Ontwerp Kinderbijslagverzekering in de Tweede Kamer. Commissie tof steun aan oorlogsslachtoffers opgericht. Felle brand te Leiden. Bewoners met moeite gered. Ned. Bijbelgenootschap vergadert. PARLEMEMT Critiek van verschillende zijden. Verdediging door minister Romme. EERSTE KAMER. FENS PIONIERS EN NOG STEEDS AAN DE SPITS Nieuwe vergadering van het N. T. gereed. Duitsch vliegtuig maakt noodlanding. Vlieger was verdwaald. Huwelijk tusschen zwager en schoonzuster. NV. WILLEM VAN RIJN: GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD Op Zaterdag 10 Juni is in Amster- I dam opgericht de „Commissie tot steun aan oorlogs-slachtoffers (S.O.S.)", die zich tot doel stelt hulp te verlee- nen aan volkeren of bevolkingsgroe pen, die bij een niet-uitgelokten aan val door een agressief land of een agressieve groep in ernst igen materi- eelen nood zijn gestort. In het comité van aanbeveling hebben o.m. zitting: ir. W. H. Enno van Gelder, A. H. Gerhard, prof. dr. C. G. Heringa, imevr. M. Ketelaarvan Gogh, Hildo Krop ,jhr.N. v. Suchtelen, mr. H. S. Corry Tendeloo, Victor E. v. Vriesland, mevr. H. Roland—Holst, prof. dr. H. J. F. W. Brugmans, prof. dr. Leo Polak, dr. Menno ter Braak, prof. J. v. Gelderen, ds. J. A. Bruins, Jan van Zutphen, ds. J. J. Buskens Jr., prof. C. G. v. d. Vooys, dr. M. v. Blan- kenstein en ds. N. Padt. Het initiatief hebben genomen de heeren A. Asscher, J. J. Dankaart, prof. dr. D. van Embden, ds. A. v. d. Heide, prof. dr. H. J. Pos, ds. A. R. Rutgers, prof. dr. J. B. Tielrooyen ,prof. dr. M. Valkhoff. De commissie is van meening, dat er, ondanks de hulp, die door verschillende organisaties in den lande geboden wordt, honderdduizenden slachtoffers zijn, die dringend hulpverleening noodig hebben, doch die niet door de bestaande organisa ties geholpen kunnen worden, daar dit •buiten haar werkterrein valt. Dit neemt niet weg, dat de commissie in bepaalde gevallen met de bestaande organisaties kan samenwerken. Reeds zijn in een groot aantal plaatsen van ons land de voorbereidingen tot het stichten van werkgroepen ver gevorderd, zoodat verwacht kan worden, dat de eer ste steuninzameling belangrijke resultaten zal opleveren. Als eerste steunactie heeft de commis sie zich voorgenomen een bedrag in te zamelen, voldoende voor het doen emi- greeren van 200 Spaansche vluchtelin gen, die op het oogenblik in vluchtelingen kampen in Frankrijk verblijven onder diep treurige omstandigheden. Van de Mexicaansche regeering is de zekerheid" verkregen, dat deze vluchtelingen niet alleen in Mexico zullen toegelaten worden, maar er ook gelegenheid zullen krijgen zich een levensbestaan te verwerven. Ech ter moeten de transportkosten, die onge veer 100 per persoon bedragen, door particuliere giften bijeengebracht worden. De emigratie geschiedt verder in over leg met de Fransche regeerinj en de be staande vluchtelingen-comité's in Frank rijk. Er wordt zorg gedragen, dat het eerst voor emigratie in aanmerking komen zij, voor wie de terugkeer naar Spanje met levensgevaar gepaard zou gaan, en verder kinderen, wier ouders in den oorlog ge dood zijn. Nadere inlichtingen betreffende de commissie, eveneens over de te voeren actie, worden gaarne op aanvrage ver strekt door de commissie, waarvan het tijdelijk correspondentie-adres gevestigd is bij prof. dr. M. Valkhoff, Schipbeek straat 23, Amsterdam-Z. Doordat kinderen met lucifers speelden, ontstond gistermiddag een felle uitslaande brand in het perceel Ouderijn 84 te Leiden, waarvan de bovenverdieping wordt be woond door de familie van O. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de kinderen, die dezen brand ver oorzaakten twee jongetjes van drie en vijf jaar ternauwernood de kamer konden verlaten. Het vuur verplaatste zich zoo vlug, dat na enkele oogenblik- ken de uitgang langs de trap was afge sloten en alle huisgenooten, een vrouw, haar twaalfjarig dochtertje en haar beide zoontjes, zich slechts met groote moeite door een raam aan de achter zijde, en via tal van daken, in veilig heid wisten te brengen. Inmiddels sloegen de vlammen uit de ra men en door het dak naar buiten, zoodat groot alarm werd geslagen. De politie- brandweer tastte het vuur energiek aan, dat idaarna spoedig in hevigheid afnam. Er kon evenwel niet worden voorkomen, 'dat de bovenverdieping geheel uitbrandde. De benedenverdieping kreeg ernstige water schade. In beide gevallen wordt de schade 'door verzekering gedekt. ATLAS VAN BLAEU VERKOCHT VOOR 3700. De bekende atlas van Blaeu van 1663 is gistermiddag op de voortgezette veiling ten huize „Gooilust" te 's-Graveland voor f 3700 verkocht. Het werk blijft in Nederland. (Van onzen parlementairen medewerker). Tien sprekers hebben gistermiddag nog staan redevoeren alvorens de minister van sociale zaken in de gelegenheid was, zijn ontwerp-kinderbijslagverzekering te ver dedigen. Van die tien slaan we hier maar over diegenen, wier partijgenooten al aan 't woord waren geweest en niet in stand punt van hen verschilden. D- overigen hadden allen bedenkingen, de een meer, de ander minder, en alles overziende, moeten we wel tot de conclusie komen, dat de minister zich wel eenige concessies moet getroosten, wil hij zijn ontwerp de tweede étappe doen inslaan, naar de Eerste Kamer. Nadat de heer van Houten (C.D.U.) een vrij gematigde critiek had doen hooren, in 't bijzonder geldend 't feit dat eenige za ken ni e t geregeld waren en dat de kleine zelfstandigen e buiten vielen, kwam de heer Joekes (v.d.) met tal van ernstige bezwaren, waarvan er verscheidene de revue reeds gepasseerd waren, maar enkele nog aandacht verdienen. Zoo klaagde hij over de uniformiteit der regeling, die af wijkingen in diverse bedrijfstakken on mogelijk maakt, alhoewel zij worden be geerd. Een gevolg van het streven naar cen tralisatie. Bovendien zal het de vraag zijn of de kosten tot 1 pet. van het totale loon bedrag beperkt zullen blijven. Is het nu wel de geschikte tijd ervoor zoo vroeg mr. Joekes om nieuwe lasten aan het bedrijfsleven op te leggen? Er zijn verder groote tekorten op de begrooting, waar over moeilijkheden in het kabinet bestaan, zoodat het den leider der vrijz.-democra ten wenschelijk voorkwam thans het wets ontwerp niet in het Staatsblad te brengen. De heer van den Heuvel (a.r.) achtte het verbod van premieverhaal een groot bezwaar van het ontwerp, evenals de in schakeling van de bedrijfsraden bij de uit voering; hij vreesde dat de uit het maat schappelijke leven opgekomen bedrijfs- vereenigingen op den duur zouden sneu velen. De heer de Visser (comm.) bleek het ontwerp slechts „op afbetaling" te willen aanvaarden, omdat er te veel niet in gere geld was, o.a. er een loongrens in ontbrak. De soc.-dem. v. d. Waerden stond critischer tegenover het voorstel dan zijn partijge noot Drees, alhoewel deze al veel bezwa ren had; uit allés was te merken, dat de heer v. d. Waerden liever iets gedaan had willen zien voor de talrijke ouden van dagen, die nog geen uitkeering ontvan gen. De heer Zandt (s.g.p.) behield zich ook zijn stem nog voor. Behalve bedenkingen tegen den z. i. niet met den H. Schrift overeenstemmenden grondslag van 't ontwerp, had hij bezwaar tegen den dwang dien het oplegt. Aange zien hij bij gebrek van risico's der regeling niet het karakter eener verzeke ring toekende, verviel zijn bedenking tegen de verzekering in 't algemeen. Het antwoord van minister Romme. In een ontegenzeggelijk knappe redevoe ring heeft minister Romme zijn voorstel verdedigd. Het was tusschenbeide alsof hij college gaf over het loonvraagstuk en de ethiek, hetgeen niet wegnam aat hij aan de practische kwesties ook recht liet wedervaren. In hoeverre hij zijn tegen standers heeft overtuigd, zal bij de behan deling van de amendementen moeten blij ken. Bij de replieken bleven enkele spre kers in hun afwachtende houding volhar den, zooals dr. Vos (lib.) en mr. Joekes (v.d.) De minister behandelde eerst den vorm van de regeling. Naar zijn oordeel hebben wij, in tegenstelling met wat dr. Vos en de heer Zandt (s.g.p.) meenden, wél te doen met een verzekering, geen van pri vaatrechtelijken aard, maar met een col lectief-rechtelijke verzekering, waarin het element van het kwade risico niet voor komt. De bewindsman erkende dat de ge centraliseerde regeling bezwaren heeft, maar voor hem was 't de vraag wat het zwaarste moest wegen. Voor hem hadden de urgentie en de practische doorvoering van de kinderbij slagverzekering den doorslag gegeven. Wat de laatstgenoemde betreft wees de minister op het gemis van voldoende collectieve arbeidsovereenkomsten, die een gedecentraliseerde regeling zouden kunnen doen bevorderen. En dan is er nog een belangrijke factor het gebrek aan soli dariteitsgevoel. Wanneer de kinderbijslag is ingeburgerd, dan kan men beter met allerlei wenschen van de bedrijfsregeling rekening houden. De kleine zelfstandigen moeten buiten de regeling blijven, omdat het practisch heel moeilijk is voor hen een voorziening op dit oogenblik te treffen. In principe ziet de minister geen wezenlijk verschil tusschen kleine zelfstandigen en loontrek- kenden. Wanneer met de regeling eenige ervaring is opgedaan, kan de weg worden gebaand naar een regeling voor deze cate gorie. Ten aanzien van de kwestie of een bepaalde loongrens moet worden aange nomen, zooals bij de Ziektewet bestaat, zette minister met betrekking tot dit punt doen we beter te spreken van pro fessor Romme uiteen dat we te ma ken hebben met een voorziening die een element is van het loon en die tevens den ethischen grondslag van het ontwerp raakt. En in dezen gedachtengang mag geer enkele loontrekkende worden uit gesloten. Die grondslag is, dat bij de bepaling van het loon rekening behoort te worden ger- houden met de gezinsgrootte, die dan ge baseerd moet worden op een gezin van gemiddelden omvang. Dat gemiddelde is, zooals de statistiek uitwijst 3, zoodat de minister dan ook den bijslag wil doen aan vangen bij het derde kind (beneden den 15-jarigen leeftijd). Het is nu eenmaal een feit, dat de tegenwoordige organisatie van de loonvorming de natuurlijke ontwik keling van het gezin belemmert. Met dit feit heeft het vraagstuk van loon naar prestatie niets te maken; trouwens de stel ling „loon naar prestatie" is in de prae- tijk, blijkens tal van loonregelingen met kindertoeslagen, allang losgelaten, althans in absoluten zin. Het behoefte-element komt hierin tot uitdrukking. Met een beroep op de persoonlijke ver antwoording van den arbeider wordt door verschillende leden de kinderbijslag afge wezen, maar volgens den minister rust juist op de gemeenschap de verant woordelijkheid om de voorwaarden te scheppen, waardoor het individu in zijn (haar) behoeften kan voorzien. En de ge meenschap mag het individu niet dringen naar een gezin van de gemiddelde grootte waaruit volgt dat de kinderbijslagregeling op zich zelf niet de bevordering van groo- tere gezinnen ten doel heeft. Wat de financieele werking van het ontwerp aangaat, herinnerde de minister eraan, dat premieverhaal verboden is. In hoever de premie in het loon zal worden verdisconteerd, weet niemand. In elk geval zal het bedrijfsleven zich op de regeling kunnen voorbereiden, aangezien 20 algemeene maatregelen van bestuur zullen moeten worden voorbereid, als het ontwerp het Staatsblad heeft bereikt. De kosten ervan worden geraamd op onge veer 15 millioen, gerekend naar een aantal van 300.000 kinderen, voor wie de bij slag zal gelden, hetgeen neerkomt op 1 pet. van het totale loonbedrag als premie De minister geloofde dat het bedrijfsleven zich heel wel aan dezen z.i. niet te zwa- ren last zou aanpassen. Met betrekking tot de uitvoering handhaafde hij dat de bedrijfsraden hierbij niet gemist kunnen worden, wil men tenminste coördinatie en unificatie van de sociale verzekering. Laat men de bedrijfsraden weg en concentreert men zich op de bedrijfsvereenigingen dan maakt men inbreuk op de bedrijfseenheid Zoolang de voorbereiding van de kinder bijslag-verzekering duurt kan er tevens gewerkt worden aan een verdere coördi natie van de uitvoering der ziektewet. Den bedrijfsvereenigingen zal heusch niet de nek worden omgedraaid. Schakelt men de bedrijfsraden in, dan krijgt men de meest ideale unificatie, omdat deze instellingen representatief zijn voor de takken van bedrijf. Vandaag zijn de artikelen behandeld met de amendementen. De eerste Kamer is gisteravond nog even bijeen geweest voor eenige noodza kelijke formaliteiten. Nadat de afdeelingen opnieuw waren samengesteld en de voor zitters en ondervoorzitters waren gekozen, begaf de Kamer zich in de afdeelingen voor het onderzoek van eenige kleine wetsont werpen. Vandaag behandelde de Senaat het nieuwe Binnenvaartrecht en de acht wet ten voor oorlogstoestand. Te Amsterdam is vandaag de 125ste jaar-1 lijksche algemeene vergadering van het Ne-1 derlandsch Bijbelgenootschap gehouden. Prof. mr. P. Scholten, die voor de laatste maal de algemeene vergadering van het ge nootschap presideerde, constateerde in zjjn openingsrede met vreugde, dat de kosten I voor het nieuwe werk in Ned.-Indië op het gebied van bijbelverspreiding en bijbelver- teling zijn gedekt, doordat in 1938 totaal 23.000 en in de eerste helft van dit jaar nog 4000 werd ingezameld. Ook gaf spre ker uiting aan zijn groote blijdschap over het feit, dat bet tekort over 1937 van i 32.000 m rwtai t 7000 over 1938. Nieuwe vertaling 'éan het Nieuwe Testament aangeboden. In de middagvergadering heeft prof. dr. F. W. Grosheide namens de commissie voor de nieuwe vertaling van 't Nieuwe Testa ment, de gereedgekomen vertaling in proef druk aan den voorzitter van het genootschap met een toespraak overhandigd. Hy zeide o.m.: Heel vaak moest er een keuze worden gedaan. Zoowel op het punt van het vertalen als op dat van het Neder- landsch. Menigmaal is iets bij meerderheid van stemmen vastgesteld. Maar het schoone is, dat daardoor de goede verhouding tus schen de vertalers niet alleen nooit is ver stoord, doch dat ieder ook de verantwoor delijkheid dragen kan voor heel het werk. Niemand heeft behoefte gevoeld aan een minderheidsnota. De eenstemmigheid betee- kent weer niet, dat de commissie oordeelt, dat met haar werk het volmaakte is bereikt. Veeleer is zij zich er ten volle van bewust, dat fouten zullen worden opgemerkt. De commissie verwacht critiek, zij zal daar niet over treuren. Prof. Scholten merkte op, dat het verta len ruim twaalf jaar heeft geduurd. Thans ir de bijbel gereed en het is met een reden van bijzondere vreugde, dat het thans juist bij het 125-jarig bestaan van het genoot schap voltooid is. Voor het bijbelgenoot schap is tegenover de commissie voor de vertaling voor geen andere gevoelens plaats dan die van diepe erkentelijkheid. Met blijde verwachting geeft het bijbel genootschap den arbeid van de commissie door aan het Nederlandsche volk. De Statenvertaling ontleent voor een deel haar beteekenis aan het feit, dat zij het pro- testantsche Nederland wel niet geheel, maar toch voor een groot deel vereenigt. Moge het blijken dat deze nieuwe vertaling, samenge steld door mannen kerkelijk en theolojisch van verschillende kleur, dezelfde plaats kan innemen als de Statenvertaling. BOERDERUBRAND TE MEPPEL. Gistermiddag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij, bewoond door den landbouwer T. Rijkeboer, gelegen nabij het gebouw der gemeentereiniging te MeppeL Het vuur greep snel om zich heen, zoodat in een oogwenk het achterhuis, waar het vuur was ontstaan, in lichter laaie stond. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon zy niet verhinderen, dat het perceel bijna geheel een prooi der vlammen werd. Slechts een gedeelte van het woon huis bleef gespaard. De schade wordt door verzekering ge dekt. Nadat een Duitsch legervliegtuig de vo rige week Donderdag onder Warffum een noodlanding had gemaakt, waarbij het toe stel zwaar beschadigd werd, maakte gister avond tegen zeven uur wederom een Duitsch vliegtuig een noodlanding op een weiland van den heer Nanninga te Middelstum. In het toestel, dat onbeschadigd bleef, bevond zich alleen de vlieger, die mededeelde ver dwaald te zijn. De piloot, die in het bezit was van ver schillende kaarten wilde een kwartier later opstijgen, doch dit werd hem belet door de inmiddels gearriveerde politie van Middel stum. Het toestel werd op last van den bur gemeester onder bewaking gesteld. De vaste commissie uit de Tweede Kamer voor privaat- en strafrecht, in wier handen het wetsontwerp wijziging van artikel 88, eerste lid, van het Bur gerlijk Wetboek is gesteld, beschouwt blijkens het voorloopig verslag de voor gestelde wijziging als een verbetering. De commissie herinnert er aan, dat dit vraagstuk ook ter sprake is gebracht in het door haar uitgebrachte voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp tot herziening van het kinderrecht. Ook toen spraken verschei dene leden der commissie zich uit vóór ge- heele schrapping van het huwelijksverbod tusschen zwager en schoonzuster, terwijl andere leden zich htm oordeel voorbehielden en den minister overlegging van gegevens verzochten omtrent het aantal verzoeken om dispensatie, het aantal afwijzingen daarvan en de motieven voor die afwyzin gen. In de periode 1931 tot en met 1935 werden ingediend 849 verzoeken om dispensatie van het verbod van artikel 88, onder lo. Daarvan werden er 778 ingewilligd, 61 af gewezen en 10 ingetrokken. Ook blijkt daar uit, dat de grond der weigering meestal deze was, dat tijdens het vorige huwelijk een on geoorloofde verhouding tuschen zwager en schoonzuster had bestaan, althans werd be weerd. Verscheidene leden, die voor algeheele afschaffing van het huwelijks-verbod tus schen zwager en schoonzuster pleitten, wa ren van oordeel, dat de weinige gevallen, waarin afwijzing plaats vindt op grond van een vaststaande of vermoede ongeoorloofde verhouding, geen voldoenden grond opleve ren om het verbod voor het geval van ont binding van het vroegere huwelijk door echt' scheiding te handhaven. Zij meenden, dat er geen reden is om alleen voor paren, be staande uit een zwager en een schoonzuster, strengere eischen te stellen dan voor andere paren, die een huwelijk willen aangaan. Voor anderen geldt immers, dat zij alleen dan niet met elkander mogen huwen, indien zij bij rechterlijk vonnis van overspel met elkander zijn „overtuigd". Voor zwagers en schoonzusters daarentegen zou een huwelijk onmogelijk blijven, zoo dikwijls nog maar wordt vermoed, dat tijdens het vroegere huwelijk een ongeoorloofde verhouding be staan heeft hierop immers schijnt de be staande practijk neer te komen. Dat van het verbod een preventieve wer king van eenige beteekenis zou uitgaan, konden deze leden niet inzien. Het i: helaas een illusie te meenen, dat ongeoorloofde verhoudingen achterwege zullen blijven, wanneer partijen weten, dat zij nooit een huwelijk zullen kunnen aangaan. Andere leden verzetten zich tegen geheele schrapping van dit verbod. De wetgever mag huns inziens onwettige verhoudingen in het algemeen niet sanctionneeren. Nu de regeering een herziening van arti kel 88, onder lo., voorstelt, ware er, naar verscheidene leden meenden, wellicht reden om ook de bepaling onder 2o. nader te be schouwen. Gaarne zouden zij ook over de toepassing van deze laatste bepaling gege vens ontvangen. Wordt de dispensatie hier óók wel eens geweigerd, zoo ja, hoe dik wijls en om welke redenen? En bestaat er naar het oordeel der regeering geen aan leiding om ook het verbod van huwelijken tusschen oom en nicht enz. te doen ver vallen? By andere leden ontmoette dit denkbeeld ernstig verzet. DOODELIJK ONGELUK OP SPOORWEGOVERGANG. Zevenjarig meisje het slachtoffer. Op den bewaakten spoorwegovergang aan den Noorderduinweg te Zandvoort is gister avond een ongeluk gebeurd, dat aan een ze venjarig meisje het leven heeft gekost. Het kind, Elsje de Nijs, was op dat tijdstip met enkele vriendinnetjes aan het ballen nabij den overweg. Plotseling schoot de bal onder de neerge laten boomen door. Het meisje tilde de boom omhoog, en rende naar de rails, waar de bal terecht was gekomen. Op dat moment naderde de trein, die om 18.27 uur het station te Zandvoort verlaten had. Het kind kreeg de treeplank van een der wagons tegen het hoofd en bleef hoogst ernstig gewond liggen. Toen een geneesheer arriveerde, bleek het kind reeds overleden te zijn. BOUGIES AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT 171/ J E IJ.f O.O.N 31.3 OS ONZE POSTVLUCHTEN. Uitreis: Pelikaan te Basrah, Reiger te Me- dan, Valk te Amsterdam; thuisreis: Emoe té Rangoon, Gier te Athene en Uil te Ban. doeng. OUDERS WILDEN VOOR HUN KIND OPENBAAR ONDERWIJS. Maar B. en W. voelden er niet veel voor.' Dr. I. H. J. Vos (lib.) heeft aan den mi. nister van onderwijs, kunsten en weten schappen de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van het verhandelde in de openbare vergadering van den 14den April 1939 van den raad der gemeente Oeffeit? Is het juist, dat, ter zake van een verzoek van een der ingezetenen d.d. 22 Maart 1939 om vergoeding van gemeentewege voor het vervoer van zijn kind naar de openbare lagere school te Gennep, burgemeester en wethouders hebben medegedeeld, dat zij zich niet kunnen indenken, dat verzoeker bezwaar heeft tegen katholiek onderwijs en dat zij daarom hebben voorgesteld, op de aanvrage afwijzend te beschikken? Wil de mnister mededeelen,of de ge meenteraad van Oeffeit op dezen grond de aanvrage van de hand heeft gewezen? Zoo ja, is de minister dan niet van meening, dat deze daad in strijd is met de wet? Wil de minister maatregelen nemen, die ertoe leiden, dat de aanvrage opnieuw, en dan krachtens de regelen door de wet ge steld, wordt behandeld, en dat herhaling van het gebeurde voorkomen wordt? Het verstrekken van koffie en thee aan militairen. De heer van Sleen (s.d.) heeft de volgen de vragen gericht tot den minister van defensie: 1. Is het waar, dat aan de militairen na half één 's middags gedurenden den gehee- lc r verderen dag geen koffie of thee wordt verstrekt? 2. Is de minister, wanneer vraag 1 in be vestigenden zin moet worden beantwoord, bereid te bevorderen, dat aan deze regeling spoedig een einde wordt gemaakt? BOOM OP HET HOOFD GEKREGEN. Arbeider op slag dood. Bij het afladen van boomen van een auto, ter hoogte van de vatenfabriek te Klooster- veen (Dr.) is gisteravond om zeven uur een ernstig ongeluk gebeurd. De 25-jarige W. Ax uit Smilde kreeg een boom op het hoofd en was op slag dood. Het stoffeljjk overschot is per politie- brancard naar het Wilhelminaziekenhuis te Assen overgebracht. Concours van koetswerken te Scheve- nlngen. - Het concours van koetswerken en kampeerauto's, dat telkenjare door de Ko ninklijke Nederlandsche automobielclub wordt georganiseerd, en in den loop der jaren tot een vast en belangrijk nummer van het seizoenprogramma van Schevenin- gen is geworden, wordt ditmaal Zaterdag 24 Juni e.k. des middags van 25 uur ge houden. Het aantal merken bedraagt dit maal 48, een meer zelfs dan vorig jaar, welke als volgt over de verschillende lan den zijn •erdeeld: 15 Amerikaansche, 12 Duitsche, 11 Engelsche, 8 Fransche en 2 Italiaansche. Er worden 203 auto's geëx poseerd. Of predikant óf n.s.b.-raadslid. - „De Standaard" meldt: „In zijn gisteren ge houden vergadering heeft de kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente van Amsterdam met groote meerderheid een motie aange nomen, waarin de kerkeraad uitspreekt, da hy het ongewenscht acht, dat een predi kant zijn ambt verbindt met het lidmaat schap van den gemeenteraad." Deze ih1* spraak houdt verband met het feit, dat ds. L. C. W. Ekering voorkomt op de candi- datenlyst van de n.s.b. te Amsterdam. APOTHEKERS ADVERTEEREN COLLECTIEF. In het Engelsche plaatsje Hudders- field zijn de apothekers collectief 10 couranten gaan ad verteeren. Het succes van hun advertenties, dl iederen Vrijdag worden geP'aaJ^J was zoo groot, dat zij unaniem sloten op nog grootere schaal v® courantenreclame gebruik te 8a maken.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6