De Fransche revolutie van 1789. £aa^t AMSTERDAMSCHE BEURS De dagen onmiddellijk voor het uitbreken. Bestorming van de Bastille. De Japansche landing bij Swatau. ft LERSTE BLAD ir. Intusschen zat de absolutistische Partij, de kern van het hof, niet stil. Men wist den Koning te bewegen om aan Necker, die de Staten-Generaal zooveel mogelijk tegemoet wilde komen, ontslag te geven; troepen rondom Parijs en Versailles samen te trek ken; geschut uit de grensvestingen naar de hoofdstad te voeren. Toen deze tijding op den avond van 10 Juli Parijs bereikte, vertoonde zich reeds een eerste teeken van opstand, waarbij de later zoo bekende Camille Desmoulins een rol van beteekenis speelde. Onder den indruk van het gevaar, waaraan Parijs zich door de nabijheid der koninklijke troepen blootgesteld dacht, namen de revolutionnaire stadsvertegen- woordigers maatregelen, teneinde een bur gerwacht te vormen, die al spoedig een ge zamenlijke sterkte van 48.000 man had en naar de Parijsche kleuren de rood-wit- blauwe kokarde droeg. Natuurlijk overtrad de Parijsche gemeenteraad zijn bevoegd heid, en natuurlijk had de Statenvergade ring te Versailles daarop moeten wijzen. Maar deze voelde zichzelve door de konink lijke maatregelen bedreigd en was harte lijk verheugd over de aanwinst van een machtig bondgenoot als de stad Parijs, die door middel juist van haar burgerwacht desnoods het geweld der absolutisten met geweld kon keeren. De bevolking van Parijs eischte bewapening van de burgerwacht; vergeefs trachtte de President van den Stedelijken Raad, Flesselles, de woeste volks hoop te misleiden door haar te laten zoeken naar wapenen op plaatsen, waar hij wist dat deze niet waren. Reeds in den ochtend van den 14 Juli deden oproerlingen een aanval op het Hotel des Invalides, terwijl de talrijke regimenten Zwitsers, in de on middellijke nabijheid van het Champ de Mars geposteerd, lijdelijk toezagen. Nadat men de daar veroverde kanonnen onder dekking had achtergelaten, trok men naar de Bastille, niet slechts een gehaat symbool van de absolutistische macht, maar ook het eenig punt, van waaruit de koninklijke troepen de oproerige stad konden bestoken. Men had alweer verzuimd deze kleine maar sterke burcht van genoegzame verdedigings- en voedingsmiddelen te voorzien, en de be sluiteloosheid van den Gouverneur werkte het slagen der volksonderneming in de hand. Toen versterking werd verkregen van de Fransche gardes, drong men zonder veel moeite over de ophaalbrug binnen en doodde, verwoed over het verzet, dat men daar ontmoette, tal van soldaten. Reeds den dag daarna ving men met de slechting van de Bastille aan. Het verhaal gaat, dat Lode- wijk XVI, in den nacht op de hoogte ge bracht van de gebeurtenissen van Parijs, zijn ontzetting uitte over het oproer, dat hij veronderstelde. De voorname hoveling, die bij hem was, zou geantwoord hebben: Sire, dit is geen oproer, maar het is een revolutie. Inderdaad, het was het antwoord van Parijs, dat het hongerige, wanhopige, ge tergde volk der sloppen en stegen, versterkt, aangevuurd, destijds trouwens ondersteund door de gemiddelde burgerij, gaf op moge lijke plannen der hofpartij om de werk zaamheden der Statenvergadering geweld dadig te onderbreken. Lodewijk XVI werd uitgenoodigd, in feite gedwongen zich naar Parijs te begeven, maar het was een weinig koninklijke op tocht, die hem daarheen vergezelde. Het gescheurde vaandel van de Bastille werd voor hem uitgedragen; kanonnen, aan zijn troepen ontnomen, sleepte men mede. La- fayette, tot Commandant der Parijsche bur gerwacht benoemd en Bailly, als Maire op getreden, verwelkomden den Koning; zij werden luide toegejuicht, maar toejuichin gen voor den Koning hoorde men nergens. Van dag tot dag werd de toestand in Parijs ernstiger. Necker, wiens herstel de menigte geëischt had, nog voordat hij de Zwitsersche grenzen was overschreden, wendde vergeefs zijn invloed bij het Parijsche gemeentebe stuur aan om gevangenen van den 14den Juli van den dood te redden. Onder den indruk van het gebeurde ging de Statenvergadering ertoe over om een einde te maken aan de bevoorrechting, waaronder het Fransche volk tot dusver had geleefd. In de avondzitting van 4 Augustus hield de burggraaf van Noailles een rede, die ertoe leidde dat geestelijkheid en adel hun voorrechten offerden op het altaar des vaderlands; de adel zijn heerlijke rechten, de geestelijkheid tienden en leengoederen, terwijl de gemeenten provinciale en stede lijke privilegiën vernietigden. In die zitting ■werd aan Lodewijk XVI de eerenaam ge geven van Hersteller der vrijheid. Maar al spoedig kwam men op de genomen be sluiten terug, men had te veel geofferd. De vergadering van 1200 wetgevers, in den parlementairen arbeid weinig geschoold, ge raakte in een verwarring, waarvan, als ge bruikelijk, de heftigsten partij konden trekken. Weliswaar bleef een geest van eensgezindheid in de vergadering, maar een duidelijke scheiding in twee partijen was merkbaar. Er was de monarchale partij, die de En- gelsche constitutie naar Frankrijk wilde overbrengen; Lafayette behoorde tot haar leiders. Er was echter ook de revolution naire partij, waartoe Mirabeau behoorde, die lijnrecht tegenover hen stond en er telken male op uit was om koninklijke rechten, adellijke voorrechten, geestelijke privilegiën te vernietigen. Het gewone leven ging zijn gang, een zekere economische verbetering viel niet te ontkennen, maar onrust bleef heerschen, want men kende den afkeer van den hofadel en men kende des Konings af hankelijkheid van zijn omgeving. De hofpartij liet zich in den aanvang van October tot een gevaarlijke demonstratie verleiden. Het regiment Vlaanderen, dat het meest koningsgetrouwe werd geoor deeld, werd naar Versailles ontboden om de Koninklijke familie en het hof te be schermen. Op de gebruikelijke wijze werden de officieren aan den maaltijd vereenigd; daar lieten zij zich ertoe brengen om de inmiddels aangenomen driekleurige kokarde af te doen en te vertrappen, er de witte, die der absolistische Bourbons, voor in de plaats te nemen. Al dan niet overtuigd van gevaar van de zijde van het hof, deden Mi rabeau en anderen een beroep op de bevol- kng van Parijs en zoo werd op den Zondag van 4 October, ondanks het verzet van La fayette, voorbereid de onordelijke optocht, die op 5 October het uitschot der Parijsche bevolking naar Versailles bracht. Daar drongen de Parijsche woestelingen, de vrouwen vooraan, het paleis binnen, zoch ten naar de gehate Koningin, die inmiddels in veiligheid was gebracht, en doodden tal van gardes. Den volgenden ochtend vroeg slaagden zij er opnieuw in, tengevolge van een openstaande poort, binnen te dringen; toen dwongen zij den Koning om met hen terug te keeren naar Parijs. Had Lodewijk XVI zijn gezin achtergelaten, hij ware ver standiger geweest. Maar hij nam ze met zich, en de Statenvergadering werd gedwongen den Koning te volgen. Het ging langzaam en geleidelijk naar Parijs; uren duurde het, en de ernstigste beleedigingen moest de Koninklijke familie, nog slechts weinige maanden tevoren absoluut heerscher over geheel Frankrijk, zich laten welgevallen. In het paleis der Tuilerieën, sedert een eeuw niet bewoond, vond men weinig voor de huisvesting gereed. De demonstraties van 5 en 6 October waren geen spontane, want Mirabeau en de Hertog van Orleans, des Konings neef, hadden er de hand in. Maar niettemin was er voor zorg gedragen, dat de volkswoede gemakkelijk was op te wekken. Met de bestorming van de Bastille begint de eigenlijke Fransche revolutie, die met de overbrenging van de Koninklijke familie en van de Statenvergadering naar Parijs, waardoor deze aan de niets ontziende haat en woede van het Parijsche gepeupel was overgeleverd, al spoedig de gevaarlijke phase binnentrad, die, bij gemis aan alle lijn en voorzichtigheid, tot ongekend bloed vergieten moest leiden. gearage van S. te komen. Hij had het instiu- ment op den 24sten van een» onbekenden leurder bij de Frieschebrug gekocht voor i 1.50. Getuige W, monteur te Hoorn en werk zaam geweest zijnde in genoemde garage, had den ruitenwisscher gerepareerd en in de garage op de werkbank laten liggen. Verdachte was in het middaguur met zijn knechtje in de garage geweest om op een reparatie te wachten, zonder dat iemand an ders bij hem was. Even later was de ruiten wisscher weg. In den middag werd ver dachte bij een garage in Heiloo in het bezit van den ruitenwisscher aangetroffen. Het 15-jarig knechtje van verdachte, B. uit Heiloo, vertelde, dat verdachte hem tij dens het wachten in de garage om een bood schap had uitgestuurd. Van koopen van den ruitenwisscher in het middaguur te Alk maar kon geen sprake zijn, want getuige was steeds bij verdachte in diens auto ge- weest, ook, toen ze voorbij de Frieschebrug kwamen. De officier hechtte geen waarde aan het verhaal over de groote onbekende. Wat verdachte had gedaan, was geen hals misdaad, maar nu deze bleef ontkennen, diende een strenge straf te worden opge legd. Spr. vorderde 6 maanden gevangenis straf. Uitspraak in alle zaken volgende week Dinsdag. Harmonische Lichaams Ontwikkeling: Voor lichaam en geest! DE OPLICHTINGSAFFAIRE TE ARNHEM. Verdachten staan terecht. De rechtbank te Arnhem heeft giste ren een begin gemaakt met de behande ling van de bekende oplichtingszaak, waarbij een vermogende, bejaarde dame te Amhem, door een aantal per sonen voor een bedrag van f 25.000. is benadeeld. Men zal zich herineren, dat de politie te Arnhem en op het einde van 1938 in slaag de, na een moeizaam recherchewerk, een oplichtersbende te ontmaskeren, welke de Arnhemsche dame tot haar slachtoffer had uitgekozen en haar in den loop van enkele maanden, onder allerle mooie verhalen, had bewogen tot afgifte van geldsbedragen, welke vaak eenige duizenden guldens be liepen. Door zich verdekt op te stellen in een café, waar de dame een onderhoud met de leden der benden had, wist de politie twee van hen te arresteeren. Drie anderen twee mannen en een vrouw werden eeni- gen ty'd later door een inspecteur en een rechercheur der Arnhemsche politie in het postkantoor te Nice aangehouden. De officier van Justitie eischte gisteren ter zitting tegen een der verdachte een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, tegen een tweeden verdachte anderhalf jaar en 2'A jaar tegen de twee hoofdschuldigen. ZIJN VADER MET MESSTEKEN GEDOOD. Vonnis van de rechtbank. Heden heeft de rechtbank te Leeuwarden den 30-jarigen slager T. E. M. te Huizum, die begin Maart zijn vader, D. M., na een ruzie, met messteken in hals, rug en borst zoodanig verwondde, dat deze tengevolge hiervan overleed, veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis door gebracht. De eisch luidde vier jaar gevangenisstraf. PWJZEN TOEGEKEND AAN LETTERKUNDIGEN. Op de jaarvergadering der Maatschappij der Nederlandsche letterkunde is mede gedeeld, dat de commissie voor taal- en let terkunde aan het bestuur heeft voorgedra gen ter bekroning met den prijs voor mees terschap dr. Wobbe de Vries te Groningen. De commissie voor schoone letteren heeft, na loting tusschen den voorgedragene en de dichters Clara Eggink, die een gelijk aantal stemmen verwierf, voorgedragen voor den C. W. van der Hoogtprijs voor poëzie den dichter Eduard Hoornik, voor zijn episch ge dicht „Mattheus". Voor den dr. Wynaendts Franckenprijs voor het beste werk op het gebied van biographie en cultuurgeschiedenis werd voorgedragen M. D. Ozinga voor de biogra fie „Daniël Marot, de schepper van den Hol- landschen Lodewijk 14-stijl". In een communiqué van den Japan- schen generalen staf wordt medege deeld: „Rapporten van den verken- ningsdienst der Japansche luchtmacht melden, dat de Japansche troepen te 16.30 uur Swatau binnentrokken". Volgens het officieele Japansche com muniqué rukken de Japansche afdeelin- gen, die op twee plaatsen in de nabij heid van Swatau aan land gegaan wa ren, naar het binnenland op, den hard- nekkigen tegenstand der Chineezen ten spijt. Er zijn op het oogenblik te Swatau onge veer 150 vreemdelingen gevestigd. Onder hen zijn 80 Engelschen en 40 Amerikanen Verder wonen er Franschen, Duitschers en Portugeezen. De Britsche torpedoboot jager „Thanet" en de Amerikaansche torpedobootjager „Pills- bury" bevinden zich. ter plaatse, teneinde den Britten en Amerikanen bescherming te verleenen. Levensmiddelen op weg naar Tientsin. Twee Britsche kustvaarders zijn vandaag van Sjanghai naar Tientsin vertrokken met levensmiddelen, zooals tarwe, meel, groen ten en fruit. Wang-tsjing-wei achter de schermen? Uit zeer betrouwbare bron wordt verno men, dat Wang-Tsjing-Wei, de vroegere ondervoorzitter van den uitvoerenden Joean, de Japansche regeering onlangs heeft voorgesteld vier punten van zijn program ma ten uitvoer te leggen. Japan zou de ste den Swatau en Pakhoi moeten nemen om voorziening van de Chineesche troepen uit het zuidwesten te verhinderen. Het zou het vierde roode leger van het gros der Chi neesche troepen moeten afsnijden door een nieuwen aanval in het Jangtse-gebied. Het zou Sianfoe en de communistische hoofd stad Jennan moeten bezetten om ravitail leering van Rusland uit te voorkomen. Wang zou dan bereid zijn een nieuwe re geering te vormen en toe te treden tot het anti-Kominternverdrag met de bedoeling, aan de zijde der spilmogendheden te staan in geval van een wereldconflict. In politieke kringen te Hongkong acht men den Japanschen aanval op Swatau ernstig, omdat het een aanwijzing is voor een nieuw offensief tegen de westersche mogendhe den. Een krachtige houding dezer mogend heden, aldus zegge men, zou thans beslis send zijn, als zij haar positie in het Verre Oosten willen behouden. In een officieel communiqué wordt ge zegd, dat de Japansche oorlogsschepen zich te 10.50 uur hedenmorgen op geen twee ki lometer van Swatau bevonden. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van marine verklaarde, dat een nieuwe versterking van de blokkade tegen de Chineesche kust het gevolg van de maat regelen tegen Swatau zou zijn. Hij hield staande, dat Tsjang Kai Sjek wapenz uit het buitenland ontvangt over Swatau. De woordvoerder van het ministerie van STEUNTREKKER STAAT TERECHT. Gisteren stond voor het gerechtshof te Amsterdam een man terecht, die eenige maanden geleden, toen hü zijn steun kwam halen aan een der bureaux van maatschap pelijk steun aldaar, een greep had gedaan naar het echter de balie liggende geld. Bij die gelegenheid maakte hy zich van 90 gul den meester, echter niet om voor zichzelf te gebruiken, maar, zooals hij verklaarde, uit protest had hjj de bankbiljetten door het wachtlokaal geslingerd. De 90 gulden waren door anderen opge raapt en de man had er geen cent van ge had. Hij werd door de rechtbank veroor deeld tot zes maatiden gevangenisstraf, we gens het wegmaken van goederen. Gisteren diende deze zaak in hooger be roep en verdachte zeide o.a., dat hy in een vlaag van woede had gehandeld. „Ik had even goed een inktkoker kunnen nemen." De procureur-generaal, mr. Versteeg, wil de er rekening mee houden, dat verdachte geen cent van het geld zelf heeft gebruikt en dat hij de schade, die 90 gulden bedraagt bezig is terug te betalen uit zijn steun. Hy vorderde een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden. buitenlandsche zaken heeft gezegd, dat de Japansche politiek van eerbiediging van de rechten en belangen van derde mogendhe den ongewijzigd blijft en, hoewel men zal trachten benadeeling van buitenlandsche belangen te voorkomen, hoopt men ernstig, dat de derde mogendheden de ware bedoe lingen van Japan zullen begrijpen en haar samenwerking met Japan zullen vergroo- ten. De stad wordt ingesloten. De eerste Japansche troepen, die aan beide zijden van de rivier bij Swatau landden om streeks vier uur in den ochtend, waren 300 tot 500 man sterk. Na op aanmerkelijken tegenstand te zijn gestooten, hadden de Ja- panneezen te negen uur hun doel bereikt, waarna transportschepen de rivier opvoeren en troepen en gemechaniseerde eenheden ontscheept werden. De voorhoede rukt aan beide zijden van Swatau naar het binnen land op, hlijkbaar om de stad in te sluiter, en den spoorweg van Swatau naar Tsjwat- sjau, dat ruim 40 kilometer verder ligt, af te snijden. Reuter meldt nader, dat de Japansche generale staf mededeelt, dat de Japansche hoofdmacht Swatau geheel bezet heeft en dat de voorhoede te Anpau, ruim dertien kilometer noordelijker staat. ALKMAAR. INGEKOMEN PERSONEN. G. A. Jamin, chef-kok, R.K., en echtg., geen, van Maastricht naar Nic. Beetskade 60. N. C. Zomerdijk, winkelbed., geen, en echtg., N.H., en kind, geen, van Heiloo naar Houttil 46. J. Middelveld, koopman, geen, en echtg., Ev.L., en kinderen, geen, van Purmerend naar Wildemanstraat 21. T. Laan, echtg. van J. Koolhaas, N.H., en kind C. A. Kroon, van Heiloo naar Nic. Beetskade 73. W. van Stjjnvoort, sergeant luchtd. art., geen, en gezin, van Amsterdam naar Fr. Halsstraat 3. A. A. Groot, echtg. van P. Kok, R.K., van Heerhugowaard naar Spanjaardstraat 9. M. Pol, z.b., R.K., van Hilversum naar Oudorperdijkje 2II. J. J. C. Hermans, l.l.mach. N.S., R.K., en gezin, van Maastricht naar B. Bottemannestraat 6. P. A. van Trierum, strijkster, N.H., van den Helder naar Wildemanstraat 9. J. J. H. de Winter, z.b., R.K., van Voorhout naar Laat 111. H. Wieringa, winkeljuffr., G.K., van Groningen naar Laat 149. A. Dijkstra, schilder-behanger, geen, van Beverwijk naar Anjelierstraat 12. B. A. H. van Laarho ven, kantoorbediende, R.K., van Zutphen naar Geestersingel 24. Wed. A. C. Grin, z.b., N.H., en kind, geen, van Bergen naar Bergerweg 148. A. Vierstra, z.b., geen, van Amsterdam naar Kweerepad 20. D. J. Plakmeijer, dienstbode, N.H., van Epe naar Koningsweg 82. C. Wessel, huis houdster, N.H., en kinderen C. Uijleman. kantoorbed., geen, en J. Uyleman, N.H., van Amsterdam naar Dijkgraaf straat 33. G. Trompetter, part. verpl., R.K., van Amster dam naar Westerweg 3. VERTROKKEN PERSONEN. N. Punt, z.b., R.K., van Bergerweg 72 naar Limmen. B. Bakker, h.i.d.h., N.H., van Houttil 24 naar Oudkarspel. T. Druijven, dienstbode, R.K., van Wilhelminalaan 9 naar Castricum. P. H. Visser, z.b., V.E., van Steijnstraat 49 naar Velsen. A. de Jong, bloemist, N.H., van K. van 't Veerstraat 94 naar Bergen. J. Balt, winkelbed., G.K., van Spoorstraat 28 naar Leeuwarden. W. J. Rowel, kapper, N.H., van Hoogstraat 8a naar Sarphatipark 47 Ihg. A. Mienis, dienstbode, R.K., van Stationsweg 60 naar Heiloo. G. F. Glotze, z.b., N.H., van Ber gerweg 54 naar Egmond aan Zee. C. Groot, echtg. P. Ligthart, huishoudster, R.K., van Noorderkade 15 naar den Helder. N. T. Rood, handelsreiziger, R.K., van Noorder kade 15 naar den Helder. C. A. Hoorns, li.verpl., geen, van Rembrandtstraat 38 naai Castricum. J. P. Beentjes, kapper, R.K., van Groot Nieuwland 18 naar Bergen. B. C. Butter, kapper, R.K., van Steijnstraat 12 naar Hoorn. J. P. Koopman, bloemist, R.K., van Lindegracht 43a naar Schagen. J. van Reijendam, architect, N.H., en echtg., van Nassauplein 43 naar Bergen. W. Gutker, bankwerker, N.H., van Turfmarkt la naar Wieringermeer. J. van Zandvoort, echtg. B. Janzen, en kind M. J. Berends, geen, van Voormeer 35 naar Utrecht. L. Hagenaar, schilder, N.H., en gezin, van Tie- nenwal 46 naar Heiloo. Wed. M. Dalen- berg, z.b., N.H., van Pr. Julianalaan 14 naar Schoorl. J. N. Janssonius, onderwijzeres, N.H., van Ritsevoort 25 naar Velsen. J. A. Bruins, uitvoerder wegenbouw, N.H., van Langestraat 94 naar Utrecht. W. Corne- lisse, techn. amb., NH., van Rembrandt straat 46 naar Rotterdam. J. Walter, rei ziger, G.K., van Pr. Hendrikstraat 40 naar Utrecht. F. Schokker, fotograaf, R.K., en echtg., van Overdiestraat 38 naar Haarlem L. Oostindiën, dienstbode, N.H., van Heul I naar Wieringerwaard. N. C. Groene- veld, leerl. verpl., geen, van Van der Lyn- straat 36 naar Zeist. P. Vriesman, koop man, N.H., van Voormeer 35 naar Zaandam. G. M. F. Lantman, bakker, R.K., van Ko ningsweg 22 naar Zaandam. A. Borst, dienstbode, geen, van Laat 160 naar Anna Paulowna. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Kerkplein alhier, en aldaar te bevragen op alle Woensdagen en Zaterdagen tus schen 11 en 1 uur, de navolgende voor werpen, als gevonden gedeponeerd op 10 Juni tot en met 17 Juni 1939: broche met steen, wit kindermutsje, een stuk geruite stof, roode ceintuur, glacé handschoen, sleutel, Lips-sleutel, biljet van verzekering, vulpen, rijwielbelasting- merk, pakje inhoudende hoedenlint, cein tuur, blauwe dameshandschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 10 Juni tot en met 17 Juni 1939: Riem, A. Ypma, Metiusstraat 17; zil veren damesarmband, A. Schoenmaker, Tienenwal 40; blauwe regenjas, A. Na- rold, v. d. Lijnstraat 3; blauwe ceintuur van mantel, J. Palensteijn, Rembrandt straat 40: dameshandschoen. W van Hug- ten, Wildemanstraat 24; rijwielbelasting- merk, S. Fonteijn. Troelstrakade 18; bank biljet, G. de Boer, Brouwerstraat 35; rij- wielbelastingmerk. Florijn, Spoorstraat 68; rijwielsnelbinder, G. Haarman, Hei ligland 18; slagersmandje, G. H. Bek, St. Josephstraat 3; damesparapluie, Hovenier, Nieuwesloot 111 kanarie, Tienenwal 50; 1 paar kousjes van pop, A. Veerman, Sta tionsweg 11 B; damesarmbandhorloge, D. Erkamp, 2e Landdwarsstraat 17; dames handschoen, H. Koger. Fabrieksweg 12; sleutels aan touwtje, W. J. Habbé, Sta tionsweg 12a; bruine alpinomuts, Helder man, Wollebrandtstraatknippatroon, W. Wader, Friescheweg 20 E; springtouw, Heidentrijk, Van Houtenkade 48; honden penning, K. Hessing, 2e Landdwarsstraat 32; slachtmes, L. Disseldorp, Westerweg 284; portemonnaie met inhoud. Th. Ver duin, Rozenstraat 40; ceintuur, K. de Jon ge, Roemer Visscherstraat 9; zakmes, P. Kruijssen, Payglop 2; bruine portemon naie met inhoud, J. Steenhuis. Omval 98; belichtingsmeter in étui, Mej. Kaptein, 2e Landdwarsstraat 25; portemonnaie met inhoud, J. Moes, Omval 112; rijwielbe- lastingmerk, A. Martin, Markstraat 1; ge deelte van een kunstgebit, A. van de Vel de, Ramen 8; aan komen vliegen een kanarie bij G. Luchthart, Costerstraat 2. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men ver zocht hiervan kennis te geven aan het bureau van politie alhier. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomv. Mij. Nederland. Johan van Oldenbarnevelt uitr. van Algiers 20 Juni. Tabian (in ballast) v. A'dam 20 Juni. Enggano uitr. van Colombo 20 Juni. Salabangka S. J. P. L. v. Beira 19 Juni. Johann de Witte (vertraagd) arriveert 23 Juni om 1 uur n.m. om 1 uur n.m. te IJmuiden en om 4.30 u. n.m. te A'dam. Kon. Holl. Lloyd. Westland thuisr. 20 Juni 16 u. v. Bahia. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Baarn 20 Juni v. A'dam n. Hamburg. Barneveld 20 Juni te Callao. Colombia 20 Juni 11 uur van Barbados n. Plymouth. Cottica 20 Juni v. A'dam n. Dover. Draco 20 Juni n.m. Azoren gepass. Fauna 20 Juni v. Istanbul n. Aghia Marina. Hebe 20 Juni te en v. Cadiz n. Lissabon. Irene 20 Juni v. apels n. Catania. Iris 20 Juni te Bordeux. Juno 20 Juni te Izmir. Merope 20 Juni 15 u. v. Londen n. A'dam; 21 Juni te Amsterdam. Nereus 21 Juni 4.30 u. Lydd gepass. Pluto 20 Juni v. Odense n. Stettin. Socrates 20 Juni te Amsterdam. Stella 20 Juni 18 u. Finisterre gepass. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH, LANDBOUWCREDIET N.V. van Woensdag 21 Juni 1939. Vor. k. 2.45-3.00 STAATSLEEN1NGEN. 3-3)4 NederL 1938 963/8 967, 3 Ned.-lndië 1937 931% 5)4 D '-'.schl. m. verkl. 20i/8 19^6 BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 1213/. 1187, Handel Mpij. Cert. v. 250 1291/. 129% Koloniale Bank 168 163 Ned. Ind Handelsbank H8*/« 1187, INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie 0 35% 3574 Caïvé Delft Cert. 9 831/, Nederl. Ford 343 342 Lever Bros 136V, 1333/,-4 Philips Gloeil. Gem. Bezit 207'/, 206-»/, INDUSTR. OND. BU1TENL. 317, Am. Smelting 31*/]6 Anaconda 9 1811/], 18'VK-Ï Bethleh. Steel f 42i/« 427]«-t 4l3/ie General Motors f 33'/I, 24i%fi Kennecott Coppec 241/.-7t Nortb American Rayon 12 UVs Rep. Steel 12 n'%. Standard Brands 5V,« Steel comm. 9 36'/, 35J-%t U. S. Leatber 3i/i, 37. CULTUUR MAATSCH. UVA 421-7, 4I7-V, Java Cultuur f 201 197 Ned. Ind. Suiker Unie 218 218 Verg. Vorstenlanden f 90'/, 90'/, MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. t 58'/, 59 Redjang Lebong 1 103 103 PETROLEUM. Dordtscbe Petr. 2961/, 2913/, Kon Petr. 9 3103/, 3051-6'/, Perlak f 573/, 57 Phillips Oil 267, 261/, Shell Union 811ht 87,. Tide Water 91S/16 918/lS RUBBERS. 188».91 Amsterd. Rubber 1927a Deli Bat Rubber 1351/, 136 Hessa Rubber 9 91'/, Oostkust 0 HIV4 113 Serbadjadi 0 89'/, 821/, Interc. Rubber 2% 2'/i« SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn ICOV, looi/. JavaChina—Japan lijn a 76'/, 74 Kon. Ned. Stoomboot 1083/, 108% Scheepvaart Unie 109'/, 1091/a TABAKKEN. Deli Batavia 149 146 Oud* Deli 0 2031/, 2041/, Senembab 0 174'/, 1731/, AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka 22 Illinois Central 0 97, 9®/lg Southern Pacific 9ü/„ 107a Southern Railw. 0 Hfl/M 'l#/i« Union Pacific 74'/, 75'/, Can Pac 3"'/M 3»/l6 fExclaim. *Exdividend. §Noteering per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers */t, heden pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers l-88s/« 8.81'/, 75.58 4.99 32.03 42.47 39.37 45.42 44.32)4 New-York Londen Berlijn Parys Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo heden 1.887, '8.82 75.60 4.997* 42.03 y, 42.47 K 39.37 V, 45.45 44.32 X

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 3