AMSIERDAMSCHE BEURS LAATSTE BERICHTEN. De affaire-Oss in de Tweede Kamer. tBucQutiike. Stand. 7-uUicatits ytheepstiidwQeti Vff* m m Rost van Tonningen aan het woord. de fraude bij de boerenleenbank te roswinkel. een carillon voor de gemeente hoorn. boerderij afgebrand. stoomvaartlijnen] DERDE BLAD tegen de stelling van mr. v. Meetcren, die de aansprakelijkheid van den ambtenaar laat vallen met de onrechtmatigheid van het overheidslichaam zelf. De vraag is of de ambtenaar zijn plicht heeft gedaan en of er sprake is van privé plichtaveruim van den ambtenaar. Een rem tegen machtsmis bruik van den ambtenaar is, zijn aansprake lijkheid. Uitvoerig ontwikkelde spr. zijn gronden, waarom hij van oordeel is, dat opheffing van de aansprakelijkheid van den ambte naar ongewenscht is. Jhr. mr. G. W. van der Does, landsadvo caat, concludeerde, dat beide adviseurs van oordeel zijn, dat de huidige toestand moei- lijk is te onderkennen. Spr. oordeelde, dat de huidige toestand anders is dan prof. Kamphuisen die in zijn rapport ontwik kelde. Spr. was het met prof. Kamphuisen eens, dat door een arrest van den Hoogen Raad, inzake een soldaat die den staat had aange sproken, omdat hij zonder dekens in een open bootje de Schelde moest oversteken, waardoor hij rheumatiek had gekregen, de vraag niet meer behoeft te worden gesteld of subjectieve rechten zijn geschonden. Niet eens is spr, het met prof. Kamp huisen, dat men niet meer de vraag behoeft te stellen of de overheid op gelijken voet heeft gehandeld als een particulier persoon. Spr. betwiste, dat particulieren den staat kunnen aanspreken, wanneer hij schade lijdt tengevolge van regeeringsmaatregelen bij mobilisatie enz. Spr. concludeerde, dat men prof. Kamp huisen in dit opzicht op grond van theore- tische abstracties en deducties niet kan volgen. Begrijpelijk vond spr. het echter, dat de Nederlandsche advocaten zich voor de aan sprakelijkheid niet alleen tot den ambtenaar richten. De huidige toestand is voor de ambtena ren niet bevredigend, maar waarom wil de le prae-adviseur dan geen wettelijke voor ziening. De voorzitter merkte op, dat het niet gaat over de Staatsvorantwoordelijkheid, maar over die van den ambtenaar. Mr. de Vrieze, Amsterdam, had, na lezing van de prae-zdviezen, gedacht, dat alles uit gepraat was en dat het een zitting van den Rijksdag zou worden, met dit verschil, dat men hier ook tegen mocht stemmen. (Ge lach). Op geestige en levendige wijze, betoogde spr. als praktisch advocaat, dat het stelsel van Merkun de voorkeur verdient, omdat men dan den ambtenaar als getuige, onder eede kan hooren. Spr. oordeelde de redactie in opzet van mr. van Merkun buitengewoon klaar en hier geldt niet, da4 deze dilettant uitgever, iets gemaakt heeft wat hij niet kon. Een ambtenaar is een onderdeel van een orgaan. Men behoeft zich niet op het stand punt te stellen, dat een ambtenaar geen fouten maakt. Men moet hem ook niet in een uitzonderingspositie plaatsen. Aanspra kelijk moet bli'ven, de baas, in deze de Steat, Spr. verklaarde zich voor het stelsel van Merkun, dat met alle omstandigheden reke ning wil houden. Spr. wilde ook bij de be oordeeling blijven bij oen burgerlijken rechter en niet bij den ambtenaar-rechter. Wel voor wat de 'mbtehjke gevolgen be treft wil spr. het ambtenarengerecht, doch niet voor de civiel-rechterlijke aansprake lijkheid. Krankzinnig vond *pr. om de overheid collectief aansprakelijk te stellen. Hij wilde alleen de Overheid aansprakelijk stellen, voor zoover die aansprakelijk is en een wethouder b.v. die tegen een besluit in het college was, is niet aansprakelijk, omdat hij deel van het college uitmaakt. (Applaus). Mr. J. M. v. d. Ven, Bilthoven, bracht het bestuur hulde voor de keuze van de onder werpen op dit congres. In een uitvoerig betoog zette spr. uiteen, dat hij zich met geen van beide praeadvie- zen vereenigde. Mr. A. F. Visser van Usendoorn, herin nerde het waarom men de ambtenaar min der aansprakelijk wil stellen, dan een onge schikte in particulieren dienst. Als de daar voor aangevoerde argumenten wil laten gel den dan moet men die ook voor andere on dergeschikten aanwenden. Spr. vreesde, dat men in Nederland deze consequentie niet zal aanvaarden, omdat men toch ook eens zal denken aan degene die schade lijdt. Men mag de materieele daden van een ambte naar niet terug brengen tot handelingen van een machine. Spr. verzette zich daarom tegen een beperking van de aansprakelijk heid van ambtenaren voor hun materieele daden. Het groote recht dat wij hebben, dat van ieder vordert het respect voor zijn medemensch te handhaven, wil spr. niet prijs geven voor de overigens aantrekkelijke voorstellen van mr. van Merkun. Toch oordeelde spr. dat men aan het vraagstuk aandacht moet blijven schenken, maar de oplossing niet moet zoeken in het losmaken van de verantwoordelijkheid. Prof. V. H. Rutgers sloot zich aan bij het betoog van prof. Kruseman. Spr. oordeelde, dat er geen reden is om van het gemeene recht ten behoeve van ambtenaren af te wijken. De zekerheid voor den ambtenaar is de houding die de over heid tegenover hun aanneemt en die hem niet laat zitten als hij aansprakelijk wordt gesteld en zijn plicht deed. Spr. beant woordde vraag een dan ook ontkennend. Prof. J. C. van Oven oordeelde vraag 4 te vaag gesteld. Spr. vroeg waarom de prak tische advocaten de overheid, die soloabel is, niet aanspreekt. Men spreekt toch in het particulier bedrijf toch ook slechts de pa troon aan. De vergadering werd hierop geschorst tot half 2. De middagzitting. In de middagzitting deelde de voorzitter mede, dat met het oog op het groot aantal sprekers, de spreektijd tot 5 minuten werd beperkt. De eerste spreker was prof. mr. J. H. Beekhuis, die nog een toelichting gaf op hetgeen hij over het onderwerp reeds had geschreven. Spr. oordeelde, dat de tegenwoordige rege ling leidt tot stagnatie in den dienst. (ONGECORRIGEERD). De Tweede Kamer heeft hedenmid dag de debatten over de zaak Oss voortgezet. Allereerst was het N.S B.-lid, de heer Rost van Tonningen aan de beurt, om zijn meening en oordeel uit te spreken. De heer Rost van Tonningen was van oordeel, dat het dwaas is door gebrek aan oprechtheid de eeuwige gerechtigheid te trachten te ontvlieden. In deze zaak is veel leed veroorzaakt en veel onrecht geschied. De wijze, waarop spr. deze zaak behandelt, spruit voort uit zijn n. s. levens beschouwing. Een der grootste misdaden tegen mensch en volk is de schending van de ongerepte eerbaarheid van jeugdige menschen. Over deze schending is in deze Kamer nooit een woord gesproken. Mr. Marchant heeft van de waarheid van dit onrecht in Brabant getuigd. Hij citeert uit een artikel in „Het Noorden.": Welk een schoone taak ware deze minister van justitie beschoren geweest, schouder aan schouder met de marechaussee de on- verlat enop te sporen. De misdrijven van de geestelijken en anderen behoorden de kern te zijn van de onderzoekingen van deze Kamer. De a.r.-fr&ctie heeft den minister gedekt, evenals de c.h. fractie. Hij voegde den heer de Geer toe, het negende gebod niet te overschrijden. AUe fracties hadden indertijd slechts lof voor den minister. Spr. gaf een overzicht van de voorgeschiedenis, waarbij hij wees op de houding van de partijen om den minister te dekken. De volle verantwoordelijkheid voor de on volledigheid van het rapport der commissie draagt deze commissie zelf. Voor spr. stond op grond van inlichtingen indertijd reeds de schuld van minstens één geestelijke vast. Spr. wijst op het verbod van den burge meester van Oss om deze gemeente betre den. Daar men in Oss bezig was de getuigen te bewerken, diende spr. een interpellatie- aanvrage in. Deze is echter geweigerd. Had de Kamer niet kunnen wachten met op reces gaan tot de zaak voor het ambte narengerecht behandeld was? Spr. wijst op verschillende feiten, die moeten bewijzen, hoe spr. tegengewerkt Is. Van de bevoegdheid om inlichtingen aan de commissie te verschaffen, heeft spr. slechts één maal gebruik gemaakt. De commissie geeft van deze feiten in haar rapport onvolledige inlichtingen, aldus spr. De rechtbank te Assen deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen den kassier van de Boerenleenbank te Roswinkel, die er van verdacht werd in het tijdvak van 1927 tot 1938, gelden van deze bank te hebben ver duisterd, tot een gezamenlijk bedrag van 246.000 gulden. Voorts was hem ten laste gelegd valschheld in geschrifte. De officier van justitie eischte 26 Mei j.1. een gevange nisstraf van drie jaar en zes maanden, ter wijl de officier bij de voortgezette behande ling op 16 Juni persisteerde bij zijn eiseh. De rechtbank verklaarde hedenmorgen de verduistering niet bewezen, daar niet is komen vast te staan, dat deze door ver dachte gepleegd is in het tijdvak van 1927 tot 1938 en dat zij is gepleegd te Roswinkel.. Verdachte werd terzake van verduistering vrijgesproken. Het tweede tenlaste gelegde, valschheid in geschrifte, achtte de rechtbank wel bewezen en het vonnis daarvoor luidde een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. HET ONGELUK OP DEN RIJKSWEG ARNHEMNIJMEGEN. Omtrent het ernstig verkeersongeluk, dat zich hedenmorgen tegen half vijf heeft voorgedaan op den rijksweg ArnhemNij megen, onder Eist, vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: De chauffeur had zich eenige minuten voor het ongeluk ver voegd bij een garagehouder te Eist, om daar te tanken. Het viel den garagehouder op, dat de chauffeur, zekere W. uit Apel doorn, die een maand geleden bij het expe ditiebedrijf van der Scheurs aldaar in dienst was gekomen, doch daar vóór in Venlo woonachtig was, er vermoeid uitzag. De ga ragehouder gaf W. toen den raad, wat voor zichtig te rijden. Eenige minuten later, nabij den spoorwegovergang te Eist, gebeurde daarop het ongeluk. De breede transport auto, welke geladen was met dakpannen, geraakte van den smallen rijksweg af en reed naar rechts via het rijwielpad in de naast den weg loopende sloot. Omwonen den, die een hevigen slag hadden gehoord, kwamen onmiddellijk toesnellen. Zij vonden den 28-jarigen chauffeur bekneld achter het stuur. Men wist hem te bevrijden, waarna een inmiddels ontboden geneesheer uit Eist de eerste hulp verleende en het slachtoffer naar het Sint Elisabethziekenhuis te Arnhem liet vervoeren, waar de man kort na aan komst overleed. Doordat de lading van den vrachtwagen in de cabine was geschoven, was de ravage zoo groot, dat men aanvan kelijk niet bemerkte, dat zich nog een twee de persoon in de auto bevond. Toen men de schoonmoeder van W., die vanmorgen vroeg door haar schoonzoon uit Venlo, waar zij woonde, was afgehaald, teneinde zich naar de woning van W. te Apeldoorn te begeven, vond, waren de levensgeesten bij de vrouw reeds geweken. Het stoffelijk oversehot werd naar de algemeene begraafplaats te EJst overgebracht. Zaterdag 1 Juli a.s. is voor Hoorn een belangrijke dag, omdat het oude stadje dan weer in het bezit zal komen van een ca rillon,, na gedurende honderd jaar hiervan verstoken te zijn gebleven. In 1838 werd n.1. het carillon van Hoorn, waarvan de klokken omstreeks het jaar 1670 door den vermaarden klokkengieter Petrus Hemony waren vervaardigd, door brand vernietigd en alhoewel reeds in 1842 begonnen werd met het weer opbouwen van de verbrande kerk, was men om finan- cieele redenen niet in staat een klokken spel aan te brengen. In 1823, bij het 25-ja- rig regeeringsjubileum van H. M. de ko ningin, kon de grondslag gelegd worden voor de benoodigde gelden voor een nieuw klokkenspel en korten tijd daarna werd een vereeniging gesticht, „het Carillon" ge naamd, welke zich belastte met den zorg voor een nieuw klokkenspel. Aanvankelijk vlotte de inzameling van gelden niet erg, doch het doel is bereikt en op 1 Juli zal aan de gemeente een carillon bestaande uit 37 klokken met klavier en speeitrommel, worden aangeboden. Op diep dag zullen om drie uur en om half negen in den avond carillonconcerten worden gegeven. De vraag is, op welke wijze de beperking van de aansprakelijkheid verkregen moet worden. Spr. verzette zich tegen het crite rium van prof. Kamphuisen, terwijl hij ook dat van mr. van Meeteren onduidelijk oor deelde. Diens uitsluiting van de aansprake lijkheid gaat spr. te ver. Het gaat niet altijd op, dat degene die schade leed, daardoor geen schade ondervindt. Het blijft van belang voor den derden, zoowel de ambtenaar als de overheid te kunnen aanspreken. Mr. C. H. F. Polak, adj.-comm. Prov. Griffie van Z.H., betoogde, dat de gewone ambtenaren niet naar buiten optreden. Zij geven adviezen. De beslissingen neemt de overheid en B. en W. zijn geen ambtenaren. Ambtenaren, die door hun functie deel nemen aan het maatschappelijk verkeer, zijn verantwoordelijk en er is geen enkele reden om hen anders te behandelen, aangezien zij werk verrichten, dat ook particulieren ver richten. De overheid betrachtte groote lank moedigheid tegenover ambtenaren, die ver oordeeld worden. Mr. K. J. van Nieukerken herinnerde aan het Engelsche en Duitsche recht (vol gens den grondslag van Weymar). (Gelach.) Spr. was van oordeel, dat men de Neder landsche ambtenaar een slechten dienst zou bewijzen, door hen buiten het publiek recht te stellen. Alleen bij groote misstanden gaan wij een regeling maken, waarbij wij primair en sub sidiair den ambtenaar aansprakelijk stellen. Nader moet nog het begrip „nalatige daad" ontwikkeld worden. Iemand die zijn plicht doet, maakt ook fouten, maar heeft daarom nog geen schuld. Zoolang de ambtenaar niet komt op het terrein van het civiel recht, gaat hij altijd vrij uit. Mr. dr. E. van Bolhuis, gemeente-secre taris van den Helder, vroeg bizondere aan dacht voor de uitdrukking „handelende in de uitoefening van zijn bediening". Spr. ver wees naar verschillende arresten van den Hoogen Raad waarbij werd vastgesteld, dat ambtenaren niet in de uitoefening hunner bediening handelden, als zij onrechtmatige daden deden, in strijd met hun bediening. Spr. wilde niet geheel gaan in de richting van prof. Kamphuisen en oordeelde, dat de Hooge Raad weer terug moest keeren tot de vroegere jurisprudentie. Jhr. mr. C. A. Strick van Linschoten, bur gemeester van Zwolle, ging in het algemeen accoord met de stellingen van mr. van Mee teren, waaraan hij een uitbreiding gaf, ge leid door de gedachte „gelijke monniken gelijke kappen". Spr. oordeelde de overheid ook aanspra kelijk voor een onrechtmatige daad van een ambtenaar, die ter kwade trouw handelde, Een derde mag niet afhankelijk zijn van het al of niet solabel zijn van een ambtenaar. Mr. W. Nolst Trenislé te Rotterdam be sprak het verhaal op den ambtenaar door den staat. Spr. verheugde zich er over, dat mr. van Meeteren daarover een richtsnoer geeft en besprak verschillende gevallen die zich in Rotterdam hadden voorgedaan. Spr. bekeek ook de wenschelijkheid voor gemeenten om zich te verzekeren en sloot zich aan bij de zienswijze van prof. Beek huis. Mr. K o e 1 m a, gemeente-secretaris van Alkmaar oordeelde het vraagstuk zeer inge wikkeld, waarom het zich moeilijk leent tot het trekken van algemeene conclusies Voor den ambtenaar behoort op den voor grond te staan het gced functionneeren van den openbaren dienst, waaraan te weinig aandacht was geschonken. De ambtenaar heeft het openbaar belang te behartigen Daarom moest het ambtenarenrecht worden uitgebouwd tot een systeem van recht», regeling. Ook wees spr. op de handelingen van ambtenaren, die deze krachtens delegatie van bevoegdheden moet doen. Spr. vereenigde zich overigens met de redactie van Mr. van Meeteren. Hierna verkreeg Mr. Bohma nog het woord voor een enkele opmerking, waarna de prae-adviseurs repliceerden. In den namiddag werd per autocar een tocht gemaakt door het Noordhollandsche polderland en een bezoek gebracht aan de raadhuizen te Grootschermer, Graft en De Rijp. AANVARING OP DEN NIEUWEN WATERWEG. Gistermiddag zijn voorgaats op den Nieu wen Waterweg, het Noorsche s.s. Pollux, komende van Rouaan en bestemd om te bunkeren aan de Vondelingenplaat nabij den Nieuwen Waterweg, en het Duitsche m.s. Jason, dat op weg was van Koningsbergen naar Rotterdam, met elkaar in aanvaring gekomen. Het s.s. Pollux werd hierbij ernstig aan den voorsteven, boven de water lijn, beschadigd. De oorzaak van de aan varing schijnt de dikke mist te zijn. WAARSCHUWING. De Hoofd-Commissaris van Politie te Am sterdam ontraadt het aangaan van relaties met Dirk Nap, geboren te Mijdrecht, 4 Januari 1912, zonder bekende verblijfplaat», die voorgeeft als huwelijksmakelaar en zakenbeurshouder werkzaam te zijn, per advertentie financieele deelname vraagt in ondernemingen, welke hij zegt te zullen op richten, en zakenlieden, bij voorkeur auto mobiel- en schrijfmachine-handelaren, tracht te bewegen, hem goederen te leveren. Vooral ook pensionhouders en kamerver huurders wordt aangeraden te zijnen aan zien de noodige voorzichtigheid in acht te nemen. Nap is zeer goed gekleed en welbe spraakt. Vanochtend is in het Culemborgsche veld de boerderij van den heer I. Copier tot den grond toe afgebrand. De vrouw van C. had een ongelukje met een vetpan. Er ontstond brand in de woon kamer en in een ommezien stond de geheele boerderij in lichter laaie. Aangezien ter plaatse geen water is, bestreed de vrijwil lige brandweer uit Culemborg het vuur met een paar duizend liter water uit het reservoir van de brandspuit. Dit kon echter niet verhinderen, dat het vuur de woning in de asch legde. Niets kon gered worden. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. DE TOESTAND TE TIENTSIN. Halifax roept Japanschcn ambas sadeur bij zich. Minister-president Chamberlain heeft in het Lagerhuis verklaard, dat maatregelen worden bestudeerd om een einde te maken aan de schaarschte van aan bederf onderhevige levensmiddelen in de conces sies te Tientsin, waar op het oogenblik slechts een tiende van den normalen da- gelijkschen aanvoer aankomt. Chamberlain herinnerde aan de berich ten over nieuwe onwaardige behandelin gen, door Britsche onderdanen ondergaan, en deelde mede, dat Halifax der. Japan- schen ambassadeur verzocht heeft in ver band met deze berichten bij hem te komen. „Ik twijfel niet", aldus Chamberlain, „of Halifax zal den ambassadeur duidelijk maken, wat wij van deze ontoelaatbare beleedigingen denken.' De minister zeide vanochtend geen offi- cieele mededeelingen over den toestand te Swatau te hebben ontvangen, doch te oordeelen naar de berichten in de pers scheen het, dat de Japanneezen een ietwat soepeler standpunt hadden ingenomen. Op de vraag, of hij de toepassing van onmiddellijke vergeldingsmaatregelen wil de overwegen, antwoordde Chamberlain, dat, naar zijn meening, dit stadium nog niet bereikt was. DE ONDERHANDELINGEN TE MOSKOU- Britsche bladen achten stadium kritiek. De Engelsche bladen zijn het er over eens, dat de onderhandelingen te Moskou in een kritiek stadium zijn gekomen, doch zij be waren toch een zeker optimisme, omdat de besprekingen worden voortgezet. De „Times" schrijft, dat de laatste Brit sche voorstellen in overeenstemming waren met de oorspronkelijke Russische denkbeel den en belangrijk tegemoet komen aan de latere Russische verlangens betreffende de randstaten. Het is waar, aldus het blad, dat er aan beide zijden weinig beweging waar neembaar is, doch er is een gemeenschap pelijk doel. Het blad hoopt, dat de ruggespraak, die de onderhandelaars gisteren met hun regee- vingen gehad hebben, de mogelijkheid tot opheldering van de duister gebleven punten zal geven. ALKMAAR. GEBOREN: Nicolaas C., z. van Joseph Koomen en J. J. P F. Bakker. GETROUWD: Dirk Offenberg en Adriana P. Eeltink. ONDERTROUWD: Jan Licht en Trijntje Hoekstra, Lam- bertus Volgers en Reinoutje Sanstra. Jo- hannes Th. H. W. B. Schut en Helena Brink man. Frederik J. Klaver en Anna T. Brouwer. Pieter Heinis en Alida E. Paap. WAARAAN EEN BEROEMD ENGELSCH RECLAME-EXPERT ZIJN SUCCES HAD TE DANKEN. Onlangs is Sir Charles Higham, de bekende Engelsche reclame-vakman overleden. Na zijn dood zijn enkele bijzonder- heden bekend geworden over dezen grooten kenner der reclame, die reeds zoo vele campagnes heeft doen slagen. Hij hai zijn opkomst geheel te danken aan zijn politiek, de reciimc van zijn klanten geheel jn dagblad-adverteu ties te concentreeien. Sir Charles, die o.m. een collectieve campagne voor brood leidde, ver klaarde nog kort voor zijn dood: „Ik ben er van overtuigd, dat het moderne dagblad het meest effectieve, het meest zuinige middel is, wanneer het erom gaat een zoo groot mogelijk publiek iets te verkoopen. Ik weet geen enkele campagne, die ooit ge slaagd is zonder dagblad-reclame." HINDERWET. Bij besluit van 22 Juni 1939 is aa„ a heer J. C. Pouwels, alhier vereunnm leend tot het uitbreiden' vwT^J"' pompinstallatie door het plaatsen van ondergrondsche benzinebewaarplaats 10.000 L. en het vervangen van een wsu en luchtzuil door een benzinepomp m,,°.er electro-motor van 1/3 P.K. vóór de per£? len Kennemerstraatwefc nrs. 14 en 16 Alkmaar, 23 Juni 1939. ,er- Burgemeester en Wethouders van Alkma„ F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester' A. KOELMA, secretaris. er' Kon. Ned. Stoomb. MIJ. Agamemnon 21 Juni n.m. Gibraltar gep Amazone 21 Juni van New York naar La Guaire. Ariadne 23 Juni te Amsterdam. Aurora 22 Juni van Malta n. Plreaus. Berenice 22 Juni te Dubrovnlk. Douro 20 Juni v. F.j Barrios n. CrUtobal. Euterpe 22 Juni v. Gothenburg n. A'dam. Fauna 22 Juni te Aghia Marina. Ganymedes 22 Juni v.m. Gibraltar gepass Hebe 22 Juni te en v. Lissabon o. A'dam. Helder 2 Juni 12 u. Azoren gepasa. Hermes 22 Juni v. Tripoll n. Famagusta. Irene 22 Juni v. Catania n. Palermo. Qberon 22 Juni v. Lissabon n. Genua. Pygmalion 22 Juni 17 u, Gibraltar gepu. Stella 22 Juni 19 u. Ouessant gepass. Triton 2 Juni te Santa Maura. Vesta 22 Juni v. A'dam n. R'dam; 23 Juni te Rotterdam. Perseus 23 Juni v.m. Holtenau gepass, HollandAmerika Lijn. Statendam 22 Juni n.m. te New York. Noordam 23 Juni v.m. te New York. Bilderdijk 22 Juni v.m. te Baitlmor». Pennland 22 Juni 17 u. te Antwerpen. Kon. Holl. Lloyd. Ceres thuisra 2? Juni van Pernambuco. Kon. Paketv. Mij. M.S. Straat Malakka bevond zich 22 Juni ter hoogte van Idi. Rotterdamsche Lloyd- Ameland 22 Juni 8 uur van Narvik. Dempo uitr. 22 Juni 12.30 u. te Southamptoo Baloeran thuisr. 23 Juni van Singapore, Sibajak uitr. 22 Juni 18 u. van Colombo. Brastagi uitr. 22 Juni 18 uur te Bremtn. Kota Pnang J. N. L. 22 Juni van Singapore, Tapanoell thuisr. 23 Juni v.m. v. Beiroet. Bantam thuisr. 23 Juni 14 uur van Sabang, Kedoe 23 Juni 3 u. v. Hamburg n. R'dam. Kota Baro uitr. 23 Juni 7 u. Finisterre gep. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDêCB LANDBOUWCREDIET N.V. van Vrijdag 23 Juni 1939. 901/, 1915',» 31'/. H<,\ 33»/, 245/, U»/, n%| o»/. 35'/, 3'/s 403 197 215»/, 90»/, 58»/, 103 293 306»/, 57'/, 26 8»/, 9«Ka 189 '13'" 1135/, 82'/, 100 761/1 108 109 144 202 170 21'/« 9»/is 9«/„ 11'/, 75»/, 3'/u 2.45-3.00 Vor. k. STAATSLEENINGEN. 3—3H Nadarl. 1938 3 Ned.-lndië 1937 5H D ochl. m. verkL BANK-INSTELL1NGEN, Amsterd. BankI lS»/4 Handel Mpij, Cert. v, 250 130 Koloniale Bank164»^ Ned. ind. Handel,bank <118 1NDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie 35»/M Calvé Delft Cert 83»^ Nederl Ford 340»/, Lavar Bro,134»/, Philips Gloeit Gat» Bezit 2057/, INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting Anaconda Betbleb. Steel Cities Service. General Motors Kannecott Coppar North Americap Rayon Rep Steel Standard Brands. Steel comm- U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H V A.. Java Cultuur Ned Ind- Suiker Unie Verg Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg Ëspior. Mij, Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. e Kon Petr. Perlak Phillips Oil SI >11 Union i Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Dell Bat Rubber Heisa Rubber Oostkust Serbediadi latere. Rubber U SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika lijn Java—China—Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart 'Unia TABAKKEN. Dsli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchisoo Topeka Illinois Central Southero Pacific Southern Railw. Union Pacifio Cao. Pao. tExclaira. 'Exdividend. SNoteering per 50. x) ex-coupoo Prolongatie vorige koers heden WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers 96^, 93 19»/, 117»/, 1291/, 164»/, 118 34'/, 83 340 133'/,-4 209'/,-f 31'/, IS9/*-! 42*Vis 333/8 24'/, 11»/, llu/wi 355/, 3»/w 406 196 216 90'/, 58»/, 100 293 306- 57 255/i» 9*/j» 18»»/, I33tyi 89 112 84 2»/:« 100 73»/, 108 109 142»A 199 164* 21»/, 9Vi» 10 11 3'/» New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo 1.88»/, 8.81 75. 58 4.991/» 32.04 42.47 39.37 45.4254 44.32 X heden 1.88'. 8,81'/. 75.55 4.99 32.04 42.47 39.27 45.32* 44.32)1

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10