke de Fransche ambassadeur te Londen gedaan heeft, om de Engelsche regeering te overtuigen, dat verdere concessies aan het Russische standpunt noodzakelijk zijn. Naar het Poolsche Telegraafagentschap meldt, volgt de Poolsche pers de onder handelingen met levendige belangstelling, in het bijzonder wijzend op het verschil van meening, dat ten aanzien van de ga rantie van de Oostzeelanden bestaat. De conservatieve Czas meent echter, dat Mos kou op een overeenkomst met Engeland en Frankrijk gesteld is en geen ommekeer in de openbare meening in het Westen te zijnen ongunste wil riskeeren. De houding van Polen is onveranderd gebleven. Polen neemt niet aan de huidige besprekingen deel. De instrumenten, die den grondslag vormen voor de betrekkingen met de Sovjet-Unie, zijn intact gebleven. De be trekkingen tusschen Polen en de Sovjet- Unie zijn normaal en den laatsten tijd op economisch gebied zelfs nauwer aange haald. Polen volgt dan ook met kalmte en geduld de onderhandelingen met de Sov jet-Unie, zonder te rekenen op een plotse linge wending in de Sovjet-politiek en zonder bijzondere voordeelen uit het te sluiten verdrag te verwachten. In het Engelsche Hoogerhuis heeft de miniser van buitenlandsche zaken, Halifax, in een uiteenzetting van den toestand te Tientsin verklaard, dat de blokkade-maatregelen met de groqtste gestrengheid worden ten uitvoer ge legd. Terwijl alle andere vreemde lingen op vertoon van hun pas door de afzettingen worden gelaten, werden alle Britsche onderdanen nauwkeurig gefouilleerd. In vier gevallen werden zij zelfs op onwaardige wijze behan deld. Drie Engelsche onderdanen, majoor Law, Mayell en Smith, werden gearresteerd: de twee eersten zijn vrijgelaten, doch de derde bevindt zich nog in arrest, ondanks het verzoek van den Britschen consul. De aan voer van aan bederf onderhevige levens middelen, zooals groenten, melk en ijs, wordt vertraagd door een streng onderzoek aan de afzettingen, zoodat slechts nu en dan versche aanvoer binnenkomt De markt in de Fransche concessie wordt, naar men bericht, op normale wijze voorzien. De Japanners hadden aangekondigd, dat alle te Tientsin aankomende schepen zou den worden aangehouden en onderzocht. Dit heeft men ook gedaan bij Britsche schepen, sleepbooten en lichters. Op 18 Ju ni zijn echter twee Britsche kustschepen aangekomen, die niet aangehouden en on derzocht waren, terwijl een derde schip slechts aan een oppervlakkig onderzoek werd onderworpen. De Britsche consul te Tientsin heeft bij den Japanschen consul geprotesteerd tegen de onwaardige behandeling van Britsche onderdanen, het inspecteeren van Engel sche schepen en de belemmering van den aanvoer van levensmiddelen. De ambassa deur te Tokio heeft krachtige stappen ge daan by den minister van buitenlandsche zaken, die daarvan kennis genomen heeft en verklaard heeft een onderzoek te zullen instellen. De ambassadeur heeft de aan dacht van den minister verder gevestigd op de ernstige beteekenis van de door den militairen woordvoerder te Tientsin afge legde verklaring, volgens welke de blok kade ten doel zou hebben een veel grootere samenwerking van Engeland in Noord-Chi na te verkrijgen. De algemeene toestand, aldus Halifax, is nog niet duidelijk. In de situatie, ontstaan door den oorspronkelijken eisch van uitle vering van vier Chineezen, schijnt verwar ring te zyn gekomen doordat een belang rijker punt van algemeene politiek naar voren gebracht is. In dit opzicht heeft Ja pan geen formeele stappen gedaan en men hoopt nog, dat een plaatselijke regeling spoedig gevonden zal worden. De Britsche regeering heeft zich bereid verklaard maat regelen te bespreken ter verzekering van wat altijd haar doel te Tientsin geweest is: de neutraliteit van de concessie te Tientsin, die in geen geval de basis van vijandige actie mag zyn. De ambassadeur te Tokio tracht opheldering in den toesand te brengen, en gisteren, aldus de minister, heb ik de kwestie met den Japanschen ambassadeur te Londen besproken. De Britsche regeering vertrouwt, dat de Japansche regeering evenmin als de Britsche het terrein van geschil wenscht uit te breiden of den toestand die reeds uiterst moeilijk is, te compliceeren. De regeering is zich tevens ten volle be wust van de reacties, die het bestaande geschil heeft op de positie van de an dere Britsche en internationale neder zettingen in China. Zij staat in het nauwste contact met de regeeringen van Frankrijk en de Vereenigde Staten Welingelichte Poolsche kringen verklaar den gisteravond dat het door een Parijsch blad gepubliceerde bericht, dat ook weer gegeven is door een Fransch agentschap, volgens hetwelk het onderhoud van enkele dagen geleden tusschen den apostolischen nuntius te Warschau, mgr. Cortesi, en Beek betrekking zou hebben gehad op de Dant zigsche kwestie en de mogelijkheden van een minnelijke regeling van het Poolsch- Duitsche geschil, van iederen grond ont bloot is, In dezelfde kringen wijst men er op, dat Poolsche politieke kringen ten aanzien van dit onderhoud geen enkele inlichting hebben verstrekt. Na de Dantzigsche redevoeringen van Göbbels. Het Poolsche telegraafagentschap meldde gisteren uit Dantzig: De opruiende redevoeringen, welke Göb bels te Dantzig gehouden heeft, hebben niet gedraald nieuwe provocaties en anti- Poolsche uitspattingen in de Vrije Stad te veroorzaken. Vandaag heeft de politie op het centraalstation een Poolsch onderdaan aan gehouden, die uit Tczew, op Poolsch grond gebied, terugkwam, waar hij een betooging had bijgewoond, welke door de Polen in Dantzig georganiseerd was, omdat de Dant zigsche autoriteiten verboden hadden haar in de Vrije Stad te houden. De arrestatie was door niets gemotiveerd. Duitsehe aanvallers hebben elders een Pool mishandeld, evenals een anderen Pool, die in het hospitaal te Tczew moest worden opgenomen. Twee leerlingen van de marine school te Gdynia, die op doorreis te Dant zig waren, werden eveneens gemolesteerd. De Völkischer Beobachter teleur gesteld. De Völkischer Beobachter schrijft naar aanleiding van het bezoek, dat dr. Göbbels aan Dantzig gebracht heeft, dat „men had kunnen verwachten, dat voor deze over weldigende wilsmanifestatie eindelijk ook de democratische betweters verstomd zouden zyn, die met hun eeuwigen twijfel aan het Duitsehe karakter van Dantzig alleen maar hun best doen om een duidelijke beslissing te vertragen. Intusschen hebben echter de Engelsche zoowel als de Fransche pers weer een volkomen doellooze poging gedaan om de beteekenis van deze onmiskenbare be tooging te verminderen. In dit systeem Naar aanleiding van het door sommige Duitsehe bladen gepubli ceerde bericht, volgens hetwelk de Sovjetregeering bij de onderhan delingen met Engeland en Frank rijk zou staan op een garantie voor de Russische grenzen in het Verre Oosten, hetgeen een beletsel zou zijn voor het tot stand komen van een accoord, is Tass gemachtigd te verklaren, dat dit bericht beslist van allen grond ontbloot en niet meer dan een verzinsel is. schuilt methode en wel een methode, die des te gevaarlijker is, omdat de openbare mee ning in de Westelijke landen een volkomen misvormd beeld van den werkelyken toe stand in Dantzig krijgt. Men moet er zich dan ook niet over verwonderen, wanneer op den een of anderen dag de ontnuchtering volgt. Dr. Göbbels heeft er geen twijfel aan gelaten: Dantzig wil terug naar het Rijk. Gelooven de verantwoordelijke staatslieden te Londen en Parijs, dat een sedert eeuwen in het Duitsehe wezen wortelende stad vrij willig haar nationaal-bewuste Duitsehe hou ding zal opgeven om zich uit te leveren aan de Poolsche heerschzuchtige aanspraken? Het antwoord op deze vragen heeft Dantzig in de afgeloopen dagen duidelijk genoeg gegeven. Het gaat niet meer om econo mische belangenzónes, maar om het bestaan of niet bestaan van de Duitsehe stad Dant zig. Dat het zoover kon komen, is niet in de laatste plaats de schuld van de Engelsche politiek, die den eetlust van Polen onver- zadiglyk gemaakt heeft. De Duitsehe toe komst van de Vrije Stad is echter slechts gewaarborgd, wanneer het onder de sterke bescherming van het Groot-Duitsche rijk staat. Hiervoor moet men ook in de demo cratische landen de oogen niet sluiten". Wegens spionnage ter dood veroor deeld. - Het militaire gerecht te Krakau heeft den kanonnier Kitzinger wegens spion nage ten voordeele van Duitschland ter dood veroordeeld. Het vonnis is reeds ten uitvoer gelegd. Spoorwegongeluk in Karpathisch Rus land. - In Karpathisch Rusland heeft zich tusschen Polena en Aklos een spoorwegon geluk voorgedaan. Een trein ontspoorde hier tengevolge van het feit, dat de spoor dijk door den regen ondermijnd was. De machinist en de stoker werden gedood, drie reizigers werden gewond.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1