Zomer-Costuunis Spaander Ce. j. A. J. BARNHOORN, Jongste Bediende (manl,), Huishoud- en Industrieschool (i Stad m Omgeving- i| jLduectetitiëu, NET MEISJE, NET MEISJE TE KOOP: Ned. Staatsloterij VRIJBANK GEM. SLACHTHUIS SCHIP BELGISCHE ANTHRACIET eerste blad De Alkmaarsche Courant en de verkiezingen. 't was niet altijd druk. «2* kind verdronken. opleiding voor kinderverzorgster. Gemeenteraadsverkiezingen in onze omgeving. egmond-binnen. graft. zijpe. noordscharwoude. limmen. oudkarspel. broek op langendijk. schermerhorn. purmerend. verfraai uw bibliotheek. is afwezig JONGEN, M.W.M.DERUYTER-ENGELS ALKMAAR. Tijdelijke aanbieding DAGBLAD-RECLAME IS ACTUEEL o Het is voorbij. Wekenlang hebben onze stedelijke politieke partijen zich geweerd, om stemmen te winnen Talrijke vergaderingen werden ge houden, veel schoons van eigen partij werd gezegd, soms ook minder vlei ends over andere partijen. Strooibil jetten hebben de brievenbussen ge vuld, reclameauto's hebben door de stad gereden, aanplakborden waren volgeplakt, kranten kregen adverten ties op te nemen (en lange verslagen van vergaderingen w maken. En nu is alles voorbij. Eén enkele dag, welgeteld negen uren was er ge legenheid voor de kiezers om hun plicht te vervullen en natuurlijk heeft iedereen allereerst aan het stadsbelang gedacht (dat dan in den regel samenging met het partijbe lang. Hadden de politieke partijen het in de laatste weken druk, ook wij hebben den slag meegemaakt. Men merkt dat niet zoo, omdat wij met ons voorbereidend werk binnenshuis bleven. Wij moesten immers zorgen, dat het publiek zoo spoedig moge lijk bekend gemaakt werd met den uit slag! En dus hebben wij lange lijsten klaar gemaakt; lijsten voor elk stembureau; lijsten, waarop wij de totaal-cijfers moes ten invullen; lijsten, waarop we de ver deeling der zetels moesten berekenen. Verder moesten wij bulletins in orde maken en vergelijkende cijfers opzoeken. Dat alles gebeurde natuurlijk vóór den verkiezingsdag. En gisteravond na 4 uur werd alles nog eens nagegaan (neen, we hadden niets vergeten!), de microfoon installatie was in orde Om 5 uur werden de stembureaux ge sloten. De telling kon beginnen. En laten wij nu beginnen met hulde te brengen aan alle leden der 21 stembureaux! Wat heb ben ze gewerkt, wat zijn .ze, actjef ge weest! Immers, reeds vóór zes uur hadden wij de resultaten van drie stembu reaux binnen! M. a. w. binnen drie kwartier was men op de bewuste bureaux gereed met de telling en bin nen een uur wisten wij reeds, hoeveel stemmen er op eiken candidaat waren uitgebracht! De overige bureaux volgden snel, ver bluffend snel en zoo kon het gebeuren, dat we nog voor kwart voor zeven alles binnen hadden en dat nog vóór kwart voor zeven per luidspreker de totale eind cijfers en de kiesdeeler bekend gemaakt konden worden! En dat, terwijl we eigenlijk gedacht hadden, op dat oogenblik de eerste bu reaux binnen te krijgen. .Alles liep dus wonderlijk snel. Want in enkele minuten waren daarna de bulletins gereed en toen de klok zeven sloeg, was feitelijk alles achter den rug. Toen waren vier verschillende bulletins met alle uitslagen, met alle mogelijke cijfers, met de geheele zetelverdeeling en de namen der gekozen raadsleden, de deur uit! Zoo vlug hebben wij nog nimmer kun nen Werken. Zoo snel is nog nooit een verkiezingsuitslag in Alkmaar bekend geworden. Natuurlijk zijn we een beetje trotsch op onzen dienst geweest, al vergeten wij niet, dat wij niets hadden kunnen doen zonder den hulp der voorzitters van de stem bureaux. En natuurlijk vonden wij het prettig, dat de Alkmaarsche Courant met al haar mededeelingen en bulletins ver uit de eerste was en royaal een kwartier voorsprong mochten noteeren! Die onverwachte snelheid heeft ook het talrijke publiek op het Waagplein vol komen verrast. Ook daar rekende men niet op dezen super-snellen dienst en het was merkwaardig, dat er enkelen waren, die twijfelden aan de echtheid en juistheid der mededeelingen. Echter, de feiten hebben hen in het ongelijk gesteld: wij waren snel en wij hadden de goede resultaten! Dat het op het Waagplein een gezellige drukte was, spreekt vanzelf. Honderden wachtten eerst de uitslagen uit onze stad af en daarna bleven ze, om de resultaten uit andere gemeenten te hooren. Helaas, slechts van kleinere steden en dorpen werden de uitslagen bekend, maar den Haag, Rotterdam en Amsterdam waren ver na 11 uur pas klaar met hun bereke ningen. Toen ons dan ook bleek, dat deze steden al te lang op zich lieten wachten, hebben wij onzen dienst stopgezet. En langzaam trok de menigte huis waarts. En dus zocht men vermaak op het stembureau. Van acht uur des morgens tot vijf uur des middags krijgen de kiezers gelegenheid, om op een der stembureaux een rond wit kringetje in een zwart hokje op hun stem biljet rood te maken en daarna het kostbare biljet in de bus te werpen. En als er om 8 uur al groote belangstel ling bij de kiezers bestaat, dan vormt zich al gauw een lange rij menschen en dan hebben de leden van de stembureaux het druk. Maar er zijn ook rustige uren op de bu reaux en dan zoeken de leden afleiding. En ie er iets mooiers dan een gymnastiek lokaal met al zijn toestellen? Zoo gebeurde het, dat mr. Leesberg op een rustig oogenblik aan de ringen een nummer weggaf en toen wilde mevr. Bonsema niet achterfclijven en zij begon aan een oefening aan het Zweedsche rek. Helaas, een misgreep en de turnster VieL 't Leek ernstig en een dokter moest er bij gehaald worden. Deze constateerde, dat de knie ernstig geblesseerd was en schreef haar eenige dagen gedwongen rust voor Gelukkig, dat haar man gekozen werd als raa^fjiiH verzoet wellicht de pijn I Alkmaar, Donderdag. Gistermiddag is het driejarig dochtertje an de familie P. v. d. Gulik, te Zwaagdijk in een onbewaakt oogenblik in een sloot gevallen. Even later werd het ongeluk ontdekt, en het kind uit het water gehaald. De levensgeesten waren echters reeds ge weken. AANBESTEDING WEGENVERBETERING. Gedeputeerde Staten van Noordholland nebben vandaag aanbesteed het aanbren gen van een deklaag van teersteenslag op de fundeering van het gedeelte van den provincialen weg Koedijk-Heerhugowaard, benevens het verbreeden van de aarden baan van den Boterweg tusschen den spoorweg Alkmaar-Den Helder en een punt op 775 meter ten noordoosten van de westelijke ringvaart van de Heerhugo- waard. Laagste inschrijfster was de N.V. „Ge- ruischlooze Weg" te Heemstede voor 123.344. EEN GROOT CIRCUS TE ALKMAAR. Het wereld-circus der Strassburger Frères komt naar Alkmaar op Dinsdag 27 Juni en blijft hier 3 dagen. Het is reeds eenige jaren geleden, dat het circus Strassburger Nederland bezocht en zijn tournee, na een zeer gunstigen win- terspeeltijd in België te hebben doorge maakt, met Paschen te Tilburg begon. Het is thans reeds de vierde maal, dat het internationale wereldcircus Strass burger ons land voor zijn zomertournee heeft uitgekozen; voor 't eerst in 1928, daarna in 1936 en 1937, waarop een triomftocht volgde van twee jaar door de Scandinavische landen. Meer dan eenmaal bezocht de koning van Zweden met z(jn familieleden het circus en uitte na afloop der voorstelling zijn bijzondere tevreden heid over het programma. Circus Strassburger is dan ook sedert het laatste bezoek aan ons land in elk opzicht met rassche schreden vooruitge gaan. Het wagenpark is zeer uitgebreid en in den winter is daar hard gewerkt, om alles voor de ditmaal zeer groote tournee door Nederland, die meer dan 50 steden zal omvatten, gereed te maken. Het geheel ziet er dan ook zooals we dit bij Strass burger gewend zijn bijzonder verzorgd uit. Alle wagens zijn frisch opgeverfd, met groote letters prijkt de naam Strassburger op het materiaal. Het spreekt vanzelf, dat het dierenmateriaal ook zeer is uitgebreid; Strasburger's paardendressuren genieten van oudsher een bijzonder gustige reputa tie. De directie heeft er dit seizoen voor gezorgd, dat het programma bijzonder af wisselend is en uitsluitend uit topnummers samengesteld is. Het spreekt, dat vooral in deze moeilijke tijden, alles inet groote moeilijkheden ge paard ging, daar een circus toch wel een typïsch internationaal bedrijf is, al heeft de directie indien eemgszins mogelijk Nedcrlandsche medewerxers geëngageerd. Circus Strassburger zal op Dinsdag 27 Jui.i de gala-première geven te Alkmaar Vertrouwen geniet Strassburger ten slotte reeds lang bij het Nederlandsche publiek, daar dit circus steeds echte circuskunst heeft vertoond en het publiek door het gebodene noooit werd teleurge steld. Het programma van dit seizoen zal alle vorige in elk opzicht verslaan. Daar om is een bezoek aan het Circus der Ge broeders Strassburger alleszins de moeite waard. Circus Strassburger heeft overal veel succes bij pers en publiek genoten. In jaren was er niet meer zulk een goed cir cus. Te Rotterdam was dit circus 14 dagen uitverkocht, zoodat geprolongeerd moest worden. Geleidsters voor vacantiekolonies. De Centrale Raad voor Kinderuitzending heeft in verband met de uitbreiding van het werk van de geleidsters de opleiding hiervoor vastgesteld Degenen die in uit zicht hebben kindervèrzorgster in kolonie huizen te willen worden, zullen daarvoor een diploma kunnen behalen dat na I jaar opleiding aan de huishoudschool verkregen kan worden. Voor toelating zal vereischt worden een behoorlijke vooropleiding, blijkende uit het bezit van een getuigschrift of een bewijs dat het eerste leerjaar eener erkende op leiding tot huishoudkundige met goed ge volg is doorloopen. Voorkeur voor belang stelling genieten de meisjes, die het eind diploma -van een erkende opleiding tot huishoudkundige bezitten. Voorts is de mi nimum-leeftijd gesteld op 17 jaar, terwijl overlegd moet worden een bewijs van goe de gezondheid en een bewijs van het Con sultatiebureau voor tuberculosebestrijding, dat de leerlinge niet lijdende is aan een vorm van t. b. c., welke besmettingsgevaar oplevert voor de kinderen. Verder zal voortaan de opleiding, voor zoover het theoretische gedeelte betreft, uitsluitend worden gegeven aan voor het Nijverheidsonderwijs erkende Huishoud scholen in den vorm van een jaarcursus, o.a. ook aan de Huishoudschool te Alkmaar bij voldoende deelname. Tijdens den cursus aan de huishoudschool zal gelegenheid gegeven worden tot zooveel mogelijk practische oefening Na afloop wordt een diploma uitgereikt. Na deze theoretische opleiding moet practisch gewerkt worden gedurende één jaar in ten hoogste 2 erkende inrichtingen Wordt hiervan door de directie der inrich ting een goed getuigschrift verkregen, dan wordt daarvan aanteekening gesteld op het diploma van het theoretische gedeelte dat hierdoor pas practische waarde verkrijgt. Voor de gisteren gehouden stemming van den gemeenteraad waren 3 lijsten inge leverd, te weten: 1. R.K. Staatspartij te Egmond-Binnen; 2. Neutrale partij, aan te duiden als Plaatselijk Belang; 3. R.K. Staats partij te Egmond aan den Hoef. Het totaal aantal geldig uitgebrachte stemmen bedroeg 1142, waarvan 493 op de R.K. Staatspartij te Egmond-Binnen; 187 op Plaatselijk Belang en 462 op R.K. Staatspartij Egmond aan den Hoef. De kiesdeeler was groot, 163Vr. Bij deeling van de kiesdeeler op het stemcijfer van elk der drie lijsten werd de uitkomst: R.K. Staatspartij Egmond-Binnen 3 zetels; Plaatselijk Belang 1 zetel; R.K. Staatspartij Egmond aan den Hoef 2 zetels, terwijl aan deze lijst nog 1 zetel werd toegekend voor het grootste overschot. - Het teekent den strijd tusschen de candi- daten der R.K. Staatspartij te Egmond- Binnen, als men weet, dat geen der 3 ge kozen candidaten den lijstkiesdeeler heeft kunnen behalen. Ook de gekozen candidaat van Plaatselijk Belang kon, hier den lijst kiesdeeler niet halen. De eenige candidaat, die dit wèl kon, was de heer P. C. M. Simons van de R.K. Staatspartij te Egmond aan den Hoef. De nieuw gekozen raadsleden zijn: R.K. Staatspartij te Egmond-Binnen: 1. Th. W. Straathof; 2. Fr. M. van der Reep; 3. J. Lief- ting (gekozen in plaats van P. Zentveld). Plaatselijk Belang: 1. C. van Duin. R.K. Staatspartij te Egmond aan den Hoef: 1. P. C. M. Simons; 2. J. de Waard; 3. W. Rozemeijer (gekozen in plaats van L. van Dam). In totaal komen dus 2 nieuwe candidaten in den raad. De onderlinge verhouding 3:1:3 is hetzelfde gebleven. Burgerkiesvereeniging Graft: Totaal aan tal stemmen 269. Gekozen de heeren Jn. Blaauw Azn., Jn. Koppen en W. van Ammprs Sr.; S. D. A. P.: 149 stemmen. Ge kozen de heeren S. Heinis en Jn. Hout- kooper; R.K. Partij: 149 stemmen. Gekozen de heeren J. C. Heijnis en Corn. Jongkind. De uitslag van de op Woensdag 21 Juni j.L gehouden gemeenteraadsverkiezing is als volgt: Totaal aantal uitgebrachte geldige stem men: 2722 (2490). Hiervan werden uitgebracht op: R.K. Staatspartij 663 (631) geldige stemmen; V.D. plus Liberalen 1057 (982) geldige stemmen; S.D.A.P. 625 (757) geldige stemmen; Mid denstand 276 geldige stemmen; Christelijken 101 geldige stemmen. De nieuwe raad bestaat uit de heeren: R.-Kath.: H. Dignum; J. C. Bruin; W. E. J. Doedens; Vrijz. Democr. plus Liberalen: G. van der Sluijs; P. Doorn; K. Jansma; W. Bos; S.D.A.P.: C. Nannis; J. J. G. Blom; H. C. Veltman; „Middenstand": C. Kok. De Christelijken konden geen zetel behalen. De S. D. A. P. heeft één zetel verloren. Mevr. M. Vriesman, geb. Slot (S. D. A. P.) keert niet meer in den nieuwen raad terug. Het eenige nieuwe raadslid is de heer C. Kok (Middenstand). De tusschen haakjes geplaatste cijfers be treffen de raadsverkiezing in 1935. De uitslag van de alhier gehouden ge meenteraadsverkiezing was als volgt: Uitgebracht 1034 geldige stemmen, waar van op Gemeentebelang 303 stemmen, R.K. Staatspartij 387 stemmen, Anti-Rev. Partij 132 stemmen en op de S. D. A. P. 212 st. In 1935 behaalden de Vrijz. democraten 275 stemmen, de r.k. staatspartij 318 stem men, de A.R. partij 124 stemmen en de S. D. A. P. 229 stemmen. De samenstelling van den raad is thans: 2 Gemeentebelang, 3 r.k. staatspartij, 1 A.R. en 1 S.D.A.P. In 1935 was de samenstelling: 2 V.D., 2 R.K^, Staatspartij, 1 A.R. en 2 s.d.a.p.. Ge kozen zijn de heeren N. Kooij en J. Kliffen (Gemeentebelang), P. Duyves, L. Schrijver en Th. Bruin (R.K. Staatspartij), G. Hee- ringa (A.R.) en J. v. d. Abeele (S.D.A.P.) Gezien de actie welke voor den heer Kwadijk werd gevoerd, de nr. 2 van de s. d. lijst was er voor den uitslag van de ver kiezingen een bijzondere belangstelling t.a.v. deze lijst. De stemmenverdeeling was: J. v. d. Abeele 85, A. Kwadijk 75 en M. Smit 52. Naar men ons mededeelt, heeft deze ver deelde uitslag tot oorzaak, dat de heer Kwadijk niet tegen de actie, welke door hem gevoerd was, in wilde gaan. Het bestuur der s.d.a.p., dat deze handelwijze onregle mentair en ongewenscht vond, heeft nu bij een aantal personen, die zeker op no. 1 van de lijst zouden stemmen, aangedrongen op nr. 3 te stemmen, om te trachten, den heer Smit met voorkeurstemmen in den raad te krijgen. Dit is niet gelukt, ook al doordat de s.d.a.p. een zetel verloren heeft. Had men wel twee zetels gekregen, dan zou toch de heer Smit meer stemmen hebben moeten be halen dan de heer Kwadijk, hetgeen nu niet het geval was. De uitslag van de gister gehouden ge meenteraadsverkiezing is, dat de 6 R.K. raadsleden en het niet-R.K. raadslid de heer Bult herkozen werden. De gekozenen zijn van de R.K. de heeren Valkering, Pepping, Kuis, Commandeur, Dekker en Nuijens en van de lijst Bult de heer Bult. Bij de gisteren gehouden verkiezing is de samenstelling van den nieuwen gemeente raad geworden: 1 S.D.A.P. (2), 0 Gemeente belang (1), 2 R.K. (2), 1 Comm. (1), 3 Groep De Boer en VD. tezamen (1). Gekozen zijn: H. Bakker (s.d.), B. Bom- mer en P. Pijper (r.k.), C. Borst Pz. (c.p.N.), J. de Boer, N. Kaan, P. Wijn (groep de Boer en v.d. tezamen). Bij de gisteren gehouden verkiezing is de samenstelling van den nieuwen gemeente raad geworden: 1 V.D. (1), 1 S.D.A.P. (I), 3 A.R. (3), 2 C.H. (2). Gekozen zijn: A. Derkmaat (v.d.), P. v. d. Molen (s.d.), C. Oyevaar en L. v. Zuydam (c.h.), O. Koedijk Oz., D. Kausen Az. en J. C. Koolaart (a.r.) Uitgebracht 571 st. (Van onwaarde 8). Lyst 1 Plaatselijk Belang en S. D. A. P. 295 stemmen; lijst 2 R.K. Staatspartij 148 stemmen; lijst 3 Anti-Rev. Partij 120 st. Gekozen zijn voor Plaatselijk Belang 2 (2) de heeren B. Plugboer en A. J. Baren- dregt (beiden aftredend); voor S. D. A. P. 2 (2) de heeren J. de Groot en K. Oostwouder (beiden aftredend); voor R.K. Staatspartij 2 (2) de heeren J. Broersen (aftr.) en C. Visser; voor Anti-Rev. Partij 1 (1) de beer P. Mantel (aftr.) In den nieuwen raad komt niet meer te rug de heer Th. J. Brouwer (R.K.) Totaal aantal geldige stemmen 3292 (in 1935: 3016), waarvan op: V.D. 1134 (690), S.D.A.P. 600 (759), A.R. en C.H. tezamen 215 (238), R.K. 803 (732), Rev. Soc. 181 (0), Wild (links) 218 (189), Lijst Dassen 158 (0). De samenstelling van den gemeenteraad is geworden: 5 V.D. (thans 3), 3 S.D.A.P. (4), 1 A.R. en C.H. tezamen (1), 3 R.K. (4), 1 Wild (links) (1). Gekozen zijn: A. Vlaar, T. Landsdaal en C. Bleekemolen (r.k.); D. Kooiman, mr. J. Lieuwen, J. W. H. Geerlings, J. Koning Azn. en B. Dobber (v.d.); B. Brugge, M. Sanders en J. van Braam (v.d.); J. Kooi (a.r.); J. Vet (wild L) Zie verder pagina 2, 3e blad. Onze binderij maakt Uw oude boeken als nieuw! Voor advertenties gelieve men zich uitsluitend te wenden tot le Administratie, Tel. 3320. S. WARTENHORST en A. WARTENHORST—DE GROOT geven U kennis van de geboorte van hun Dochtertje GREETJE TRIEN. St. Maartensbrug, 20 Juni 1939. Verloofd: GRE MANNES en JAN VAN EIJCK. Alkmaar, Oudegracht 151 Bergen N.H., Loudelsweg 31 25 Juni 1939. Thuis 34.30 uur. Langs dezen weg betuigen wy onzen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen voor en na het over lijden van onzen besten man en vader A. PIETERS. Fam. PIETERS, Koedijk 281. Zenuwarts te Heiloo, van 22 tot en met 27 Juni en van 1 Juli tot en met 16 Juli. Wel spreekuur op 28, 29 en 30 Juni e.k. van 1 tot 2l/s uur. B. z. a. voor dag en nacht. Goed k. werke n. Br. lett. T 984 Bureau v. <L bla d. Japon- en Mantelatelier te Alkmaar, vraagt MACHINESTIKSTERS en LEERLINGEN, vast werk, hoog loon. Zij die reeds eerder solliciteerden, gelieven nog maals te schrijven. Brieven of zich persoonlijk te melden. KUIJPER RINGOOT, Konings weg 82, Zaterdagmiddag tusschen 48 uur. gevraagd, 18 jaar of ouder, begin Juli, voor drie of meer ochtenden per week. Brieven onder letter S 983 bureau van dit blad. Groot Handelskantoor vraagt flinke Brieven onder letter R 982 aan het bureau van dit blad. Gevraagd een flinke leeftijd ±18 jaar. Filiaal W. v. AMERONGEN, Bergen. een prima BOBBY SCHUDDER, AUTOMATISCHE CERES- HARKMACHINE en een CORMICK MAAIMACHINE, prima, op proef, goede werking. P. J. WITTE, Smederij, Ursem. Vanaf heden loten verkrijg baar bi) de collectrice Emmastraat 21. Alkmaar. Tel. 4319. Vrijdag van 8—12 enz. Rundvleesch 20, 25, 30 en 35 Tevens Varkens- en Schapenvleesch. AANGIFTE VAN LEERLINGEN TOT 1 JULI, op WOENSDAG van 2.304.30 en VRIJDAG van 2—4 uur voor de volgende 2-jarige op leidingen, aanvang September. HUISHOUDKUNDIGE HULP IN DE HUISHOUDING COSTUUMNAAISTER PRIMAIRE OPLEIDING OPLEIDING DIENSTBODE KINDERVERZORGSTER (geleid ster in koloniehuizen). Cursus linnen- en costuum- naaien, 2 dagen p. week (Di. en Do.) Aangezien alle opleidingen Rijks subsidie ontvangen en daardoor ook erkend zijn, geven de getuig schriften en diploma's volledige waarborg voor verdere toekomst mogelijkheden. Schoolgeld naar inkomen. Directrice S. H. DE GLEE. 19.50 Ziet étalage (goedgek. d. B. en W. v. Alkm. d.d. 22-2-39) op VRIJDAG 23 JUNI om 4 uur in de Nazorg-Arbeidsinrichting Keetkolk. Belangstellenden welkom. Verwacht binnenkort kwaliteit als vorig jaar (dat zegt genoeg). Bij levering direct uit schip 15 korting op Zomerprijs. Schipper: Kolenhal Oude gracht 12. Tel. 2808. Monsters gratis. dcuA dtau iA veSiAouUd Ik heb verstand van honing. Maar de honing-melange in Hille's koek is het fijnste dat ik ooit geproefd heb. Nu begrijp ik. waarom men Hille's Ontbijtkoek zoo graag eet. Om den heerlijken geur en smaak!.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 3